NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Тонът на времето Българската компания „Дерида“ прави премиера в мавзолея на археологическия парк „Виминациум“, в Сърбия
2952
Тонът на времето

Българската компания „Дерида“ прави премиера в мавзолея на археологическия парк „Виминациум“, в Сърбия

Българската компания „Дерида“ прави днес премиера в мавзолея на археологическия парк „Виминациум“, в Сърбия. Танцовият пърформанс ChronoRay е копродукция с Белградския археологически институт и е част от проекта Dancing Histor(y)ies, който цели да срещне историческото наследство със съвременния танц, като му вдъхне нов живот и създаде връзка между миналото и настоящето, разказват от „Дерида“. Премиерата е и част от фестивала ReMoving Borders на „Виминациум“. Хореографията и постановката на ChronoRay са на Живко Желязков, артистичен директор на Derida Dance Center

| 25 Юни 2024, 18:47 ч.
Българската компания „Дерида“ прави премиера в мавзолея на археологическия парк „Виминациум“, в Сърбия
Българската компания „Дерида“ прави премиера в мавзолея на археологическия парк „Виминациум“, в Сърбия
Снимка © „Дерида“

Българската компания „Дерида“ прави днес премиера в мавзолея на археологическия парк „Виминациум“, в Сърбия. Танцовият пърформанс ChronoRay е копродукция с Белградския археологически институт и е част от проекта Dancing Histor(y)ies, който цели да срещне историческото наследство със съвременния танц, като му вдъхне нов живот и създаде връзка между миналото и настоящето, разказват от „Дерида“.

По покана на охридския Център за култура "Григор Пърличев" и с подкрепата на Сдружение за култура и изкуство „Арт Вивенди” от Охрид и Българския културно-информационен център в Скопие, Северняшки ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“ от Плевен ще участва в 63-то издание на фестивала „Дни на балканската култура и изкуство“, който тази вечер ще бъде открит в Охрид с традиционната изложба с фотографии, наречена „Моменти“, а зрителите ще видят изпълнението на Ансамбъла за народни танци и песни на Северна Македония „Хоро“.

В рамките на два дни на сцената ще се представят и Танцова формация „Нова генерация” при читалище „Братство“ - Кюстендил, Фолклорно студио „Блажески“ от Скопие, фолклорните ансамбли „Бисери“ и „Пирамида“ от Охрид,  „Илинден&ld

С дефилe на участниците в Монтана започнаха Oсемнадесетите международни празници на духовите оркестри „Дико Илиев 2024“.

Музикантите и гостите на фестивала поднесоха венци и цветя пред паметната плоча на композитора Дико Илиев, намираща се на стената на блока, в който той е живял в последните години от живота си.

Във фестивала участват 18 духови оркестъра от България, Румъния и Турция. Всеки от тях дефилира с музика из централните улици на Монтана и изнася концерт на централния площад „Жеравица“. Фестивалът ще продължи до късно в неделя.

В началото на фестивала всичките шест оркестъра, участващи в първия фестивален ден, изсвириха заедно химна на България и Дунавското хоро, написано от Дико Илиев. Първи програмата откри Представителният гвардейски духов оркестър към българската Национална гвардейска част. След него свириха  Общински духов оркестър – Търгови

Петият студиен албум на "Металика", който носи името на хеви метъл групата, но е известен като "Черният албум", стана четвъртият, прекарал минимум 750 седмици в класацията Билборд 200, съобщи Мюзик нюз.

Албумът "Metallica" е издаден през 1991 г. и включва хитови парчета като Enter Sandman, The Unforgiven и Nothing Else Matters. Наричан е "Черният албум" заради изцяло черната си обложка.

С постижението от 750 седмици, прекарани в албумната класация Билборд 200, "Металика" стават едва четвъртите изпълнители, преминали тази емблематична бариера.

Първенци с най-много прекарани седмици в чарта - внушителните 990, са легендите на британския рок "Пинк флойд" с албума The Dark Side Of The Moon.

