Пета част на изложбата „Обекти в пространството“ на Станислав Вардев ще бъде представена в галерия „Париж“ от 17 до 30 юни.
Всяка негова изложба носи това име тъй като именно обектите и тяхното парадоксално позициониране в пространството вълнува автора, отбелязват организаторите.
Във всяка моя картина е заложено посланието за надеждата. Това каза художничката Калина Лютова по време на откриването на изложбата „Късен дъжд“ в столичната галерия „Сердика“ тази вечер.
По думите това послание е особено изявено в картината, която е и мото на изложбата „Късен дъжд“. „Всяка една картина е лично мое преживяване“, отбеляза Лютова.
ЗА ДЪЖДА КАТО СИМВОЛ НА НАДЕЖДАТА
Лютова обясни, че късният дъжд предполага очакване за промяна, очакване за нещо, което дълго време е заложено „в идеята на автора“.
По думите й посланието, което картините съдържат, е послание за късен дъжд, който прониква в едно пространство и то става изпълнено с надежда. Художничката посочи, че „надеждата трябва да бъде отправната точка, защото ние живеем в един бездуховен
Хиляди електрически проводници, клавиши, микрочипове и компютърни компоненти създават инсталацията на Елиас Симе на тазгодишното издание на Венецианското биенале на изкуствата.
ДА ВЪЗСТАНОВИМ ВРЪЗКАТА С ОКОЛНАТА СРЕДА
Елиас Симе е роден в Етиопия през 1968 г. Той е мултидисциплинарен художник, известен най-вече с мащабните си релефи, изработени от рециклирана потребителска електроника. Симе е мотивиран от желанието да възстановим и преразгледаме връзката си с околната среда, разказват от Grimm Gallery. По думите им авторът използва техники за сплитане и наслояване, за да създаде огромни мозайки, съставени от клавиатури, вериги, кабели и всякакъв вид електронни отпадъци, внесени в родната му страна. Тези материали се доставят от най-големия пазар на открито в Африка, разположен в етиопската столица Адис Абеба, отбелязват още от галерията.
Художествената галерия в Смолян представи изложба на пловдивския художник Димитър Киров. Тя бе открита днес от Красимир Линков – изкуствовед, и директор на Пловдивската градска художествена галерия.
„Организираме изложбата в навечерието на 90-годишнината на Димитър Киров. Неин куратор е Петър Пиронков“, каза директорът на галерията Иван Пеев.
„Представянето на творчеството на пловдивския художник е част от поредицата на Художествената галерия в Смолян, с която представя едно поколение пловдивски творци, които оставят осезателна, силна, представителна страна на българското изкуство през втората половина на 20 век и началото на 21 век. Няма как да си представим българското изкуство, ако пренебрегнем тези имена. Те са водещите и представителните за това какво представлява българското изобразително изкуство по това време“, каза Красимир Линков. Той допълни, че тази и
Петата част от анимационната поредицата „Шрек“ ще тръгне по кината през 2026 година, съобщи Би Би Си.
Сюжетната линия на филма все още не е разкрита, но Майк Майърс ще бъде главният герой - симпатичният зелен огър Шрек, Камерън Диас ще озвучи съпругата му - принцеса Фиона, а Еди Мърфи ще се завърне в ролята на Магарето.
„Шрек 5“ идва по кината от 1 юли 2026 г. с Майк Майърс, Еди Мърфи и Камерън Диас", обявиха новината от студио „Дриймуъркс Анимейшън“ в социалната мрежа Екс.
Първият филм излезе през 2001 г. и спечели „Оскар“ за най-добър анимационен филм. „Шрек“ е огромен хит за „Дриймуъркс“ и печели 487 млн. щатски долара по света. През 2004 г. излиза „Шрек 2“, през 2007 г. – „Шрек Трети“, а през 2010 г. по кината се появи „Шрек завинаги“.
„Шрек 5“ всъщност ще бъде седмият филм от франчайза, след като героят на Антонио Бандерас имаше д
Концерт на шуменски рок групи организира Народното читалище „Добри Войников - 1856“ на 14 септември, съобщиха от културната институция.
Събитието се провежда по традиция в края на лятото на импровизираната сцена в градинката пред старата сграда на шуменското читалище.
Chaplin’s Dream, Out of tune и Zavera ще озвучат участват в концерта под наслов „Гръм в лятна нощ“. Chaplin’s Dream е прогресив метъл група. Сценичният им път започва през лятото на 2015 година в Шумен. Няколко месеца по-късно записва първия си мини-албум Chapter I. Дебютният им албум Genesis излиза през юни 2017. Между 2016 и 2019 година групата набира скорост с клубни изяви в цялата страна и участия на няколко фестивала в България и Румъния, допълват от Народно читалище "Добри Войников - 1856". През февруари 2022 г. Chaplin’s Dream издават сингъла Salt of the Ea
От екипа уточняват, че изложбата може да се разгледа, както на живо, така и в сайта на галерията.
„Ще бъдат показани дванадесет нови платна, като основните линии, които са развити са за изтичащото време, човешката душа, изкуството и вярата. Часовници и метрономи неумолимо отмерват изтичащите часове и непрекъснато напомнят, че всичко е преходно и тленно. Един празен стол, една везна, по средата виола и бели пера ни напомнят за някого, който вече го няма, който може би е бил музикант и чиято душа полита нагоре лека като летящите бели пера. Бяла вана насред полето, която прилича на лодка с гребла, летящи балони от пухени завивки и красив грамофон с туба – цвете грамофонче ни разказват за нечий сън, но скоро спящият ще бъде пробуден от преминаването на една пчела“, разказва галеристът Надя Павлова.
