NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти В галерия "Седем" бе открита фотоизложба, илюстрираща 17-те глобални цели за устойчиво развитие на ООН
2700
Цветни аспекти

В галерия "Седем" бе открита фотоизложба, илюстрираща 17-те глобални цели за устойчиво развитие на ООН

В галерия "Седем" в Сливен бе открита фотоизложба, илюстрираща 17-те глобални цели за устойчиво развитие на ООН. Това съобщи Дора Куршумова от "Обществен дарителски фонд Сливен" (ОДФ). Изложбата е част от кампанията на Фонда "За да действаш, трябва да разбираш", чиято цел е да убеди сливенската общественост, че е изключително важно всички хора да участват в реализирането на глобалните цели и превръщането на планетата в по-добро място за живеене.  Автор на снимките е Лили Корнитска, която е направила фотосите в Сливен и региона

| 11 Юни 2024, 18:56 ч.
В галерия
В галерия "Седем" бе открита фотоизложба, илюстрираща 17-те глобални цели за устойчиво развитие на ООН
Снимка © Дора Куршумова

В галерия "Седем" в Сливен бе открита фотоизложба, илюстрираща 17-те глобални цели за устойчиво развитие на ООН. Това съобщи Дора Куршумова от "Обществен дарителски фонд Сливен" (ОДФ).

Българинът Владимир Величков, който свири на кавал, е отличен от Global Music Awards (Глобалните музикални награди) за авторския си албум "Пробуждане", съобщи той в профила си във Фейсбук.

Той получава втора награда, сребърен медал за инструментална солова музика в "Пробуждане". Продукцията, издадена през 2023 г., съчетава традиционни и съвременни техники при свиренето на кавал.

„Топлоцентрала“ открива новия сезон с продукция на световнoизвестния хореограф Ноа Зук, съобщават от регионалния  център за съвременни изкуства.

На 11, 12 и 24 септември са премиерните представления на Shutdown с участието на 12 български танцьори, които в продължение на две седмици взаимодействат овладявайки нов танцов език с помощта на хореографите Ноа Зук и Охад Фишов.

Shutdown има символично две части, които могат да бъдат усетени интуитивно от публиката. Ако първата задава обратното броене – това, което неизбежно води от живота към смъртта, то втората загатва постслучващото се. Именно формите и движенията на тялото увличат в процеса – историята е по-важна от детайлите, енергията на всяка извивка е фрагмент от една структура, която непрестанно се променя, разказват от екипа.

По

Концерт на хор Тiscali ще се състои на 13 септември в Националното музикално училище, в София по повод 120-годишнината му. Входът е свободен, съобщават организаторите от Италианския културен институт в България и сдружението за социални и културни инициативи на Сардиния „Сардика“, в София. 

Тiscali е група хорови изпълнители от Сардиния, обединени от взаимна, голяма и устойчива страст към музиката и пеенето. Специфичните интереси на хора са насочени към музиката, в частност – към народното пеене. Репертоарът предлага прочит на откъси от произведения от музикалната и поетичната култура на Сардиния, от религиозни събития, особено песнопенията от Страстната седмица или от молитвената деветница за Рождество Христово, но и свързани със социални теми, сатира, забавления, т

В рамките на проекта „Изкуство край Янтра“ на 23-ти август в крайречната зона на Габрово ще бъде открита експозиция, създадена от петима съвременни творци, съобщават от община Габрово. Инициативата е на фондация „Пойема колектив“, като е подкрепена от Община ГАБРОВО по програма „Култура“ и е в партньорство с Музея на хумора и сатирата, Център „Кристо и Жан-Клод“ и фондация „Колективът“.

Проектът включва поредица работилници с артисти и местни хора за творчески намеси/скулптури, създадени чрез включващ общността процес, които ще бъдат открити по време на фестивала „Реките на града“ на 23 август в Габрово.

