NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Авансцена Стъклописи от "Нотр Дам", смятани за противоречиви, са представени пред публика
2999
Авансцена

Стъклописи от "Нотр Дам", смятани за противоречиви, са представени пред публика

Стъклописи от "Нотр Дам", смятани за противоречиви навремето, са показани в изложба в Троа, след като бяха преоткрити след пожара в катедралата, съобщи ДПА.  Витражите са били скрити от погледа след премахването им през 1939 г. Част от тях са били открити в кутии след пожара, опустошил "Нотр Дам" преди пет години.  Прозорците са били смятани за твърде модерни заради ярките им цветове и стила, напомнящ кубизма

| 24 Юни 2024, 09:44 ч.
Стъклописи от
Стъклописи от "Нотр Дам", смятани за противоречиви, са представени пред публика
Снимка © АП / Ian Langsdon, Pool via AP

Стъклописи от "Нотр Дам", смятани за противоречиви навремето, са показани в изложба в Троа, след като бяха преоткрити след пожара в катедралата, съобщи ДПА. 

Поморие ще бъде домакин на шестото издание на арт фестивала Culturama 2024, съобщиха организаторите от фондация "Културни перспективи". С това фестивалът с тазгодишен надслов "Water Live – музиката на водата" прави своя дебют на крайморска сцена у нас.

Програмата, посветена на водата, ще се състои на 13 и 14 септември.

В нея ще участват артистите от Симфоничен оркестър – Враца и от Константин Костов трио. Ще бъде представена и кинопрожекция за живота и творчеството на бразилския фотограф Себастиао Салгадо, съобщиха организаторите.

Официалното откриване ще бъде с концерт на солистката Ива Кънчева и Симфоничен оркестър – Враца под диригентската палка на Христо Павлов. Те ще поднесат програма от композиции на шестима композитори. Концертът ще бъде на 13 септември на площад "Св.св. Кирил и Методий" пред Народно читалище "Просвета 1888".

На

Започва Вагнеровият фестивал на Софийската опера. За поредна година началото се поставя с премиера – този път това е романтичната опера „Лоенгрин“, представена за първи път във Ваймар през 1849 година.

„Лоенгрин“ е алегория на християнския идеал за свобода и надежда, за спасение на човечеството от всякакви несправедливости. Вагнер е творец реформатор, чиято музика пророчески разтваря криле за бъдещето на изкуството. В контекста на тази идея мисията на Софийската опера е да създаде традиция за националната музикална култура, но също и да намери място, равнопоставящо я със световната култура“, казва режисьорът Пламен Карталов

В София диригент ще бъде Константин Тринкс, участват хорът и оркестърът на Софийската опера и мъжкият хор на БНР. Сценографията е на Ханс Кудлип

"Бийтълджус Бийтълджус" открива 81-вото издание на кинофестивала във Венеция, съобщи АП. Майкъл Кийтън, Джена Ортега, Катрин О`Хара и Моника Белучи са сред звездите на продукцията, които ще минат по червения килим.

Филмът е продължение на хорър комедията на Тим Бъртън "Бийтълджус" от 1988 г. Семейство Дийц е отново в къщата, а Уинона Райдър вече играе майка на Джена Ортега. Семейството ще се натъкне на таласъма пакостник Майкъл Кийтън. 

Премиерата на "Бийтълджус, Бийтълджус" е на фестивала във Венеция, който се открива днес, но филмът е извън конкурсната програма. 

Кинофестивалът ще представи и друга извънконкурсна премиера - "Вълци единаци" с Брад Пит и Джордж Клуни. На 7 септември, преди връчването на наградите, ще бъде представен филмът "Хоризонт: Американска сага - Глава 2" на Кевин Костнър. 

Сред филмите, борещи се за наградата "Златен л

Театър „Българска армия“ гостува на Международния театрален фестивал (МТФ) „Варненско лято“ с две представления на пиесата на съвременната британска авторка Нина Рейн „Племе“, която е отличена с няколко награди през 2012 г. 

Актьорите Стефка Янорова, Георги Кадурин, Луизабел Николова, Симеон Дамянов, Ели Колева и Ясен Атанасов са героите в неконвенционалното семейство на глухия по рождение Били, което функционира като затворен малък свят със собствен език, шеги и правила.

Режисьорът на спектакъла Зафир Раджаб е изявен актьор, носител на наградата „Аскеер“ за изгряваща звезда през 2022 г. Постановката му „Племе“ е в изчистен кинематографичен стил, търсещ документален ефект и изостряне до крайност на заложени в нея теми. Той смята, че историята в пиесата е посветена на вкоренената необходимост да принадлежим към определено място, общност или дом, на нашата нужда от съ

В живота трябва да си такъв, какъвто си, пък който те харесва – харесва, каза актрисата Мартина Вачкова, която днес отбелязва своя 65-и рожден ден. 

