NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Класически концерт ще бъде изнесен на сцената на Арена ди Верона, посветен на италианското оперно пеене
5338
Цветни аспекти

Класически концерт ще бъде изнесен на сцената на Арена ди Верона, посветен на италианското оперно пеене

На сцената на римския амфитеатър Арена ди Верона в Италия ще бъде изнесен концерт под диригентството на Рикардо Мути, по повод включването на италианското оперно пеене в списъка в световното наследство на ЮНЕСКО, предаде АФП. Велики италиански оперни арии ще зазвучат в петък вечерта. На сцената ще излязат руската дива Анна Нетребко, германският тенор Йонас Кауфман, френският баритон Людовик Тезие, италианското сопрано Елеонора Бурато и нейните сънародници Лука Салси и Франческо Мели. Очакват се повече от 10 000 любители на музиката да посетят този голям фестивал на класическата музика в най-големия театър на открито в света

| 07 Юни 2024, 16:31 ч.
Класически концерт ще бъде изнесен на сцената на Арена ди Верона, посветен на италианското оперно пеене
Класически концерт ще бъде изнесен на сцената на Арена ди Верона, посветен на италианското оперно пеене
Снимка © Pixabay

На сцената на римския амфитеатър Арена ди Верона в Италия ще бъде изнесен концерт под диригентството на Рикардо Мути, по повод включването на италианското оперно пеене в списъка в световното наследство на ЮНЕСКО, предаде АФП.

Тейлър Суифт оглавява за осма поредна седмица класацията за албуми на „Билборд“ с The Tortured Poets Department, съобщи сайтът на изданието.

Суифт има 128 000 продадени еквивалентни единици. Албумът на попзвездата е първият, който е на върха на класацията през първите си осем седмици, откакто преди година One Thing at a Time на Морган Уолън, прекара 12 седмици под номер 1. 

От 14-те албума на Суифт номер 1 в „Билборд“, Poets се изравнява с нейния друг албум Folklore от 2020 година, който също беше осем седмици на върха. Fearless и 1989 покориха класацията с по 11 седмици. 

Били Айлиш се изкачи на второ място с албума Hit Me Hard and Soft, който реализира 106 000 продадени еквивалентни единици.

Под номер три дебютира Brat на британската певица Чарли Екс

Австралийският актьор Джордж Лейзънби, изиграл Джеймс Бонд във филма "В служба на Нейно Величество", оповести, че на 84-годишна възраст слага край на кариерата си, пише сайтът на сп. "Пийпъл".

Той лично съобщи решението си в социалната мрежа "Екс". 

"Решението не беше лесно, но дойде моментът да обявя оттеглянето си от актьорството. Така че от днес вече няма да се снимам, да се появявам на публични места, да давам интервюта или да раздавам автографи. Беше забавно пътешествие, но остаряването не е забавно", написа той на страницата си в социалната мрежа.

Австралийският актьор каза още, че иска да има повече време за семейството си.
    
Джордж Лейзънби е роден на 5 септември 1939 г. в Голбърн, Австралия. Става известен, след като поема щафетата от първия Джеймс Бонд - Шон Конъри, и се превъплъщава в образа на агент 007 във филма "В служ

С Acoustic Queen project и изпълнения на млади китаристи в Плевен започна десетото издание на Международния фестивал на китарата. 

Той бе официално открит от заместник-кмета на община Плевен Елина Димитрова, председателя на Комисията по култура в Общинския съвет Димо Дешев и творческия директор на събитието Николай Михайлов.

"Искрено се радвам, че това престижно събитие се провежда отново в Плевен и се превърна в една от музикалните емблеми на нашия град, в културно пространство за срещи на музикални изпълнители, педагози, хора на изкуството и приятели на музиката. Уверена съм, че ни предстоят вълнуващи фестивални дни, създадени от красотата на музиката и талантите", каза заместник-кметът Димитрова.

Димо Дешев пожела на добър час на фестивала. "Музиката за мен, както казва и Аристотел, е по-висшето изкуство, защото онова, което не могат да кажат думите, го к

Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 октомври, съобщават от музея.

„Експозицията на раздел „Минерали на България“ се разшири с нова тематична изложба „Уникални минерални находки от България“ по проект, финансиран от Министерство на културата“, разказват от екипа.

По думите им в шест витрини са експонирани минерали с най-красиви кристали, редки цветове и форми, подбирани в продължение на десетки години от стотици геолози и колекционери от всички кътчета на България.

