NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Авансцена Шедьовър на Рубенс се завръща след реставрация в Националната галерия на Великобритания
2749
Авансцена

Шедьовър на Рубенс се завръща след реставрация в Националната галерия на Великобритания

Шедьовър на Петер Паул Рубенс е изложен отново пред публика в Националната галерия в Лондон, след като е бил реставриран, съобщава ДПА. „Изборът на Парис“, една от най-разпознаваемите творби на фламандския художник, е била в отдела за реставрация и консервация на галерията в продължение на 14 месеца преди повторното представяне във вторник. Националната галерия на Великобритания обяви, че планира да „консервира някои от най-големите си шедьоври“ като част от честванията на двестагодишнината си. Тя е основана на 10 май 1824 г

| 18 Юни 2024, 18:59 ч.
Шедьовър на Рубенс се завръща след реставрация в Националната галерия на Великобритания
Шедьовър на Рубенс се завръща след реставрация в Националната галерия на Великобритания
Снимка © DFA

Шедьовър на Петер Паул Рубенс е изложен отново пред публика в Националната галерия в Лондон, след като е бил реставриран, съобщава ДПА.

Концертът „Акордеонни импресии“ във Велико Търново предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади. Новият музикален проект, представен в Летния театър на старата столица, е дело на акордеонистта Калоян Куманов. На сцената с него излязоха Стоян Янкулов - Стунджи (ударни и перкусии), Мирослав Иванов (китара), Юлиан Янев (пиано, кийборд) и Радослав Славчев - Riverman (бас). Гост вокалист беше Христина Нейкова от група „2 наум“, която заедно с дуетната си половинка Юлиан Янев изпълни авторските им песни „Донеси ми“ и „Някой като теб“.  

Публиката чу изпълнения в различни музикални стилове - класика, фолклор, танго, блус, рок. Прозвучаха познати мелодии и песни на Йохан Себастиан Бах, Гари Мур, Metallica. Но всичко беше пречупено през призмата на акордеона, който бе главният герой в този концерт.

На 25 септе

Тазгодишните награди "Пийбоди" за медийни постижения, сред отличените с които са продукции като "Стар Трек" и "Мечката", бяха връчени в хотел "Бевърли Уилшър Фор Сизънс" в Бевърли Хилс, предаде ЮПИ.

Победителите, сред които са също "Смъртоносна връзка" (Dead Ringers), "Джуди Блум завинаги", "Последните оцелели", "Спътници в живота", Reservation Dogs, "20 дни в Мариупол" и  "Последната седмица тази вечер с Джон Оливър" бяха обявени през май. Техните звезди и създатели получиха наградите на церемония в Бевърли Хилс в неделя вечер. Водещ на шоуто беше Кумейл Нанджиани. 

Ветеранът Мел Брукс беше удостоен с награда "Пийбоди" за цялостни постижения, а Куинта Брънсън - с приза "Пионер". 

"Независимо дали смело документират войни по света или умело предизвикват така необходимите усмивки на лицата ни, победителите на 84-ите награди "Пийбоди" са създали завла

На 3 и 4 юли Ицко Финци ще влезе в ролята на дожа на Венеция в две от представленията на „Венецианският търговец“ на сцената на Народния театър, съобщават от трупата.

Пиесата от Уилям Шекспир на режисьора Явор Гърдев е последното засега премиерно заглавие на голямата сцена на Народния театър. На сцената той ще си партнира със своя син – Самуел Финци, който изпълнява ролята на Шайлок.

Спектакълът по една от най-популярните Шекспирови комедии – преведена специално за постановката в Народния театър от Александър Шурбанов, се занимава с проблемите на религиозната и етническата дискриминация, икономическата власт, културните различия, отношенията между половете и др., които имат особено остър резонанс в съвременния свят на разделения, неравенства и конфликти, посочват

Певецът, пианист, тромпетист и композитор Боби Вълчев подари на хиляди пловдивчани и гости на града джаз концерт в Античния театър, който премина под светлината на общо 17 000 свещи. Публиката наброяваше няколко хиляди души, а Вълчев и музикантите от Биг Бенд - Пловдив изпълниха за тях световноизвестни джаз произведения на Франк Синатра, Майкъл Бубле, Луис Армстронг и много други. 

Концертът беше открит с песента "Cry me a river" и продължи с други познати джаз класики като "Sway" и "Fly me to the moon". Към някои от песните Боби Вълчев добави авторски акцент, като засвири на тромпет заедно с Биг Бенд - Пловдив. Комбинацията от джаз музика и инсталацията от хиляди свещи превърна вечерта във визуален спектакъл.

