NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Авансцена Изкуството не бива да се политизира, смята художникът Никола Георгиев - Кайо
2913
Авансцена

Изкуството не бива да се политизира, смята художникът Никола Георгиев - Кайо

"Нагоре" се казва 13-ата самостоятелна изложба на художника Никола Георгиев - Кайо, която бе открита в галерия "Богориди" в Бургас. Това е второ гостуване за автора в морския град. В селекцията си този път той е включил както изцяло нови творби, така и по-стари. Въпреки различните теми и сюжети, общото между всички тях е намигването и закачката, които художникът винаги загатва под една или друга форма, разказа той в интервю

| 19 Юни 2024, 15:44 ч.
Изкуството не бива да се политизира, смята художникът Никола Георгиев - Кайо
Изкуството не бива да се политизира, смята художникът Никола Георгиев - Кайо
Снимка © Мая Стефанова / Пресфото

"Нагоре" се казва 13-ата самостоятелна изложба на художника Никола Георгиев - Кайо, която бе открита в галерия "Богориди" в Бургас. 

Кей-поп групата "Стрей кидс" оглави класацията на "Билборд" за албуми с ATE, съобщи сайтът на изданието.

Продукцията излезе на пазара на 19 юли.  

Това е пети пореден албум на момчетата, стъпил на върха на чарта, с което момчешката група от Република Корея става първата в историята, стъпила на върха още при дебюта на продукциите си. Преди АТЕ "Стрей кидс" оглавяваха "Билборд 200" с  Oddinary, Maxident (и двата през 2022 г.), Rock-Star и 5-Star (и двата през 2023 г.).

Единственият друг изпълнител с подобно постижение - пет албума номер 1 още при дебюта им, е рапърът Ди Ем Екс. Той постига това в периода между 1998 г. и 2003 г. с продукциите It`s Dark and Hell Is Hot (1998), Flesh of My Flesh Blood of My Blood (1999), ЕAnd Then There Was X (2000), The Great Depression (2001) и Grand Champ (2003).

От АТЕ са продадени 232 000 еквивалентни едини

Художествената галерия "Ротенберг-Узунов" и  "Александру Ръдулеску" от Букурещ подредиха изложба в Държавен културен институт "Културен център "Двореца" - Балчик. Експозицията "Балчик: свят на изкуството, 100 години по-късно" е  свързана с румънското междувоенно изкуство, съобщават от културния институт.

Тя включва петдесет и две творби, снимки и документи, уловили забележителни моменти от „черноморската художествена школа“ - термин, въведен през 1923 г. от историка на изкуството и теоретика Анри Фосийон.

Гала Галактион описва „Белия град“, наречен така заради белите варовикови скали, които опасват Балчик, като „прекрасно селище на библейска медитация“. Неслучайно споменава духовното измерение на това място, тъй като в района са построени едни от най-старите християнски базилики. Румънската кралица Мария се влюбва в неукротимия дух на мястото и неговия тих ри

Художествената галерия в Смолян представи изложба на пловдивския художник Димитър Киров. Тя бе открита днес от  Красимир Линков – изкуствовед, и директор на Пловдивската градска художествена галерия.

„Организираме изложбата в навечерието на 90-годишнината на Димитър Киров. Неин куратор е Петър Пиронков“, каза директорът на галерията Иван Пеев.

„Представянето на творчеството на пловдивския художник е част от поредицата на Художествената галерия в Смолян, с която представя едно поколение пловдивски творци, които оставят осезателна, силна, представителна страна на българското изкуство през втората половина на 20 век и началото на 21 век. Няма как да си представим българското изкуство, ако пренебрегнем тези имена. Те са водещите и представителните за това какво представлява българското изобразително изкуство по това време“, каза Красимир Линков. Той допълни, че тази и

Да стана актьор беше изненада за всички, дори и за мен. Това каза в интервю българският актьор и директор на Сатиричен театър „Алеко Константинов“ Калин Сърменов , който откри за първи път своя самостоятелна изложба в Стара Загора.

