NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Стефан Георгиев: Нашата памет е собствената ни машина на времето
2615
Цветни аспекти

Стефан Георгиев: Нашата памет е собствената ни машина на времето

Нашата памет е машина на времето с умението да ни пренася в различни години и периоди от живота ни, понякога с помощта само на някой предмет, аромат или мелодия. Това заяви в интервю художникът Стефан Георгиев в Бургас. Той откри в Дружеството на бургаските художници юбилейната си изложба, озаглавена Time Machine, броени дни преди отбелязването на своята 70-годишнина. Идеята да озаглави изложбата си "Машина на времето" идва от една от картините, включени в експозицията, която носи същото заглавие и изобразява един грамофон

| 19 Юни 2024, 16:44 ч.
Стефан Георгиев: Нашата памет е собствената ни машина на времето
Стефан Георгиев: Нашата памет е собствената ни машина на времето
Снимка © Мая Стефанова / Пресфото

Нашата памет е машина на времето с умението да ни пренася в различни години и периоди от живота ни, понякога с помощта само на някой предмет, аромат или мелодия. Това заяви в интервю художникът Стефан Георгиев в Бургас. Той откри в Дружеството на бургаските художници юбилейната си изложба, озаглавена Time Machine, броени дни преди отбелязването на своята 70-годишнина. 

Идеята да озаглави изложбата си "Машина на времето" идва от една от картините, включени в експозицията, която носи същото заглавие и изобразява един грамофон. "Нашата памет може да ни пренесе в детството и когато правих точно тази картина с грамофона, добавих един чадър, а на закачалката зад него изобразих ключ. За мен ключът е голям символ и тогава ми дойде идеята, че всъщност моята памет, моето съзнание е машина на времето, защото може едновременно да ме върне назад или да отиде напред докъдето реша", коментира авторът.

Той разказа, че рисува от 50 години, тъй като е точно 20-годишен, когато завършва художествената гимназия в Казанлък. "Във всяка от тези картини има нещо, научено в миналото, което е приложено сега. Всичко това ме връща едновременно назад, но ме и изпраща напред", каза още Стефан Георгиев. Неговите спомени най-често го връщат към живота именно в Казанлък, където минават гимназиалните му години. "Там всичко беше най-интересно, когато животът тепърва предстоеше", каза художникът.

Сред представените творби има такива, рисувани в Гърция, няколко авторски икони, както и части от серията му с голи женски тела, посветена на стихиите и сезоните. В някои от новите му платна присъства много силно и морската тематика с изобразените върху тях риби. Музикалните инструменти също сякаш внасят звучене в образите му. Всички тези теми всъщност вълнуват въображението му от години, казва той.

Един от обединяващите елементи в произведенията на Стефан Георгиев е употребата на шлак метал, който се използва много често от иконописците и имитира злато. Вниманието към детайла е много силно изразено. При внимателно вглеждане в част от произведенията зрителят открива втъкани в тях истински монети, банкноти, дантела, листа, дори грамофонна плоча.  

"Обичам натюрморти, по-специално харесвам да рисувам плодове, но за мен човешката фигура е най-въздействаща. Обичам и символите. Предпочитам в картините ми да има вложен смисъл и по-сложна идея, която да накара хората да се замислят, вместо да получат готови, сдъвкани отговори", допълни художникът.

Изложбата „Дечко Узунов. Религиозно монументално изкуство.125 години от рождението на художника“ ще бъде представена на 11 юни в столичната галерия „Дечко Узунов“, филиал на Софийската градска художествена галерия. Експозицията е част от проекта „Дечко Узунов. 125 години от рождението на художника“, съобщават организаторите.

„Настоящата експозиция е втората част от документалната поредица „Дечко Узунов. Монументално изкуство“. В периода юни – септември 2024 г. посетителите ще имат възможност да видят архивни снимки, подготвителни проекти и творби, чрез които е създаден визуален разказ за тази, не толкова добре позната страна от творчеството на Дечко Узунов“, разказват от екипа.

Организаторите отбелязват, че след експозицията, посветена на светското монументално изкуство, сега акцентът е върху религиозното.

