NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Под прожектора Изложби, посветени на възможното бъдеще и цикличността, представя 35-то издание на фестивала „Процес-Пространство”
2738
Под прожектора

Изложби, посветени на възможното бъдеще и цикличността, представя 35-то издание на фестивала „Процес-Пространство”

Тазгодишното 35-о издание на фестивала „Процес-Пространство” представя две изложби в Балчик.Едната е подредена в Градската художествена галерия и е на варненската галерия „Ларго“, а другата е плод на работата на участвалите на форума 13 артисти от България, Сърбия, Гърция, Румъния и Турция. Експозициите интерпретират по-различен начин темата за безкрайността, възможните бъдещи хоризонти, арт диалози и обществени проблеми, каза кураторката Христина Бобокова. По думите й Балчик традиционно е вдъхновяващ за участниците във фестивала, особено в неговата резидентска част, в която творците създават своето изкуство на място

| 19 Юни 2024, 16:52 ч.
Изложби, посветени на възможното бъдеще и цикличността, представя 35-то издание на фестивала „Процес-Пространство”
Изложби, посветени на възможното бъдеще и цикличността, представя 35-то издание на фестивала „Процес-Пространство”
Снимка © БТА

Тазгодишното 35-о издание на фестивала „Процес-Пространство” представя две изложби в Балчик.

Актьорът Майкъл Джей Фокс, участвал във филмите „Завръщане в бъдещето“, „Семейни връзки“ и „Шеметен град“, излезе на една сцена заедно с рок групата „Колдплей“ на сцената на фестивала Гластънбъри, съобщи ЮПИ. 

Фокс, който е на 63 години, изсвири на китара песните Humankind и Fix You, седейки в инвалидна количка. Това се случи в края на шоуто. 

Вокалистът на групата Крис Мартин описа Фокс като „легендарен“ и „човек, който е страхотен“. Докато Мартин пееше, той седна до Фокс.

Концертът беше наблюдаван на живо от около 100 000 фенове.

През 1991 година Майкъл Джей Фокс беше диагностициран с болестта на Паркинсон и след това се оттегли от актьорската си дейност.

Профсъюз, представляващ филмовите и телевизионни екипи, които работят зад кадър, постигна тригодишно споразумение с водещите студиа, включващо предвидено увеличение на заплатите и предпазни клаузи срещу употребата на изкуствен интелект, съобщиха Ройтерс и Асошиейтед прес.

Членовете на Международния съюз на театралните сценични работници (IATSE), сред които са например осветители, костюмографи, гримьори, художници и други, ще ратифицират споразумението със Съюза на филмовите и телевизионните продуценти (AMPTP), представляващ "Дисни", "Нетфликс" и други.

Споразумението предвижда поетапни увеличения на възнагражденията съответно със седем, четири и три и половина процента през тригодишния период, казаха от съюза.

В края на миналата година профсъюзът на актьорите SAG-AFTRA и студиата постигнаха споразумение след продължил почти шест месеца спор, който блокира производ

От тази вечер започват безплатни прожекции на български филми в лятното кино в Ямбол.

Филмовите вечери под звездите в градския парк ще продължат до 4 септември, като ще предложат девет филма, както родни кинокласики, така и нови заглавия.

Програмата започва с една от вечните български киноленти – „Неочаквана ваканция”. Филмът ще бъде прожектиран на две части – тази вечер и на 16 август.

Жителите и гостите на Ямбол ще имат възможност да гледат още кинокласиките „Любимец 13“ (21 август), „Да обичаш на инат“ (23 август) и „Опасен чар“ (28 август).

Съвременната кинематография ще бъде представена с филмите „Завръщане 2“ (17 август), „В сърцето на машината“ (24 август), „Жълт олеандър” (30 август), „Пулсът на танца“ (31 август) и „Като з

Изложба по повод 120 години от първата копка на Скобелев парк-музей е подредена в Панорама "Плевенска епопея 1877 г.".

Изложбата бе официално открита днес. 

