NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Тонът на времето Изложба "Светлината" ще представи творби на Николай Димитров
2830
Тонът на времето

Изложба "Светлината" ще представи творби на Николай Димитров

В Ямбол на 24 юни, Свети Дух, когато се отбелязва и празникът на града, ще бъде открита 19-ата традиционна годишна изложба "Светлината". Тази година специален гост е роденият в Ямболско художник Николай Димитров, който от години живее в Норвегия. Ще бъде представена неговата живописна експозиция "Преображения на светлината", съобщиха организаторите и домакини от ямболската Художествена галерия "Жорж Папазов". "Черпя вдъхновение от богатия и наситен с очарование на съкровени знамения и смисъл, микро- и макрокосмос

| 19 Юни 2024, 15:11 ч.
Изложба
Изложба "Светлината" ще представи творби на Николай Димитров
Снимка © DFA

В Ямбол на 24 юни, Свети Дух, когато се отбелязва и празникът на града, ще бъде открита 19-ата традиционна годишна изложба "Светлината". Тази година специален гост е роденият в Ямболско художник Николай Димитров, който от години живее в Норвегия. Ще бъде представена неговата живописна експозиция "Преображения на светлината", съобщиха организаторите и домакини от ямболската Художествена галерия "Жорж Папазов".

Ставам рано и знам, че отивам на работа, ще правя дадена роля, в добро настроение съм, ще видя този и онзи… Истинска радост е. Животът на актьора е в театъра. Без него артистът е загинал. Думите са на големия български актьор Васил Попов. Днес се навършват 90 години от рождението му.

Той е роден на 25 юни 1934 г. в София. От малък иска да стане актьор. По-късно, заедно с приятеля си Димитър Манчев, се записват в детската театрална школа, в профсъюзния дом „Георги Димитров“ към Министерството на транспорта. „Миризмата на лепило, с която ни лепяха мустаците или брадите, още от ученическите години, ме плени“, казва актьорът през 2008 г. През 1958 г. завършва Висшия институт за театрално изкуство (ВИТИЗ) (дн. Национална академия за театрално и филмово изкуство, НАТФИЗ) – специалност „Актьорско майсторство“, в класа на проф. Кръстю Мирски

Симфониета - Видин ще изнесе три поредни концерта в Белоградчик, Монтана и в зала „Филхармония“ в дунавския град. 

На диригентския пулт застава американката Либи Лебел, каза директорът на културния институт Мирослав Кръстев.

Либи Лебел има бакалавърска степен по пиано от The Juilliard School и магистър по хорово дирижиране от Westminster Choir College. Тя е била главен диригент на оркестъра на Принстънския университет и се е изявявала като гост-диригент с различни оркестрови и хорови състави. Либи Лебел е носител на трета награда и наградата за най-добър женски диригент на втория Международен конкурс за диригенти в Румъния.

В програмата са включени Симфония №2 на Бетовен и Симфония №9 „Из новия свят“ на Дворжак, допълни Кръстев. Концертът тази вечер е в салона на читалището в Белоградчик. Утре оркестърът гостува в Младежкия дом в Монтана, а на 1 август – въ

Италианците от Ricchi e Poveri ще имат концерт в София – на 30 ноември в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от BGTSC. 

Шоуто в София проследява над 50-годишната кариера на групата.

Звездният път на Ricchi e Poveri започва в Генуа през 1968 година и в момента продължават да са суперзвезди, сияещи на сцената, посочват организаторите.

Изпълнителите на Sarà perche ti amo, Che sarà, Made in Italy, Se m’innamoro, Mamma Maria, La prima cosa bella, Voulez-vous danser, Ma non tutto la vita и много други печелят неведнъж награди на фестивала „Санремо" и са най-често присъстващите в световните музикални класации италиански изпълнители.  

„След големия успех на „Санремо“ в началото на тази година с песента Ma non tutto la vita ду

Изложбата „Черноморски диалози“ открива на 11 юни шестото издание на Culturama (2024) – Water Live, съобщават от екипа на фестивала. 

