NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Тонът на времето От много ранна възраст мечтаех да стана филмов режисьор, каза полският режисьор Мариуш Гжегожек
5170
Тонът на времето

От много ранна възраст мечтаех да стана филмов режисьор, каза полският режисьор Мариуш Гжегожек

От много ранна възраст мечтаех да стана филмов режисьор и ето че се случи и мечтата ми се сбъдна. Това каза в интервю полският режисьор Мариуш Гжегожек, който е част от международното жури на единадесетото издание на кинофестивала за ново европейско кино „Златната липа“. Toй разкри, че още като дете "има нещо като хипнотично отношение към киното. Най-напред гледах телевизия, когато бях на 4-5 години

| 07 Юни 2024, 17:19 ч.
От много ранна възраст мечтаех да стана филмов режисьор, каза полският режисьор Мариуш Гжегожек
От много ранна възраст мечтаех да стана филмов режисьор, каза полският режисьор Мариуш Гжегожек
Снимка © DFA

От много ранна възраст мечтаех да стана филмов режисьор и ето че се случи и мечтата ми се сбъдна. Това каза в интервю полският режисьор Мариуш Гжегожек, който е част от международното жури на единадесетото издание на кинофестивала за ново европейско кино „Златната липа“. 

Ема Шаплен пее в зала 1 на НДК след концерти в едни от най-емблематичните сцени по света.

Сред тях са Акрополът в Атина, гръцката арена „Олимпия“, големият дворец на Кремъл в Москва и „Еспланадата“ в Сингапур. В Израел тя е пяла в Caesare Arena, а в Нидерландия - в театъра Carré. Впечатляващо е и нейното изпълнение пред 10 000 души в новоразкопан римски мавзолей на открито близо до Белград, разказват организаторите на събитието в София.

По думите им френската изпълнителка е изнасяла концерт и на мястото на огромен храм в Бали, както и на тунизийския морски бряг на Хам Мамет. В Буенос Айрес тя е пяла в театъра Колизео, а в Монако е участвала в събитие с кънки на лед, организирано от принц Алберт.

Както информирахме, събитието на 11 октомври, когато Шаплен ще пее в съпровод на електронни музиканти, хор и струне

Много радостно настроение създаде снощният концерт от програмата на тазгодишния Международен музикален фестивал (ММФ) „Варненско лято“. На сцената на оперния театър в града гостува френският ансамбъл „Сирба“ със своето „пътешествие“ през фолклора на Румъния, Молдова, Русия и Унгария, наречено Tantz!.

Ансамбълът е съставен от професионални класически музиканти от Парижката филхармония, Националния оркестър на Франция и Парижката опера, които за изненада на публиката свирят етномузика и цигански танци в съвременен аранжимент и с богата фантазия. В концерта те предложиха 14 пиеси и един бис, последвал продължителните аплодисменти, с които ги дариха зрителите. По време на изпълненията музикантите подвикваха, пляскаха и подскачаха, като дори на един от танците се разходиха по сцената, свирейки на своите инструменти.

Ансамбълът е сформиран от цигуларя Ришар Шмуклер през 200

Британската група "Кошийн" отпразнува четвърт век на сцената с участие във фестивала "Метроном" в Прага, Чехия, съобщи "Ческе новини". 

Музикантите предложиха на публиката в изложбения център "Виставище" брейкбийт ритми, техно и дръмендбейс. 

"Кошийн" започват кариерата си през 1999 г. в Бристол. Сред големите им хитове са Hungry, Wasting My Time и All in My Head.

Петъчната програма на фестивала „Метроном“ продължава с участието на носителите на награда БРИТ за изгряващи звезди през миналата година - момичешката група "Ласт динър парти". Сред най-очакваните участници на фестивала е германското дуо "Милки ченс", което има милиони последователи в Спотифай. Фестивалът продължава до събота.

Миналогодишното издание на "Метроном Прага" събра 22 хил. души в рамките на три дни. 

