NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Калин Сърменов: Да стана актьор беше изненада дори за мен
3969
Калейдоскоп

Калин Сърменов: Да стана актьор беше изненада дори за мен

Да стана актьор беше изненада за всички, дори и за мен. Това каза в интервю българският актьор и директор на Сатиричен театър „Алеко Константинов“ Калин Сърменов , който откри за първи път своя самостоятелна изложба в Стара Загора. Той разкри, че от малък рисува. „Рисувам над 50 години

| 12 Юни 2024, 16:43 ч.
Калин Сърменов: Да стана актьор беше изненада дори за мен
Калин Сърменов: Да стана актьор беше изненада дори за мен
Снимка © БТА

Да стана актьор беше изненада за всички, дори и за мен. Това каза в интервю българският актьор и директор на Сатиричен театър „Алеко Константинов“ Калин Сърменов , който откри за първи път своя самостоятелна изложба в Стара Загора.

Художници от Букурещ ще представят своя изложба в Екомузей с аквариум, съобщи експертът по „Връзки с обществеността“ в културния институт Силвия Трифонова - Костадинова.

Румънските творци Мойс Буланчя, Елисавета Мелинте и Виктория Динкъ подреждат 60-те си живописни платна в залата за временни изложби на Екомузея, където те могат да бъдат видяни след официалното откриване на експозицията "Изкуство през Дунав" днес.

Картините са с разнообразна тематика – природни пейзажи, флорални картини, абстракционизъм, портрети, създадени с помощта на акрил, масло или смесена техника, съобщи още Силвия Трифонова - Костадинова. Тя добави, че вдъхновението си тримата художници черпят от заобикалящата ги среда, природата и културните традиции на Румъния.

Инициатор на изложбата и неин основен двигател е Мойс Буланчя. Той подрежда свои платна в русенския музей за втори път. Минала

Филхармония „Пионер” гостува днес на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Концертът ще се състои не в Археологическия музей, както бе обявено, а в Градската художествена галерия заради очакваните валежи. 

В настоящия състав на младежкия оркестър има шестдесет души, съобщи диригентът Любомир Денев-син. Те са представители на музикалните училища в София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, но и студенти и деца от школи и клубове, уточни той. От десет дни са на творчески лагер в село Кранево, където подготвят своята програма. Снощи изнесоха концерт и в курортния комплекс Албена. Всяка година младежката филхармония „Пионер“ прави такъв летен лагер, посочи диригентът. През септември стартира и учебната година на оркестъра в Националния дворец на децата в София. Тогава в състава участват предимно ученици от столицата. 

Н

Фотографски и арт изложби, прожекция на тематични видеокадри и концерт ще са част от съпътстващата програма в десетото издание на международното скейт състезание в България Burgas Skate Open.

То ще се проведе между 16 и 18 август, съобщават организаторите му от сдружение „Скейт Клуб Сливен“ и Amnesia Skate Shop. 

Съпътстващата програма ще постави началото на събитието още с откриването на 16 август, когато ще има скейт демонстрация на покрива на един от местни молове заедно с концерт на местните хип-хоп изпълнители Vladymoney & Mudkid, обясни Мартин Дечев, основател и организатор на Burgas Skate Open. 

Там ще бъде открита и фото и арт изложбата "Лакърдии" с автори Владимир Дръндарски и Клементина Савова. В нея двамата автори съчетават традиционна фотография и дигитално изкуство, за да изследват митовете, легендите и неразказа

Георги Христов е специален гост на „Пеещи артисти 3“. Концертът ще се състои на 24 септември в зала 1 на НДК, съобщава продуцентът и създател на проекта Игор Марковски.

В спектакъла участват също „Акага“, Дарин Ангелов, Мая Бежанска, Емилия Валенти, Симеон Владов, Deja vu, Орлин Горанов, Петя Дикова, Теди Кацарова, Момчил Колев, Анастасия Левордашка, Нина Николина, Люба Пашова, Атанас Пенев („Б. Т.  Р.), Мариана Попова, Жаклин Таракчи, Николай Урумов, Иван Динев-Устата, Майя Христова, „Шик“, Димитър Туджаров-Шкумбата. Водеща е Гергана Стоянова.

„Идеята за проекта се роди още през 1995-1996 г., в разговорите ни с Тодор Колев и Иван Балсамаджиев. Проектът се случи в тяхна памет и в памет на другите приятели, които не са вече между нас – от Стефан Данаилов и Асен Кисимов до Татяна Лолова“, припомня И

Петнадесетият Международен фестивал “Дни на музиката в Балабановата къща” се завръща в Пловдив с есенното си издание на 18 септември. Талантливи изпълнители и интересни музикални събития ще станат част от програмата.