Следват легендата на регето Боб Марли с албума Legend и американската рок група "Джърни" с Journey`s Greatest Hits, прекарали в класацията Билборд 200 съответно 843 седм

Камерен концерт под заглавието Un Amore Grande ще представят тенорът Яни Николов, пианистът Сергей Султанов и цигуларката Наталия Султанова на 27 юли в Експозиционен център "Флора" в Бургас, съобщават от Държавната опера в морския град. 

Програмата на съботния концерт включва популярни вокални произведения, възпяващи любовта. По думите на младия тенор Яни Николов идеята е да бъде съчетана музика от различни епохи, обединена от темата за любовта и изпълненията да бъдат поднесени като изискан букет от творби на различни композитори.

Сред творбите, които ще прозвучат, са ”Каро мио Бен” от Джузепе Джордани; неаполитанската песен за цветята A vuccella, песен от Шуберт, „Елегия“ от Жул Масне, O, sole mio, Mama son tanto felice, ария из оперетата „Графиня Марица“ от Имре Калман, песен из мюзикъла „Моя прекрасна лейди“ от Фредерик Лоу, италиански и испански канцонети и др.

Китайската централна банка ще издаде комплект възпоменателни монети с най-високата дървена пагода в света, предаде Синхуа. Комплектът ще се състои от три монети, които са законно платежно средство в Китай. Две от тях ще са златни и една ще бъде сребърна монета.

На лицевата страна и на трите монети е изобразена пагодата на Шакямуни на храма Фогун в окръг Инсян, провинция Шанси, Северен Китай. Религиозната постройка, известна като Дървената пагода на окръг Инсян, е построена през 1056 г. Сградата е с височина 67,31 м и е най-високата и най-старата дървена многоетажна постройка в света според ЮНЕСКО.

Първата кръгла златна монета с тегло 100 грама и номинал 1500 юана (около 210 щатски долара) е с максимален тираж 600 броя. На обратната страна са изобразени птици, облаци и планини. Втората е с тегло 5 грама и е с номинал 80 юана и максимален тираж от 10 000 броя.

Премиерата е и част от фестивала ReMoving Borders на „Виминациум“.

Хореографията и постановката на ChronoRay са на Живко Желязков, артистичен директор на Derida Dance Center. Специалното визуално въздействие в спектакъла е изградено с видео мапинг и 3D прожектиране, което преобразява внушителната среда на мавзолея. То е на Ивелина Иванова, която е част от Studio Phormatik и VidenieSpace. Танцът изпълняват Филип Миланов, Стефан Вучов и Михаил Бонев. Автор на музиката е Явор Зографски, а местните музиканти Саша Ковач (акордеон), Предраг Паунович (саксофон) и Александра Гаич (пиано) импровизират на живо, вдъхновени от движенията на танцьорите и визуалната динамика на представлението. В представлението участват и танцьори от местната общностна асоциация Kud Amare Roma. Продукционният процес се ръководи от Атанас Маев и Мира Георгиева.

Пространството на мавзолея, с неговата специфична архитектура и функционалност, са вдъхновение за изграждането на концепцията на спектакъла. Танцът започва от покрива на криптата и постепенно преминава на и под нивото на саркофазите и гробовете.

„Създаването на представление, което да е неразделно свързано с дадено пространство, е огромно предизвикателство. Изключително благодарен съм на нашите партньори от археологическия институт в Сърбия за подкрепата и възможността за непосредствения достъп и директен контакт с избраното пространство. Това е много добър пример за обживяване на археологически обект със съвременно изкуство, а оттам и засилване на връзката и интереса на хората към културното наследство. Включването на най-нови технологии в тази интеракция с пространството създава добавена реалност, контекст и наситеност на преживяването", разказва Живко Желязков.

След Сърбия екипът на „Дерида“ заминава за Сардиния, където между 6 и 15 юли  ще продължи работата си с местния партньор Associazione Enti Locali per le Attività Culturali e di Spettacolo на археологическата локация Тарос.

Американската певица Тейлър Суифт е начело на класацията за албуми на "Билборд" за дванадесета поредна седмица с The Tortured Poets Department, съобщи сайтът на изданието.

