Харита Асумани разказва лични истории и преживявания в изложбата „Добри момчета“
Изложбата „Добри момчета“ на Харита Асумани поставя началото на лятото в галерия Little Bird Place, от 1 до 21 юли, съобщават домакините на събитието.
Към петте картини в изложбата има аудио с личните истории и преживявания на Харита. „Във феминистката теория „мъжкият поглед“ е актът на изобразяване на жените във визуалните изкуства и в литературата от мъжка гледна точка, която представя жените като сексуални обекти за удоволствието на хетеросексуалния мъж зрител. Погледът на мъжа върху женското тяло е инстинктивен, завладяващ
Изложбата „Добри момчета“ на Харита Асумани поставя началото на лятото в галерия Little Bird Place, от 1 до 21 юли, съобщават домакините на събитието.
Плевенската филхармония ще представи музика на Георги Милтиядов в концерт-спектакъла "Среща в Бургас" на 29 юли в Спортна зала "Бойчо Брънзов". Част от програмата ще бъде премиерата на нова негова композиция на име "Влак" по стихове на Петя Дубарова от 1972 г., изпълнена от Виктория Главчева, съобщават организаторите.
Сред специалните гости ще бъдат още Маргарита Хранова, Орлин Горанов, Силвия Кацарова, Руслан Мъйнов, Цветан Недялков, квартет "Белканто" и Невена Пейкова.
Освен познатите песни на Милтиядов, който е родом от Бургас, но от години е диригент и пианист и в Плевенска филхармония, публиката ще има възможност да чуе и най-новата песен на Силвия Кацарова, по текст на Иван Ненков. Ще прозвучат и други познати и не толкова познати композиции, създадени върху текстове на Пейо Пантелеев, Десислава Софранова, Иван Ненков, Петя Дубарова и Теодора Вълева.
Над 2000 души пяха, танцуваха и скандираха с Васил Найденов в четвъртък вечер. С концерта на звездата на българската поп музика започна петото издание на Sofia Summer Fest в Южен парк 2.
На сцената под открито небе бяха още Константин Цеков от ФСБ (клавишни), Стоян Бозов (китара) и Станислава Христова (беквокали).
В продължение на час и половина, Васил Найденов изпълняваше най-хубавите песни от своя репертоар – „Адаптация“, „Сигурно“, „Синева“, „Междучасие“, „Рали“, „Джулия“, „А дали е така“, „Старата любов“, „Телефонна любов“, „На случайна гара“, както и дуетите със Силвия Кацарова – „Огън от любов“, и с Лили Иванова – „Стари мой приятелю“.
Изненадата на вечерта бяха няколко песни, които отдавна не са звучали на живо – „Самотна лодка
Изложба със заглавие „Реката“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е дело на Дружеството на художниците в Силистра и е посветена на предстоящия празник на река Дунав – 29 юни.
Изложбата се състои от около 50 творби живопис, графика, керамика и скулптура на художници от крайдунавския град. Със свои произведения участват утвърдени имена в културните среди, както и млади таланти, тепърва проправящи си път в света на изкуството. Сред авторите личат имената на проф. Ангел Станев, Йордан Колев, Константин Дончев, Пламен Аврамов, Димитър Кулев, Вихрен Иванов, Боян Вихренов, Христина Гаева, Ана Димитрова, Георги Найденов, Стефан Пенчев.
Приветствия към художниците отправиха областният управител Илиян Великов, председателят на местния Общински съвет Димитър Трендафилов и зам.-кметът на Община Силистра Стилиян Стойчев.
Изложбата може да бъде видяна
На 6 юни в Музея на хумора и сатирата ще бъде показан филмът „Родени от огъня“. Това съобщава Светлана Михайлова, експерт връзки с обществеността в културната институция.
Филмът проследява танцово-театралното изкуство с огън в България – един интересен и все още не много познат артистичен формат, определян като танц, пърформанс, театър с огън, цирково изкуство, жонгльорско майсторство или „flow arts”.
