NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Юлия Винер: Биография
3059
Цветни аспекти

Юлия Винер: Биография

Чуждестранната преса определя гласа й като блестящ сопран, чиято школовка стига до съвършенство. „Успехът, мислех си, идва без много усилия, стига да имаш талант. Постепенно, с много воля, си изградих режим и певчески навици. Научих се на строга дисциплина

| 17 Юни 2024, 11:25 ч.
Юлия Винер: Биография
Юлия Винер: Биография
Снимка © DFA

Чуждестранната преса определя гласа й като блестящ сопран, чиято школовка стига до съвършенство. 

Художествената галерия "Ротенберг-Узунов" и  "Александру Ръдулеску" от Букурещ подредиха изложба в Държавен културен институт "Културен център "Двореца" - Балчик. Експозицията "Балчик: свят на изкуството, 100 години по-късно" е  свързана с румънското междувоенно изкуство, съобщават от културния институт.

Тя включва петдесет и две творби, снимки и документи, уловили забележителни моменти от „черноморската художествена школа“ - термин, въведен през 1923 г. от историка на изкуството и теоретика Анри Фосийон.

Гала Галактион описва „Белия град“, наречен така заради белите варовикови скали, които опасват Балчик, като „прекрасно селище на библейска медитация“. Неслучайно споменава духовното измерение на това място, тъй като в района са построени едни от най-старите християнски базилики. Румънската кралица Мария се влюбва в неукротимия дух на мястото и неговия тих ри

Изложба "Рисунки" на живописеца Слави Славов ще бъде открита в Стара Загора. Вернисажът е утре в Изложбена зала "Лубор Байер“, съобщиха от общинския пресцентър.

"Изложбата с рисунки на Слави Славов е своеобразна покана към публиките в града да осмислят творчеството му от последните години. Той е от колегите, които не обичат шума, защото олелията е лишена от функция, за разлика от рисуването, което придава смисъл на съществуването", каза д-р Милен Алагенски, председател на Съюза на българските художници в града под липите, цитиран от пресцентъра.

Слави Славов преминава през всички етапи на традиционното ни художествено образование в епохата на социализма. Сякаш личният му път следва общите принципи на поколението, а именно бягството от конкретиката на реализма и търсенето на собствен индивидуален почерк, допълва Алагенски.

Творецът е роден през 1958 г. Завършва

Центърът „Помпиду“ за съвременно изкуство в Париж разкри имената на тримата архитекти, отговорни за преустройството на културната институция, която трябва да бъде затворена за ремонт през септември 2025 г., предаде АФП. 

Французинът Никола Моро и японецът Хироко Кусуноки ще бъдат водещите архитекти на този проект, заедно с мексиканската архитектка Фрида Ескобедо. Моро и Кусуноки проектираха централния павилион в кампуса на престижната гимназия Sciences Po Paris през 2021 г. От своя страна Ескобедо бе избрана да обнови крилото в музея на изкуството „Метрополитън“ в Ню Йорк, през 2022 г. 

Открит преди почти половин век, центърът „Помпиду“ ще бъде затворен за посетители от септември 2025 г. до 2030 г. за мащабно премахване на азбест и ремонтни дейности. Разходите за тази техническа работа се оценяват на 262 млн. евро и се финансират от френското правителство.

Ретроспективната изложба на Стефанка Стойчева „Погледни ме“ представя  творчеството на едно от най-ярките живи присъствия в художествения живот на Казанлъшката долината. Това каза директорът на местната Художествена галерия и куратор на изложбата д-р Пламен Петров. Експозицията е разгърната в четири пространства на културния институт – в централната сграда и във филиалите къща музей „Ненко Балкански“ и къща музей „Дечко Узунов“, а според куратора апелът „Погледни ме“ не е молба, не е ласкателство, не е вик, а е плавно желание, което авторката излъчва в своята работа и в артистичното си присъствие на българската художествена сцена. 

Според д-р Петров присъствието на Стефанка Стойчева на тази сцена е толкова ярко не само заради творбите, които показва, а и заради нейния висок дух. Интензивната работа по експозицията е започнала през март т.г., като оттогава двамата са

Популярни български изпълнители ще гостуват във Велико Търново с концерт от турнето “Обич и песен 2024“, съобщи инициаторът и организатор на събитието Евгени Боянов. 