На специално изработени 18 табла е представена историята на парка с оригинални снимки и документи от фонда на музея, проследява се неговото изграждане и мемориализация.

Експонирани са и оригинални документи от създаването на парка, лични вещи на воини – кутийка с детски къдрици, нагръдни икони, кръстчета, намерени на бойното поле и други. Акцент в изложбата са евангелие със сребърен обков, подарено от полк. Николай Матерно на плевенския храм "Свети Николай" с молба всяка година на 11 септември да се отслужва панихида в памет на загиналите воини в Третия щурм за освобождението на Плевен по време на Руско-турската война (1877 – 1878 г.). Един от тези воини е неговият син

Арена, останала от културата на викингите в Дания, ще бъде реконструирана, за да привлича туристи, съобщи АФП. 

Комплексът Трелеборг наскоро е включен в списъка на световното културно наследство. Това е единствено по рода си място, каквито са пирамидите и Великата китайска стена, каза пред АФП директорът на обекта Ане-Кристине Ларсен. 

На мястото преди повече от хиляда години се е издигала една от кръглите крепости на Харалд, известен с християнизацията на страната през 10-и век. 

Макети и илюстрации помагат на посетителите да видят културния паметник такъв, какъвто е бил, преди да бъде забравен. Сега Националният музей на Дания, който поддържа обекта, планира да реконструира укрепленията, както и три средновековни къщи. 

Едната е подредена в Градската художествена галерия и е на варненската галерия „Ларго“, а другата е плод на работата на участвалите на форума 13 артисти от България, Сърбия, Гърция, Румъния и Турция. 

Експозициите интерпретират по-различен начин темата за безкрайността, възможните бъдещи хоризонти, арт диалози и обществени проблеми, каза кураторката Христина Бобокова.

По думите й Балчик традиционно е вдъхновяващ за участниците във фестивала, особено в неговата резидентска част, в която творците създават своето изкуство на място. Техните произведения са изложени в Туристическия информационен център „Мелницата“. Те са по мотото на форума „3+5=∞/Допустимо бъдеще“ и разглеждат бъдещето като абстрактна величина, изпълвана със съдържание от действия, фокусирани върху промяната напред във времето, но повлияни от проблемите, съпътстващи настоящето, посочи Бобокова.

Сервет Кочийт от Турция, който живее в Нидерландия, е изработил инсталацията „Машина за горене на книги” от части на рециклирани автомобили. Тя препраща към екологията, но също и към дълбоката тема за унищожаването и преправянето на историята чрез ликвидиране на учебници, каза кураторката и добави, че авторът търси връзка и със съдбата на турския писател и поет Назим Хикмет, който е посещавал Варна и Балчик, и е писал стихове, инспирирани от този район на Черноморието.

С инсталация, посветена на екологията, участва също Петър Крас от Сърбия, който се фокусира в това, което даровете на морето и природата предоставят за създаване на бъдещи консуматорски обекти от ежедневието ни. Мария Гуивели от Гърция дава възможност за участие в инсталацията й, наподобяваща детска игра, в която зрителят сам подрежда пейзажа от отделни цветни парчета.

С мюзикъла „Бодигард” закриват Летните музикални празници във Видин. 

Спектакълът е съвместен проект на Симфониета - Видин и Държавна опера - Варна. Мюзикълът е сценична адаптация по едноименния филм с Уитни Хюстън и Кевин Костнър. 

На откритата сцена пред „Стамбол капия” тази вечер излизат солистите Орлин Горанов, Нора Караиванова и Манал Ел Фейтури. На диригентския пулт застава Страцимир Павлов. Режисьор е Борис Панкин.

Летните музикални празници бяха открити с изпълнение на сценичната кантата „Кармина Бурана” от Карл Орф. В концертното изпълнение си партнираха музикантите на Симфониета -Видин, Академичния хор на филхармония „Олтения“ от град Крайова (Румъния) и солистите Елена Мишинова, Александър Крунев и Андрея Мирчев. Диригент беше Свилен Симеонов.

