Финалистите от конкурса за съвременно изкуство Most показват творбите си с изложба от 11 юни.
Очаква се американският рапър Килър Майк да избегне обвинения за физическа саморазправа, довела до ареста му на наградите „Грами“ по-рано тази година, предаде Асошиейтед прес. Наскоро като рапърът положи общественополезен труд.
В изявление от четвъртък градската прокуратура на Лос Анджелис съобщи, че Майк „успешно е завършил процеса на изслушване, включително и наложеното изискване за общественополезен труд“. През февруари рапърът беше отведе с белезници от полицията и задържан по подозрение в нарушение на закона.
Съдебните документи показват, че срещу Майк, чието истинско име е Майкъл Рендер, няма повдиганото обвинение за инцидента.
Майк каза, че „прекалено ревностен“ охранител е допринесъл за сбиването, което се е случило в радостните моменти, след като е спечелил три награди на церемония на наградите „Грами“. Това е първата му награда „Грами“ от
По-малко от месец остава до четвъртото издание на рок фестивала в Долината на виното. Тазгодишното издание ще се проведе между 12 и 14 юли, а организаторите вече са готови с всички изисквания на групите, съобщават от Община Чирпан на официалната си Фейсбук страница.
По думите на организаторите от Midalidare Rock In The Wine Valley, прави особено впечатление, че почти всички групи искат да има пица след края на изпълнението им, така че подготвяме специална пещ, за да имаме винаги прясна и топла пица.
Всички банди са се съгласили да променят изискванията си за конкретни марки вино, които традиционно пият и очакват да опитат селекцията на „Мидалидаре“. „Това е наша практика още от първото ни издание. Радваме се, че традицията продължава“, казаха организаторите.
За легендите от Deep Purple е важно първото им хранене за деня да бъде английска закуск
Милен Киров е пианист, композитор, продуцент, професор и доктор по музика. Живее в Калифорния от 26 години, преподава теория, солфеж, хармония, пиано и композиция в Лос Анджелис Сити Колидж.
Авторските му композиции за соло пиано, джаз формации и камерни групи, които представя на концерти в САЩ и Европа, съчетават традициите на европейската класическа музика, американския джаз и българския фолклор.
Роден е в Пловдив в семейство на фолклорни изпълнители и преподаватели. Баща му Тодор Киров е професор по гъдулка в Академията за музикално и танцово изкуство (АМТИИ) в Пловдив, бил е и декан на департамента по фолклор. Майка му е певица и тамбуристка.
Когато е на 11 години, родителите му купуват кийборд и така се запалва по блуса и джаза. Изучава специалност пиано в Пловдивската академия, а след това завършва музикално образование в САЩ, където получ
Турската група Baba Zula ще излезе с двучасово шоу в София, на сцената на „Маймунарника“ на 27 юни, и в Варна – на 28 юни, съобщават организаторите.
Baba Zula са сред най-популярните представители на турската психеделична вълна. Основана през 1996 г. в Истанбул от Левент Акман (програминг, перкусии, лъжици, играчки) и Мурат Ертел (електрически саз, струнни инструменти, вокали, теремин), групата придобива международна слава през 2005 година след участието си във филма на Фатих Акин „Музиката на Истанбул“ (Crossing The Bridge), отличен и със „Златна мечка“. Оттогава насам групата е чест гост на фестивалната и клубната сцена от Токио, Берлин, Париж, Ню Йорк.
В настоящия състав на групата са Есма Ертел (вокали, танци), Юмит Адакале
Бьорн Улвеус от ABBA заяви, че световноизвестната група има "глупаво име" и той лично искал формацията да се казва по друг начин, предаде ДПА /Пи Ей мидиа.
Шведският музикант, който е на 79 години и е един от основателите на формацията, каза, че с колегите му Агнета Фелтскуг, Ани-Фрид Люнгста, и Бени Андершон споделяли това име с "много известна фабрика за херинга в Швеция".
Улвеус разказа подробности в подкаста Rosebud.
"... Направихме първите си записи като Агнета, Бени, Бьорн и Ани-Фрид. Диджеите по радиото и навсякъде другаде, в нашия офис, се умориха да казват това ... , можете да си представите. Затова просто го съкратиха до инициалите AББA", разказа музикантът.
Според него с колегите му не са има избор по този въпрос. "Мислех, че това е толкова глупаво име. И то е!", отбелязва Бьорн Улвеус.
Той допълни, че "това е и името на една много из
Експозицията е подредена в галерията на столичната улица „Оборище“ 5, съобщават организаторите.
Общо петима артисти са финалисти в конкурса тази година – Габриела Йорданова, Ваня Дудоленска, Веселин Симеонов, Ивона Иванова и Момчил Григоров.
Габриела Йорданова завършва през 2010 г. Националната гимназия по приложни изкуства „Св. Лука“ в специалност „Аранжиране и пространствен дизайн“, а през 2014 г. - Югозападен университет „Неофит Рилски“ в специалност „Педагогика на обучението по изобразително изкуство. Работи като учител по изобразително изкуство в ОУ „Димчо Дебелянов“ в Ихтиман. Изрисувала е стенопис върху фасадата на училището. Рисува с акрил и акрил в комбинация с български монети.
Ваня Дудоленска (Vadu) има опит и образование в сферата на модата. Занимава се с абстрактно изкуство, с акрил и пастели в пастелни цветове.
