Авторска изложба “Jazzy” на художничката и керамик Неда Личева ще бъде открита в Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак (НИХЗИ) на 28 юни, съобщи Иванка Джабраилова, управител на културната институция.
Всеки художник е уникален по неповторим начин. Картините, които представям, по един или друг начин тълкуват въпроси, различни гледни точки и философски разбирания.
Думите на проф. Кирил Божков цитират от музей-галерия „Анел“, където от 4 до 23 юни ще бъде представена негова юбилейна изложба.
Винаги съм се прекланял и възхищавал на „старите майстори“, но и винаги съм се опитвал да не остана глух и сляп за съвременното изкуство, казва още Кирил Божков.
На 15 май той отбеляза своята 60-годишнина.
Проектът, наречен „Дългите спомени за краткия миг“, включваща творби от 1991 до 2023 г.
„Експозицията разкрива виртуозното изкуство на Божков с богати асоциации и символи. Неговите картини съчетават историята и съвремието, изследвани и в доктората му „Нови параметри на представата за виртуозност във
Певецът Кание Уест не признава вината си относно заведения иск срещу него от бивша негова асистенka, по-рано тази седмица, съобщи сайтът TMZ. Рапърът твърди, че всъщност тя е тази, която се е опитвала да го изнудва и му е пращала съобщения с неприлично съдържание.
„В отговор на тези безпочвени твърдения Кание ще заведе дело срещу г-жа Пишиота, която активно го преследва сексуално, за да си издейства работа и други материални облаги, а впоследствие започва и да го изнудва, когато авансите са отхвърлени“, каза адвокат на Кание Уест пред TMZ.
Адвокатът добави, че Лорън Пишиота е откраднала телефона на Кание в опит да унищожи доказателства, които биха противоречали на нейния разказ.
Версията на рапъра е съвсем различна. Лорън е уволнена, защото не е била квалифицирана и е искала необосновани суми в брой, включително и заплата от 4 млн. щатски долара. О
Бившият холивудски продуцент Харви Уайнстийн, който излежава присъда в затвор, бе преместен в болница в Ню Йорк с КОВИД-19, което е влошило здравословното му състояние, тъй като той има и други заболявания, предаде Ройтерс.
Уайнстийн, който е на 72 години, страда от диабет, високо кръвно налягане, спинална стеноза, има течност в сърцето и белите дробове. Освен това дава положителен резултат за КОВИД-19, като има и двойна пневмония.
През февруари 2020 г. съдебните заседатели в Манхатън го признаха за виновен по обвинения в изнасилване. Апелативният съд на Ню Йорк през април отмени присъдата, като установи, че Уайнстийн не е получил справедлив процес. Според решението предходната инстанция е допуснала грешка при вземането предвид на свидетелските показания. Продуцентът отрича всички обвинения, повдигнати срещу него. Възможно е още през септември той да бъде съден о
Изложба "Модата на Българското средновековие" ще бъде открита утре в Историческия музей в Оряхово, каза директорът Евгения Найденова. Експозицията е по проект на музея, финансиран от Обществен дарителски фонд "Участвам-дарявам-променям"- Оряхово и в нея са включени две ушити реплики на средновековни мъжки и женски костюми. Техен автор е д-р Калина Атанасова.
Мъжкият костюм е по запазен стенопис на неизвестен болярин от църквата в с. Станичене (1331-1332). Женската дреха е реплика на облеклото на болярска дъщеря, чийто портрет е запазен в стенопис в църквата при с. Долна Каменица (1323-1330 г.).
Директорът обясни, че посетителите ще могат да разгледат и десет табла със средновековни костюми на различни представители на българското общество от времето на Второто българско царство, също предоставени от д-р Атанасова. Те показват запазени средновековни стенописи
Държавен куклен театър (ДКТ) - Сливен открива новия театрален сезон 2024-2025 с премиера на спектакъла "Маугли" по Ръдиард Киплинг, съобщиха от културният институт.
Премиерата ще се състои на 15 септември на сцената на ДКТ - Сливен.
Сценарият е на Стефан Белов, режисурата - на Бисерка Колевска, сценография - Наталия Гочева, музика - Сара Чакърова, хореография - Милен Данков, текст на стихове - Цветомира Цонева. Участват актьорите Андрей Иванов, Вангел Апостолов, Виктория Иванова, Георги Янев, Миглена Господинова, Росен Иванов, Силвана Петрова, Теодора Попова-Лазарова, Яница Халачева.
Това е една забавна история за човешките взаимоотношения с разнообразни и ярки характери, облечени в кожата на животни от джунглата, посочват от театъра. Езикът е езопов, като на басня. Това прави историята забавна и достъпна за децата.
