NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Тонът на времето Японското дуо Heavenphetamine идва за първи път в България
2607
Тонът на времето

Японското дуо Heavenphetamine идва за първи път в България

Японското краутрок психеделик постпънк дуо Heavenphetamine идва за първи път в България – в три български града: Пловдив – 23 юни, София – 24 юни (Singles, НДК), и Велико Търново – 25 юни, съобщават организаторите от „Аларма пънк джаз“.  По думите им Хироки (клавири/вокали) и Сара Ода (барабани/вокали) са необикновена двойка музиканти от Токио, които от три години живеят в Тбилиси (Грузия) и създават музика, повлияна от краут и психеделик рока, постпънка, J-попа, минимализма и нойз-жанровете. Групата е формирана още в Япония, в края на миналото десетилетие, откъдето пътуват на турнета в Австралия и Нова Зеландия, но истинското разгръщане на творческия капацитет започва именно между Грузия (където основно живеят, свирят и записват) и Украйна (където откриват местната ъндърграунд сцена и дори стават част от нея буквално два месеца преди избухването на войната). В началото на войната, през 2022 г

| 19 Юни 2024, 16:18 ч.
Японското дуо Heavenphetamine идва за първи път в България
Японското дуо Heavenphetamine идва за първи път в България
Снимка © DFA

Японското краутрок психеделик постпънк дуо Heavenphetamine идва за първи път в България – в три български града: Пловдив – 23 юни, София – 24 юни (Singles, НДК), и Велико Търново – 25 юни, съобщават организаторите от „Аларма пънк джаз“

Банско постави финал на 27-ото издание на джаз фестивала в града с изпълнение на Алюн Уейд и млади таланти от джаз академията на фестивала. Последната, осма фестивална вечер, събра огромно множество публика на централния площад „Никола Вапцаров“, а концерти имаха индонезийците от „Вертигонг“, които пяха и на български език, и американският тромпетист, джаз композитор, продуцент и вокалист Тио Крокър.

В двадесет и седмото издание на „Банско джаз фестивал“ участваха 135 изпълнители от 18 държави, в общо 23 концерта. Двадесет и един дневни концерта с 45 участници от три държави също бяха част от програмата на фестивала.

Фестивала официално закри кметът на Банско Стойчо Баненски, който благодари на всички ангажирани в провеждането на музикалния форум – служители на Общината, доброволци, местните хора и специално на Асоциа

Близо 30 страни обещаха да увеличат подкрепата си за възстановяването на украинския културен сектор чрез координацията на ЮНЕСКО по време на среща днес във Вилнюс по инициатива на Литва, съобщиха от Организацията за образование, наука и култура на ООН. България е сред тези държави.

Ще бъде приложен средносрочен и дългосрочен план за действие, изготвен от ЮНЕСКО в консултация с над 40 международни и украински институции.

"Раните от войната не могат да бъдат излекувани без култура. Не може да има устойчив растеж и просперитет без култура. Това е целта на работата на ЮНЕСКО в Украйна от февруари 2022 г. насам", каза Ернесто Отоне, заместник-генерален директор на ЮНЕСКО по въпросите на културата. Според него ангажиментът, поет днес, ще остане в историята.
 
Международната конференция за възстановяване на културния сектор на Украйна, която се проведе във Вилнюс

Певецът Елтън Джон е останал с "ограничено зрение" след тежка очна инфекция, предаде ДПА.

Изпълнителят, който е на 77 години, разкри, че се лекува от инфекцията на едното око, но заяви, че възстановяването му ще отнеме "известно време".

"През лятото се борих с тежка очна инфекция, която за съжаление ме остави с ограничено зрение на едното око", съобщи в публикация в профила си в Инстаграм Елтън Джон. "Лекувам се, но това е изключително бавен процес и ще отнеме известно време, преди зрението да се възстанови в засегнатото око".

Джон изразява благодарност към екипа от лекари и медицински сестри, както и към семейството си, които са се грижили за него в последните седмици. 

