NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Тонът на времето Предмети от селища, съществували в неолита и късната каменно-медна епоха, представя изложбата "Магията на Долнослав" в Археологическия музей в Пловдив
4750
Тонът на времето

Предмети от селища, съществували в неолита и късната каменно-медна епоха, представя изложбата "Магията на Долнослав" в Археологическия музей в Пловдив

Находки от селищна могила Лопките, край днешното село Долнослав, община Асеновград, представя изложбата “Магията на Долнослав”, подредена в Регионален археологически музей (РАМ) - Пловдив и финансирана от Министерството на културата. Експонатите датират от ранния неолит, края на VII век преди новата ера до късната каменно-медна епоха, наричана още халколит или енеолит, средата на IV хилядолетие пр. н.е

| 20 Юни 2024, 13:18 ч.
Предмети от селища, съществували в неолита и късната каменно-медна епоха, представя изложбата
Предмети от селища, съществували в неолита и късната каменно-медна епоха, представя изложбата "Магията на Долнослав" в Археологическия музей в Пловдив
Снимка © Боян Ботев / Пресфото

Находки от селищна могила Лопките, край днешното село Долнослав, община Асеновград, представя изложбата “Магията на Долнослав”, подредена в Регионален археологически музей (РАМ) - Пловдив и финансирана от Министерството на културата. 

Сериалът „Шогун“ на „Еф Екс“ води с 25 номинации за тазгодишните награди „Еми“, съобщиха АП и Ройтерс.

„Мечката“ - също на „Еф Екс“, постави рекорд за комедиен сериал с общо 23 номинации.

Дежурният ежегоден кандидат за "Еми" "Само убийства в сградата" на „Хулу“, който обаче рядко печели статуетка, тази година получи 21 номинации.

„Еми“ са американски телевизионни награди. Те са най-престижните телевизионни отличия в света - еквивалент на „Оскар“ за кино, „Грами“ за музика и „Тони“ за театър.

Кандидатите за телевизионните отличия тази година бяха представени от актьора Антъни Андерсън, познат като детектив Кевин Бърнард от „Закон и ред“, и от актрисата Шерил Лий Ралф, звезда от комедийния сериал „Начално училище „Абът“.

Номинираните бяха обявени само шест месеца след последните награди „Еми“, които бяха отложени заради миналогоди

Симфониета Видин ще изнесе три поредни концерта в три града на Северозападна България. Публиката в Монтана, Белоградчик и Видин ще чуе избрани произведения от Моцарт и Салиери, каза директорът на културния институт Мирослав Кръстев.

В програмата са включени увертюра към операта La Fiera di Venezia, Венецианска симфония и Симфония в ре мажор Il giorno onomastico от Салиери. Във втората част на концертите ще звучи музика на Моцарт – Увертюра към операта „Сватбата на Фигаро“ и Симфония №41 в до мажор „Юпитер“, обясни Кръстев.

И Моцарт, и Салиери са били музиканти във Виена в края на XVIII век. Имало е много спекулации за тяхното съперничество, отбеляза Кръстев. Предлагаме един концерт, в който слушателите могат да сравнят музиката на двамата композитори, и нека публиката бъде съдия, допълни директорът на Симфониета Видин.

На диригентския пулт застава маестро Енри

Въпреки високите градуси и жълтия код за опасна жега стотици жители и гости на Букурещ на всякаква възраст се стекоха на площад “Революция” в центъра на града, за да видят огромните надуваеми герои от магическия свят на Хари Потър. Под звуците на вълшебната музика от филмовата поредица инсталациите с височина около четири метра се движеха по един от най-старите булеварди в румънската столица - “Каля Викторией”, бутани от независими артисти от Испания. Малки и големи позираха до куклите за снимки. 

Вниманието на зрителите привлякоха и музикантите от Puglia Street Band от Италия, които предизвикаха експлозия от енергия в центъра на Букурещ. Те сменяха стиловете - фънк, рок, латино, поп и музика от Балканите и превърнаха публиката в активен участник в представлението.

Днешното шоу, което завърши с бурни аплодисменти, беше в рамките на инициатива

Повече от десет години търговищкият хор „Родна песен“ разучава песни на китайски език. Изпълнения на седем от тях бяха включени в програмата на формацията при представянето им в 17-тото издание на Китайския хоров фестивал и конкурс с международно участие - China International Chorus Festival CICA. Това разказа художественият ръководител и диригент на хора Красимира Коларова по време на пресконференция дни след завръщането в родния град. 