„Под водата има много повече живот, отколкото очакваме, когато гледаме повърхността на морето. Гмуркам се и снимам по цялото Южно Черноморие и смятам, че нашето е едно от най-живите морета в света. През последните години правя снимки без леководолазно оборудване, само с маска. Искам да покажа, че не е необходимо да имаш специални умения, за да видиш богатството на подводния свят. Има огромно изобилие от живот – морски кончета, морски игли, 40-50 вида риби, няколко вида скариди, 7-8 вида раци, над 100 вида водорасли – и това може да се види на метър дълбочина“, разказва авторът на изложбата Михаил Заимов.

„Синьото сърце на океана бие в ритъма на всички живи същества на нашата планета

На 17 януари 2025 г. е българската премиера на „Човекът-вълк“, съобщават от „Форум филм“.

След „Невидимият“, продуцентът Джейсън Блум и косъздателят на поредицата „Убийствен пъзел“ – режисьорът Лий Уанел, отново обединяват сили, за да възкресят на големия екран едно от класическите чудовища на „Юнивърсъл“ – човекът-вълк. Вдъхновен от едноименната класика от 1941 г. и множеството продължения и интерпретации през годините, „Човекът-вълк“ разказва оригинална самостоятелна история, която разглежда темата за съзряването, двойствената природа и неконтролируемата агресия на първичните инстинкти.  

„Човекът-вълк“ разказва историята на Блейк (Кристофър Абът) – съпруг и бащ

"Черпя вдъхновение от богатия и наситен с очарование на съкровени знамения и смисъл, микро- и макрокосмос. Едновременно отминал и актуален със силата на емоционалната памет. Чрез въздействието на истинските пориви и неподправен интерес към всичко, което ме заобикаля, аз пресъздавам природата и единството на човека и природата, на духовната спойка и дълбока връзка между Аз-а и Всемира. Изграждам субективно обагрен образен микрокосмос, звучащ абстрактно, където намирам упование и смисъл за творческо съзидание", казва Николай Димитров.

Николай Димитров е роден на 23 декември 1953 г. в село Поляна, област Ямбол. Завършил е Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", специалност "Стенопис", през 1978 г. в класа на проф. Никола Гелов. Има редица участия и самостоятелни изложби у нас и в чужбина. Автор е на стенописи в обществени сгради в Ямбол.

Бил е член на управителния съвет на Съюза на българските художници, председател на ателието на младите художници – Ямбол, председател на Дружеството на художниците – Ямбол. През 1992 г. специализира в Cité internationale des arts, Париж, Франция. От 2010 г. излага свои творби в галерии в Норвегия – в Осло, Лилехамер, Берген, Кристиансанд. 

Първото издание на "Светлината" е през 2006 година. Традиционно се провежда на празника на града – Свети Дух. Изложбата има за цел да представи художници, родени или започнали своя творчески път от Ямбол и региона. През годините в "Светлината" е представяно творчеството на Ганчо Карабаджаков (2014), Иван Газдов (2015), Иван Пазламачев (2018), Елена Парушева (2019), Иван Димов (2020), Петър Дичев (2022) и Тодор Янков (2023). През 2016 г. бяха представени трима художници от Бургас – Георги Динев, Огнян Петков и Петър Пецин, а през 2017 г. трима творци от Сливен – Петър Кайраков, Стефан Кънев и Тодор Терзиев. През 2021 г. руските художнички Наталия Корчемкина и Инна Рогова реализираха пърформанса "Ямболско слънце".

Мюзикълът в две действия по драмата на Уилям Шекспир „Ромео и Жулиета“ е поредната премиера, която Държавна опера - Стара Загора подготвя за своите почитатели. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалния сайт на институцията. 

Зрителите ще могат да се насладят на спектакъла на 19, 20, 21 и 22 юли на сцената на Античния форум „Августа Траяна“.

