За четвърта поредна година Международният документален „Родопи филм фест“ (RIFE) ще се проведе в Смолян от 11 до 14 юли, съобщи Михаела Люцканова, отговаряща за връзка с медиите. Програмата ще направи преглед на 36 заглавия от България и света, като входът е свободен.
Актьорите Андрю Гарфийлд и Флорънс Пю, които имат номинации за награда "Оскар", трудно могат да обяснят как се създава химия на екрана, но в новия си романтичен филм We Live in Time, чиято премиера се състоя на Международния филмов фестивал в Торонто, тя е силно изразена, предаде АФП.
"Беше вълшебно изживяване", сподели 28-годишната британска актриса пред АФП малко след премиерата на продукцията.
Филмът разказва историята на готвачка (Пю) и служител на компанията за зърнени храни (Гарфийлд), които се срещат по възможно най-неудобния начин: тя го прегазва с колата си.
Режисьорът Джон Кроули повежда публиката на интимно пътешествие из тяхната любовна история - от запознанства и горещ секс, през създаване на семейство и борба с рака, но без да се спазва определен ред.
Според Пю двамата актьори научават повече за героите си и един за друг
Боян Дановски търси винаги изненадите, една от любимите му думи е обрат.
Ако един спектакъл ти стане ясен още в първите десет минути, можеш като зрител вече да си вървиш, няма нужда да изчакваш края. Ако една фигура на сцената, една човешка биография изглежда прекалено гладка и логична – значи нещо в нея е пропуснато. В центъра на всяка негова постановка са актьорите.
Това казва режисьорът Владимир Дановски за своя баща Боян Дановски.
„В работата си с актьорите беше безкомпромисен, понякога дори жесток. Целта му беше да ги доведе до максимален резултат, да ги накара да надминат себе си. Не приемаше хора, които се задоволяваха с първия резултат, с най-лесното, които разчитаха само на данните си. Не можеше да се примири с това, че българските актьори, по-талантливи от много други, често играят под възможност
Чуждестранната преса определя гласа й като блестящ сопран, чиято школовка стига до съвършенство.
„Успехът, мислех си, идва без много усилия, стига да имаш талант. Постепенно, с много воля, си изградих режим и певчески навици. Научих се на строга дисциплина. Осъзнах, че гласът е фино и капризно оръжие, което не можеш да си позволиш да форсираш“, казва певицата Юлия Винер-Ченишева. Днес се навършват 95 години от нейното рождение.
„Знаем България като страна на розите. Сега разбираме, че е страна и на славей – Юлия Винер“, пише издавания в Брюксел вестник „Метропол“.
От 1961 г. Юлия Винер е постоянен гост-солист на берлинската Щатсопера, в продължение на 15 години. Там и публиката, и критиката, я обсипват с аплодисменти. Удостоена е с почетното звание на Щатсопера – камерзингерин, за големи заслуги в раз
Нещо като сериала "Игра на тронове", примесен с надбягвания с колесници и гладиаторски битки - така много критици обобщават новата поредица "Тези, които ще умрат" на режисьора Роланд Емерих, предаде АФП.
Тази история за Древния Рим с Антъни Хопкинс в ролята на император Веспасиан обилно залита към похотта и насилието, със своята вселена на кървави сблъсъци и декадентски оргии.
До такава степен, че мнозина правят паралел между Колизеума в сериала и измисления континент Вестерос от "Игра на тронове" - сравнение, което невинаги е ласкаво.
Германският режисьор Роланд Емерих, познат с филмите "Денят на независимостта" и "След утрешния ден", обаче твърдо следва пътя си и застава зад работата си.
Емерих казва, че за него това е било вдъхновение за първия му досег с телевизията и че е доволен от сравнението с хитовата поредица "Игра на тронове" на HBO.
Трима служители на дъщерни дружества на HYBE, мениджърската компания на кей-поп групата Би Ти Ес, са обвинени в предполагаема търговия с вътрешна информация, предаде АФП.
Във видеоклип, публикуван през юни 2022 г., членовете на групата съобщиха на феновете си, че си вземат почивка, за да се съсредоточат върху соловата си кариера.
По това време много анализатори смятат, че това прекъсване е стратегически избор, тъй като членовете на групата ще трябва да служат във въоръжените сили. Задължителната военна служба продължава 18 месеца в Република Корея. Впоследствие седемте звезди обявиха, че започват задължителната си военна служба, като най-възрастният от тях - Джин, наскоро приключи този период.
Цената на акциите на компанията спадна с почти 25% след публикуването на видеоклипа от 2022 г., което намали печалбите с почти 2000 милиарда южнокорейски вона (1,4
Избрани филми са включени за първа година в платформата Nettera.TV. Основният акцент на фестивала е поставен върху музикалните филми, за това и мотото тази година е „Слушай музиката!“
Откриването ще е на 11 юли на амфитеатъра пред Регионална библиотека „Николай Вранчев“ с филма „Раят може да почака“ на Свен Халфар. Лентата е портрет на хамбургския хор, в който всички певци са на преклонна възраст, но имат смелостта да застанат пред публика и да разкрият частица от душата си.
В музикалната секция е включен и филмът "32 звука" на номинирания за „Оскар“ Сам Грийн, който ще бъде представен премиерно за страната.
Програмата на 4-ти „Родопи Филм Фест“ съдържа пълнометражни, среднометражни и късометражни филми от целия свят – САЩ, България, Сърбия, Полша, Тунис, Португалия, Аржентина, Азербайджан и много други страни. Във фокуса на фестивала са държавите Германия, Гърция и Турция.