Компанията с български корени Chaos, разработваща софтуер за компютърна визуализация, представи в САЩ най-новата си технология за виртуална филмова продукция Проект "Арена", съобщиха от Chaos. 

На 11 септември в Culver Theatre в Лос Анджелис беше представен късометражният филм Ray Tracing FTW, в който технологията се прилага за първи път в реална филмова продукция.

Иновацията предлага по-бързо и ефективно заснемане на филмови сцени при виртуална продукция и е алтернатива на съществуващите софтуерни решения, използващи т.нар. растеризация на изображенията, уточниха от компанията.

При виртуалната продукция на филми вместо пред зелен или син екран сцените се заснемат пред LED екран, на който се възпроизвежда обкръжаващата среда. Най-често за фон на действието се използват висококачествени 3D изображения или анимация. Проект "Арена" дава възможност 3D сцени и

Френско-канадската анимационна поредица "Големите шпионки" (Totally Spies) ще бъде адаптирана в американски сериал с актриси от плът и кръв по Амазон прайм видео, а британският сериал "Остри козирки" ще бъде претворен в игрален филм по Нетфликс, предаде АФП. 

Игралната версия на "Големите шпионки" трябва да се появи в края на 2025 г.

За излизането на филма "Остри козирки" все още не е определена дата.

Това съобщиха от Banijay Group, родителската компания на Banijay Entertainment - световен лидер в аудиовизуалната продукция, по време на представянето на полугодишните си резултати.
       
Игралният сериал "Големите шпионки" ще бъде заснет в САЩ. Изпълнителен продуцент ще бъде американският комедиен актьор Уил Феръл. Едноименната анимационна поредица се излъчва от 2001 г. в продължение на шест сезона и има световен успех. Сега сериа

Toй разкри, че още като дете "има нещо като хипнотично отношение към киното. Най-напред гледах телевизия, когато бях на 4-5 години. И от самото начало до такава степен влизах в историите и във взаимоотношенията, че съм ги преживявал. Стигал съм дотам, че съм вдигал температура, след като съм гледал филм. Тогава моята майка ми каза, че ще ми спре телевизора и няма да ми разрешава да гледам, защото реагирам прекалено емоционално. Това отношение през годините се разви и се разшири“, каза творецът. 

Според него киното „е едно пътуване, едно пътешествие, една одисея в чувствата, мислите, преживяванията на други хора. Това е едно изследване как се чувстват, как се държат хората. И всичко това от моята гледна точка, съчетано с моите чувства, моите преживявания. Много често в изкуството като цяло, не само от филмите, можеш да се докоснеш до други личности и хора по много по-дълбок начин“, коментира режисьорът.

От думите на Гжегожек стана ясно, че „днес наблюдаваме една много плоска, много безинтересна филмова индустрия с много циничен процес на фимопроизводство. При който филмите не са нищо повече от една „дъвка за очите“. Това е една прекалено повърхностна и посредствена форма на забавление“.

Той разкри, че именно на филмови фестивали като „Златната липа“ в Стара Загора хората искат да видят „истински, големи филмови автори, които са смели и същевременно с необикновена чувствителност и перспектива, които ни въвличат в едно неочаквано пътешествие и в нещо изненадващо“. 

Режисьорът посочи, че когато гледа филм има една „своя любима игра и тя е винаги да търся нещо, което да ме заинтересува и да приема лично, защото нашата базисна нагласа е да разпознаем какъв е кодът на филма, да видим какъв език използва, какви са изразните му средства, какво се опитва да ни каже". 

Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център.

Изложба с „говорещи” картини на Чудомир, творчески ателиета и концерт на Ивайло Колев бяха част от програмата на честването.

Посетителите на "Безистена" имаха възможност да разгледат гостуващата изложба „Оживелите нашенци“ на Литературно -художествения музей „Чудомир“ в Казанлък.

С помощта на мобилно приложение картините на писателя и художник Димитър Чорбаджийски – Чудомир, „проговарят“, като представят изобразените герои в характерни за тях ситуации, монолози и диалози от разказите и анекдотите му.