През 1991 год. Националният музей „Земята и хората“ провежда Първа софийска международна изложба на минерали. През годините изложенията на минерали прерастват в Дни на минералите, организирани три пъти годиш

Държавен куклен театър (ДКТ) - Сливен открива новия театрален сезон 2024-2025 с премиера на спектакъла "Маугли" по Ръдиард Киплинг, съобщиха от културният институт.

Премиерата ще се състои на 15 септември на сцената на ДКТ - Сливен.

Сценарият е на Стефан Белов, режисурата - на Бисерка Колевска, сценография - Наталия Гочева, музика - Сара Чакърова, хореография - Милен Данков, текст на стихове - Цветомира Цонева. Участват актьорите Андрей Иванов, Вангел Апостолов, Виктория Иванова, Георги Янев, Миглена Господинова, Росен Иванов, Силвана Петрова, Теодора Попова-Лазарова, Яница Халачева.

Това е една забавна история за човешките взаимоотношения с разнообразни и ярки характери, облечени в кожата на животни от джунглата, посочват от театъра. Езикът е езопов, като на басня. Това прави историята забавна и достъпна за децата.

Приказката е „за малки и големи

Велики италиански оперни арии ще зазвучат в петък вечерта. На сцената ще излязат руската дива Анна Нетребко, германският тенор Йонас Кауфман, френският баритон Людовик Тезие, италианското сопрано Елеонора Бурато и нейните сънародници Лука Салси и Франческо Мели. Очакват се повече от 10 000 любители на музиката да посетят този голям фестивал на класическата музика в най-големия театър на открито в света. 

Под диригентството на маестро Рикардо Мути,160 оркестрови музиканти и над 300 хористи от най-престижните италиански театри, сред които „Ла Скала“ в Милано и „Ла Фениче“ във Венеция ще бъдат изпълнени арии от най-великите италиански композитори на XIX век. Ще прозвучат арии от „Мадам Бътерфлай“, „Бохеми“ и „Тоска“ на Джакомо Пучини, чието творчество се чества по случай стогодишнината от смъртта му. Освен това публиката ще има възможност да чуе и откъси от „Травиата“ и „Риголето“ на Джузепе Верди и „Норма“ на Винченцо Белини. 

Италианското „белканто“ (красиво пеене) беше включено в списъка на културното наследство на ЮНЕСКО през декември 2023 г. Решението беше приветствано от Рим като признание за глобален признак за „съвършенство“.  

„Исторически погледнато,  италианската опера е най-старата от всички. Операта е италианско изобретение, което се е разпространило по целия свят“, каза Людовик Тepre пред АФП.

Операта се ражда около 1600 г. във Флоренция, където е основана академия, за да се популяризира новаторската комбинация от пеене на текст и музика. 

Симфониета Видин започва концертно турне „Музика на всички времена“ с изявени солисти от България, Гърция и Кипър. В програмата ще звучат популярни произведения от Йохан Щраус, Джакомо Пучини, Жорж Бизе, Бела Барток, Франц Лехар, а също френска, италианска и испанска съвременна музика. Това каза диригентът Петър Димитров.

На сцената заедно с музикантите от оркестъра ще се изявят солистите Християна Лоизу, българският и гръцкият тенори Марио Николов и Георгиос Филаделфевс, както и младата цигуларка Киара Николова, уточни маестро Димитров. Специално за публиката на концертната поредица сме подготвили и вълнуваща музикална изненада, отбеляза той.

От 4 до 7 септември турнето „Музика на всички времена“ ще гостува в Смолян, Девин, Чепеларе и в Open air Theatre - Аспровалта, Гърция.

Този петък започва Международният фестивал за популярни песни и танци „Дъга над Клептуза“ във Велинград, съобщава на официалната си страница Община Велинград.

Фестивалът ще продължи три дни, като изпълнителите и танцьорите ще имат възможност да покажат таланта си, да създадат приятелски отношения и да обменят добри практики, казват още те.

Пояснява се, че идеята на фестивала е градът да се утвърди като фестивален център и предпочитана туристическа дестинация. Основна цел е утвърждаване на музикална култура и обмен на добри практики.

Регионалният исторически музей – София отбелязва Деня на София – 17 септември със специална програма и с безплатен достъп във филиалите на музея, съобщават организаторите.

Свободен ще е достъпът до Триъгълната кула на Сердика, АККК „Сердика“, Археологически парк „Западна порта на Сердика“, Археологическо ниво на базиликата Света София, посочват от екипа. 