В пълнометражната програма ще се видят "Животът не е състезание, но аз печеля" – фокус върху спортните постижения на жени-олимпийци, сръбският „Флотация” на Елунед Зоуи Айано и Алесандра Татич, българският филм в конкурсната програма е „Да летиш с плавници“ на младата режисьорка Мария Аверина, а „Чарли Чаплин от Афганистан” на Анета Папатанасиу, е гръцкото представяне в програмата.
Фестивалът за улични изкуства 6Fest ще има пътуващи издания в три нови града – София (14 септември), Стара Загора (20 – 21 септември) и Бургас (11 – 12 октомври), съобщават организаторите.
„Още от втората ни фестивална година се роди мечтата 6Fest да бъде и пътуващ уличен фестивал, и с всяка следваща година работим за нея. За да оживяваме и правим по-щастливи нашите градове чрез изкуства“, казват от 6Fest.
Всички събития ще са с вход свободен, а зрителите ще видят цирк, куклен театър, огнено изкуство, кокили, танци.
В София, на площад „Света Неделя“, ще има клоунадно представление „Илюзии с Маг Русев“ на Даниел Русев от театър „Хамелеон“, „Музика на кокили“
Майкъл Кийтън отново влиза в иконичната си роля на пакостливия демон Бийтълджус, заедно с Уинона Райдър и Катрин О‘Хара. Премиерата на „Бийтълджус Бийтълджус“ е на 6 септември, съобщават от „Александра филмс“. Същия ден лентата тръгва и по кината в САЩ.
Към каста се присъединяват Джъстин Теру, Моника Белучи, Уилем Дефо и любимката на феновете от сериала Wednesday – Джена Ортега.
Филмът е продължение на комедийния хорър хит на Тим Бъртън от 1988 г. „Бийтълджус“ (Beetlejuice). В първата част се разказва за двама наскоро починали младоженци. Те се превръщат в призраци, които обитават старата си къща и призовават духа на ексцентричния британски лорд Бийтълджус, за да изплаши новите обитатели. В продължението героят на Бийтълджус случайно се завръща, за да наруши живо
Българската комедия, позната от света на "Тик-ток", "Русалки" е най-гледаният филм в уикенда, в който притежаващата една трета от киносалоните у нас верига пусна билети по пет лева за всички заглавия, сочат обобщените данни от киносалоните. Тийнейджърската история за момичета и момчета и проблемите им, има вече 38 277 зрители и 245 080 лева приходи.
На втора позиция е "Бийтълджус Бийтълджус" с Майкъл Кийтън в главната роля. Филмът на Тим Бъртън, продължение на историята му от 1988 година, е вече втора седмица в кината и е събрал 24 410 зрители и 208 257 лева от билети.
Трето място заема втората премиера от миналия петък - "Мълчанието е злото", риймейк на едноименния датски трилър на семейство Тафдръп. Как се стига запознанството на американско и британско семейства да се превърне в кошмар, са разбрали 12 294 зрители, а приходите са 70 798 лева.
Анимацията "10 ж
Световноизвестният пианист Ланг Ланг ще бъде удостоен тази година с наградата „Опус класик“ за албума Saint-Saens, издаден през март, съобщи ДПА.
Другите големи победители са германската цигуларка Изабел Фауст и френският виолончелист Готие Капукон в категориите „Инструменталист на годината“.
Наградите „Опус класик“ ще бъдат връчени на 13 октомври на официална церемония в „Концертхаус“ в Берлин, в общо 27 категории.
Журито избра австрийското сопрано Анна Прохаска и немския баритон Константин Кримел за певци на годината. Финландецът Клаус Макела спечели в категорията „Диригент на годината“.
Асоциацията за популяризиране на класическата музика присъжда наградата „Опус класик“ от 2018 г.
Ланг Ланг става световноизвестен с изпълнението си по време на церемонията по откриването на Олимпийските игри в Пекин през 2008 г. През следващи
Огромен акрилен портрет на Тейлър Суифт рисуват в западния германски град Гелзенкирхен, който е домакин на три концерта от световното турне на попзвездата, предаде ДПА.
Произведението на изкуството ще бъде с площ 90 квадратни метра и триизмерно. В зависимост от гледната точка ще изглежда така, сякаш Суифт изскача от земята към зрителя.
На художниците Ванеса и Лидия Хитцфелд им отнема четири дни, за да нарисуват творбата в центъра на Гелзенкирхен. Ванеса е специализирана в 3D уличното изкуство и от няколко години рисува проекти заедно с майка си Лидия. Картината ще бъде готова във вторник вечерта, точно навреме за първия концерт.
„Това, което особено ми харесва е, че картината ще остане и след концерта. Тя няма да виси в някоя галерия или в дома на някого, а е на публично място“, казва Ванеса. „И хората се забавляват с нея“, допълва тя.
Тази година фестивалът въвежда две нови секции - „Фокус ново българско кино“, където са представени „Войник на Съдбата“ на Касиел Ноа Ашер, „Следеният човек“ на Димитър Коцев – Шошо и „Теодор Ушев: Невидими връзки“ на Борислав Колев. В селекцията „Българска панорама – музиката в киното“ – са лентите „Оловният войник“ на Костадин Бонев, „Имало едно време в Париж“ на Андрей Чертов и „Балканска черна кутия“ на Цветан Драгнев.
Международно жури ще определи наградите в конкурсните категории от състезателната селекция късометражни, среднометражни и пълнометражни документални филми. Членове на журито са Натали Дейвид, Бернд Будер, Весела Марчевска, Владимир Андреев, Ебру Туайтес Дикен и Корнел Миглус.