Музиката е дело на  Жерар Пресгюрвик, режисьор е Виолета Горчева, хореограф е Марио Пиаца, а асистент  хореограф Людовик Парти. Сценографията и костюмите са на  Денис Иванов, хормайстор е  Младен Станев, а концертмайстор е Анна Иванова, преводът и адаптацията са изготвени от  Снежина Здравкова.

Специално в премиерните спектакли в ролята на Жулиета ще се превъплъти Михаела Филева. Ромео ще бъде Виктор Ибришимов. Участие ще вземат и балет, оркестър и хор на Държав

Да стана актьор беше изненада за всички, дори и за мен. Това каза в интервю българският актьор и директор на Сатиричен театър „Алеко Константинов“ Калин Сърменов , който откри за първи път своя самостоятелна изложба в Стара Загора.

Той разкри, че от малък рисува. „Рисувам над 50 години. Започнах да рисувам от съвсем малък. Вкъщи средата е такава, че ти не можеш да избягаш. Климент Денчев беше близък приятел на родителите ми и често беше у нас. По това време той рисуваше по телевизията, правеше едни приказки, разказваше ги, пееше и рисуваше на едно стъкло.  И това така ме запали, че аз седнах и започнах да рисувам по стъклата в къщи. А старата къща, аз съм роден на площад „Славейков“ в София, беше от тези сгради, в които стъклата бяха на едни малки квадратчета с дървени летвички. И аз ги приех като отделни картинки. Бях прочел една приказка „Войната на мравките“ и започна

Белоградчик е домакин на международен пътуващ симпозиум на акварела. Организатор и спонсор на форума е архитект Пламен Мирянов и неговата фондация „Нашият дом е България“, която има за цел да популяризира красивите места в България и да утвърждава националните традиции. Това каза каза уредникът в Художествена галерия „Вълчо Вълчев“ в Белоградчик Елена Джунинска.

Началото на симпозиума беше поставено с откриването на изложбата „Акварели от три континента“. Неин инициатор е Краси Тодоров и е организирана със съдействието на фондация IWS – Bulgaria, допълни Джунинска.

В продължение на четири дни художници ще творят сред Белоградчишките скали. Техните произведения ще намерят място в изложбата при следващите гостувания в различни градове на България и по света. Така те ще се превърнат в своеобразни посланици на Белоградчик и неговата уникална природа и история. В пленера у

Камерният състав на Симфоничния оркестър на Баварското радио гостува за първи път в България в рамките на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Той ще изнесе концерт тази вечер във Фестивалния и конгресен център във Варна. 

Концертмайстор и диригент на състава е Радослав Шулц. Солист ще бъде Адриан Йотикер, който ще изпълни Концерт за пиано и оркестър №2 от Фредерик Шопен. В програмата е и „Смъртта и момичето” за струнен оркестър от Шуберт/Малер. Франц Шуберт пише квартета през тежката за него 1824-а, когато разбира, че е сериозно болен. Драматизмът му по-късно привлича Малер да му даде оркестров прочит, който започва да се изпълнява след смъртта на композитора.

Гостуването на оркестъра от Мюнхен във Варна се осъществява с финансовата подкрепа на Фонда за подпомагане на музикални проекти на професионални музиканти и ансамбли в чужбина на Гьоте-институ

Актрисата и носителка на "Оскар" Джейми Лий Къртис беше удостоена с почетна докторска степен по изящни изкуства от Американския филмов институт, съобщи "Варайъти". 

Къртис беше основният лектор на церемонията по дипломирането на завършващите магистърска степен във филмовата школа към института, състояла се в Китайския театър в Холивуд. 

Започвайки речта си, актрисата се нарече "неуспелият човек, който току-що е бил удостоен с тази невероятна чест". 

Всеки, който е запознат с творческата биография на Джейми Лий Къртис, трудно ще се съгласи с думите й. Актрисата, която миналата година спечели "Оскар" за ролята си във "Всичко навсякъде наведнъж", има зад гърба си богата филмография - "Хелоуин" и продълженията му, "Моето момиче", "Истински лъжи", "Шантав петък", "Риба, наречена Уанда" и други, както и телевизионни изяви.