Веселин Симеонов (Bеско) има докторска степен към Факултета по изобразително изкуство във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”. Реализирал е четири самостоятелни изложби, участвал е и в съвместни експозиции. Веселин Симеонов има професионални интереси в сферата на визуалните изкуства. Продуктът на неговата творческа реализация е насочен предимно към областта на рисунката и живописта, като това не се ограничава само до конвенционалните им форми, посочват организаторите на конкурса.
Седмото издание на пленера по фотография „Шумен познат и непознат“ беше открито в Шумен. Церемонията се състоя в “Сребровата къща”, съобщиха от Община Шумен. Темата на тазгодишното издание е “Оттука започва България”, по текста на химна на Шумен, създаден от поета Антонин Горчев.
Фотопленерът ще продължи до 4 юли.
Във фотографския пленер се включват шестима студенти от Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”, обучаващи се в специалността „Графичен дизайн“ - Адриана Петкова, Божидара Гроздева, Анастасия Иванова, Евгени Йовчев, Едис Вели, Симона Белчева, допълни Даниела Вичева, старши експерт в отдел „Култура, младежки дейности и спорт“ в общинската администраци.
Тази година пленерът по фотография има определена тематична насоченост, свързана със заснемане процеса на създаване на творбите от биеналето по
Изложба със заглавие „Време-пространствени полета“ представя Огняна Серафимова в рамките на форума
„Изкуството като противодействие“, организиран от Градската художествена галерия във Варна. Нейните инсталации се намират във вътрешния двор на културната институция.
Тази изложба е за паметта. Това са моменти, които по един театрален начин са застинали в моите творби и много ми се иска публиката да е свободна да ги тълкува, каза авторката. „Стъпките на нашите деди носят усещането за многото хора, които са причина да ни има нас, благодарение на чийто труд е възможно нашето време. Това е философски поглед над основни понятия, които ме вълнуват, заключени най-вече в предметите, усещането за допир, за истинска вещ, която носи в себе си спомен и код. Това са инструментите, с които си служа, за да създам атмосферата, в която хората да се пот
За трета поредна година ще се състои рок фестивалът "Юлски вечери в Пордим". Различното този път е, че сега той е с конкурсна програма, съобщи секретарят на Община Пордим Вацка Хорозова.
До 30 май са приемани заявки за участие в музикалната надпревара. До финала й са допуснати 11 рок групи и двама соло китаристи.
Днес от 16:00 часа на откритата сцена в центъра на Пордим ще започне конкурсната програма. Жури с председател музикантът Максим Горанов и членове рокмузикантите от "Ватикана" Детелин Димитров и Любомир Дюгеров ще оценява изпълнителите. Ще бъдат връчени награди в три категории – рок групи с музиканти до и над 18 години и за соло изпълнители.
Освен фолклорните фестивали, които правим, в Пордим сме любители и на рок музиката, което показваме с този фестивал, подчерта Хорозова.
Финалът на рок вечерта ще бъде поставен с концерт на
Изложба с над 50 произведения на художника Наум Хаджимладенов ще бъде показана в София по повод 130-годишнината от рождението му.
Експозицията ще бъде открита на 22 август в столичната галерия Artmark и може да бъде разгледана до 20 септември, съобщават домакините на събитието.
Идеята е да се направи обзор на творчеството на Наум Хаджимладенов, като в изложбата са включени картини от 1914 г до края на 70-те и началото на 80-те години на миналия век, казаха от екипа на галерията.
През юни произведения на Наум Хаджимладенов бяха изложени в Художествената галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков, но столичната експозиция няма да повтори дословно предишната изложба. „Има и добавени произведения“, отбелязват от екипа.
По думите им експозицията включва разнообразие от произведения, обхващащи различни периоди о
Сопраното Анна Нетребко и тенорът Юсиф Ейвазов се разделят, предаде Асошиейтед прес, като цитира съобщение, разпространено от мениджъра на оперната прима.
Те са заедно от 2014 г., когато се появиха заедно в "Манон Леско" на Пучини в римския Teatro dell`Opera. Нетребко и Ейвазов се ожениха през 2015 г.
"След 10 щастливи години заедно взехме трудното, но приятелско решение да се разделим", се казва в съобщението. "Ще останем ... приятели, обединени от любовта си към Тиаго, ще очакваме с нетърпение вече обявените и бъдещите ни сценични сътрудничества".
Анна Нетребко (52 г.) има син Тиаго, чийто баща е бившият й партньор - бас-баритонът Ервин Шрот, с когото бяха двойка в периода 2007 - 2015 г. Момчето е на 15 години.
През 2022 г. операта "Метрополитън" в Ню Йорк отстрани от програмата си Нетребко, тъй като според ръководството тя не разкритикува президент
Ивона Иванова е родена в Ловеч, но е живяла и учила в Свищов. Учи магистратура в специалност „Текстил – изкуство и дизайн“ във Факултета по приложни изкуства в Националната художествена академия (НХА) при проф. д-р Аделина Попнеделева. Получава професионална квалификация - учител по изобразително изкуство от първи до 12-и клас в общообразователните и професионални училища. Завършва и курс по програма „Графичен дизайн и визуализация“. Участва в няколко изложби. Интересува се от взаимодействието и съпоставянето на различни материали – текстил, метал, дърво и др.
Момчил Григоров е роден във Враца. Завършва магистратура по „Реклама и масова информация“ в УниБИТ, както и докторат по икономика във Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ). В момента е изпълнителен директор на PR и рекламна агенция. Реализирал е три самостоятелни изложби, участвал е и в сборни експозиции.
Седмото издание на Most се провежда със слогана „Да останем в България“.