Тя не смята, че трябва да има роля в живота си. Ролите са за сцената, за пред камерите, отбелязва Вачкова.

По думите „да бъдеш нормален човек“ е едно от най-добрите послания, които е получила от своя баща – актьорът Григор Вачков (1932-1980). „Аз съм видяла той какъв беше и как се държеше с публиката. Не знам, че може да е друго. Просто съм повторила това, което е бил той - с всички да си поговори, на всеки да обърне внимание“, разказа Вачкова. 

Според нея артистите често влизат в образ и понякога се държат по-хладно, за да парират интимничене от страна на почитателите. 

„Аз съм виждала как се държат хората и с мои колеги и мога да забележа такава разлика. Към едни колеги те едва се доближават,

Витражите са били скрити от погледа след премахването им през 1939 г. Част от тях са били открити в кутии след пожара, опустошил "Нотр Дам" преди пет години. 

Прозорците са били смятани за твърде модерни заради ярките им цветове и стила, напомнящ кубизма. 

Стъклописите са изложени в Центъра за витражи в Троа, Североизточна Франция, и могат да бъдат разгледани до следващата година. Това са творби на 12 художници. Сред тях има розов прозорец от Андре Ринюи, както и ланцетен прозорец от Жан Ебер-Стивънс, представяща свети Мартен. 

Първоначално противоречивите в стилово отношение витражи е трябвало да заменят стъклописите в сиво, бяло и черно, изпълнени с гризайл. Вместо това обаче те са предизвикали дебат за съвременното изкуство в историческите паметници, продължил с години. 

Дебатът започна наново през декември м.г., след като френският президент Еманюел Макрон обяви поставянето на витражите в "Нотр Дам". Това предизвика подписването на петиция срещу проекта. 

Драматичен театър "Сава Огнянов" в Русе ще открие летния фестивал "Сцена под звездите" на 28 юни т. г. в крайдунавския град със спектакъла "Емоции от първа необходимост". Постановката ще бъде представена на сцената пред Доходното здание, съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев. 

Последният победител в конкурса за млад режисьор "Слави Шкаров" Ева Данаилова показва авторската си интерпретация по фрагменти от пиесата на Бертолт Брехт "Страх и мизерия в Третия райх". 

"Темата е изборът, който всекидневно правим. От нашите решения се оформят следствия и ние носим отговорност за нас, за околните, за обществото", казва режисьорката. 

В спектакъла участват Ивайло Драганов, Кристиана Ценкова, Ростислав Панков, Дона Вълова и Любомир Кънев. Сценографията е дело на Евгения Явашева, музиката -на Христо Намлиев, а хореографията е на Стефан Витанов.

Тазгодишното 48-мо издание на Международния фестивал "Дни на камерната музика Габрово" няма да бъде разточително като брой концерти и участници, но ще е наситено с изключително разнообразни предложения и изненади за публиката, каза диригентът на Габровския камерен оркестър маестро Иван Стоянов дни преди официалното откриване на музикалния форум, съобщават от Община Габрово. 

В програмата, която започва на 15 септември, са включени три оркестрови концерти, гостуващ хор от Пловдив, а освен „Софийски солисти“ в Габрово отново ще се изяви Български камерен оркестър от Добрич. Акцентът на фестивала е върху по-големите формации, а малките са представени само от струнен квартет „Фрош“ и традиционния детски концерт, в който участват изявени деца на габровските музикални педагози.

От общинската администрация казват, че любопитен момент е възрастовия

Туристическа обиколка „Сградите разказват“ и среща с екипа на изложбата съпътстват гостуващата експозиция „Истории зад фасадите“, съобщават организаторите от Регионалния исторически музей - София.

Изложбата представлява своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в София, и може да бъде разгледана до 6 октомври.

Като съпътстващо събитие музеят организира туристическа обиколка „Сградите разказват“ на 13 септември.

Тя дава още информация за включените в изложбата истории на обитателите на сградите и самите здания.

Сборният пункт за начало на обиколката е пред централния вход на Музея на София, уточняват организаторите.

От екипа отбелязват, че на 17 септември екипът на изложбата отново ще гостува на Централните хали.

„Там ще бъде представена сл

Световната премиера на филма „Моето късно лято“ (My Late Summer), най-новият филм на босненския режисьор Данис Танович, ще открие 30-ия кинофестивал в Сараево, предаде босненската агенция ФЕНА.