"За вас аз

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“. Неговата живописна колекция носи името „Знак о ...
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 03:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Тонът на времето
2830
Тонът на времето

Изложба "Светлината" ще представи творби на Николай Димитров

В Ямбол на 24 юни, Свети Дух, когато се отбелязва и празникът на града, ще бъде открита 19-ата традиционна годишна изложба "Светлината".Тази година специален гост е роденият в Ямболско художник Николай Димитров, който от години живее в Норвегия.

| 19 Юни 2024, 15:11 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Изложба
Изложба "Светлината" ще представи творби на Николай Димитров
Снимка © DFA

В Ямбол на 24 юни, Свети Дух, когато се отбелязва и празникът на града, ще бъде открита 19-ата традиционна годишна изложба "Светлината". Тази година специален гост е роденият в Ямболско художник Николай Димитров, който от години живее в Норвегия. Ще бъде представена неговата живописна експозиция "Преображения на светлината", съобщиха организаторите и домакини от ямболската Художествена галерия "Жорж Папазов".

"Черпя вдъхновение от богатия и наситен с очарование на съкровени знамения и смисъл, микро- и макрокосмос. Едновременно отминал и актуален със силата на емоционалната памет. Чрез въздействието на истинските пориви и неподправен интерес към всичко, което ме заобикаля, аз пресъздавам природата и единството на човека и природата, на духовната спойка и дълбока връзка между Аз-а и Всемира. Изграждам субективно обагрен образен микрокосмос, звучащ абстрактно, където намирам упование и смисъл за творческо съзидание", казва Николай Димитров.

Ставам рано и знам, че отивам на работа, ще правя дадена роля, в добро настроение съм, ще видя този и онзи… Истинска радост е. Животът на актьора е в театъра. Без него артистът е загинал. Думите са на големия български актьор Васил Попов. Днес се навършват 90 години от рождението му.

Той е роден на 25 юни 1934 г. в София. От малък иска да стане актьор. По-късно, заедно с приятеля си Димитър Манчев, се записват в детската театрална школа, в профсъюзния дом „Георги Димитров“ към Министерството на транспорта. „Миризмата на лепило, с която ни лепяха мустаците или брадите, още от ученическите години, ме плени“, казва актьорът през 2008 г. През 1958 г. завършва Висшия институт за театрално изкуство (ВИТИЗ) (дн. Национална академия за театрално и филмово изкуство, НАТФИЗ) – специалност „Актьорско майсторство“, в класа на проф. Кръстю Мирски

Симфониета - Видин ще изнесе три поредни концерта в Белоградчик, Монтана и в зала „Филхармония“ в дунавския град. 

На диригентския пулт застава американката Либи Лебел, каза директорът на културния институт Мирослав Кръстев.

Либи Лебел има бакалавърска степен по пиано от The Juilliard School и магистър по хорово дирижиране от Westminster Choir College. Тя е била главен диригент на оркестъра на Принстънския университет и се е изявявала като гост-диригент с различни оркестрови и хорови състави. Либи Лебел е носител на трета награда и наградата за най-добър женски диригент на втория Международен конкурс за диригенти в Румъния.

В програмата са включени Симфония №2 на Бетовен и Симфония №9 „Из новия свят“ на Дворжак, допълни Кръстев. Концертът тази вечер е в салона на читалището в Белоградчик. Утре оркестърът гостува в Младежкия дом в Монтана, а на 1 август – въ

Италианците от Ricchi e Poveri ще имат концерт в София – на 30 ноември в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от BGTSC. 

Шоуто в София проследява над 50-годишната кариера на групата.

Звездният път на Ricchi e Poveri започва в Генуа през 1968 година и в момента продължават да са суперзвезди, сияещи на сцената, посочват организаторите.

