NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Авансцена Галерия Vivacom Art Hall представи изложба на финалистите от конкурса Most
5768
Авансцена

Галерия Vivacom Art Hall представи изложба на финалистите от конкурса Most

Изложба на финалистите от конкурса Most е представена в галерия Vivacom Art Hall на ул. „Оборище“ 5 в София. Творбите на петимата финалисти от седмото издание на конкурса за съвременно изкуство може да бъдат разгледани до днес, съобщават домакините на експозицията. „Most е конкурс за български творци, който им дава възможност за нови изяви и професионална реализация на локално и международно ниво

| 13 Юни 2024, 14:25 ч.
Галерия Vivacom Art Hall представи изложба на финалистите от конкурса Most
Галерия Vivacom Art Hall представи изложба на финалистите от конкурса Most
Снимка © Организаторите

Изложба на финалистите от конкурса Most е представена в галерия Vivacom Art Hall на ул. „Оборище“ 5 в София. Творбите на петимата финалисти от седмото издание на конкурса за съвременно изкуство може да бъдат разгледани до днес, съобщават домакините на експозицията.

Осем филма от цял свят получиха награди от 21-вото издание на In The Palace, съобщават от екипа на международния фестивал за късометражно кино.

Проектите на Андрей М. Паунов с „2X2“ и Иван Попов-Заека – „Семеен портрет на чернозема”, триумфираха в националния конкурс, състоял се в Двореца на културата в Перник.

Наградите за най-добри късометражни филми в професионалното игрално, документално и анимационно кино отидоха при продукции съответно от Турция, Швейцария-Белгия и Франция

В студентския конкурс режисьори от Швейцария, Великобритания и Полша взеха призове от фестивала за игрално, документално и анимационно кино, а в експерименталното кино наградата отиде при продукция от Белгия. В конкурса за най-добър пълнометражен филм първото място взе грузинския

Античните бижута, задигнати от музея "Грюнес Гевьолбе" в Дрезден при грандиозен обир преди близо пет години, бяха изложени отново в германския град, предаде ДПА.

Ценности са показани нереставрирани -  в състоянието, в което бяха открити през декември 2022 г.

"Щастливи сме и изключително благодарни. Днес е прекрасен ден за нас", каза Михаел Кречмер, премиер на провинция Саксония, откривайки отново изложбата.

Марион Акерман, ръководител на Дрезденските държавни художествени колекции, определи деня като "особено красив момент".

Бижутата са изложени под специално осветление във витрина заедно с оцелелите при обира скъпоценности. По-внимателно вглеждане обаче разкрива повреди по тях.

"В момента приемаме, че всички части могат да бъдат възстановени", каза Акерман. "Предстои да бъдат привлечени международни експерти, но понастоящем бижут

В момента се работи по заснемането на късометражен филм по един от последните разкази на Алек Попов – „Пътят на охлюва“.

Това обяви в Созопол Деляна Манева, сценарист и негова съпруга, по време на среща разговор, посветена на творчеството му.

Срещата с надслов "В памет на Алек Попов" се проведе в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Манева съобщи, че се работи и по екранизацията на романа „Мисия Туран“, както и по филмов проект на книгата „Сестри Палавееви“.  

Тя разказа за работата на творческия тандем по екранизация на текстовете. „При адаптирането на творбите на Алек е много трудно да изхвърлиш нещо. Всичко се допълва. Ако премахнеш една част, все едно следващото губи своя смисъл“, каза тя. „За Алек беше важно едновременно да бъде верен на времето си, но

Последният концерт от инициативата на читалище "Братство 1869" – "Музикален четвъртък", ще бъде представен на 29 август в парка пред читалището в Кюстендил.

На сцената ще се изяви вокална формация „Неразделни” с ръководител Веселка Петрова, съобщават от Народно читалище "Братство 1869".

В музикалната програма са включени авторски, български хорови и популярни песни. Концертът ще продължи един час. Във формацията участват над 25 певици с различни професии, каза ръководителят на читалището Иван Андонов.

След концерта в четвъртък вокална формация "Неразделни" заминава на турне в Хърватия.

Формацията е създадена през 1975 г. по инициатива на група учителки по руски език начело с Виктория Димитрова и на кюстендилския общественик Камен Очипалски.