Много звезди реагираха на публикацията на Елтън Джон с пожелания за оздравяване на изпълнителя, сред които модната дизайнерка Донатела Версаче, радиоводещият Боб Харис и актьорът Л

Експерти по изкуство са установили, че картина, приписвана на известния немски пейзажист-романтик Каспар Давид Фридрих от колекцията на музей в Дрезден, е дело на друг художник, съобщи ДПА.

Технически експерти са прегледали внимателно картини на Фридрих в Държавната художествена колекция в Дрезден (Staatliche Kunstsammlungen Dresden - SKD). Това се случва непосредствено преди голяма изложба, посветена на 250-годишнината от рождението на известния художник през 1774 г., която се открива утре в Дрезден.

„Сега вече разполагаме само с 13 картини“, заяви кураторът Холгер Биркхолц на събитие, представящо новата изложба.

Фридрих е роден в град Грайфсвалд на брега на Балтийско море, но като млад се установява в Дрезден и прекарва там остатъка от живота си. Голяма част от най-известните му творби са създадени, докато живее в града.

Според п

Фестивалът за документално кино с фокус върху човешките права Sofia DocuMental обявява пълната програма на петото си издание. Тридесетте премиерни за България заглавия ще бъдат показани на девет локации в столицата, уточняват организаторите. 

„Метаморфоза“ обединява филми, вгледани в най-личните аспекти на живота на своите герои – от откриващия „Без посока” на Елина Псику и въпросите около телесната автономия, през историите на „Изчезналите” в Япония, потеглили към нов живот другаде, или пък предизвикателствата пред хърватско-ромска двойка, която преосмисля традицията и стереотипите, до това какво е да си „Агент на щастие” в Бутан.

В категориите „Сфера на влияние“ и „Демокрация“ под прицел са темите, хората и местата по света, чиито имен

По думите им Хироки (клавири/вокали) и Сара Ода (барабани/вокали) са необикновена двойка музиканти от Токио, които от три години живеят в Тбилиси (Грузия) и създават музика, повлияна от краут и психеделик рока, постпънка, J-попа, минимализма и нойз-жанровете. 

Групата е формирана още в Япония, в края на миналото десетилетие, откъдето пътуват на турнета в Австралия и Нова Зеландия, но истинското разгръщане на творческия капацитет започва именно между Грузия (където основно живеят, свирят и записват) и Украйна (където откриват местната ъндърграунд сцена и дори стават част от нея буквално два месеца преди избухването на войната).

В началото на войната, през 2022 г., предприемат 5-месечно благотворително турне в подкрепа на Украйна, като даряват всичките средства от него на пострадали от войната. Проектът се нарича NOM (Not Only Money). През 2023 правят две европейски турнета със същата цел – този път с двама украински музиканти – Евгений Корол (електрически китари) и Кира Кремпова (флейта).

Вярват повече в човешкото общуване на живо, отколкото онлайн в постинтернет епохата, както е и заглавието на първия им миниалбум от 2019 г.

На пловдивския концерт ще има и специални гости, които ще открият вечерта. Това е група „Стрък“, чието звучене е оригинален синтез на постпънк, постелектроника, постшекспир и ню уейв. Музикантите са Трифон Ташев (вокали, текстове, ефекти), Иван Шумилов (бас), Иво Атанасов (барабани) и Огнян Колев (електрическа китара). Извън родния си Пловдив, където досега са свирили в различни ъндърграунд пространства (включително на годишната изложба „Ономатопея“ в „Галерията“ при Ателиетата), имат изяви още в Асеновград и Бургас. 

Галерия „Нюанс“ подрежда обща изложба, озаглавена „Летни акценти“. Експозицията може да бъде разгледана от 16 юли до 8 август, съобщават организаторите.