Изпълнителите на Sarà perche ti amo, Che sarà, Made in Italy, Se m’innamoro, Mamma Maria, La prima cosa bella, Voulez-vous danser, Ma non tutto la vita и много други печелят неведнъж награди на фестивала „Санремо" и са най-често присъстващите в световните музикални класации италиански изпълнители.  

„След големия успех на „Санремо“ в началото на тази година с песента Ma non tutto la vita ду

Изложбата „Черноморски диалози“ открива на 11 юни шестото издание на Culturama (2024) – Water Live, съобщават от екипа на фестивала. 

„Под водата има много повече живот, отколкото очакваме, когато гледаме повърхността на морето. Гмуркам се и снимам по цялото Южно Черноморие и смятам, че нашето е едно от най-живите морета в света. През последните години правя снимки без леководолазно оборудване, само с маска. Искам да покажа, че не е необходимо да имаш специални умения, за да видиш богатството на подводния свят. Има огромно изобилие от живот – морски кончета, морски игли, 40-50 вида риби, няколко вида скариди, 7-8 вида раци, над 100 вида водорасли – и това може да се види на метър дълбочина“, разказва авторът на изложбата Михаил Заимов.

„Синьото сърце на океана бие в ритъма на всички живи същества на нашата планета

На 17 януари 2025 г. е българската премиера на „Човекът-вълк“, съобщават от „Форум филм“.

След „Невидимият“, продуцентът Джейсън Блум и косъздателят на поредицата „Убийствен пъзел“ – режисьорът Лий Уанел, отново обединяват сили, за да възкресят на големия екран едно от класическите чудовища на „Юнивърсъл“ – човекът-вълк. Вдъхновен от едноименната класика от 1941 г. и множеството продължения и интерпретации през годините, „Човекът-вълк“ разказва оригинална самостоятелна история, която разглежда темата за съзряването, двойствената природа и неконтролируемата агресия на първичните инстинкти.  

„Човекът-вълк“ разказва историята на Блейк (Кристофър Абът) – съпруг и бащ

Николай Димитров е роден на 23 декември 1953 г. в село Поляна, област Ямбол. Завършил е Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", специалност "Стенопис", през 1978 г. в класа на проф. Никола Гелов. Има редица участия и самостоятелни изложби у нас и в чужбина. Автор е на стенописи в обществени сгради в Ямбол.

Бил е член на управителния съвет на Съюза на българските художници, председател на ателието на младите художници – Ямбол, председател на Дружеството на художниците – Ямбол. През 1992 г. специализира в Cité internationale des arts, Париж, Франция. От 2010 г. излага свои творби в галерии в Норвегия – в Осло, Лилехамер, Берген, Кристиансанд. 

Мюзикълът в две действия по драмата на Уилям Шекспир „Ромео и Жулиета“ е поредната премиера, която Държавна опера - Стара Загора подготвя за своите почитатели. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалния сайт на институцията. 

Зрителите ще могат да се насладят на спектакъла на 19, 20, 21 и 22 юли на сцената на Античния форум „Августа Траяна“.

Музиката е дело на  Жерар Пресгюрвик, режисьор е Виолета Горчева, хореограф е Марио Пиаца, а асистент  хореограф Людовик Парти. Сценографията и костюмите са на  Денис Иванов, хормайстор е  Младен Станев, а концертмайстор е Анна Иванова, преводът и адаптацията са изготвени от  Снежина Здравкова.

Специално в премиерните спектакли в ролята на Жулиета ще се превъплъти Михаела Филева. Ромео ще бъде Виктор Ибришимов. Участие ще вземат и балет, оркестър и хор на Държав

Да стана актьор беше изненада за всички, дори и за мен. Това каза в интервю българският актьор и директор на Сатиричен театър „Алеко Константинов“ Калин Сърменов , който откри за първи път своя самостоятелна изложба в Стара Загора.

