NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Авансцена Пианистка с български корени от Кувейт изпълни творби на Панчо Владигеров в концерт от цикъла "Млади звезди на пианото"
2855
Авансцена

Пианистка с български корени от Кувейт изпълни творби на Панчо Владигеров в концерт от цикъла "Млади звезди на пианото"

Пианистката с български корени Люлюа Ал Шамлан - родена в Кувейт и с богат концертен опит в Европа, САЩ, Узбекистан, Азербайджан и Близкия изток, изпълни вчера в Полския институт в София творби на Панчо Владигеров, Франц Шуберт, София Губайдулина и Сергей Рахманинов. Концертът е част от цикъла „Млади звезди на пианото“, иницииран от изтъкнатия български пианист проф. Людмил Ангелов в рамките на организирания от него фестивал „Пиано Екстраваганца“.           Люлюа Ал Шамлан е възпитаник на майсторския клас на маестро Людмил Ангелов в Нов български университет

| 18 Юни 2024, 13:31 ч.
Пианистка с български корени от Кувейт изпълни творби на Панчо Владигеров в концерт от цикъла
Пианистка с български корени от Кувейт изпълни творби на Панчо Владигеров в концерт от цикъла "Млади звезди на пианото"
Снимка © Пепа Витанова / БТА

Пианистката с български корени Люлюа Ал Шамлан - родена в Кувейт и с богат концертен опит в Европа, САЩ, Узбекистан, Азербайджан и Близкия изток, изпълни вчера в Полския институт в София творби на Панчо Владигеров, Франц Шуберт, София Губайдулина и Сергей Рахманинов.

Дъщерята на покойния колумбийски художник и скулптор Фернандо Ботеро е помогнала за превръщането на улици и площади в Рим в музей на открито, където са изложени осем от известните обемни и причудливи скулптури на баща й, предаде Асошиейтед прес. 

Изложбата е организирана в знак на почит към Ботеро, който почина на 15 септември 2023 г. на 91 години в Монако, където имаше ателие.

Художникът е живял дълги години и в италианския град Пиетрасанта в област Тоскана, където е погребан до третата си съпруга, художничката София Вари.

"Сигурна съм, че баща ми щеше да бъде много развълнуван, защото Италия винаги е била като втора родина за него", каза дъщеря му Лина Ботеро пред частната италианска телевизия TV2000.

Всички статуи, представени в изложбата, са създадени от Фернандо Ботеро в Италия. Привързаността му към страната се дължи отчасти и на творческия м

Нюйоркският театър "Аполо", бастион на черната музика и култура и едно от най-известните места в мегаполиса, празнува своята 90-годишнина, предаде Асошиейтед прес.
 
Историческият театър проведе във вторник ежегодния си пролетен бенефис - най-голямото събитие за набиране на средства. Тази година са набрани три милиона щатски долара, като в инициативата участие взеха Ъшър, Бейбифейс, Биг Деди Кейн, Джордин Спракс и др. 

Началото на събитието постави певицата Спаркс с впечатляваща комбинация от Superstition на Стиви Уондър, Respect на Арета Франклин и I`m Every Woman на Шака Кан, отбелязва Асошиейтед прес. 

След това Ким Уитли се изяви като забавна водеща, като се пошегува с продуцента Бейбифейс. По-късно в "Аполо" тя разказва своята собствена история на трансформация, споделяйки с публиката, че именно на тази сцена за първи път се появява като

Желанието ми е публиката да чувства щастието, което идва от сцената, каза пред журналисти във Враца маестро Малкълм Юен по повод концерта, които ще изнесат в четвъртък със Симфониета-Враца. 

Според маестрото всичките произведения, включени в програмата,  са интересни – и Йоханес  Брамс с „Трагична увертюра“, и Феликс Менделсон със Симфония № 5 „Реформационна“, както и изненадата за врачанската публика, която за първи път на родна сцена ще чуе валса „Лястовици от Австрия“, оп. 164 от Йозеф Щраус. Юен каза, че любимата му част е  „Испанска рапсодия“ на Едуард Лало, на която солист ще е Альона Мехова, концерт-майсторът на Симфониета- Враца.