Целта на „Изкуство край Янтра“ е да допринесе за отключването на местното въображение за оползотворяване на зоната край река Янтра чрез изкуство и смислени дейности и събития. Основна част е въвличането на габровци в процеса на измисляне на концепцията за творбите, за

Изложба живопис на Светослава Георгиева се открива днес в Градската художествена галерия на Варна. Тя носи заглавие „Херметично“ и съдържа произведения, създадени през последната година в смесена техника с акрил, масло, енкаустика, текстури и релефни пасти, колаж с ръчни хартии с включване на метал, дърво и смоли върху платна.

Изборът на заглавие идва от връзката със седемте херметични принципа, които са заложени в древното учение и представляват единна хармонична система за живота, вселената и изкуството на промяна, обяснява идеята си авторката. Георгиева е завършила Живопис в Glasgow school of art в Шотландия, Реставрация и консервация във Великотърновския университет, където понастоящем е докторант в катедра Изкуствознание и теоретични дисциплини.

В своя цикъл творби, показан във Варна, художничката казва, че абстрактният пейзаж е опит за визуално изследване на отно

Изложбата е част от кампанията на Фонда "За да действаш, трябва да разбираш", чиято цел е да убеди сливенската общественост, че е изключително важно всички хора да участват в реализирането на глобалните цели и превръщането на планетата в по-добро място за живеене. 

Автор на снимките е Лили Корнитска, която е направила фотосите в Сливен и региона. Техните сюжети са свързани с бедността и глада, климатичните промени, запазване на екосистемата на планетата.

На откриването присъстваха директори и представители на сливенски професионални гимназии, които получиха по един комплект от 18 рамкирани фотоса, които да окачат на подходящи места в училищата. Смятаме, че това е начин за визуално въздействие върху младите хора в Сливен, каза още Куршумова.

Днес се навършват 100 години от рождението на големия български актьор Нейчо Попов. Той е от Бургас. През 1953 г. завършва актьорско майсторство в Държавното висше театрално училище при Кръстьо П. Мирски.

Започва професионалната си кариера на сцената на Държавния музикален театър „Стефан Македонски”, където участва в оперите „Хубавата Елена”, „Златната долина”. От 1963 до 1965 г. специализира режисура в „Дойче театър“, в Германия. Той е един от основателите на днешния Сатиричен театър „Алеко Константинов”.

През 2007 г. Мария Грубешлиева, негова доведена дъщеря, издава сборник със спомени за него, озаглавен „Клоун на Бога, изпратен на земята”. „Нейчо ме отгледа. Макар, че не ми е баща, аз го обичах безумно”, казва тя. „На мене той в много тежки моменти ми помага. И когато съм била студе

Фестивалът "Джаз под звездите" в село Камен бряг, община Каварна, тази година ще се проведе на 19 и 20 юли. 

За това съобщават от местната администрация и допълват, че това е негово десето издание.  

В първата вечер на сцената ще се изявят саксофонистката Галатея Мутафова, певицата Кристина Жечкова и Eliya & Live Band.  

Втората вечер жителите и гостите на селото ще могат да чуят изпълненията на певицата и актриса Волена Апостолова, която освен че гради музикална кариера в джаза, участва и в мюзикълите на държавната опера във Варна. След нея ще се качи проф. Веселин Койчев - Трио, известен сред любителите на поп и джаз музиката, заедно с дъщеря си Светлина. Хедлайнери на вечерта ще бъдат музикантите от „Керана и Космонавтите“.

Водещи на програмата ще бъдат момичетата от Трио Сопрано. Организатор на фестивала е община Каварна.&

Триото на Ари Ерев и квартетът на Джовани Томазо сложиха началото на 33-тото издание на Международния джаз фестивал „Варненско лято“. 

Това е най-старият действащ джаз фестивал в България, припомни на откриването музикалният критик Владимир Гаджев, който по традиция представя гостите на концертите и участва в съпътстващата програма. През тази сцена минаха грандиозни музиканти, някои от които бяха за последен път в България, добави той. 