Експозицията, включваща 20 платна с добавена реалност, ще остане в залата на "Безистена" до 4 ноември.

В следобедните часове пространството около емблематичната

Наградата "Златен леопард" на 77-ия Международен филмов фестивал в Локарно, Швейцария, беше присъдена на литовския игрален филм "Токсично" (Toxic), съобщиха ДПА и АФП.

Дебютният филм на литовската режисьорка Сауле Блювайте проследява всекидневието на две млади жени под натиска на идеали за красота.

Наградата "Златен леопард" е в размер на 75 000 швейцарски франка (78 460 евро) и се разпределя между режисьора и продуцента. Сред нейните носители са Роберто Роселини, Джон Форд, Стенли Кубрик, Милош Форман, Майк Лий и Джим Джармуш.

Швейцарският фестивал присъди специални награди на Шах Рук Хан, Джейн Кемпиън и Алфонсо Куарон.

Мексиканският режисьор Алфонсо Куарон, който е носител на "Оскар", получи награда за цялостно творчество.

Новозеландката Джейн Кемпиън беше удостоена с почетна награда "Леопард", която се връчва на изключителни личнос

Древноримската арка на Константин, намираща се до Колизея, е била повредена при разразила се мощна буря в италианската столица, предаде Ройтерс, като цитира местните власти. 

Паметникът е бил поразен от мълния, се казва в съобщение на археологическия парк .

Триумфалната арка е построена през 4-ти век в чест на победата на Константин - първият римски император, приел християнството, над неговия съперник Максенций.

Висока е около 25 метра и се намира в същата пешеходна зона, в която е и Колизеят - притегателно място за туристите, отбелязва Ройтерс. 

"Мълния удари арката точно тук, след това и в ъгъла", разказа турист пред Ройтерс, показвайки голям каменен блок, паднал на земята.

Във видеокадри на осведомителната агенция се виждат други каменни парчета и отломки, които служители на археологическия парк събират.

"Всички фрагменти бяха от

Двучасов концерт изнесоха Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“ тази вечер в амфитеатър „Аполония“ в Созопол. Събитието бе част от програмата на 40-ите празници на изкуствата „Аполония“.

Стефан Вълдобрев, Стоян Янкулов, Веселин Веселинов, Иван Лечев и Мирослав Иванов вдигнаха публиката на крака още с първите си изпълнения. 

В началото на концерта Стефан Вълдобрев обяви пред публиката, че събитието ще протече в две части. В първата ще изпълнят девет песни от новия си албум  „!Удивителни въпросителни?“, а във втората - някои от любимите песни на феновете си. 

„Знам, че повечето от вас предпочитат да чуят „По-полека“ 12 пъти тази вечер, но дайте шанс на новите песни”, призова Вълдобрев. 

В първата част прозвучаха песните „Въпроси“, „Черно-бял

Певицата Тейлър Суифт за шеста поредна седмица е начело в класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието.

Изпълнителката запазва първенството си с The Tortured Poets Department, от който за едноседмичния период на отчитане са продадени 175 000 албумни еквивалентни единици. 

The Tortured Poets Department на Тейлър Суифт е първият албум, прекарал първите си шест седмици начело в чарта Билборд 200 след One Thing at a Time на кънтри певеца Морган Уолън, който се задържа на върха през първите си 12 седмици на музикалния пазар. 

Сред албумите на Суифт, класирали се на първа позиция, The Tortured Poets Department се изравнява с Folklore за най-много седмици начело след дебюта им - по шест. 

За цялата си кариера Тейлър Суифт е прекарала 75 седмици на първо място в чарта Билборд 200, с което подобрява собствения си рекорд сред самос

"И на мен най-много ми харесва, когато не успея да различа това значение, когато не успея да отговоря на тази базисна нагласа и не успея да разгадая филма. Много ми харесва също така, когато реша, че вече съм влязъл във филма и смятам, че всичко вече ми е ясно и някакъв  най-неочакван обрат в сюжета да ме разтърси и да ме изхвърли от това мое познание. Това е малко или много опасно, защото ме изхвърля извън зоната ми на комфорт", каза  Мариуш Гжегожек. 