Приказката е „за малки и големи
Неда Личева е потомствен художник - керамик, възпитаник на Националното училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“ в Троян. Завършва Националната художествена академия в София, специалност „Керамика” при проф. Красимир Джидров. Има редица международни участия и художествени пленери в Германия, Полша, Франция, Швейцария, Израел, България. Освен с керамика, художничката се занимава и с рисуване върху стъкло и арт фотография. Член е на критичната комисия в London Metroplolitan University.
„Нейните творчески търсения са много различни и провокативни, произведенията, които представя са плод не само на умение, но и на въображение. Изложбата ще предложи приемственост, съхранена традиция и бъдеще“, каза Джабраилова.
Изложбата ще бъде подредена в галерия „Портата“ на изложението и ще остане там един месец.
Сабрина Карпентър остава стабилно на върха на класацията „Билборд 200“ за втора седмица с албума Short n’ Sweet, след като преди седмица влезе директно под номер 1, съобщава сайтът на изданието.
Някогашният лидер Пост Малоун с албума си F-1 Trillion се издига с едно стъпало спрямо миналата седмица до номер 2.
Певицата и авторка на песни Чапъл Роан и албумът й The Rise and Fall of a Midwest Princess се изкачват с едно стъпало до трета позиция.
Хитовият албум One Thing at a Time на Морган Уолън слиза от пето на четвърто място тази седмица.
Бившият номер 1 на Тейлър Суифт The Tortured Poets Department се изкачва с едно място на пета позиция.
Били Айлиш с Hit Me Hard and Soft
Неизпълнявани досега в България произведения ще звучат в концерт за закриване на творческия сезон на Камерния оркестър „Дианополис“ в Ямбол, съобщиха от формацията. Концертът е на 16 юни в зала „Съвременност“ на Културно-информационния център „Безистен“ в града.
Творби на двама съвременни композитори ще имат своята премиера у нас – „Anima-concerto“ на руския композитор Андрей Тихомиров, както и „Три украински песни“ от украинския композитор Юрий Шевченко. Гост-диригент на концерта ще бъде Павел Златаров, а солист – Красимира Султанова (цигулка), художествен ръководител на състава.
За творбата „Anima-concerto“ авторът Андрей Тихомиров, който живее от 2017 г. в България, споделя следното: „Нарича се така, защото гласът на цигулката е гласът на човешката душа (anima), с нейната болка и радост, спомени и надежди“.
Андрей Тихомиров е роден в Санкт Петербург, завърш
Габровският камерен оркестър започва лятна програма с концерти на открито. Това съобщи Иван Стоянов, диригент на оркестъра.
Концертите през юли и август ще се състоят на откритата сцена на Дом на културата „Емануил Манолов“ Габрово (от южната страна на сградата на „ИМКА“), посочват организаторите.
Първата проява е на 3 юли, в нея ще участват струнен квартет в състав Даниела Данис - Христова – цигулка, Иван Стоянов – цигулка, Ивайло Ангелов – виола и Велимир Иванов – виолончело ще изпълнят квартети от италианският бароков майстор Франческо Дуранте и ученика на В. А. Моцарт – австрийският композитор Йохан Непомук Хумел. Програмата ще включва Франческо Дуранте – Концерт №3 в сол минор, Йохан Хумел - Квартет оп. 30, № 2 в сол мажор.
Следващият концерт е на 17 юли, след него Габровски камерен оркестър ще изнесе концерт на 7 август, 14 август, 28 а
Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) отхвърли препоръките за включването на прочутия мегалитен паметник Стоунхендж в списъка на застрашените обекти на световното културно наследство, предаде Асошиейтед прес.
Препоръките бяха направени заради плановете на Великобритания да изгради наблизо тунел на магистрала, застрашавайки пейзажа около праисторическия паметник.
Стоунхендж е построен на няколко етапа върху равните земи на Солсбъри в Южна Англия, като началото е поставено преди 5000 години. Уникалният каменен кръг е издигнат през късния неолит.
Мегалитният паметник е включен в Списъка на ЮНЕСКО за световното наследство през 1986 г. - чест, която се оказва на обекти със специално културно или физическо значение.
Експерти на ЮНЕСКО препоръчаха Стоунхендж да бъде включен в списъка на застрашените обекти заради плановете з
Врачанският художник Александър Василев – Василевса представя в Париж едни от най-добрите български атлети, чрез изложба, която съчетава изкуството и спорта и е без аналог в света, съобщи самият той .
Изложбата е българското участие в така наречената културна олимпиада, която ще се провежда във френската столица успоредно с най-голямото световно спортно събитие. Тя се организира по покана на Българския културен институт в Париж и лично от неговия директор Десислава Бинева.
Изложбата се открива днес и в нея са включени най-вече платна от специалните съвместни проекти на художника с различни атлети. От 10 години врачанският творец създава картини - мозаечна живопис, които преди това спортисти, доказали се в своя спорт на световно ниво, са докосвали с четка или оцветени ръце. Затова и изложбата се казва „Споделени движения“.
„Това е моята почит към