Филмът ще бъде прожектиран едновременно на няколко места в Сараево - в Националния театър, в Лятното кино на Coca-Cola, Лятното кино „Стари Град“ и Лятното кино „Сафет Зайко“, а премиерата му ще постави началото и на прожекциите на Сараевския кинофестивал в Лятното кино „БХ Телеком“ в Мостар и в Тузла – в Лятното кино „Бинго“ в Тузла в петък, 16 август.

„Моето късно лято“ е комедийна драма за млада жена Мая, която отива на далечен остров във връзка със семейно наследство. Във вихър от нови емоции, през поредица от непредвидими ситуации, тя най-накрая се изправя пред въпроси от миналото си. Търсенето на наследство се превръща в търсене на нейната собствена идентичност, но и в тъ

На 20 септември в галерия „Гъбенски“ на Националния дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ в Трявна предстои откриването на първата постоянна експозиция с част от творбите от колекцията на Международното биенале на стъклото, собственост на Сдружение ART REAL K.L.M., съобщиха от екипа на фонда.

Колекцията на Международното биенале на стъклото (IBG) съдържа около 200 произведения на изкуството от стъкло, дело на художници от цял свят, които са участвали в различни издания на биеналето през годините. Тази сбирка е уникална за България, като представя спектър от стилове, техники и творчески визии. 

Изложбата включва селекция от 100 произведения, дарени от автори от 45 държави, които са участвали в изданията на биеналето от 2017 до 2023 г. Всяка творба е част от живата история на този значим международен проект и отразява индивидуалните артист

Идеята за смяна на витражите е от 1935 г. и принадлежи на Никола Дорман, главен куратор на културното наследство и директор на музея в Троа. Проектът е критикуван от самото начало и предизвиква негодувание при поставянето на прозорците през декември 1938 г. Витражите са премахнати през 1939 г. 

Творбите на само един от художниците - Жан Льо Шевалие, са били поставени повторно през 1956 г., макар и за кратък период от време. След враждебността, с която са посрещнати, Льо Шевалие започва да използва само техниката гризайл за стъклописите си и така работата му остава в катедралата. 

Сега някои от стъклописите са показани за първи път след повече от 80 години. Изложбата "Нотр Дам": противоречиви витражи" ще продължи до 5 януари 2025 г.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“. Вечерта в кино „Одео ...
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобрази ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 04:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Авансцена
2999
Авансцена

Стъклописи от "Нотр Дам", смятани за противоречиви, са представени пред публика

Витражите са били скрити от погледа след премахването им през 1939 г. Част от тях са били открити в кутии след пожара, опустошил "Нотр Дам" преди пет години.Прозорците са били смятани за твърде модерни заради ярките им цветове и стила, напомнящ кубизма.

| 24 Юни 2024, 09:44 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Стъклописи от
Стъклописи от "Нотр Дам", смятани за противоречиви, са представени пред публика
Снимка © АП / Ian Langsdon, Pool via AP

Стъклописи от "Нотр Дам", смятани за противоречиви навремето, са показани в изложба в Троа, след като бяха преоткрити след пожара в катедралата, съобщи ДПА. 

Витражите са били скрити от погледа след премахването им през 1939 г. Част от тях са били открити в кутии след пожара, опустошил "Нотр Дам" преди пет години. 

Поморие ще бъде домакин на шестото издание на арт фестивала Culturama 2024, съобщиха организаторите от фондация "Културни перспективи". С това фестивалът с тазгодишен надслов "Water Live – музиката на водата" прави своя дебют на крайморска сцена у нас.

Програмата, посветена на водата, ще се състои на 13 и 14 септември.

В нея ще участват артистите от Симфоничен оркестър – Враца и от Константин Костов трио. Ще бъде представена и кинопрожекция за живота и творчеството на бразилския фотограф Себастиао Салгадо, съобщиха организаторите.

Официалното откриване ще бъде с концерт на солистката Ива Кънчева и Симфоничен оркестър – Враца под диригентската палка на Христо Павлов. Те ще поднесат програма от композиции на шестима композитори. Концертът ще бъде на 13 септември на площад "Св.св. Кирил и Методий" пред Народно читалище "Просвета 1888".

На

Започва Вагнеровият фестивал на Софийската опера. За поредна година началото се поставя с премиера – този път това е романтичната опера „Лоенгрин“, представена за първи път във Ваймар през 1849 година.