Маестро Юен, които има дългогодишно сътрудничество с врачанския оркестър, сподели задоволството си от това, че музикантите продължават да се развиват. „Не съм идвал от две години, сега виждам нови лица, виждам, че орк

Изложба с творби от националния пленер по живопис и скулптура „Дувари“ бе открита в Ловеч.

Тя е подредена в художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ и представя работите на девет художници от цялата страна, които в продължение на няколко дни твориха сред атмосферата на стария квартал „Вароша“. 

„Всеки със своята чувствителност и с изразните средства на живописта, формата, пластиката, е показал своя свят“, каза на откриването директорът на галерията Валентин Узунов.

Иван Велчев-Йово от Плевен изрази от името на колегите си задоволство, че пленерът е станал традиционен. „Има нещо много красиво в това да се видиш с колеги извън мястото, където работиш всеки ден и да излезеш от атмосферата на ателието. За мен това е много хубава провокация“, посочи художникът. 

Официално изло

Tinariwen, най-известната туарегска група в света, призната за доайен на така наречения „пустинен блус“, изнесе първия си концерт у нас в изпълнената до краен предел зала 3 на НДК. Събитието на 11 септември вечерта бе по покана на Fest Team.

Близо час и половина продължи музикалната разходка из репертоара на формацията, създадена в северната част на Мали. Звучаха близо 20 песни в типичния за Tinariwen стил, от които четири биса и едно рап парче – Arawan, ремикс на родената в Катар диджейка Дийна Абделвахед. 

Гостуването у нас бе част от лятно европейско турне, в подкрепа на миналогодишния албум на групата – Amatssou, записван в личното студио на Джак Уайт, и продуциран от Даниел Лануа.

Kottarashky & The Preachers подгря публиката п

Концертът е част от цикъла „Млади звезди на пианото“, иницииран от изтъкнатия български пианист проф. Людмил Ангелов в рамките на организирания от него фестивал „Пиано Екстраваганца“.          

Люлюа Ал Шамлан е възпитаник на майсторския клас на маестро Людмил Ангелов в Нов български университет. Проф. Ангелов лично представи момичето на публиката в Полския институт, сред която беше и майката на Люлюя, която е българка.

22-годишната пианистка изпълни т.нар. „неизсвирима“ творба на Шуберт – Фантазия „Странникът“, в която, според музикални критици,  композиторът достига революционни за първата половина на 19 век звукови хоризонти в клавирната техника, като в някои отношения отива по-далеч и от инструменталните търсения на Бетовен.  

Полският институт е традиционен домакин на млади изпълнители на пиано от Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и от музикалните училища в страната. Техни концерти – индивидуални или сборни, се организират поне два пъти месечно.

Люлюа Ал Шамлан от ранна възраст е лауреат на различни конкурси. Завършва през 2019 г. средното си образование в едно от четирите специализирани музикални училища във Великобритания. Продължава обучението си в Консерваторията Manhattan School of Music в Ню Йорк, където от септември 2023 г. следва в магистърската програма по музика и класическо пиано. Тя е лауреат на наградата Roy M. Rubinstein, която се връчва на пианистка с изключителни изпълнения на пиано. Младата пианистка е работила с Националния симфоничен оркестър на Узбекистан и с Катарската филхармония в Доха, Катар. В Кувейт Люлюа получава наградата Young Talent Award на the Arab Woman Awards. Тя е представена и в книгата Those Who inspire Kuwait, създадена със съдействието на ЮНЕСКО.  

Баритонът Андрей Юрковски, който отскоро е солист в Държавна опера - Бургас, ще има възможност отново да покаже превъплъщението си в образа на Фигаро в спектакъла "Севилският бръснар" от Джоакино Росини на 18 юни. Той дебютира в ролята, пресъздадена в стила на Елвис Пресли, четири дни по-рано, съобщават от културната институция в морския град.