Според организаторите на събитието идеята за изявата на свещи се ражда в Дубай, като подобни концерти с толкова голям брой свещи са рядкост. Към м

Официалния старт на снимачния процес на първия български анимационен филм с документални елементи на тема Антарктида бе даден вчера. Това съобщи проф. Христо Пимпирев, основател и председател на Българския антарктически институт и директор на Националния център за полярни изследвания.

Филмът „Куцото куче на Антарктида“ ще представи пътя на антарктическите експедиции от Амундсен-Скот до българския принос към изследванията на Ледения континент.

“Куцото куче” е името на най-старата постройка на българската полярна база на остров Ливингстън от 1988 г. с размери 6 метра на 3.5 метра. През 2012 г. е обявена за музей – филиал на Националния исторически музей в София и е включена през 2015 г. в списъка на културно-историческото наследство на Антарктида, изготвен от Консултативното съвещание на Антарктическия договор. 

Филмовият екип се ръководи от режисьора Стефа

„Изборът на Парис“, една от най-разпознаваемите творби на фламандския художник, е била в отдела за реставрация и консервация на галерията в продължение на 14 месеца преди повторното представяне във вторник.

Националната галерия на Великобритания обяви, че планира да „консервира някои от най-големите си шедьоври“ като част от честванията на двестагодишнината си. Тя е основана на 10 май 1824 г.

По време на консервацията служителите на галерията са приложили нови техники за визуализация, за да потвърдят, че картината е била реставрирана няколко пъти след смъртта на художника през 1640 г.

„Консерваторите бяха изправени пред труден избор през цялото време, тъй като трябваше да решат дали трябва да се върнат към оригиналната композиция на Рубенс или да запазят много от последвалите изменения“, обясниха от галерията.

Било е решено, че последователните преработки са част от историята на картината и трябва да бъдат запазени, „като същевременно се позволи на информирания зрител да открои аспектите на композицията на Рубенс, които са били променени“.

Актрисата Блейк Лайвли каза, че в основата на пренасянето на книгата "Никога повече" на големия екран е било да се служи на почитателите на бестселъра на Колийн Хувър, предаде Ройтерс.

На лондонската премиера на романтичната драма Лайвли каза, че претворяването на романа във филм е "голяма отговорност, но и възможност".

"Когато трябва да служиш на група от хора, които са толкова страстни по отношение на изходния материал... да служиш на толкова ангажирани хора, е прекрасно", каза актрисата.

В "Никога повече" Блейк Лайвли играе Лили Блум, цветарка от Бостън. Тя се влюбва в красивия неврохирург Райл Кинкейд, изигран от Джъстин Балдони, който е и режисьор на филма.

Когато отношенията им стават по-сериозни, Райл започва да проявява черти, напомнящи на Лили за тормоза, на който е била подложена от баща си. Споменът за травмата от детството й принуждава Лили

Град Пейзли в Шотландия вече има собствена Алея на славата по подобие на холивудската, която ще отдава почит към местни знаменитости от света на киното, музиката и телевизията, оставили своя отпечатък върху общността, пише в. "Скотиш Сън".

Сред първите 10 известни личности, удостоени със звезди на новата алея, са актьорите Джерард Бътлър, Дейвид Тенант и Филис Логан и певецът Паоло Нутини. 

Дейвид Тенант, познат с ролята си в хитовата научнофантастична поредица "Доктор Кой", казва, че е на "седмото небе" от щастие заради оказаната му чест.

Посмъртно звезда на Алеята на славата получи и драматургът Джон Бърн, който почина през ноември миналата година. Звездата му се намира пред градската библиотека.

Алеята на славата ще отразява и богатото наследство на Пейзли. Тя ще включва ключови забележителности и ще преминава през целия град. Хората, стоящи зад про

Изложба с творби от пленера „Вършец 2024“ беше показана на открито в двора на дома на Съюза на българските художници във Вършец.

В тазгодишното издание на пленера са участвали 15 майстори на четката и дърворезбата от София и северозападната част на България. В продължение на седмица те са рисували красотите на Стара планина край Вършец и на самия град. 

В картините оживяват поляни с купи сено, стари къщи, красиви местности. Повечето от картините са пейзажи, рисувани с маслени бои, има и няколко фигурални композиции, портрети на местни хора и произведения на приложното изкуство. 

В седмицата на пленера всеки художник си е намирал място в околностите на Вършец и е рисувал планината, черните пътища, гората, обитателите на тези места и т.н.

Пленерът е организиран от СБХ и дружеството на художниците „Тенец“ – Монтана. 

