NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Тонът на времето Във Варненския природонаучен музей посетителите могат да разгледат изложба за Понто-сарматските степи
2736
Тонът на времето

Във Варненския природонаучен музей посетителите могат да разгледат изложба за Понто-сарматските степи

Варненският природонаучен музей предлага на своите посетители до 14 юли изложбата „Био логично“. Фотосите от нея са вписани в част от постоянната експозиция на институцията и показват рядко срещаното природно местообитание Понто-сарматски степи, намиращо се в Северното Черноморие. Изложбата е вдъхновена от научната работа на д-р Мария Касчиева по проект, свързан с осъществяване на възстановителни дейности в степните местообитания, които са изключително чувствителни към човешката дейност.  Понто-сарматските степи са крехка екосистема, изцяло зависима от хората, които я палят, разорават, застрояват или замърсяват и са отговорни за нейното постоянно свиване и промяна, посочва авторката на фотосите

| 25 Юни 2024, 14:29 ч.
Във Варненския природонаучен музей посетителите могат да разгледат изложба за Понто-сарматските степи
Във Варненския природонаучен музей посетителите могат да разгледат изложба за Понто-сарматските степи
Снимка © БТА

Варненският природонаучен музей предлага на своите посетители до 14 юли изложбата „Био логично“. Фотосите от нея са вписани в част от постоянната експозиция на институцията и показват рядко срещаното природно местообитание Понто-сарматски степи, намиращо се в Северното Черноморие. Изложбата е вдъхновена от научната работа на д-р Мария Касчиева по проект, свързан с осъществяване на възстановителни дейности в степните местообитания, които са изключително чувствителни към човешката дейност. 

Грузинската сценаристка и режисьор, Нана Джaнeлидзе идва в България, за да представи най-новия си филм „Лиза, не спирай", копродукция с България, съобщават организаторите.

Джaнeлидзе е сценарист, музикален оформител и асистент-режисьор на продадения в 113 държави филм „Покаяние" (1986) на режисьора Тенгиз Абуладзе, чиято премиера е на филмовия фестивал в Кан през 1987 г. и печели голямата награда, наградата на ФИПРЕССИ и наградата на екуменическото жури.

На 3 юли Нана Джaнeлидзе лично ще представи лентата в Перник, по време на фестивала In The Palace, а от 5 юли филмът ще бъде показан в избрани кина в България.

От 2013 до 2016 г. заема поста директор на Националния филмов център на Грузия (GNFC). 

„ЛИЗА, НЕ СПИРАЙ!“

„Лиза, не спирай“ е филм за вой

Българският павилион на Венецианското биенале на изкуствата тази година се радва на голям успех сред международните журналисти и посетители. Това каза комисарят на павилиона д-р Надежда Джакова.

За нас е огромно признание да бъдем отличени като един от павилионите, задължителни за посещение, което е безспорен успех за всички, отбеляза тя.

В 60-ото издание на биеналето страната ни се представя с проекта „Съседите“. Автори на инсталацията са Лилия Топузова, Джулиан Шехирян и Красимира Буцева, а куратор е Васил Владимиров. Павилионът бе официално открит на 20 април и може да бъде разгледан до края на Биеналето – на 24 ноември.

БЪЛГАРСКИЯТ ПАВИЛИОН – „ОТКРИТИЕТО НА ТАЗГОДИШНОТО БИЕНАЛЕ“

Д-р Надежда Джакова обясни, че от 17 до 19 април павилионът е посетен само от акредитирани от биеналето лица – кур

Юджийн Чаплин, синът на кино легендата Чарли Чаплин, ще се срещне с български студенти от консерваторията на проф. Елена Дикова и актьори от Пловдивския театър по време на гастрола му у нас със спектакъла Chaplin Pianissimo, съобщават организаторите.

Заедно със световноизвестните пианисти Жан-Паскал Бентюс и професора от консерваторията De Musique de Paris –  Силвен Моризе, Юджийн Чаплин ще обмени опит с младите музиканти.

