Той обичаше театъра и театърът обичаше него. Думите за Чочо Попйорданов са от неговия баща – журналистът Иван Попйорданов по повод изложбата в памет на актьора, открита миналата година в Народния театър „Иван Вазов“.
Изложбата „Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ бе официално открита в Националния етнографски музей (НЕМ) в София.
Пътуващата експозиция, чието оригинално заглавие е „Fake (f)or Real“, е дело на куратора Йоанна Урбанек и Дома на европейската история – Брюксел.
“Изложбата, която ви представяме, е наистина любопитна. Вярвам, че скоро ще се убедите в това”, каза проф. д-р Владимир Пенчев, директор на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН), при представянето на експозицията.
На събитието присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, служебният министър на културата Найден Тодоров, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.
“Признавам си, това е една от най-любопитните изложби, които са се случвали напоследък в България”, каза вицепрезидентът Илияна Йотова в словото си при откриването
Картина на Тициан, намерена в найлонова торба, след като беше обявена за открадната, е продадена за 17,6 млн. британски лири, съобщи Би Би Си.
"Почивка по пътя към Египет", рисувана от венецианския художник Тициан по времето, когато е едва двайсетгодишен - през 1510 г., беше продадена на аукцион в Лондон, организиран от "Кристис".
Картината е била открадната от гостна стая в имението Лонглийт в Уилтшър, Великобритания, през 1995 г. Седем години по-късно платното е открито без рамката в пластмасова торба в Лондон.
Цената, на която е продадена картината на аукциона, е рекордна за творба на Тициан, обявиха от "Кристис".
Лорд Бат, който наследи баща си, маркиза на Бат, през 2020 г., е собственик на имението Лонглийт. По думите му картината има изключителна история.
Картината изобразява Дева Мария с малкия Исус и Йосиф. Тя е с ширина 60 с
Тази вечер на камерната сцена в Народния театър ще се изиграе 200-ото представление на спектакъла „Духът на поета“ от Стефан Цанев на режисьора Маргарита Младенова.
По случай юбилея театърът разпространи кратко видео с интервюта на част от екипа, съобшават от трупата.
Спектакълът представя драматична историческа мистификация, едновременно за миналото и настоящето, която ни отвежда в София през ужким 1892 г. и ни показва как някогашните борци за свобода се превръщат в диктатори – без да правят преврати, с официалното съгласие на народа и с всички лостове на демокрацията. Един сън на Стефан Стамболов, в който със Захарий Стоянов трябва да решат какво да правят с внезапно появилия се „поет от корицата на Читанката“. Бившите апостоли и настоящи властници са изправени пред най-тежкия избор: какво
Около 6400 произведения на изкуството - незаконно изнесени амфори, златни предмети, картини, са открити при операция, провеждана с подкрепата на Интерпол и Европол в около двадесет европейски държави, като са арестувани 85 души, съобщи АФП.
Извършени са "няколко хиляди проверки" на летища, пристанища, гранични пунктове, аукционни къщи, музеи и частни домове, както и в интернет, обясняват от Интерпол в съобщение за медиите.
Испанските власти, в сътрудничество с украинските си колеги, са конфискували по време на операцията 11 златни скитски предмета с приблизителна стойност 60 млн. евро. Те са били откраднати в Украйна и транспортирани контрабандно в Испания.
В Чехия полицията е заловила статуя на свети Вартоломей от средата на XVII век, "национален културен артефакт", откраднат през 1994 г. от параклис в Римов.
Френските власти са конфискували неза
Георги Христов е специален гост на „Пеещи артисти 3“. Концертът ще се състои на 24 септември в зала 1 на НДК, съобщава продуцентът и създател на проекта Игор Марковски.
В спектакъла участват също „Акага“, Дарин Ангелов, Мая Бежанска, Емилия Валенти, Симеон Владов, Deja vu, Орлин Горанов, Петя Дикова, Теди Кацарова, Момчил Колев, Анастасия Левордашка, Нина Николина, Люба Пашова, Атанас Пенев („Б. Т. Р.), Мариана Попова, Жаклин Таракчи, Николай Урумов, Иван Динев-Устата, Майя Христова, „Шик“, Димитър Туджаров-Шкумбата. Водеща е Гергана Стоянова.
„Идеята за проекта се роди още през 1995-1996 г., в разговорите ни с Тодор Колев и Иван Балсамаджиев. Проектът се случи в тяхна памет и в памет на другите приятели, които не са вече между нас – от Стефан Данаилов и Асен Кисимов до Татяна Лолова“, припомня И
Днес се навършват 60 години от рождението на актьора Петър Попйорданов-Чочо.
Той е роден на 11 юни 1964 г. в София. Баща му е дългогодишен директор на студията за игрални филми „Бояна“ и генерален директор на Българската национална телевизия през 1998 година. Майка му е лекарката Катя Попйорданова. Родът произхожда от Велес и към него принадлежат войводата Миле водачът на солунските атентатори Орце Попйорданов.
През 1989 г. Попйорданов завършва актьорско майсторство във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ (днес НАТФИЗ), в класа на Крикор Азарян и Тодор Колев. Учи в Чехия една година.
Играе в трупите на театър „София“ (1988), Малък градски театър „Зад канала“ (до 1994), а от 1994 г. – и в Народния театър. Най-известните му театрални роли са в постановките „Хъшове“, „Сън в лятна нощ“, „В полите на Витоша“, „Бурята“, „Човекът, който прави дъжд“, „Кимоно“, „Декамерон“, „Призраци в Неапол“, „Хеда Габлер“.