Стана ясно, че смесен хор „Родна песен“ при Образцово народно читалище (ОНЧ) „Напредък – 1864“ е първият състав от България, участвал в престижния форум от учредяването му през 1992 г. до сега. Фестивалът се провежда на всеки две години.

Председателят на сдружение „Приятели на Китай“ в Търговище Румен Новаков, който е дългогодишен хорист, каза, че поканата за участие на „Родна песен“ в международния хоров фестивал е отправена още

Галерия „Париж“ открива новия сезон с изложба от 12 платна на наивиста Стоян Божкилов. Експозицията „Двама“ ще бъде открита на 17 септември и ще продължи до 1 октомври, информират домакините на събитието.

Организаторите разказват, че изложбата се казва „Двама“, тъй като всичките творби на Божкилов показват именно това – любовта между мъжа и жената. „Във всяка една от тях ще срещнем неизменната прегърната двойка, която влюбено крачи през живота. Този свят на слялите се души и тела е винаги цветен, красив, топъл, уютен и много често е кръгъл. Кръгът е символ на вечността, на сливането в едно, там където началото и краят стават безкрайност, защото мъжът и жената се прилепят един към друг и стават една плът в пълния библейски смисъл“, разказват от екипа. 

Стоян Божкилов е роден през 1974 г. в Сандански. Рисува

Експонатите датират от ранния неолит, края на VII век преди новата ера до късната каменно-медна епоха, наричана още халколит или енеолит, средата на IV хилядолетие пр. н.е., разказа археологът Росица Миткова, по чийто проект се осъществява изложбата. 

Голяма част от тях се представят за пръв път пред публика, а на други се прави нова интерпретация.

Проучването на могилата е продължило 10 години, като е започнало през 1983 г. от археолозите Ана Радунчева от Националния археологически институт и Бистра Колева от РАМ - Пловдив. Цялата площ на могилата е 1500 кв. метра. Тя има диаметър при основата 120 м и височина 6,25 м. Източно от нея тече река Луда Яна, а югоизточно блика извор. 

Разкрити са основите на над 25 сгради, които се интерпретират от проучвателите като храмови постройки. Разкрити са елементи от архитектурната им декорация, както и голям брой предмети, свързани с бита и ритуалните практики на обитателите. 

Колекцията от находки до момента наброява общо 5347 движими културни ценности - сечива, инструменти, дребни пластични изображения на хора и животни, багрила, накити, предмети, свързани с култа и магията. Най-много са находките от късната каменно-медна епоха, която е в синхрона на Варненския некропол, посочи Миткова.

Режисьорът Джон Фавро представи нов филм от поредицата "Междузвездни войни", озаглавен The Mandalorian And Grogu ("Мандалорецът и Грогу"), съобщи ДПА. 

Във филма участва актьорът Педро Паскал. 

Дванайсет хиляди фенове посрещнаха актьора пред центъра "Хонда" в Калифорния. Публиката успя да види тийзър на новата лента. 

Фавро каза, че снимките на новата продукция са започнали преди няколко седмици. Премиерата на филма би трябвало да бъде през май2026 г. 

Междувременно творческият директор на "Пиксар" Пийт Докттър обяви, че е започнала работата по анимационния филм "Феноменалните 3".  Игралният римейк на "Лило и Стич" би трябвало да излезе по кината през лятото на 2025 г.

В четвъртък, 27 юни, във Велинград ще се играе постановката  "Аз и ти, преди Ние", съобщават от читалище "Васил Левски - 1904". 

Участват Йоанна Темелкова и Владимир Михайлов, а автор е Светльо Томов. Това е първо представяне на театрална сцена на Владо Михайлов и завръщане на Йоанна Темелкова в театъра.

"Аз и ти, преди ние, какви бяхме?" пита авторът Светльо Томов в своята пиеса за двама. Това е историята на една изживяна любов, но не докрай. "Пиесата разказва за това как сме забравили да чувстваме, да мечтаем и да бъдем щастливи. За една среща, която буди всичко недоизказано. Думи, които вече звучат различно", описва постановката режисьорът Димитрис Георгиев.

Франция се тресе не само от политическата криза, обхванала страната, но и от скандали в киноиндустрията, свързани с обвинения в сексуално насилие. Двама от именитите френски режисьори - Беноа Жако (77 г.) и Жак Доайон (80 г.), бяха задържани преди дни. От месеци актрисата Жудит Годреш публично ги обвинява в сексуални посегателства, извършени преди повече от три десетилетия.

