NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Биография: Никола Ганушев
5579
Калейдоскоп

Биография: Никола Ганушев

Никола Ганушев е един от най-изтъкнатите майстори в българската портретна живопис, голям майстор и на голото тяло. Това казва изкуствоведът Асен Василиев в книгата си, посветена на твореца. Днес се навършват 135 години от рождението на художника. ВОЕНЕН ХУДОЖНИК ПО ВРЕМЕ НА ПЪРВАТА СВЕТОВНА ВОЙНА Никола Ганушев е роден на 15 юни 1889 г

| 15 Юни 2024, 11:11 ч.
Никола Ганушев - Дамски портрет
Никола Ганушев - Дамски портрет
Снимка © Архив

Никола Ганушев е един от най-изтъкнатите майстори в българската портретна живопис, голям майстор и на голото тяло. Това казва изкуствоведът Асен Василиев в книгата си, посветена на твореца. Днес се навършват 135 години от рождението на художника.

Певицата Тейлър Суифт закри европейската част от турнето си Eras с изненадващата поява на гост-изпълнител - британската певица Флорънс Уелч в Лондон, предаде ДПА. 

Суифт изнесе последния от петте си концерта в столицата на Великобритания, след като през юни представи три други на стадион „Уембли“.

Турнето за милиарди долари радва феновете на певицата с хитове от албумите 1989, Red, Midnights и последната й музикална продукция The Tortured Poets Department, която оглавява класациите.

В нея е и песента, която Суифт написа с британската група  „Флорънс + Дъ Мъшийн“ (Florence + The Machine), озаглавена Florida!!!. Флорънс Уелч изненада феновете на Суифт, като се качи на сцената, за да изпълни песента, придружена от впечатляващо светлинно шоу.

Сигурността пред „Уембли“ беше засилена по време на последни

В Самоков, в хотел „Гранд“, ще бъде изигран премиерно спектакълът „Театър на сенките за социална промяна“, съобщиха организаторите. 

Събитието, което е с вход свободен, ще се състои на 3 септември. 

Организаторите посочиха, че от 28 август до 5 септември Самоков е домакин на обучение на младежки работници по програма „Еразъм+“.

Тридесет участници от осем организации от седем европейски държави – България, Румъния, Хърватия, Гърция, Турция, Унгария и Испания – овладяват изразните средства на театъра на сенките, за да могат чрез тях да отправят публични послания по актуални за обществото теми. 

Заниманията са по проект „Театър на сенките за социална промяна“ на софийската фондация „Ценности, добродетели, интегритет“, която не за първи път избира Самоков като място за ре

Съвместна  изложба на художниците Енчо Ганковски и Василена Ганковска се открива в троянската галерия „Серякова къща“ на 11 юни, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.

„Общото в изложбата между Василена и Енчо Ганковски е, че и двамата ще се представят основно с керамика. Енчо отдавна е познат със своите керамични пана и декоративни чинии и форми, в които освен модерно звучене намира отзвук и естетиката на народното изкуство. Василена ще представи и няколко от своите урбанистични пейзажи, в които се занимава с различните аспекти на градския живот, свободното време и работата в техните пространства“, разказа Шошкова.

Енчо Ганковски е дългогодишен преподавател в средното художествено училище по приложни изкуства  в Троян, учител на поколения троянски художници-керамици и почетен гражданин на Троян. Ганковски е и дългогодишен председател на Дружеството на

Арфистката проф. Сузана Клинчарова изпълни премиерното за България произведение на френския композитор и майстор на арфата Алфонс Хаселманс (1845-1912) - "Балада", в Археологическия музей в Созопол.

Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в крайморския град.

По време на рецитала изпълнителният директор на фондацията за изкуство "Аполония“ Маргарита Димитрова връчи на проф. Клинчарова знака на "Аполония“, който се дава на музиканти и артисти, участвали през 40-те години на фестивала. Димитрова посочи, че Сузана Клинчарова е участвала в първото издание на Празниците на изкуствата и вече 40 години активно участва на "Аполония“.