Втората вечер беше представена операта „Вълшебната флейта” от Моцарт с участието на студенти н

Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от културната институция. Изложбата е подредена в Етнографския музей и ще бъде открита на 20 септември, петък.

От музеят разказаха, че Ели Неделчева е родена в Разград. Тя се учи на занаят от известния майстор на бусинска керамика Петър Гигов и това формира у нея отношение към традицията, която става отправна точка в индивидуалните й търсения. 

През 1993  г. в родния Разград тя открива собствено ателие, а година по-късно получава Майсторско свидетелство за керамик. Формите, които създава на грънчарското колело и след това дълго и търпеливо рисува, са уникални. За разлика от 99% от керамиците, които ползват готова глина от производител, Ели сама намира материала за своите творби и после ма

Наградите на Гилдията на сценаристите в САЩ ще бъдат връчени за 77-и път на 15 февруари 2025 г., съобщи електронното издание Скрийн дейли, позовавайки се на информация за предстоящите събития на Гилдията.

Номинациите за оригинален, адаптиран и документален сценарий ще бъдат обявени на 9 януари 2025 г., а окончателното гласуване ще се проведе от 13 януари до 27 януари 2025 г. 

Церемонията за 77-ите награди на Гилдията на сценаристите в САЩ ще се проведе едновременно на две места - в Ню Йорк и в Лос Анджелис.

Тази година 40 млади изпълнители участват в младежките сцени на „Банско джаз фестивал“, каза Илиана Щерева-Иванова, която е сред организаторите на фестивала. 

Младежите са от музикални училища в цялата страна. Нямаме ограничение нито за възраст, нито за място, стига наистина да се занимават сериозно с музика, каза тя. 

Сцените „Млади таланти“ се провеждат за четвърта поредна година в рамките на фестивала. Щерева обясни, че през февруари се обявява селекция и се събират готови проекти на млади хора, които се занимават професионално с музика. Нямаме ограничени за възрастта, всеки, който се чувства млад може да участва в тази селекция, посочи тя. 

Комисия, която е съставена от менторите на джаз академията, подбира готови проекти и те получават правото да участват както на младежката сцена в парка всеки ден, така и в младежката „Банско джаз академия“, к

Американският композитор Филип Глас осъди „пиратството“, след като откри, че музиката и името му са били използвани за поставянето на балет в Севастопол, предаде АФП. 

„Научих, че премиерата на балет, озаглавен „Брулени хълмове“ (Wuthering Height), който включва моя музика и използва името ми за реклама и популяризиране, ще се състои следващата седмица“, пише той в изявление в „Екс“. 

„Използването на моята музика и име без мое разрешение е нарушение на Бернската конвенция за закрила на литературните и художествените произведения, която Русия е подписала, и е акт на пиратство“, критикува композиторът.

„Добре осъзнавам, че настоящите обстоятелства в окупирания Крим ме правят безсилен да отстоявам правата си според международното право. Но ако това продължи, ще изразя категоричното си несъгласие“, допълва Филип Глас.

Балетът, създаден от британски

Изидора Кръстич от Сърбия се изявява с подводен филм, базиран на идеята за дълбочината на чувствата, тяхното потъване и движение през времето. Овидиу Тоадер от Румъния кани зрителите да влязат в направената от текстил инсталация „Колектор на лъчи”. Тя е до входа на Градската художествена галерия и представя слънцето като вечния извор на живот, щастие и здраве и предлага на посетителите минути за усамотение и медитация. С живопис, акварел и рисунки участват Демет Ялчинкая от Турция и българските артисти Йордан Панков, Мартин Трифонов, Нора Ампова, Силвия Радева, а Бегум Челик и Васил Славков показват фотографии.

По време на фестивала комисарят на българския павилион на тазгодишното Венецианско биенале Надежда Джакова представи инсталацията „Съседите“ с куратор Васил Владимиров и автори Лилия Топузова, Джулиан Шехирян и Красимира Буцева. Гост-лектор бе и Руксандра Думитру от Румъния, която сподели наблюдения за проблемите и възможностите на пазара на изкуство в България. 