Сред тазгодишните утвърдени имена в музикалния бранш се открояват концертмайсторът на Виенската филхармония Албена Данаилова, световноизвестните оперни прими Красимира Стоянова (сопран) - камерзенгерин на Виенската опера и Светлина Стоянова (мецосопран), цигуларят Светлин Русев, прочутият блокфлейтист Ерик Босграаф от Нидерландия на една сцена със Зефира Вълова (цигулка), корейската пианистка Йоръм Сон. 

Посетителите на фестивала ще имат възможност да чуят още и Софийски камерен хор “Васил Арнаудов” с диригент Теодора Павлович, квинтет “Пилекадоне” - носител на награда “Златна лира” за върхови постижения

Той разкри, че от малък рисува. „Рисувам над 50 години. Започнах да рисувам от съвсем малък. Вкъщи средата е такава, че ти не можеш да избягаш. Климент Денчев беше близък приятел на родителите ми и често беше у нас. По това време той рисуваше по телевизията, правеше едни приказки, разказваше ги, пееше и рисуваше на едно стъкло.  И това така ме запали, че аз седнах и започнах да рисувам по стъклата в къщи. А старата къща, аз съм роден на площад „Славейков“ в София, беше от тези сгради, в които стъклата бяха на едни малки квадратчета с дървени летвички. И аз ги приех като отделни картинки. Бях прочел една приказка „Войната на мравките“ и започнах да рисувам. Изрисувах всички стъкла с един флумастер, обаче разказът беше дълъг и не ми стигна мястото и затова почнах да рисувам по стените. Като се прибраха родителите ми такъв пердах ядох“, спомня си с усмивка Сърменов. 

И допълва, че „никога никой не е смятал, че ще се занимавам с нещо друго. Всички мислеха, че ще стана художник. Аз и станах такъв, но просто един партиен функционер направи така, че аз се отказах от професионалното рисуване и започнах да се занимавам с театър“, разказа още актьорът. Именно тогава от него е чул, че „няма да види картина в изложба“. Учител на Калин Сърменов е известният казанлъшки художник проф .Дечко Узунов, който не одобрява решението на своя ученик да се откаже от рисуването.

„След това започна работата ми като актьор. Аз едно стихотворение не бях казал, но реших, че трябва да се занимавам с изкуство. Исках да правя кино, аз съм кинорежисьор, но много малко хора го знаят. Завърших кинорежисура след актьорското майсторство и реших, че трябва да се занимавам с това. Но понеже съм от семейство на сериозни хора, които се занимават с изкуство, знам, че трябва да започнеш от начало и да познаваш всички неща. И си викам, ще започна от артист, но не знаех какво е това. Не знаех нищо. Дори в първия час като влязох в Академията, видях всички момчета с едни чорапогащници и реших, че това не е за мен. И докато се адаптирам мина доста време. После ми стана интересно и така продължих“, посочи още Калин Сърменов. От думите му стана ясно, че освен „да се занимавам с театър и кино продължих да рисувам, защото аз си рисувам за „кеф“. „Много се радвам на картините си“, разкри още той.

Пред него никога не е стояла дилемата дали да се занимава с изкуство, защото „смятам, че изкуството е духовна работа. Аз харесвам духовността, но да отида в манастир щеше да ми е трудно. Изкуството и работата с духа мен ме възраждат, това ме държи. Изкуството е да си сбъдваш мечтите“, казва още директорът на Сатиричния театър. И допълва, че според него „хората много бързо остаряват, дали да изкарат пари и да направи нещо друго и остарява. Не може трябва да си оставяш едни работи във времето- мечти да си ги свършваш. За мен изкуството е една мечта, която си я оставям във времето да направя разни неща“.

Именно затова представя още една страна от творческата си натура и започва да пише пиеси. „Когато пишеш нещо и си го представяш, а след това да го видиш реализирано е нещо прекрасно“, казва Калин Сърменов. 

Има два вида диригенти. Едните са сопаджии с истински сопи. А другите са с истинска диригентска палка. Това мое мнение не е един вид нахалство, а преценка, защото съм преживял и следвал, учил съм се и съм наблюдавал най-големите диригенти на нашето столетие.

Думите са на големия български диригент Асен Найденов след гостуване зад граница.  