За ръководител на групата е поканен музикалният педагог Ангелина Милева.

От 1986

„Ромео и Жулиета“ на Петринел Гочев е следващата тема в „Представленията, които ни създадоха“.

Събитието е на 20 юни, а режисьорът ще бъде последният гост за сезона в поредицата, съобщават от Yalta Art Room – организатор и домакин.

По думите им Гочев ще говори за своя спектакъл „Ромео и Жулиета“, оставил ярък отпечатък в съвременната история на Габровския драматичен театър. На срещата ще присъства и част от екипа – преводачът Мария Змийчарова, както и Гергана Змийчарова, Росина Пенчева, Петко Койчев, Юлиана Войкова

„Модерният прочит на Петринел Гочев, красивите картини и динамични сцени, изпълнени с финес и въображение, както и безкомпромисната игра на актьорите, определено различават този спектакъл по любовната трагедия на Шекспир от други интерпретации,

„Most е конкурс за български творци, който им дава възможност за нови изяви и професионална реализация на локално и международно ниво. И тази година в инициативата се включиха голям брой български художници“, казват от екипа. Петимата финалисти са Габриела Йорданова, Ваня Дудоленска (VADU), Веселин Симеонов (Bеско), Ивона Иванова и Момчил Григоров.

Габриела Йорданова завършва Национална гимназия по приложни изкуства „Св. Лука“ гр. София – Специалност „Аранжиране и пространствен дизайн“, а през 2014 г. Югозападен университет „Неофит Рилски“ гр. Благоевград – Специалност – „Педагогика на обучението по изобразително изкуство. Работи като учител по Изобразително изкуство в ОУ “Димчо Дебелянов“, гр. Ихтиман. Изрисува стенопис върху фасадата на училището с размер 7,50х4 м. Рисува с акрил и акрил в комбинация с български монети. 

Ваня Дудоленска (VADU) е артист, чиято страст и основно занимание се фокусират върху рисуването. Въпреки че тя има опит и образование в сферата на модата, Ваня се връща към изобразителното изкуство и използва рисуването като начин да се изрази и свърже с другите хора. За Ваня рисуването не е просто хоби или умение, то е начин за изразяване. Чрез своите творби тя предава емоции, мисли и впечатления, които не винаги могат да бъдат изразени с думи. Ваня избира да се изразява чрез абстрактно изкуство, с акрил и пастели в пастелни цветове. Нейните картини са спонтанни, никога не планира предварително, позволявайки на интуицията да я води. Посланието на нейното изкуство е любов, вътрешен мир и изцеление.

Веселин Симеонов (Bеско) e завършил бакалавърска степен, Изящни изкуства – живопис, и магистърска, Изящни изкуства – рисуване. Има докторска степен към Факултета по изобразително изкуство, ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”.  Реализирал е четири самостоятелни и множество съвместни изложби, печели редица награди. Веселин Симеонов или Веско, както подписва своите произведения, е български художник с професионални интереси в сферата на визуалните изкуства. Продуктът на неговата творческа реализация е насочен предимно към областта на рисунката и живописта, като това не се ограничава само до конвенционалните им форми.

Ивона Иванова е родена в Ловеч, но е живяла и учила в Свищов. Завършва бакалавърска степен и подготвя магистърска степен в специалност „Текстил – изкуство и дизайн“, Факултет по приложни изкуства в НХА,  София, при проф. д-р Аделина Попнеделева. Получава професионална квалификация - учител по изобразително изкуство от 1–ви до 12-ти клас в общообразователните и професионални училища. Завършва и курс по програма Графичен дизайн и визуализация в SoftUni Creative. Участва в няколко изложби. Интересува се от взаимодействието и съпоставянето на различни материали – текстил, метал, дърво и др.

В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“, съобщиха от общинската администрация.

Събитията са част от културния календар на общината, а мястото е Художествената галерия в града, която беше възстановена по проект „Култура във вечността“ – съвместна разработка на Община Елена и Община Меджидия от Румъния, финансиран по програма за трансгранично сътрудничество „Interreg V-A Румъния - България 2014-2020".