Изложба на варненската галерия „Ларго“ също е част от 35-ото издание на фестивала „Процес - Пространство“.

Тя е курирана от Нели Вълчева и е подчинена на темата „(Не)Възможна цикличност”. За първи път частна галерия е поканена да направи изложба в рамките на фестивала, но това е намерение на Христина Бобокова и занапред, каза Вълчева. Тя е подбрала автори, които да се впишат добре във формата на фестивала и работите им да кореспондират с темата „Допустимо бъдеще“. Половината от показаните живописни платна, графики, скулптури, видео арт, обекти и инсталации са специално създадени за форума. Идеята на кураторката е, че цикличността някога е желана, в други случаи невъзможна, но винаги е свързана е с кръговрата на света като природно, човешко и вселенско развитие. 

Вълчева сподели, че е търсила автори, които да работят по-модерно, да имат свобода в изказа и да представят по нетрадицонни начини изкуството си. В колекцията обаче има и класическа живопис, която според нея придава тежест. Тя е на Васил Стоев, чиито неща стоят добре навсякъде по света и във всяко време. 

Символът на безкрайността, който присъства в слогана на тазгодишния фестивал „Процес - Пространство“, е изработен от скулптора Атанас Колев. Той представя пластики от метал, които са движещи се и „пеещи“ и могат да бъдат докосвани от публиката. Една от специално изработените за Балчик творби е с форма на риба, като реверанс към морските хора. 

Според Вълчева много добре в експозицията се вписва и Румен Нечев от Пловдив със серията вотиви, защото те ни връщат хилядолетия назад в историята и показват как нещата търпят развитие. Тя смята, че може би първите подобни оброчни фигурки са откритите във Варненския халколитен некропол. Сред графичните произведения на автора има и специално отпечатани за фестивала в Балчик на черна ръчно лята хартия, посочи Вълчева. 

Лекота в изложбата според нея внася Розина Макавеева с нейните изящни обекти, създадени да подчертаят въздушността на природата. Две от тях са с махало, което отново връща към темата за цикличността според кураторката, защото отброява периодите и промените.

Поканени за участие са и младите варненски творци Петър Чиновски и Драго Дочев. Първият предлага на посетителите уеб базирана апликация, в която докосването на дадена дума препраща към визуализация. Това е едно пътуване с неочакван край, посочи Вълчева. Авторът е направил специално за изложбата и обекти с форма на човешко тяло, върху които са отпечатани необичайно сглобени парчета, което според нея реферира към разхвърляното ни ежедневие и завихрянето в съвременния начин на живот, в който изпускаме понякога важните неща. 

Драго Дочев е предизвикал по думите й голям интерес със своето видео, в което използва образи от ренесансовата живопис, монтирани като калейдоскоп. Въпреки че неговата естетика е претенциозна, тя все пак е подчинена на темата, защото преразглежда тази образност по нов начин и много от международните участници бяха впечатлени от неговата работа и потърсиха контакт с автора, което е и една от целите на форума „Процес - Пространство“, отбеляза Нели Вълчева. 

Експозицията на галерия „Ларго“ разглежда развитието на човешките взаимоотношения като един безкраен процес във времето, който търпи своите промени, свързани с динамиката в обществените нагласи, влиянията на световните катаклизми, еволюирането на един обществен ред и западането на друг, издигането на едни идеи и потъването в забвение на други, смята Христина Бобокова. „Основната характеристика на този процес е именно неговата безкрайност, а втората може би е неговата цикличност. Защото революционните идеи, предизвикващи неконтролируемо бързи промени в обществата и световния ред все пак не са ежедневно явление. Ежедневие е именно тихата, постоянна, малка и понякога трудно забележима, но безкрайна във времето промяна. Стъпка по стъпка, идея след идея, процесът на промяна търпи своето развитие, апогей, после спад, зануляване, но веднага след това възходящата линия на промяната се появява - на друго място, чрез други хора, чрез нови идеи“, добави тя. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Изложба на художника Румен Саздов "Крехки същества и металургия на любовта" беше открита в Прага
Ателиерният салон на българския художник Румен Саздов със заглавие: "Крехки същества и металургия на любовта" беше открит тази седмица в галерията на Българския културен институт в ...
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница. Първото представление ще се играе на 30 септември. Ко ...
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
Певицата Мирослава Кацарова ще представи своята концертна програма „Палома“ (Paloma) във Варненската градска художествена галерия в рамките на съпътстващата програма на ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 03:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Под прожектора
2738
Под прожектора