Тръгвайки по стъпките на изпълнителите с огън у нас, авторката на „Родени от огъня“ и снимачният екип, се опитват да отговорят на въпроса на какво се дължи въздействието и почти хипнотичният ефект на това изкуство върху публиката, посочват организаторите.
Прожекцията е с вход свободен, а специално след нея зрителите ще имат възможност да се срещнат с режисьора на лентата Саша, да зададат своите въпроси, както и да научат интересни подробности „от к
Удо Диркшнайдер ще има концерт в София на 12 април 2025 г. в зала „Христо Ботев“, съобщават организаторите от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ).
Събитието е част от турне, което ще започне догодина.
„Нямам търпение да се върна към най-големия успех на моята банда Accept. Да излезем на сцената с Петер Балтес и да ударим целия албум Balls To The Wall пред всички вас ще е една от върховите точки в кариерата ми“, казва Удо Диркшнайдер.
„Не са много албумите в метъл историята, които да имат толкова дълъг живот и да заслужават напълно едно такова гръмотевично честване цели четири десетилетия по-късно“, коментират от СМЕ.
Към петте картини в изложбата има аудио с личните истории и преживявания на Харита.
„Във феминистката теория „мъжкият поглед“ е актът на изобразяване на жените във визуалните изкуства и в литературата от мъжка гледна точка, която представя жените като сексуални обекти за удоволствието на хетеросексуалния мъж зрител. Погледът на мъжа върху женското тяло е инстинктивен, завладяващ. Мъжът гледа, жената е гледана“, казва кураторът Симеон Василев.
По думите му, ролите в новата изложба на Харита Асумани „Добри момчета“ са сменени. „Жената художник наблюдава и рисува по спомените си мъжете, оставили следа в живота й. Те са ефимерни образи, базирани на реални хора, портрети на на мъжете, които в някакъв момент са въздействали романтично, окриляващо и еротично на авторката“, казва той. Според него Харита Асумани никога не се е страхувала от секса в творчеството си.
„С някои от тях сме се засичали едва няколко пъти. В това сгъстено време се е случил енергийно-информационен обмен. Тази хаотична информация е работила в подсъзнанието ми, дълго след нашата последна среща. Когато умът ми е извиквал техния образ, съм сглобявала наличното по свое усмотрение, добавяйки нужните светли краски. Ето защо в представите ми тези мъже присъстват под обобщението „добри момчета“, казва Асумани.
Харита Асумани е родена през 1992 г. в Пловдив. В момента живее и работи в Италия. Завършва сценография и костюми в Националната художествена академия в София. През 2017 г. Харита участва в резиденцията на Cité Internationale des Arts в Париж. През 2022 г. Харита е номинирана за наградата БАЗА и участва в обща изложба с всички номинирани в СГХГ. През 2023 г. тя участва в съвместен дългосрочен проект между Пловдив и Тимишоара, изследвайки способността на артистите да вербализират своята художествена практика.
/ВСР
Фестивалът A to jazZ започва днес в София и очаква над 30 артисти от четири континента, съобщават от екипа на събитието. Ще звучи авторска музика от САЩ, Франция, Полша, Испания, Нидерландия, Белгия, Португалия, Австрия, Конго, Бенин, Великобритания, Мароко, Турция, Гърция, Китай и други точки на света.
Първият ден е посветен изцяло на шоукейс талантите, избрани да представят своите музикални проекти тази година сред повече от 200 артисти от 29 държави. Фестивалът открива дванадесет таланти за публика и международни делегати. Сред тях са полската група Chrust, съчетаваща модерни етномотиви, дамското трио Sinafi от Истанбул, саксофонистът с фолклорно звучене Александър Михайлов, португалският китарист Манел Ферейра, дъб, груув и джаз музикантите от Kosmo Sound и афростилът с бл
Кание Уест е обвинен в сексуален тормоз от бивша асистентка, съобщи сайтът TMZ. Според Лорън Пишиота рапърът я уволнява, след като й изпраща текстове и видеоклипове с неприлично съдържание.