Изпълнителката издаде продукцията на 19 април. По продължителност начело на подреждането този албум на Суифт задминава постиженията на 1989 и Fearless, останали на върха по 11 седмици, отбелязва "Билборд".

От The Tortured Poets Department за отчетния период са продадени 163 000 единици. 

Начело на класацията на "Билборд" за албуми в продължение на 12 седмици са били One Thing at a Time на Морган Уолън през 2023 и 2024 г., както Songs in the Key of Life на Стиви Уондър от 1976-77 г. 

На втора позиция в класацията тази седмица се нарежда The Great American Bar Scene на Зак Браян. Продукцията се изкачва 15 позиции, след като преди седем дни заемаше 17 място в чарта. Тогава The

Видинската филхармония под диригентството на маестро Петър Димитров, Орлин Павлов и Еделина Кънева изнесоха концерт от терасата на Исторически музей – Самоков, посветен на празника на града.

Те представиха пред самоковци музикалното шоу „Сън в лятна нощ“.

Изпълнителите бяха посрещнати с аплодисменти, а в края на вечерта самоковци им ръкопляскаха продължително на крака. Музикантите бяха помолени да изпълнят още една песен на бис за финал на класическата вечер. 

Двамата солисти изпълниха основно песни, посветени на любовта и лятото. Орлин Павлов започна с „Индианско лято“. Самоковци чуха и изпълнения от мюзикъла „Котки" като например песента „Спомен“. Прозвуча и световно известната мелодия от филма „Цар лъв“. 

Водещата на събитието Ралица Стоянова каза, че от терасата на музея

„Никой художник не може да надскочи собствените си възможности. Суетата винаги иска да се покаже все по-красива и все по-добра, но има неизбежности, които няма как да бъдат преодолени", отбелязва художникът проф. Мирчев по време на своя изложба в галерия „Пролет“ в Бургас на 29 юни 2023 година. Днес той навършва 70 години.

"Има един последователен процес – път, който се следва. Има идеи и задачи, които се изпълняват – кога по-добре, кога по-зле“, смята художникът.

РАННИЯТ ЖИВОТ НА ИВАЙЛО МИРЧЕВ

Професор Ивайло Мирчев е роден на 11 август 1954 година в София в семейството на художника Никола Мирчев. „Израснал съм в една артистична атмосфера, сред приятелите на моя баща, на моето семейство. Тази среда се е отразила на моя избор“, разказва в интервю за в. „Сега“ през 2007 година

Десетата национална конференция "Достъп на младите хора до култура" ще се проведе на 12 и 13 август в Експозиционен център "Флора" в Бургас и ще съвпадне с отбелязването на обявения от ООН Международен ден на младежта - 12 август, съобщават организаторите от Министерство на културата, Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Граждански институт. 

В първия ден от конференцията ще бъдат връчени националните награди „ПроКултура“ за принос към разширяването на достъпа на младите хора до култура в категориите „Държавен културен институт“, „Общински културен институт“, „Културна организация“, „Читалище“, „Община“, „Училище“, „Детска градина“, „Гражданска организация“, „Фестивал“.

Сред номинираните са БНР Бургас, ОП „Международен младежки и културен център – Бургас“, Международна балетна асоциация "Сара-Нора Прима" за провежданет

Целта на фестивала Open Buzludzha е да подкрепи опазването на монумента на връх „Бузлуджа“ и да създаде обществена подкрепа и разбиране на необходимостта от това опазване. 

Това каза в интервю арх. Дора Иванова, основател и управител на фондация „Проект Бузлуджа“, които за четвърта година са организатори на музикалния фестивал. 

Дом-паметникът на Българската комунистическа партия е една противоречива сграда от близкото минало, която обаче има световна известност и огромен потенциал да бъде развита, стига хората да го видят, смята тя. 

Арх. Иванова напомни, че сградата има статут на паметник на културата от национално значение. Фестивалът показва именно потенциала на монумента, разказва историята и създава новите спомени с новото изживяване на това какво паметникът „Бузлуджа“ може да бъде, посочи тя. 