„Лоенгрин“ е алегория на християнския идеал за свобода и надежда, за спасение на човечеството от всякакви несправедливости. Вагнер е творец реформатор, чиято музика пророчески разтваря криле за бъдещето на изкуството. В контекста на тази идея мисията на Софийската опера е да създаде традиция за националната музикална култура, но също и да намери място, равнопоставящо я със световната култура“, казва режисьорът Пламен Карталов

В София диригент ще бъде Константин Тринкс, участват хорът и оркестърът на Софийската опера и мъжкият хор на БНР. Сценографията е на Ханс Кудлип

"Бийтълджус Бийтълджус" открива 81-вото издание на кинофестивала във Венеция, съобщи АП. Майкъл Кийтън, Джена Ортега, Катрин О`Хара и Моника Белучи са сред звездите на продукцията, които ще минат по червения килим.

Филмът е продължение на хорър комедията на Тим Бъртън "Бийтълджус" от 1988 г. Семейство Дийц е отново в къщата, а Уинона Райдър вече играе майка на Джена Ортега. Семейството ще се натъкне на таласъма пакостник Майкъл Кийтън. 

Премиерата на "Бийтълджус, Бийтълджус" е на фестивала във Венеция, който се открива днес, но филмът е извън конкурсната програма. 

Кинофестивалът ще представи и друга извънконкурсна премиера - "Вълци единаци" с Брад Пит и Джордж Клуни. На 7 септември, преди връчването на наградите, ще бъде представен филмът "Хоризонт: Американска сага - Глава 2" на Кевин Костнър. 

Сред филмите, борещи се за наградата "Златен л

Театър „Българска армия“ гостува на Международния театрален фестивал (МТФ) „Варненско лято“ с две представления на пиесата на съвременната британска авторка Нина Рейн „Племе“, която е отличена с няколко награди през 2012 г. 

Актьорите Стефка Янорова, Георги Кадурин, Луизабел Николова, Симеон Дамянов, Ели Колева и Ясен Атанасов са героите в неконвенционалното семейство на глухия по рождение Били, което функционира като затворен малък свят със собствен език, шеги и правила.

Режисьорът на спектакъла Зафир Раджаб е изявен актьор, носител на наградата „Аскеер“ за изгряваща звезда през 2022 г. Постановката му „Племе“ е в изчистен кинематографичен стил, търсещ документален ефект и изостряне до крайност на заложени в нея теми. Той смята, че историята в пиесата е посветена на вкоренената необходимост да принадлежим към определено място, общност или дом, на нашата нужда от съ

В живота трябва да си такъв, какъвто си, пък който те харесва – харесва, каза актрисата Мартина Вачкова, която днес отбелязва своя 65-и рожден ден. 

Тя не смята, че трябва да има роля в живота си. Ролите са за сцената, за пред камерите, отбелязва Вачкова.

По думите „да бъдеш нормален човек“ е едно от най-добрите послания, които е получила от своя баща – актьорът Григор Вачков (1932-1980). „Аз съм видяла той какъв беше и как се държеше с публиката. Не знам, че може да е друго. Просто съм повторила това, което е бил той - с всички да си поговори, на всеки да обърне внимание“, разказа Вачкова. 

Според нея артистите често влизат в образ и понякога се държат по-хладно, за да парират интимничене от страна на почитателите. 

„Аз съм виждала как се държат хората и с мои колеги и мога да забележа такава разлика. Към едни колеги те едва се доближават,

Прозорците са били смятани за твърде модерни заради ярките им цветове и стила, напомнящ кубизма. 

Стъклописите са изложени в Центъра за витражи в Троа, Североизточна Франция, и могат да бъдат разгледани до следващата година. Това са творби на 12 художници. Сред тях има розов прозорец от Андре Ринюи, както и ланцетен прозорец от Жан Ебер-Стивънс, представяща свети Мартен. 

Драматичен театър "Сава Огнянов" в Русе ще открие летния фестивал "Сцена под звездите" на 28 юни т. г. в крайдунавския град със спектакъла "Емоции от първа необходимост". Постановката ще бъде представена на сцената пред Доходното здание, съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев. 

Последният победител в конкурса за млад режисьор "Слави Шкаров" Ева Данаилова показва авторската си интерпретация по фрагменти от пиесата на Бертолт Брехт "Страх и мизерия в Третия райх". 

"Темата е изборът, който всекидневно правим. От нашите решения се оформят следствия и ние носим отговорност за нас, за околните, за обществото", казва режисьорката. 

В спектакъла участват Ивайло Драганов, Кристиана Ценкова, Ростислав Панков, Дона Вълова и Любомир Кънев. Сценографията е дело на Евгения Явашева, музиката -на Христо Намлиев, а хореографията е на Стефан Витанов.