До днес са запазени стенописите в две църкви, които Деч

Фламенко танцьорът и хореограф Едуардо Гереро гостува отново на Международния театрален фестивал „Варненско лято“. 

Той ще представи спектакъла „Морски фар“, на който е режисьор, заедно с Хавиер Ибанес. 

В него зрителите ще чуят авторски песни на Хуан Мануел Серат, Орасио Гарсия, Феликс Луна, Ариел Рамирес, Хавиер Ибанес, както и популярни мелодии, вдъхновени от образа на фара.

Сценичната творба представя различни стилове фламенко и е вдъхновена от поетичния образ на фара, носещ представата за бури и битки, за сбогувания и щастливи срещи, за прекрасни разсъмвания и носталгични залези.

Гереро казва, че винаги е искал да създаде спектакъл за гледките в родния си край, където има прекрасен фар, който се върти и осветява град Кадис. Идеята намерила реализация след предложение да направи турне, в което се изнасят представления по всички фарове на Испания

Изложбата “Невидимо за очите” на испанския фотограф Алберто Гарсия-Аликс бе открита тази вечер в Софийската градска художествена галерия.

За нас фотографията е значимо изкуство и ще бъде такова винаги. Надявам се да расте нашата колекция от Европа и света, каза Аделина Филева, директор на СГХГ.

“Може би не знаете, че авторът има книга, която се казва “Това, което очите имат да кажат”. Това, което ни казва авторът е, че очите са орган, който може да изрази нещо. И това послание е диалогът, който се осъществява между обектива на фотоапарата и обекта, който снимаме. И за мен е голямо удоволствие да съм тук, защото тази изложба представлява фотографски разказ на моето поколение”, каза посланикът на Испания в България Мигел Алонсо Берио.

По думите му всички портрети в изложбата съдържат една сериозност и достойнство. “Това е ироничен поглед. Това е поглед на човек,

Уелската певица Шърли Беси каза, че е била по-нервна от оказаната й от крал Чарлз Трети чест, отколкото когато е пяла за него, докато е получавала последната си кралска награда в замъка Уиндзор в Англия, предаде Пи Ей мидия/ДПА.

В новогодишния списък на личностите, отличени за особени заслуги, 87-годишната Беси беше удостоена с титлата Кавалер на честта, след като през 1999 г. беше обявена за Дама-командор на Ордена на Британската империя. 

Шърли Беси е удостоена с честта за заслугите си към музиката. 

След като получи наградата във вторник, дейм Шърли сподели, че за първи път се среща с Чарлз като крал.

"Мисля, че е по-изнервящо да получиш награда от краля, отколкото да пееш пред него. Искам да кажа, че това е нещо ново, различно, докато пеенето го правя още от дете", казва Шърли Беси.

"Забравих да направя реверанс, но затова пък го х

Кралевското златно съкровище ще представя Търговище и България на изложба в Лос Анджелис. Експозицията в музея „Джон Пол Гети“ е посветена на древна Тракия. Те ще бъде открита в началото на ноември и ще остане достъпна за публиката в САЩ в продължение на шест месеца, каза директорът на Регионалния исторически музей в Търговище Магдалена Жечева. 

Със своята красота и изящество Кралевското златно съкровище вече 45 години впечатлява хората у нас и по света. В края на юли 1979 г. търговищкият археолог Георги Гинев се натъква на каменен гроб, докато проучва тракийски могилен некропол до търговищкото село Кралево. С късмета на истински откривател той разкрива гроб на знатен тракиец, в който проблясват златни и сребърни гробни дарове, предмети-символи на царско потекло.

Находката е датирана от първата половина на 3 век. пр. н. е. От находките се отличават две групи, кои

Изложбата може да бъде видяна в залата на Дружество на бургаските художници до 29 юни. 

Стефан Георгиев е роден във Велико Търново. Завършва Художественото училище в Казанлък през 1974 г. След това продължава образованието си във Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий”. От 1979 г. се фокусира върху живописта и илюстрацията. Участва в множество групови изложби, а между 2000 и 2014 г. живее и работи в гръцката столица Атина, където е част и от Съюза на художниците на Гърция. Успоредно с това илюстрира детски книги за няколко гръцки издателства и в биографията си има 28 издания, които включват негови творби.