По думите и Open Buzludzha е място за

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“. Неговата живописна колекция носи името „Знак о ...
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 03:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Тонът на времето
2952
Тонът на времето

Българската компания „Дерида“ прави премиера в мавзолея на археологическия парк „Виминациум“, в Сърбия

Българската компания „Дерида“ прави днес премиера в мавзолея на археологическия парк „Виминациум“, в Сърбия.Танцовият пърформанс ChronoRay е копродукция с Белградския археологически институт и е част от проекта Dancing Histor(y)ies, който цели да срещне историческото наследство със съвременния танц, като му вдъхне нов живот и създаде връзка между миналото и настоящето, разказват от „Дерида“.

| 25 Юни 2024, 18:47 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Българската компания „Дерида“ прави премиера в мавзолея на археологическия парк „Виминациум“, в Сърбия
Българската компания „Дерида“ прави премиера в мавзолея на археологическия парк „Виминациум“, в Сърбия
Снимка © „Дерида“

Българската компания „Дерида“ прави днес премиера в мавзолея на археологическия парк „Виминациум“, в Сърбия. Танцовият пърформанс ChronoRay е копродукция с Белградския археологически институт и е част от проекта Dancing Histor(y)ies, който цели да срещне историческото наследство със съвременния танц, като му вдъхне нов живот и създаде връзка между миналото и настоящето, разказват от „Дерида“.

Премиерата е и част от фестивала ReMoving Borders на „Виминациум“.

По покана на охридския Център за култура "Григор Пърличев" и с подкрепата на Сдружение за култура и изкуство „Арт Вивенди” от Охрид и Българския културно-информационен център в Скопие, Северняшки ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“ от Плевен ще участва в 63-то издание на фестивала „Дни на балканската култура и изкуство“, който тази вечер ще бъде открит в Охрид с традиционната изложба с фотографии, наречена „Моменти“, а зрителите ще видят изпълнението на Ансамбъла за народни танци и песни на Северна Македония „Хоро“.

В рамките на два дни на сцената ще се представят и Танцова формация „Нова генерация” при читалище „Братство“ - Кюстендил, Фолклорно студио „Блажески“ от Скопие, фолклорните ансамбли „Бисери“ и „Пирамида“ от Охрид,  „Илинден&ld

С дефилe на участниците в Монтана започнаха Oсемнадесетите международни празници на духовите оркестри „Дико Илиев 2024“.

Музикантите и гостите на фестивала поднесоха венци и цветя пред паметната плоча на композитора Дико Илиев, намираща се на стената на блока, в който той е живял в последните години от живота си.

Във фестивала участват 18 духови оркестъра от България, Румъния и Турция. Всеки от тях дефилира с музика из централните улици на Монтана и изнася концерт на централния площад „Жеравица“. Фестивалът ще продължи до късно в неделя.

В началото на фестивала всичките шест оркестъра, участващи в първия фестивален ден, изсвириха заедно химна на България и Дунавското хоро, написано от Дико Илиев. Първи програмата откри Представителният гвардейски духов оркестър към българската Национална гвардейска част. След него свириха  Общински духов оркестър – Търгови

Петият студиен албум на "Металика", който носи името на хеви метъл групата, но е известен като "Черният албум", стана четвъртият, прекарал минимум 750 седмици в класацията Билборд 200, съобщи Мюзик нюз.

Албумът "Metallica" е издаден през 1991 г. и включва хитови парчета като Enter Sandman, The Unforgiven и Nothing Else Matters. Наричан е "Черният албум" заради изцяло черната си обложка.

С постижението от 750 седмици, прекарани в албумната класация Билборд 200, "Металика" стават едва четвъртите изпълнители, преминали тази емблематична бариера.

Първенци с най-много прекарани седмици в чарта - внушителните 990, са легендите на британския рок "Пинк флойд" с албума The Dark Side Of The Moon.

