Баритонът Андрей Юрковски, който отскоро е солист в Държавна опера - Бургас, ще има възможност отново да покаже превъплъщението си в образа на Фигаро в спектакъла "Севилският бръснар" от Джоакино Росини на 18 юни. Той дебютира в ролята, пресъздадена в стила на Елвис Пресли, четири дни по-рано, съобщават от културната институция в морския град.
С новия, осъвременен постановъчен прочит на Александър Текелиев на класическото произведение, съчетан с оригиналните сценографски и костюмографски решения на Денис Иванов, "Севилският бръснар" продължава да е предпочитано заглавие за местната публика вече почти три години след своята премиера, допълват от екипа на операта.
Диригент на спектакъла ще е Иван Кожухаров. В ролята на Розина отново ще е мецосопраното Йоана Кадийска. Андрея Мирчев ще е Граф /Шейх/ Алмавива, басът Костадин Мечков ще бъде отново Доктор Бартоло, а басът Диман Панчев ще е Дон Базилио. Сопраното Нона Кръстникова ще играе Берта, а баритонът Йордан Христозов ще влезе в образите на Фиорелло и на Офицера.
Посланието да ценим корените и крилете, завещани от прадедите ни, отправя с изложбата си исперихската художничка Теодора Николова.
Експозицията под наслов „С криле към корените“ ще бъде открита на 9 септември в зала 1 на Народно читалище „Съзнание – 1891“ в родния й град.
Това е 16-ата й самостоятелна изложба, а от началото на тази година - трета поред, каза авторката.
Преди един от най-светлите християнски празници – Великден, тя подари на почитателите на приложното и на изобразителното изкуство в Разград късче надежда, феерия от цветове и пролетно усещане с изложбата базар „Пролетна феерия“. През юни нейни творби бяха експонирани в Художествената галерия в Балчик под надслов "В хармония с природата".
В настоящата й изложба ще бъдат показани живописни платна и творби от сферата на техниката асамблаж
Актрисата Диан Форест, която е 89-годишна, е била ударена в лицето и повалена на земята при непровокирано нападение, докато чакала да пресече улица в Ню Йорк по-рано този месец, съобщи Асошиейтед прес.
Диан Форест, която държи рекорд на "Гинес" за най-възрастната работеща жена стендъп комик, тъкмо си била купила кафе и чакала на пешеходна пътека на път за тренировка в басейн, когато някой я нападнал в гръб и я ударил в окото. Тя паднала на земята в шок, където я намерили пристигналите на място полицаи и екип от спешна помощ.
Помислих, че съм загубила зрението с окото си, защото не виждах нищо с него, каза Форест. През следващите четири часа зрението с удареното око се възстановило, докато актрисата била на прегледи в болница.
Полицията съобщи, че за инцидента от 10 юли е заподозряна жена, която била със сплетена коса и облечена в спортен екип с къс топ и къси пан
Част от историческия комплекс Съмърсет хаус в Лондон, превърнат в културен център, ще остане отворена за посетители, въпреки пожара, който вчера повреди покрива, предадоха Пе Ей мидия/ДПА.
Води се разследване, като основната част от комплекса е затворена „до второ нареждане“.
Галерия "Кортолд", където са изложени безценни произведения на изкуството, включително автопортрет на Винсент Ван Гог от 1889 г., на който той е с превързано ухо, и картини на Клод Моне и Пол Сезан, "не беше пряко засегната" от пожара и днес ще отвори отново.
В изявление от Съмърсет Хаус се казва, че „безопасността и доброто физическо състояние на творците, посетителите и персонала са от първостепенно значение“ и мястото ще остане затворено, докато лондонската противопожарна бригада извършва разследването си.
Днешно събитие, озаглавено Daytimes x R
Третият фестивал на младежкото доброволчество „Свободен час“ ще се състои в Борисовата градина, в София, на 16 септември, съобщават организаторите.
Дискусионен панел „На приказка за доброто“ ще качи на сцената четирима герои, които ще разкажат своите истории, свързани с доброволчеството и подкрепата на каузи. Това са основателят на сдружение „Операция: Плюшено мече“ Михаела Качарова, Михаил Стефанов – член на екипа на Aurubis Bulgaria и експерт в комуникациите и организационното развитие, Полина Голикова – тийнейджър и бежанец от Украйна, която трупа доброволчески опит в България, и Рада Бонева – създател на съдържание, блогър и подкастър, позната като Thrift Sheep.
В рамките на фестивала младежите ще могат да се срещнат и разговарят с екипите на 11 неправителствени орга
Камелия Тодорова и Васил Петров, с Биг бенда на Националната музикална академия с ръководител Михаил Йосифов, дадоха старт на 27-ото издание на „Банско джаз фестивал“ с концерта „Джаз и легенди“.
Тази година във фестивала участват над 130 изпълнители от 18 държави, а концертите в рамките на осемте фестивални дни са 23.
В първата вечер на сцената излизат още „Мишел Сахрауи трио“ и носителят на няколко награди „Грами“ Джейсън Майлс със своя „Лисабонски електрик 4тет“.