В иска си Лорън Пишиота казва, че е била модел на платформата OnlyFans. Там тя публикува снимки по бикини и бельо и бележи успех. За една година, тя печели по 1 млн. щатски долара.
Кание наема Лорън през юли 2021 г., след като се запознава с нея по време на подготовката на модната си линия. Тя казва, че също така му е сътрудничила и е работила с него по 3 песни от албума му Donda.
Година по-късно той я моли да изтрие профила си в OnlyFans и й обещава да плаща по 1 млн. долара годишно, ако го направи. Тя се съгласява. Малко след това Кание започва да й изпраща съобщения с неприлично съдържание.
Въпреки това певецът я повишава до шеф на персонала на различни свои комп
Комедията на ужасите „Бийтълджус Бийтълджус“ на Майкъл Кийтън и Уинона Райдър е филм номер 1 в Северна Америка, като през този уикенд е спечелил 110 млн. щатски долара, съобщава ЮПИ.
На второ място е „Дедпул & Върколака“ със 7,2 млн. щатски долара, на трето - „Рейгън“ с 5,2 млн. щатски долара, на четвърто - „Пришълецът: Ромул“ с 3,9 млн. щатски долара и на пето - „Никога повече“ с 3,8 млн. щатски долара.
Топ класацията се допълва от филмите: The Forge под номер 6 с 2,9 млн. щатски долара, „Туистърс“ под номер 7 с 2,3 млн. щатски долара, „Мигни два пъти“ под номер 8 с 2,2 млн. долара, „Аз, проклетникът 4“ под номер 9 с 1,8 млн. долара и The Front Room под номер 10 с 1,7 млн. долара.
Портретите на холандския майстор Франс Халс са световно известни. Много от тях се усмихват, това не беше често срещано на снимките на врата. По -късно стилът му се възприема като "помия".
Днес собственият им образ може да бъде поставен с филтри като селфи в социалните медии - през 17 -ти век хората все още обичат да поръчват сложна картина. Разбира се, поради липса на фотографски алтернативи, но клиентите успяха да изберат стила на портрета с определен бюджет.
Всеки, който реши вратата на Фран, оцени своя оживен и понякога нетрадиционен стил на рисуване, който му обръщаше внимание отвъд границите на родния му град Хаарлем. Работата му обаче е много по -малко известна в сравнение със съвременници като Рубенс или Вермеер в тази страна. Добра причина да представи работата си по -подробно в тази първа голяма самостоятелна изложба в Германия, в Берлинската Gemäldegaler
Адам Валасек от Полша спечели първо място във Втория международен конкурс за млади тенори „Гласът на Камен“, който се проведе в Стара Загора.
Това съобщиха от пресцентъра на Държавна опера - Стара Загора, която беше домакин на надпреварата.
На второ място беше класиран Олег Лановий от Украйна, а бронзът беше присъден на Донгюм Ким от Южна Корея.
Наградите на победителите бяха връчени снощи по време на специална церемония след представяне на галаконцерта с финалистите.
В него взема участие седемте млади тенори, достигнали до третия етап на конкурса.
Всички участници бяха оценявани от авторитетно жури с председател Хосе Кура, тенор, диригент, композитор и членове:Таня Иванова, учредител на фондация „Камен Чанев“; Красимира Стоянова, камерзенгерин на Виенската държавна опера; Веселина Кацарова, артистичен директор на Д
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Гийом Кане няма да оглави журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщи днес Жаклин Вагенщайн – създател, президент, ...
Второто издание на „Младежки конкурс за нова песен“ ще се състои от 20 до 22 ноември, съобщиха от екипа на сдружението на автори и музикални издатели за управление на а ...
Гала вечер във вторник ознаменува предстоящия на 1 октомври стотен рожден ден на американския президент Джими Картър, съобщава АП.
Звезди от музиката, киното и спорта отдадоха почи ...
Синът на писателя Николай Хайтов - Здравец Хайтов, откри изложба "резбовани приказки" в Пловдив по повод 105 години от рождението на баща си.
Откриването беше част от тазгодишното ...
