NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Тонът на времето Във Варна създават втори регионален център за съвременно изкуство по примера на „Топлоцентрала“ в София
4830
Тонът на времето

Във Варна създават втори регионален център за съвременно изкуство по примера на „Топлоцентрала“ в София

Във Варна ще бъде създаден втори регионален център за съвременно изкуство (РЦСИ) по примера на „Топлоцентрала“ в София. Това съобщи директорът на центъра в столицата Веселин Димов. Идеята е обсъдена на годишната среща на най-голямата мрежа в света за изпълнителски изкуства IETM, на чийто борд Димов е член от две години. Мрежата е създадена през 1981 г

| 20 Юни 2024, 13:23 ч.
Във Варна създават втори регионален център за съвременно изкуство по примера на „Топлоцентрала“ в София
Във Варна създават втори регионален център за съвременно изкуство по примера на „Топлоцентрала“ в София
Снимка © БТА

Във Варна ще бъде създаден втори регионален център за съвременно изкуство (РЦСИ) по примера на „Топлоцентрала“ в София. Това съобщи директорът на центъра в столицата Веселин Димов. Идеята е обсъдена на годишната среща на най-голямата мрежа в света за изпълнителски изкуства IETM, на чийто борд Димов е член от две години. Мрежата е създадена през 1981 г. в Италия с цел да свързва и да помага на артисти, организации и културни оператори в Европа. След 2003 г. към нея се присъединяват и представители на другите континенти. Седалището й е в Брюксел.

Служебният министър на културата Найден Тодоров връчи снощи на сцената на Летния театър във Варна наградата „Златен век“ – огърлие на оперната прима Соня Йончева. Отличието е за изключителния й принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност.

В много странно време живеем, търсим поводи да сме различни, да се караме помежду си, да не сме съгласни с другия, каза министър Тодоров. По думите му причината е, че вътре в нас липсва нещо - гордостта от това кои сме и какви сме. Все пак има хора, които ни го напомнят, те ни карат с присъствието да сме горди и щастливи, посочи Тодоров. И допълни, че благодари на Соня Йончева, че е точно една от тези, които ни карат да се гордеем, че сме българи.

Церемонията по награждаването на примата се проведе след постановката „Мадам Бътерфлай“, в която тя бе солист

Изложбата „Игрите“ на J. Pank ще бъде представена 7 юни до 21 юли в Софийския арсенал - Музей за съвременно изкуство (САМСИ), съобщават от Националната галерия.

„Неонови цветове, редуващи се контрасти, големи композиции, които излизат извън платното и продължават по стените, превръщат музея в терен, пренесъл празничния дух по откриването на ХХХІІІ-те летни олимпийски игри, които ще се проведат от 26 юли до 11 август т. г. в Париж“, разказват от екипа. 

По думите им, спортът е култура, която J. Pank интерпретира по характерния за художника начин – с цитати от класически произведения, поп арт заемки, манга и деформации в ироничен дух.

Олимпийският огън засиява в ръцете на анимационен женски персонаж, който се мултиплицира в различни роли на спортистка, отбелязват още те.

„Изложбената зала се превръща в своеобразна арена – място на олимпийските игри, в ко

Велико Търново има голям принос за успешната реализация на Съединението между Княжество България и Източна Румелия, каза директорът на Регионална библиотека „Петко Р. Славейков“ доц. д-р Калина Иванова. Тя участва в научен форум, посветен на събитието, провел се в Музей „Възраждане и Учредително събрание“ във Велико Търново в навечерието на 6 септември. Част от него беше и откриването на изложбата, озаглавена "Съединението - събития и личности“, показваща оригинални документи и снимки от фондовете на Национална библиотека "Св. св. Кирил и Методий“ и Регионална библиотека "Петко Р. Славейков" – Велико Търново.

Библиотечната статистика показва, че темата за Съединението вълнува читателите, независимо от разстоянието на времето, посочи доц. Иванова. „Днес интересът на младото поколение е още по-силен, защото сега има много повече и

Плевенска филхармония представя галаконцерт на майсторския клас по класическо пеене на вокалните педагози Ноборо Аомори (Япония), сопран, и баритона Венцеслав Анастасов. Това съобщиха от културния институт.