С новия, осъвременен постановъчен прочит на Александър Текелиев на класическото произведение, съчетан с оригиналните сценографски и костюмографски решения на Денис Иванов, "Севилският бръснар" продължава да е предпочитано заглавие за местната публика вече почти три години след своята премиера, допълват от екипа на операта.

Диригент на спектакъла ще е Иван Кожухаров. В ролята на Розина отново ще е мецосопраното Йоана Кадийска. Андрея Мирчев ще е Граф /Шейх/ Алмавива, басът Костадин Мечков ще бъде отново Доктор Бартоло, а басът Дим

Джаз музикантът Боби Вълчев и Биг бенд-Пловдив излизат на сцената на Античния театър на 9 август, съобщават организаторите. 

Сцената ще бъде озарена от светлината на 17 000 свещи. Идеята за изявата на свещи се ражда в Дубай, казват организаторите.

Според тях подобни концерти с толкова голям брой свещи са рядкост, като световният рекорд досега е държан от Ню Йорк с 16 000 свещи. Събитието в Пловдив предстои да надмине този рекорд.

Концертът ще включва и специално подбрани дуетни изпълнения, които ще изненадат публиката. 

Припомняме, че още миналия месец 17 000 свещи пристигнаха в България за концерта на Боби Вълчев в Пловдив. Според тях светлината на свещите ще подчертае уникалната архитектура на Античния театър и ще създаде неповторима атмосфера. Инсталацията ще бъде направена за пръв път в света и ще превърне вечерта във визуален спектакъл.

"Геноцидът" срещу коренното население "продължава" в САЩ, обвинява новата звезда на американското кино Лили Гладстоун в нов филм, който граничи с документалистиката, посветен на изчезването на индианка от Оклахома, съобщи АФП.

Лили Гладстоун, която се сдоби със световна слава през 2023 г. и бе номинирана за награда "Оскар" за ролята си във филма на Мартин Скорсезе "Убийците на цветната луна", е в главната роля на филма Fancy Dance. Той бе представен миналата година на фестивала за независимо кино "Сънданс", но едва в петък излезе на екран в САЩ в някои киносалони. Продукцията ще се представя и от Епъл ТВ плюс от 28 юни. Тази седмица филмът имаше предварителна прожекция в Ню Йорк, на която АФП се срещна с екипа и с режисьорката Ерика Тремблей.

Във филма Fancy Dance, на който е и продуцент, Лили Гладстоун е в ролята на Джакс, бедна неомъжена жена от племето сенека-каюга

Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“.

Вечерта в кино „Одеон“ е посветена на 90-годишнината от рождението на режисьора Иван Терзиев, посочват организаторите.

Фестивалът е по идея на „Филмаутор“, със съдействието на Националния филмов център и Българската национална филмотека.

Сценарист на „Силна вода“ е Боян Папазов по мотиви от романа „Лош ден“ на Генчо Стоев, оператор - Пламен Вагенщайн, художник - Боянка Ахрянова, музика -  Кирил Цибулка. Участват актьорите Иван Григоров, Кирил Кавадарков, Филип Трифонов, Велко Кънев, Мариана Димитрова, Меглена Попова, Иван Йорданов

„Силна вода&ld

Изложбата "Отражения от миналото: Историята на Русе през фотографския обектив" ще бъде подредена утре вечер в подлез на кръговото кръстовище на бул. "Цар Освободител" в централната част на крайдунавския град. Това съобщиха организаторите от сдружение "РусчукБГ". 

Експозицията представя част от снимките на Русе в творчеството на известното българско фотоиздателство "Гр. Пасков" от периода 1920-1940 година. Изображенията се сканирани от висококачествени стъклени фотографски плаки, които са част от колекцията на сдружението.