Той допълни, че „европейското кино си има една запазена марка. То винаги е било по-артистично, по- художествено, с повече вълнуващи сюжети и знакови автори. И обясни, че му се иска „т.нар. млади интелектуалци и млади артисти и дейци на изкуството да представят нещо независимо в истинския смисъл на думата - самостоятелно, а не да следва по един много автоматичен начин главните интелектуални идеи и насоки. Трябва да видя чувствителни, независими и самостоятелно създадени и завладяващи истории“, каза той.

Мариуш Гжегожек издаде, че в момента подготвя  нов филмов проект, в който се опитва да съхрани всички ценности, които намира за важни, но да се опита да ги представи в един жанр, какъвто е трилърът.  

Втората посока, в която работи, е в театъра. „Аз съм активен театрален режисьор и в момента работя по постановка на „Едип цар“ от Софокъл. Много голяма постановка, много мащабно изпълнение. Аз се опитвам да я интерпретирам по един съвременен и модерен начин като покажа на хората днес колко теми от тази творба са залегнали в нашето съвремие“, каза още творецът.

Мариуш Гжегожек е филмов, театрален и телевизионен режисьор, сценарист, сценограф, графичен художник, филмов продуцент. Студентските му филми Krakatau и The Worm получават признание, печелейки основните награди на най-важните фестивали за късометражно кино. През 1993 г. прави дебютния си игрален филм Conversation with a Cupboard Man,  който е поканен на основния конкурс на Международния филмов фестивал във Венеция, където получава наградата за най-добър дебют. Като театрален режисьор печели много пъти наградата "Златна маска" за най-добро театрално представление за годината в Полша. Една от големите му страсти е компютърната графика и дизайн. Автор е на много плакати и публикации за театри в Полша.

Член на Европейската и Полската филмова академия и дългогодишен експерт към полският филмов институт.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“. Неговата живописна колекция носи името „Знак о ...
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 04:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Тонът на времето
5170
Тонът на времето

От много ранна възраст мечтаех да стана филмов режисьор, каза полският режисьор Мариуш Гжегожек

От много ранна възраст мечтаех да стана филмов режисьор и ето че се случи и мечтата ми се сбъдна.Това каза в интервю полският режисьор Мариуш Гжегожек, който е част от международното жури на единадесетото издание на кинофестивала за ново европейско кино „Златната липа“. Toй разкри, че още като дете "има нещо като хипнотично отношение към киното.

| 07 Юни 2024, 17:19 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
От много ранна възраст мечтаех да стана филмов режисьор, каза полският режисьор Мариуш Гжегожек
От много ранна възраст мечтаех да стана филмов режисьор, каза полският режисьор Мариуш Гжегожек
Снимка © DFA

От много ранна възраст мечтаех да стана филмов режисьор и ето че се случи и мечтата ми се сбъдна. Това каза в интервю полският режисьор Мариуш Гжегожек, който е част от международното жури на единадесетото издание на кинофестивала за ново европейско кино „Златната липа“. 

Toй разкри, че още като дете "има нещо като хипнотично отношение към киното. Най-напред гледах телевизия, когато бях на 4-5 години. И от самото начало до такава степен влизах в историите и във взаимоотношенията, че съм ги преживявал. Стигал съм дотам, че съм вдигал температура, след като съм гледал филм. Тогава моята майка ми каза, че ще ми спре телевизора и няма да ми разрешава да гледам, защото реагирам прекалено емоционално. Това отношение през годините се разви и се разшири“, каза творецът. 

Ема Шаплен пее в зала 1 на НДК след концерти в едни от най-емблематичните сцени по света.

