Трубадурът Силвио Родригес, който е икона на кубинската революция, издаде нов албум, предаде Асошиейтед прес.
Национално турне на концерти с каузи под наслов „С песен и стих в сърцата гостува в Сливен на 20 юни“, съобщиха от организаторите от сдружение „Независими автори, музиканти и продуценти“ (СНАМП) и студио „Спринт Проджект". Инициативата е в подкрепа на хората с репродуктивни проблеми и за повече българска музика в национален ефир.
На 20 юни на лятната сцена на Крепост "Туида" - Сливен публиката ще чуе хитове на популярни български изпълнители сред които Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Петя Буюклиева, Милена Славова, Росица Ганева, Дует ШИК, Дует WEIL, Искрен Пецов, Коцето Калки, Дует с кауза (Галя Георгиева и Наско Лазаров), Вокално трио Déjà Vu (Мирослав Станчев, Дражо Бошнаков и Бранимир Недков), група „Спринт", група „Хоризонт", Красимир Недялков, група „ЖестиМ". Концертите се провеждат под съпровода на оркестър „София“. Водещ на концерта е Веселин Пренеро
Експозиция на пейзажна живопис откри Стефан Кирков в Художествена галерия „Кирил Петров“ в Монтана.
Авторът представи 80 свои творби, 40 от които дари чрез томбола на образователни, социални и държавни институции. При представянето на творчеството си той обясни, че рисуването не е само на платно, то трябва да присъства във всяка една работа, с която художникът се захване.
Творецът има 18 самостоятелни изложби, като се изявява в областта на реалистичната пейзажна живопис. Сюжетите за своите картини черпи от природните красоти на родния край и величествената Рила планина.
Стефан Кирков е роден през 1943 година в село Бели брод, област Монтана. Завършва техникума по механотехника „Юрий Гагарин“. През този период рисува любителски всичко, което е необходимо за училището: плакати, портрети, лозунги и други. През 1961 година спира да твори за четири години. През това
Грузинската сценаристка и режисьор, Нана Джaнeлидзе идва в България, за да представи най-новия си филм „Лиза, не спирай", копродукция с България, съобщават организаторите.
Джaнeлидзе е сценарист, музикален оформител и асистент-режисьор на продадения в 113 държави филм „Покаяние" (1986) на режисьора Тенгиз Абуладзе, чиято премиера е на филмовия фестивал в Кан през 1987 г. и печели голямата награда, наградата на ФИПРЕССИ и наградата на екуменическото жури.
На 3 юли Нана Джaнeлидзе лично ще представи лентата в Перник, по време на фестивала In The Palace, а от 5 юли филмът ще бъде показан в избрани кина в България.
От 2013 до 2016 г. заема поста директор на Националния филмов център на Грузия (GNFC).
„ЛИЗА, НЕ СПИРАЙ!“
„Лиза, не спирай“ е филм за вой
ЮНЕСКО възнамерява да включи мегалитния паметник Стоунхендж в Списъка на световното наследство в опасност заради проект за пътен тунел, преминаващ в близост до праисторическия обект, съобщи АФП, позовавайки се на документ на организацията на ООН.
В писмено решение, видяно от АФП, Комитетът за световно наследство препоръчва Стоунхендж да бъде включен в списъка на застрашените обекти „с оглед мобилизиране на международна подкрепа“.
Включването обаче все още трябва да бъде гласувано от държавите-членки на Комитета за световно наследство, който ще заседава в Делхи от 21 юли. Според дипломат, интервюиран от АФП, има много голям шанс те да одобрят решението.
Построен на етапи между около 3000 и 2300 г. пр.н.е., Стоунхендж е един от най-важните праисторически мегалитни паметници в света по отношение на своите размери, сложна планировка и архитектурна прецизно
Смесен хор „Родна песен“ при Образцово народно читалище „Напредък – 1864“ в Търговище ще участва в международен хоров фестивал и конкурс в Китай, съобщи диригентът на формацията Красимира Коларова.