„В празничния 17 септември в залата за Временни експозиции се открива изложбата „София“. Тя е посветена на 110-годишнината от рождението на художника Владимир Мански. Представя негови творби, свързани със столицата. Програмата включва традиционните творчески ателиета на Регионалния исторически музей – София за деца между 6 и 12 години. Този път се набляга на рисуване с иновативни материали и на техники за апликиране“, разказват още организаторите.<

Пианистът Силвен Моризе ще изнесе рецитал във Варна. Той пристига в България за участие в Международния театрален фестивал „Варненско лято“ с концерт-спектакъла „Чаплин Пианисимо“, в който свири на пиано. На 14 юни, ден преди събитието, посветено на Чаплин, Моризе ще свири програмата „Шопен, живот в изгнание“ в Радио Варна, съобщават от екипа на фестивала.

Пианистът ще изпълни на роял емблематични произведения от парижкия период на Фредерик Шопен, които композиторът създава след принудителното си изселване от Полша. Ще прозвучи първата от неговите балади оп. 23 в сол минор, написана след пристигането му в Париж, която съчетава драматичен лиризъм и технически иновации.

Публиката ще чуе и завладяващи валсове и интроспективни ноктюрни, чрез които Шопен улавя същността на романтичния дух на епохата, като същевременно влива меланхолични нотки. Програмата включва и мазурки,

Изложба на съвременна японска калиграфия от Сенсуй Оикава ще бъде представена в столичната галерия „Сан Стефано“.

Експозицията може да бъде разгледана от 18 септември до 2 октомври, съобщават организаторите.

Те отбелязват, че след прекъсването заради ковид пандемията Оикава отново ще гостува в България, за да покаже новите си творби на тема „Японски семейни гербове“.

По думите на екипа съвременната майсторка на японската калиграфия Сенсуй Оикава има богата творческа биография, многобройни национални и международни изложби, включително в Париж, Лос Анджелис, Виена.

„Първото й посещение в България е през 1981 г. като най-младия член на японска делегация от специалисти по класическа японска литература. Тогава Сенсуй Оикава представя своя калиграфска изложба в Народната библиотека и дарява на фонда й своите творби. 37 г. по-къс

Първият голям композитор е Клаудио Монтеверди (1567-1643). Неговото произведение „Орфей“ е изпълнено в придворния театър на град Мантуа през 1607 г. и се смята от музиколозите за отправна точка на съвременната опера. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 03:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
5338
Цветни аспекти

Класически концерт ще бъде изнесен на сцената на Арена ди Верона, посветен на италианското оперно пеене

Велики италиански оперни арии ще зазвучат в петък вечерта.Под диригентството на маестро Рикардо Мути,160 оркестрови музиканти и над 300 хористи от най-престижните италиански театри, сред които „Ла Скала“ в Милано и „Ла Фениче“ във Венеция ще бъдат изпълнени арии от най-великите италиански композитори на XIX век. Ще прозвучат арии от „Мадам Бътерфлай“, „Бохеми“ и „Тоска“ на Джакомо Пучини, чието творчество се чества по случай стогодишнината от смъртта му. Освен това публиката ще има възможност да чуе и откъси от „Травиата“ и „Риголето“ на Джузепе Верди и „Норма“ на Винченцо Белини.

| 07 Юни 2024, 16:31 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Класически концерт ще бъде изнесен на сцената на Арена ди Верона, посветен на италианското оперно пеене
Класически концерт ще бъде изнесен на сцената на Арена ди Верона, посветен на италианското оперно пеене
Снимка © Pixabay

На сцената на римския амфитеатър Арена ди Верона в Италия ще бъде изнесен концерт под диригентството на Рикардо Мути, по повод включването на италианското оперно пеене в списъка в световното наследство на ЮНЕСКО, предаде АФП.

Велики италиански оперни арии ще зазвучат в петък вечерта. На сцената ще излязат руската дива Анна Нетребко, германският тенор Йонас Кауфман, френският баритон Людовик Тезие, италианското сопрано Елеонора Бурато и нейните сънародници Лука Салси и Франческо Мели. Очакват се повече от 10 000 любители на музиката да посетят този голям фестивал на класическата музика в най-големия театър на открито в света. 

Тейлър Суифт оглавява за осма поредна седмица класацията за албуми на „Билборд“ с The Tortured Poets Department, съобщи сайтът на изданието.

Суифт има 128 000 продадени еквивалентни единици. Албумът на попзвездата е първият, който е на върха на класацията през първите си осем седмици, откакто преди година One Thing at a Time на Морган Уолън, прекара 12 седмици под номер 1. 