Изложби, посветени на възможното бъдеще и цикличността, представя 35-то издание на фестивала „Процес-Пространство”

Тазгодишното 35-о издание на фестивала „Процес-Пространство” представя две изложби в Балчик.Едната е подредена в Градската художествена галерия и е на варненската галерия „Ларго“, а другата е плод на работата на участвалите на форума 13 артисти от България, Сърбия, Гърция, Румъния и Турция.

| 19 Юни 2024, 16:52 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Изложби, посветени на възможното бъдеще и цикличността, представя 35-то издание на фестивала „Процес-Пространство”
Изложби, посветени на възможното бъдеще и цикличността, представя 35-то издание на фестивала „Процес-Пространство”
Снимка © БТА

Тазгодишното 35-о издание на фестивала „Процес-Пространство” представя две изложби в Балчик.

Едната е подредена в Градската художествена галерия и е на варненската галерия „Ларго“, а другата е плод на работата на участвалите на форума 13 артисти от България, Сърбия, Гърция, Румъния и Турция. 

Актьорът Майкъл Джей Фокс, участвал във филмите „Завръщане в бъдещето“, „Семейни връзки“ и „Шеметен град“, излезе на една сцена заедно с рок групата „Колдплей“ на сцената на фестивала Гластънбъри, съобщи ЮПИ. 

Фокс, който е на 63 години, изсвири на китара песните Humankind и Fix You, седейки в инвалидна количка. Това се случи в края на шоуто. 

Вокалистът на групата Крис Мартин описа Фокс като „легендарен“ и „човек, който е страхотен“. Докато Мартин пееше, той седна до Фокс.

Концертът беше наблюдаван на живо от около 100 000 фенове.

През 1991 година Майкъл Джей Фокс беше диагностициран с болестта на Паркинсон и след това се оттегли от актьорската си дейност.

Профсъюз, представляващ филмовите и телевизионни екипи, които работят зад кадър, постигна тригодишно споразумение с водещите студиа, включващо предвидено увеличение на заплатите и предпазни клаузи срещу употребата на изкуствен интелект, съобщиха Ройтерс и Асошиейтед прес.

Членовете на Международния съюз на театралните сценични работници (IATSE), сред които са например осветители, костюмографи, гримьори, художници и други, ще ратифицират споразумението със Съюза на филмовите и телевизионните продуценти (AMPTP), представляващ "Дисни", "Нетфликс" и други.

Споразумението предвижда поетапни увеличения на възнагражденията съответно със седем, четири и три и половина процента през тригодишния период, казаха от съюза.

В края на миналата година профсъюзът на актьорите SAG-AFTRA и студиата постигнаха споразумение след продължил почти шест месеца спор, който блокира производ

От тази вечер започват безплатни прожекции на български филми в лятното кино в Ямбол.

Филмовите вечери под звездите в градския парк ще продължат до 4 септември, като ще предложат девет филма, както родни кинокласики, така и нови заглавия.

Програмата започва с една от вечните български киноленти – „Неочаквана ваканция”. Филмът ще бъде прожектиран на две части – тази вечер и на 16 август.

Жителите и гостите на Ямбол ще имат възможност да гледат още кинокласиките „Любимец 13“ (21 август), „Да обичаш на инат“ (23 август) и „Опасен чар“ (28 август).

Съвременната кинематография ще бъде представена с филмите „Завръщане 2“ (17 август), „В сърцето на машината“ (24 август), „Жълт олеандър” (30 август), „Пулсът на танца“ (31 август) и „Като з

Изложба по повод 120 години от първата копка на Скобелев парк-музей е подредена в Панорама "Плевенска епопея 1877 г.".