Румънските художници от Меджидия, които за пета година идват в Елена на пленера по изобразително изкуство, представиха своите творби.

В пространството пред Художествената галерия бе подредена тематична изложба на произведенията от всички пленери през годините, чиято цел е да осигурят трайна устойчивост на резултатите от проекта, като насърчат културата чрез изкуството и пренасянето за бъдещите поколения.

Благотворителната инициатива "Нощ на ангелите" се завръща в Пловдив за пета поредна година, като програмата на фестивала ще се проведе 14 и 15 септември в зоната на и около Младежкия център на Гребната база в града, съобщават организаторите.

"След успеха на предходните четири издания на събитието, благодарение на активната позиция и големите сърца на хиляди хора, екипът на фондацията положи още усилия, за да осигурим заедно подкрепа за повече хора, които се нуждаят от животоспасяваща медицинска намеса", казват още организаторите. 

Тази година в благотворителния фестивал ще участват популярни родни звезди, като на сцената на „Нощ на ангелите“ ще се качат Димитър Рачков, Любо Киров, Миро, Роби, Dj Dian Solo & Deep Zone Project, Биг Бенд Пловдив, талантите от Art Voice Center, група Disco Fever и други.

Освен концертна програма, орга

С разнообразна музикална програма на площад "Централен", ден преди празника на Пловдив, градът отбеляза 10-годишнината от избирането си за Европейска столица на културата.

През 2014 г. Пловдив беше обявен за Европейска столица на културата за 2019 г. , като имаше пет години за подготовка.

Водещ на събитието, което започна тази вечер в 18:30 часа, беше Стефан Щерев, а първи на сцената се качи един от създателите на Deep Zone Project - DJ Dian Solo. 

В програмата също е триото от Нидерландия Kraak&Smaak, в което са Оскар де Йонг, Вим Плуг и Марк Кнеперс. Формацията е известна със звучене, съчетаващо жанрове като диско, фънк, електронна музика, инди, дийп хаус, соул и поп. Още с дебютния си албум Boogie Angst триото добива международна популярност, а в момента музикантите работят по своя седми албум. 

Последен на сцената тази вечер ще излезе

Русенската опера ще представи премиерно "Севилският бръснар" на 20 септември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова. 

Режисьор на оперния спектакъл е Александър Мутафчийски. 

"За първи път на професионална сцена имам удоволствието да поставя оперно заглавие и то не кое да е, а христоматийното "Севилският бръснар". Като човек, който от години се занимава и е учил точно това, за мен тази творба е като библия за операта. Винаги казвам за оперетата, където е стихията и вихърът ми, и на която съм посветил живота си, че тя е приказка за любовта. С пълна сила мога да го кажа сега и за "Севилският бръснар", казва Мутафчийски. 

Диригент е Вилиана Вълчева, а диригент на хора е Стелияна Димитрова-Хернани. Сценографията и костюмите са дело на Денис Иванов.

Участват солисти, хор и оркестър на Русенс

Изложбата „Хоризонти“ с творби на художника Георги Баев (1924-2007) бе открита тази вечер в художествена галерия „Дечко Узунов“, филиал на Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

Ние правим най-различни изследвания и проекти живота и творчеството на Дечко Узунов. Тази година един от проектите е за един от неговите студенти - Георги Баев, каза Аделина Филева, директор на Софийската градска художествена галерия.

Тя отбеляза, че тази година се навършват сто години от рождението на Баев.

„Надявах се да се направи голяма ретроспекция“, посочи тя.

И тъй като до този момент никой не е поискал картините на Баев, които са притежание на СГХГ, екипът на галерията е решил да ги подреди в своя експозиция.

По думите на Филева, макар и малка, изложбата почита художника.

Аделина Филева отбеляза, че творбите, к

Момчил Григоров е роден в гр. Враца. Завършва магистратура по Реклама и масова информация в УниБИТ, както и докторат по икономика във ВУЗФ. Бил е административен директор на сп. „Мениджър“, в момента е изпълнителен директор на PR и рекламна агенция „Криейтив груп България“. Реализирал е три самостоятелни изложби и множество сборни.