Сдружение "Будерга" от град Ел Баяд в Алжир взе участие в 4-я Международен театрален фестивал за монодрама за жени в Ливан, посветен на темата за "Борбената жена“, каза ръководителят на културното сдружение Ахмед Хишам Канди, цитиран от алжирската новинарска агенция АПС.
Актьорът Канди заяви пред АПС, че сдружението е участвало във фестивала, състоял се в ливанския град Триполи по инициатива на Сдружението за драматично изкуство ТИРО (TIRO), с пиеса, наречена „Ел Муташарида“ („Скитникът“), режисирана от него, с Тахри Фатиха в главната роля.
Канди ръководи и работилница за овладяване на театрални техники на 1 и 2 юни в Националния театър на Ливан в град Тир. В театъра в Тир също имаше представление на пиесата „Муташарида“.
Сдружение "Будерга" участва в много международни театрални събития и гордо представя Алжир и печели различни награди и отличия.
(
Тазгодишното издание на музикалния фестивал "Персина фест" в Белене ще се състои от 5 до 8 септември. Това съобщи Рая Кунова от рекламния отдел на фестивала.
Организаторите са подготвили програма с много забавления и изненади за жителите и гостите на Белене, който ще чества 60 години от обявяването си за град.
Сред изпълнителите, които ще участват в отделните фестивални вечери, са диджеите Buckshot, Dimo BG, Milen, Silver Ivanov и Vasco C, саксофонистът Десислав Иванов от Tri O Five и перкусионистът Дани Стойчев. Специален гост на 7 септември ще бъде румънският DJ Christian Lepah.
През четирите фестивални дни посетителите ще имат възможност да се включат в разнообразие от активности, като дневна туристическа обиколка на Белене, фото турове, разходка с лодка и много други.
Вдъхновители и създатели на "Персина фест" са Милен К
Изложба на Цветана Янева-Гумеля и Палмиро Дечевски ще бъде представена в Полския институт в София. Вернисажът ще бъде на 18 юни с участието на авторите, а експозицията може да бъде разгледана до 23 август, съобщават домакините на събитието.
Цветана Янева-Гумеля завършва Художествената гимназия в София през 1973 г. През 1981 г. се дипломира във Висшето училище за пластични изкуства в Лодз, Полша, специалности рекламна графика и живопис. Участва във всички общи изложби на групата на пловдивските художници. Занимава се с живопис, графика, графичен дизайн. Нейни творби са притежание на частни колекции в Полша, Франция, Германия, САЩ, Канада.
Палмиро Дечевски завършва СХУ „Цанко Лавренов“ през 1983 г. През 1995 г. се дипломира в Художествената академия „Ян Матейко“ в град Краков, Полша, специалност графика и сценография. Занимава се с живопис, графика, плакат, с
Плевенската художничка Майя Ананиева, която е и ръководител на арт школа "Колорит", е удостоена с Почетна награда на ЮНЕСКО за 2024 година – Sertificate of honor. Това съобщи Ананиева.
Тя допълни, че наградата се присъжда от Световния институт за младежко изкуство – Център на ЮНЕСКО в град Троа, Франция, за изключителното представяне на арт школа "Колорит" в Международния конкурс за пластични изкуства "Семената на художниците от цял свят". Тази година той е на тема "Олимпийските игри от Древна Гърция до съвременните игри, спортни таланти със споделени ценности“. За участие са изпратени 4500 творби на деца и младежи от 78 страни.
Ананиева припомни, че най-високото отличие на конкурса "Наградата на ЮНЕСКО" – почетен медал и сертификат, спечели тринадесетгодишната Пламена Захариева, а с отличие "Номиниран автор" е удостоен седемгодишният Аристеидис Сиармпас, възпи
Инсталацията „Потящите се“ на Цветомира Борисова спечели наградата за съвременно изкуство „База“ за 2024 година. Победителят в конкурса бе обявен тази вечер в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).
По време на събитието бе открита изложба, показваща произведенията на всички номинирани творци. Това са Александър Лазарков, Диана Бункин, Кристина Ненова, Невелин Иванов, rawlab (Радина Йотова и Рослана Йотова) и Цветомира Борисова. Куратор е Марина Славова.
Отличената творба е свързана с темата за горещината и потта, издигайки ги от банален разговор до вдъхновение за съставянето на манифест. Героите на произведението надмогват телесността си и доброволно се отдават на градската жега, изучавайки я независимо от физическия дискомфорт, който тя носи, пише авторката в текста си към творбата. Борисова отбелязва, че изпотяването не е явление, предизвикващо срам или погн
По думите й, има много скрити истории в картините на Вардев, различни пластове, които се откриват на всеки според знанията му, защото всеки вижда това, което знае. „Но това е и характерното на сюрреализма – да можеш да погледнеш отвъд реалността, да разчетеш семантиката и да потънеш в лабиринтите на различните метафори“, отбелязва тя.
Станислав Вардев е възпитаник на Великотърновския университет, специалност „Живопис“, самият той е преподавател по рисуване, има множество изложби и награди, а негови картини са притежание на държавни и частни колекции в България и чужбина.
/ВСР