Гаджев изтъкна, че в Италия в момента има около петдесет големи джаз фестивала, което никак не е маловажно за нормалния живот на музиката и на културата, но и за развитието на туристическия продукт в страната. Той подчерта, че организаторът Анатолий Вапиров се старае на фестивала да гостуват и млади български музиканти, каквито има в триото на Ари Ерев. 

Израелският пианист Ари Ерев свири отдавна с контрабасиста Михаи

По-големият брой на поставените у нас моноспектакли се обяснява с желанието на актьорите да се изразяват по различен начин, да се отделят от общата група и да покажат своите възможности, смята актьорът Христо Мутафчиев, който гостува на театралния фестивал „Варненско лято“ с постановката „Боже мой“ от Теа Денолюбова, с режисьор Стоян Радев. 

Мутафчиев смята, че друга причина за наличието на повече самостоятелни изяви на българските артисти напоследък е появата на хубави текстове.

Пиесата „Боже мой“ е написана от Денолюбова по романа „Жажда“ на Амели Нотомб. Предложение за адаптацията дава самият актьор, който е много впечатлен от книгата. Възлагат режисурата на Стоян Радев, с когото Мутафчиев прави и „Плач на ангел“.  

Решението им за постановката е героят, който се представя за Исус Христос, да не бъде дидактичен и нравоучителен в изразяването, а

Китайската централна банка ще издаде комплект възпоменателни монети с най-високата дървена пагода в света, предаде Синхуа. Комплектът ще се състои от три монети, които са законно платежно средство в Китай. Две от тях ще са златни и една ще бъде сребърна монета.

На лицевата страна и на трите монети е изобразена пагодата на Шакямуни на храма Фогун в окръг Инсян, провинция Шанси, Северен Китай. Религиозната постройка, известна като Дървената пагода на окръг Инсян, е построена през 1056 г. Сградата е с височина 67,31 м и е най-високата и най-старата дървена многоетажна постройка в света според ЮНЕСКО.

Първата кръгла златна монета с тегло 100 грама и номинал 1500 юана (около 210 щатски долара) е с максимален тираж 600 броя. На обратната страна са изобразени птици, облаци и планини. Втората е с тегло 5 грама и е с номинал 80 юана и максимален тираж от 10 000 броя.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 03:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
2700
Цветни аспекти

В галерия "Седем" бе открита фотоизложба, илюстрираща 17-те глобални цели за устойчиво развитие на ООН

Изложбата е част от кампанията на Фонда "За да действаш, трябва да разбираш", чиято цел е да убеди сливенската общественост, че е изключително важно всички хора да участват в реализирането на глобалните цели и превръщането на планетата в по-добро място за живеене.Автор на снимките е Лили Корнитска, която е направила фотосите в Сливен и региона.

| 11 Юни 2024, 18:56 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
В галерия
В галерия "Седем" бе открита фотоизложба, илюстрираща 17-те глобални цели за устойчиво развитие на ООН
Снимка © Дора Куршумова

В галерия "Седем" в Сливен бе открита фотоизложба, илюстрираща 17-те глобални цели за устойчиво развитие на ООН. Това съобщи Дора Куршумова от "Обществен дарителски фонд Сливен" (ОДФ).

Изложбата е част от кампанията на Фонда "За да действаш, трябва да разбираш", чиято цел е да убеди сливенската общественост, че е изключително важно всички хора да участват в реализирането на глобалните цели и превръщането на планетата в по-добро място за живеене. 

Българинът Владимир Величков, който свири на кавал, е отличен от Global Music Awards (Глобалните музикални награди) за авторския си албум "Пробуждане", съобщи той в профила си във Фейсбук.

Той получава втора награда, сребърен медал за инструментална солова музика в "Пробуждане". Продукцията, издадена през 2023 г., съчетава традиционни и съвременни техники при свиренето на кавал.

„Топлоцентрала“ открива новия сезон с продукция на световнoизвестния хореограф Ноа Зук, съобщават от регионалния  център за съвременни изкуства.