Тя даде нов тласък на движението #АзСъщо (#MeToo) в родината си, като разбуни духовете с разкрития за сексуалните престъпления и сексизма във френската филмова индустрия. 

Жудит Годреш казва пред местните медии, че се чувства задължена да предприеме действия срещу сексуалния тормоз, практикуван в киноиндустрията, тъй като дъщеря й, също актриса и танцьорка, е на 15 години. Тя иска да защити следващото поколение. "Можем да попаднем в мрежите на по-силен човек и сферата на изкуството е изключително

Комедията на ужасите „Бийтълджус Бийтълджус“ на Майкъл Кийтън и Уинона Райдър е филм номер 1 в Северна Америка, като през този уикенд е спечелил 110 млн. щатски долара, съобщава ЮПИ.

На второ място е „Дедпул & Върколака“ със 7,2 млн. щатски долара, на трето - „Рейгън“ с 5,2 млн. щатски долара, на четвърто - „Пришълецът: Ромул“ с 3,9 млн. щатски долара и на пето - „Никога повече“ с 3,8 млн. щатски долара.

Топ класацията се допълва от филмите: The Forge под номер 6 с 2,9 млн. щатски долара, „Туистърс“ под номер 7 с 2,3 млн. щатски долара, „Мигни два пъти“ под номер 8 с 2,2 млн. долара, „Аз, проклетникът 4“ под номер 9 с 1,8 млн. долара и The Front Room под номер 10 с 1,7 млн. долара.

Врачанският театър ще представи на международен фестивал за деца своята продукция „Грозното пате“ от Ханс Кристиан Андерсен, с режисьор Мария Банова, съобщиха от културната институция.

Поканата е от Международния куклен фестивал на открито „Дни на куклите“ в Бургас, чието XI издание се провежда от 4 до 10 август.  

"Грозното пате" ще се изиграе на открита сцена на 9 август.

Това не е първото турне в престижна надпревара за врачанската трупа, напомнят от театъра. Постановката, с участието актьорите Капка Пеняшка, Юлия Колова, Ива Кирова и Калин Костадинов, вече бе представена на международния детски фестивал „Шарено петле“ в Плевен, който се проведе през юли. Творбата бе играна пред детска публика и в целия Северозапад. 

Припомняме, че през изминалия полусезон ДКТ – Враца направи общо пет нови детски постановки, като в края на юни започнаха ре

Археологическият обект „Долнослав" повдига темата за наличие на храмове и култови обекти в селищата от късния халколит, коментира Миткова. По думите й тя провокира множество дискусии върху религиозните вярвания, появата на нови култове и ритуални практики. Обектът става известен като „култов комплекс".

През ранната новокаменна епоха, през втората половина на VII век преди Христа в полите на Средна гора, Родопите и Тракийската низина възникват първите постоянни селища. Постепенно в земите ни се развива една загадъчна, все още малко позната древноевропейска култура, достигнала високо икономическо и обществено развитие и оказала съществено влияние върху културата на Гръцката античност и Близкия изток. 

Култура, която немският езиковед Харалд Харман определя като най-старата високоразвита култура в Европа или наречената от него „Дунавската цивилизация", разказа Миткова. Сред създателите на тази цивилизация са и древните обитатели на селището в местността Лопките край с. Долнослав, Пловдивско. То възниква на границата между Родопите и Тракийската низина, на един от пътищата, свързващи Тракия с Егейския бряг. Благоприятните условия за живот - вода, плодородна равнина и планина са ресурси, позволили дълготрайно, почти три хилядолетия, обитаване на това място. Така от разрушените постройки и отпадъците от обитаване на това място се натрупват дебели пластове, в резултат на което се образува селищната могила, допълни археологът.

Акцент в изложбата са следите от металургична дейност, керамично, текстилно производство и голямото количество находки от рог на елен, сред които и недовършени екземпляри, даващи основание да се предположи наличието на работилница за обработка на складираната в ями суровина. В постоянната експозиция на музея е представена най-древната в региона стенна живопис от къснохалколитен храм в Долнослав. Във временната изложба тя присъства на фотос. “Очите на богинята“ са изобразени и върху миниатюрни модели на керамични столчета и някои “култови” масички, символизиращи Богинята – майка.