Тази вечер група "Диана Експрес", Мими Иванова, Силвия Кацарова, Мая Нешкова, Нелина и Теди Кацарова ще се качат на сцената на Летния театър, за да изпълнят някои от най-големите си хитове, каза Боянов. 

Част от програмата ще са песните "Майчице свята", "Наследство", "Стари мой приятелю", "Обещай ми любов", "Честит рожден ден", като освен тях ще има и нови заглавия от репертоара на изпълнителите.

Турнето "Обич и песен" започна с концерт в Русе, премина през Плевен, а след Велико Търново през месеците юли и август ще обиколи градовете Добрич, Шумен, Стара Загора, Пловдив, Варна, Бургас и Созопол. 

Финалният концерт ще е в Зала 1 на НДК в София на 28 октомври.

Концертите "О

„Успехът, мислех си, идва без много усилия, стига да имаш талант. Постепенно, с много воля, си изградих режим и певчески навици. Научих се на строга дисциплина. Осъзнах, че гласът е фино и капризно оръжие, което не можеш да си позволиш да форсираш“, казва певицата Юлия Винер-Ченишева. Днес се навършват 95 години от нейното рождение.

„Знаем България като страна на розите. Сега разбираме, че е страна и на славей – Юлия Винер“, пише издавания в Брюксел вестник „Метропол“.

От 1961 г. Юлия Винер е постоянен гост-солист на берлинската Щатсопера, в продължение на 15 години. Там и публиката, и критиката, я обсипват с аплодисменти. Удостоена е с почетното звание на Щатсопера –  камерзингерин, за големи заслуги в развитието на певческото изкуство. Оперната прима гастролира на оперните сцени в Италия, СССР, Япония, Белгия, Франция, Куба, Полша

МЕЧТАЕ ДА СТАНЕ БАЛЕРИНА

Юлия Винер е родена на 17 юни 1929 г. в София, в семейство на руски емигрант от еврейски произход. Певческата си дарба наследява от баба си по майчина линия, която била много гласовита.

С фотоизложба на Римския стадион и гала спектакъл на Фолклорен ансамбъл „Тракия“ на Античния театър днес вечерта ще бъде открито тазгодишното издание на Празници на Стария град.

„Вдъхновението“ е водеща тема на документалната фотоизложба на Римския стадион, която ще разкаже за Празниците на Стария град през годините. Художествените фотографии на доц. Никола Лаутлиев, архивни кадри и документи на Общински институт „Старинен Пловдив“ и партньорите от Народна библиотека „Иван Вазов“ и Дирекция „Регионален държавен архив“ - Пловдив представят визуален разказ за това как през годините Старинен Пловдив става пресечна точка на всички изкуства, но и място за забави, улични шествия, приложни занаяти и други. 

Официалното откриващо събитие на тазгодишните празници е гала спектакълът „50 години емоция“ н

Изложба с над 50 произведения на художника Наум Хаджимладенов ще бъде показана в София по повод 130-годишнината от рождението му.

Експозицията ще бъде открита на 22 август в столичната галерия Artmark и може да бъде разгледана до 20 септември, съобщават домакините на събитието. 

Идеята е да се направи обзор на творчеството на Наум Хаджимладенов, като в изложбата са включени картини от 1914 г до края на 70-те и началото на 80-те години на миналия век, казаха от екипа на галерията.

През юни произведения на Наум Хаджимладенов бяха изложени в Художествената галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков, но столичната експозиция няма да повтори дословно предишната изложба. „Има и добавени произведения“, отбелязват от екипа.

По думите им експозицията включва разнообразие от произведения, обхващащи различни периоди о

Британската певица Адел представи последния си, десети концерт в Мюнхен в последния ден на август на огромна сцена на открито, с което сложи края на европейските си сценични изяви за годината и подобри световни рекорди.

Стотици хиляди почитатели се стекоха в столицата на Бавария от началото на резиденцията на британската мегазвезда на 2 август. Изпълнителката на хитовете Rolling in the Deep и Hello изпълняваше по два концерта всяка седмица на специално изградената сцена Adele Arena на територията на търговския панаир в града, където традиционно се провежда Октоберфест.

