NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Авансцена Ив Тошайн представя изложбата „Чеиз за Марс“
2730
Авансцена

Ив Тошайн представя изложбата „Чеиз за Марс“

Ив Тошайн представя в София изложбата „Чеиз за Марс“, от 27 юни до 8 септември в „Квадрат 500“. Куратори са Снежана Кръстева и Мартина Йорданова, съобщават организаторите. На вернисажа камерният ансамбъл „Йоан Кукузел Ангелогласният“ ще изпълни византийски композиции и източноправославни тропари, като част от инсталацията и символ на мира „В центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн  е мащабната инсталация Чеиз (зестра, която булката носи в новия си дом след сватбата). Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа (Италия) по-рано тази година и ще бъде показана за първи път в България в зала 19 на галерията, където е разположена и антична гробница от IV век“, разказват от екипа

| 24 Юни 2024, 14:32 ч.
Ив Тошайн представя изложбата „Чеиз за Марс“
Ив Тошайн представя изложбата „Чеиз за Марс“
Снимка © Екипът на изложбата

Ив Тошайн представя в София изложбата „Чеиз за Марс“, от 27 юни до 8 септември в „Квадрат 500“. Куратори са Снежана Кръстева и Мартина Йорданова, съобщават организаторите.

Деветото издание на фестивала „Опера на върховете“ ще продължи три седмици. От 2 до 18 август ще бъдат представени четири оперни продукции и мюзикъла „Мамма миа!“, съобщават организаторите от Софийската опера и балет.

За първи път на фестивала ще има гостуващи певци във всеки спектакъл.

Събитието отбелязва Годината на Пучини (165 години от рождението и 100 години от смъртта му) с три от неговите творби – „Тоска“, „Мадам Бътерфлай“ и „Турандот“, написани в началото на 20 век, в рамките на 24 години.

В „Тоска“ на 2 август ще участват Радостина Николаева (Тоска), грузинският тенор Михаил Шешаберидзе (Марио Каварадоси), Веселин Михайлов (барон Скарпия), както и децата от Детски комплекс - град Белоградчик с директор Таня Тодорова. Участват и оркестърът и хорът на Софийската опера с диригент италиан

„Устойчиви реалности – автохтонни архетипи“ е заглавието на изложбата, която Деян Янев представя в галерия „Аросита“.

Експозицията ще бъде подредена там от 4 до 18 септември, съобщават организаторите.

„Митове или съвременни архетипи? Това е въпросът, който ни задава художникът Деян Янев в пространството на галерия „Аросита“.

Създаден като мощен архетип на нашето актуално битие, проектът провокира и предизвиква резонанс посредством използваните асоциативни знакови символи и емблеми.

"Художникът стимулира въображението и креативното мислене на зрителя, като си служи с езика на метафората, иронията и фикцията“, казва кураторът на изложбата Диана Драганова-Щир.

По думите й изложбата „Устойчиви реалности – автохтонни архетипи“ посреща публиката с открито изразеното намерение и ст

Портретите на холандския майстор Франс Халс са световно известни. Много от тях се усмихват, това не беше често срещано на снимките на врата. По -късно стилът му се възприема като "помия".

Днес собственият им образ може да бъде поставен с филтри като селфи в социалните медии - през 17 -ти век хората все още обичат да поръчват сложна картина. Разбира се, поради липса на фотографски алтернативи, но клиентите успяха да изберат стила на портрета с определен бюджет.

Всеки, който реши вратата на Фран, оцени своя оживен и понякога нетрадиционен стил на рисуване, който му обръщаше внимание отвъд границите на родния му град Хаарлем. Работата му обаче е много по -малко известна в сравнение със съвременници като Рубенс или Вермеер в тази страна. Добра причина да представи работата си по -подробно в тази първа голяма самостоятелна изложба в Германия, в Берлинската Gemäldegaler

Художествената галерия в Русе представя в изложба картини на русенския художник и майстор на живописния пейзаж Марко Монев (1939 г. - 2004 г.). Поводът е 85 години от рождението и 20 години от кончината на твореца, съобщи директорът на културния институт Елена Великова. 

Монев е представител на Русенската живописна школа. Той сътворява в картините си облика на град Русе с европейската му архитектура. 

Монев рисува предимно пейзажи – градски и селски, река Дунав, природата около селата Гостиля и Острица. Оставя върху платната си и впечатленията си от Париж, Петербург и Новгород, където има творчески престои. Рисува и портрети на любимите му хора – съпругата, художничката Василка Монева и дъщерите си, както и на свои колеги. Отличава се със своята чувствителност и личен почерк.