Участници в майсторския клас са японските певци: Масако Ичиджо, сопран, Михо Ошио, сопран, Сайоко Такахаши, сопран, Юкико Янагимото, сопран, Такуя Сузуки, тенор, Хироми Йокобори, алт, Риоко Накамато, сопран, Хисако Цугане, сопран, и със специалното участие на Уанг Юе, флейта. Корепетитори ще бъдат Аяно Такемацу (Япония) и Игнасио Апариси (Испания).

Концертът ще е под диригентската палка на маестро Светослав Борисов, който е диригент на Оперния театър Магдебург, Германия.

Програмата включва арии из опери и инструментални творби от Бах, Моцарт, Верди, Доницети, Пучини, Дворжак и други композитори. Избраните творби, които ще прозвучат пред плевенската публика

Мистерията и свободата са двете основни неща, които винаги са ме интересували в изкуството. Изкуство, в което няма мистерия, свобода или дух, не може да докосва човешкото сърце. А ние излизаме на сцената точно за сърцето и душата. Това заяви в интервю диригентът Йордан Камджалов часове преди първата среща на новия му музикален спектакъл "Мистерия и свобода" с публиката на Бургас, която предстои тази вечер в Летния театър.  

"Мистерия и свобода" е описван като музикална смесица от класика, фолклор и романси, но Камджалов предпочита да определя съчетанието като органична спойка, в която всичко е съчетано по безпрецедентен начин. 

"Трудно е да се опише с думи - трябва да се чуе. Има класика от цяла Европа с произведения на Паганини, Вивалди, Сарасате, Брамс. Ще бъдат изпълнени и руски романси, българска фолклорна музика, но също така джаз, суинг. Резултатът

От срещата на мрежата в София преди десет години тръгва създаването на „Топлоцентрала“, припомни Димов и уточни, че регионалният център за съвременно изкуство във Варна няма да се нарича така, а името му ще бъде избрано от местните артисти. 

На тазгодишната среща на IETM са направени посещения в София, Велико Търново, Габрово и Варна. В крайморския град са гостували 25 човека, осем от които от страни извън Европа като Индия, Китай, Австралия, Канада, Палестина, Бразилия. С тях са общували двадесет варненски артисти. Групата е посетила съществуващите места за култура в града като Фестивалния и конгресен център, Драматичния театър, Археологическия музей, Художествената галерия, Летния театър и „РеБонкърс“. Огледани са били и възможните места за създаване на регионален център за съвременно изкуство, в които Община Варна може да инвестира, уточни Димов. Това са т.нар. „Дупката“ и Магазия №7 на Морска гара. Техните възможности да приютят бъдещия център са били коментирани с ръководството на града. 

За реализацията на проекта е избрана Магазия №7, която е счетена за по-подходяща по много показатели, съобщи Димов. Мястото й е комуникативно и добре разработено с околните заведения и увеселителен парк. Сградата е в добро състояние. От местната администрация са започнати преговори с държавното предприятие „Пристанищна инфраструктура“, за да бъде прехвърлена или споделена собствеността върху обекта, за да се развие дейността му. 

Предполага се, че създаването на РЦСИ във Варна ще отнеме три години. Според Димов това е амбициозно, но не и невъзможно, имайки предвид, че софийската „Топлоцентрала“ е започнала дейност след седем години подготовка, но натрупаният опит ще спомогне по-бързото задействане на втория център в страната. Нужна е политическа воля и обществена активност, а от мрежата IETM ще помогнат със своя опит и ще осигурят в бъдеще голяма част от гостуващите събития и артисти, допълни той.

Във варненския център ще се представят изпълнителски изкуства, които според анализите на специалистите най-много страдат от липса на зали, каза Веселин Димов и добави, че проектът трябва да се съобрази и с нуждите от пространства за десетките фестивали, които се провеждат в града. Залата може да има до 300 места, като се планира седалките в нея да бъдат телескопични. Тя може да се ползва както за класически концерти, така и за електронни партита, за кино прожекции, театрални, танцови и музикални спектакли, конференции и дискусии, посочи Димов. Активната група за развитие на центъра включва представителите на Варна денс театър, които имат съдействието на Десислава Георгиева от дирекция „Култура“ в Общината и ресорния заместник-кмет Павел Попов.  

Сценичната кантата от Карл Орф „Кармина Бурана“ за солисти, хор и оркестър ще бъде изпълнена във Враца в края на седмицата, съобщиха от Симфониета-Враца. 