„Преди години бях поканен да дирижирам в Цариград, в Анкара и в Измир. Трябва да ви кажа, че турците ме посрещнаха изключително добре. Когато тръгнах една заран за репетицията, на входа на залата ме посрещна елегантен турчин с думите „Сопа вар?“. Вар значи има. Казах: „Вар!“ Защото имах палка. Оттогава научих, че турците наричат диригентската палка сопа. И това понятие, но вече наше, залегна в мисълта ми“, разказва Найденов.

„Беше изискан, възпитан човек, с

Монах Авел се връща в София за концерт в зала „България“, с нова програма, съобщават организаторите от „Гост“.

Почитателите на пианото ще чуят шедьоври на класическата и съвременната музика от Бах до Пиацола – на 13 януари.

Преди това, на 10 януари, монах Авел ще гостува във Варна.

През март пианистът свири в зала 1 на НДК, както и в морската ни столица, концертите бяха наречени „Душата знае“.

„Аз правя програма, която предизвиква много различни чувства и спомени у човека. Другото е, че аз се опитвам да свиря с цялото си сърце. Всичко, което е вътре в мен и в душата ми, резонира в сърцата на хората“, казва монах Авел.

Монах Авел в гимназията е математик и пианис

„Дни на индийската култура“ ще бъдат закрити в София на 16 август, съобщават от индийското посолство у нас.

На лятната сцена в Борисовата градина ще гостува танцова трупа от Индийския съвет за културни отношения. „Трупата, ръководена от Арупа Лахири, е специализирана в индийския класически танц от Южна Индия – бхаратанатям, който се отличава със сложна игра на краката, изразителни жестове с ръце и пищни костюми, често изобразяващи истории от индуиската митология“, разказват организаторите от Индийския съвет за културни отношения и Индологическа фондация „Изток-Запад“.

По думите им танцът съчетава ритъм, музика и разказване на истории по високо стилизиран начин. Гарги Бябарта, Дидхита Сингха, Майури Шом, Срадхасри Брахмо, Сангита Банерджи и единственият мъж в трупата

Музикантите от група „Колдплей“ са поредните, които се разделиха с мениджъра си след съдебен процес. Това се случи и на Тейлър Суифт и Кеша, а в миналото на „Секс пистълс“, сред много други.

Миналата седмица „Колдплей“ се споразумяха с мениджъра си Дейв Холмс по заведеното от него дело и своя насрещен иск, за да избегнат публичност, съобщи британската преса. Дейв Холмс беше мениджър на групата 22 години, но когато изтече договорът им през 2022 г., музикантите не го подновиха. Той заведе дело за неизплатени комисиони през август 2023 г., а те отговориха през октомври с насрещен иск за 14 милиона британски лири.

Приключването на спора струва на „Колдплей“ седемцифрена сума, твърди в. „Сън“, като се позовава на съдебни документи.

Холмс претендираше, че не му е платена комисиона за приноса му към неиздадените 10-и и 11-и албум на групата, по които той е имал много

За трета поредна година Стара Загора ще бъде домакин на фестивал за лекарски рок групи - Doctor Rock. Това става ясно от програмата с предстоящи събития на община Стара Загора.

Любителите на рок музиката ще могат на 28 и 29 юни да се насладят на лекарски рок банди от Стара Загора, София, Пловдив и Велико Търново.

Началото на специално изградената сцена на античен форум „Августа Траяна“ ще даде групата на Тракийския университет Macrophagos. След тях на сцената ще се качат „Доктори“ от Пловдив. Първата фестивална вечер ще закрие столичната банда Restart Rock Band. 

Във втория фестивален ден участие ще вземат Sutura – Пловдив, A.CP.C – Велико Търново и Led Seven Band – Стара Загора.

„След успешния старт през 2022 година, eто, вече трета година има фестивал. Две вечери рок, добро настроение и срещи с приятели“, обещават организаторите.

В момента работи върху реализирането на нова пиеса, написана от самия него, която носи името „Креват за двама“. „Мечтата ми е да стане. Премиерата ще бъде през октомври и ще се играе от четирима души, на голяма сцена“, допълва творецът.