Сред участниците са из

Танцовият състав “Луди млади” към Средно училище “Сава Доброплодни” в Шумен спечели бронзов медал на финалите на Dance World Cup в чешката столица Прага, в конкуренцията на 40 състава от 37 държави, съобщи хореографът на формацията Борис Иванов.

По думите му тридесет и двамата танцьори от „Луди млади“, на възраст от 14 до 21 години, са представили на световното първенство по танци две изпълнения – „Средногорци" и "Пирински танц". Първото е на доц. Георги Хинов, а второто е по моя хореография, отбеляза Иванов и благодари на своите възпитаници, на ръководството на училището, на настоятелството на учебното заведение и на всички, подпомогнали участието на танцьорите на „Луди млади“ на най- престижния световен форум за танци.

Борис Иванов и танцьорите от състава ще дадат пресконференция в Националния пресклуб в Шуме

Започва Вагнеровият фестивал на Софийската опера. За поредна година началото се поставя с премиера – този път това е романтичната опера „Лоенгрин“, представена за първи път във Ваймар през 1849 година.

„Лоенгрин“ е алегория на християнския идеал за свобода и надежда, за спасение на човечеството от всякакви несправедливости. Вагнер е творец реформатор, чиято музика пророчески разтваря криле за бъдещето на изкуството. В контекста на тази идея мисията на Софийската опера е да създаде традиция за националната музикална култура, но също и да намери място, равнопоставящо я със световната култура“, казва режисьорът Пламен Карталов

В София диригент ще бъде Константин Тринкс, участват хорът и оркестърът на Софийската опера и мъжкият хор на БНР. Сценографията е на Ханс Кудлип

Картината е рисувана през последното десетилетие от живота на художника и показва митологичния момент, в който Парис прави съдбоносния си избор между богините Венера, Минерва и Юнона.

Консервацията е включвала структурна работа за стабилизиране на дъбовото пано, след което картината била поставена в старинна френска рамка от края на 17-и век - времето на крал Луи XIV, съобщиха от галерията.

Брита Ню, която ръководи екипа от реставратори, каза: „Рубенс е добре известен с това, че постоянно е украсявал и подобрявал картините си в процеса на работа, но допълнителните промени по паното след смъртта му превърнаха консервацията на „Изборът на Парис“ в стимулиращо предизвикателство“.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“. Вечерта в кино „Одео ...
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобрази ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 03:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Авансцена
2749
Авансцена

Шедьовър на Рубенс се завръща след реставрация в Националната галерия на Великобритания

„Изборът на Парис“, една от най-разпознаваемите творби на фламандския художник, е била в отдела за реставрация и консервация на галерията в продължение на 14 месеца преди повторното представяне във вторник.„Консерваторите бяха изправени пред труден избор през цялото време, тъй като трябваше да решат дали трябва да се върнат към оригиналната композиция на Рубенс или да запазят много от последвалите изменения“, обясниха от галерията.

| 18 Юни 2024, 18:59 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Шедьовър на Рубенс се завръща след реставрация в Националната галерия на Великобритания
Шедьовър на Рубенс се завръща след реставрация в Националната галерия на Великобритания
Снимка © DFA

Шедьовър на Петер Паул Рубенс е изложен отново пред публика в Националната галерия в Лондон, след като е бил реставриран, съобщава ДПА.

„Изборът на Парис“, една от най-разпознаваемите творби на фламандския художник, е била в отдела за реставрация и консервация на галерията в продължение на 14 месеца преди повторното представяне във вторник.

Концертът „Акордеонни импресии“ във Велико Търново предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади. Новият музикален проект, представен в Летния театър на старата столица, е дело на акордеонистта Калоян Куманов. На сцената с него излязоха Стоян Янкулов - Стунджи (ударни и перкусии), Мирослав Иванов (китара), Юлиан Янев (пиано, кийборд) и Радослав Славчев - Riverman (бас). Гост вокалист беше Христина Нейкова от група „2 наум“, която заедно с дуетната си половинка Юлиан Янев изпълни авторските им песни „Донеси ми“ и „Някой като теб“.  

Публиката чу изпълнения в различни музикални стилове - класика, фолклор, танго, блус, рок. Прозвучаха познати мелодии и песни на Йохан Себастиан Бах, Гари Мур, Metallica. Но всичко беше пречупено през призмата на акордеона, който бе главният герой в този концерт.

На 25 септе

Тазгодишните награди "Пийбоди" за медийни постижения, сред отличените с които са продукции като "Стар Трек" и "Мечката", бяха връчени в хотел "Бевърли Уилшър Фор Сизънс" в Бевърли Хилс, предаде ЮПИ.