Адел, известна с нежеланието си да организира турнета, имаше концерти в Европа през 2016 г. преди тазгодишната си резиденция в Мюнхен. Певицата, която е на 36 години, вече обяви, че планира да си вземе дълга почивка след баварските концерти. С тях британската изпълнителка е поставила няколко рекорда, пис

Стара Загора ще бъде домакин на изложбата „Японски дух“ на Юкие Сато. Това се съобщава на официалната страница на Народно читалище „Родина- 1860“, в което ще бъде представена експозицията. Изложбата от 55 картини ще бъде подредена в Школата за изобразителни изкуства при читалището и ще бъде открита на 2 август, петък.

Авторката Юкие е била преподавател по изобразително изкуство към школата преди две десетилетия. Тя остава в Стара Загора за четири години по японската програма Джайка за обмен на специалисти между Япония и България. 

През годините след това български творби гостуват в Япония, а творби на японски деца – в България. Така се стига и до предстоящата изложба на техния ръководител – Юкие Сато, разказа Мариана Алипиева, директор на школата.

Днес Юкие Сато е преподавател по изобразително изкуство в град Чиба. „Юки пази и до днес много топли и мили сп

Фестивалът на лирическото изкуство в Екс-ан-Прованс, Южна Франция, преоткрива операта "Самсон", съобщи АФП. Диригентът Рафаел Пишон ще представи цензурираната и изгубена творба.

"Самсон" има какво да ни разкаже през 2024 г., казва Пишон. Темата на произведението засяга вярата, фанатизма, политическата съдба, двойствената човешка природа. Пишон е специалист по барокова музика и голям почитател на композитора Жан-Филип Рамо (1683-1764), написал операта, състояща се от пет действия и пролог.

Режисьор на постановката е Клаус Гут. 

"Самсон" е композирана през 1733 г., а либретото е по едноименното произведение на Волтер. Цензурата застига операта още през следващата година, смятана е за неблагочестива, обяснява Пишон. Операта е забранена, а партитурите - изгубени.

Впоследствие Рамо използва части от "Самсон" в други свои опери, сред които са "Галантните Инд

„Учех в католическия пансион „Санта Мария“ на ул. „Гургулят“. Там изучавахме немски и пеехме по малко. Аз обаче научавах веднага всички нови шлагери и си пеех в банята. Но мечтата ми беше да стана балерина. От петгодишна учех балет, но фаталното число 13 ме препъна – до тринайсетата си година стигнах до 13 фуетета. А всяка балерина трябва стигне до 32... След фуететата свирех на пиано, обучавах се при пианиста Ото Либих, но ми се струваше, че е по-лесно да се пее“, спомня си певицата. От пианото и балета тя усвоява умения, които й помагат за сценичното присъствие на сцената – стойката, позицията на ръцете, усет за всеки тон.

В КОНСЕРВАТОРИЯТА НА 16

На 16 години и три месеца Юлия Винер се явява на приемните изпити в Държавната консерватория, които взема успешно, но за да я запишат се налага да й извадят нови документи, тъй като няма навършени 18 години. Тя е приета в класа на Елена Ангелова-Орукин, а от следващата година учи в класа на Димитър Кожухаров. За него казва: „Той винаги ми е бил педагог и стимул. Когато не сме могли да учим някоя партия заедно, се е отразявало на изпълнението ми. От него съм усвоила един принцип – да се опитам неизменно да пея по-трудни партии“. 

През 1951 г., докато е още студентка, Юлия Винер се явява на Второто общобългарско състезание за певци и инструменталисти и печели трета награда. „Това беше голямо отличие за един студент. За повече не можеше и да се мечтае, защото конкуренти бяха най-добрите и вече утвърдени оперни певци. На този конкурс моят глас направи впечатление на проф. Веселин Стоянов и на диригентите Асен Найденов и Саша Попов“, разказва певицата.

СОЛИСТ В СОФИЙСКАТА ОПЕРА НА 24

От 1953 г. Юлия Винер е редовна артистка в Софийската народна опера. Дебютира през следващата година, точно на рождения си ден – 17 юни, в  ролята на Леонора от операта „Трубадур“ на Джузепе Верди. Този миг Юлия Винер определя за най-щастливия си момент на сцената.