Целта на изложбата е чрез находките от един обект да се представи кръговрата в природата и в човешкия живот, каза Миткова. По думите й посланието е, че нищо не е вечно, всичко тече и се променя. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“. Неговата живописна колекция носи името „Знак о ...
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 03:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Тонът на времето
4750
Тонът на времето

Предмети от селища, съществували в неолита и късната каменно-медна епоха, представя изложбата "Магията на Долнослав" в Археологическия музей в Пловдив

Находки от селищна могила Лопките, край днешното село Долнослав, община Асеновград, представя изложбата “Магията на Долнослав”, подредена в Регионален археологически музей (РАМ) - Пловдив и финансирана от Министерството на културата. Експонатите датират от ранния неолит, края на VII век преди новата ера до късната каменно-медна епоха, наричана още халколит или енеолит, средата на IV хилядолетие пр. н.е., разказа археологът Росица Миткова, по чийто проект се осъществява изложбата.

| 20 Юни 2024, 13:18 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Предмети от селища, съществували в неолита и късната каменно-медна епоха, представя изложбата
Предмети от селища, съществували в неолита и късната каменно-медна епоха, представя изложбата "Магията на Долнослав" в Археологическия музей в Пловдив
Снимка © Боян Ботев / Пресфото

Находки от селищна могила Лопките, край днешното село Долнослав, община Асеновград, представя изложбата “Магията на Долнослав”, подредена в Регионален археологически музей (РАМ) - Пловдив и финансирана от Министерството на културата. 

Експонатите датират от ранния неолит, края на VII век преди новата ера до късната каменно-медна епоха, наричана още халколит или енеолит, средата на IV хилядолетие пр. н.е., разказа археологът Росица Миткова, по чийто проект се осъществява изложбата. 

Сериалът „Шогун“ на „Еф Екс“ води с 25 номинации за тазгодишните награди „Еми“, съобщиха АП и Ройтерс.

„Мечката“ - също на „Еф Екс“, постави рекорд за комедиен сериал с общо 23 номинации.

Дежурният ежегоден кандидат за "Еми" "Само убийства в сградата" на „Хулу“, който обаче рядко печели статуетка, тази година получи 21 номинации.

„Еми“ са американски телевизионни награди. Те са най-престижните телевизионни отличия в света - еквивалент на „Оскар“ за кино, „Грами“ за музика и „Тони“ за театър.

Кандидатите за телевизионните отличия тази година бяха представени от актьора Антъни Андерсън, познат като детектив Кевин Бърнард от „Закон и ред“, и от актрисата Шерил Лий Ралф, звезда от комедийния сериал „Начално училище „Абът“.

Номинираните бяха обявени само шест месеца след последните награди „Еми“, които бяха отложени заради миналогоди

Симфониета Видин ще изнесе три поредни концерта в три града на Северозападна България. Публиката в Монтана, Белоградчик и Видин ще чуе избрани произведения от Моцарт и Салиери, каза директорът на културния институт Мирослав Кръстев.

В програмата са включени увертюра към операта La Fiera di Venezia, Венецианска симфония и Симфония в ре мажор Il giorno onomastico от Салиери. Във втората част на концертите ще звучи музика на Моцарт – Увертюра към операта „Сватбата на Фигаро“ и Симфония №41 в до мажор „Юпитер“, обясни Кръстев.

И Моцарт, и Салиери са били музиканти във Виена в края на XVIII век. Имало е много спекулации за тяхното съперничество, отбеляза Кръстев. Предлагаме един концерт, в който слушателите могат да сравнят музиката на двамата композитори, и нека публиката бъде съдия, допълни директорът на Симфониета Видин.

На диригентския пулт застава маестро Енри

Въпреки високите градуси и жълтия код за опасна жега стотици жители и гости на Букурещ на всякаква възраст се стекоха на площад “Революция” в центъра на града, за да видят огромните надуваеми герои от магическия свят на Хари Потър. Под звуците на вълшебната музика от филмовата поредица инсталациите с височина около четири метра се движеха по един от най-старите булеварди в румънската столица - “Каля Викторией”, бутани от независими артисти от Испания. Малки и големи позираха до куклите за снимки. 

Вниманието на зрителите привлякоха и музикантите от Puglia Street Band от Италия, които предизвикаха експлозия от енергия в центъра на Букурещ. Те сменяха стиловете - фънк, рок, латино, поп и музика от Балканите и превърнаха публиката в активен участник в представлението.