Победителите, сред които са също "Смъртоносна връзка" (Dead Ringers), "Джуди Блум завинаги", "Последните оцелели", "Спътници в живота", Reservation Dogs, "20 дни в Мариупол" и  "Последната седмица тази вечер с Джон Оливър" бяха обявени през май. Техните звезди и създатели получиха наградите на церемония в Бевърли Хилс в неделя вечер. Водещ на шоуто беше Кумейл Нанджиани. 

Ветеранът Мел Брукс беше удостоен с награда "Пийбоди" за цялостни постижения, а Куинта Брънсън - с приза "Пионер". 

"Независимо дали смело документират войни по света или умело предизвикват така необходимите усмивки на лицата ни, победителите на 84-ите награди "Пийбоди" са създали завла

На 3 и 4 юли Ицко Финци ще влезе в ролята на дожа на Венеция в две от представленията на „Венецианският търговец“ на сцената на Народния театър, съобщават от трупата.

Пиесата от Уилям Шекспир на режисьора Явор Гърдев е последното засега премиерно заглавие на голямата сцена на Народния театър. На сцената той ще си партнира със своя син – Самуел Финци, който изпълнява ролята на Шайлок.

Спектакълът по една от най-популярните Шекспирови комедии – преведена специално за постановката в Народния театър от Александър Шурбанов, се занимава с проблемите на религиозната и етническата дискриминация, икономическата власт, културните различия, отношенията между половете и др., които имат особено остър резонанс в съвременния свят на разделения, неравенства и конфликти, посочват

Певецът, пианист, тромпетист и композитор Боби Вълчев подари на хиляди пловдивчани и гости на града джаз концерт в Античния театър, който премина под светлината на общо 17 000 свещи. Публиката наброяваше няколко хиляди души, а Вълчев и музикантите от Биг Бенд - Пловдив изпълниха за тях световноизвестни джаз произведения на Франк Синатра, Майкъл Бубле, Луис Армстронг и много други. 

Концертът беше открит с песента "Cry me a river" и продължи с други познати джаз класики като "Sway" и "Fly me to the moon". Към някои от песните Боби Вълчев добави авторски акцент, като засвири на тромпет заедно с Биг Бенд - Пловдив. Комбинацията от джаз музика и инсталацията от хиляди свещи превърна вечерта във визуален спектакъл.

Според организаторите на събитието идеята за изявата на свещи се ражда в Дубай, като подобни концерти с толкова голям брой свещи са рядкост. Към м

Официалния старт на снимачния процес на първия български анимационен филм с документални елементи на тема Антарктида бе даден вчера. Това съобщи проф. Христо Пимпирев, основател и председател на Българския антарктически институт и директор на Националния център за полярни изследвания.

Филмът „Куцото куче на Антарктида“ ще представи пътя на антарктическите експедиции от Амундсен-Скот до българския принос към изследванията на Ледения континент.

“Куцото куче” е името на най-старата постройка на българската полярна база на остров Ливингстън от 1988 г. с размери 6 метра на 3.5 метра. През 2012 г. е обявена за музей – филиал на Националния исторически музей в София и е включена през 2015 г. в списъка на културно-историческото наследство на Антарктида, изготвен от Консултативното съвещание на Антарктическия договор. 

Филмовият екип се ръководи от режисьора Стефа

Националната галерия на Великобритания обяви, че планира да „консервира някои от най-големите си шедьоври“ като част от честванията на двестагодишнината си. Тя е основана на 10 май 1824 г.

По време на консервацията служителите на галерията са приложили нови техники за визуализация, за да потвърдят, че картината е била реставрирана няколко пъти след смъртта на художника през 1640 г.

Актрисата Блейк Лайвли каза, че в основата на пренасянето на книгата "Никога повече" на големия екран е било да се служи на почитателите на бестселъра на Колийн Хувър, предаде Ройтерс.

На лондонската премиера на романтичната драма Лайвли каза, че претворяването на романа във филм е "голяма отговорност, но и възможност".

"Когато трябва да служиш на група от хора, които са толкова страстни по отношение на изходния материал... да служиш на толкова ангажирани хора, е прекрасно", каза актрисата.

В "Никога повече" Блейк Лайвли играе Лили Блум, цветарка от Бостън. Тя се влюбва в красивия неврохирург Райл Кинкейд, изигран от Джъстин Балдони, който е и режисьор на филма.