Сред тях са Акрополът в Атина, гръцката арена „Олимпия“, големият дворец на Кремъл в Москва и „Еспланадата“ в Сингапур. В Израел тя е пяла в Caesare Arena, а в Нидерландия - в театъра Carré. Впечатляващо е и нейното изпълнение пред 10 000 души в новоразкопан римски мавзолей на открито близо до Белград, разказват организаторите на събитието в София.

По думите им френската изпълнителка е изнасяла концерт и на мястото на огромен храм в Бали, както и на тунизийския морски бряг на Хам Мамет. В Буенос Айрес тя е пяла в театъра Колизео, а в Монако е участвала в събитие с кънки на лед, организирано от принц Алберт.

Както информирахме, събитието на 11 октомври, когато Шаплен ще пее в съпровод на електронни музиканти, хор и струне

Много радостно настроение създаде снощният концерт от програмата на тазгодишния Международен музикален фестивал (ММФ) „Варненско лято“. На сцената на оперния театър в града гостува френският ансамбъл „Сирба“ със своето „пътешествие“ през фолклора на Румъния, Молдова, Русия и Унгария, наречено Tantz!.

Ансамбълът е съставен от професионални класически музиканти от Парижката филхармония, Националния оркестър на Франция и Парижката опера, които за изненада на публиката свирят етномузика и цигански танци в съвременен аранжимент и с богата фантазия. В концерта те предложиха 14 пиеси и един бис, последвал продължителните аплодисменти, с които ги дариха зрителите. По време на изпълненията музикантите подвикваха, пляскаха и подскачаха, като дори на един от танците се разходиха по сцената, свирейки на своите инструменти.

Ансамбълът е сформиран от цигуларя Ришар Шмуклер през 200

Британската група "Кошийн" отпразнува четвърт век на сцената с участие във фестивала "Метроном" в Прага, Чехия, съобщи "Ческе новини". 

Музикантите предложиха на публиката в изложбения център "Виставище" брейкбийт ритми, техно и дръмендбейс. 

"Кошийн" започват кариерата си през 1999 г. в Бристол. Сред големите им хитове са Hungry, Wasting My Time и All in My Head.

Петъчната програма на фестивала „Метроном“ продължава с участието на носителите на награда БРИТ за изгряващи звезди през миналата година - момичешката група "Ласт динър парти". Сред най-очакваните участници на фестивала е германското дуо "Милки ченс", което има милиони последователи в Спотифай. Фестивалът продължава до събота.

Миналогодишното издание на "Метроном Прага" събра 22 хил. души в рамките на три дни. 

Компанията с български корени Chaos, разработваща софтуер за компютърна визуализация, представи в САЩ най-новата си технология за виртуална филмова продукция Проект "Арена", съобщиха от Chaos. 

На 11 септември в Culver Theatre в Лос Анджелис беше представен късометражният филм Ray Tracing FTW, в който технологията се прилага за първи път в реална филмова продукция.

Иновацията предлага по-бързо и ефективно заснемане на филмови сцени при виртуална продукция и е алтернатива на съществуващите софтуерни решения, използващи т.нар. растеризация на изображенията, уточниха от компанията.

При виртуалната продукция на филми вместо пред зелен или син екран сцените се заснемат пред LED екран, на който се възпроизвежда обкръжаващата среда. Най-често за фон на действието се използват висококачествени 3D изображения или анимация. Проект "Арена" дава възможност 3D сцени и

Френско-канадската анимационна поредица "Големите шпионки" (Totally Spies) ще бъде адаптирана в американски сериал с актриси от плът и кръв по Амазон прайм видео, а британският сериал "Остри козирки" ще бъде претворен в игрален филм по Нетфликс, предаде АФП. 

Игралната версия на "Големите шпионки" трябва да се появи в края на 2025 г.

За излизането на филма "Остри козирки" все още не е определена дата.

Това съобщиха от Banijay Group, родителската компания на Banijay Entertainment - световен лидер в аудиовизуалната продукция, по време на представянето на полугодишните си резултати.
       