Днешното шоу, което завърши с бурни аплодисменти, беше в рамките на инициатива

Повече от десет години търговищкият хор „Родна песен“ разучава песни на китайски език. Изпълнения на седем от тях бяха включени в програмата на формацията при представянето им в 17-тото издание на Китайския хоров фестивал и конкурс с международно участие - China International Chorus Festival CICA. Това разказа художественият ръководител и диригент на хора Красимира Коларова по време на пресконференция дни след завръщането в родния град. 

Стана ясно, че смесен хор „Родна песен“ при Образцово народно читалище (ОНЧ) „Напредък – 1864“ е първият състав от България, участвал в престижния форум от учредяването му през 1992 г. до сега. Фестивалът се провежда на всеки две години.

Председателят на сдружение „Приятели на Китай“ в Търговище Румен Новаков, който е дългогодишен хорист, каза, че поканата за участие на „Родна песен“ в международния хоров фестивал е отправена още

Галерия „Париж“ открива новия сезон с изложба от 12 платна на наивиста Стоян Божкилов. Експозицията „Двама“ ще бъде открита на 17 септември и ще продължи до 1 октомври, информират домакините на събитието.

Организаторите разказват, че изложбата се казва „Двама“, тъй като всичките творби на Божкилов показват именно това – любовта между мъжа и жената. „Във всяка една от тях ще срещнем неизменната прегърната двойка, която влюбено крачи през живота. Този свят на слялите се души и тела е винаги цветен, красив, топъл, уютен и много често е кръгъл. Кръгът е символ на вечността, на сливането в едно, там където началото и краят стават безкрайност, защото мъжът и жената се прилепят един към друг и стават една плът в пълния библейски смисъл“, разказват от екипа. 

Стоян Божкилов е роден през 1974 г. в Сандански. Рисува

Голяма част от тях се представят за пръв път пред публика, а на други се прави нова интерпретация.

Проучването на могилата е продължило 10 години, като е започнало през 1983 г. от археолозите Ана Радунчева от Националния археологически институт и Бистра Колева от РАМ - Пловдив. Цялата площ на могилата е 1500 кв. метра. Тя има диаметър при основата 120 м и височина 6,25 м. Източно от нея тече река Луда Яна, а югоизточно блика извор. 

Режисьорът Джон Фавро представи нов филм от поредицата "Междузвездни войни", озаглавен The Mandalorian And Grogu ("Мандалорецът и Грогу"), съобщи ДПА. 

Във филма участва актьорът Педро Паскал. 

Дванайсет хиляди фенове посрещнаха актьора пред центъра "Хонда" в Калифорния. Публиката успя да види тийзър на новата лента. 

Фавро каза, че снимките на новата продукция са започнали преди няколко седмици. Премиерата на филма би трябвало да бъде през май2026 г. 

Междувременно творческият директор на "Пиксар" Пийт Докттър обяви, че е започнала работата по анимационния филм "Феноменалните 3".  Игралният римейк на "Лило и Стич" би трябвало да излезе по кината през лятото на 2025 г.

В четвъртък, 27 юни, във Велинград ще се играе постановката  "Аз и ти, преди Ние", съобщават от читалище "Васил Левски - 1904". 

Участват Йоанна Темелкова и Владимир Михайлов, а автор е Светльо Томов. Това е първо представяне на театрална сцена на Владо Михайлов и завръщане на Йоанна Темелкова в театъра.

"Аз и ти, преди ние, какви бяхме?" пита авторът Светльо Томов в своята пиеса за двама. Това е историята на една изживяна любов, но не докрай. "Пиесата разказва за това как сме забравили да чувстваме, да мечтаем и да бъдем щастливи. За една среща, която буди всичко недоизказано. Думи, които вече звучат различно", описва постановката режисьорът Димитрис Георгиев.

Франция се тресе не само от политическата криза, обхванала страната, но и от скандали в киноиндустрията, свързани с обвинения в сексуално насилие. Двама от именитите френски режисьори - Беноа Жако (77 г.) и Жак Доайон (80 г.), бяха задържани преди дни. От месеци актрисата Жудит Годреш публично ги обвинява в сексуални посегателства, извършени преди повече от три десетилетия.

Тя даде нов тласък на движението #АзСъщо (#MeToo) в родината си, като разбуни духовете с разкрития за сексуалните престъпления и сексизма във френската филмова индустрия. 

Жудит Годреш казва пред местните медии, че се чувства задължена да предприеме действия срещу сексуалния тормоз, практикуван в киноиндустрията, тъй като дъщеря й, също актриса и танцьорка, е на 15 години. Тя иска да защити следващото поколение. "Можем да попаднем в мрежите на по-силен човек и сферата на изкуството е изключително

Комедията на ужасите „Бийтълджус Бийтълджус“ на Майкъл Кийтън и Уинона Райдър е филм номер 1 в Северна Америка, като през този уикенд е спечелил 110 млн. щатски долара, съобщава ЮПИ.