Изложбата бе официално открита днес. 

На специално изработени 18 табла е представена историята на парка с оригинални снимки и документи от фонда на музея, проследява се неговото изграждане и мемориализация.

Експонирани са и оригинални документи от създаването на парка, лични вещи на воини – кутийка с детски къдрици, нагръдни икони, кръстчета, намерени на бойното поле и други. Акцент в изложбата са евангелие със сребърен обков, подарено от полк. Николай Матерно на плевенския храм "Свети Николай" с молба всяка година на 11 септември да се отслужва панихида в памет на загиналите воини в Третия щурм за освобождението на Плевен по време на Руско-турската война (1877 – 1878 г.). Един от тези воини е неговият син

Арена, останала от културата на викингите в Дания, ще бъде реконструирана, за да привлича туристи, съобщи АФП. 

Комплексът Трелеборг наскоро е включен в списъка на световното културно наследство. Това е единствено по рода си място, каквито са пирамидите и Великата китайска стена, каза пред АФП директорът на обекта Ане-Кристине Ларсен. 

На мястото преди повече от хиляда години се е издигала една от кръглите крепости на Харалд, известен с християнизацията на страната през 10-и век. 

Макети и илюстрации помагат на посетителите да видят културния паметник такъв, какъвто е бил, преди да бъде забравен. Сега Националният музей на Дания, който поддържа обекта, планира да реконструира укрепленията, както и три средновековни къщи. 

Експозициите интерпретират по-различен начин темата за безкрайността, възможните бъдещи хоризонти, арт диалози и обществени проблеми, каза кураторката Христина Бобокова.

По думите й Балчик традиционно е вдъхновяващ за участниците във фестивала, особено в неговата резидентска част, в която творците създават своето изкуство на място. Техните произведения са изложени в Туристическия информационен център „Мелницата“. Те са по мотото на форума „3+5=∞/Допустимо бъдеще“ и разглеждат бъдещето като абстрактна величина, изпълвана със съдържание от действия, фокусирани върху промяната напред във времето, но повлияни от проблемите, съпътстващи настоящето, посочи Бобокова.

С мюзикъла „Бодигард” закриват Летните музикални празници във Видин. 

Спектакълът е съвместен проект на Симфониета - Видин и Държавна опера - Варна. Мюзикълът е сценична адаптация по едноименния филм с Уитни Хюстън и Кевин Костнър. 

На откритата сцена пред „Стамбол капия” тази вечер излизат солистите Орлин Горанов, Нора Караиванова и Манал Ел Фейтури. На диригентския пулт застава Страцимир Павлов. Режисьор е Борис Панкин.

Летните музикални празници бяха открити с изпълнение на сценичната кантата „Кармина Бурана” от Карл Орф. В концертното изпълнение си партнираха музикантите на Симфониета -Видин, Академичния хор на филхармония „Олтения“ от град Крайова (Румъния) и солистите Елена Мишинова, Александър Крунев и Андрея Мирчев. Диригент беше Свилен Симеонов.

Втората вечер беше представена операта „Вълшебната флейта” от Моцарт с участието на студенти н

Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от културната институция. Изложбата е подредена в Етнографския музей и ще бъде открита на 20 септември, петък.

От музеят разказаха, че Ели Неделчева е родена в Разград. Тя се учи на занаят от известния майстор на бусинска керамика Петър Гигов и това формира у нея отношение към традицията, която става отправна точка в индивидуалните й търсения. 

През 1993  г. в родния Разград тя открива собствено ателие, а година по-късно получава Майсторско свидетелство за керамик. Формите, които създава на грънчарското колело и след това дълго и търпеливо рисува, са уникални. За разлика от 99% от керамиците, които ползват готова глина от производител, Ели сама намира материала за своите творби и после ма

Наградите на Гилдията на сценаристите в САЩ ще бъдат връчени за 77-и път на 15 февруари 2025 г., съобщи електронното издание Скрийн дейли, позовавайки се на информация за предстоящите събития на Гилдията.