И с усмивка заявява, че „мечтая да отида на море. Защото много работя, а и изкарах много тежък КОВИД и от тогава разбрах, че е много важно да си почиваш и да си здрав, както и да не правиш планове много напред“.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Неизвестна досега ранна творба на Моцарт е открита в Германия
Неизвестно досега кратко произведение, приписвано на Моцарт и вероятно написано от австрийския композитор в младостта му, е открито в Лайпциг, Германия, съобщиха изследователи, цит ...
В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“
В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“, съобщиха от общинската администрация. Събитията са част от културния календар на общината, а мястото ...
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово. Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната инст ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Калейдоскоп
3969
Калейдоскоп

Калин Сърменов: Да стана актьор беше изненада дори за мен

Да стана актьор беше изненада за всички, дори и за мен. Това каза в интервю българският актьор и директор на Сатиричен театър „Алеко Константинов“ Калин Сърменов , който откри за първи път своя самостоятелна изложба в Стара Загора.Той разкри, че от малък рисува.

| 12 Юни 2024, 16:43 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Калин Сърменов: Да стана актьор беше изненада дори за мен
Калин Сърменов: Да стана актьор беше изненада дори за мен
Снимка © БТА

Да стана актьор беше изненада за всички, дори и за мен. Това каза в интервю българският актьор и директор на Сатиричен театър „Алеко Константинов“ Калин Сърменов , който откри за първи път своя самостоятелна изложба в Стара Загора.

Той разкри, че от малък рисува. „Рисувам над 50 години. Започнах да рисувам от съвсем малък. Вкъщи средата е такава, че ти не можеш да избягаш. Климент Денчев беше близък приятел на родителите ми и често беше у нас. По това време той рисуваше по телевизията, правеше едни приказки, разказваше ги, пееше и рисуваше на едно стъкло.  И това така ме запали, че аз седнах и започнах да рисувам по стъклата в къщи. А старата къща, аз съм роден на площад „Славейков“ в София, беше от тези сгради, в които стъклата бяха на едни малки квадратчета с дървени летвички. И аз ги приех като отделни картинки. Бях прочел една приказка „Войната на мравките“ и започнах да рисувам. Изрисувах всички стъкла с един флумастер, обаче разказът беше дълъг и не ми стигна мястото и затова почнах да рисувам по стените. Като се прибраха родителите ми такъв пердах ядох“, спомня си с усмивка Сърменов. 

Художници от Букурещ ще представят своя изложба в Екомузей с аквариум, съобщи експертът по „Връзки с обществеността“ в културния институт Силвия Трифонова - Костадинова.

Румънските творци Мойс Буланчя, Елисавета Мелинте и Виктория Динкъ подреждат 60-те си живописни платна в залата за временни изложби на Екомузея, където те могат да бъдат видяни след официалното откриване на експозицията "Изкуство през Дунав" днес.

Картините са с разнообразна тематика – природни пейзажи, флорални картини, абстракционизъм, портрети, създадени с помощта на акрил, масло или смесена техника, съобщи още Силвия Трифонова - Костадинова. Тя добави, че вдъхновението си тримата художници черпят от заобикалящата ги среда, природата и културните традиции на Румъния.

Инициатор на изложбата и неин основен двигател е Мойс Буланчя. Той подрежда свои платна в русенския музей за втори път. Минала

Филхармония „Пионер” гостува днес на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Концертът ще се състои не в Археологическия музей, както бе обявено, а в Градската художествена галерия заради очакваните валежи. 

В настоящия състав на младежкия оркестър има шестдесет души, съобщи диригентът Любомир Денев-син. Те са представители на музикалните училища в София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, но и студенти и деца от школи и клубове, уточни той. От десет дни са на творчески лагер в село Кранево, където подготвят своята програма. Снощи изнесоха концерт и в курортния комплекс Албена. Всяка година младежката филхармония „Пионер“ прави такъв летен лагер, посочи диригентът. През септември стартира и учебната година на оркестъра в Националния дворец на децата в София. Тогава в състава участват предимно ученици от столицата. 

Н

Фотографски и арт изложби, прожекция на тематични видеокадри и концерт ще са част от съпътстващата програма в десетото издание на международното скейт състезание в България Burgas Skate Open.

То ще се проведе между 16 и 18 август, съобщават организаторите му от сдружение „Скейт Клуб Сливен“ и Amnesia Skate Shop. 

Съпътстващата програма ще постави началото на събитието още с откриването на 16 август, когато ще има скейт демонстрация на покрива на един от местни молове заедно с концерт на местните хип-хоп изпълнители Vladymoney & Mudkid, обясни Мартин Дечев, основател и организатор на Burgas Skate Open. 

Там ще бъде открита и фото и арт изложбата "Лакърдии" с автори Владимир Дръндарски и Клементина Савова. В нея двамата автори съчетават традиционна фотография и дигитално изкуство, за да изследват митовете, легендите и неразказа

Георги Христов е специален гост на „Пеещи артисти 3“. Концертът ще се състои на 24 септември в зала 1 на НДК, съобщава продуцентът и създател на проекта Игор Марковски.