Той разкри, че от малък рисува. „Рисувам над 50 години. Започнах да рисувам от съвсем малък. Вкъщи средата е такава, че ти не можеш да избягаш. Климент Денчев беше близък приятел на родителите ми и често беше у нас. По това време той рисуваше по телевизията, правеше едни приказки, разказваше ги, пееше и рисуваше на едно стъкло.  И това така ме запали, че аз седнах и започнах да рисувам по стъклата в къщи. А старата къща, аз съм роден на площад „Славейков“ в София, беше от тези сгради, в които стъклата бяха на едни малки квадратчета с дървени летвички. И аз ги приех като отделни картинки. Бях прочел една приказка „Войната на мравките“ и започна

Концерт с музиката на Рей Чарлз „Ray On My Symphony”, в който солист ще бъде саксофонистът на легендарния певец на ритъм енд блуса Крейг Бейли, ще се състои 18 юли в Созопол. В концерта ще участва джаз триото Мартин Денев – пиано, Димитър Шанов – контрабас и Емил Пехливанов – ударни. Концертът е част от празничната програма на Дните на Созопол, съобщиха от крайморската община, която е организатор на фестивала.

Между 16-и и 20 юли ще бъдат отслужени празнични литургии, а за всяка вечер е организиран музикален поздрав.

На 16 юли в храм „Св. св. Кирил и Методий“ ще бъде отслужена вечерта служба. Вечерта в Летен театър „Аполония“, публиката ще се наслади на оркестъра и балета на Държавна опера – Бургас с концерт-спектакъла „Любов, шампанско и кан-кан“ по режисура на Марио Николов.

Във втория ден ще бъде отслужена празнична литургия, водосвет и благославяне на празн

Това е второ гостуване за автора в морския град. В селекцията си този път той е включил както изцяло нови творби, така и по-стари. Въпреки различните теми и сюжети, общото между всички тях е намигването и закачката, които художникът винаги загатва под една или друга форма, разказа той в интервю . 

Заглавието "Нагоре" всъщност прави препратка към една от най-новите му картини, наречени "Голгота". В нея е изобразен художник, който като Сизиф, или като Иисус, се опитва да си пренесе кръста, което за художника е картината. "Един Господ знае докъде ще стигне, но важното е да стигне догоре. Важното е да продължиш", обяснява художникът и допълва, че в този смисъл за него рисуването е едновременно мъчение, но и удоволствие. "Личната Голгота е и изкупление, и удоволствие, но и апотеоз", казва Никола Георгиев - Кайо.

Сюжетите и сатиричният елемент

Голяма част от последните му картини имат религиозна тема. Художникът казва за себе си, че е богобоязлив, макар да не спазва стриктно всички правила. Посочва като пример картината "Утеха", в която една икона сякаш протяга ръце за прегръдка към коленичил човек. "Според мен единственото, което може да утеши човека, е прегръдката, което не се случва никъде, дори и в църквата", коментира Никола Георгиев - Кайо. 

"Всяка от картините ми има сюжет. Аз не съм художник, който работи комерсиални неща. Тук всяко нещо е преживяно и има своята тежест", казва творецът. Дава като пример картината "Ново начало", в която пред двойка, която видимо очаква бебе, има кофа със захвърлени в нея китара и кубинки - белези на живот, който явно ще бъде оставен в миналото, коментира Кайо.

Освен картините с религиозна тема, сред по-старите платна има няколко със закачлива плажна тематика, както и морски сюжети, които правят препратка към неговия созополски род по бащина линия. Серията с котки пък е вдъхновена от любовта към тези създания на неговата половинка, журналистката Ирина Гигова. 

"Понякога сюжетите идват в съня ми, а друг път, докато наблюдавам облаците. Обичам да гледам и плочките в баните. Там понякога виждам измежду тях образи или петна, които провокират въображението ми и от това се ражда картина", разказва още авторът и веднага уточнява, че в този смисъл според него погледът на художника е изцяло извратен. 