Поканата към музикалната формация е отправена от организационния комитет на 17-ия Международен китайски хоров фестивал и конкурс - China International Chorus Festival CICA, каза тя. Коларова поясни, че това се случва във връзка с многостранната дейност на хора за популяризиране на китайската култура в България, по повод 30-годишнината от създаването на сдружение "Приятели на Китай" в Търговище и 75 години от установяване на дипломатическите отношения между България и Китай.
Хор "Родна песен", със солист Валерия Пейчева, ще участва и в конкурсната, и във фестивалната програма на форума с разнороден репертоар. В него са включени изпълнения на обработен български фо
Той е поетичният глас на Кубинската революция, вдъхновение за милиони латиноамериканци, живеещи под диктатура през 60-те и 70-те години на миналия век, които мечтаят за идеалната Куба, която той и неговата китара помагат да се създаде.
Силвио Родригес, който е на 77 години, е един от най-известните латиноамерикански музиканти. Той издаде нов албум, първият от три години насам. Животът на острова, който е в най-тежката си икономическа криза от десетилетия насам, се е променил много от времето, когато той пише „Живея в свободна страна, която може да бъде само свободна“ (Vivo en un pais libre cual solamente puede ser libre).
„Сега се чувствам неудобно да пея тази песен“, каза Родригес по време на интервю за Асошиейтед прес в звукозаписното си студио в Хавана.
Кубинският революционен проект преживява тежка икономическа криза. Той доведе до инфлация, глад, непродуктивни земи и принуди стотици хиляди кубинци да напуснат острова. Това вдъхновява Родригес и той посвещава по-голямата част от музиката и текстовете си на този период след дебюта си преди 56 години.
Родригес, който смята себе си за човек на левицата, каза, че това не е извинение да се пренебрегне икономическата криза, която Куба преживява и която го тревожи.
Изложба, създадена с предмети от Женския пазар, Мексико и Детройт, ще бъде представена в Sarieva Gallery в София. Неин автор е българо-американската художничка Десислава Терзиева и може да бъде разгледана от 14 юни до 14 юли, съобщават организаторите.
От екипа казват, че изложбата е вдъхновена и от мястото, на което се намира галерията.
Десислава Терзиева ще включи в нея предмети, избрани от Женския пазар, който е в близост. Експозицията също е част и от колаборацията между Sarieva Gallery и DOT Sofia за представянето на установени и развиващи се български художници и утвърждаването на колекционерска среда.
„Колекционерството е и директният тематичен акцент, който обединява всички събития на галерията през месец юни. От години Sarieva Gallery работи за изграждането на устойчива колекционерска среда в България и подчертава нейното значение за съвременното изкуство.
Плевенска филхармония представя камерния концерт "Полифонични метаморфози 2024", посветен на три годишнини от рождението на български композитори - Константин Илиев (100 години), Васил Казанджиев (90 години) и Румен Бальозов (75 години). Това съобщиха от културния институт.
Солисти в концерта ще бъдат кларнетистът Росен Идеалов, Георгита Бояджиева, виолончело, Мирослав Димов и Чарли Милов, ударни инструменти.
В програмата са включени: канони из полифоничния цикъл "Музикална жертва" на Йохан С. Бах, Duo Concertante за кларинет и виолончело и Трио за виолончело, маримба и ударни от Васил Казанджиев, Ludus minor за кларинет и виолончело на Паул Хундемит, "Археография" за кларинет и маримба от Румен Бальозов, Седем багатели за кларинет и виолончело от Антон Веберн.
Ето и кои са солистите на концерта:
Чарли Милов е роден през 2001 г. в Плев
Плевенската филхармония ще представи музика на Георги Милтиядов в концерт-спектакъла "Среща в Бургас" на 29 юли в Спортна зала "Бойчо Брънзов". Част от програмата ще бъде премиерата на нова негова композиция на име "Влак" по стихове на Петя Дубарова от 1972 г., изпълнена от Виктория Главчева, съобщават организаторите.
Сред специалните гости ще бъдат още Маргарита Хранова, Орлин Горанов, Силвия Кацарова, Руслан Мъйнов, Цветан Недялков, квартет "Белканто" и Невена Пейкова.