Елена Великова обясни, че изложбата включва 17 картини от фонда на Художест

Десет утвърдени художници и скулптори ще се включат за поредна година в международния международния пленер по живопис и скулптура "Светът е море 2024" в Поморие, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация. В периода от 6-и до 12 септември в Народно читалище (НЧ) "Просвета 1888" в крайморския град, артистите ще развихрят своето творчество, което по-късно ще обединят в съвместна изложба.

В тазгодишното издание на "Светът е море" ще се включат артистите Албена Щеньовска – Еглоф, Ангел Минтов, Божидар Тонев, Валентин Узунов, Денилин Георгиев, Емил Бачийски, Мариела Маламат, Петър Маламат и Светла Радулова. Сред тях е и художничката Милена Казакова, участвала преди две години в пленера.

Създадените по време на пленера творби ще бъдат предоставени на фонда на Градската художествена галерия (ГХГ) "Дочко Стоев" под ръководството на Милчо Талев, който е сред иниц

На вернисажа камерният ансамбъл „Йоан Кукузел Ангелогласният“ ще изпълни византийски композиции и източноправославни тропари, като част от инсталацията и символ на мира

„В центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн  е мащабната инсталация Чеиз (зестра, която булката носи в новия си дом след сватбата). Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа (Италия) по-рано тази година и ще бъде показана за първи път в България в зала 19 на галерията, където е разположена и антична гробница от IV век“, разказват от екипа. Те отбелязват, че заглавието на изложбата „Чеиз за Марс“, като Марс тук е Богът на войната, следва неоплатоническата идея за покоряването на войната чрез вяра и любов.

По думите на организаторите произведението с размери 5 на 4 метра наподобява килим, който е „изтъкан“ от 2000 стоманени шурикена. Няколко десетки от тях са изправени, като „войници“, перпендикулярно на останалите редици. Обединени заедно в една стилизирана и бляскава композиция, отдалече хилядите нинджа звезди изглеждат привлекателно и естетично. Отблизо обаче, изведнъж се забелязват ръчно наточените остриета - режещи ножове, напомнящи кръстове. Чеиз съчетава противоположни елементи - хладно оръжие, традиционно асоцииращо се с война и насилие, и кръста като символ на вярата, разказват още от екипа. 

„Всяка една звезда от килима е изцяло изработена на ръка и е символичен дар от художничката за Бога на войната Марс, като акцентира върху разгарящите се военни конфликти в световен мащаб. Ив Тошайн показа мащабната инсталация с размери 4х5 метра - килим, изработен от 2000 броя стоманени остриета, през януари, тази година, в папската крепост Рока Паолина в Перуджа (Италия). Експозицията бе отворена за посетители цял месец и предизвика интереса не само на ценителите на изкуството, но и на български и италиански медии. Концепцията за изложбата изследва трансформацията и преосмислянето на древната концепция „око за око“ в контекста на текущите световни конфликти и политически въпроси“, отбелязват организаторите. 

Те отбелязват, че в текущата изложба – „Чеиз за Марс‘‘ са включени и две по-ранни видео творби, изобразяващи военни паради - Опозиция (2012) и Бежанци (2018). Чрез тях може да се проследи проблематиката, която вълнува Ив Тошайн в значителна част от нейната практика като художник.

Кайли Миноуг дебютира с нова песен заедно с кънтри изпълнителя Орвил Пек на музикалния фестивал Outloud в рамките на тазгодишното събитие WeHo Pride 2024, съобщи Мюзик нюз. 

Австралийската певица, която е на 56 години, и кънтри звездата Орвил Пек развълнуваха феновете с изпълнението на новото си блестящо диско парче с джиджей Дипло на сцената в Западен Холивуд в неделя. 

Клип на техния дует се разпространи онлайн, а песента вече е достъпна за предварителна поръчка. 

Новата песен беше представена, след като стана ясно, че Кайли отново работи с продуцента Питър Райкрофт с псевдоним „Лостбой“ (Lostboy). 

Певицата, носителка на наградата „Грами“, която миналата година издаде 16-ия си студиен албум Tension, развълнува феновете си в Лас Вегас с шоуто си More Than Just A Residency. Тя каза, че с удоволствие би изнесла още една серия концерт

На 15 ноември е българската премиера на „Гладиатор 2“, съобщават от „Форум филм“.