В Деня на Съединението на Княжество България с Източна Румелия - 6 септември, публиката имаше възможност да чуе рецитал на арфа, специално подбран за юбилейното 40-о издание на

Във Венеция започна дефилето на звездите по червения килим на кинофестивала, който се открива официално по-късно тази вечер, съобщиха световните осведомителни агенции.

Сред първите звезди, пристигнали в града за откриването, бяха забелязани Уинона Райдър и Майкъл Кийтън.

Те участват във филма "Бийтълджус Бийтълджус" на режисьора Тим Бъртън, с чиято премиера в 20 ч. българско време тази вечер се открива 81-вото издание на кинофестивала.

Освен тях Джена Ортега, Катрин О`Хара и Моника Белучи са сред звездите на продукцията, които ще минат по червения килим.

 

ВОЕНЕН ХУДОЖНИК ПО ВРЕМЕ НА ПЪРВАТА СВЕТОВНА ВОЙНА

Никола Ганушев е роден на 15 юни 1889 г. в Разград. Средното си образование той завършва в Разградската гимназия. Още докато е ученик, учителите му по рисуване – чешкия художник Вацлав Трунечек и живописецът Драган Данаилов откриват таланта му на художник. По тяхна заръка той заминава за Италия, където през 1913 г. завършва Академията за изящни изкуства „Албертина” в Торино при проф. Джакомо Гросо и Луджи Бели. Същата година Никола Ганушев се завръща в България и става учител по рисуване в София. В периода на Първата световна война (1914 – 1918) той е военен художник.

През 1920 г. Никола Ганушев започва да преподава рисуване и живопис в Художествената академия в София. Две години по-късно той поставя пред академичния съвет въпроса за обучението в часовете по рисуване, като се аргументира, че не трябва да се налагат на ученика нито материалите за работа, нито начинът на изпълнението. Той участва активно в обсъжданията за продължителността на следването в академията, разпределението на часовете и методиката. От 1923 до 1928 г. Никола Ганушев живее във Франция, където участва в изложби на Дружеството на френските художници и специализира в Париж. Завръща се в България през 1932 г. и става професор по живопис в Художествената академия в София.

УЧИ СТУДЕНТИТЕ СИ НА ПОРЯДЪК, ДИСЦИПЛИНА И СИСТЕМНОСТ 

Никола Ганушев се утвърждава като педагог, който установява точни изисквания и последователни принципи. Той учи студентите си на порядък, дисциплина и системност в изграждането на етюда. Сред неговите студенти са художниците Петър Михайлов, Георги Богданов, Елена Панева и др.

„Ромео и Жулиета“ на Петринел Гочев е следващата тема в „Представленията, които ни създадоха“.

Събитието е на 20 юни, а режисьорът ще бъде последният гост за сезона в поредицата, съобщават от Yalta Art Room – организатор и домакин.

По думите им Гочев ще говори за своя спектакъл „Ромео и Жулиета“, оставил ярък отпечатък в съвременната история на Габровския драматичен театър. На срещата ще присъства и част от екипа – преводачът Мария Змийчарова, както и Гергана Змийчарова, Росина Пенчева, Петко Койчев, Юлиана Войкова

„Модерният прочит на Петринел Гочев, красивите картини и динамични сцени, изпълнени с финес и въображение, както и безкомпромисната игра на актьорите, определено различават този спектакъл по любовната трагедия на Шекспир от други интерпретации,

Галерия Credo Bonum представя изложбата Kagt/ Paper/ Хартия на Мерием Байрам. 

Експозицията може да бъде разгледана до 27 юни, съобщават организаторите.

„Мерием Байрам е визуална художничка и сценографка от турски произход, която живее и работи в Антверпен, Белгия. Повтаряща тема в нейното творчество е двойствеността на нейния произход. Предметите, тяхната история и функционалност са вдъхновение, но и повод да задава въпроси за своето минало. Всяка хартия има собствена памет. През изминалите години Байрам е събирал хартия от различните страни, в които е живяла като художник“, разказват от екипа.

Те отбелязват, че концепцията за паметта е свързана с временността. „Времето винаги е играело водеща роля в нейната работа, в Kat това е решаващ елемент в разпространението на мазнините върху повърхността на хартията, то активира отпечатъците, оставени от слънчевата

Днес се навършват 100 години от рождението на художника Йордан Георгиев Николов - Шмайзера (1924-1992). 