От 14-те албума на Суифт номер 1 в „Билборд“, Poets се изравнява с нейния друг албум Folklore от 2020 година, който също беше осем седмици на върха. Fearless и 1989 покориха класацията с по 11 седмици. 

Били Айлиш се изкачи на второ място с албума Hit Me Hard and Soft, който реализира 106 000 продадени еквивалентни единици.

Под номер три дебютира Brat на британската певица Чарли Екс

Австралийският актьор Джордж Лейзънби, изиграл Джеймс Бонд във филма "В служба на Нейно Величество", оповести, че на 84-годишна възраст слага край на кариерата си, пише сайтът на сп. "Пийпъл".

Той лично съобщи решението си в социалната мрежа "Екс". 

"Решението не беше лесно, но дойде моментът да обявя оттеглянето си от актьорството. Така че от днес вече няма да се снимам, да се появявам на публични места, да давам интервюта или да раздавам автографи. Беше забавно пътешествие, но остаряването не е забавно", написа той на страницата си в социалната мрежа.

Австралийският актьор каза още, че иска да има повече време за семейството си.
    
Джордж Лейзънби е роден на 5 септември 1939 г. в Голбърн, Австралия. Става известен, след като поема щафетата от първия Джеймс Бонд - Шон Конъри, и се превъплъщава в образа на агент 007 във филма "В служ

С Acoustic Queen project и изпълнения на млади китаристи в Плевен започна десетото издание на Международния фестивал на китарата. 

Той бе официално открит от заместник-кмета на община Плевен Елина Димитрова, председателя на Комисията по култура в Общинския съвет Димо Дешев и творческия директор на събитието Николай Михайлов.

"Искрено се радвам, че това престижно събитие се провежда отново в Плевен и се превърна в една от музикалните емблеми на нашия град, в културно пространство за срещи на музикални изпълнители, педагози, хора на изкуството и приятели на музиката. Уверена съм, че ни предстоят вълнуващи фестивални дни, създадени от красотата на музиката и талантите", каза заместник-кметът Димитрова.

Димо Дешев пожела на добър час на фестивала. "Музиката за мен, както казва и Аристотел, е по-висшето изкуство, защото онова, което не могат да кажат думите, го к

Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 октомври, съобщават от музея.

„Експозицията на раздел „Минерали на България“ се разшири с нова тематична изложба „Уникални минерални находки от България“ по проект, финансиран от Министерство на културата“, разказват от екипа.

По думите им в шест витрини са експонирани минерали с най-красиви кристали, редки цветове и форми, подбирани в продължение на десетки години от стотици геолози и колекционери от всички кътчета на България.

През 1991 год. Националният музей „Земята и хората“ провежда Първа софийска международна изложба на минерали. През годините изложенията на минерали прерастват в Дни на минералите, организирани три пъти годиш

Държавен куклен театър (ДКТ) - Сливен открива новия театрален сезон 2024-2025 с премиера на спектакъла "Маугли" по Ръдиард Киплинг, съобщиха от културният институт.

Премиерата ще се състои на 15 септември на сцената на ДКТ - Сливен.

Сценарият е на Стефан Белов, режисурата - на Бисерка Колевска, сценография - Наталия Гочева, музика - Сара Чакърова, хореография - Милен Данков, текст на стихове - Цветомира Цонева. Участват актьорите Андрей Иванов, Вангел Апостолов, Виктория Иванова, Георги Янев, Миглена Господинова, Росен Иванов, Силвана Петрова, Теодора Попова-Лазарова, Яница Халачева.

Това е една забавна история за човешките взаимоотношения с разнообразни и ярки характери, облечени в кожата на животни от джунглата, посочват от театъра. Езикът е езопов, като на басня. Това прави историята забавна и достъпна за децата.

Приказката е „за малки и големи

Под диригентството на маестро Рикардо Мути,160 оркестрови музиканти и над 300 хористи от най-престижните италиански театри, сред които „Ла Скала“ в Милано и „Ла Фениче“ във Венеция ще бъдат изпълнени арии от най-великите италиански композитори на XIX век. Ще прозвучат арии от „Мадам Бътерфлай“, „Бохеми“ и „Тоска“ на Джакомо Пучини, чието творчество се чества по случай стогодишнината от смъртта му. Освен това публиката ще има възможност да чуе и откъси от „Травиата“ и „Риголето“ на Джузепе Верди и „Норма“ на Винченцо Белини. 

Италианското „белканто“ (красиво пеене) беше включено в списъка на културното наследство на ЮНЕСКО през декември 2023 г. Решението беше приветствано от Рим като признание за глобален признак за „съвършенство“.  