„За девети пореден път ще бъде представена впечатляваща колекция от произведения на признати творци, чиито имена са неразривно свързани с историята на българското изобразително изкуство. Както всяка година досега, нашият стремеж е да покажем колкото се може повече завладяващи произведения, които загатват темата за лятото с неговите емоции и жизненост. Изложбата ще включва творби, които обхващат разнообразни стилове и течения, характерни за 20-и век“, разказват домакините на изложбата.
 
В експозицията са включени творби на Александър Мутафов, Антон Митов, Николай Павлович, Иван Мърквичка, Борис Стефчев. По повод 120-годишнината от рождението на Златю Бояджиев ще бъдат изложени творби от втория му творчески пери

Британският рок певец Род Стюарт защити подкрепата си за Украйна, след като беше освиркан на концерт в Германия, съобщи Пи Ей мидия/ДПА. По време на събитието  беше показано изображение на украинския президент Володимир Зеленски, както и знамето на Украйна. 

Стюарт открито поддържа Украйна, която е разкъсвана от войната. Изпълнителят подпомогна семейство от седем бежанци, бягащи от руската инвазия, като им осигури жилище и се погрижи за сметките им. Стюарт и преди използва хита от 1991 г. Rhythm Of My Heart по време на турнетата си в знак на солидарност към Украйна. Той описва песента като "военна". 

„Подкрепях украинския народ през цялата война“, каза Род Стюарт пред Пи Ей мидия. 

„Членове на моето семейство осигуриха доставки на стоки до Украйна. Освен това наех къща във Великобритания за едно бежанско семейство, както и осигурих работа на

България е получила покана да кандидатства за домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Това съобщи служебният заместник-министър на културата Виктор Стоянов по време на днешното заседание на парламентарната комисия по културата и медиите.

„Пред нас се открива една изключителна възможност. В началото на 46-ата сесия на ЮНЕСКО към българската страна е отправено предложение да издигне кандидатурата си за председател и домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство през 2025 г.“, каза той. 

По думите му в рамките на сесията са водени разговори, от които е установена положителна нагласа от страна на делегатите на различните държави. В случай, че България подаде документи и кандидатства за домакинството, такова предложение трябва да се гласува на 30 юли, по време на настоящата сесия в Делхи, стана ясно по време на заседанието.

Деветото издание на фестивала на стъклото „Стъклена плетеница“ започна днес в Музея на архитектурно-историческия резерват (МАИР) „Боженци“. 

Той ще продължи до 4 август.

На територията на МАИР „Боженци“ са разположени три обекта. Под навеса на менгема е ателието на Деница Венкова, която представя гравиране върху стъкло. Експериментиращата в сферите стъклопис, керамика и арт фотография Неда Личева посреща почитателите на рисуването наопаки в двора на къщата музей „Баба Райна”. Работилницата за класически витраж е разположена в изложбената зала на Старото школо.

„Интересът към фестивала е голям. През годините се увеличава броят на посетителите“, каза Анастасия Тонкова, част от екипа в работилницата за класически витраж. Според нея няма предпочитания между трите обекта и всички са еднакво ангажирани.

„За девета година сме участници във фестивала. За то

Варненската опера ще представи тази вечер на форума Опера в Летния театър Триптиха от едноактни опери на Пучини „Мантията“, „Сестра Анджелика“ и „Джани Скики“. Постановката е с декори и костюми от Пучиниевия фестивал в Торе дел Лаго в Италия, а адаптацията за лятната сцена във Варна е на режисьорката Ада Гура. 

Спектакълът е посветен на 100-годишнината от смъртта на композитора. Диригент е Якопо Сипари ди Пескасероли, който е дирижирал трите заглавия в Торе дел Лаго през 2018 г. Неотдавна той бе удостоен от фондация „Пучини“ с титлата „Посланик на изкуството на Пучини“. Според него Триптихът, който е последната завършена творба на композитора, е може би най-трудната му опера. Тя е написана по време на Първата световна война като отговор на страданията, породени от събитията. 