Изложбата „България – страната на маслодайната роза“ на Националния земеделски музей в София гостува в сградата на Класното училище в Брезник. Това съобщи Станислава Малинова, уредник към Общинския исторически музей (ОИМ) в града.

Експозицията представя предмети и инструменти, свързани с розобера и производството на розово масло. Място в изложбата е отделено и на историята на създадения в края на 60-те години на миналия век Институт по маслодайната роза, етеричномаслените и лечебните култури в Казанлък, работещ по създаването на нови сортове. 

Посетителите ще могат да разгледат още множество архивни фотографии, предмети и сувенири (мускали) с изобразени върху тях рози и народни мотиви.

Експозицията ще остане в Брезник до края на октомври.

Малинова поясни, че през следващия месец ОИМ в Брезник ще проведе и традиционните си летни заним

Концерт на популярни български изпълнители в подкрепа на две каузи ще се проведе в Разград.

Проявата, която е част от националното турне „С песен и стих в сърцата“, ще е на 25 юни в Общинския културен център, съобщиха от общинската администрация в Разград. 

Концертът се провежда със съдействието на Община Разград, а специални гости ще са децата от школата по танци „Еми-денс“ с ръководител Емилия Петкова. 

В проявата ще участват Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Петя Буюклиева, Милена Славова, Росица Ганева, дуетите „ШИК“ и WEIL, Коцето Калки, Искрен Пецов, „Дует с кауза“ - Галя Георгиева и Атанас Лазаров, Красимир Недялков, Вокално трио Deja vu (Мирослав Станчев, Дражо Бошнаков и Бранимир Недков), групите „Спринт“, „Хоризонт“ и „Жестим“. Концертите от турнето се провеждат под съпровода на оркестър „София“, а техен водещ е Веселин Пренеров.

Наци

Никол Кидман се завръща на филмовия фестивал във Венеция за световната премиера на филма Babygirl в петък вечер, 30 август, съобщава АП. 

Еротичната драма разказва за влиятелна изпълнителна директорка, която застрашава кариерата и семейния си живот, като започва любовна връзка с по-млад стажант.

Babygirl е дело на Халина Рейн, режисьорка и на филма „Убийствена игра“ (с Мария Бакалова). Рейн черпи вдъхновение от любовта си към еротичните трилъри на режисьори като Пол Верховен и Ейдриън Лайн. Антонио Бандерас играе съпруга на героинята на Кидман, а Харис Дикинсън е в ролята на младия стажант.

Babygirl участва в конкурсната програма на Венеция, заедно с филми като „Мария“ на Пабло Лараин и предстоящите премиери на The Next Door на Педро Алмодовар, Queer на Лука Гуаданино и „Жокера: Лудост за двама“ на Тод Филипс. Победители

Държавна опера - Стара Загора започва в петък, 5 юли, летните музикални вечери на открито с "Мадам Бътерфлай" на Джакомо Пучини, съобщи на сайта си културната институция.  

Старозагорци и гостите на града ще могат да се насладят на творбата на сцената на Античния форум „Августа Траяна”.

Публиката в Стара Загора за първи път ще види в ролята на Чо-Чо-сан украинското сопрано Тамара Калинкина. Тя дебютира в тази роля на сцената на оперния театър "Ваймуне" в Тарту, Естония през февруари м.г. В спектакъла на 5 юли в ролята на Пинкертон ще й партнира нейният сънародник и вече също солист на Старозагорската опера Михайло Малафи. Баритонът Йосиф Славов ще се превъплъти в образа на Шарплес, басът Александър Марулев ще бъде Бонзо, Ивайло Йовчев – Горо, Тереза Бракалова е в ролята на Сузуки. Спектакъла ще дирижира главният диригент на Старозагорската опера Ивайло Кринчев. Учас

Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фондация.

По думите им ADG7 съчетава звука на минало и настояще, в търсене на радостта и свободата в сегашния момент. „Корейски народни песни от северната част на полуострова, мотиви от шамански ритуали и традиционни музикални инструменти ще ви отведат на необичайно и магично музикално пътешествие“, допълват домакините на събитието. 