В спектакъла участват също „Акага“, Дарин Ангелов, Мая Бежанска, Емилия Валенти, Симеон Владов, Deja vu, Орлин Горанов, Петя Дикова, Теди Кацарова, Момчил Колев, Анастасия Левордашка, Нина Николина, Люба Пашова, Атанас Пенев („Б. Т.  Р.), Мариана Попова, Жаклин Таракчи, Николай Урумов, Иван Динев-Устата, Майя Христова, „Шик“, Димитър Туджаров-Шкумбата. Водеща е Гергана Стоянова.

„Идеята за проекта се роди още през 1995-1996 г., в разговорите ни с Тодор Колев и Иван Балсамаджиев. Проектът се случи в тяхна памет и в памет на другите приятели, които не са вече между нас – от Стефан Данаилов и Асен Кисимов до Татяна Лолова“, припомня И

Петнадесетият Международен фестивал “Дни на музиката в Балабановата къща” се завръща в Пловдив с есенното си издание на 18 септември. Талантливи изпълнители и интересни музикални събития ще станат част от програмата.

Сред тазгодишните утвърдени имена в музикалния бранш се открояват концертмайсторът на Виенската филхармония Албена Данаилова, световноизвестните оперни прими Красимира Стоянова (сопран) - камерзенгерин на Виенската опера и Светлина Стоянова (мецосопран), цигуларят Светлин Русев, прочутият блокфлейтист Ерик Босграаф от Нидерландия на една сцена със Зефира Вълова (цигулка), корейската пианистка Йоръм Сон. 

Посетителите на фестивала ще имат възможност да чуят още и Софийски камерен хор “Васил Арнаудов” с диригент Теодора Павлович, квинтет “Пилекадоне” - носител на награда “Златна лира” за върхови постижения

И допълва, че „никога никой не е смятал, че ще се занимавам с нещо друго. Всички мислеха, че ще стана художник. Аз и станах такъв, но просто един партиен функционер направи така, че аз се отказах от професионалното рисуване и започнах да се занимавам с театър“, разказа още актьорът. Именно тогава от него е чул, че „няма да види картина в изложба“. Учител на Калин Сърменов е известният казанлъшки художник проф .Дечко Узунов, който не одобрява решението на своя ученик да се откаже от рисуването.

„След това започна работата ми като актьор. Аз едно стихотворение не бях казал, но реших, че трябва да се занимавам с изкуство. Исках да правя кино, аз съм кинорежисьор, но много малко хора го знаят. Завърших кинорежисура след актьорското майсторство и реших, че трябва да се занимавам с това. Но понеже съм от семейство на сериозни хора, които се занимават с изкуство, знам, че трябва да започнеш от начало и да познаваш всички неща. И си викам, ще започна от артист, но не знаех какво е това. Не знаех нищо. Дори в първия час като влязох в Академията, видях всички момчета с едни чорапогащници и реших, че това не е за мен. И докато се адаптирам мина доста време. После ми стана интересно и така продължих“, посочи още Калин Сърменов. От думите му стана ясно, че освен „да се занимавам с театър и кино продължих да рисувам, защото аз си рисувам за „кеф“. „Много се радвам на картините си“, разкри още той.

Има два вида диригенти. Едните са сопаджии с истински сопи. А другите са с истинска диригентска палка. Това мое мнение не е един вид нахалство, а преценка, защото съм преживял и следвал, учил съм се и съм наблюдавал най-големите диригенти на нашето столетие.

Думите са на големия български диригент Асен Найденов след гостуване зад граница.  

„Преди години бях поканен да дирижирам в Цариград, в Анкара и в Измир. Трябва да ви кажа, че турците ме посрещнаха изключително добре. Когато тръгнах една заран за репетицията, на входа на залата ме посрещна елегантен турчин с думите „Сопа вар?“. Вар значи има. Казах: „Вар!“ Защото имах палка. Оттогава научих, че турците наричат диригентската палка сопа. И това понятие, но вече наше, залегна в мисълта ми“, разказва Найденов.

„Беше изискан, възпитан човек, с

Монах Авел се връща в София за концерт в зала „България“, с нова програма, съобщават организаторите от „Гост“.

Почитателите на пианото ще чуят шедьоври на класическата и съвременната музика от Бах до Пиацола – на 13 януари.