На второ място е „Дедпул & Върколака“ със 7,2 млн. щатски долара, на трето - „Рейгън“ с 5,2 млн. щатски долара, на четвърто - „Пришълецът: Ромул“ с 3,9 млн. щатски долара и на пето - „Никога повече“ с 3,8 млн. щатски долара.

Топ класацията се допълва от филмите: The Forge под номер 6 с 2,9 млн. щатски долара, „Туистърс“ под номер 7 с 2,3 млн. щатски долара, „Мигни два пъти“ под номер 8 с 2,2 млн. долара, „Аз, проклетникът 4“ под номер 9 с 1,8 млн. долара и The Front Room под номер 10 с 1,7 млн. долара.

Врачанският театър ще представи на международен фестивал за деца своята продукция „Грозното пате“ от Ханс Кристиан Андерсен, с режисьор Мария Банова, съобщиха от културната институция.

Поканата е от Международния куклен фестивал на открито „Дни на куклите“ в Бургас, чието XI издание се провежда от 4 до 10 август.  

"Грозното пате" ще се изиграе на открита сцена на 9 август.

Това не е първото турне в престижна надпревара за врачанската трупа, напомнят от театъра. Постановката, с участието актьорите Капка Пеняшка, Юлия Колова, Ива Кирова и Калин Костадинов, вече бе представена на международния детски фестивал „Шарено петле“ в Плевен, който се проведе през юли. Творбата бе играна пред детска публика и в целия Северозапад. 

Припомняме, че през изминалия полусезон ДКТ – Враца направи общо пет нови детски постановки, като в края на юни започнаха ре

Разкрити са основите на над 25 сгради, които се интерпретират от проучвателите като храмови постройки. Разкрити са елементи от архитектурната им декорация, както и голям брой предмети, свързани с бита и ритуалните практики на обитателите. 

Колекцията от находки до момента наброява общо 5347 движими културни ценности - сечива, инструменти, дребни пластични изображения на хора и животни, багрила, накити, предмети, свързани с култа и магията. Най-много са находките от късната каменно-медна епоха, която е в синхрона на Варненския некропол, посочи Миткова.

Археологическият обект „Долнослав" повдига темата за наличие на храмове и култови обекти в селищата от късния халколит, коментира Миткова. По думите й тя провокира множество дискусии върху религиозните вярвания, появата на нови култове и ритуални практики. Обектът става известен като „култов комплекс".

През ранната новокаменна епоха, през втората половина на VII век преди Христа в полите на Средна гора, Родопите и Тракийската низина възникват първите постоянни селища. Постепенно в земите ни се развива една загадъчна, все още малко позната древноевропейска култура, достигнала високо икономическо и обществено развитие и оказала съществено влияние върху културата на Гръцката античност и Близкия изток. 

Култура, която немският езиковед Харалд Харман определя като най-старата високоразвита култура в Европа или наречената от него „Дунавската цивилизация", разказа Миткова. Сред създателите на тази цивилизация са и древните обитатели на селището в местността Лопките край с. Долнослав, Пловдивско. То възниква на границата между Родопите и Тракийската низина, на един от пътищата, свързващи Тракия с Егейския бряг. Благоприятните условия за живот - вода, плодородна равнина и планина са ресурси, позволили дълготрайно, почти три хилядолетия, обитаване на това място. Така от разрушените постройки и отпадъците от обитаване на това място се натрупват дебели пластове, в резултат на което се образува селищната могила, допълни археологът.

Акцент в изложбата са следите от металургична дейност, керамично, текстилно производство и голямото количество находки от рог на елен, сред които и недовършени екземпляри, даващи основание да се предположи наличието на работилница за обработка на складираната в ями суровина. В постоянната експозиция на музея е представена най-древната в региона стенна живопис от къснохалколитен храм в Долнослав. Във временната изложба тя присъства на фотос. “Очите на богинята“ са изобразени и върху миниатюрни модели на керамични столчета и някои “култови” масички, символизиращи Богинята – майка.

Целта на изложбата е чрез находките от един обект да се представи кръговрата в природата и в човешкия живот, каза Миткова. По думите й посланието е, че нищо не е вечно, всичко тече и се променя. 

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.