Фестивалът откри официално кметът на планинския град Стойчо Баненски, който преди началото на тазгодишните джаз концерти каза пред журналисти, че и тази година програмата е разнообразна и богата, с редица акценти.
Банско е не само пазител на традициите, но и създател на такива, каза Баненски и допълни, че това включва и джаз фестивала. Една от тях е всяка година в рамките н
В спектакъла участва и хоровият състав на бургаската опера с диригент Александър Чепанов. За постановката допринасят още асистентрежисьорите Петър Тихолов и Лина Пеева, концертмайсторът Ваня Златева, пианистката Илиана Тодорова, както и корепетиторът Райна Попова. Автор на субтитрите на български език, които вървят успоредно със спектакъла, е Сребрина Славова.
Театралната миниатюра на Държавен куклен театър (ДКТ) - Габрово „Грамотното мишле“ ще бъде представена на 11 септември в залата за събития и срещи на Детския отдел на Регионалната библиотека (РБ) „Априлов-Палаузов“-Габрово, съобщават от трупата.
Автор на постановката е Радостина Андреева, актьор в театъра.
Екипът на ДКТ–Габрово ще запознае посетителите с вълшебството на буквите и приключенията на едно малко мишленце. Представлението е част от проекта на габровската библиотека „В началото бе Словото…” - от глаголицата до съвременното изкуство”, който е съфинансиран по програма „Култура“ на Община Габрово за 2024 година.
"Грамотното мишле" е театрална миниатюра в интерактивна форма и музика на живо. Тя е предназначена за деца в предучилищна възраст“, каза Радостина Андреева. Тя д
Фестивалът за документално кино с фокус върху човешките права Sofia DocuMental обявява пълната програма на петото си издание. Тридесетте премиерни за България заглавия ще бъдат показани на девет локации в столицата, уточняват организаторите.
„Метаморфоза“ обединява филми, вгледани в най-личните аспекти на живота на своите герои – от откриващия „Без посока” на Елина Псику и въпросите около телесната автономия, през историите на „Изчезналите” в Япония, потеглили към нов живот другаде, или пък предизвикателствата пред хърватско-ромска двойка, която преосмисля традицията и стереотипите, до това какво е да си „Агент на щастие” в Бутан.
В категориите „Сфера на влияние“ и „Демокрация“ под прицел са темите, хората и местата по света, чиито имен
„Осъзнал съм, че съм Гого от „Тоника“. Никой не говори за мен като Георги Найденов. За мен „Тоника“ наистина е съдба и така ще продължи до края на живота ми“, споделя в интервю певецът Георги Найденов-Гого (1949-2014), един от членовете на вокалния квартет „Тоника“.
Тази година се честват 75 години от рождението му.
ЖИВОТЪТ НА ГОГО НАЙДЕНОВ ПРЕДИ „ТОНИКА“
Георги Найденов е роден на 6 август 1949 година в Бургас. Завършва Химическия техникум в родния си град. Там Гого създава музикалната група „Счупените епруветки“. През 1975 година завършва Висшия химикотехнологичен институт, но никога не е работил по специалността си.
В продължение на три години е част от група „Корали“ към бургаския химически техникум. Групата създава „Бургаски вечери“, която става официален музикален символ на града.
„ТОНИКА“ КАТО ЕКВИВАЛЕНТ
Всеки художник е уникален по неповторим начин. Картините, които представям, по един или друг начин тълкуват въпроси, различни гледни точки и философски разбирания.
Думите на проф. Кирил Божков цитират от музей-галерия „Анел“, където от 4 до 23 юни ще бъде представена негова юбилейна изложба.
Винаги съм се прекланял и възхищавал на „старите майстори“, но и винаги съм се опитвал да не остана глух и сляп за съвременното изкуство, казва още Кирил Божков.
На 15 май той отбеляза своята 60-годишнина.
Проектът, наречен „Дългите спомени за краткия миг“, включваща творби от 1991 до 2023 г.
„Експозицията разкрива виртуозното изкуство на Божков с богати асоциации и символи. Неговите картини съчетават историята и съвремието, изследвани и в доктората му „Нови параметри на представата за виртуозност във
Английската анимация "10 живота", която беше показана първо на филмовия фестивал "Сънданс", е най-гледаната от българските зрители в кината в края на месец август, сочат обобщените данни от миналия уикенд.
Приключенията на котарака Бекет, който се връща под различна форма на Земята, след като губи деветия си живот, са приковали интереса на 9292 зрители и отчитат 106 480 лева от първите три дни у нас.
На второ място е "Аз, проклетникът 4", който вече девет седмици е сред най-гледаните филми у нас. Новата порция от пакости на миньоните, които за малко се разделят с Гру, но и се събират отново за взривоопасен финал, е с вече 190 108 зрители и постъпления от 2 325 169 лева.
Трети по ред е двуседмичният първенец - "Пришълецът: Ромул". Случващото се с екипажа на космическия кораб "Ромул" и изправянето лице в лице с най-ужасяващата форма на живот във Вселената с