Това е един от акцентите в програмата на Симфониетата за този полусезон, обяви при представянето в Националния пресклуб във Враца директорът Христо Павлов. По думите му стремежът е поне по веднъж на сезон да има подобно произведение, изискващо колаборация с хор и солисти. 

В „Кармина Бурана“ освен врачанската симфониета ще участват и Общински хор „Гена Димитрова“ – Плевен с диригент Анелия Дечева и Детски оперен хор – София с ръководител Таня Радева-Лазарова.

Солистите ще са тенорът Андрея Мирчев, познат на врачанската публика, Илия Йорданов – баритон, с когото врачанският оркестър ще работи за първи път, и една от най-големите звезди на Букурещката опера  – Кристина Олтеан, гостувала вече във Вра

Спектакълът "Елизабет или кралицата девственица" от Кристиан Симеон е втората премиера на Драматичен театър - Пловдив, част от фестивала "Сцена на кръстопът".

Режисьор на представлението е Маргарита Мачева, а в ролята на една от най-великите личности - кралица Елизабет I, влиза Койна Русева. Премиерата е тази вечер в Камерна зала „Стефан Данаилов”.

Преводът е на Наташа Колевска-Куртева, сценографията и костюмите на Ванина Цандева, музиката на Христо Намлиев. Актьорският състав включва още Ивана Крумова, Венелин Методиев, Борис Кръстев и Мартин Раков.

Авторът е измислил история, която се базира на реални личности, а отношенията между тях се развиват по много емоционален начин, посочи режисьорът Маргарита Мачева. Тя подчерта, че това е история-фикция и спектакълът няма претенция за историческа достоверност. В него кралицата се влюбва в един много по-м

Художници от Букурещ ще представят своя изложба в Екомузей с аквариум, съобщи експертът по „Връзки с обществеността“ в културния институт Силвия Трифонова - Костадинова.

Румънските творци Мойс Буланчя, Елисавета Мелинте и Виктория Динкъ подреждат 60-те си живописни платна в залата за временни изложби на Екомузея, където те могат да бъдат видяни след официалното откриване на експозицията "Изкуство през Дунав" днес.

Картините са с разнообразна тематика – природни пейзажи, флорални картини, абстракционизъм, портрети, създадени с помощта на акрил, масло или смесена техника, съобщи още Силвия Трифонова - Костадинова. Тя добави, че вдъхновението си тримата художници черпят от заобикалящата ги среда, природата и културните традиции на Румъния.

Инициатор на изложбата и неин основен двигател е Мойс Буланчя. Той подрежда свои платна в русенския музей за втори път. Минала

Фотографката Михаела Аройо изследва идентичността на българската диаспора в Бесарабия, с акцент върху историята на региона. 

Проектът ще бъде представен с изложбата „Сънувам на български“. Откриването е на 30 юли в галерия „Синтезис“, съобщават организаторите.

По думите им това е първото цялостно представяне на проекта.

В продължение на пет години авторката посещава над 60 населени места в Молдова и Украйна с преобладаващо българско население. По време на 14-те си пътувания тя снима традициите, ежедневието на хората. Паралелно с това Аройо записва аудио интервюта, песни и стихотворения с членове на общността, които стават основа на звуковата среда, създадена за изложбата от Светослав Тодоров, журналист и музикален селектор. В експозицията е включен още текстът „Бесарабският фронт“ на писателя и журналист Димитър Кенаров.

„Когато за първи път посетих

„Бебе на борда“ от Кристофър Дюранг ще има премиера в Народния театър „Иван Вазов“ на 13 и 14 септември, съобщават от трупата.

По думите им това е съвременна пиеса – комедия с елементи на „черен хумор“.

Действието се развива на ръба на абсурда, при сблъсъка на младите герои с реалността, за която те са абсолютно неподготвени. Съвсем сами и безпомощни с новороденото си бебе, те чувстват, че любовта им е под заплаха. 

Импровизацията, свойствена на Дюранг – и като писател, и като актьор, е заложена в пиесата, която тръгва от познати житейски ситуации и стереотипни представи, за да ги разруши или надгради по непредсказуем начин, разказват от екипа.