Откриването на сюжетите не отнема ден или два, затова и с някои от картините си не би се разделил никога. Една от тях е "Притча за земята", на която е изобразена огромна риба, върху чийто гръб, като остров, е изобразен цял град. 

Как обаче поддържа шегата и закачката в картините си? Казва, че като като щатен карикатурист в продължение на пет години във вестниците "Всеки ден" и "Уикенд" се е научил да мисли бързо в сатирична посока. Използва този похват и в личното си творчество. 

"Обичам картините ми да са наситени с хора, но не обичам заиграването с политиката. За мен героят е малкият, обикновеният човек, който може би няма да си купи картина, но ми се иска да се види и познае в някоя от тях", каза Кайо. Според него обаче много често заради хумора хората започват да те мислят за лековат, което е тъжно. 

Преди и сега в творчеството

Според Никола Георгиев - Кайо причината да започне да рисува изобщо е желанието да промени към по-добре онова, което вижда. "Когато баща ми от Созопол остава сирак, се мести в София, където се запознава с майка ми и двамата заживяват в местността Щъркелово гнездо. Макар да живяхме и в Созопол, едно малко езеро трябваше да се превърне в моето лично море. Тук се намеси фантазията ми, която ми каза, че няма да видя гларуси и хора, които се пекат по брега, но мога да си го нарисувам с каквото си пожелая. Мисля си, че точно затова продължавам да рисувам сериозно - защото светът не ми харесва чак толкова и искам да направя свой собствен такъв", разказа художникът и благодари на хората около себе си, позволили му да продължи да играе в тази посока. 

Наблюдава обаче, че сякаш в последно време той самият става по-черноглед, а така и сюжетите в картините му стават една идея по-мрачни. В старите си картини открива повече цвят и забава, докато сега в тях се усеща някакво безсилие и безнадеждност, коментира Кайо.

"Имам чувството, че с времето разбирам колко много не знам. Като хоризонта, който се опитваме да достигнем, но той така и не идва, а продължава да е някъде там пред нас. Салвадор Дали също е казал, че художникът не бива да се страхува от съвършенството, защото никога няма да го достигне, но това не означава, че трябва спираш да се стремиш", казва творецът.

Политиката в изкуството

Смята, че много от колегите му карикатуристи сега са станали популярни, защото работят в услуга на конюнктурата, независимо каква линия следва тя. "Не можем да сменяме боговете всеки ден. Човек, изграждал се цял живот, не бива да се поддава на една или друга посока, само защото е по-удобно. Затова и не искам в картините ми да има политика. Достатъчно ми беше във вестниците, където са ми връщали нещата по няколко пъти на ден, защото някой от образите ми наподобявал даден политик. Сега пред платното си завися само от себе си и искам политиците изцяло да отсъстват. Защото днес никой не си спомня за италианския пълководец Гатамелата, но всички помнят Микеланджело, който е работил за него", коментира още художникът. Той допълни, че политизирането го дразни и всъщност това е и основната причина да изостави карикатурата. 

Казва, че не иска да дава определения на политиците, за да е угоден някому. Според него понякога е много по-достойно хората на изкуството да не заемат гражданска позиция, отколкото да заемат такава, заради която просто да се харесат на определени кръгове. Възхищава се на хората, които продължават да творят, без да превиват гръб. "Смятам, че без политика може да се прави чисто и почтено изкуство".

За него също е важно всеки да открие своя инструмент или средство, в което да отдаде енергията си изцяло. "За себе си се надявам само хората да оценят картините ми. Без мен нямаше да ги има и това осмисля живота ми", каза Никола Георгиев - Кайо и допълни, че иска да продължава да работи и да бъде проводник на идеите, които продължават да го спохождат.

Кайли Миноуг дебютира с нова песен заедно с кънтри изпълнителя Орвил Пек на музикалния фестивал Outloud в рамките на тазгодишното събитие WeHo Pride 2024, съобщи Мюзик нюз. 