ADG7 е създадена през 2015 година. Състои се от деветима човека. Те използват различни корейски инструменти и вокали, базирани на народните традиции. Музиката е смесица от корейска музика, поп и фънк с весели и хумористични елементи. Пели са на известни фестивали и емблематични места

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 04:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
2615
Цветни аспекти

Стефан Георгиев: Нашата памет е собствената ни машина на времето

Нашата памет е машина на времето с умението да ни пренася в различни години и периоди от живота ни, понякога с помощта само на някой предмет, аромат или мелодия.Това заяви в интервю художникът Стефан Георгиев в Бургас.

| 19 Юни 2024, 16:44 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Стефан Георгиев: Нашата памет е собствената ни машина на времето
Стефан Георгиев: Нашата памет е собствената ни машина на времето
Снимка © Мая Стефанова / Пресфото

Нашата памет е машина на времето с умението да ни пренася в различни години и периоди от живота ни, понякога с помощта само на някой предмет, аромат или мелодия. Това заяви в интервю художникът Стефан Георгиев в Бургас. Той откри в Дружеството на бургаските художници юбилейната си изложба, озаглавена Time Machine, броени дни преди отбелязването на своята 70-годишнина. 

Идеята да озаглави изложбата си "Машина на времето" идва от една от картините, включени в експозицията, която носи същото заглавие и изобразява един грамофон. "Нашата памет може да ни пренесе в детството и когато правих точно тази картина с грамофона, добавих един чадър, а на закачалката зад него изобразих ключ. За мен ключът е голям символ и тогава ми дойде идеята, че всъщност моята памет, моето съзнание е машина на времето, защото може едновременно да ме върне назад или да отиде напред докъдето реша", коментира авторът.

Той разказа, че рисува от 50 години, тъй като е точно 20-годишен, когато завършва художествената гимназия в Казанлък. "Във всяка от тези картини има нещо, научено в миналото, което е приложено сега. Всичко това ме връща едновременно назад, но ме и изпраща напред", каза още Стефан Георгиев. Неговите спомени най-често го връщат към живота именно в Казанлък, където минават гимназиалните му години. "Там всичко беше най-интересно, когато животът тепърва предстоеше", каза художникът.

Сред представените творби има такива, рисувани в Гърция, няколко авторски икони, както и части от серията му с голи женски тела, посветена на стихиите и сезоните. В някои от новите му платна присъства много силно и морската тематика с изобразените върху тях риби. Музикалните инструменти също сякаш внасят звучене в образите му. Всички тези теми всъщност вълнуват въображението му от години, казва той.

Един от обединяващите елементи в произведенията на Стефан Георгиев е употребата на шлак метал, който се използва много често от иконописците и имитира злато. Вниманието към детайла е много силно изразено. При внимателно вглеждане в част от произведенията зрителят открива втъкани в тях истински монети, банкноти, дантела, листа, дори грамофонна плоча.  

"Обичам натюрморти, по-специално харесвам да рисувам плодове, но за мен човешката фигура е най-въздействаща. Обичам и символите. Предпочитам в картините ми да има вложен смисъл и по-сложна идея, която да накара хората да се замислят, вместо да получат готови, сдъвкани отговори", допълни художникът.

Изложбата може да бъде видяна в залата на Дружество на бургаските художници до 29 юни. 

Стефан Георгиев е роден във Велико Търново. Завършва Художественото училище в Казанлък през 1974 г. След това продължава образованието си във Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий”. От 1979 г. се фокусира върху живописта и илюстрацията. Участва в множество групови изложби, а между 2000 и 2014 г. живее и работи в гръцката столица Атина, където е част и от Съюза на художниците на Гърция. Успоредно с това илюстрира детски книги за няколко гръцки издателства и в биографията си има 28 издания, които включват негови творби.

Изложбата „Дечко Узунов. Религиозно монументално изкуство.125 години от рождението на художника“ ще бъде представена на 11 юни в столичната галерия „Дечко Узунов“, филиал на Софийската градска художествена галерия. Експозицията е част от проекта „Дечко Узунов. 125 години от рождението на художника“, съобщават организаторите.