Постановката е едно от най

На концертите в София и Велико Търново съпътстващата програма ще бъде пред- и афтърпарти със съвременна азиатска авангардна и ъндърграунд музика – селекция на Тсетун Тсентанауа Първи, създател на „Аларма пънк джаз“.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“. Неговата живописна колекция носи името „Знак о ...
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 04:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Тонът на времето
2607
Тонът на времето

Японското дуо Heavenphetamine идва за първи път в България

Японското краутрок психеделик постпънк дуо Heavenphetamine идва за първи път в България – в три български града: Пловдив – 23 юни, София – 24 юни (Singles, НДК), и Велико Търново – 25 юни, съобщават организаторите от „Аларма пънк джаз“.По думите им Хироки (клавири/вокали) и Сара Ода (барабани/вокали) са необикновена двойка музиканти от Токио, които от три години живеят в Тбилиси (Грузия) и създават музика, повлияна от краут и психеделик рока, постпънка, J-попа, минимализма и нойз-жанровете.

| 19 Юни 2024, 16:18 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Японското дуо Heavenphetamine идва за първи път в България
Японското дуо Heavenphetamine идва за първи път в България
Снимка © DFA

Японското краутрок психеделик постпънк дуо Heavenphetamine идва за първи път в България – в три български града: Пловдив – 23 юни, София – 24 юни (Singles, НДК), и Велико Търново – 25 юни, съобщават организаторите от „Аларма пънк джаз“

По думите им Хироки (клавири/вокали) и Сара Ода (барабани/вокали) са необикновена двойка музиканти от Токио, които от три години живеят в Тбилиси (Грузия) и създават музика, повлияна от краут и психеделик рока, постпънка, J-попа, минимализма и нойз-жанровете. 

Банско постави финал на 27-ото издание на джаз фестивала в града с изпълнение на Алюн Уейд и млади таланти от джаз академията на фестивала. Последната, осма фестивална вечер, събра огромно множество публика на централния площад „Никола Вапцаров“, а концерти имаха индонезийците от „Вертигонг“, които пяха и на български език, и американският тромпетист, джаз композитор, продуцент и вокалист Тио Крокър.

В двадесет и седмото издание на „Банско джаз фестивал“ участваха 135 изпълнители от 18 държави, в общо 23 концерта. Двадесет и един дневни концерта с 45 участници от три държави също бяха част от програмата на фестивала.

Фестивала официално закри кметът на Банско Стойчо Баненски, който благодари на всички ангажирани в провеждането на музикалния форум – служители на Общината, доброволци, местните хора и специално на Асоциа

Близо 30 страни обещаха да увеличат подкрепата си за възстановяването на украинския културен сектор чрез координацията на ЮНЕСКО по време на среща днес във Вилнюс по инициатива на Литва, съобщиха от Организацията за образование, наука и култура на ООН. България е сред тези държави.

Ще бъде приложен средносрочен и дългосрочен план за действие, изготвен от ЮНЕСКО в консултация с над 40 международни и украински институции.

"Раните от войната не могат да бъдат излекувани без култура. Не може да има устойчив растеж и просперитет без култура. Това е целта на работата на ЮНЕСКО в Украйна от февруари 2022 г. насам", каза Ернесто Отоне, заместник-генерален директор на ЮНЕСКО по въпросите на културата. Според него ангажиментът, поет днес, ще остане в историята.
 
Международната конференция за възстановяване на културния сектор на Украйна, която се проведе във Вилнюс

Певецът Елтън Джон е останал с "ограничено зрение" след тежка очна инфекция, предаде ДПА.

Изпълнителят, който е на 77 години, разкри, че се лекува от инфекцията на едното око, но заяви, че възстановяването му ще отнеме "известно време".

"През лятото се борих с тежка очна инфекция, която за съжаление ме остави с ограничено зрение на едното око", съобщи в публикация в профила си в Инстаграм Елтън Джон. "Лекувам се, но това е изключително бавен процес и ще отнеме известно време, преди зрението да се възстанови в засегнатото око".