Симфониета Видин започва концертно турне „Музика на всички времена“ с изявени солисти от България, Гърция и Кипър. В програмата ще звучат популярни произведения от Йохан Щраус, Джакомо Пучини, Жорж Бизе, Бела Барток, Франц Лехар, а също френска, италианска и испанска съвременна музика. Това каза диригентът Петър Димитров.

На сцената заедно с музикантите от оркестъра ще се изявят солистите Християна Лоизу, българският и гръцкият тенори Марио Николов и Георгиос Филаделфевс, както и младата цигуларка Киара Николова, уточни маестро Димитров. Специално за публиката на концертната поредица сме подготвили и вълнуваща музикална изненада, отбеляза той.

От 4 до 7 септември турнето „Музика на всички времена“ ще гостува в Смолян, Девин, Чепеларе и в Open air Theatre - Аспровалта, Гърция.

Този петък започва Международният фестивал за популярни песни и танци „Дъга над Клептуза“ във Велинград, съобщава на официалната си страница Община Велинград.

Фестивалът ще продължи три дни, като изпълнителите и танцьорите ще имат възможност да покажат таланта си, да създадат приятелски отношения и да обменят добри практики, казват още те.

Пояснява се, че идеята на фестивала е градът да се утвърди като фестивален център и предпочитана туристическа дестинация. Основна цел е утвърждаване на музикална култура и обмен на добри практики.

Регионалният исторически музей – София отбелязва Деня на София – 17 септември със специална програма и с безплатен достъп във филиалите на музея, съобщават организаторите.

Свободен ще е достъпът до Триъгълната кула на Сердика, АККК „Сердика“, Археологически парк „Западна порта на Сердика“, Археологическо ниво на базиликата Света София, посочват от екипа. 

„В празничния 17 септември в залата за Временни експозиции се открива изложбата „София“. Тя е посветена на 110-годишнината от рождението на художника Владимир Мански. Представя негови творби, свързани със столицата. Програмата включва традиционните творчески ателиета на Регионалния исторически музей – София за деца между 6 и 12 години. Този път се набляга на рисуване с иновативни материали и на техники за апликиране“, разказват още организаторите.<

Пианистът Силвен Моризе ще изнесе рецитал във Варна. Той пристига в България за участие в Международния театрален фестивал „Варненско лято“ с концерт-спектакъла „Чаплин Пианисимо“, в който свири на пиано. На 14 юни, ден преди събитието, посветено на Чаплин, Моризе ще свири програмата „Шопен, живот в изгнание“ в Радио Варна, съобщават от екипа на фестивала.

Пианистът ще изпълни на роял емблематични произведения от парижкия период на Фредерик Шопен, които композиторът създава след принудителното си изселване от Полша. Ще прозвучи първата от неговите балади оп. 23 в сол минор, написана след пристигането му в Париж, която съчетава драматичен лиризъм и технически иновации.

Публиката ще чуе и завладяващи валсове и интроспективни ноктюрни, чрез които Шопен улавя същността на романтичния дух на епохата, като същевременно влива меланхолични нотки. Програмата включва и мазурки,

Изложба на съвременна японска калиграфия от Сенсуй Оикава ще бъде представена в столичната галерия „Сан Стефано“.

Експозицията може да бъде разгледана от 18 септември до 2 октомври, съобщават организаторите.

Те отбелязват, че след прекъсването заради ковид пандемията Оикава отново ще гостува в България, за да покаже новите си творби на тема „Японски семейни гербове“.

По думите на екипа съвременната майсторка на японската калиграфия Сенсуй Оикава има богата творческа биография, многобройни национални и международни изложби, включително в Париж, Лос Анджелис, Виена.

„Първото й посещение в България е през 1981 г. като най-младия член на японска делегация от специалисти по класическа японска литература. Тогава Сенсуй Оикава представя своя калиграфска изложба в Народната библиотека и дарява на фонда й своите творби. 37 г. по-къс

„Исторически погледнато,  италианската опера е най-старата от всички. Операта е италианско изобретение, което се е разпространило по целия свят“, каза Людовик Тepre пред АФП.

Операта се ражда около 1600 г. във Флоренция, където е основана академия, за да се популяризира новаторската комбинация от пеене на текст и музика. 

Първият голям композитор е Клаудио Монтеверди (1567-1643). Неговото произведение „Орфей“ е изпълнено в придворния театър на град Мантуа през 1607 г. и се смята от музиколозите за отправна точка на съвременната опера. 

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.