Специално за концерта в Пловдив на сцената на театъра ще бъдат два рояла на австрийската фирма „Бьозендорфер“, която е  една от най-добрите европейски фирми в производството на пиана и рояли. В света има само 25 такива рояла, всеки със свой уникален номер. С  изключителните си звукови характеристики, роялът е истински шедьовър, инкруст

Плевенската художничка Ралица Енчева представя жената в различни образи и разказва за сънищата си в изложбата "Пъзел".

Тя е подредена в арт център "Къщата на художниците" и е четвъртата, която младата авторка показва в неговите зали.

В картините си представям моя усет, моя поглед за това, което съм преживяла на дадено място, нещо, което съм сънувала и мечтала, каза Енчева.

Творбите, които показва в настоящата експозиция, са разнообразни като теми. Някои от тях са приказни интериори, видения, сънища и мисли на художничката, други са посветени на жената и нейните различни образи. 

Заглавието "Пъзел" на изложбата дойде от това, че картините ми са вдъхновени от различни места, на които съм рисувала, от темите, които са ме вълнували. Те са като различни частици, събрани в една цяла картина, обясни авторката. 

Творбите са изпълнени в масло,

Около сто огнеборци от петнадесет пожарни гасят пожар, разразил се на покрива на културния център "Съмърсет хаус" в сърцето на Лондон, предадоха Франс прес и Ройтерс, като се позоваха на публикация на противопожарната служба на британската столица в социалната платформа "Екс".

"Причината за пожара все още не е известна", се казва в изявлението на лондонските пожарникари. "Екипите се борят с пламъците, които са локализирани в част от покрива", се допълва там.

Сградата, която е на брега на река Темза, е построена през 1547 година, като навремето е била кралски дворец, уточнява Ройтерс. Галерията "Кортоулд", където са изложени едни от най-великите колекции в световното изкуство, се намира в северното му крило.

Според информация на телевизионния канал "Скай Нюз" днес в "Съмърсет хаус" трябва да се проведе фестивал по брейк танци.

Понто-сарматските степи са крехка екосистема, изцяло зависима от хората, които я палят, разорават, застрояват или замърсяват и са отговорни за нейното постоянно свиване и промяна, посочва авторката на фотосите. Тя уточнява, че кадрите съдържат малка част от растителното разнообразие, което е срещнала, докато работи по проекта си в района на Калиакра. 

Сред запечатаните на снимките цветя има диви зюмбюли, божури, адониси, ириси и други дребни пълзящи видове, които „обличат“ камъните в грееща премяна в продължение на поне пет-шест месеца от ранна пролет до есента. Виждат се и развяваните от вятъра стръкове добруджански овес и грациозните осили на коилото. Степта предлага билкови аромати на мащерка, жълт равнец, пелин, сминдух и жасмин, казва още авторката. Тя посочва, че птиците, които се срещат в местообитанието, са няколко вида чучулиги и овесарки, полска бъбрица, обикновено каменарче, алпийски бързолет, сива врана, обикновен мишелов, гургулица, пъдпъдък, фазан, яребица. Много от тях могат да се видят и като експонати в Природонаучния музей във Варна. 

Мария Касчиева е родена в Шумен, където е завършила висшето си образование. Става доктор на науките в Селскостопанската академия в София. От 2010 г. свързва професионалният си път с Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, където е главен асистент в катедра „Растителна защита, ботаника и зоология“. В научната си работа опознава културните, плевелните, лечебните растения, както и флората в застрашени природни местообитания. Съчетава своята теренна работа с фотографията, за да покаже прелестния свят на растенията и на публиката. Съавтор и автор е на част от снимките в електронното издание на Факултета по природни науки „Албум на лечебните растения в България“ 2015, има публикации в научни и художествени издания, участва в пленери и конкурси по фотография. 

Румънският режисьор Габор Томпа ще постави във Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ Шекспировата класика „Както ви харесва“, съобщават от културния институт. 