Австралийската певица, която е на 56 години, и кънтри звездата Орвил Пек развълнуваха феновете с изпълнението на новото си блестящо диско парче с джиджей Дипло на сцената в Западен Холивуд в неделя. 

Клип на техния дует се разпространи онлайн, а песента вече е достъпна за предварителна поръчка. 

Новата песен беше представена, след като стана ясно, че Кайли отново работи с продуцента Питър Райкрофт с псевдоним „Лостбой“ (Lostboy). 

Певицата, носителка на наградата „Грами“, която миналата година издаде 16-ия си студиен албум Tension, развълнува феновете си в Лас Вегас с шоуто си More Than Just A Residency. Тя каза, че с удоволствие би изнесла още една серия концерт

Почти всички големи имена на джаза започват своето формиране като музиканти първо през класиката, много малко са изключенията. Това каза пианистът Людмил Ангелов, който заедно с „Ансамбъл 5/4 танго“ ще участва в Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец тази вечер.

„Класиката е в основата на всичко. Няма начин как без класика да се случват нещата. Аз бях доста близък с Милчо Левиев, светла му памет. Той винаги казваше: „Няма джаз, няма рок, няма поп, няма класика. Има добра и добре направена музика“. Това е важното“, посочи Ангелов.

В рамките на концерта в Боровец тази вечер „Ансамбъл 5/4 танго“ ще представи „Сюита за ангела“ от Астор Пиацола. Тя се състои от няколко части, в която се разказва историята на един ангел, като музиката е писана за театрална постановка, разказа Людмил Ангелов. Интересната игра на думи и ситуация е, че ангелът не е някой друг

Авторска изложба “Jazzy” на художничката и керамик Неда Личева ще бъде открита в Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак (НИХЗИ) на 28 юни, съобщи Иванка Джабраилова, управител на културната институция.

Неда Личева е потомствен художник - керамик, възпитаник на Националното училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“ в Троян. Завършва Националната художествена академия в София, специалност „Керамика” при проф. Красимир Джидров. Има редица международни участия и художествени пленери в Германия, Полша, Франция, Швейцария, Израел, България. Освен с керамика, художничката се занимава и с рисуване върху стъкло и арт фотография. Член е на критичната комисия в London Metroplolitan University.

„Нейните творчески търсения са много различни и провокативни, произведенията, които представя са плод не само на умение, но и на въображение. Изложба

Изложба скулптура на Петър Панчев по повод неговата 70-годишнина ще представи Художествена галерия "Петко Чурчулиев" - Димитровград, съобщиха от изложбената зала. 

Вернисажът е на 20 юни и творецът ще участва лично на отварянето на експозицията, уточни уредникът Емилия Стоева.

Петър Панчев е от поколението художници, смело навлезли в художествения живот на страната в началото на 80-те години на миналия век, открояващи се с нови за времето си сюжети, опита за разкрепостяване и ново виждане за форма и съдържание, гласи анотацията за изложбата. Ще бъдат изложени творби от фонда на Софийска градска художествена галерия, Градска художествена галерия - Пловдив и Художествена галерия "Петко Чурчулиев", както и творби, притежавани от негови колеги, приятели и частни колекционери.

Панчев е роден в на 17 юни 1954 г в Първомай. Завършил е скулптура в Художествената ак

Ние не правим нещо ново – напротив, ние връщаме духа на това, което е било в центъра на стара София преди 1944 година, но е забравено. Това каза Мартина Стефанова, която е сред организаторите на фестивала „Квартал“.

Първото издание е през 2016 година в София и е организиран от фондация „Дома арт“, със съдействието на „Дом на киното“. Оттогава досега той се провежда винаги около Деня на София, който се отбелязва на 17 септември. Целта му е да покаже и припомни тази част от историята на София, която, според Мартина Стефанова, е считана за емблематична по отношение на културното, архитектурно и занаятчийско развитие в така наречения идеален център на града, обхващащ карето между четирите булеварда „Княз Александър Дондуков“, „Княгиня Мария-Луиза“, „Сливница“ и „Васил Левски“.