Преди това, на 10 януари, монах Авел ще гостува във Варна.

През март пианистът свири в зала 1 на НДК, както и в морската ни столица, концертите бяха наречени „Душата знае“.

„Аз правя програма, която предизвиква много различни чувства и спомени у човека. Другото е, че аз се опитвам да свиря с цялото си сърце. Всичко, което е вътре в мен и в душата ми, резонира в сърцата на хората“, казва монах Авел.

Монах Авел в гимназията е математик и пианис

„Дни на индийската култура“ ще бъдат закрити в София на 16 август, съобщават от индийското посолство у нас.

На лятната сцена в Борисовата градина ще гостува танцова трупа от Индийския съвет за културни отношения. „Трупата, ръководена от Арупа Лахири, е специализирана в индийския класически танц от Южна Индия – бхаратанатям, който се отличава със сложна игра на краката, изразителни жестове с ръце и пищни костюми, често изобразяващи истории от индуиската митология“, разказват организаторите от Индийския съвет за културни отношения и Индологическа фондация „Изток-Запад“.

По думите им танцът съчетава ритъм, музика и разказване на истории по високо стилизиран начин. Гарги Бябарта, Дидхита Сингха, Майури Шом, Срадхасри Брахмо, Сангита Банерджи и единственият мъж в трупата

Музикантите от група „Колдплей“ са поредните, които се разделиха с мениджъра си след съдебен процес. Това се случи и на Тейлър Суифт и Кеша, а в миналото на „Секс пистълс“, сред много други.

Миналата седмица „Колдплей“ се споразумяха с мениджъра си Дейв Холмс по заведеното от него дело и своя насрещен иск, за да избегнат публичност, съобщи британската преса. Дейв Холмс беше мениджър на групата 22 години, но когато изтече договорът им през 2022 г., музикантите не го подновиха. Той заведе дело за неизплатени комисиони през август 2023 г., а те отговориха през октомври с насрещен иск за 14 милиона британски лири.

Приключването на спора струва на „Колдплей“ седемцифрена сума, твърди в. „Сън“, като се позовава на съдебни документи.

Холмс претендираше, че не му е платена комисиона за приноса му към неиздадените 10-и и 11-и албум на групата, по които той е имал много

За трета поредна година Стара Загора ще бъде домакин на фестивал за лекарски рок групи - Doctor Rock. Това става ясно от програмата с предстоящи събития на община Стара Загора.

Любителите на рок музиката ще могат на 28 и 29 юни да се насладят на лекарски рок банди от Стара Загора, София, Пловдив и Велико Търново.

Началото на специално изградената сцена на античен форум „Августа Траяна“ ще даде групата на Тракийския университет Macrophagos. След тях на сцената ще се качат „Доктори“ от Пловдив. Първата фестивална вечер ще закрие столичната банда Restart Rock Band. 

Във втория фестивален ден участие ще вземат Sutura – Пловдив, A.CP.C – Велико Търново и Led Seven Band – Стара Загора.

„След успешния старт през 2022 година, eто, вече трета година има фестивал. Две вечери рок, добро настроение и срещи с приятели“, обещават организаторите.

Пред него никога не е стояла дилемата дали да се занимава с изкуство, защото „смятам, че изкуството е духовна работа. Аз харесвам духовността, но да отида в манастир щеше да ми е трудно. Изкуството и работата с духа мен ме възраждат, това ме държи. Изкуството е да си сбъдваш мечтите“, казва още директорът на Сатиричния театър. И допълва, че според него „хората много бързо остаряват, дали да изкарат пари и да направи нещо друго и остарява. Не може трябва да си оставяш едни работи във времето- мечти да си ги свършваш. За мен изкуството е една мечта, която си я оставям във времето да направя разни неща“.

Именно затова представя още една страна от творческата си натура и започва да пише пиеси. „Когато пишеш нещо и си го представяш, а след това да го видиш реализирано е нещо прекрасно“, казва Калин Сърменов. 

В момента работи върху реализирането на нова пиеса, написана от самия него, която носи името „Креват за двама“. „Мечтата ми е да стане. Премиерата ще бъде през октомври и ще се играе от четирима души, на голяма сцена“, допълва творецът.

И с усмивка заявява, че „мечтая да отида на море. Защото много работя, а и изкарах много тежък КОВИД и от тогава разбрах, че е много важно да си почиваш и да си здрав, както и да не правиш планове много напред“.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Неизвестна досега ранна творба на Моцарт е открита в Германия
В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.