Джон изразява благодарност към екипа от лекари и медицински сестри, както и към семейството си, които са се грижили за него в последните седмици. 

Много звезди реагираха на публикацията на Елтън Джон с пожелания за оздравяване на изпълнителя, сред които модната дизайнерка Донатела Версаче, радиоводещият Боб Харис и актьорът Л

Експерти по изкуство са установили, че картина, приписвана на известния немски пейзажист-романтик Каспар Давид Фридрих от колекцията на музей в Дрезден, е дело на друг художник, съобщи ДПА.

Технически експерти са прегледали внимателно картини на Фридрих в Държавната художествена колекция в Дрезден (Staatliche Kunstsammlungen Dresden - SKD). Това се случва непосредствено преди голяма изложба, посветена на 250-годишнината от рождението на известния художник през 1774 г., която се открива утре в Дрезден.

„Сега вече разполагаме само с 13 картини“, заяви кураторът Холгер Биркхолц на събитие, представящо новата изложба.

Фридрих е роден в град Грайфсвалд на брега на Балтийско море, но като млад се установява в Дрезден и прекарва там остатъка от живота си. Голяма част от най-известните му творби са създадени, докато живее в града.

Според п

Фестивалът за документално кино с фокус върху човешките права Sofia DocuMental обявява пълната програма на петото си издание. Тридесетте премиерни за България заглавия ще бъдат показани на девет локации в столицата, уточняват организаторите. 

„Метаморфоза“ обединява филми, вгледани в най-личните аспекти на живота на своите герои – от откриващия „Без посока” на Елина Псику и въпросите около телесната автономия, през историите на „Изчезналите” в Япония, потеглили към нов живот другаде, или пък предизвикателствата пред хърватско-ромска двойка, която преосмисля традицията и стереотипите, до това какво е да си „Агент на щастие” в Бутан.

В категориите „Сфера на влияние“ и „Демокрация“ под прицел са темите, хората и местата по света, чиито имен

Групата е формирана още в Япония, в края на миналото десетилетие, откъдето пътуват на турнета в Австралия и Нова Зеландия, но истинското разгръщане на творческия капацитет започва именно между Грузия (където основно живеят, свирят и записват) и Украйна (където откриват местната ъндърграунд сцена и дори стават част от нея буквално два месеца преди избухването на войната).

В началото на войната, през 2022 г., предприемат 5-месечно благотворително турне в подкрепа на Украйна, като даряват всичките средства от него на пострадали от войната. Проектът се нарича NOM (Not Only Money). През 2023 правят две европейски турнета със същата цел – този път с двама украински музиканти – Евгений Корол (електрически китари) и Кира Кремпова (флейта).

Галерия „Нюанс“ подрежда обща изложба, озаглавена „Летни акценти“. Експозицията може да бъде разгледана от 16 юли до 8 август, съобщават организаторите.

„За девети пореден път ще бъде представена впечатляваща колекция от произведения на признати творци, чиито имена са неразривно свързани с историята на българското изобразително изкуство. Както всяка година досега, нашият стремеж е да покажем колкото се може повече завладяващи произведения, които загатват темата за лятото с неговите емоции и жизненост. Изложбата ще включва творби, които обхващат разнообразни стилове и течения, характерни за 20-и век“, разказват домакините на изложбата.
 
В експозицията са включени творби на Александър Мутафов, Антон Митов, Николай Павлович, Иван Мърквичка, Борис Стефчев. По повод 120-годишнината от рождението на Златю Бояджиев ще бъдат изложени творби от втория му творчески пери

Британският рок певец Род Стюарт защити подкрепата си за Украйна, след като беше освиркан на концерт в Германия, съобщи Пи Ей мидия/ДПА. По време на събитието  беше показано изображение на украинския президент Володимир Зеленски, както и знамето на Украйна. 

