Центърът „Помпиду“ за съвременно изкуство в Париж разкри имената на тримата архитекти, отговорни за преустройството на културната институция, която трябва да бъде затворена за ремонт през септември 2025 г., предаде АФП.
Форумът „Изкуството като противодействие“ на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна среща публиката с историята на най-стария фестивал за съвременно изкуство у нас „Процес - Пространство”, създаден от изкуствоведа Димитър Грозданов през 90-те години на ХХ век.
Подредената в няколко зали експозиция представя малка част от богатата колекцията на събитието, започнало през 1992 г. За своята идея Димитър Грозданов казва, че е замислена през 80-те години на ХХ век и тогава словосъчетанието „Процес - Пространство“ му се струва най-обобщаващо за постмодернистичните тенденции. По-късно, през 2012 г., изкуствоведът намира, че подобна формулировка днес би се концентрирала повече около процеса и неговите смисли и антоними.
След кончината на Димитър Грозданов фестивалът „Процес - Пространство“, кой
Актьорите Пламена Гетова и Ириней Константинов участват в дебютния късометражен игрален филм на Емил Спахийски - „Денят, в който тя ще се роди“.
Снимките на продукцията се състояха в София и Искрец и приключиха преди дни, съобщиха от екипа на продукцията.
Филмът е финансиран от Националния филмов център и е по едноименния разказ на Йорданка Белева.
„Темата е брутална, защото е социална и е посветена на хората, белязани с проклятието на деменцията и сложните им отношения с близките... Но филмът е за любовта, която ни спасява в бедствията на живота“, посочват от екипа.
Сценаристи са журналистът Емил Спахийски и румънският режисьор Богдан Мурешану, чийто последен филм „Новата година, която така и не дойде" е избран за състезателната секция „Хоризонти" на Международния филмов фестивал във Венеция.
Румънеца и Енчев записаха песен с украинския музикант, изпълнител, диригент и продуцент Евгений Баяниста. „Кражба“ пристига точно навреме, за да отключи смелия плажен ритъм и да докаже, че единственото нещо, за което си заслужава да се пее, е любовта, разказват от екипа на българския дует.
„И не случайно песента се казва „Кражба“. Да „откраднеш“ сърцето на една жена, да я съблазниш, да покажеш истинско джентълменско отношение – това си е изкуство, което сякаш понякога мъжете забравяме“, казват Румънеца и Енчев.
Евгений Баяниста, с рождено име Приходько, приема артистичния псевдоним Баяниста. Той от няколко години живее в София със съпругата си.
„Абсолютно международна продукция е това, снимана от украински екип, в Турция и България, с участие на българи и един румън
Тони Димитрова ще изнесе концерт под надслова „Ах тази Тони“ в Летния театър в Шумен на 7 август. Той е част от турне, което преминава през редица градове на страната.
Минаха девет концерта, първият беше в зала 1 на НДК, после следваха изяви в Благоевград, Плевен, Враца, Кюстендил, Пазарджик и други градове, беше прекрасно и сега продължаваме втората част на турнето, каза Тони Димитрова.
Тя добави, че след концерта в Шумен турнето продължава с още шест концерта, в Пловдив на 10 август, в Бургас на 17 август, във Варна на 18 август, в Стара Загора на 23 август и в Русе на 30 август.
В Шумен Тони Димитрова ще пее с музиканти, с които работи от години. На сцената ще бъдат Светльо Михайлов и Христо Нейчев - китари, Стефан Попов - барабани, Иво Дуков - клавири, Юрий Божинов - бас и три вокалистки - Стефка Емилова, Божана и Богомила. Тони Димитрова каза още, че
Фотографска изложба по повод 110 години от рождението на Борис Христов ще бъде официално открита в Общинския културен институт (ОКИ) „Красно село“.
Събитието ще е на 19 август с участието на проф.Пламен Джуров и Анна-Мария Гюзелева, съобщават домакините.
Експозицията включва фотоси, запечатали най-значимите роли, семейни снимки и моменти от творческия път на оперния певец.
Изложбата е осъществена по идея на отдел „Култура, археология и културно наследство“ на Община Пловдив и Български културен институт в Рим с куратор доц. Никола Лаутлиев.