Деветото издание се открива на 13 септември и продължава три дни. Мартина Стефанова разказа , че

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“. Вечерта в кино „Одео ...
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобрази ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 03:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Авансцена
2913
Авансцена

Изкуството не бива да се политизира, смята художникът Никола Георгиев - Кайо

"Нагоре" се казва 13-ата самостоятелна изложба на художника Никола Георгиев - Кайо, която бе открита в галерия "Богориди" в Бургас. Това е второ гостуване за автора в морския град. В селекцията си този път той е включил както изцяло нови творби, така и по-стари.

| 19 Юни 2024, 15:44 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Изкуството не бива да се политизира, смята художникът Никола Георгиев - Кайо
Изкуството не бива да се политизира, смята художникът Никола Георгиев - Кайо
Снимка © Мая Стефанова / Пресфото

"Нагоре" се казва 13-ата самостоятелна изложба на художника Никола Георгиев - Кайо, която бе открита в галерия "Богориди" в Бургас. 

Това е второ гостуване за автора в морския град. В селекцията си този път той е включил както изцяло нови творби, така и по-стари. Въпреки различните теми и сюжети, общото между всички тях е намигването и закачката, които художникът винаги загатва под една или друга форма, разказа той в интервю . 

Заглавието "Нагоре" всъщност прави препратка към една от най-новите му картини, наречени "Голгота". В нея е изобразен художник, който като Сизиф, или като Иисус, се опитва да си пренесе кръста, което за художника е картината. "Един Господ знае докъде ще стигне, но важното е да стигне догоре. Важното е да продължиш", обяснява художникът и допълва, че в този смисъл за него рисуването е едновременно мъчение, но и удоволствие. "Личната Голгота е и изкупление, и удоволствие, но и апотеоз", казва Никола Георгиев - Кайо.

Сюжетите и сатиричният елемент

Голяма част от последните му картини имат религиозна тема. Художникът казва за себе си, че е богобоязлив, макар да не спазва стриктно всички правила. Посочва като пример картината "Утеха", в която една икона сякаш протяга ръце за прегръдка към коленичил човек. "Според мен единственото, което може да утеши човека, е прегръдката, което не се случва никъде, дори и в църквата", коментира Никола Георгиев - Кайо. 

"Всяка от картините ми има сюжет. Аз не съм художник, който работи комерсиални неща. Тук всяко нещо е преживяно и има своята тежест", казва творецът. Дава като пример картината "Ново начало", в която пред двойка, която видимо очаква бебе, има кофа със захвърлени в нея китара и кубинки - белези на живот, който явно ще бъде оставен в миналото, коментира Кайо.

Освен картините с религиозна тема, сред по-старите платна има няколко със закачлива плажна тематика, както и морски сюжети, които правят препратка към неговия созополски род по бащина линия. Серията с котки пък е вдъхновена от любовта към тези създания на неговата половинка, журналистката Ирина Гигова. 

Кей-поп групата "Стрей кидс" оглави класацията на "Билборд" за албуми с ATE, съобщи сайтът на изданието.

Продукцията излезе на пазара на 19 юли.  

Това е пети пореден албум на момчетата, стъпил на върха на чарта, с което момчешката група от Република Корея става първата в историята, стъпила на върха още при дебюта на продукциите си. Преди АТЕ "Стрей кидс" оглавяваха "Билборд 200" с  Oddinary, Maxident (и двата през 2022 г.), Rock-Star и 5-Star (и двата през 2023 г.).

Единственият друг изпълнител с подобно постижение - пет албума номер 1 още при дебюта им, е рапърът Ди Ем Екс. Той постига това в периода между 1998 г. и 2003 г. с продукциите It`s Dark and Hell Is Hot (1998), Flesh of My Flesh Blood of My Blood (1999), ЕAnd Then There Was X (2000), The Great Depression (2001) и Grand Champ (2003).