Игралният сериал "Големите шпионки" ще бъде заснет в САЩ. Изпълнителен продуцент ще бъде американският комедиен актьор Уил Феръл. Едноименната анимационна поредица се излъчва от 2001 г. в продължение на шест сезона и има световен успех. Сега сериа

Според него киното „е едно пътуване, едно пътешествие, една одисея в чувствата, мислите, преживяванията на други хора. Това е едно изследване как се чувстват, как се държат хората. И всичко това от моята гледна точка, съчетано с моите чувства, моите преживявания. Много често в изкуството като цяло, не само от филмите, можеш да се докоснеш до други личности и хора по много по-дълбок начин“, коментира режисьорът.

От думите на Гжегожек стана ясно, че „днес наблюдаваме една много плоска, много безинтересна филмова индустрия с много циничен процес на фимопроизводство. При който филмите не са нищо повече от една „дъвка за очите“. Това е една прекалено повърхностна и посредствена форма на забавление“.

Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център.

Изложба с „говорещи” картини на Чудомир, творчески ателиета и концерт на Ивайло Колев бяха част от програмата на честването.

Посетителите на "Безистена" имаха възможност да разгледат гостуващата изложба „Оживелите нашенци“ на Литературно -художествения музей „Чудомир“ в Казанлък.

С помощта на мобилно приложение картините на писателя и художник Димитър Чорбаджийски – Чудомир, „проговарят“, като представят изобразените герои в характерни за тях ситуации, монолози и диалози от разказите и анекдотите му.

Експозицията, включваща 20 платна с добавена реалност, ще остане в залата на "Безистена" до 4 ноември.

В следобедните часове пространството около емблематичната

Наградата "Златен леопард" на 77-ия Международен филмов фестивал в Локарно, Швейцария, беше присъдена на литовския игрален филм "Токсично" (Toxic), съобщиха ДПА и АФП.

Дебютният филм на литовската режисьорка Сауле Блювайте проследява всекидневието на две млади жени под натиска на идеали за красота.

Наградата "Златен леопард" е в размер на 75 000 швейцарски франка (78 460 евро) и се разпределя между режисьора и продуцента. Сред нейните носители са Роберто Роселини, Джон Форд, Стенли Кубрик, Милош Форман, Майк Лий и Джим Джармуш.

Швейцарският фестивал присъди специални награди на Шах Рук Хан, Джейн Кемпиън и Алфонсо Куарон.

Мексиканският режисьор Алфонсо Куарон, който е носител на "Оскар", получи награда за цялостно творчество.

Новозеландката Джейн Кемпиън беше удостоена с почетна награда "Леопард", която се връчва на изключителни личнос

Древноримската арка на Константин, намираща се до Колизея, е била повредена при разразила се мощна буря в италианската столица, предаде Ройтерс, като цитира местните власти. 

Паметникът е бил поразен от мълния, се казва в съобщение на археологическия парк .

Триумфалната арка е построена през 4-ти век в чест на победата на Константин - първият римски император, приел християнството, над неговия съперник Максенций.

Висока е около 25 метра и се намира в същата пешеходна зона, в която е и Колизеят - притегателно място за туристите, отбелязва Ройтерс. 

"Мълния удари арката точно тук, след това и в ъгъла", разказа турист пред Ройтерс, показвайки голям каменен блок, паднал на земята.

Във видеокадри на осведомителната агенция се виждат други каменни парчета и отломки, които служители на археологическия парк събират.

"Всички фрагменти бяха от

Двучасов концерт изнесоха Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“ тази вечер в амфитеатър „Аполония“ в Созопол. Събитието бе част от програмата на 40-ите празници на изкуствата „Аполония“.

Стефан Вълдобрев, Стоян Янкулов, Веселин Веселинов, Иван Лечев и Мирослав Иванов вдигнаха публиката на крака още с първите си изпълнения. 

В началото на концерта Стефан Вълдобрев обяви пред публиката, че събитието ще протече в две части. В първата ще изпълнят девет песни от новия си албум  „!Удивителни въпросителни?“, а във втората - някои от любимите песни на феновете си. 