На 11, 12 и 24 септември са премиерните представления на Shutdown с участието на 12 български танцьори, които в продължение на две седмици взаимодействат овладявайки нов танцов език с помощта на хореографите Ноа Зук и Охад Фишов.

Shutdown има символично две части, които могат да бъдат усетени интуитивно от публиката. Ако първата задава обратното броене – това, което неизбежно води от живота към смъртта, то втората загатва постслучващото се. Именно формите и движенията на тялото увличат в процеса – историята е по-важна от детайлите, енергията на всяка извивка е фрагмент от една структура, която непрестанно се променя, разказват от екипа.

По

Концерт на хор Тiscali ще се състои на 13 септември в Националното музикално училище, в София по повод 120-годишнината му. Входът е свободен, съобщават организаторите от Италианския културен институт в България и сдружението за социални и културни инициативи на Сардиния „Сардика“, в София. 

Тiscali е група хорови изпълнители от Сардиния, обединени от взаимна, голяма и устойчива страст към музиката и пеенето. Специфичните интереси на хора са насочени към музиката, в частност – към народното пеене. Репертоарът предлага прочит на откъси от произведения от музикалната и поетичната култура на Сардиния, от религиозни събития, особено песнопенията от Страстната седмица или от молитвената деветница за Рождество Христово, но и свързани със социални теми, сатира, забавления, т

В рамките на проекта „Изкуство край Янтра“ на 23-ти август в крайречната зона на Габрово ще бъде открита експозиция, създадена от петима съвременни творци, съобщават от община Габрово. Инициативата е на фондация „Пойема колектив“, като е подкрепена от Община ГАБРОВО по програма „Култура“ и е в партньорство с Музея на хумора и сатирата, Център „Кристо и Жан-Клод“ и фондация „Колективът“.

Проектът включва поредица работилници с артисти и местни хора за творчески намеси/скулптури, създадени чрез включващ общността процес, които ще бъдат открити по време на фестивала „Реките на града“ на 23 август в Габрово.

Целта на „Изкуство край Янтра“ е да допринесе за отключването на местното въображение за оползотворяване на зоната край река Янтра чрез изкуство и смислени дейности и събития. Основна част е въвличането на габровци в процеса на измисляне на концепцията за творбите, за

Изложба живопис на Светослава Георгиева се открива днес в Градската художествена галерия на Варна. Тя носи заглавие „Херметично“ и съдържа произведения, създадени през последната година в смесена техника с акрил, масло, енкаустика, текстури и релефни пасти, колаж с ръчни хартии с включване на метал, дърво и смоли върху платна.

Изборът на заглавие идва от връзката със седемте херметични принципа, които са заложени в древното учение и представляват единна хармонична система за живота, вселената и изкуството на промяна, обяснява идеята си авторката. Георгиева е завършила Живопис в Glasgow school of art в Шотландия, Реставрация и консервация във Великотърновския университет, където понастоящем е докторант в катедра Изкуствознание и теоретични дисциплини.

В своя цикъл творби, показан във Варна, художничката казва, че абстрактният пейзаж е опит за визуално изследване на отно

Автор на снимките е Лили Корнитска, която е направила фотосите в Сливен и региона. Техните сюжети са свързани с бедността и глада, климатичните промени, запазване на екосистемата на планетата.

На откриването присъстваха директори и представители на сливенски професионални гимназии, които получиха по един комплект от 18 рамкирани фотоса, които да окачат на подходящи места в училищата. Смятаме, че това е начин за визуално въздействие върху младите хора в Сливен, каза още Куршумова.

Днес се навършват 100 години от рождението на големия български актьор Нейчо Попов. Той е от Бургас. През 1953 г. завършва актьорско майсторство в Държавното висше театрално училище при Кръстьо П. Мирски.

Започва професионалната си кариера на сцената на Държавния музикален театър „Стефан Македонски”, където участва в оперите „Хубавата Елена”, „Златната долина”. От 1963 до 1965 г. специализира режисура в „Дойче театър“, в Германия. Той е един от основателите на днешния Сатиричен театър „Алеко Константинов”.