Стюарт открито поддържа Украйна, която е разкъсвана от войната. Изпълнителят подпомогна семейство от седем бежанци, бягащи от руската инвазия, като им осигури жилище и се погрижи за сметките им. Стюарт и преди използва хита от 1991 г. Rhythm Of My Heart по време на турнетата си в знак на солидарност към Украйна. Той описва песента като "военна". 

„Подкрепях украинския народ през цялата война“, каза Род Стюарт пред Пи Ей мидия. 

„Членове на моето семейство осигуриха доставки на стоки до Украйна. Освен това наех къща във Великобритания за едно бежанско семейство, както и осигурих работа на

България е получила покана да кандидатства за домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Това съобщи служебният заместник-министър на културата Виктор Стоянов по време на днешното заседание на парламентарната комисия по културата и медиите.

„Пред нас се открива една изключителна възможност. В началото на 46-ата сесия на ЮНЕСКО към българската страна е отправено предложение да издигне кандидатурата си за председател и домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство през 2025 г.“, каза той. 

По думите му в рамките на сесията са водени разговори, от които е установена положителна нагласа от страна на делегатите на различните държави. В случай, че България подаде документи и кандидатства за домакинството, такова предложение трябва да се гласува на 30 юли, по време на настоящата сесия в Делхи, стана ясно по време на заседанието.

Деветото издание на фестивала на стъклото „Стъклена плетеница“ започна днес в Музея на архитектурно-историческия резерват (МАИР) „Боженци“. 

Той ще продължи до 4 август.

На територията на МАИР „Боженци“ са разположени три обекта. Под навеса на менгема е ателието на Деница Венкова, която представя гравиране върху стъкло. Експериментиращата в сферите стъклопис, керамика и арт фотография Неда Личева посреща почитателите на рисуването наопаки в двора на къщата музей „Баба Райна”. Работилницата за класически витраж е разположена в изложбената зала на Старото школо.

„Интересът към фестивала е голям. През годините се увеличава броят на посетителите“, каза Анастасия Тонкова, част от екипа в работилницата за класически витраж. Според нея няма предпочитания между трите обекта и всички са еднакво ангажирани.

„За девета година сме участници във фестивала. За то

Варненската опера ще представи тази вечер на форума Опера в Летния театър Триптиха от едноактни опери на Пучини „Мантията“, „Сестра Анджелика“ и „Джани Скики“. Постановката е с декори и костюми от Пучиниевия фестивал в Торе дел Лаго в Италия, а адаптацията за лятната сцена във Варна е на режисьорката Ада Гура. 

Спектакълът е посветен на 100-годишнината от смъртта на композитора. Диригент е Якопо Сипари ди Пескасероли, който е дирижирал трите заглавия в Торе дел Лаго през 2018 г. Неотдавна той бе удостоен от фондация „Пучини“ с титлата „Посланик на изкуството на Пучини“. Според него Триптихът, който е последната завършена творба на композитора, е може би най-трудната му опера. Тя е написана по време на Първата световна война като отговор на страданията, породени от събитията. 

Постановката е едно от най

Вярват повече в човешкото общуване на живо, отколкото онлайн в постинтернет епохата, както е и заглавието на първия им миниалбум от 2019 г.

На пловдивския концерт ще има и специални гости, които ще открият вечерта. Това е група „Стрък“, чието звучене е оригинален синтез на постпънк, постелектроника, постшекспир и ню уейв. Музикантите са Трифон Ташев (вокали, текстове, ефекти), Иван Шумилов (бас), Иво Атанасов (барабани) и Огнян Колев (електрическа китара). Извън родния си Пловдив, където досега са свирили в различни ъндърграунд пространства (включително на годишната изложба „Ономатопея“ в „Галерията“ при Ателиетата), имат изяви още в Асеновград и Бургас. 

На концертите в София и Велико Търново съпътстващата програма ще бъде пред- и афтърпарти със съвременна азиатска авангардна и ъндърграунд музика – селекция на Тсетун Тсентанауа Първи, създател на „Аларма пънк джаз“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.