Когато отношенията им стават по-сериозни, Райл започва да проявява черти, напомнящи на Лили за тормоза, на който е била подложена от баща си. Споменът за травмата от детството й принуждава Лили

Град Пейзли в Шотландия вече има собствена Алея на славата по подобие на холивудската, която ще отдава почит към местни знаменитости от света на киното, музиката и телевизията, оставили своя отпечатък върху общността, пише в. "Скотиш Сън".

Сред първите 10 известни личности, удостоени със звезди на новата алея, са актьорите Джерард Бътлър, Дейвид Тенант и Филис Логан и певецът Паоло Нутини. 

Дейвид Тенант, познат с ролята си в хитовата научнофантастична поредица "Доктор Кой", казва, че е на "седмото небе" от щастие заради оказаната му чест.

Посмъртно звезда на Алеята на славата получи и драматургът Джон Бърн, който почина през ноември миналата година. Звездата му се намира пред градската библиотека.

Алеята на славата ще отразява и богатото наследство на Пейзли. Тя ще включва ключови забележителности и ще преминава през целия град. Хората, стоящи зад про

Изложба с творби от пленера „Вършец 2024“ беше показана на открито в двора на дома на Съюза на българските художници във Вършец.

В тазгодишното издание на пленера са участвали 15 майстори на четката и дърворезбата от София и северозападната част на България. В продължение на седмица те са рисували красотите на Стара планина край Вършец и на самия град. 

В картините оживяват поляни с купи сено, стари къщи, красиви местности. Повечето от картините са пейзажи, рисувани с маслени бои, има и няколко фигурални композиции, портрети на местни хора и произведения на приложното изкуство. 

В седмицата на пленера всеки художник си е намирал място в околностите на Вършец и е рисувал планината, черните пътища, гората, обитателите на тези места и т.н.

Пленерът е организиран от СБХ и дружеството на художниците „Тенец“ – Монтана. 

Сред участниците са из

Танцовият състав “Луди млади” към Средно училище “Сава Доброплодни” в Шумен спечели бронзов медал на финалите на Dance World Cup в чешката столица Прага, в конкуренцията на 40 състава от 37 държави, съобщи хореографът на формацията Борис Иванов.

По думите му тридесет и двамата танцьори от „Луди млади“, на възраст от 14 до 21 години, са представили на световното първенство по танци две изпълнения – „Средногорци" и "Пирински танц". Първото е на доц. Георги Хинов, а второто е по моя хореография, отбеляза Иванов и благодари на своите възпитаници, на ръководството на училището, на настоятелството на учебното заведение и на всички, подпомогнали участието на танцьорите на „Луди млади“ на най- престижния световен форум за танци.

Борис Иванов и танцьорите от състава ще дадат пресконференция в Националния пресклуб в Шуме

Започва Вагнеровият фестивал на Софийската опера. За поредна година началото се поставя с премиера – този път това е романтичната опера „Лоенгрин“, представена за първи път във Ваймар през 1849 година.

„Лоенгрин“ е алегория на християнския идеал за свобода и надежда, за спасение на човечеството от всякакви несправедливости. Вагнер е творец реформатор, чиято музика пророчески разтваря криле за бъдещето на изкуството. В контекста на тази идея мисията на Софийската опера е да създаде традиция за националната музикална култура, но също и да намери място, равнопоставящо я със световната култура“, казва режисьорът Пламен Карталов

В София диригент ще бъде Константин Тринкс, участват хорът и оркестърът на Софийската опера и мъжкият хор на БНР. Сценографията е на Ханс Кудлип

„Консерваторите бяха изправени пред труден избор през цялото време, тъй като трябваше да решат дали трябва да се върнат към оригиналната композиция на Рубенс или да запазят много от последвалите изменения“, обясниха от галерията.

Било е решено, че последователните преработки са част от историята на картината и трябва да бъдат запазени, „като същевременно се позволи на информирания зрител да открои аспектите на композицията на Рубенс, които са били променени“.

Картината е рисувана през последното десетилетие от живота на художника и показва митологичния момент, в който Парис прави съдбоносния си избор между богините Венера, Минерва и Юнона.

Консервацията е включвала структурна работа за стабилизиране на дъбовото пано, след което картината била поставена в старинна френска рамка от края на 17-и век - времето на крал Луи XIV, съобщиха от галерията.

Брита Ню, която ръководи екипа от реставратори, каза: „Рубенс е добре известен с това, че постоянно е украсявал и подобрявал картините си в процеса на работа, но допълнителните промени по паното след смъртта му превърнаха консервацията на „Изборът на Парис“ в стимулиращо предизвикателство“.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.