„Настоящата експозиция е втората част от документалната поредица „Дечко Узунов. Монументално изкуство“. В периода юни – септември 2024 г. посетителите ще имат възможност да видят архивни снимки, подготвителни проекти и творби, чрез които е създаден визуален разказ за тази, не толкова добре позната страна от творчеството на Дечко Узунов“, разказват от екипа.

Организаторите отбелязват, че след експозицията, посветена на светското монументално изкуство, сега акцентът е върху религиозното.

До днес са запазени стенописите в две църкви, които Деч

Фламенко танцьорът и хореограф Едуардо Гереро гостува отново на Международния театрален фестивал „Варненско лято“. 

Той ще представи спектакъла „Морски фар“, на който е режисьор, заедно с Хавиер Ибанес. 

В него зрителите ще чуят авторски песни на Хуан Мануел Серат, Орасио Гарсия, Феликс Луна, Ариел Рамирес, Хавиер Ибанес, както и популярни мелодии, вдъхновени от образа на фара.

Сценичната творба представя различни стилове фламенко и е вдъхновена от поетичния образ на фара, носещ представата за бури и битки, за сбогувания и щастливи срещи, за прекрасни разсъмвания и носталгични залези.

Гереро казва, че винаги е искал да създаде спектакъл за гледките в родния си край, където има прекрасен фар, който се върти и осветява град Кадис. Идеята намерила реализация след предложение да направи турне, в което се изнасят представления по всички фарове на Испания

Изложбата “Невидимо за очите” на испанския фотограф Алберто Гарсия-Аликс бе открита тази вечер в Софийската градска художествена галерия.

За нас фотографията е значимо изкуство и ще бъде такова винаги. Надявам се да расте нашата колекция от Европа и света, каза Аделина Филева, директор на СГХГ.

“Може би не знаете, че авторът има книга, която се казва “Това, което очите имат да кажат”. Това, което ни казва авторът е, че очите са орган, който може да изрази нещо. И това послание е диалогът, който се осъществява между обектива на фотоапарата и обекта, който снимаме. И за мен е голямо удоволствие да съм тук, защото тази изложба представлява фотографски разказ на моето поколение”, каза посланикът на Испания в България Мигел Алонсо Берио.

По думите му всички портрети в изложбата съдържат една сериозност и достойнство. “Това е ироничен поглед. Това е поглед на човек,

Уелската певица Шърли Беси каза, че е била по-нервна от оказаната й от крал Чарлз Трети чест, отколкото когато е пяла за него, докато е получавала последната си кралска награда в замъка Уиндзор в Англия, предаде Пи Ей мидия/ДПА.

В новогодишния списък на личностите, отличени за особени заслуги, 87-годишната Беси беше удостоена с титлата Кавалер на честта, след като през 1999 г. беше обявена за Дама-командор на Ордена на Британската империя. 

Шърли Беси е удостоена с честта за заслугите си към музиката. 

След като получи наградата във вторник, дейм Шърли сподели, че за първи път се среща с Чарлз като крал.

"Мисля, че е по-изнервящо да получиш награда от краля, отколкото да пееш пред него. Искам да кажа, че това е нещо ново, различно, докато пеенето го правя още от дете", казва Шърли Беси.

"Забравих да направя реверанс, но затова пък го х

Кралевското златно съкровище ще представя Търговище и България на изложба в Лос Анджелис. Експозицията в музея „Джон Пол Гети“ е посветена на древна Тракия. Те ще бъде открита в началото на ноември и ще остане достъпна за публиката в САЩ в продължение на шест месеца, каза директорът на Регионалния исторически музей в Търговище Магдалена Жечева. 

Със своята красота и изящество Кралевското златно съкровище вече 45 години впечатлява хората у нас и по света. В края на юли 1979 г. търговищкият археолог Георги Гинев се натъква на каменен гроб, докато проучва тракийски могилен некропол до търговищкото село Кралево. С късмета на истински откривател той разкрива гроб на знатен тракиец, в който проблясват златни и сребърни гробни дарове, предмети-символи на царско потекло.

Находката е датирана от първата половина на 3 век. пр. н. е. От находките се отличават две групи, кои

Изложбата „България – страната на маслодайната роза“ на Националния земеделски музей в София гостува в сградата на Класното училище в Брезник. Това съобщи Станислава Малинова, уредник към Общинския исторически музей (ОИМ) в града.