"Идеята на тази изложба е да промени функция на подлеза от пространство, което се използва само за преминаване, като го превърне в място за отдих и културни мероприятия. Историческите фотографии и изложбата, създадени чрез проекта, могат да се превърнат в интересно туристическо място. Те могат да привлекат както местни жители, които искат да науч

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“. Вечерта в кино „Одео ...
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобрази ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 03:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Авансцена
2855
Авансцена

Пианистка с български корени от Кувейт изпълни творби на Панчо Владигеров в концерт от цикъла "Млади звезди на пианото"

Пианистката с български корени Люлюа Ал Шамлан - родена в Кувейт и с богат концертен опит в Европа, САЩ, Узбекистан, Азербайджан и Близкия изток, изпълни вчера в Полския институт в София творби на Панчо Владигеров, Франц Шуберт, София Губайдулина и Сергей Рахманинов.Концертът е част от цикъла „Млади звезди на пианото“, иницииран от изтъкнатия български пианист проф. Людмил Ангелов в рамките на организирания от него фестивал „Пиано Екстраваганца“.

| 18 Юни 2024, 13:31 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Пианистка с български корени от Кувейт изпълни творби на Панчо Владигеров в концерт от цикъла
Пианистка с български корени от Кувейт изпълни творби на Панчо Владигеров в концерт от цикъла "Млади звезди на пианото"
Снимка © Пепа Витанова / БТА

Пианистката с български корени Люлюа Ал Шамлан - родена в Кувейт и с богат концертен опит в Европа, САЩ, Узбекистан, Азербайджан и Близкия изток, изпълни вчера в Полския институт в София творби на Панчо Владигеров, Франц Шуберт, София Губайдулина и Сергей Рахманинов.

Концертът е част от цикъла „Млади звезди на пианото“, иницииран от изтъкнатия български пианист проф. Людмил Ангелов в рамките на организирания от него фестивал „Пиано Екстраваганца“.          

Дъщерята на покойния колумбийски художник и скулптор Фернандо Ботеро е помогнала за превръщането на улици и площади в Рим в музей на открито, където са изложени осем от известните обемни и причудливи скулптури на баща й, предаде Асошиейтед прес. 

Изложбата е организирана в знак на почит към Ботеро, който почина на 15 септември 2023 г. на 91 години в Монако, където имаше ателие.

Художникът е живял дълги години и в италианския град Пиетрасанта в област Тоскана, където е погребан до третата си съпруга, художничката София Вари.

"Сигурна съм, че баща ми щеше да бъде много развълнуван, защото Италия винаги е била като втора родина за него", каза дъщеря му Лина Ботеро пред частната италианска телевизия TV2000.

Всички статуи, представени в изложбата, са създадени от Фернандо Ботеро в Италия. Привързаността му към страната се дължи отчасти и на творческия м

Нюйоркският театър "Аполо", бастион на черната музика и култура и едно от най-известните места в мегаполиса, празнува своята 90-годишнина, предаде Асошиейтед прес.
 
Историческият театър проведе във вторник ежегодния си пролетен бенефис - най-голямото събитие за набиране на средства. Тази година са набрани три милиона щатски долара, като в инициативата участие взеха Ъшър, Бейбифейс, Биг Деди Кейн, Джордин Спракс и др. 

Началото на събитието постави певицата Спаркс с впечатляваща комбинация от Superstition на Стиви Уондър, Respect на Арета Франклин и I`m Every Woman на Шака Кан, отбелязва Асошиейтед прес. 

След това Ким Уитли се изяви като забавна водеща, като се пошегува с продуцента Бейбифейс. По-късно в "Аполо" тя разказва своята собствена история на трансформация, споделяйки с публиката, че именно на тази сцена за първи път се появява като

Желанието ми е публиката да чувства щастието, което идва от сцената, каза пред журналисти във Враца маестро Малкълм Юен по повод концерта, които ще изнесат в четвъртък със Симфониета-Враца. 