Постановката на режисьора Василена Радева се движи между реално и нереално, истинско и сънуванo, фарс и сати

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“. Неговата живописна колекция носи името „Знак о ...
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 04:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Тонът на времето
4830
Тонът на времето

Във Варна създават втори регионален център за съвременно изкуство по примера на „Топлоцентрала“ в София

Във Варна ще бъде създаден втори регионален център за съвременно изкуство (РЦСИ) по примера на „Топлоцентрала“ в София. Това съобщи директорът на центъра в столицата Веселин Димов. Идеята е обсъдена на годишната среща на най-голямата мрежа в света за изпълнителски изкуства IETM, на чийто борд Димов е член от две години.Мрежата е създадена през 1981 г. в Италия с цел да свързва и да помага на артисти, организации и културни оператори в Европа.

| 20 Юни 2024, 13:23 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Във Варна създават втори регионален център за съвременно изкуство по примера на „Топлоцентрала“ в София
Във Варна създават втори регионален център за съвременно изкуство по примера на „Топлоцентрала“ в София
Снимка © БТА

Във Варна ще бъде създаден втори регионален център за съвременно изкуство (РЦСИ) по примера на „Топлоцентрала“ в София. Това съобщи директорът на центъра в столицата Веселин Димов. Идеята е обсъдена на годишната среща на най-голямата мрежа в света за изпълнителски изкуства IETM, на чийто борд Димов е член от две години. Мрежата е създадена през 1981 г. в Италия с цел да свързва и да помага на артисти, организации и културни оператори в Европа. След 2003 г. към нея се присъединяват и представители на другите континенти. Седалището й е в Брюксел.

От срещата на мрежата в София преди десет години тръгва създаването на „Топлоцентрала“, припомни Димов и уточни, че регионалният център за съвременно изкуство във Варна няма да се нарича така, а името му ще бъде избрано от местните артисти. 

Служебният министър на културата Найден Тодоров връчи снощи на сцената на Летния театър във Варна наградата „Златен век“ – огърлие на оперната прима Соня Йончева. Отличието е за изключителния й принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност.

В много странно време живеем, търсим поводи да сме различни, да се караме помежду си, да не сме съгласни с другия, каза министър Тодоров. По думите му причината е, че вътре в нас липсва нещо - гордостта от това кои сме и какви сме. Все пак има хора, които ни го напомнят, те ни карат с присъствието да сме горди и щастливи, посочи Тодоров. И допълни, че благодари на Соня Йончева, че е точно една от тези, които ни карат да се гордеем, че сме българи.

Церемонията по награждаването на примата се проведе след постановката „Мадам Бътерфлай“, в която тя бе солист

Изложбата „Игрите“ на J. Pank ще бъде представена 7 юни до 21 юли в Софийския арсенал - Музей за съвременно изкуство (САМСИ), съобщават от Националната галерия.

„Неонови цветове, редуващи се контрасти, големи композиции, които излизат извън платното и продължават по стените, превръщат музея в терен, пренесъл празничния дух по откриването на ХХХІІІ-те летни олимпийски игри, които ще се проведат от 26 юли до 11 август т. г. в Париж“, разказват от екипа. 

По думите им, спортът е култура, която J. Pank интерпретира по характерния за художника начин – с цитати от класически произведения, поп арт заемки, манга и деформации в ироничен дух.

Олимпийският огън засиява в ръцете на анимационен женски персонаж, който се мултиплицира в различни роли на спортистка, отбелязват още те.

„Изложбената зала се превръща в своеобразна арена – място на олимпийските игри, в ко

Велико Търново има голям принос за успешната реализация на Съединението между Княжество България и Източна Румелия, каза директорът на Регионална библиотека „Петко Р. Славейков“ доц. д-р Калина Иванова. Тя участва в научен форум, посветен на събитието, провел се в Музей „Възраждане и Учредително събрание“ във Велико Търново в навечерието на 6 септември. Част от него беше и откриването на изложбата, озаглавена "Съединението - събития и личности“, показваща оригинални документи и снимки от фондовете на Национална библиотека "Св. св. Кирил и Методий“ и Регионална библиотека "Петко Р. Славейков" – Велико Търново.

Библиотечната статистика показва, че темата за Съединението вълнува читателите, независимо от разстоянието на времето, посочи доц. Иванова. „Днес интересът на младото поколение е още по-силен, защото сега има много повече и

Плевенска филхармония представя галаконцерт на майсторския клас по класическо пеене на вокалните педагози Ноборо Аомори (Япония), сопран, и баритона Венцеслав Анастасов. Това съобщиха от културния институт.