През 2000 г. режисьорът Ридли Скот покори света с мегахита „Гладиатор“, станал вторият най-касов филми за годината. Получи дванадесет номинации за „Оскар“ (от които спечели пет, включително за най-добър филм и най-добра мъжка роля на Ръсел Кроу). Тази година Скот отново „надява туниката“ и се завръща на територията на Рим и арената на Колизея.

Действието се развива няколко десетилетия след събитията в първия филм. Луций – внук на бившия император на Рим Марк Аврелий и син на Луцила, живее със съпругата и детето си в Нумидия. Когато римски войници, начело с генерал Марк Акаций, нахлуват в берберското царство, за да го присъединят към империята, Луций е взет в робство. Воден от нестихващата си ярост и вдъхновен от историята

Пленер „Хартията – същност и  намеса“ започна в Художествената галерия в Добрич. В него участват творци от цялата страна. Те ще създават своите произведения в залите на галерията, където жителите и гостите на града могат да наблюдават изпълнението. Пленерът ще завърши с обща изложба на 5 септември. 

На пресконференция днес директорът на Художествена галерия – Добрич Недко Недков представи единадесетте участници в тазгодишното издание на пленера.  

„Тази година проектът е под надслов „Хартията – същност и намеса“. Това е процесът, който ние през всичките години осъществяваме. Навлизаме в дълбочина в същността на хартията, която има богати художествени и физични качества“, каза Недко Недков. 

Успех на участниците пожела и секретарят на Община Добрич Калина Георгиева. 

В тазгоди

С три поредни спектакъла на „Mamma mia!" завършва тазгодишното издание на фестивала „Опера на върховете“. На 16-и, 17-и и 18-и август почитателите на мюзикъла ще имат възможността в подножието на Белоградчишките скали да се насладят на музиката на ABBA.

Това е едно от заглавията, което привлича много публика, каза директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов, който е режисьор на спектакъла. Той е включен в програмата на фестивала за четвърти път и се радва на значителен успех. Общо повече от 135 представления са изиграни на мюзикъла от неговата премиера, уточни маестро Карталов. И допълни, че чрез фестивала за девета година Софийската опера и балет дава нов културен тласък на този прекрасен край на България.

През последните две седмици почитателите на оперното изкуство имаха възможността да се насладят на творчеството на Джак

„Софийски музикални седмици“ представя „Музикално дихание от Корея“ с гост музиканти от Южна Корея.  Събитието на 14 юни е в камерната зала „България”, съобщават от екипа на фестивала. 

„Палитра от музикални идеи и вибрации, като съчетание на наследство и съвременност, на корейско и българско изкуство, в партньорство за четвърта година с корейското сдружение за съвременна музика „Музикално общество Изток-Запад“. Освен традиционни пиеси, ще чуете авторска музика от корейски тонови майстори като Бьондонг Бек и членовете на сдружението Бокнам Ли, Юнгьонг Парк и Мисон Джонг. Ще видим различни музикални формати като солова изява на корейските инструменти каягъм и хегъм, дуо за пиано и каягъм, виолончело и хегъм и други. Български и корейски народни певци ще бъдат включени в богатата палитра на този различен концерт“, разк

Ив Тошайн е австрийско-българска художничка, родена в София през 1980 г. Тя учи в Националната художествена академия в София и завършва Академията за изящни изкуства във Виена, последвана от следдипломна квалификация в Accademia di Belle Arti di Brera в Милано. Участвала е в множество групови и самостоятелни изложби както в страната, така и в чужбина, измежду които, в музея Белведере във Виена, музея Лентос в Линц и MOMA Тбилиси в Грузия. Ив Тошайн твори на пресечната точка на инсталация, скулптура, живопис, перформънс и активизъм. Звездите, остриетата и хладните оръжия са основни компоненти в нейното творчество. Важна роля играят и писането на лозунги и послания, които въплъщават абстрактни понятия от нейния светоглед.  Заедно с художничката Анна Цех, през 2012 г., Ив Тошайн основава колектив, който се фокусира върху критика на идеологии и е база за трансполитически арт дейности.