Поканата за неговото гостуване е отправена от директорката на Театрално-музикалния продуцентски център Даниела Димова. Режисьорът ще пристигне в града в началото на юли, за да направи за кастинг за актьорите в спектакъла. 

Премиерата предстои на 16 и 17 октомври т.г, допълват от трупата. 

Драматург и преводач на текста за постановката е Аглика Стефанова, която работи като драматург на Варненския театър в различни периоди от неговото развитие. Tя преведе от френския оригинал „Инстинктът“ от Анри Кистмекер, първата пиеса в историята на театъра, чиято нова постановка бе акцент в юбилейната програма за 100-годишнината на институцията. 

Габор Том

Колективна изложба с картини и пластики на шуменски художници, членове на „Клуб култура за Шумен“, беше открита в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Експозицията е част от второто издание на инициативата „Лято Арт".  

В изложбата участват Александър Величков, Бехчет Данаджъ, Валерий Желязков, Красимир Арсов, Калоян Тодоров, Десислава Досева, Мариана Петкова и Пламен Петков.

С изпълнения на китара се включи китаристката Кристин Николова. 

Събитието беше посетено от Зам.-кметът на община Шумен Доц. Виктория Ковчазова, представители на културни и творчески институции и граждани. 

Мариана Петкова поздрави организаторите на фестивала, участниците в изложбата и хората, дошли да разгледат художествената експозиция.

Журналистката Миглена Стефанова коментира пред публика картините на визуалните артисти. Според нея експозицията е сво

За първи път в Стара Загора българският актьор и директор на Сатиричен театър „Алеко Константинов“ Калин Сърменов откри своя изложба живопис под названието „Светлата страна на нещата“. 

Тя е подредена във фоайето на Държавна опера Стара Загора, а творбите предизвикаха интерес от страна на посетителите на единадесетото издание на кинофесивала за ново европейско кино „Златната липа“.

За да открие експозицията, специален гост бе проф. д-р Ани Златева, декан на Педагогическия факултет при Тракийски университет - Стара Загора, която изрази възхищението си от творбите на известния български актьор. „За мен е голямо удоволствие да открия тази изложба. 

Възхищавам се на хора, които намират светлата страна на нещата в този мрачен свят, който ни залива. Когато разгледах картините на Калин Сърменов открих, че той изгражда образите си със светлина, обожавам този похв

Непрекъснато търся фрагменти, които по някакъв начин да отговарят на моята представа за настроение, за цвят, за емоция и изживяване, което да предам на зрителя.

Това каза художничката Силви Басева, която откри новата си изложба живопис „Фрагменти“ в галерия „Неси“.

Това е първата самостоятелна експозиция в Бургас.

Авторката показва 18 произведения с градски и природни пейзажи, чийто запаметен образ е прехвърлен от обектива върху платното. Картините в специално подбраната за бургаската публика селекция изобразяват места от средиземноморските страни. По думите в творбите преобладава градската обстановка на Италия. „Италия ми дава най-много материал за размисъл и поле за творческо въображение“, обясни тя.

Басева сподели, че спонтанно избира обекта, запечатан във фотография, който да прехвърли на платното. „Когато ч

"Дисни" ще даде статут на легенди на 14 артисти, сред които Харисън Фирд, Анджела Басет и Майли Сайръс, съобщи АП. Според изявление на компанията емблематичните фигури от шоубизнеса са имали значително влияние върху наследството на "Дисни". 

Артистите ще бъдат въведени в Залата на славата на церемония в неделя в центъра "Хонда" в Анахайм, Калифорния. Водещ на вечерта ще бъде Райън Сийкрест. Сред отличените няма само актьори - в списъка присъстват имената на режисьорите Джеймс Камерън, Джеймс Л. Брукс, както и на филмовия композитор Джон Уилямс. "Дисни" отдава почит на общо шестима творци зад кулисите. 