„Когато дебютирах в „Трубадур“, по същото време се играеше и „Евгени Онегин“. На 24 години логично беше да изпея Татяна. Но моят музикален педагог проф. Димитър Кожухаров каза: „Като ще се давиш, в големи води да е“. Така изпях от прощъпалника си Леонора от „Трубадур“, а на 26 години – Аида. Всички ми казва, че някъде ще закъсам, но не познаха. Това беше най-щастливият ми миг“, казва певицата.

В репертоара й на софийска сцена са и ролите на Ярославна от операта „Княз Игор“, Лиза в „Дама пика“, Дездемона от „Отело“, Елизабета в „Дон Карлос“, Тоска, Виолета в „Травиата“. Ангажиментите в операта Юлия Винер съвместява с концерти из страната, на които, заедно със Софийската държавна филхармония, изпълнява арии от опери на Моцарт и Верди и други песни.

Юлия Винер е омъжена за оперния режисьор Димитър Ченишев.

ПРИЗНАНИЕ

За постиженията в кариерата си оперната прима е многократно награждавана. Носителка е на орден „Кирил и Методий“ (първа и втора степен, 1957, 1966), лауреат е на Димитровска награда (1959), отличена е с орден „Народна република България“ (1979). На 22 юли 1999 г. получава орден „Стара планина“ (първа степен) – за изключителните й заслуги към българската култура в областта на оперното изкуство.

Юлия Винер-Ченишева умира на 22 октомври 2010 г. след кратко боледуване.

, НП/Отдел „Справочна“

Използвани източници: , ВИНФ, 22.10.2010; „Българска музикална култура“, с. 199; „Кой кой е в България“, с.119; сп. „Българска музика“, бр. 3/1973; сп. „Народна култура“, бр. 40, 5.10.1979; в. „Вестник за жената“, 7.1.1994; в. „Континент“, 11.3.1994; в. „Труд“, 20.10.2012 и 17.6.2007; „Държавен вестник“, бр. 68, 30.7.1999;  https://www.bnr.bg/horizont/post/101134446/spomen-za-pevicata-ulia-viner.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 03:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
3059
Цветни аспекти

Юлия Винер: Биография

Чуждестранната преса определя гласа й като блестящ сопран, чиято школовка стига до съвършенство. „Успехът, мислех си, идва без много усилия, стига да имаш талант.

| 17 Юни 2024, 11:25 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Юлия Винер: Биография
Юлия Винер: Биография
Снимка © DFA

Чуждестранната преса определя гласа й като блестящ сопран, чиято школовка стига до съвършенство. 

„Успехът, мислех си, идва без много усилия, стига да имаш талант. Постепенно, с много воля, си изградих режим и певчески навици. Научих се на строга дисциплина. Осъзнах, че гласът е фино и капризно оръжие, което не можеш да си позволиш да форсираш“, казва певицата Юлия Винер-Ченишева. Днес се навършват 95 години от нейното рождение.

Художествената галерия "Ротенберг-Узунов" и  "Александру Ръдулеску" от Букурещ подредиха изложба в Държавен културен институт "Културен център "Двореца" - Балчик. Експозицията "Балчик: свят на изкуството, 100 години по-късно" е  свързана с румънското междувоенно изкуство, съобщават от културния институт.

Тя включва петдесет и две творби, снимки и документи, уловили забележителни моменти от „черноморската художествена школа“ - термин, въведен през 1923 г. от историка на изкуството и теоретика Анри Фосийон.

Гала Галактион описва „Белия град“, наречен така заради белите варовикови скали, които опасват Балчик, като „прекрасно селище на библейска медитация“. Неслучайно споменава духовното измерение на това място, тъй като в района са построени едни от най-старите християнски базилики. Румънската кралица Мария се влюбва в неукротимия дух на мястото и неговия тих ри

Изложба "Рисунки" на живописеца Слави Славов ще бъде открита в Стара Загора. Вернисажът е утре в Изложбена зала "Лубор Байер“, съобщиха от общинския пресцентър.

