Двудневен рок фест ще се проведе на крепостта "Кракра" в Перник. Музикалната проява е посветена на първия изгрев на месец юли, известен като Джулай морнинг, съобщиха от общинската администрация. Рок фестът се организира от Община Перник в партньорство с Club Maze JB.
Концертът на Нина Николина „Етно джаз проект“ беше кулминацията за отбелязването на 60-ата годишнина от създаването на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“ тази вечер.
„Всичко тече, всичко се променя, както е казал Платон, така и музеят се развива, но и пази традициите и занаятите.
Ние избрахме мотото „Пазим миналото, градим мостове към бъдещето“ и благодарение на всички колеги, без да затваряме музея по време на двегодишната реконструкция, ние станахме по-професионално извисени, повече творчески и с повече приятелството помежду ни“, каза в приветствието си проф. Светла Димитрова, директор на културната институция.
В приветствието си към музея от името на областния управител на Габрово Мария Башева, заместник областният управител Даниела Маринова посочи, че благодарение на усърдието на всички в &b
Смесеният хор „Родни звуци“ към Народно читалище „Добри Войников -1856“ в Шумен ще участва в Международния фестивал „Ние пеем“ в италианската столица Рим от 5 до 7 юли. В програмата на форума ще се включат осем хорови формации от Унгария, Румъния, Португалия, Полша, Латвия, Италия и България, които ще представят концертните си програми в катедралата Санта Мария в Портико, Кампители – Рим в две последователни вечери – на 5 и 6 юли, съобщиха от читалището.
Организаторите посочват, че целта на фестивала е да събира изпълнители от различни краища на света и да насърчи междукултурните контакти и обмяната на опит. Участието на хор „Родни звуци“ с диригент проф. Николай Андриянов и корепетитор Ваня Джамбазова във фестивала в Италия се реализира с подкрепата на Община Шумен и Народно „Добри Войников - 1856“, уточниха от шуменското читалище.
Припомняме, че хор „Родни звуци“ изн
Българската диригентка Деляна Лазарова откри международния конкурс “Джордже Енеску” в Румъния.
Събитието, което е популярно в музикалните среди по целия свят, започна на 31 август (събота) с концерт под палката на нашата сънародничка в Атенеума - най-престижната концертна зала в Букурещ.
“Програмата включваше творба на корейския композитор Шин Ким; Пол Константиненску - троен концерт за цигулка, виолончело, пиано с предните победители Мария Марика (цигулка), Александра Сегал (пиано) и Бенжаин Круитхоф (виолончело). Завършихме с емблематичната творба “Румънска Поема” от Джордже Енеску, която той пише на 16 г. Тя завършва със стария кралски химн на Румъния и включва фолклорни мотиви в средния дял на произведението, което е доста програмно”, разказа специално Деляна Лазарова.
По думите й публиката е била изключително ентусиазира
Второто издание на Street Music Fest ще състои на 27, 28 и 29 септември (петък, събота и неделя) на площад „Славейков“ в София.
Цветният и весел форум ще събере на едно място любителска музика, стрийтарт, фотография, танцови и театрални изпълнения, стендъп, и много други улични и градски форми на изкуство, съобщават организаторите от от Mish Mash Fest.
По думите им, освен нови участници, фестивалът ще представи и нов формат – програма от миниконцерти на многобройни локации, които имат за цел да настанят уличната музика буквално из целия град. Амбицията на организаторите е с времето фестивалът да обхване локации из целия град и постепенно да се превърне в празник на уличните, любителски и независими артисти.
Откриването е с музикална програма.
На сцената ще излезе Дидо
Международният филмов фестивал „Любовта е лудост“ ще се проведе от 23 август до 1 септември във Варна, съобщават организаторите. Това е неговото 32-ро издание.
Откриването е с италианския филм „Все още има утре”, който участва в конкурсната програма. Лентата печели националната филмова награда „Давид на Донатело“ в пет от основните категории, сред които за най-добър филм, режисура, оригинален сценарий и главна женска роля.
За наградата „Златна Афродита“ ще се борят 12 филма, които ще бъдат оценявани от тричленно международно жури с председател режисьорът Момчил Карамитев.
В конкурсната програма са още българският филм „Край реката“ и полският „Празник на огъня“, чийто режисьор Кинга Дембска ще гостува на форума във Варна. Публиката ще се срещне и със създателите на унгарския филм „Някои птици” - режисьора Даниел Хевер и сценаристката Жане
Музикалното събитие ще започне на 29 юни с концерт на групите Mal&Nov Crew, Strix, Sink Below, Baron Chameleon, "Фактор", Truth Be Told и Аlien Аcid Blood.