/ВСР

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Русенската опера ще представи премиерно "Севилският бръснар" на 20 септември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.  Реж ...
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Първата самостоятелна изложба на Иван Пазламачев в София след 33 години работа зад океана ще бъде подредена в галерия „Астри“. Експозицията живопис ще бъде открита на 2 ...
Ако сатирата се занимава с недостатъците на обществото, тя е и смешна, и страшна
Истинска свобода не може да се намери там, където й се пречка някаква обикновена свобода. Това е една от най-силните реплики от „Чарли в открито море“, първата за новия ...
С концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу започва инициативата „Калимера Враца“
Концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу утре вечер във Враца ще сложи край на тазгодишното издание на Врачанския есенен панаир и ще постави началото на инициативата „Кали ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Авансцена
2730
Авансцена

Ив Тошайн представя изложбата „Чеиз за Марс“

Ив Тошайн представя в София изложбата „Чеиз за Марс“, от 27 юни до 8 септември в „Квадрат 500“. Куратори са Снежана Кръстева и Мартина Йорданова, съобщават организаторите.„В центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн  е мащабната инсталация Чеиз (зестра, която булката носи в новия си дом след сватбата).

| 24 Юни 2024, 14:32 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Ив Тошайн представя изложбата „Чеиз за Марс“
Ив Тошайн представя изложбата „Чеиз за Марс“
Снимка © Екипът на изложбата

Ив Тошайн представя в София изложбата „Чеиз за Марс“, от 27 юни до 8 септември в „Квадрат 500“. Куратори са Снежана Кръстева и Мартина Йорданова, съобщават организаторите.

На вернисажа камерният ансамбъл „Йоан Кукузел Ангелогласният“ ще изпълни византийски композиции и източноправославни тропари, като част от инсталацията и символ на мира

Деветото издание на фестивала „Опера на върховете“ ще продължи три седмици. От 2 до 18 август ще бъдат представени четири оперни продукции и мюзикъла „Мамма миа!“, съобщават организаторите от Софийската опера и балет.

За първи път на фестивала ще има гостуващи певци във всеки спектакъл.

Събитието отбелязва Годината на Пучини (165 години от рождението и 100 години от смъртта му) с три от неговите творби – „Тоска“, „Мадам Бътерфлай“ и „Турандот“, написани в началото на 20 век, в рамките на 24 години.

В „Тоска“ на 2 август ще участват Радостина Николаева (Тоска), грузинският тенор Михаил Шешаберидзе (Марио Каварадоси), Веселин Михайлов (барон Скарпия), както и децата от Детски комплекс - град Белоградчик с директор Таня Тодорова. Участват и оркестърът и хорът на Софийската опера с диригент италиан

„Устойчиви реалности – автохтонни архетипи“ е заглавието на изложбата, която Деян Янев представя в галерия „Аросита“.

Експозицията ще бъде подредена там от 4 до 18 септември, съобщават организаторите.

„Митове или съвременни архетипи? Това е въпросът, който ни задава художникът Деян Янев в пространството на галерия „Аросита“.

Създаден като мощен архетип на нашето актуално битие, проектът провокира и предизвиква резонанс посредством използваните асоциативни знакови символи и емблеми.

"Художникът стимулира въображението и креативното мислене на зрителя, като си служи с езика на метафората, иронията и фикцията“, казва кураторът на изложбата Диана Драганова-Щир.

По думите й изложбата „Устойчиви реалности – автохтонни архетипи“ посреща публиката с открито изразеното намерение и ст

Портретите на холандския майстор Франс Халс са световно известни. Много от тях се усмихват, това не беше често срещано на снимките на врата. По -късно стилът му се възприема като "помия".

Днес собственият им образ може да бъде поставен с филтри като селфи в социалните медии - през 17 -ти век хората все още обичат да поръчват сложна картина. Разбира се, поради липса на фотографски алтернативи, но клиентите успяха да изберат стила на портрета с определен бюджет.

Всеки, който реши вратата на Фран, оцени своя оживен и понякога нетрадиционен стил на рисуване, който му обръщаше внимание отвъд границите на родния му град Хаарлем. Работата му обаче е много по -малко известна в сравнение със съвременници като Рубенс или Вермеер в тази страна. Добра причина да представи работата си по -подробно в тази първа голяма самостоятелна изложба в Германия, в Берлинската Gemäldegaler

Художествената галерия в Русе представя в изложба картини на русенския художник и майстор на живописния пейзаж Марко Монев (1939 г. - 2004 г.). Поводът е 85 години от рождението и 20 години от кончината на твореца, съобщи директорът на културния институт Елена Великова. 