Участници в майсторския клас са японските певци: Масако Ичиджо, сопран, Михо Ошио, сопран, Сайоко Такахаши, сопран, Юкико Янагимото, сопран, Такуя Сузуки, тенор, Хироми Йокобори, алт, Риоко Накамато, сопран, Хисако Цугане, сопран, и със специалното участие на Уанг Юе, флейта. Корепетитори ще бъдат Аяно Такемацу (Япония) и Игнасио Апариси (Испания).

Концертът ще е под диригентската палка на маестро Светослав Борисов, който е диригент на Оперния театър Магдебург, Германия.

Програмата включва арии из опери и инструментални творби от Бах, Моцарт, Верди, Доницети, Пучини, Дворжак и други композитори. Избраните творби, които ще прозвучат пред плевенската публика

Мистерията и свободата са двете основни неща, които винаги са ме интересували в изкуството. Изкуство, в което няма мистерия, свобода или дух, не може да докосва човешкото сърце. А ние излизаме на сцената точно за сърцето и душата. Това заяви в интервю диригентът Йордан Камджалов часове преди първата среща на новия му музикален спектакъл "Мистерия и свобода" с публиката на Бургас, която предстои тази вечер в Летния театър.  

"Мистерия и свобода" е описван като музикална смесица от класика, фолклор и романси, но Камджалов предпочита да определя съчетанието като органична спойка, в която всичко е съчетано по безпрецедентен начин. 

"Трудно е да се опише с думи - трябва да се чуе. Има класика от цяла Европа с произведения на Паганини, Вивалди, Сарасате, Брамс. Ще бъдат изпълнени и руски романси, българска фолклорна музика, но също така джаз, суинг. Резултатът

На тазгодишната среща на IETM са направени посещения в София, Велико Търново, Габрово и Варна. В крайморския град са гостували 25 човека, осем от които от страни извън Европа като Индия, Китай, Австралия, Канада, Палестина, Бразилия. С тях са общували двадесет варненски артисти. Групата е посетила съществуващите места за култура в града като Фестивалния и конгресен център, Драматичния театър, Археологическия музей, Художествената галерия, Летния театър и „РеБонкърс“. Огледани са били и възможните места за създаване на регионален център за съвременно изкуство, в които Община Варна може да инвестира, уточни Димов. Това са т.нар. „Дупката“ и Магазия №7 на Морска гара. Техните възможности да приютят бъдещия център са били коментирани с ръководството на града. 

За реализацията на проекта е избрана Магазия №7, която е счетена за по-подходяща по много показатели, съобщи Димов. Мястото й е комуникативно и добре разработено с околните заведения и увеселителен парк. Сградата е в добро състояние. От местната администрация са започнати преговори с държавното предприятие „Пристанищна инфраструктура“, за да бъде прехвърлена или споделена собствеността върху обекта, за да се развие дейността му. 

Сценичната кантата от Карл Орф „Кармина Бурана“ за солисти, хор и оркестър ще бъде изпълнена във Враца в края на седмицата, съобщиха от Симфониета-Враца. 

Това е един от акцентите в програмата на Симфониетата за този полусезон, обяви при представянето в Националния пресклуб във Враца директорът Христо Павлов. По думите му стремежът е поне по веднъж на сезон да има подобно произведение, изискващо колаборация с хор и солисти. 

В „Кармина Бурана“ освен врачанската симфониета ще участват и Общински хор „Гена Димитрова“ – Плевен с диригент Анелия Дечева и Детски оперен хор – София с ръководител Таня Радева-Лазарова.

Солистите ще са тенорът Андрея Мирчев, познат на врачанската публика, Илия Йорданов – баритон, с когото врачанският оркестър ще работи за първи път, и една от най-големите звезди на Букурещката опера  – Кристина Олтеан, гостувала вече във Вра

Спектакълът "Елизабет или кралицата девственица" от Кристиан Симеон е втората премиера на Драматичен театър - Пловдив, част от фестивала "Сцена на кръстопът".

Режисьор на представлението е Маргарита Мачева, а в ролята на една от най-великите личности - кралица Елизабет I, влиза Койна Русева. Премиерата е тази вечер в Камерна зала „Стефан Данаилов”.