Майли Сайръс, която стана известна след участието си в шоуто на "Дисни ченъл" "Хана Монтана" през 2006 г., е най-младият носител на отличието "Легенда". След участието в ситкома Сайръс има дълга и успешна кариера в музиката, а през февруари тази годин

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“. Неговата живописна колекция носи името „Знак о ...
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 03:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Тонът на времето
2736
Тонът на времето

Във Варненския природонаучен музей посетителите могат да разгледат изложба за Понто-сарматските степи

Варненският природонаучен музей предлага на своите посетители до 14 юли изложбата „Био логично“.Фотосите от нея са вписани в част от постоянната експозиция на институцията и показват рядко срещаното природно местообитание Понто-сарматски степи, намиращо се в Северното Черноморие.

| 25 Юни 2024, 14:29 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Във Варненския природонаучен музей посетителите могат да разгледат изложба за Понто-сарматските степи
Във Варненския природонаучен музей посетителите могат да разгледат изложба за Понто-сарматските степи
Снимка © БТА

Варненският природонаучен музей предлага на своите посетители до 14 юли изложбата „Био логично“. Фотосите от нея са вписани в част от постоянната експозиция на институцията и показват рядко срещаното природно местообитание Понто-сарматски степи, намиращо се в Северното Черноморие. Изложбата е вдъхновена от научната работа на д-р Мария Касчиева по проект, свързан с осъществяване на възстановителни дейности в степните местообитания, които са изключително чувствителни към човешката дейност. 

Понто-сарматските степи са крехка екосистема, изцяло зависима от хората, които я палят, разорават, застрояват или замърсяват и са отговорни за нейното постоянно свиване и промяна, посочва авторката на фотосите. Тя уточнява, че кадрите съдържат малка част от растителното разнообразие, което е срещнала, докато работи по проекта си в района на Калиакра. 

Грузинската сценаристка и режисьор, Нана Джaнeлидзе идва в България, за да представи най-новия си филм „Лиза, не спирай", копродукция с България, съобщават организаторите.

Джaнeлидзе е сценарист, музикален оформител и асистент-режисьор на продадения в 113 държави филм „Покаяние" (1986) на режисьора Тенгиз Абуладзе, чиято премиера е на филмовия фестивал в Кан през 1987 г. и печели голямата награда, наградата на ФИПРЕССИ и наградата на екуменическото жури.

На 3 юли Нана Джaнeлидзе лично ще представи лентата в Перник, по време на фестивала In The Palace, а от 5 юли филмът ще бъде показан в избрани кина в България.

От 2013 до 2016 г. заема поста директор на Националния филмов център на Грузия (GNFC). 

„ЛИЗА, НЕ СПИРАЙ!“

„Лиза, не спирай“ е филм за вой

Българският павилион на Венецианското биенале на изкуствата тази година се радва на голям успех сред международните журналисти и посетители. Това каза комисарят на павилиона д-р Надежда Джакова.

За нас е огромно признание да бъдем отличени като един от павилионите, задължителни за посещение, което е безспорен успех за всички, отбеляза тя.

В 60-ото издание на биеналето страната ни се представя с проекта „Съседите“. Автори на инсталацията са Лилия Топузова, Джулиан Шехирян и Красимира Буцева, а куратор е Васил Владимиров. Павилионът бе официално открит на 20 април и може да бъде разгледан до края на Биеналето – на 24 ноември.

БЪЛГАРСКИЯТ ПАВИЛИОН – „ОТКРИТИЕТО НА ТАЗГОДИШНОТО БИЕНАЛЕ“

Д-р Надежда Джакова обясни, че от 17 до 19 април павилионът е посетен само от акредитирани от биеналето лица – кур

Юджийн Чаплин, синът на кино легендата Чарли Чаплин, ще се срещне с български студенти от консерваторията на проф. Елена Дикова и актьори от Пловдивския театър по време на гастрола му у нас със спектакъла Chaplin Pianissimo, съобщават организаторите.