/ВСР

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“. Вечерта в кино „Одео ...
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобрази ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 03:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Авансцена
5768
Авансцена

Галерия Vivacom Art Hall представи изложба на финалистите от конкурса Most

Изложба на финалистите от конкурса Most е представена в галерия Vivacom Art Hall на ул. „Оборище“ 5 в София. Творбите на петимата финалисти от седмото издание на конкурса за съвременно изкуство може да бъдат разгледани до днес, съобщават домакините на експозицията.„Most е конкурс за български творци, който им дава възможност за нови изяви и професионална реализация на локално и международно ниво. И тази година в инициативата се включиха голям брой български художници“, казват от екипа. Петимата финалисти са Габриела Йорданова, Ваня Дудоленска (VADU), Веселин Симеонов (Bеско), Ивона Иванова и Момчил Григоров.

| 13 Юни 2024, 14:25 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Галерия Vivacom Art Hall представи изложба на финалистите от конкурса Most
Галерия Vivacom Art Hall представи изложба на финалистите от конкурса Most
Снимка © Организаторите

Изложба на финалистите от конкурса Most е представена в галерия Vivacom Art Hall на ул. „Оборище“ 5 в София. Творбите на петимата финалисти от седмото издание на конкурса за съвременно изкуство може да бъдат разгледани до днес, съобщават домакините на експозицията.

„Most е конкурс за български творци, който им дава възможност за нови изяви и професионална реализация на локално и международно ниво. И тази година в инициативата се включиха голям брой български художници“, казват от екипа. Петимата финалисти са Габриела Йорданова, Ваня Дудоленска (VADU), Веселин Симеонов (Bеско), Ивона Иванова и Момчил Григоров.

Осем филма от цял свят получиха награди от 21-вото издание на In The Palace, съобщават от екипа на международния фестивал за късометражно кино.

Проектите на Андрей М. Паунов с „2X2“ и Иван Попов-Заека – „Семеен портрет на чернозема”, триумфираха в националния конкурс, състоял се в Двореца на културата в Перник.

Наградите за най-добри късометражни филми в професионалното игрално, документално и анимационно кино отидоха при продукции съответно от Турция, Швейцария-Белгия и Франция

В студентския конкурс режисьори от Швейцария, Великобритания и Полша взеха призове от фестивала за игрално, документално и анимационно кино, а в експерименталното кино наградата отиде при продукция от Белгия. В конкурса за най-добър пълнометражен филм първото място взе грузинския

Античните бижута, задигнати от музея "Грюнес Гевьолбе" в Дрезден при грандиозен обир преди близо пет години, бяха изложени отново в германския град, предаде ДПА.

Ценности са показани нереставрирани -  в състоянието, в което бяха открити през декември 2022 г.

"Щастливи сме и изключително благодарни. Днес е прекрасен ден за нас", каза Михаел Кречмер, премиер на провинция Саксония, откривайки отново изложбата.

Марион Акерман, ръководител на Дрезденските държавни художествени колекции, определи деня като "особено красив момент".

Бижутата са изложени под специално осветление във витрина заедно с оцелелите при обира скъпоценности. По-внимателно вглеждане обаче разкрива повреди по тях.

"В момента приемаме, че всички части могат да бъдат възстановени", каза Акерман. "Предстои да бъдат привлечени международни експерти, но понастоящем бижут

В момента се работи по заснемането на късометражен филм по един от последните разкази на Алек Попов – „Пътят на охлюва“.

Това обяви в Созопол Деляна Манева, сценарист и негова съпруга, по време на среща разговор, посветена на творчеството му.

Срещата с надслов "В памет на Алек Попов" се проведе в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Манева съобщи, че се работи и по екранизацията на романа „Мисия Туран“, както и по филмов проект на книгата „Сестри Палавееви“.  

Тя разказа за работата на творческия тандем по екранизация на текстовете. „При адаптирането на творбите на Алек е много трудно да изхвърлиш нещо. Всичко се допълва. Ако премахнеш една част, все едно следващото губи своя смисъл“, каза тя. „За Алек беше важно едновременно да бъде верен на времето си, но

Последният концерт от инициативата на читалище "Братство 1869" – "Музикален четвъртък", ще бъде представен на 29 август в парка пред читалището в Кюстендил.