"Изложбата с рисунки на Слави Славов е своеобразна покана към публиките в града да осмислят творчеството му от последните години. Той е от колегите, които не обичат шума, защото олелията е лишена от функция, за разлика от рисуването, което придава смисъл на съществуването", каза д-р Милен Алагенски, председател на Съюза на българските художници в града под липите, цитиран от пресцентъра.

Слави Славов преминава през всички етапи на традиционното ни художествено образование в епохата на социализма. Сякаш личният му път следва общите принципи на поколението, а именно бягството от конкретиката на реализма и търсенето на собствен индивидуален почерк, допълва Алагенски.

Творецът е роден през 1958 г. Завършва

Центърът „Помпиду“ за съвременно изкуство в Париж разкри имената на тримата архитекти, отговорни за преустройството на културната институция, която трябва да бъде затворена за ремонт през септември 2025 г., предаде АФП. 

Французинът Никола Моро и японецът Хироко Кусуноки ще бъдат водещите архитекти на този проект, заедно с мексиканската архитектка Фрида Ескобедо. Моро и Кусуноки проектираха централния павилион в кампуса на престижната гимназия Sciences Po Paris през 2021 г. От своя страна Ескобедо бе избрана да обнови крилото в музея на изкуството „Метрополитън“ в Ню Йорк, през 2022 г. 

Открит преди почти половин век, центърът „Помпиду“ ще бъде затворен за посетители от септември 2025 г. до 2030 г. за мащабно премахване на азбест и ремонтни дейности. Разходите за тази техническа работа се оценяват на 262 млн. евро и се финансират от френското правителство.

Ретроспективната изложба на Стефанка Стойчева „Погледни ме“ представя  творчеството на едно от най-ярките живи присъствия в художествения живот на Казанлъшката долината. Това каза директорът на местната Художествена галерия и куратор на изложбата д-р Пламен Петров. Експозицията е разгърната в четири пространства на културния институт – в централната сграда и във филиалите къща музей „Ненко Балкански“ и къща музей „Дечко Узунов“, а според куратора апелът „Погледни ме“ не е молба, не е ласкателство, не е вик, а е плавно желание, което авторката излъчва в своята работа и в артистичното си присъствие на българската художествена сцена. 

Според д-р Петров присъствието на Стефанка Стойчева на тази сцена е толкова ярко не само заради творбите, които показва, а и заради нейния висок дух. Интензивната работа по експозицията е започнала през март т.г., като оттогава двамата са

Популярни български изпълнители ще гостуват във Велико Търново с концерт от турнето “Обич и песен 2024“, съобщи инициаторът и организатор на събитието Евгени Боянов. 

Тази вечер група "Диана Експрес", Мими Иванова, Силвия Кацарова, Мая Нешкова, Нелина и Теди Кацарова ще се качат на сцената на Летния театър, за да изпълнят някои от най-големите си хитове, каза Боянов. 

Част от програмата ще са песните "Майчице свята", "Наследство", "Стари мой приятелю", "Обещай ми любов", "Честит рожден ден", като освен тях ще има и нови заглавия от репертоара на изпълнителите.

Турнето "Обич и песен" започна с концерт в Русе, премина през Плевен, а след Велико Търново през месеците юли и август ще обиколи градовете Добрич, Шумен, Стара Загора, Пловдив, Варна, Бургас и Созопол. 

Финалният концерт ще е в Зала 1 на НДК в София на 28 октомври.

Концертите "О

„Знаем България като страна на розите. Сега разбираме, че е страна и на славей – Юлия Винер“, пише издавания в Брюксел вестник „Метропол“.

От 1961 г. Юлия Винер е постоянен гост-солист на берлинската Щатсопера, в продължение на 15 години. Там и публиката, и критиката, я обсипват с аплодисменти. Удостоена е с почетното звание на Щатсопера –  камерзингерин, за големи заслуги в развитието на певческото изкуство. Оперната прима гастролира на оперните сцени в Италия, СССР, Япония, Белгия, Франция, Куба, Полша

С фотоизложба на Римския стадион и гала спектакъл на Фолклорен ансамбъл „Тракия“ на Античния театър днес вечерта ще бъде открито тазгодишното издание на Празници на Стария град.