Тазгодишното 48-мо издание на Международния фестивал "Дни на камерната музика Габрово" няма да бъде разточително като брой концерти и участници, но ще е наситено с изключително разнообразни предложения и изненади за публиката, каза диригентът на Габровския камерен оркестър маестро Иван Стоянов дни преди официалното откриване на музикалния форум, съобщават от Община Габрово. 

В програмата, която започва на 15 септември, са включени три оркестрови концерти, гостуващ хор от Пловдив, а освен „Софийски солисти“ в Габрово отново ще се изяви Български камерен оркестър от Добрич. Акцентът на фестивала е върху по-големите формации, а малките са представени само от струнен квартет „Фрош“ и традиционния детски концерт, в който участват изявени деца на габровските музикални педагози.

От общинската администрация казват, че любопитен момент е възрастовия

Туристическа обиколка „Сградите разказват“ и среща с екипа на изложбата съпътстват гостуващата експозиция „Истории зад фасадите“, съобщават организаторите от Регионалния исторически музей - София.

Изложбата представлява своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в София, и може да бъде разгледана до 6 октомври.

Като съпътстващо събитие музеят организира туристическа обиколка „Сградите разказват“ на 13 септември.

Тя дава още информация за включените в изложбата истории на обитателите на сградите и самите здания.

Сборният пункт за начало на обиколката е пред централния вход на Музея на София, уточняват организаторите.

От екипа отбелязват, че на 17 септември екипът на изложбата отново ще гостува на Централните хали.

„Там ще бъде представена сл

Световната премиера на филма „Моето късно лято“ (My Late Summer), най-новият филм на босненския режисьор Данис Танович, ще открие 30-ия кинофестивал в Сараево, предаде босненската агенция ФЕНА.

Филмът ще бъде прожектиран едновременно на няколко места в Сараево - в Националния театър, в Лятното кино на Coca-Cola, Лятното кино „Стари Град“ и Лятното кино „Сафет Зайко“, а премиерата му ще постави началото и на прожекциите на Сараевския кинофестивал в Лятното кино „БХ Телеком“ в Мостар и в Тузла – в Лятното кино „Бинго“ в Тузла в петък, 16 август.

„Моето късно лято“ е комедийна драма за млада жена Мая, която отива на далечен остров във връзка със семейно наследство. Във вихър от нови емоции, през поредица от непредвидими ситуации, тя най-накрая се изправя пред въпроси от миналото си. Търсенето на наследство се превръща в търсене на нейната собствена идентичност, но и в тъ

На 20 септември в галерия „Гъбенски“ на Националния дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ в Трявна предстои откриването на първата постоянна експозиция с част от творбите от колекцията на Международното биенале на стъклото, собственост на Сдружение ART REAL K.L.M., съобщиха от екипа на фонда.

Колекцията на Международното биенале на стъклото (IBG) съдържа около 200 произведения на изкуството от стъкло, дело на художници от цял свят, които са участвали в различни издания на биеналето през годините. Тази сбирка е уникална за България, като представя спектър от стилове, техники и творчески визии. 

Изложбата включва селекция от 100 произведения, дарени от автори от 45 държави, които са участвали в изданията на биеналето от 2017 до 2023 г. Всяка творба е част от живата история на този значим международен проект и отразява индивидуалните артист

Първоначално противоречивите в стилово отношение витражи е трябвало да заменят стъклописите в сиво, бяло и черно, изпълнени с гризайл. Вместо това обаче те са предизвикали дебат за съвременното изкуство в историческите паметници, продължил с години. 

Дебатът започна наново през декември м.г., след като френският президент Еманюел Макрон обяви поставянето на витражите в "Нотр Дам". Това предизвика подписването на петиция срещу проекта. 

Идеята за смяна на витражите е от 1935 г. и принадлежи на Никола Дорман, главен куратор на културното наследство и директор на музея в Троа. Проектът е критикуван от самото начало и предизвиква негодувание при поставянето на прозорците през декември 1938 г. Витражите са премахнати през 1939 г. 

Творбите на само един от художниците - Жан Льо Шевалие, са били поставени повторно през 1956 г., макар и за кратък период от време. След враждебността, с която са посрещнати, Льо Шевалие започва да използва само техниката гризайл за стъклописите си и така работата му остава в катедралата. 

Сега някои от стъклописите са показани за първи път след повече от 80 години. Изложбата "Нотр Дам": противоречиви витражи" ще продължи до 5 януари 2025 г.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.