Следват легендата на регето Боб Марли с албума Legend и американската рок група "Джърни" с Journey`s Greatest Hits, прекарали в класацията Билборд 200 съответно 843 седм

Камерен концерт под заглавието Un Amore Grande ще представят тенорът Яни Николов, пианистът Сергей Султанов и цигуларката Наталия Султанова на 27 юли в Експозиционен център "Флора" в Бургас, съобщават от Държавната опера в морския град. 

Програмата на съботния концерт включва популярни вокални произведения, възпяващи любовта. По думите на младия тенор Яни Николов идеята е да бъде съчетана музика от различни епохи, обединена от темата за любовта и изпълненията да бъдат поднесени като изискан букет от творби на различни композитори.

Сред творбите, които ще прозвучат, са ”Каро мио Бен” от Джузепе Джордани; неаполитанската песен за цветята A vuccella, песен от Шуберт, „Елегия“ от Жул Масне, O, sole mio, Mama son tanto felice, ария из оперетата „Графиня Марица“ от Имре Калман, песен из мюзикъла „Моя прекрасна лейди“ от Фредерик Лоу, италиански и испански канцонети и др.

Китайската централна банка ще издаде комплект възпоменателни монети с най-високата дървена пагода в света, предаде Синхуа. Комплектът ще се състои от три монети, които са законно платежно средство в Китай. Две от тях ще са златни и една ще бъде сребърна монета.

На лицевата страна и на трите монети е изобразена пагодата на Шакямуни на храма Фогун в окръг Инсян, провинция Шанси, Северен Китай. Религиозната постройка, известна като Дървената пагода на окръг Инсян, е построена през 1056 г. Сградата е с височина 67,31 м и е най-високата и най-старата дървена многоетажна постройка в света според ЮНЕСКО.

Първата кръгла златна монета с тегло 100 грама и номинал 1500 юана (около 210 щатски долара) е с максимален тираж 600 броя. На обратната страна са изобразени птици, облаци и планини. Втората е с тегло 5 грама и е с номинал 80 юана и максимален тираж от 10 000 броя.

Хореографията и постановката на ChronoRay са на Живко Желязков, артистичен директор на Derida Dance Center. Специалното визуално въздействие в спектакъла е изградено с видео мапинг и 3D прожектиране, което преобразява внушителната среда на мавзолея. То е на Ивелина Иванова, която е част от Studio Phormatik и VidenieSpace. Танцът изпълняват Филип Миланов, Стефан Вучов и Михаил Бонев. Автор на музиката е Явор Зографски, а местните музиканти Саша Ковач (акордеон), Предраг Паунович (саксофон) и Александра Гаич (пиано) импровизират на живо, вдъхновени от движенията на танцьорите и визуалната динамика на представлението. В представлението участват и танцьори от местната общностна асоциация Kud Amare Roma. Продукционният процес се ръководи от Атанас Маев и Мира Георгиева.

Пространството на мавзолея, с неговата специфична архитектура и функционалност, са вдъхновение за изграждането на концепцията на спектакъла. Танцът започва от покрива на криптата и постепенно преминава на и под нивото на саркофазите и гробовете.

Американската певица Тейлър Суифт е начело на класацията за албуми на "Билборд" за дванадесета поредна седмица с The Tortured Poets Department, съобщи сайтът на изданието.

Изпълнителката издаде продукцията на 19 април. По продължителност начело на подреждането този албум на Суифт задминава постиженията на 1989 и Fearless, останали на върха по 11 седмици, отбелязва "Билборд".

От The Tortured Poets Department за отчетния период са продадени 163 000 единици. 

Начело на класацията на "Билборд" за албуми в продължение на 12 седмици са били One Thing at a Time на Морган Уолън през 2023 и 2024 г., както Songs in the Key of Life на Стиви Уондър от 1976-77 г. 

На втора позиция в класацията тази седмица се нарежда The Great American Bar Scene на Зак Браян. Продукцията се изкачва 15 позиции, след като преди седем дни заемаше 17 място в чарта. Тогава The

Видинската филхармония под диригентството на маестро Петър Димитров, Орлин Павлов и Еделина Кънева изнесоха концерт от терасата на Исторически музей – Самоков, посветен на празника на града.