През 2007 г. Мария Грубешлиева, негова доведена дъщеря, издава сборник със спомени за него, озаглавен „Клоун на Бога, изпратен на земята”. „Нейчо ме отгледа. Макар, че не ми е баща, аз го обичах безумно”, казва тя. „На мене той в много тежки моменти ми помага. И когато съм била студе

Фестивалът "Джаз под звездите" в село Камен бряг, община Каварна, тази година ще се проведе на 19 и 20 юли. 

За това съобщават от местната администрация и допълват, че това е негово десето издание.  

В първата вечер на сцената ще се изявят саксофонистката Галатея Мутафова, певицата Кристина Жечкова и Eliya & Live Band.  

Втората вечер жителите и гостите на селото ще могат да чуят изпълненията на певицата и актриса Волена Апостолова, която освен че гради музикална кариера в джаза, участва и в мюзикълите на държавната опера във Варна. След нея ще се качи проф. Веселин Койчев - Трио, известен сред любителите на поп и джаз музиката, заедно с дъщеря си Светлина. Хедлайнери на вечерта ще бъдат музикантите от „Керана и Космонавтите“.

Водещи на програмата ще бъдат момичетата от Трио Сопрано. Организатор на фестивала е община Каварна.&

Триото на Ари Ерев и квартетът на Джовани Томазо сложиха началото на 33-тото издание на Международния джаз фестивал „Варненско лято“. 

Това е най-старият действащ джаз фестивал в България, припомни на откриването музикалният критик Владимир Гаджев, който по традиция представя гостите на концертите и участва в съпътстващата програма. През тази сцена минаха грандиозни музиканти, някои от които бяха за последен път в България, добави той. 

Гаджев изтъкна, че в Италия в момента има около петдесет големи джаз фестивала, което никак не е маловажно за нормалния живот на музиката и на културата, но и за развитието на туристическия продукт в страната. Той подчерта, че организаторът Анатолий Вапиров се старае на фестивала да гостуват и млади български музиканти, каквито има в триото на Ари Ерев. 

Израелският пианист Ари Ерев свири отдавна с контрабасиста Михаи

По-големият брой на поставените у нас моноспектакли се обяснява с желанието на актьорите да се изразяват по различен начин, да се отделят от общата група и да покажат своите възможности, смята актьорът Христо Мутафчиев, който гостува на театралния фестивал „Варненско лято“ с постановката „Боже мой“ от Теа Денолюбова, с режисьор Стоян Радев. 

Мутафчиев смята, че друга причина за наличието на повече самостоятелни изяви на българските артисти напоследък е появата на хубави текстове.

Пиесата „Боже мой“ е написана от Денолюбова по романа „Жажда“ на Амели Нотомб. Предложение за адаптацията дава самият актьор, който е много впечатлен от книгата. Възлагат режисурата на Стоян Радев, с когото Мутафчиев прави и „Плач на ангел“.  

Решението им за постановката е героят, който се представя за Исус Христос, да не бъде дидактичен и нравоучителен в изразяването, а

Китайската централна банка ще издаде комплект възпоменателни монети с най-високата дървена пагода в света, предаде Синхуа. Комплектът ще се състои от три монети, които са законно платежно средство в Китай. Две от тях ще са златни и една ще бъде сребърна монета.

На лицевата страна и на трите монети е изобразена пагодата на Шакямуни на храма Фогун в окръг Инсян, провинция Шанси, Северен Китай. Религиозната постройка, известна като Дървената пагода на окръг Инсян, е построена през 1056 г. Сградата е с височина 67,31 м и е най-високата и най-старата дървена многоетажна постройка в света според ЮНЕСКО.

Първата кръгла златна монета с тегло 100 грама и номинал 1500 юана (около 210 щатски долара) е с максимален тираж 600 броя. На обратната страна са изобразени птици, облаци и планини. Втората е с тегло 5 грама и е с номинал 80 юана и максимален тираж от 10 000 броя.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.