Според маестрото всичките произведения, включени в програмата,  са интересни – и Йоханес  Брамс с „Трагична увертюра“, и Феликс Менделсон със Симфония № 5 „Реформационна“, както и изненадата за врачанската публика, която за първи път на родна сцена ще чуе валса „Лястовици от Австрия“, оп. 164 от Йозеф Щраус. Юен каза, че любимата му част е  „Испанска рапсодия“ на Едуард Лало, на която солист ще е Альона Мехова, концерт-майсторът на Симфониета- Враца.

Маестро Юен, които има дългогодишно сътрудничество с врачанския оркестър, сподели задоволството си от това, че музикантите продължават да се развиват. „Не съм идвал от две години, сега виждам нови лица, виждам, че орк

Изложба с творби от националния пленер по живопис и скулптура „Дувари“ бе открита в Ловеч.

Тя е подредена в художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ и представя работите на девет художници от цялата страна, които в продължение на няколко дни твориха сред атмосферата на стария квартал „Вароша“. 

„Всеки със своята чувствителност и с изразните средства на живописта, формата, пластиката, е показал своя свят“, каза на откриването директорът на галерията Валентин Узунов.

Иван Велчев-Йово от Плевен изрази от името на колегите си задоволство, че пленерът е станал традиционен. „Има нещо много красиво в това да се видиш с колеги извън мястото, където работиш всеки ден и да излезеш от атмосферата на ателието. За мен това е много хубава провокация“, посочи художникът. 

Официално изло

Tinariwen, най-известната туарегска група в света, призната за доайен на така наречения „пустинен блус“, изнесе първия си концерт у нас в изпълнената до краен предел зала 3 на НДК. Събитието на 11 септември вечерта бе по покана на Fest Team.

Близо час и половина продължи музикалната разходка из репертоара на формацията, създадена в северната част на Мали. Звучаха близо 20 песни в типичния за Tinariwen стил, от които четири биса и едно рап парче – Arawan, ремикс на родената в Катар диджейка Дийна Абделвахед. 

Гостуването у нас бе част от лятно европейско турне, в подкрепа на миналогодишния албум на групата – Amatssou, записван в личното студио на Джак Уайт, и продуциран от Даниел Лануа.

Kottarashky & The Preachers подгря публиката п

Люлюа Ал Шамлан е възпитаник на майсторския клас на маестро Людмил Ангелов в Нов български университет. Проф. Ангелов лично представи момичето на публиката в Полския институт, сред която беше и майката на Люлюя, която е българка.

22-годишната пианистка изпълни т.нар. „неизсвирима“ творба на Шуберт – Фантазия „Странникът“, в която, според музикални критици,  композиторът достига революционни за първата половина на 19 век звукови хоризонти в клавирната техника, като в някои отношения отива по-далеч и от инструменталните търсения на Бетовен.  

Баритонът Андрей Юрковски, който отскоро е солист в Държавна опера - Бургас, ще има възможност отново да покаже превъплъщението си в образа на Фигаро в спектакъла "Севилският бръснар" от Джоакино Росини на 18 юни. Той дебютира в ролята, пресъздадена в стила на Елвис Пресли, четири дни по-рано, съобщават от културната институция в морския град.

С новия, осъвременен постановъчен прочит на Александър Текелиев на класическото произведение, съчетан с оригиналните сценографски и костюмографски решения на Денис Иванов, "Севилският бръснар" продължава да е предпочитано заглавие за местната публика вече почти три години след своята премиера, допълват от екипа на операта.

Диригент на спектакъла ще е Иван Кожухаров. В ролята на Розина отново ще е мецосопраното Йоана Кадийска. Андрея Мирчев ще е Граф /Шейх/ Алмавива, басът Костадин Мечков ще бъде отново Доктор Бартоло, а басът Дим

Джаз музикантът Боби Вълчев и Биг бенд-Пловдив излизат на сцената на Античния театър на 9 август, съобщават организаторите. 

Сцената ще бъде озарена от светлината на 17 000 свещи. Идеята за изявата на свещи се ражда в Дубай, казват организаторите.

Според тях подобни концерти с толкова голям брой свещи са рядкост, като световният рекорд досега е държан от Ню Йорк с 16 000 свещи. Събитието в Пловдив предстои да надмине този рекорд.