Той е роден е на 15 август 1924 г. в Шумен. През 1947 г. завършва живопис във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“ (дн. Национална художествена академия) при проф. Илия Петров.

След дипломирането си започва да работи в областта на карикатурата и сатиричния плакат.

ПЕЧАТА КАРИКАТУРИ В ПОЧТИ ВСИЧКИ ВЕСТНИЦИ И СПИСАНИЯ

Първата си карикатура той печата през 1944 г. във вестник „Труд“. Йордан Николов работи като художник във вестник „Вечерни новини“, където през 1954 г. създава хумористичната страница „Добър вечер“. До 1967 г. работи като художник във вестник „Труд“, където заедно с Мирон Иванов създават хумористична страница. Йордан Николов

Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) включи манастира "Свети Иларион" в ивицата Газа в Списъка на застрашеното световно наследство заради войната между "Хамас" и Израел, започнала след изненадващото нападение на радикалната палестинска групировка на 7 октомври м.г.,  предаде АФП. 

Решението беше взето на 46-ата сесия на Комитета за световно наследство, който заседава в индийската столица Делхи.

"С това решение се признава както изключителната универсална стойност на този обект, така и задължението за неговото опазване пред лицето на непосредствените опасности", посочва ЮНЕСКО в съобщение за медиите.
    
Кандидатурата на обекта за включване в списъка беше разгледана от участниците в сесията в спешен и опростен порядък, като бяха взети предвид продължаващите военни операции в региона. 

Съгласно решение

Документалната изложба „Българският принос в културно-историческото многообразие на обединена Европа“ ще бъде представена в Музея на розата в Казанлък, съобщиха организаторите от Регионалния академичен център в града с координатор инж. Владимир Чучумишев.

Панелната експозиция, която включва 22 постера, е подготвена от Научния архив на Българската академия на науките (БАН), а официалното откриване е на 28 август. 

Изложбата представя документални свидетелства за дейността на българските книжовници и просветители, автобиографични и биографични документи, ръкописи на трудове, дневници, мемоари и спомени на наши учени, държавни, обществени, културни и военни дейци - членове на БАН.

Акцент в експозицията е идеята за обединена Европа.

Включени са документи и фотографии от богатия архив на акад. Иван Шишманов, основател и пръв председател на б

Никола Ганушев е майстор по изобразяването на голото тяло в българската живопис. В периода от 1914 до 1918 г. той рисува картините „Голо женско тяло”, „Голо тяло на легнало момиче”, „Голо тяло на жена, легнала върху меча кожа”. В основата на неговото цялостно творчество са портретите на видни общественици, аристократи, хора на изкуството и негови съграждани. Първите му портретни картини са озаглавени „Глава на мъж” (1922) и „Глава на момиче”(1923). Портретите, които рисува Никола Ганушев, се отличават с реалистичност и пластичност на образа, както и с внимание към детайлите. В периода 1923 – 1937 г. той представя картините си: „Митрополит Варненски”, „Портрет на млада жена”, „Портрет на В. Йорданова”, „Портрет на Мария Гендович”, „Портрет на Александър Стамболийски”, „Портрет на Зоя Паприкова” и др. Никола Ганушев участва в изографисването на фасадата на Духовната академия в София, както и рисува стенописи и икони в няколко църкви.

През 1949 г. Никола Ганушев прекратява академичната си работа, поради заболяване. Умира на 19 февруари 1958 г. в София.

Използвани източници: в. „Век 21“, бр. 39/26.12.1990 г., „Българска художествена академия“, очерк. Атанас Божков, 1962 г., Голяма българска енциклопедия, т. 4, 2011 г., https://djurkovigallery.com/artists/%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0-%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D1%83%D1%88%D0%B5%D0%B2-1889-1958/, https://ekip7.bg/2024/01/30/razgrad-vinagi-e-bil-bogat-na-belezhiti-lichnosti/, https://www.actualno.com/chronicles/roden-e-nikola-ganushev-bylgarski-hudojnik-news_1991510.html 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Неизвестна досега ранна творба на Моцарт е открита в Германия
Неизвестно досега кратко произведение, приписвано на Моцарт и вероятно написано от австрийския композитор в младостта му, е открито в Лайпциг, Германия, съобщиха изследователи, цит ...
В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“
В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“, съобщиха от общинската администрация. Събитията са част от културния календар на общината, а мястото ...
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово. Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната инст ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Калейдоскоп
5579
Калейдоскоп