Той разкри, че от малък рисува. „Рисувам над 50 години. Започнах да рисувам от съвсем малък. Вкъщи средата е такава, че ти не можеш да избягаш. Климент Денчев беше близък приятел на родителите ми и често беше у нас. По това време той рисуваше по телевизията, правеше едни приказки, разказваше ги, пееше и рисуваше на едно стъкло.  И това така ме запали, че аз седнах и започнах да рисувам по стъклата в къщи. А старата къща, аз съм роден на площад „Славейков“ в София, беше от тези сгради, в които стъклата бяха на едни малки квадратчета с дървени летвички. И аз ги приех като отделни картинки. Бях прочел една приказка „Войната на мравките“ и започна

Белоградчик е домакин на международен пътуващ симпозиум на акварела. Организатор и спонсор на форума е архитект Пламен Мирянов и неговата фондация „Нашият дом е България“, която има за цел да популяризира красивите места в България и да утвърждава националните традиции. Това каза каза уредникът в Художествена галерия „Вълчо Вълчев“ в Белоградчик Елена Джунинска.

Началото на симпозиума беше поставено с откриването на изложбата „Акварели от три континента“. Неин инициатор е Краси Тодоров и е организирана със съдействието на фондация IWS – Bulgaria, допълни Джунинска.

В продължение на четири дни художници ще творят сред Белоградчишките скали. Техните произведения ще намерят място в изложбата при следващите гостувания в различни градове на България и по света. Така те ще се превърнат в своеобразни посланици на Белоградчик и неговата уникална природа и история. В пленера у

Камерният състав на Симфоничния оркестър на Баварското радио гостува за първи път в България в рамките на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Той ще изнесе концерт тази вечер във Фестивалния и конгресен център във Варна. 

Концертмайстор и диригент на състава е Радослав Шулц. Солист ще бъде Адриан Йотикер, който ще изпълни Концерт за пиано и оркестър №2 от Фредерик Шопен. В програмата е и „Смъртта и момичето” за струнен оркестър от Шуберт/Малер. Франц Шуберт пише квартета през тежката за него 1824-а, когато разбира, че е сериозно болен. Драматизмът му по-късно привлича Малер да му даде оркестров прочит, който започва да се изпълнява след смъртта на композитора.

Гостуването на оркестъра от Мюнхен във Варна се осъществява с финансовата подкрепа на Фонда за подпомагане на музикални проекти на професионални музиканти и ансамбли в чужбина на Гьоте-институ

Актрисата и носителка на "Оскар" Джейми Лий Къртис беше удостоена с почетна докторска степен по изящни изкуства от Американския филмов институт, съобщи "Варайъти". 

Къртис беше основният лектор на церемонията по дипломирането на завършващите магистърска степен във филмовата школа към института, състояла се в Китайския театър в Холивуд. 

Започвайки речта си, актрисата се нарече "неуспелият човек, който току-що е бил удостоен с тази невероятна чест". 

Всеки, който е запознат с творческата биография на Джейми Лий Къртис, трудно ще се съгласи с думите й. Актрисата, която миналата година спечели "Оскар" за ролята си във "Всичко навсякъде наведнъж", има зад гърба си богата филмография - "Хелоуин" и продълженията му, "Моето момиче", "Истински лъжи", "Шантав петък", "Риба, наречена Уанда" и други, както и телевизионни изяви.

"За вас аз

Първото издание на "Светлината" е през 2006 година. Традиционно се провежда на празника на града – Свети Дух. Изложбата има за цел да представи художници, родени или започнали своя творчески път от Ямбол и региона. През годините в "Светлината" е представяно творчеството на Ганчо Карабаджаков (2014), Иван Газдов (2015), Иван Пазламачев (2018), Елена Парушева (2019), Иван Димов (2020), Петър Дичев (2022) и Тодор Янков (2023). През 2016 г. бяха представени трима художници от Бургас – Георги Динев, Огнян Петков и Петър Пецин, а през 2017 г. трима творци от Сливен – Петър Кайраков, Стефан Кънев и Тодор Терзиев. През 2021 г. руските художнички Наталия Корчемкина и Инна Рогова реализираха пърформанса "Ямболско слънце".

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.