Монев е представител на Русенската живописна школа. Той сътворява в картините си облика на град Русе с европейската му архитектура. 

Монев рисува предимно пейзажи – градски и селски, река Дунав, природата около селата Гостиля и Острица. Оставя върху платната си и впечатленията си от Париж, Петербург и Новгород, където има творчески престои. Рисува и портрети на любимите му хора – съпругата, художничката Василка Монева и дъщерите си, както и на свои колеги. Отличава се със своята чувствителност и личен почерк.

Елена Великова обясни, че изложбата включва 17 картини от фонда на Художест

Десет утвърдени художници и скулптори ще се включат за поредна година в международния международния пленер по живопис и скулптура "Светът е море 2024" в Поморие, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация. В периода от 6-и до 12 септември в Народно читалище (НЧ) "Просвета 1888" в крайморския град, артистите ще развихрят своето творчество, което по-късно ще обединят в съвместна изложба.

В тазгодишното издание на "Светът е море" ще се включат артистите Албена Щеньовска – Еглоф, Ангел Минтов, Божидар Тонев, Валентин Узунов, Денилин Георгиев, Емил Бачийски, Мариела Маламат, Петър Маламат и Светла Радулова. Сред тях е и художничката Милена Казакова, участвала преди две години в пленера.

Създадените по време на пленера творби ще бъдат предоставени на фонда на Градската художествена галерия (ГХГ) "Дочко Стоев" под ръководството на Милчо Талев, който е сред иниц

„В центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн  е мащабната инсталация Чеиз (зестра, която булката носи в новия си дом след сватбата). Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа (Италия) по-рано тази година и ще бъде показана за първи път в България в зала 19 на галерията, където е разположена и антична гробница от IV век“, разказват от екипа. Те отбелязват, че заглавието на изложбата „Чеиз за Марс“, като Марс тук е Богът на войната, следва неоплатоническата идея за покоряването на войната чрез вяра и любов.

По думите на организаторите произведението с размери 5 на 4 метра наподобява килим, който е „изтъкан“ от 2000 стоманени шурикена. Няколко десетки от тях са изправени, като „войници“, перпендикулярно на останалите редици. Обединени заедно в една стилизирана и бляскава композиция, отдалече хилядите нинджа звезди изглеждат привлекателно и естетично. Отблизо обаче, изведнъж се забелязват ръчно наточените остриета - режещи ножове, напомнящи кръстове. Чеиз съчетава противоположни елементи - хладно оръжие, традиционно асоцииращо се с война и насилие, и кръста като символ на вярата, разказват още от екипа. 

Кайли Миноуг дебютира с нова песен заедно с кънтри изпълнителя Орвил Пек на музикалния фестивал Outloud в рамките на тазгодишното събитие WeHo Pride 2024, съобщи Мюзик нюз. 

Австралийската певица, която е на 56 години, и кънтри звездата Орвил Пек развълнуваха феновете с изпълнението на новото си блестящо диско парче с джиджей Дипло на сцената в Западен Холивуд в неделя. 

Клип на техния дует се разпространи онлайн, а песента вече е достъпна за предварителна поръчка. 

Новата песен беше представена, след като стана ясно, че Кайли отново работи с продуцента Питър Райкрофт с псевдоним „Лостбой“ (Lostboy). 

Певицата, носителка на наградата „Грами“, която миналата година издаде 16-ия си студиен албум Tension, развълнува феновете си в Лас Вегас с шоуто си More Than Just A Residency. Тя каза, че с удоволствие би изнесла още една серия концерт

На 15 ноември е българската премиера на „Гладиатор 2“, съобщават от „Форум филм“.

През 2000 г. режисьорът Ридли Скот покори света с мегахита „Гладиатор“, станал вторият най-касов филми за годината. Получи дванадесет номинации за „Оскар“ (от които спечели пет, включително за най-добър филм и най-добра мъжка роля на Ръсел Кроу). Тази година Скот отново „надява туниката“ и се завръща на територията на Рим и арената на Колизея.

Действието се развива няколко десетилетия след събитията в първия филм. Луций – внук на бившия император на Рим Марк Аврелий и син на Луцила, живее със съпругата и детето си в Нумидия. Когато римски войници, начело с генерал Марк Акаций, нахлуват в берберското царство, за да го присъединят към империята, Луций е взет в робство. Воден от нестихващата си ярост и вдъхновен от историята

Пленер „Хартията – същност и  намеса“ започна в Художествената галерия в Добрич. В него участват творци от цялата страна. Те ще създават своите произведения в залите на галерията, където жителите и гостите на града могат да наблюдават изпълнението. Пленерът ще завърши с обща изложба на 5 септември. 