„Знам, че повечето от вас предпочитат да чуят „По-полека“ 12 пъти тази вечер, но дайте шанс на новите песни”, призова Вълдобрев. 

В първата част прозвучаха песните „Въпроси“, „Черно-бял

Певицата Тейлър Суифт за шеста поредна седмица е начело в класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието.

Изпълнителката запазва първенството си с The Tortured Poets Department, от който за едноседмичния период на отчитане са продадени 175 000 албумни еквивалентни единици. 

The Tortured Poets Department на Тейлър Суифт е първият албум, прекарал първите си шест седмици начело в чарта Билборд 200 след One Thing at a Time на кънтри певеца Морган Уолън, който се задържа на върха през първите си 12 седмици на музикалния пазар. 

Сред албумите на Суифт, класирали се на първа позиция, The Tortured Poets Department се изравнява с Folklore за най-много седмици начело след дебюта им - по шест. 

За цялата си кариера Тейлър Суифт е прекарала 75 седмици на първо място в чарта Билборд 200, с което подобрява собствения си рекорд сред самос

Той разкри, че именно на филмови фестивали като „Златната липа“ в Стара Загора хората искат да видят „истински, големи филмови автори, които са смели и същевременно с необикновена чувствителност и перспектива, които ни въвличат в едно неочаквано пътешествие и в нещо изненадващо“. 

Режисьорът посочи, че когато гледа филм има една „своя любима игра и тя е винаги да търся нещо, което да ме заинтересува и да приема лично, защото нашата базисна нагласа е да разпознаем какъв е кодът на филма, да видим какъв език използва, какви са изразните му средства, какво се опитва да ни каже". 

"И на мен най-много ми харесва, когато не успея да различа това значение, когато не успея да отговоря на тази базисна нагласа и не успея да разгадая филма. Много ми харесва също така, когато реша, че вече съм влязъл във филма и смятам, че всичко вече ми е ясно и някакъв  най-неочакван обрат в сюжета да ме разтърси и да ме изхвърли от това мое познание. Това е малко или много опасно, защото ме изхвърля извън зоната ми на комфорт", каза  Мариуш Гжегожек. 

Той допълни, че „европейското кино си има една запазена марка. То винаги е било по-артистично, по- художествено, с повече вълнуващи сюжети и знакови автори. И обясни, че му се иска „т.нар. млади интелектуалци и млади артисти и дейци на изкуството да представят нещо независимо в истинския смисъл на думата - самостоятелно, а не да следва по един много автоматичен начин главните интелектуални идеи и насоки. Трябва да видя чувствителни, независими и самостоятелно създадени и завладяващи истории“, каза той.

Мариуш Гжегожек издаде, че в момента подготвя  нов филмов проект, в който се опитва да съхрани всички ценности, които намира за важни, но да се опита да ги представи в един жанр, какъвто е трилърът.  

Втората посока, в която работи, е в театъра. „Аз съм активен театрален режисьор и в момента работя по постановка на „Едип цар“ от Софокъл. Много голяма постановка, много мащабно изпълнение. Аз се опитвам да я интерпретирам по един съвременен и модерен начин като покажа на хората днес колко теми от тази творба са залегнали в нашето съвремие“, каза още творецът.

Мариуш Гжегожек е филмов, театрален и телевизионен режисьор, сценарист, сценограф, графичен художник, филмов продуцент. Студентските му филми Krakatau и The Worm получават признание, печелейки основните награди на най-важните фестивали за късометражно кино. През 1993 г. прави дебютния си игрален филм Conversation with a Cupboard Man,  който е поканен на основния конкурс на Международния филмов фестивал във Венеция, където получава наградата за най-добър дебют. Като театрален режисьор печели много пъти наградата "Златна маска" за най-добро театрално представление за годината в Полша. Една от големите му страсти е компютърната графика и дизайн. Автор е на много плакати и публикации за театри в Полша.

Член на Европейската и Полската филмова академия и дългогодишен експерт към полският филмов институт.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.