Заедно със световноизвестните пианисти Жан-Паскал Бентюс и професора от консерваторията De Musique de Paris –  Силвен Моризе, Юджийн Чаплин ще обмени опит с младите музиканти.

Специално за концерта в Пловдив на сцената на театъра ще бъдат два рояла на австрийската фирма „Бьозендорфер“, която е  една от най-добрите европейски фирми в производството на пиана и рояли. В света има само 25 такива рояла, всеки със свой уникален номер. С  изключителните си звукови характеристики, роялът е истински шедьовър, инкруст

Плевенската художничка Ралица Енчева представя жената в различни образи и разказва за сънищата си в изложбата "Пъзел".

Тя е подредена в арт център "Къщата на художниците" и е четвъртата, която младата авторка показва в неговите зали.

В картините си представям моя усет, моя поглед за това, което съм преживяла на дадено място, нещо, което съм сънувала и мечтала, каза Енчева.

Творбите, които показва в настоящата експозиция, са разнообразни като теми. Някои от тях са приказни интериори, видения, сънища и мисли на художничката, други са посветени на жената и нейните различни образи. 

Заглавието "Пъзел" на изложбата дойде от това, че картините ми са вдъхновени от различни места, на които съм рисувала, от темите, които са ме вълнували. Те са като различни частици, събрани в една цяла картина, обясни авторката. 

Творбите са изпълнени в масло,

Около сто огнеборци от петнадесет пожарни гасят пожар, разразил се на покрива на културния център "Съмърсет хаус" в сърцето на Лондон, предадоха Франс прес и Ройтерс, като се позоваха на публикация на противопожарната служба на британската столица в социалната платформа "Екс".

"Причината за пожара все още не е известна", се казва в изявлението на лондонските пожарникари. "Екипите се борят с пламъците, които са локализирани в част от покрива", се допълва там.

Сградата, която е на брега на река Темза, е построена през 1547 година, като навремето е била кралски дворец, уточнява Ройтерс. Галерията "Кортоулд", където са изложени едни от най-великите колекции в световното изкуство, се намира в северното му крило.

Според информация на телевизионния канал "Скай Нюз" днес в "Съмърсет хаус" трябва да се проведе фестивал по брейк танци.

Сред запечатаните на снимките цветя има диви зюмбюли, божури, адониси, ириси и други дребни пълзящи видове, които „обличат“ камъните в грееща премяна в продължение на поне пет-шест месеца от ранна пролет до есента. Виждат се и развяваните от вятъра стръкове добруджански овес и грациозните осили на коилото. Степта предлага билкови аромати на мащерка, жълт равнец, пелин, сминдух и жасмин, казва още авторката. Тя посочва, че птиците, които се срещат в местообитанието, са няколко вида чучулиги и овесарки, полска бъбрица, обикновено каменарче, алпийски бързолет, сива врана, обикновен мишелов, гургулица, пъдпъдък, фазан, яребица. Много от тях могат да се видят и като експонати в Природонаучния музей във Варна. 

Мария Касчиева е родена в Шумен, където е завършила висшето си образование. Става доктор на науките в Селскостопанската академия в София. От 2010 г. свързва професионалният си път с Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, където е главен асистент в катедра „Растителна защита, ботаника и зоология“. В научната си работа опознава културните, плевелните, лечебните растения, както и флората в застрашени природни местообитания. Съчетава своята теренна работа с фотографията, за да покаже прелестния свят на растенията и на публиката. Съавтор и автор е на част от снимките в електронното издание на Факултета по природни науки „Албум на лечебните растения в България“ 2015, има публикации в научни и художествени издания, участва в пленери и конкурси по фотография. 

Румънският режисьор Габор Томпа ще постави във Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ Шекспировата класика „Както ви харесва“, съобщават от културния институт. 

Поканата за неговото гостуване е отправена от директорката на Театрално-музикалния продуцентски център Даниела Димова. Режисьорът ще пристигне в града в началото на юли, за да направи за кастинг за актьорите в спектакъла. 