Освен познатите песни на Милтиядов, който е родом от Бургас, но от години е диригент и пианист и в Плевенска филхармония, публиката ще има възможност да чуе и най-новата песен на Силвия Кацарова, по текст на Иван Ненков. Ще прозвучат и други познати и не толкова познати композиции, създадени върху текстове на Пейо Пантелеев, Десислава Софранова, Иван Ненков, Петя Дубарова и Теодора Вълева.
Дебютният албум на групата "Оейзис", озаглавен Definitely, Maybe, се завърна на върха на британската класация 30 години след издаването му, предадоха Ройтерс и АФП.
Това се случва, след като Ноел и Лиъм Галахър обявиха, че ще се съберат отново за серия от концерти през следващата година и предизвикаха силно вълнение сред почитателите си.
Когато излезе през 1994 г., Definitely, Maybe стигна директно до първата позиция в чарта. Сега отново е на върха, подкрепен от луксозно издание по случай 30-ата му годишнина.
От компанията, която съставя британските класации, заявиха, че интересът към Definitely, Maybe е довел до "408% ръст на седмична база", а продукцията на "Оейзис" оглавява подреждането за винилови албуми, като повече от половината от седмичния резултат е в резултат на продажбата на албума на този носител, отбелязва Ройтерс.
Групата заема също трето
Примабалерината Боряна Петрова и премиер балетистът Емил Йорданов от Софийска опера и балет ще пресъздадат класиката "Лебедово езеро" под режисърата на проф. Хикмет Мехмедов на сцената на Летния театър в Бургас тази вечер,19 август, съобщават от Държавната опера в морския град.
Двамата известни балетисти ще изпълнят главните роли на Одета/ Одилия и Принц Зигфрид. Те участват в спектакъла от 2023 г. след двугодишното му отсъствие от афиша на Бургаската опера.
Асистент-режисьор на постановката е примабалерината Веса Тонова, репетитор на балетния състав е Галина Калчева, а помощник-режисьор е Петър Тихолов. Костюмите са дело на покойната Цветанка Петкова-Стойнова, погрижила се за ръчното прикрепване на всеки един от камъните "Сваровски" по облеклата. Автор на сценографията е Иван Токаджиев, който използва синьото като основен цвят на декора, а в някои от с
„Ужасно е“, добавя той многократно, когато го питат за продължаващата криза в Куба. „Тя е много тежка, много тежка.“
Новият албум на Родригес „Исках да знам“ (Queria saber) включва 11 песни, написани между 2019 и 2023 г., някои от които изразяват разочарование от пътя, по който върви страната му. „И макар да си представят, че са хладнокръвни и съвестни, в действителност те демонстрират неефективност. Младите масово бягат“, гласи текстът на песента Para botar el sofa, в която Родригес пее за младежите, които са напуснали острова.
Въпреки че е наясно с предизвикателствата пред страната си, той добавя, че остава верен поне на някои от принципите на революцията, включително универсалното здравеопазване и образование.
„Повечето хора навсякъде по света просто искат да живеят спокойно, да постигнат малък напредък, да имат някакви възможности“, каза той.
Роден в малкия град Сан Антонио де лос Банос, близо до Хавана, на 29 ноември 1946 г., Родригес е тийнейджър, когато през 1959 г. триумфира революцията, водена от Фидел Кастро - личност, на която той продължава да се възхищава.
Подобно на много млади хора от неговото поколение и на тези след него Родригес се присъединява към призива да работи за страната си. Става учител по литература, полицай, минава военна служба и е изпратен в Ангола като част от кубинските военни мисии.
Дебютира в средата на 60-те години на ХХ в. с китара, която се превръща в неразделна част от него, и изнася концерти в десетки страни, сред които Германия, Чили, Аржентина, Мексико, Испания, Дания, Швеция, Никарагуа и Съединените щати.
Издава 20 албума и написва над 500 песни, пълни стадиони и театри по целия свят с фенове, които го боготворят заради музиката и поезията му, изпълнена със силни метафори.
„Никога не съм се вземал насериозно“, каза Родригес за дълготрайната си слава. „Човек е резултат от работата си.“ Когато го питат за творчеството му, той отговаря със същата откровеност. „Песните се отличават с това, че правят компания на хората. Ако някоя моя песен служи за тази цел, кой може да иска повече?“