На пресконференция днес директорът на Художествена галерия – Добрич Недко Недков представи единадесетте участници в тазгодишното издание на пленера.  

„Тази година проектът е под надслов „Хартията – същност и намеса“. Това е процесът, който ние през всичките години осъществяваме. Навлизаме в дълбочина в същността на хартията, която има богати художествени и физични качества“, каза Недко Недков. 

Успех на участниците пожела и секретарят на Община Добрич Калина Георгиева. 

В тазгоди

С три поредни спектакъла на „Mamma mia!" завършва тазгодишното издание на фестивала „Опера на върховете“. На 16-и, 17-и и 18-и август почитателите на мюзикъла ще имат възможността в подножието на Белоградчишките скали да се насладят на музиката на ABBA.

Това е едно от заглавията, което привлича много публика, каза директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов, който е режисьор на спектакъла. Той е включен в програмата на фестивала за четвърти път и се радва на значителен успех. Общо повече от 135 представления са изиграни на мюзикъла от неговата премиера, уточни маестро Карталов. И допълни, че чрез фестивала за девета година Софийската опера и балет дава нов културен тласък на този прекрасен край на България.

През последните две седмици почитателите на оперното изкуство имаха възможността да се насладят на творчеството на Джак

„Софийски музикални седмици“ представя „Музикално дихание от Корея“ с гост музиканти от Южна Корея.  Събитието на 14 юни е в камерната зала „България”, съобщават от екипа на фестивала. 

„Палитра от музикални идеи и вибрации, като съчетание на наследство и съвременност, на корейско и българско изкуство, в партньорство за четвърта година с корейското сдружение за съвременна музика „Музикално общество Изток-Запад“. Освен традиционни пиеси, ще чуете авторска музика от корейски тонови майстори като Бьондонг Бек и членовете на сдружението Бокнам Ли, Юнгьонг Парк и Мисон Джонг. Ще видим различни музикални формати като солова изява на корейските инструменти каягъм и хегъм, дуо за пиано и каягъм, виолончело и хегъм и други. Български и корейски народни певци ще бъдат включени в богатата палитра на този различен концерт“, разк

„Всяка една звезда от килима е изцяло изработена на ръка и е символичен дар от художничката за Бога на войната Марс, като акцентира върху разгарящите се военни конфликти в световен мащаб. Ив Тошайн показа мащабната инсталация с размери 4х5 метра - килим, изработен от 2000 броя стоманени остриета, през януари, тази година, в папската крепост Рока Паолина в Перуджа (Италия). Експозицията бе отворена за посетители цял месец и предизвика интереса не само на ценителите на изкуството, но и на български и италиански медии. Концепцията за изложбата изследва трансформацията и преосмислянето на древната концепция „око за око“ в контекста на текущите световни конфликти и политически въпроси“, отбелязват организаторите. 

Те отбелязват, че в текущата изложба – „Чеиз за Марс‘‘ са включени и две по-ранни видео творби, изобразяващи военни паради - Опозиция (2012) и Бежанци (2018). Чрез тях може да се проследи проблематиката, която вълнува Ив Тошайн в значителна част от нейната практика като художник.

Ив Тошайн е австрийско-българска художничка, родена в София през 1980 г. Тя учи в Националната художествена академия в София и завършва Академията за изящни изкуства във Виена, последвана от следдипломна квалификация в Accademia di Belle Arti di Brera в Милано. Участвала е в множество групови и самостоятелни изложби както в страната, така и в чужбина, измежду които, в музея Белведере във Виена, музея Лентос в Линц и MOMA Тбилиси в Грузия. Ив Тошайн твори на пресечната точка на инсталация, скулптура, живопис, перформънс и активизъм. Звездите, остриетата и хладните оръжия са основни компоненти в нейното творчество. Важна роля играят и писането на лозунги и послания, които въплъщават абстрактни понятия от нейния светоглед.  Заедно с художничката Анна Цех, през 2012 г., Ив Тошайн основава колектив, който се фокусира върху критика на идеологии и е база за трансполитически арт дейности.

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Ако сатирата се занимава с недостатъците на обществото, тя е и смешна, и страшна
С концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу започва инициативата „Калимера Враца“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.