Премиерата предстои на 16 и 17 октомври т.г, допълват от трупата. 

Драматург и преводач на текста за постановката е Аглика Стефанова, която работи като драматург на Варненския театър в различни периоди от неговото развитие. Tя преведе от френския оригинал „Инстинктът“ от Анри Кистмекер, първата пиеса в историята на театъра, чиято нова постановка бе акцент в юбилейната програма за 100-годишнината на институцията. 

Габор Том

Колективна изложба с картини и пластики на шуменски художници, членове на „Клуб култура за Шумен“, беше открита в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Експозицията е част от второто издание на инициативата „Лято Арт".  

В изложбата участват Александър Величков, Бехчет Данаджъ, Валерий Желязков, Красимир Арсов, Калоян Тодоров, Десислава Досева, Мариана Петкова и Пламен Петков.

С изпълнения на китара се включи китаристката Кристин Николова. 

Събитието беше посетено от Зам.-кметът на община Шумен Доц. Виктория Ковчазова, представители на културни и творчески институции и граждани. 

Мариана Петкова поздрави организаторите на фестивала, участниците в изложбата и хората, дошли да разгледат художествената експозиция.

Журналистката Миглена Стефанова коментира пред публика картините на визуалните артисти. Според нея експозицията е сво

За първи път в Стара Загора българският актьор и директор на Сатиричен театър „Алеко Константинов“ Калин Сърменов откри своя изложба живопис под названието „Светлата страна на нещата“. 

Тя е подредена във фоайето на Държавна опера Стара Загора, а творбите предизвикаха интерес от страна на посетителите на единадесетото издание на кинофесивала за ново европейско кино „Златната липа“.

За да открие експозицията, специален гост бе проф. д-р Ани Златева, декан на Педагогическия факултет при Тракийски университет - Стара Загора, която изрази възхищението си от творбите на известния български актьор. „За мен е голямо удоволствие да открия тази изложба. 

Възхищавам се на хора, които намират светлата страна на нещата в този мрачен свят, който ни залива. Когато разгледах картините на Калин Сърменов открих, че той изгражда образите си със светлина, обожавам този похв

Непрекъснато търся фрагменти, които по някакъв начин да отговарят на моята представа за настроение, за цвят, за емоция и изживяване, което да предам на зрителя.

Това каза художничката Силви Басева, която откри новата си изложба живопис „Фрагменти“ в галерия „Неси“.

Това е първата самостоятелна експозиция в Бургас.

Авторката показва 18 произведения с градски и природни пейзажи, чийто запаметен образ е прехвърлен от обектива върху платното. Картините в специално подбраната за бургаската публика селекция изобразяват места от средиземноморските страни. По думите в творбите преобладава градската обстановка на Италия. „Италия ми дава най-много материал за размисъл и поле за творческо въображение“, обясни тя.

Басева сподели, че спонтанно избира обекта, запечатан във фотография, който да прехвърли на платното. „Когато ч

"Дисни" ще даде статут на легенди на 14 артисти, сред които Харисън Фирд, Анджела Басет и Майли Сайръс, съобщи АП. Според изявление на компанията емблематичните фигури от шоубизнеса са имали значително влияние върху наследството на "Дисни". 

Артистите ще бъдат въведени в Залата на славата на церемония в неделя в центъра "Хонда" в Анахайм, Калифорния. Водещ на вечерта ще бъде Райън Сийкрест. Сред отличените няма само актьори - в списъка присъстват имената на режисьорите Джеймс Камерън, Джеймс Л. Брукс, както и на филмовия композитор Джон Уилямс. "Дисни" отдава почит на общо шестима творци зад кулисите. 

Майли Сайръс, която стана известна след участието си в шоуто на "Дисни ченъл" "Хана Монтана" през 2006 г., е най-младият носител на отличието "Легенда". След участието в ситкома Сайръс има дълга и успешна кариера в музиката, а през февруари тази годин

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.