Едгар Барера - продуцент и автор на песни, известен с работата си с изпълнители като Мадона, Карол Джи, Песо Плума, Шакира, "Групо Фронтера" и други, за втора поредна година води п ...
„Един път на един милион“ е новата песен на Влади Ампов-Графа, съобщават от „Монте мюзик“. По думите им песента следва трендовете на 2024 година с електро-с ...
Гийом Кане няма да оглави журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщи днес Жаклин Вагенщайн – създател, президент, ...
С премиерата на детското представление „Карлсон и Дребосъчето“ по Астрид Линдгрен, Театрално-музикален център – Кърджали дава началото на есенно-зимния сезон. Тов ...
Първата самостоятелна изложба на Иван Пазламачев в София след 33 години работа зад океана ще бъде подредена в галерия „Астри“. Експозицията живопис ще бъде открита на 2 ...
С три изложби Регионалният исторически музей (РИМ) „Стою Шишков“ в Смолян ще се включи в Европейските дни на наследството, които се провеждат за 26-ти пореден път, съоб ...
Харита Асумани разказва лични истории и преживявания в изложбата „Добри момчета“
Изложбата „Добри момчета“ на Харита Асумани поставя началото на лятото в галерия Little Bird Place, от 1 до 21 юли, съобщават домакините на събитието.Към петте картини в изложбата има аудио с личните истории и преживявания на Харита.
Изложбата „Добри момчета“ на Харита Асумани поставя началото на лятото в галерия Little Bird Place, от 1 до 21 юли, съобщават домакините на събитието.
Към петте картини в изложбата има аудио с личните истории и преживявания на Харита.
„Във феминистката теория „мъжкият поглед“ е актът на изобразяване на жените във визуалните изкуства и в литературата от мъжка гледна точка, която представя жените като сексуални обекти за удоволствието на хетеросексуалния мъж зрител. Погледът на мъжа върху женското тяло е инстинктивен, завладяващ. Мъжът гледа, жената е гледана“, казва кураторът Симеон Василев.
Плевенската филхармония ще представи музика на Георги Милтиядов в концерт-спектакъла "Среща в Бургас" на 29 юли в Спортна зала "Бойчо Брънзов". Част от програмата ще бъде премиерата на нова негова композиция на име "Влак" по стихове на Петя Дубарова от 1972 г., изпълнена от Виктория Главчева, съобщават организаторите.
Сред специалните гости ще бъдат още Маргарита Хранова, Орлин Горанов, Силвия Кацарова, Руслан Мъйнов, Цветан Недялков, квартет "Белканто" и Невена Пейкова.
Освен познатите песни на Милтиядов, който е родом от Бургас, но от години е диригент и пианист и в Плевенска филхармония, публиката ще има възможност да чуе и най-новата песен на Силвия Кацарова, по текст на Иван Ненков. Ще прозвучат и други познати и не толкова познати композиции, създадени върху текстове на Пейо Пантелеев, Десислава Софранова, Иван Ненков, Петя Дубарова и Теодора Вълева.
Над 2000 души пяха, танцуваха и скандираха с Васил Найденов в четвъртък вечер. С концерта на звездата на българската поп музика започна петото издание на Sofia Summer Fest в Южен парк 2.
На сцената под открито небе бяха още Константин Цеков от ФСБ (клавишни), Стоян Бозов (китара) и Станислава Христова (беквокали).
В продължение на час и половина, Васил Найденов изпълняваше най-хубавите песни от своя репертоар – „Адаптация“, „Сигурно“, „Синева“, „Междучасие“, „Рали“, „Джулия“, „А дали е така“, „Старата любов“, „Телефонна любов“, „На случайна гара“, както и дуетите със Силвия Кацарова – „Огън от любов“, и с Лили Иванова – „Стари мой приятелю“.
Изненадата на вечерта бяха няколко песни, които отдавна не са звучали на живо – „Самотна лодка
Изложба със заглавие „Реката“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е дело на Дружеството на художниците в Силистра и е посветена на предстоящия празник на река Дунав – 29 юни.