Освен в театрални постановки, Чочо Попйорданов участва и във филмови продукции, сред които „Вчера“ (1988), „Адио Рио“ (1989), „Любовното лято на един льохман“ (1990), „Вампири, таласъми“ (1992), „Сезонът на канарчетата“ (1993), „Граница“ (1994) „Испанска муха“ (1998), „След края на света“ (1998), „Дунав мост“ (1999), „Сомбреро блус“ (1999), „Хайка за вълци“ (2000).
Близо 50 заглавия – театрални спектакли, танцови пърформанси и концерти, ще има по време на годишната среща на IETM в София, съобщават организаторите. Те ще бъдат представени в „Топлоцентрала“, както и на сцените-партньори на събитието, сред които Yalta Art Room, Народен театър Иван Вазов, I AM Studio, „Дерида“ и сетивен театър „Портал“.
По време на събитието посетителите ще имат възможност да се запознаят с различни панели и дискусии, ориентирани към артистичната общност, както и да се включат в специалната туристическа обиколка, която представя независимите сцени в града. Гид в артистичната обиколка ще бъде Стефан Прохоров – председател на Асоциацията за свободен театър.
На 12 юни „Топлоцентрала“ е събитието Re(W)rite. Можем ли да разширим гра
От 14 август до 4 септември на Лятното кино в Ямбол предстоят безплатни прожекции на девет български филма, съобщиха от общинския пресцентър. В програмата са включени родни кинокласики като „Опасен чар”, „Любимец 13”, също и нови заглавия, сред които „В сърцето на машината“, „Пулсът на танца“ и други.
Инициативата е озаглавена „Летни вечери с любими филми на българското кино” и се провежда за поредна година в киносалона на открито в Градския парк. Организатор е местната Община.
Програмата стартира с филма „Неочаквана ваканция” от 1981 година. Той ще бъде прожектиран в две вечери – на 14 и на 16 август.
От „вечните“ ленти на българското кино жителите и гостите на Ямбол този път ще имат възможност да гледат на открито още „Опасен чар“ (1984 г.), „Любимец 13“ (1958 г.) и „Да обичаш на инат“ (1986 г.).
Съвременната родна кинематография ще
Той обичаше театъра и театърът обичаше него. Думите за Чочо Попйорданов са от неговия баща – журналистът Иван Попйорданов по повод изложбата в памет на актьора, открита миналата година в Народния театър „Иван Вазов“.
Днес се навършват 60 години от рождението на актьора Петър Попйорданов-Чочо.
Той е роден на 11 юни 1964 г. в София. Баща му е дългогодишен директор на студията за игрални филми „Бояна“ и генерален директор на Българската национална телевизия през 1998 година. Майка му е лекарката Катя Попйорданова. Родът произхожда от Велес и към него принадлежат войводата Миле водачът на солунските атентатори Орце Попйорданов.
През 1989 г. Попйорданов завършва актьорско майсторство във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ (днес НАТФИЗ), в класа на Крикор Азарян и Тодор Колев. Учи в Чехия една година.
Джаз музиката ще завладее пространството в обновената "Дондукова градина" на ул. „Христо Г. Данов“, където ще се проведе първото издание на фестивала JazzTopia. Любителите на музикалния жанр ще могат да чуят едни от най-обичаните български и гръцки музиканти на 22 и 23 юни, съобщиха от район "Централен" в Пловдив. Концертите са с вход свободен, а водеща на събитието ще бъде Манита Вартан – Мисис Европа 2023.
Фестивалът започва в събота с авторския проект на Преслав Пеев Flip-Flop. Заедно с Иван Мелин - тромбон, Кирил Илчев на барабаните и Христо Минчев на контрабаса той ще представи осем авторски парчета от новия си албум. Освен преподавател по саксофон и джаз импровизация Преслав е част от групата “Керана и Космонавтите”, както и от Биг Бенд - Пловдив.
Същата вечер музикантът Михаил Йосифов ще демонстрира таланта си да събира на едно място млади и обещаващ
Две изложби съпътстват 20-тия Световен фестивал на анимационния филм (СФАФ), който бе открит снощи във Варна. Те са подредени във Фестивалния и конгресен център.
Подготвени са от режисьора, аниматор, художник и преподавател в Нов български университет Пенчо Кунчев, който е един от организаторите на фестивала.
Едната експозиция показва плакати на филми, получили през годините Гран при на анимационния фестивал във Варна, чието първо издание е през 1979 г. Тогава приза получава лентата „Алегро нон тропо“ на Бруно Бозето. Събирането на плакатите за изложбата не беше лесно, каза Кунчев. Някои от авторите не са откликнали на поканата или са починали, други се оказало, че не пазят афишите си, поясни той. Има обаче и кинотворци, като Йежи Куча от Полша, режисьор на наградения през 1987 г. „Парад“, който е направил наново плакат специално за с
Известен е и от телевизионното шоу „Клуб НЛО“ по „Канал 1“ (БНТ). През 2007 г. започва участието си в сериала „Хъшове“, също по БНТ.
Има номинация за „Аскеер“ през 1996 и 1997 г., и награда „Златен Баяр“ в Белгия – за най-добра мъжка роля във филма „Граница“. На стената на славата пред „Театър 199“ има пано с неговите отпечатъци. През 2016 година е удостоен посмъртно с награда „Икар“ от Съюза на българските артисти – за чест и достойнство. Същата година, чрез съдействието на Столична община, архивите на театрите и близките приятели, колеги и роднини на Чочо, е открита временна изложба в памет на Попйорданов, който почина през 2013 г.