Номинациите за оригинален, адаптиран и документален сценарий ще бъдат обявени на 9 януари 2025 г., а окончателното гласуване ще се проведе от 13 януари до 27 януари 2025 г. 

Церемонията за 77-ите награди на Гилдията на сценаристите в САЩ ще се проведе едновременно на две места - в Ню Йорк и в Лос Анджелис.

Тази година 40 млади изпълнители участват в младежките сцени на „Банско джаз фестивал“, каза Илиана Щерева-Иванова, която е сред организаторите на фестивала. 

Младежите са от музикални училища в цялата страна. Нямаме ограничение нито за възраст, нито за място, стига наистина да се занимават сериозно с музика, каза тя. 

Сцените „Млади таланти“ се провеждат за четвърта поредна година в рамките на фестивала. Щерева обясни, че през февруари се обявява селекция и се събират готови проекти на млади хора, които се занимават професионално с музика. Нямаме ограничени за възрастта, всеки, който се чувства млад може да участва в тази селекция, посочи тя. 

Комисия, която е съставена от менторите на джаз академията, подбира готови проекти и те получават правото да участват както на младежката сцена в парка всеки ден, така и в младежката „Банско джаз академия“, к

Американският композитор Филип Глас осъди „пиратството“, след като откри, че музиката и името му са били използвани за поставянето на балет в Севастопол, предаде АФП. 

„Научих, че премиерата на балет, озаглавен „Брулени хълмове“ (Wuthering Height), който включва моя музика и използва името ми за реклама и популяризиране, ще се състои следващата седмица“, пише той в изявление в „Екс“. 

„Използването на моята музика и име без мое разрешение е нарушение на Бернската конвенция за закрила на литературните и художествените произведения, която Русия е подписала, и е акт на пиратство“, критикува композиторът.

„Добре осъзнавам, че настоящите обстоятелства в окупирания Крим ме правят безсилен да отстоявам правата си според международното право. Но ако това продължи, ще изразя категоричното си несъгласие“, допълва Филип Глас.

Балетът, създаден от британски

Сервет Кочийт от Турция, който живее в Нидерландия, е изработил инсталацията „Машина за горене на книги” от части на рециклирани автомобили. Тя препраща към екологията, но също и към дълбоката тема за унищожаването и преправянето на историята чрез ликвидиране на учебници, каза кураторката и добави, че авторът търси връзка и със съдбата на турския писател и поет Назим Хикмет, който е посещавал Варна и Балчик, и е писал стихове, инспирирани от този район на Черноморието.

С инсталация, посветена на екологията, участва също Петър Крас от Сърбия, който се фокусира в това, което даровете на морето и природата предоставят за създаване на бъдещи консуматорски обекти от ежедневието ни. Мария Гуивели от Гърция дава възможност за участие в инсталацията й, наподобяваща детска игра, в която зрителят сам подрежда пейзажа от отделни цветни парчета.

Изидора Кръстич от Сърбия се изявява с подводен филм, базиран на идеята за дълбочината на чувствата, тяхното потъване и движение през времето. Овидиу Тоадер от Румъния кани зрителите да влязат в направената от текстил инсталация „Колектор на лъчи”. Тя е до входа на Градската художествена галерия и представя слънцето като вечния извор на живот, щастие и здраве и предлага на посетителите минути за усамотение и медитация. С живопис, акварел и рисунки участват Демет Ялчинкая от Турция и българските артисти Йордан Панков, Мартин Трифонов, Нора Ампова, Силвия Радева, а Бегум Челик и Васил Славков показват фотографии.

По време на фестивала комисарят на българския павилион на тазгодишното Венецианско биенале Надежда Джакова представи инсталацията „Съседите“ с куратор Васил Владимиров и автори Лилия Топузова, Джулиан Шехирян и Красимира Буцева. Гост-лектор бе и Руксандра Думитру от Румъния, която сподели наблюдения за проблемите и възможностите на пазара на изкуство в България. 