От АТЕ са продадени 232 000 еквивалентни едини

Художествената галерия "Ротенберг-Узунов" и  "Александру Ръдулеску" от Букурещ подредиха изложба в Държавен културен институт "Културен център "Двореца" - Балчик. Експозицията "Балчик: свят на изкуството, 100 години по-късно" е  свързана с румънското междувоенно изкуство, съобщават от културния институт.

Тя включва петдесет и две творби, снимки и документи, уловили забележителни моменти от „черноморската художествена школа“ - термин, въведен през 1923 г. от историка на изкуството и теоретика Анри Фосийон.

Гала Галактион описва „Белия град“, наречен така заради белите варовикови скали, които опасват Балчик, като „прекрасно селище на библейска медитация“. Неслучайно споменава духовното измерение на това място, тъй като в района са построени едни от най-старите християнски базилики. Румънската кралица Мария се влюбва в неукротимия дух на мястото и неговия тих ри

Художествената галерия в Смолян представи изложба на пловдивския художник Димитър Киров. Тя бе открита днес от  Красимир Линков – изкуствовед, и директор на Пловдивската градска художествена галерия.

„Организираме изложбата в навечерието на 90-годишнината на Димитър Киров. Неин куратор е Петър Пиронков“, каза директорът на галерията Иван Пеев.

„Представянето на творчеството на пловдивския художник е част от поредицата на Художествената галерия в Смолян, с която представя едно поколение пловдивски творци, които оставят осезателна, силна, представителна страна на българското изкуство през втората половина на 20 век и началото на 21 век. Няма как да си представим българското изкуство, ако пренебрегнем тези имена. Те са водещите и представителните за това какво представлява българското изобразително изкуство по това време“, каза Красимир Линков. Той допълни, че тази и

Да стана актьор беше изненада за всички, дори и за мен. Това каза в интервю българският актьор и директор на Сатиричен театър „Алеко Константинов“ Калин Сърменов , който откри за първи път своя самостоятелна изложба в Стара Загора.

Той разкри, че от малък рисува. „Рисувам над 50 години. Започнах да рисувам от съвсем малък. Вкъщи средата е такава, че ти не можеш да избягаш. Климент Денчев беше близък приятел на родителите ми и често беше у нас. По това време той рисуваше по телевизията, правеше едни приказки, разказваше ги, пееше и рисуваше на едно стъкло.  И това така ме запали, че аз седнах и започнах да рисувам по стъклата в къщи. А старата къща, аз съм роден на площад „Славейков“ в София, беше от тези сгради, в които стъклата бяха на едни малки квадратчета с дървени летвички. И аз ги приех като отделни картинки. Бях прочел една приказка „Войната на мравките“ и започна

Концерт с музиката на Рей Чарлз „Ray On My Symphony”, в който солист ще бъде саксофонистът на легендарния певец на ритъм енд блуса Крейг Бейли, ще се състои 18 юли в Созопол. В концерта ще участва джаз триото Мартин Денев – пиано, Димитър Шанов – контрабас и Емил Пехливанов – ударни. Концертът е част от празничната програма на Дните на Созопол, съобщиха от крайморската община, която е организатор на фестивала.

Между 16-и и 20 юли ще бъдат отслужени празнични литургии, а за всяка вечер е организиран музикален поздрав.

На 16 юли в храм „Св. св. Кирил и Методий“ ще бъде отслужена вечерта служба. Вечерта в Летен театър „Аполония“, публиката ще се наслади на оркестъра и балета на Държавна опера – Бургас с концерт-спектакъла „Любов, шампанско и кан-кан“ по режисура на Марио Николов.

Във втория ден ще бъде отслужена празнична литургия, водосвет и благославяне на празн

"Понякога сюжетите идват в съня ми, а друг път, докато наблюдавам облаците. Обичам да гледам и плочките в баните. Там понякога виждам измежду тях образи или петна, които провокират въображението ми и от това се ражда картина", разказва още авторът и веднага уточнява, че в този смисъл според него погледът на художника е изцяло извратен. 