Изложбата се състои от около 50 творби живопис, графика, керамика и скулптура на художници от крайдунавския град. Със свои произведения участват утвърдени имена в културните среди, както и млади таланти, тепърва проправящи си път в света на изкуството. Сред авторите личат имената на проф. Ангел Станев, Йордан Колев, Константин Дончев, Пламен Аврамов, Димитър Кулев, Вихрен Иванов, Боян Вихренов, Христина Гаева, Ана Димитрова, Георги Найденов, Стефан Пенчев.
Приветствия към художниците отправиха областният управител Илиян Великов, председателят на местния Общински съвет Димитър Трендафилов и зам.-кметът на Община Силистра Стилиян Стойчев.
Изложбата може да бъде видяна
На 6 юни в Музея на хумора и сатирата ще бъде показан филмът „Родени от огъня“. Това съобщава Светлана Михайлова, експерт връзки с обществеността в културната институция.
Филмът проследява танцово-театралното изкуство с огън в България – един интересен и все още не много познат артистичен формат, определян като танц, пърформанс, театър с огън, цирково изкуство, жонгльорско майсторство или „flow arts”.
Тръгвайки по стъпките на изпълнителите с огън у нас, авторката на „Родени от огъня“ и снимачният екип, се опитват да отговорят на въпроса на какво се дължи въздействието и почти хипнотичният ефект на това изкуство върху публиката, посочват организаторите.
Прожекцията е с вход свободен, а специално след нея зрителите ще имат възможност да се срещнат с режисьора на лентата Саша, да зададат своите въпроси, както и да научат интересни подробности „от к
Удо Диркшнайдер ще има концерт в София на 12 април 2025 г. в зала „Христо Ботев“, съобщават организаторите от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ).
Събитието е част от турне, което ще започне догодина.
„Нямам търпение да се върна към най-големия успех на моята банда Accept. Да излезем на сцената с Петер Балтес и да ударим целия албум Balls To The Wall пред всички вас ще е една от върховите точки в кариерата ми“, казва Удо Диркшнайдер.
„Не са много албумите в метъл историята, които да имат толкова дълъг живот и да заслужават напълно едно такова гръмотевично честване цели четири десетилетия по-късно“, коментират от СМЕ.
По думите му, ролите в новата изложба на Харита Асумани „Добри момчета“ са сменени. „Жената художник наблюдава и рисува по спомените си мъжете, оставили следа в живота й. Те са ефимерни образи, базирани на реални хора, портрети на на мъжете, които в някакъв момент са въздействали романтично, окриляващо и еротично на авторката“, казва той. Според него Харита Асумани никога не се е страхувала от секса в творчеството си.
„С някои от тях сме се засичали едва няколко пъти. В това сгъстено време се е случил енергийно-информационен обмен. Тази хаотична информация е работила в подсъзнанието ми, дълго след нашата последна среща. Когато умът ми е извиквал техния образ, съм сглобявала наличното по свое усмотрение, добавяйки нужните светли краски. Ето защо в представите ми тези мъже присъстват под обобщението „добри момчета“, казва Асумани.
Фестивалът A to jazZ започва днес в София и очаква над 30 артисти от четири континента, съобщават от екипа на събитието. Ще звучи авторска музика от САЩ, Франция, Полша, Испания, Нидерландия, Белгия, Португалия, Австрия, Конго, Бенин, Великобритания, Мароко, Турция, Гърция, Китай и други точки на света.
Първият ден е посветен изцяло на шоукейс талантите, избрани да представят своите музикални проекти тази година сред повече от 200 артисти от 29 държави. Фестивалът открива дванадесет таланти за публика и международни делегати. Сред тях са полската група Chrust, съчетаваща модерни етномотиви, дамското трио Sinafi от Истанбул, саксофонистът с фолклорно звучене Александър Михайлов, португалският китарист Манел Ферейра, дъб, груув и джаз музикантите от Kosmo Sound и афростилът с бл
Кание Уест е обвинен в сексуален тормоз от бивша асистентка, съобщи сайтът TMZ. Според Лорън Пишиота рапърът я уволнява, след като й изпраща текстове и видеоклипове с неприлично съдържание.