Вторият концерт ще е на следващия ден и отново ще прикове вниманието на меломаните от миньорския град. На сцената на Пернишката крепост ще се изявят групите "Eкстаз", 12 Bar Band, Bad Citу, Smokey Mountain River Band, Tsunami , Casual Threesome и "Тангра". Двудневният рок фест е със свободен вход.
Историята на рок музиката в Перник започва през 1962 г., когато в града се създава първата местна рок банда "Пернишки братя". Шест години по-късно в града се провежда и рок фестивал. Председател на журито е Борис Карадимчев. Именно на него първо място печели песента на Георги Минчев "Бяла тишина".
Певецът Васил Петров отбелязва 30 години в музиката с концерт на фестивала „Варненско лято“.
В събитието, озаглавено „Незабравимо музикално пътешествие“, с него на сцената са Врачанската филхармония с диригент Христо Павлов, както и солистите Зорница Иларионова (цигулка), Йордан Тоновски (пиано), Христо Минчев (бас) и Кристиан Желев (ударни).
Утре Васил Петров ще представи пред почитателите си специална програма с мащабна оркестрация с джаз нюанси в Летния театър на Варна. В нови аранжименти ще прозвучат авторските композиции „Другият“ и „Подслон в дъжда“, поп класиките Killing me softly, Can`t take my eyes of you, знаковите песни на „Бийтълс" Yesterday и Michelle, рок класиката Soldier of fortune и евъргрийните на Франк Синатра My Way, Strangers in the night, New York, New York. За първи път певецът включва и няколко изпълнения с латинозвучене на познатите х
Изложба "Македония в европейската етническа картография" за периода от средата на XIX в. до Балканските войни от 1912 - 1923 г. ще бъде открита на 15 юли в Културен дом НХК в Бургас от проф. Иван Илчев, ръководител на Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“, съобщават от Регионалния историческия музей в града.
Експозицията представя десетки етнографски карти, правени предимно от европейски картографи. Включени са и такива, създадени в балканските страни. Организаторите на изложбата уточняват, че изложените карти са публикувани в периодичния печат, в широко разпространени памфлети и в училищни атласи. Именно те оказват силно въздействие върху обществените настроения и позволяват да се проследи какви са били основните нагласи към централната част на полуострова в периода от средата на XIX в. до Балканските войни 1912 – 1913 г.
Изложбата гостува в Бургас, след кат
Осем художници от Хасково и страната претворяват усещанията си на платното в една от любимите на хасковлии зони - лесопарк „Кенана“.
Те са част от Националния пленер по живопис, който се провежда всяка година в рамките на седмицата, посветена на празника на Хасково – осми септември.
Тази година темата на пленера е „С Хасково в сърцето“.
По думите на заместник - кмета на Хасково Мария Вълчева, която приветства участниците във втория им творчески ден, местните автори носят темата в сърцето си, а гост художниците вече са споделили добрите си впечатления от южния град и най-вече от гостоприемството на хората тук.
„Това, което споделиха, е изключително позитивно. Аз вярвам, че са вдъхновени наистина да уловят по най-прекрасния начин идентичността и уникалността на нашия град“ ,каза заместник - кметът.
Световноизвестният пианист Ланг Ланг ще бъде удостоен тази година с наградата „Опус класик“ за албума Saint-Saens, издаден през март, съобщи ДПА.
Другите големи победители са германската цигуларка Изабел Фауст и френският виолончелист Готие Капукон в категориите „Инструменталист на годината“.
Наградите „Опус класик“ ще бъдат връчени на 13 октомври на официална церемония в „Концертхаус“ в Берлин, в общо 27 категории.
Журито избра австрийското сопрано Анна Прохаска и немския баритон Константин Кримел за певци на годината. Финландецът Клаус Макела спечели в категорията „Диригент на годината“.
Асоциацията за популяризиране на класическата музика присъжда наградата „Опус класик“ от 2018 г.
Ланг Ланг става световноизвестен с изпълнението си по време на церемонията по откриването на Олимпийските игри в Пекин през 2008 г. През следващи
Град Пейзли в Шотландия вече има собствена Алея на славата по подобие на холивудската, която ще отдава почит към местни знаменитости от света на киното, музиката и телевизията, оставили своя отпечатък върху общността, пише в. "Скотиш Сън".
Сред първите 10 известни личности, удостоени със звезди на новата алея, са актьорите Джерард Бътлър, Дейвид Тенант и Филис Логан и певецът Паоло Нутини.
Дейвид Тенант, познат с ролята си в хитовата научнофантастична поредица "Доктор Кой", казва, че е на "седмото небе" от щастие заради оказаната му чест.
Посмъртно звезда на Алеята на славата получи и драматургът Джон Бърн, който почина през ноември миналата година. Звездата му се намира пред градската библиотека.
Алеята на славата ще отразява и богатото наследство на Пейзли. Тя ще включва ключови забележителности и ще преминава през целия град. Хората, стоящи зад про