Експозицията представя предмети и инструменти, свързани с розобера и производството на розово масло. Място в изложбата е отделено и на историята на създадения в края на 60-те години на миналия век Институт по маслодайната роза, етеричномаслените и лечебните култури в Казанлък, работещ по създаването на нови сортове. 

Посетителите ще могат да разгледат още множество архивни фотографии, предмети и сувенири (мускали) с изобразени върху тях рози и народни мотиви.

Експозицията ще остане в Брезник до края на октомври.

Малинова поясни, че през следващия месец ОИМ в Брезник ще проведе и традиционните си летни заним

Концерт на популярни български изпълнители в подкрепа на две каузи ще се проведе в Разград.

Проявата, която е част от националното турне „С песен и стих в сърцата“, ще е на 25 юни в Общинския културен център, съобщиха от общинската администрация в Разград. 

Концертът се провежда със съдействието на Община Разград, а специални гости ще са децата от школата по танци „Еми-денс“ с ръководител Емилия Петкова. 

В проявата ще участват Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Петя Буюклиева, Милена Славова, Росица Ганева, дуетите „ШИК“ и WEIL, Коцето Калки, Искрен Пецов, „Дует с кауза“ - Галя Георгиева и Атанас Лазаров, Красимир Недялков, Вокално трио Deja vu (Мирослав Станчев, Дражо Бошнаков и Бранимир Недков), групите „Спринт“, „Хоризонт“ и „Жестим“. Концертите от турнето се провеждат под съпровода на оркестър „София“, а техен водещ е Веселин Пренеров.

Наци

Никол Кидман се завръща на филмовия фестивал във Венеция за световната премиера на филма Babygirl в петък вечер, 30 август, съобщава АП. 

Еротичната драма разказва за влиятелна изпълнителна директорка, която застрашава кариерата и семейния си живот, като започва любовна връзка с по-млад стажант.

Babygirl е дело на Халина Рейн, режисьорка и на филма „Убийствена игра“ (с Мария Бакалова). Рейн черпи вдъхновение от любовта си към еротичните трилъри на режисьори като Пол Верховен и Ейдриън Лайн. Антонио Бандерас играе съпруга на героинята на Кидман, а Харис Дикинсън е в ролята на младия стажант.

Babygirl участва в конкурсната програма на Венеция, заедно с филми като „Мария“ на Пабло Лараин и предстоящите премиери на The Next Door на Педро Алмодовар, Queer на Лука Гуаданино и „Жокера: Лудост за двама“ на Тод Филипс. Победители

Държавна опера - Стара Загора започва в петък, 5 юли, летните музикални вечери на открито с "Мадам Бътерфлай" на Джакомо Пучини, съобщи на сайта си културната институция.  

Старозагорци и гостите на града ще могат да се насладят на творбата на сцената на Античния форум „Августа Траяна”.

Публиката в Стара Загора за първи път ще види в ролята на Чо-Чо-сан украинското сопрано Тамара Калинкина. Тя дебютира в тази роля на сцената на оперния театър "Ваймуне" в Тарту, Естония през февруари м.г. В спектакъла на 5 юли в ролята на Пинкертон ще й партнира нейният сънародник и вече също солист на Старозагорската опера Михайло Малафи. Баритонът Йосиф Славов ще се превъплъти в образа на Шарплес, басът Александър Марулев ще бъде Бонзо, Ивайло Йовчев – Горо, Тереза Бракалова е в ролята на Сузуки. Спектакъла ще дирижира главният диригент на Старозагорската опера Ивайло Кринчев. Учас

Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фондация.

По думите им ADG7 съчетава звука на минало и настояще, в търсене на радостта и свободата в сегашния момент. „Корейски народни песни от северната част на полуострова, мотиви от шамански ритуали и традиционни музикални инструменти ще ви отведат на необичайно и магично музикално пътешествие“, допълват домакините на събитието. 

ADG7 е създадена през 2015 година. Състои се от деветима човека. Те използват различни корейски инструменти и вокали, базирани на народните традиции. Музиката е смесица от корейска музика, поп и фънк с весели и хумористични елементи. Пели са на известни фестивали и емблематични места

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.