„Вдъхновението“ е водеща тема на документалната фотоизложба на Римския стадион, която ще разкаже за Празниците на Стария град през годините. Художествените фотографии на доц. Никола Лаутлиев, архивни кадри и документи на Общински институт „Старинен Пловдив“ и партньорите от Народна библиотека „Иван Вазов“ и Дирекция „Регионален държавен архив“ - Пловдив представят визуален разказ за това как през годините Старинен Пловдив става пресечна точка на всички изкуства, но и място за забави, улични шествия, приложни занаяти и други. 

Официалното откриващо събитие на тазгодишните празници е гала спектакълът „50 години емоция“ н

Изложба с над 50 произведения на художника Наум Хаджимладенов ще бъде показана в София по повод 130-годишнината от рождението му.

Експозицията ще бъде открита на 22 август в столичната галерия Artmark и може да бъде разгледана до 20 септември, съобщават домакините на събитието. 

Идеята е да се направи обзор на творчеството на Наум Хаджимладенов, като в изложбата са включени картини от 1914 г до края на 70-те и началото на 80-те години на миналия век, казаха от екипа на галерията.

През юни произведения на Наум Хаджимладенов бяха изложени в Художествената галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков, но столичната експозиция няма да повтори дословно предишната изложба. „Има и добавени произведения“, отбелязват от екипа.

По думите им експозицията включва разнообразие от произведения, обхващащи различни периоди о

Британската певица Адел представи последния си, десети концерт в Мюнхен в последния ден на август на огромна сцена на открито, с което сложи края на европейските си сценични изяви за годината и подобри световни рекорди.

Стотици хиляди почитатели се стекоха в столицата на Бавария от началото на резиденцията на британската мегазвезда на 2 август. Изпълнителката на хитовете Rolling in the Deep и Hello изпълняваше по два концерта всяка седмица на специално изградената сцена Adele Arena на територията на търговския панаир в града, където традиционно се провежда Октоберфест.

Адел, известна с нежеланието си да организира турнета, имаше концерти в Европа през 2016 г. преди тазгодишната си резиденция в Мюнхен. Певицата, която е на 36 години, вече обяви, че планира да си вземе дълга почивка след баварските концерти. С тях британската изпълнителка е поставила няколко рекорда, пис

Стара Загора ще бъде домакин на изложбата „Японски дух“ на Юкие Сато. Това се съобщава на официалната страница на Народно читалище „Родина- 1860“, в което ще бъде представена експозицията. Изложбата от 55 картини ще бъде подредена в Школата за изобразителни изкуства при читалището и ще бъде открита на 2 август, петък.

Авторката Юкие е била преподавател по изобразително изкуство към школата преди две десетилетия. Тя остава в Стара Загора за четири години по японската програма Джайка за обмен на специалисти между Япония и България. 

През годините след това български творби гостуват в Япония, а творби на японски деца – в България. Така се стига и до предстоящата изложба на техния ръководител – Юкие Сато, разказа Мариана Алипиева, директор на школата.

Днес Юкие Сато е преподавател по изобразително изкуство в град Чиба. „Юки пази и до днес много топли и мили сп

Фестивалът на лирическото изкуство в Екс-ан-Прованс, Южна Франция, преоткрива операта "Самсон", съобщи АФП. Диригентът Рафаел Пишон ще представи цензурираната и изгубена творба.

"Самсон" има какво да ни разкаже през 2024 г., казва Пишон. Темата на произведението засяга вярата, фанатизма, политическата съдба, двойствената човешка природа. Пишон е специалист по барокова музика и голям почитател на композитора Жан-Филип Рамо (1683-1764), написал операта, състояща се от пет действия и пролог.

Режисьор на постановката е Клаус Гут. 

"Самсон" е композирана през 1733 г., а либретото е по едноименното произведение на Волтер. Цензурата застига операта още през следващата година, смятана е за неблагочестива, обяснява Пишон. Операта е забранена, а партитурите - изгубени.

Впоследствие Рамо използва части от "Самсон" в други свои опери, сред които са "Галантните Инд

МЕЧТАЕ ДА СТАНЕ БАЛЕРИНА

Юлия Винер е родена на 17 юни 1929 г. в София, в семейство на руски емигрант от еврейски произход. Певческата си дарба наследява от баба си по майчина линия, която била много гласовита.