Биография: Никола Ганушев

Никола Ганушев е един от най-изтъкнатите майстори в българската портретна живопис, голям майстор и на голото тяло. Това казва изкуствоведът Асен Василиев в книгата си, посветена на твореца.Днес се навършват 135 години от рождението на художника.

| 15 Юни 2024, 11:11 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Никола Ганушев - Дамски портрет
Никола Ганушев - Дамски портрет
Снимка © Архив

Никола Ганушев е един от най-изтъкнатите майстори в българската портретна живопис, голям майстор и на голото тяло. Това казва изкуствоведът Асен Василиев в книгата си, посветена на твореца. Днес се навършват 135 години от рождението на художника.

ВОЕНЕН ХУДОЖНИК ПО ВРЕМЕ НА ПЪРВАТА СВЕТОВНА ВОЙНА

Певицата Тейлър Суифт закри европейската част от турнето си Eras с изненадващата поява на гост-изпълнител - британската певица Флорънс Уелч в Лондон, предаде ДПА. 

Суифт изнесе последния от петте си концерта в столицата на Великобритания, след като през юни представи три други на стадион „Уембли“.

Турнето за милиарди долари радва феновете на певицата с хитове от албумите 1989, Red, Midnights и последната й музикална продукция The Tortured Poets Department, която оглавява класациите.

В нея е и песента, която Суифт написа с британската група  „Флорънс + Дъ Мъшийн“ (Florence + The Machine), озаглавена Florida!!!. Флорънс Уелч изненада феновете на Суифт, като се качи на сцената, за да изпълни песента, придружена от впечатляващо светлинно шоу.

Сигурността пред „Уембли“ беше засилена по време на последни

В Самоков, в хотел „Гранд“, ще бъде изигран премиерно спектакълът „Театър на сенките за социална промяна“, съобщиха организаторите. 

Събитието, което е с вход свободен, ще се състои на 3 септември. 

Организаторите посочиха, че от 28 август до 5 септември Самоков е домакин на обучение на младежки работници по програма „Еразъм+“.

Тридесет участници от осем организации от седем европейски държави – България, Румъния, Хърватия, Гърция, Турция, Унгария и Испания – овладяват изразните средства на театъра на сенките, за да могат чрез тях да отправят публични послания по актуални за обществото теми. 

Заниманията са по проект „Театър на сенките за социална промяна“ на софийската фондация „Ценности, добродетели, интегритет“, която не за първи път избира Самоков като място за ре

Съвместна  изложба на художниците Енчо Ганковски и Василена Ганковска се открива в троянската галерия „Серякова къща“ на 11 юни, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.

„Общото в изложбата между Василена и Енчо Ганковски е, че и двамата ще се представят основно с керамика. Енчо отдавна е познат със своите керамични пана и декоративни чинии и форми, в които освен модерно звучене намира отзвук и естетиката на народното изкуство. Василена ще представи и няколко от своите урбанистични пейзажи, в които се занимава с различните аспекти на градския живот, свободното време и работата в техните пространства“, разказа Шошкова.

Енчо Ганковски е дългогодишен преподавател в средното художествено училище по приложни изкуства  в Троян, учител на поколения троянски художници-керамици и почетен гражданин на Троян. Ганковски е и дългогодишен председател на Дружеството на

Арфистката проф. Сузана Клинчарова изпълни премиерното за България произведение на френския композитор и майстор на арфата Алфонс Хаселманс (1845-1912) - "Балада", в Археологическия музей в Созопол.

Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в крайморския град.

По време на рецитала изпълнителният директор на фондацията за изкуство "Аполония“ Маргарита Димитрова връчи на проф. Клинчарова знака на "Аполония“, който се дава на музиканти и артисти, участвали през 40-те години на фестивала. Димитрова посочи, че Сузана Клинчарова е участвала в първото издание на Празниците на изкуствата и вече 40 години активно участва на "Аполония“.