На сцената ще се изяви вокална формация „Неразделни” с ръководител Веселка Петрова, съобщават от Народно читалище "Братство 1869".

В музикалната програма са включени авторски, български хорови и популярни песни. Концертът ще продължи един час. Във формацията участват над 25 певици с различни професии, каза ръководителят на читалището Иван Андонов.

След концерта в четвъртък вокална формация "Неразделни" заминава на турне в Хърватия.

Формацията е създадена през 1975 г. по инициатива на група учителки по руски език начело с Виктория Димитрова и на кюстендилския общественик Камен Очипалски.

За ръководител на групата е поканен музикалният педагог Ангелина Милева.

От 1986

„Ромео и Жулиета“ на Петринел Гочев е следващата тема в „Представленията, които ни създадоха“.

Събитието е на 20 юни, а режисьорът ще бъде последният гост за сезона в поредицата, съобщават от Yalta Art Room – организатор и домакин.

По думите им Гочев ще говори за своя спектакъл „Ромео и Жулиета“, оставил ярък отпечатък в съвременната история на Габровския драматичен театър. На срещата ще присъства и част от екипа – преводачът Мария Змийчарова, както и Гергана Змийчарова, Росина Пенчева, Петко Койчев, Юлиана Войкова

„Модерният прочит на Петринел Гочев, красивите картини и динамични сцени, изпълнени с финес и въображение, както и безкомпромисната игра на актьорите, определено различават този спектакъл по любовната трагедия на Шекспир от други интерпретации,

Габриела Йорданова завършва Национална гимназия по приложни изкуства „Св. Лука“ гр. София – Специалност „Аранжиране и пространствен дизайн“, а през 2014 г. Югозападен университет „Неофит Рилски“ гр. Благоевград – Специалност – „Педагогика на обучението по изобразително изкуство. Работи като учител по Изобразително изкуство в ОУ “Димчо Дебелянов“, гр. Ихтиман. Изрисува стенопис върху фасадата на училището с размер 7,50х4 м. Рисува с акрил и акрил в комбинация с български монети. 

Ваня Дудоленска (VADU) е артист, чиято страст и основно занимание се фокусират върху рисуването. Въпреки че тя има опит и образование в сферата на модата, Ваня се връща към изобразителното изкуство и използва рисуването като начин да се изрази и свърже с другите хора. За Ваня рисуването не е просто хоби или умение, то е начин за изразяване. Чрез своите творби тя предава емоции, мисли и впечатления, които не винаги могат да бъдат изразени с думи. Ваня избира да се изразява чрез абстрактно изкуство, с акрил и пастели в пастелни цветове. Нейните картини са спонтанни, никога не планира предварително, позволявайки на интуицията да я води. Посланието на нейното изкуство е любов, вътрешен мир и изцеление.

В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“, съобщиха от общинската администрация.

Събитията са част от културния календар на общината, а мястото е Художествената галерия в града, която беше възстановена по проект „Култура във вечността“ – съвместна разработка на Община Елена и Община Меджидия от Румъния, финансиран по програма за трансгранично сътрудничество „Interreg V-A Румъния - България 2014-2020".

Румънските художници от Меджидия, които за пета година идват в Елена на пленера по изобразително изкуство, представиха своите творби.

В пространството пред Художествената галерия бе подредена тематична изложба на произведенията от всички пленери през годините, чиято цел е да осигурят трайна устойчивост на резултатите от проекта, като насърчат културата чрез изкуството и пренасянето за бъдещите поколения.

Благотворителната инициатива "Нощ на ангелите" се завръща в Пловдив за пета поредна година, като програмата на фестивала ще се проведе 14 и 15 септември в зоната на и около Младежкия център на Гребната база в града, съобщават организаторите.

"След успеха на предходните четири издания на събитието, благодарение на активната позиция и големите сърца на хиляди хора, екипът на фондацията положи още усилия, за да осигурим заедно подкрепа за повече хора, които се нуждаят от животоспасяваща медицинска намеса", казват още организаторите. 

Тази година в благотворителния фестивал ще участват популярни родни звезди, като на сцената на „Нощ на ангелите“ ще се качат Димитър Рачков, Любо Киров, Миро, Роби, Dj Dian Solo & Deep Zone Project, Биг Бенд Пловдив, талантите от Art Voice Center, група Disco Fever и други.