„Учех в католическия пансион „Санта Мария“ на ул. „Гургулят“. Там изучавахме немски и пеехме по малко. Аз обаче научавах веднага всички нови шлагери и си пеех в банята. Но мечтата ми беше да стана балерина. От петгодишна учех балет, но фаталното число 13 ме препъна – до тринайсетата си година стигнах до 13 фуетета. А всяка балерина трябва стигне до 32... След фуететата свирех на пиано, обучавах се при пианиста Ото Либих, но ми се струваше, че е по-лесно да се пее“, спомня си певицата. От пианото и балета тя усвоява умения, които й помагат за сценичното присъствие на сцената – стойката, позицията на ръцете, усет за всеки тон.

В КОНСЕРВАТОРИЯТА НА 16

На 16 години и три месеца Юлия Винер се явява на приемните изпити в Държавната консерватория, които взема успешно, но за да я запишат се налага да й извадят нови документи, тъй като няма навършени 18 години. Тя е приета в класа на Елена Ангелова-Орукин, а от следващата година учи в класа на Димитър Кожухаров. За него казва: „Той винаги ми е бил педагог и стимул. Когато не сме могли да учим някоя партия заедно, се е отразявало на изпълнението ми. От него съм усвоила един принцип – да се опитам неизменно да пея по-трудни партии“. 

През 1951 г., докато е още студентка, Юлия Винер се явява на Второто общобългарско състезание за певци и инструменталисти и печели трета награда. „Това беше голямо отличие за един студент. За повече не можеше и да се мечтае, защото конкуренти бяха най-добрите и вече утвърдени оперни певци. На този конкурс моят глас направи впечатление на проф. Веселин Стоянов и на диригентите Асен Найденов и Саша Попов“, разказва певицата.

СОЛИСТ В СОФИЙСКАТА ОПЕРА НА 24

От 1953 г. Юлия Винер е редовна артистка в Софийската народна опера. Дебютира през следващата година, точно на рождения си ден – 17 юни, в  ролята на Леонора от операта „Трубадур“ на Джузепе Верди. Този миг Юлия Винер определя за най-щастливия си момент на сцената.

„Когато дебютирах в „Трубадур“, по същото време се играеше и „Евгени Онегин“. На 24 години логично беше да изпея Татяна. Но моят музикален педагог проф. Димитър Кожухаров каза: „Като ще се давиш, в големи води да е“. Така изпях от прощъпалника си Леонора от „Трубадур“, а на 26 години – Аида. Всички ми казва, че някъде ще закъсам, но не познаха. Това беше най-щастливият ми миг“, казва певицата.

В репертоара й на софийска сцена са и ролите на Ярославна от операта „Княз Игор“, Лиза в „Дама пика“, Дездемона от „Отело“, Елизабета в „Дон Карлос“, Тоска, Виолета в „Травиата“. Ангажиментите в операта Юлия Винер съвместява с концерти из страната, на които, заедно със Софийската държавна филхармония, изпълнява арии от опери на Моцарт и Верди и други песни.

Юлия Винер е омъжена за оперния режисьор Димитър Ченишев.

ПРИЗНАНИЕ

За постиженията в кариерата си оперната прима е многократно награждавана. Носителка е на орден „Кирил и Методий“ (първа и втора степен, 1957, 1966), лауреат е на Димитровска награда (1959), отличена е с орден „Народна република България“ (1979). На 22 юли 1999 г. получава орден „Стара планина“ (първа степен) – за изключителните й заслуги към българската култура в областта на оперното изкуство.

Юлия Винер-Ченишева умира на 22 октомври 2010 г. след кратко боледуване.

, НП/Отдел „Справочна“

Използвани източници: , ВИНФ, 22.10.2010; „Българска музикална култура“, с. 199; „Кой кой е в България“, с.119; сп. „Българска музика“, бр. 3/1973; сп. „Народна култура“, бр. 40, 5.10.1979; в. „Вестник за жената“, 7.1.1994; в. „Континент“, 11.3.1994; в. „Труд“, 20.10.2012 и 17.6.2007; „Държавен вестник“, бр. 68, 30.7.1999;  https://www.bnr.bg/horizont/post/101134446/spomen-za-pevicata-ulia-viner.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.