Преводът е на Наташа Колевска-Куртева, сценографията и костюмите на Ванина Цандева, музиката на Христо Намлиев. Актьорският състав включва още Ивана Крумова, Венелин Методиев, Борис Кръстев и Мартин Раков.

Авторът е измислил история, която се базира на реални личности, а отношенията между тях се развиват по много емоционален начин, посочи режисьорът Маргарита Мачева. Тя подчерта, че това е история-фикция и спектакълът няма претенция за историческа достоверност. В него кралицата се влюбва в един много по-м

Художници от Букурещ ще представят своя изложба в Екомузей с аквариум, съобщи експертът по „Връзки с обществеността“ в културния институт Силвия Трифонова - Костадинова.

Румънските творци Мойс Буланчя, Елисавета Мелинте и Виктория Динкъ подреждат 60-те си живописни платна в залата за временни изложби на Екомузея, където те могат да бъдат видяни след официалното откриване на експозицията "Изкуство през Дунав" днес.

Картините са с разнообразна тематика – природни пейзажи, флорални картини, абстракционизъм, портрети, създадени с помощта на акрил, масло или смесена техника, съобщи още Силвия Трифонова - Костадинова. Тя добави, че вдъхновението си тримата художници черпят от заобикалящата ги среда, природата и културните традиции на Румъния.

Инициатор на изложбата и неин основен двигател е Мойс Буланчя. Той подрежда свои платна в русенския музей за втори път. Минала

Фотографката Михаела Аройо изследва идентичността на българската диаспора в Бесарабия, с акцент върху историята на региона. 

Проектът ще бъде представен с изложбата „Сънувам на български“. Откриването е на 30 юли в галерия „Синтезис“, съобщават организаторите.

По думите им това е първото цялостно представяне на проекта.

В продължение на пет години авторката посещава над 60 населени места в Молдова и Украйна с преобладаващо българско население. По време на 14-те си пътувания тя снима традициите, ежедневието на хората. Паралелно с това Аройо записва аудио интервюта, песни и стихотворения с членове на общността, които стават основа на звуковата среда, създадена за изложбата от Светослав Тодоров, журналист и музикален селектор. В експозицията е включен още текстът „Бесарабският фронт“ на писателя и журналист Димитър Кенаров.

„Когато за първи път посетих

„Бебе на борда“ от Кристофър Дюранг ще има премиера в Народния театър „Иван Вазов“ на 13 и 14 септември, съобщават от трупата.

По думите им това е съвременна пиеса – комедия с елементи на „черен хумор“.

Действието се развива на ръба на абсурда, при сблъсъка на младите герои с реалността, за която те са абсолютно неподготвени. Съвсем сами и безпомощни с новороденото си бебе, те чувстват, че любовта им е под заплаха. 

Импровизацията, свойствена на Дюранг – и като писател, и като актьор, е заложена в пиесата, която тръгва от познати житейски ситуации и стереотипни представи, за да ги разруши или надгради по непредсказуем начин, разказват от екипа.

Постановката на режисьора Василена Радева се движи между реално и нереално, истинско и сънуванo, фарс и сати

Предполага се, че създаването на РЦСИ във Варна ще отнеме три години. Според Димов това е амбициозно, но не и невъзможно, имайки предвид, че софийската „Топлоцентрала“ е започнала дейност след седем години подготовка, но натрупаният опит ще спомогне по-бързото задействане на втория център в страната. Нужна е политическа воля и обществена активност, а от мрежата IETM ще помогнат със своя опит и ще осигурят в бъдеще голяма част от гостуващите събития и артисти, допълни той.

Във варненския център ще се представят изпълнителски изкуства, които според анализите на специалистите най-много страдат от липса на зали, каза Веселин Димов и добави, че проектът трябва да се съобрази и с нуждите от пространства за десетките фестивали, които се провеждат в града. Залата може да има до 300 места, като се планира седалките в нея да бъдат телескопични. Тя може да се ползва както за класически концерти, така и за електронни партита, за кино прожекции, театрални, танцови и музикални спектакли, конференции и дискусии, посочи Димов. Активната група за развитие на центъра включва представителите на Варна денс театър, които имат съдействието на Десислава Георгиева от дирекция „Култура“ в Общината и ресорния заместник-кмет Павел Попов.  

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.