Освен концертна програма, орга

С разнообразна музикална програма на площад "Централен", ден преди празника на Пловдив, градът отбеляза 10-годишнината от избирането си за Европейска столица на културата.

През 2014 г. Пловдив беше обявен за Европейска столица на културата за 2019 г. , като имаше пет години за подготовка.

Водещ на събитието, което започна тази вечер в 18:30 часа, беше Стефан Щерев, а първи на сцената се качи един от създателите на Deep Zone Project - DJ Dian Solo. 

В програмата също е триото от Нидерландия Kraak&Smaak, в което са Оскар де Йонг, Вим Плуг и Марк Кнеперс. Формацията е известна със звучене, съчетаващо жанрове като диско, фънк, електронна музика, инди, дийп хаус, соул и поп. Още с дебютния си албум Boogie Angst триото добива международна популярност, а в момента музикантите работят по своя седми албум. 

Последен на сцената тази вечер ще излезе

Русенската опера ще представи премиерно "Севилският бръснар" на 20 септември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова. 

Режисьор на оперния спектакъл е Александър Мутафчийски. 

"За първи път на професионална сцена имам удоволствието да поставя оперно заглавие и то не кое да е, а христоматийното "Севилският бръснар". Като човек, който от години се занимава и е учил точно това, за мен тази творба е като библия за операта. Винаги казвам за оперетата, където е стихията и вихърът ми, и на която съм посветил живота си, че тя е приказка за любовта. С пълна сила мога да го кажа сега и за "Севилският бръснар", казва Мутафчийски. 

Диригент е Вилиана Вълчева, а диригент на хора е Стелияна Димитрова-Хернани. Сценографията и костюмите са дело на Денис Иванов.

Участват солисти, хор и оркестър на Русенс

Изложбата „Хоризонти“ с творби на художника Георги Баев (1924-2007) бе открита тази вечер в художествена галерия „Дечко Узунов“, филиал на Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

Ние правим най-различни изследвания и проекти живота и творчеството на Дечко Узунов. Тази година един от проектите е за един от неговите студенти - Георги Баев, каза Аделина Филева, директор на Софийската градска художествена галерия.

Тя отбеляза, че тази година се навършват сто години от рождението на Баев.

„Надявах се да се направи голяма ретроспекция“, посочи тя.

И тъй като до този момент никой не е поискал картините на Баев, които са притежание на СГХГ, екипът на галерията е решил да ги подреди в своя експозиция.

По думите на Филева, макар и малка, изложбата почита художника.

Аделина Филева отбеляза, че творбите, к

Веселин Симеонов (Bеско) e завършил бакалавърска степен, Изящни изкуства – живопис, и магистърска, Изящни изкуства – рисуване. Има докторска степен към Факултета по изобразително изкуство, ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”.  Реализирал е четири самостоятелни и множество съвместни изложби, печели редица награди. Веселин Симеонов или Веско, както подписва своите произведения, е български художник с професионални интереси в сферата на визуалните изкуства. Продуктът на неговата творческа реализация е насочен предимно към областта на рисунката и живописта, като това не се ограничава само до конвенционалните им форми.

Ивона Иванова е родена в Ловеч, но е живяла и учила в Свищов. Завършва бакалавърска степен и подготвя магистърска степен в специалност „Текстил – изкуство и дизайн“, Факултет по приложни изкуства в НХА,  София, при проф. д-р Аделина Попнеделева. Получава професионална квалификация - учител по изобразително изкуство от 1–ви до 12-ти клас в общообразователните и професионални училища. Завършва и курс по програма Графичен дизайн и визуализация в SoftUni Creative. Участва в няколко изложби. Интересува се от взаимодействието и съпоставянето на различни материали – текстил, метал, дърво и др.

Момчил Григоров е роден в гр. Враца. Завършва магистратура по Реклама и масова информация в УниБИТ, както и докторат по икономика във ВУЗФ. Бил е административен директор на сп. „Мениджър“, в момента е изпълнителен директор на PR и рекламна агенция „Криейтив груп България“. Реализирал е три самостоятелни изложби и множество сборни.

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.