Откриването на сюжетите не отнема ден или два, затова и с някои от картините си не би се разделил никога. Една от тях е "Притча за земята", на която е изобразена огромна риба, върху чийто гръб, като остров, е изобразен цял град. 

Как обаче поддържа шегата и закачката в картините си? Казва, че като като щатен карикатурист в продължение на пет години във вестниците "Всеки ден" и "Уикенд" се е научил да мисли бързо в сатирична посока. Използва този похват и в личното си творчество. 

"Обичам картините ми да са наситени с хора, но не обичам заиграването с политиката. За мен героят е малкият, обикновеният човек, който може би няма да си купи картина, но ми се иска да се види и познае в някоя от тях", каза Кайо. Според него обаче много често заради хумора хората започват да те мислят за лековат, което е тъжно. 

Преди и сега в творчеството

Според Никола Георгиев - Кайо причината да започне да рисува изобщо е желанието да промени към по-добре онова, което вижда. "Когато баща ми от Созопол остава сирак, се мести в София, където се запознава с майка ми и двамата заживяват в местността Щъркелово гнездо. Макар да живяхме и в Созопол, едно малко езеро трябваше да се превърне в моето лично море. Тук се намеси фантазията ми, която ми каза, че няма да видя гларуси и хора, които се пекат по брега, но мога да си го нарисувам с каквото си пожелая. Мисля си, че точно затова продължавам да рисувам сериозно - защото светът не ми харесва чак толкова и искам да направя свой собствен такъв", разказа художникът и благодари на хората около себе си, позволили му да продължи да играе в тази посока. 

Наблюдава обаче, че сякаш в последно време той самият става по-черноглед, а така и сюжетите в картините му стават една идея по-мрачни. В старите си картини открива повече цвят и забава, докато сега в тях се усеща някакво безсилие и безнадеждност, коментира Кайо.

"Имам чувството, че с времето разбирам колко много не знам. Като хоризонта, който се опитваме да достигнем, но той така и не идва, а продължава да е някъде там пред нас. Салвадор Дали също е казал, че художникът не бива да се страхува от съвършенството, защото никога няма да го достигне, но това не означава, че трябва спираш да се стремиш", казва творецът.

Политиката в изкуството

Смята, че много от колегите му карикатуристи сега са станали популярни, защото работят в услуга на конюнктурата, независимо каква линия следва тя. "Не можем да сменяме боговете всеки ден. Човек, изграждал се цял живот, не бива да се поддава на една или друга посока, само защото е по-удобно. Затова и не искам в картините ми да има политика. Достатъчно ми беше във вестниците, където са ми връщали нещата по няколко пъти на ден, защото някой от образите ми наподобявал даден политик. Сега пред платното си завися само от себе си и искам политиците изцяло да отсъстват. Защото днес никой не си спомня за италианския пълководец Гатамелата, но всички помнят Микеланджело, който е работил за него", коментира още художникът. Той допълни, че политизирането го дразни и всъщност това е и основната причина да изостави карикатурата. 

Кайли Миноуг дебютира с нова песен заедно с кънтри изпълнителя Орвил Пек на музикалния фестивал Outloud в рамките на тазгодишното събитие WeHo Pride 2024, съобщи Мюзик нюз. 

Австралийската певица, която е на 56 години, и кънтри звездата Орвил Пек развълнуваха феновете с изпълнението на новото си блестящо диско парче с джиджей Дипло на сцената в Западен Холивуд в неделя. 

Клип на техния дует се разпространи онлайн, а песента вече е достъпна за предварителна поръчка. 

Новата песен беше представена, след като стана ясно, че Кайли отново работи с продуцента Питър Райкрофт с псевдоним „Лостбой“ (Lostboy). 

Певицата, носителка на наградата „Грами“, която миналата година издаде 16-ия си студиен албум Tension, развълнува феновете си в Лас Вегас с шоуто си More Than Just A Residency. Тя каза, че с удоволствие би изнесла още една серия концерт

Почти всички големи имена на джаза започват своето формиране като музиканти първо през класиката, много малко са изключенията. Това каза пианистът Людмил Ангелов, който заедно с „Ансамбъл 5/4 танго“ ще участва в Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец тази вечер.