В Деня на Съединението на Княжество България с Източна Румелия - 6 септември, публиката имаше възможност да чуе рецитал на арфа, специално подбран за юбилейното 40-о издание на

Във Венеция започна дефилето на звездите по червения килим на кинофестивала, който се открива официално по-късно тази вечер, съобщиха световните осведомителни агенции.

Сред първите звезди, пристигнали в града за откриването, бяха забелязани Уинона Райдър и Майкъл Кийтън.

Те участват във филма "Бийтълджус Бийтълджус" на режисьора Тим Бъртън, с чиято премиера в 20 ч. българско време тази вечер се открива 81-вото издание на кинофестивала.

Освен тях Джена Ортега, Катрин О`Хара и Моника Белучи са сред звездите на продукцията, които ще минат по червения килим.

 

Никола Ганушев е роден на 15 юни 1889 г. в Разград. Средното си образование той завършва в Разградската гимназия. Още докато е ученик, учителите му по рисуване – чешкия художник Вацлав Трунечек и живописецът Драган Данаилов откриват таланта му на художник. По тяхна заръка той заминава за Италия, където през 1913 г. завършва Академията за изящни изкуства „Албертина” в Торино при проф. Джакомо Гросо и Луджи Бели. Същата година Никола Ганушев се завръща в България и става учител по рисуване в София. В периода на Първата световна война (1914 – 1918) той е военен художник.

През 1920 г. Никола Ганушев започва да преподава рисуване и живопис в Художествената академия в София. Две години по-късно той поставя пред академичния съвет въпроса за обучението в часовете по рисуване, като се аргументира, че не трябва да се налагат на ученика нито материалите за работа, нито начинът на изпълнението. Той участва активно в обсъжданията за продължителността на следването в академията, разпределението на часовете и методиката. От 1923 до 1928 г. Никола Ганушев живее във Франция, където участва в изложби на Дружеството на френските художници и специализира в Париж. Завръща се в България през 1932 г. и става професор по живопис в Художествената академия в София.

„Ромео и Жулиета“ на Петринел Гочев е следващата тема в „Представленията, които ни създадоха“.

Събитието е на 20 юни, а режисьорът ще бъде последният гост за сезона в поредицата, съобщават от Yalta Art Room – организатор и домакин.

По думите им Гочев ще говори за своя спектакъл „Ромео и Жулиета“, оставил ярък отпечатък в съвременната история на Габровския драматичен театър. На срещата ще присъства и част от екипа – преводачът Мария Змийчарова, както и Гергана Змийчарова, Росина Пенчева, Петко Койчев, Юлиана Войкова

„Модерният прочит на Петринел Гочев, красивите картини и динамични сцени, изпълнени с финес и въображение, както и безкомпромисната игра на актьорите, определено различават този спектакъл по любовната трагедия на Шекспир от други интерпретации,

Галерия Credo Bonum представя изложбата Kagt/ Paper/ Хартия на Мерием Байрам. 

Експозицията може да бъде разгледана до 27 юни, съобщават организаторите.

„Мерием Байрам е визуална художничка и сценографка от турски произход, която живее и работи в Антверпен, Белгия. Повтаряща тема в нейното творчество е двойствеността на нейния произход. Предметите, тяхната история и функционалност са вдъхновение, но и повод да задава въпроси за своето минало. Всяка хартия има собствена памет. През изминалите години Байрам е събирал хартия от различните страни, в които е живяла като художник“, разказват от екипа.

Те отбелязват, че концепцията за паметта е свързана с временността. „Времето винаги е играело водеща роля в нейната работа, в Kat това е решаващ елемент в разпространението на мазнините върху повърхността на хартията, то активира отпечатъците, оставени от слънчевата

Днес се навършват 100 години от рождението на художника Йордан Георгиев Николов - Шмайзера (1924-1992). 

Той е роден е на 15 август 1924 г. в Шумен. През 1947 г. завършва живопис във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“ (дн. Национална художествена академия) при проф. Илия Петров.

След дипломирането си започва да работи в областта на карикатурата и сатиричния плакат.