Те представиха пред самоковци музикалното шоу „Сън в лятна нощ“.

Изпълнителите бяха посрещнати с аплодисменти, а в края на вечерта самоковци им ръкопляскаха продължително на крака. Музикантите бяха помолени да изпълнят още една песен на бис за финал на класическата вечер. 

Двамата солисти изпълниха основно песни, посветени на любовта и лятото. Орлин Павлов започна с „Индианско лято“. Самоковци чуха и изпълнения от мюзикъла „Котки" като например песента „Спомен“. Прозвуча и световно известната мелодия от филма „Цар лъв“. 

Водещата на събитието Ралица Стоянова каза, че от терасата на музея

„Никой художник не може да надскочи собствените си възможности. Суетата винаги иска да се покаже все по-красива и все по-добра, но има неизбежности, които няма как да бъдат преодолени", отбелязва художникът проф. Мирчев по време на своя изложба в галерия „Пролет“ в Бургас на 29 юни 2023 година. Днес той навършва 70 години.

"Има един последователен процес – път, който се следва. Има идеи и задачи, които се изпълняват – кога по-добре, кога по-зле“, смята художникът.

РАННИЯТ ЖИВОТ НА ИВАЙЛО МИРЧЕВ

Професор Ивайло Мирчев е роден на 11 август 1954 година в София в семейството на художника Никола Мирчев. „Израснал съм в една артистична атмосфера, сред приятелите на моя баща, на моето семейство. Тази среда се е отразила на моя избор“, разказва в интервю за в. „Сега“ през 2007 година

Десетата национална конференция "Достъп на младите хора до култура" ще се проведе на 12 и 13 август в Експозиционен център "Флора" в Бургас и ще съвпадне с отбелязването на обявения от ООН Международен ден на младежта - 12 август, съобщават организаторите от Министерство на културата, Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Граждански институт. 

В първия ден от конференцията ще бъдат връчени националните награди „ПроКултура“ за принос към разширяването на достъпа на младите хора до култура в категориите „Държавен културен институт“, „Общински културен институт“, „Културна организация“, „Читалище“, „Община“, „Училище“, „Детска градина“, „Гражданска организация“, „Фестивал“.

Сред номинираните са БНР Бургас, ОП „Международен младежки и културен център – Бургас“, Международна балетна асоциация "Сара-Нора Прима" за провежданет

Целта на фестивала Open Buzludzha е да подкрепи опазването на монумента на връх „Бузлуджа“ и да създаде обществена подкрепа и разбиране на необходимостта от това опазване. 

Това каза в интервю арх. Дора Иванова, основател и управител на фондация „Проект Бузлуджа“, които за четвърта година са организатори на музикалния фестивал. 

Дом-паметникът на Българската комунистическа партия е една противоречива сграда от близкото минало, която обаче има световна известност и огромен потенциал да бъде развита, стига хората да го видят, смята тя. 

Арх. Иванова напомни, че сградата има статут на паметник на културата от национално значение. Фестивалът показва именно потенциала на монумента, разказва историята и създава новите спомени с новото изживяване на това какво паметникът „Бузлуджа“ може да бъде, посочи тя. 

По думите и Open Buzludzha е място за

„Създаването на представление, което да е неразделно свързано с дадено пространство, е огромно предизвикателство. Изключително благодарен съм на нашите партньори от археологическия институт в Сърбия за подкрепата и възможността за непосредствения достъп и директен контакт с избраното пространство. Това е много добър пример за обживяване на археологически обект със съвременно изкуство, а оттам и засилване на връзката и интереса на хората към културното наследство. Включването на най-нови технологии в тази интеракция с пространството създава добавена реалност, контекст и наситеност на преживяването", разказва Живко Желязков.

След Сърбия екипът на „Дерида“ заминава за Сардиния, където между 6 и 15 юли  ще продължи работата си с местния партньор Associazione Enti Locali per le Attività Culturali e di Spettacolo на археологическата локация Тарос.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.