„Класиката е в основата на всичко. Няма начин как без класика да се случват нещата. Аз бях доста близък с Милчо Левиев, светла му памет. Той винаги казваше: „Няма джаз, няма рок, няма поп, няма класика. Има добра и добре направена музика“. Това е важното“, посочи Ангелов.

В рамките на концерта в Боровец тази вечер „Ансамбъл 5/4 танго“ ще представи „Сюита за ангела“ от Астор Пиацола. Тя се състои от няколко части, в която се разказва историята на един ангел, като музиката е писана за театрална постановка, разказа Людмил Ангелов. Интересната игра на думи и ситуация е, че ангелът не е някой друг

Авторска изложба “Jazzy” на художничката и керамик Неда Личева ще бъде открита в Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак (НИХЗИ) на 28 юни, съобщи Иванка Джабраилова, управител на културната институция.

Неда Личева е потомствен художник - керамик, възпитаник на Националното училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“ в Троян. Завършва Националната художествена академия в София, специалност „Керамика” при проф. Красимир Джидров. Има редица международни участия и художествени пленери в Германия, Полша, Франция, Швейцария, Израел, България. Освен с керамика, художничката се занимава и с рисуване върху стъкло и арт фотография. Член е на критичната комисия в London Metroplolitan University.

„Нейните творчески търсения са много различни и провокативни, произведенията, които представя са плод не само на умение, но и на въображение. Изложба

Изложба скулптура на Петър Панчев по повод неговата 70-годишнина ще представи Художествена галерия "Петко Чурчулиев" - Димитровград, съобщиха от изложбената зала. 

Вернисажът е на 20 юни и творецът ще участва лично на отварянето на експозицията, уточни уредникът Емилия Стоева.

Петър Панчев е от поколението художници, смело навлезли в художествения живот на страната в началото на 80-те години на миналия век, открояващи се с нови за времето си сюжети, опита за разкрепостяване и ново виждане за форма и съдържание, гласи анотацията за изложбата. Ще бъдат изложени творби от фонда на Софийска градска художествена галерия, Градска художествена галерия - Пловдив и Художествена галерия "Петко Чурчулиев", както и творби, притежавани от негови колеги, приятели и частни колекционери.

Панчев е роден в на 17 юни 1954 г в Първомай. Завършил е скулптура в Художествената ак

Ние не правим нещо ново – напротив, ние връщаме духа на това, което е било в центъра на стара София преди 1944 година, но е забравено. Това каза Мартина Стефанова, която е сред организаторите на фестивала „Квартал“.

Първото издание е през 2016 година в София и е организиран от фондация „Дома арт“, със съдействието на „Дом на киното“. Оттогава досега той се провежда винаги около Деня на София, който се отбелязва на 17 септември. Целта му е да покаже и припомни тази част от историята на София, която, според Мартина Стефанова, е считана за емблематична по отношение на културното, архитектурно и занаятчийско развитие в така наречения идеален център на града, обхващащ карето между четирите булеварда „Княз Александър Дондуков“, „Княгиня Мария-Луиза“, „Сливница“ и „Васил Левски“.

Деветото издание се открива на 13 септември и продължава три дни. Мартина Стефанова разказа , че

Казва, че не иска да дава определения на политиците, за да е угоден някому. Според него понякога е много по-достойно хората на изкуството да не заемат гражданска позиция, отколкото да заемат такава, заради която просто да се харесат на определени кръгове. Възхищава се на хората, които продължават да творят, без да превиват гръб. "Смятам, че без политика може да се прави чисто и почтено изкуство".

За него също е важно всеки да открие своя инструмент или средство, в което да отдаде енергията си изцяло. "За себе си се надявам само хората да оценят картините ми. Без мен нямаше да ги има и това осмисля живота ми", каза Никола Георгиев - Кайо и допълни, че иска да продължава да работи и да бъде проводник на идеите, които продължават да го спохождат.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.