ПЕЧАТА КАРИКАТУРИ В ПОЧТИ ВСИЧКИ ВЕСТНИЦИ И СПИСАНИЯ

Първата си карикатура той печата през 1944 г. във вестник „Труд“. Йордан Николов работи като художник във вестник „Вечерни новини“, където през 1954 г. създава хумористичната страница „Добър вечер“. До 1967 г. работи като художник във вестник „Труд“, където заедно с Мирон Иванов създават хумористична страница. Йордан Николов

Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) включи манастира "Свети Иларион" в ивицата Газа в Списъка на застрашеното световно наследство заради войната между "Хамас" и Израел, започнала след изненадващото нападение на радикалната палестинска групировка на 7 октомври м.г.,  предаде АФП. 

Решението беше взето на 46-ата сесия на Комитета за световно наследство, който заседава в индийската столица Делхи.

"С това решение се признава както изключителната универсална стойност на този обект, така и задължението за неговото опазване пред лицето на непосредствените опасности", посочва ЮНЕСКО в съобщение за медиите.
    
Кандидатурата на обекта за включване в списъка беше разгледана от участниците в сесията в спешен и опростен порядък, като бяха взети предвид продължаващите военни операции в региона. 

Съгласно решение

Документалната изложба „Българският принос в културно-историческото многообразие на обединена Европа“ ще бъде представена в Музея на розата в Казанлък, съобщиха организаторите от Регионалния академичен център в града с координатор инж. Владимир Чучумишев.

Панелната експозиция, която включва 22 постера, е подготвена от Научния архив на Българската академия на науките (БАН), а официалното откриване е на 28 август. 

Изложбата представя документални свидетелства за дейността на българските книжовници и просветители, автобиографични и биографични документи, ръкописи на трудове, дневници, мемоари и спомени на наши учени, държавни, обществени, културни и военни дейци - членове на БАН.

Акцент в експозицията е идеята за обединена Европа.

Включени са документи и фотографии от богатия архив на акад. Иван Шишманов, основател и пръв председател на б

УЧИ СТУДЕНТИТЕ СИ НА ПОРЯДЪК, ДИСЦИПЛИНА И СИСТЕМНОСТ 

Никола Ганушев се утвърждава като педагог, който установява точни изисквания и последователни принципи. Той учи студентите си на порядък, дисциплина и системност в изграждането на етюда. Сред неговите студенти са художниците Петър Михайлов, Георги Богданов, Елена Панева и др.

Никола Ганушев е майстор по изобразяването на голото тяло в българската живопис. В периода от 1914 до 1918 г. той рисува картините „Голо женско тяло”, „Голо тяло на легнало момиче”, „Голо тяло на жена, легнала върху меча кожа”. В основата на неговото цялостно творчество са портретите на видни общественици, аристократи, хора на изкуството и негови съграждани. Първите му портретни картини са озаглавени „Глава на мъж” (1922) и „Глава на момиче”(1923). Портретите, които рисува Никола Ганушев, се отличават с реалистичност и пластичност на образа, както и с внимание към детайлите. В периода 1923 – 1937 г. той представя картините си: „Митрополит Варненски”, „Портрет на млада жена”, „Портрет на В. Йорданова”, „Портрет на Мария Гендович”, „Портрет на Александър Стамболийски”, „Портрет на Зоя Паприкова” и др. Никола Ганушев участва в изографисването на фасадата на Духовната академия в София, както и рисува стенописи и икони в няколко църкви.

През 1949 г. Никола Ганушев прекратява академичната си работа, поради заболяване. Умира на 19 февруари 1958 г. в София.

Използвани източници: в. „Век 21“, бр. 39/26.12.1990 г., „Българска художествена академия“, очерк. Атанас Божков, 1962 г., Голяма българска енциклопедия, т. 4, 2011 г., https://djurkovigallery.com/artists/%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0-%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D1%83%D1%88%D0%B5%D0%B2-1889-1958/, https://ekip7.bg/2024/01/30/razgrad-vinagi-e-bil-bogat-na-belezhiti-lichnosti/, https://www.actualno.com/chronicles/roden-e-nikola-ganushev-bylgarski-hudojnik-news_1991510.html 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Неизвестна досега ранна творба на Моцарт е открита в Германия
В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.