Концертът ще включва и специално подбрани дуетни изпълнения, които ще изненадат публиката. 

Припомняме, че още миналия месец 17 000 свещи пристигнаха в България за концерта на Боби Вълчев в Пловдив. Според тях светлината на свещите ще подчертае уникалната архитектура на Античния театър и ще създаде неповторима атмосфера. Инсталацията ще бъде направена за пръв път в света и ще превърне вечерта във визуален спектакъл.

"Геноцидът" срещу коренното население "продължава" в САЩ, обвинява новата звезда на американското кино Лили Гладстоун в нов филм, който граничи с документалистиката, посветен на изчезването на индианка от Оклахома, съобщи АФП.

Лили Гладстоун, която се сдоби със световна слава през 2023 г. и бе номинирана за награда "Оскар" за ролята си във филма на Мартин Скорсезе "Убийците на цветната луна", е в главната роля на филма Fancy Dance. Той бе представен миналата година на фестивала за независимо кино "Сънданс", но едва в петък излезе на екран в САЩ в някои киносалони. Продукцията ще се представя и от Епъл ТВ плюс от 28 юни. Тази седмица филмът имаше предварителна прожекция в Ню Йорк, на която АФП се срещна с екипа и с режисьорката Ерика Тремблей.

Във филма Fancy Dance, на който е и продуцент, Лили Гладстоун е в ролята на Джакс, бедна неомъжена жена от племето сенека-каюга

Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“.

Вечерта в кино „Одеон“ е посветена на 90-годишнината от рождението на режисьора Иван Терзиев, посочват организаторите.

Фестивалът е по идея на „Филмаутор“, със съдействието на Националния филмов център и Българската национална филмотека.

Сценарист на „Силна вода“ е Боян Папазов по мотиви от романа „Лош ден“ на Генчо Стоев, оператор - Пламен Вагенщайн, художник - Боянка Ахрянова, музика -  Кирил Цибулка. Участват актьорите Иван Григоров, Кирил Кавадарков, Филип Трифонов, Велко Кънев, Мариана Димитрова, Меглена Попова, Иван Йорданов

„Силна вода&ld

Изложбата "Отражения от миналото: Историята на Русе през фотографския обектив" ще бъде подредена утре вечер в подлез на кръговото кръстовище на бул. "Цар Освободител" в централната част на крайдунавския град. Това съобщиха организаторите от сдружение "РусчукБГ". 

Експозицията представя част от снимките на Русе в творчеството на известното българско фотоиздателство "Гр. Пасков" от периода 1920-1940 година. Изображенията се сканирани от висококачествени стъклени фотографски плаки, които са част от колекцията на сдружението.

"Идеята на тази изложба е да промени функция на подлеза от пространство, което се използва само за преминаване, като го превърне в място за отдих и културни мероприятия. Историческите фотографии и изложбата, създадени чрез проекта, могат да се превърнат в интересно туристическо място. Те могат да привлекат както местни жители, които искат да науч

Полският институт е традиционен домакин на млади изпълнители на пиано от Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и от музикалните училища в страната. Техни концерти – индивидуални или сборни, се организират поне два пъти месечно.

Люлюа Ал Шамлан от ранна възраст е лауреат на различни конкурси. Завършва през 2019 г. средното си образование в едно от четирите специализирани музикални училища във Великобритания. Продължава обучението си в Консерваторията Manhattan School of Music в Ню Йорк, където от септември 2023 г. следва в магистърската програма по музика и класическо пиано. Тя е лауреат на наградата Roy M. Rubinstein, която се връчва на пианистка с изключителни изпълнения на пиано. Младата пианистка е работила с Националния симфоничен оркестър на Узбекистан и с Катарската филхармония в Доха, Катар. В Кувейт Люлюа получава наградата Young Talent Award на the Arab Woman Awards. Тя е представена и в книгата Those Who inspire Kuwait, създадена със съдействието на ЮНЕСКО.  

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.