В иска си Лорън Пишиота казва, че е била модел на платформата OnlyFans. Там тя публикува снимки по бикини и бельо и бележи успех. За една година, тя печели по 1 млн. щатски долара.
Кание наема Лорън през юли 2021 г., след като се запознава с нея по време на подготовката на модната си линия. Тя казва, че също така му е сътрудничила и е работила с него по 3 песни от албума му Donda.
Година по-късно той я моли да изтрие профила си в OnlyFans и й обещава да плаща по 1 млн. долара годишно, ако го направи. Тя се съгласява. Малко след това Кание започва да й изпраща съобщения с неприлично съдържание.
Въпреки това певецът я повишава до шеф на персонала на различни свои комп
Комедията на ужасите „Бийтълджус Бийтълджус“ на Майкъл Кийтън и Уинона Райдър е филм номер 1 в Северна Америка, като през този уикенд е спечелил 110 млн. щатски долара, съобщава ЮПИ.
На второ място е „Дедпул & Върколака“ със 7,2 млн. щатски долара, на трето - „Рейгън“ с 5,2 млн. щатски долара, на четвърто - „Пришълецът: Ромул“ с 3,9 млн. щатски долара и на пето - „Никога повече“ с 3,8 млн. щатски долара.
Топ класацията се допълва от филмите: The Forge под номер 6 с 2,9 млн. щатски долара, „Туистърс“ под номер 7 с 2,3 млн. щатски долара, „Мигни два пъти“ под номер 8 с 2,2 млн. долара, „Аз, проклетникът 4“ под номер 9 с 1,8 млн. долара и The Front Room под номер 10 с 1,7 млн. долара.
Портретите на холандския майстор Франс Халс са световно известни. Много от тях се усмихват, това не беше често срещано на снимките на врата. По -късно стилът му се възприема като "помия".
Днес собственият им образ може да бъде поставен с филтри като селфи в социалните медии - през 17 -ти век хората все още обичат да поръчват сложна картина. Разбира се, поради липса на фотографски алтернативи, но клиентите успяха да изберат стила на портрета с определен бюджет.
Всеки, който реши вратата на Фран, оцени своя оживен и понякога нетрадиционен стил на рисуване, който му обръщаше внимание отвъд границите на родния му град Хаарлем. Работата му обаче е много по -малко известна в сравнение със съвременници като Рубенс или Вермеер в тази страна. Добра причина да представи работата си по -подробно в тази първа голяма самостоятелна изложба в Германия, в Берлинската Gemäldegaler
Адам Валасек от Полша спечели първо място във Втория международен конкурс за млади тенори „Гласът на Камен“, който се проведе в Стара Загора.
Това съобщиха от пресцентъра на Държавна опера - Стара Загора, която беше домакин на надпреварата.
На второ място беше класиран Олег Лановий от Украйна, а бронзът беше присъден на Донгюм Ким от Южна Корея.
Наградите на победителите бяха връчени снощи по време на специална церемония след представяне на галаконцерта с финалистите.
В него взема участие седемте млади тенори, достигнали до третия етап на конкурса.
Всички участници бяха оценявани от авторитетно жури с председател Хосе Кура, тенор, диригент, композитор и членове:Таня Иванова, учредител на фондация „Камен Чанев“; Красимира Стоянова, камерзенгерин на Виенската държавна опера; Веселина Кацарова, артистичен директор на Д
Харита Асумани е родена през 1992 г. в Пловдив. В момента живее и работи в Италия. Завършва сценография и костюми в Националната художествена академия в София. През 2017 г. Харита участва в резиденцията на Cité Internationale des Arts в Париж. През 2022 г. Харита е номинирана за наградата БАЗА и участва в обща изложба с всички номинирани в СГХГ. През 2023 г. тя участва в съвместен дългосрочен проект между Пловдив и Тимишоара, изследвайки способността на артистите да вербализират своята художествена практика.
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.