Изложба на варненската галерия „Ларго“ също е част от 35-ото издание на фестивала „Процес - Пространство“.

Тя е курирана от Нели Вълчева и е подчинена на темата „(Не)Възможна цикличност”. За първи път частна галерия е поканена да направи изложба в рамките на фестивала, но това е намерение на Христина Бобокова и занапред, каза Вълчева. Тя е подбрала автори, които да се впишат добре във формата на фестивала и работите им да кореспондират с темата „Допустимо бъдеще“. Половината от показаните живописни платна, графики, скулптури, видео арт, обекти и инсталации са специално създадени за форума. Идеята на кураторката е, че цикличността някога е желана, в други случаи невъзможна, но винаги е свързана е с кръговрата на света като природно, човешко и вселенско развитие. 

Вълчева сподели, че е търсила автори, които да работят по-модерно, да имат свобода в изказа и да представят по нетрадицонни начини изкуството си. В колекцията обаче има и класическа живопис, която според нея придава тежест. Тя е на Васил Стоев, чиито неща стоят добре навсякъде по света и във всяко време. 

Символът на безкрайността, който присъства в слогана на тазгодишния фестивал „Процес - Пространство“, е изработен от скулптора Атанас Колев. Той представя пластики от метал, които са движещи се и „пеещи“ и могат да бъдат докосвани от публиката. Една от специално изработените за Балчик творби е с форма на риба, като реверанс към морските хора. 

Според Вълчева много добре в експозицията се вписва и Румен Нечев от Пловдив със серията вотиви, защото те ни връщат хилядолетия назад в историята и показват как нещата търпят развитие. Тя смята, че може би първите подобни оброчни фигурки са откритите във Варненския халколитен некропол. Сред графичните произведения на автора има и специално отпечатани за фестивала в Балчик на черна ръчно лята хартия, посочи Вълчева. 

Лекота в изложбата според нея внася Розина Макавеева с нейните изящни обекти, създадени да подчертаят въздушността на природата. Две от тях са с махало, което отново връща към темата за цикличността според кураторката, защото отброява периодите и промените.

Поканени за участие са и младите варненски творци Петър Чиновски и Драго Дочев. Първият предлага на посетителите уеб базирана апликация, в която докосването на дадена дума препраща към визуализация. Това е едно пътуване с неочакван край, посочи Вълчева. Авторът е направил специално за изложбата и обекти с форма на човешко тяло, върху които са отпечатани необичайно сглобени парчета, което според нея реферира към разхвърляното ни ежедневие и завихрянето в съвременния начин на живот, в който изпускаме понякога важните неща. 

Драго Дочев е предизвикал по думите й голям интерес със своето видео, в което използва образи от ренесансовата живопис, монтирани като калейдоскоп. Въпреки че неговата естетика е претенциозна, тя все пак е подчинена на темата, защото преразглежда тази образност по нов начин и много от международните участници бяха впечатлени от неговата работа и потърсиха контакт с автора, което е и една от целите на форума „Процес - Пространство“, отбеляза Нели Вълчева. 

Експозицията на галерия „Ларго“ разглежда развитието на човешките взаимоотношения като един безкраен процес във времето, който търпи своите промени, свързани с динамиката в обществените нагласи, влиянията на световните катаклизми, еволюирането на един обществен ред и западането на друг, издигането на едни идеи и потъването в забвение на други, смята Христина Бобокова. „Основната характеристика на този процес е именно неговата безкрайност, а втората може би е неговата цикличност. Защото революционните идеи, предизвикващи неконтролируемо бързи промени в обществата и световния ред все пак не са ежедневно явление. Ежедневие е именно тихата, постоянна, малка и понякога трудно забележима, но безкрайна във времето промяна. Стъпка по стъпка, идея след идея, процесът на промяна търпи своето развитие, апогей, после спад, зануляване, но веднага след това възходящата линия на промяната се появява - на друго място, чрез други хора, чрез нови идеи“, добави тя. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Изложба на художника Румен Саздов "Крехки същества и металургия на любовта" беше открита в Прага
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.