NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Биография: Вили Цанков - режисьорът новатор
4807
Калейдоскоп

Биография: Вили Цанков - режисьорът новатор

За повече от 50 години творческа дейност Вили Цанков оставя след себе си над 130 театрални постановки, 15 филма, 2 опери, оперети и тв екранизации (режисьор и сценарист) в България и чужбина. Постановките от българската класика доставят най-голяма радост на Вили Цанков. В творческото му полезрение попадат автори като Рачо Стоянов, Петко Тодоров, Антон Страшимиров, Пейо Яворов, Георги Райчев.

| 07 Юни 2024, 08:35 ч.
Биография: Вили Цанков - режисьорът новатор
Биография: Вили Цанков - режисьорът новатор
Снимка © БТА / архив

Венелин Христов Цанков, както е истинското му име, е роден на 7 юни 1924 г. в София. Майка му е уважавана учителка. Баща му Христо Цанков-Дерижан е роден в Габрово, но по-късно идва в София, където започва доста бърза кариера като общественик, политик и литератор. Бил е и директор на Народния театър. „Когато майка ми е била бременна с мен, баща ми е посадил онези две тополи пред Народния театър с надеждата, че аз ще имам нещо общо с този театър. Тополите и сега са там“, разказва Вили Цанков.

„Често си мисля, че една от любимите грешки в моя живот е анимацията“, казва в интервю през 1988 г. Доньо Донев - художник-карикатурист, сценарист и режисьор, известен най-вече с анимационния си филм „Тримата глупаци“. Припомняме днес тези негови думи по повод навършването на 95 години от рождението му. 

ПЪРВИТЕ СИ КАРИКАТУРИ СЪЗДАВА КАТО УЧЕНИК

Доньо Донев е роден на 27 юни 1929 г. в Берковица. Завършва Четвърта мъжка гимназия в София. През 1954 г. се дипломира в Художествената академия в ателието по „Графика“, ръководено от проф. Илия Бешков. „Често си мисля, че една от любимите грешки в моя живот е анимацията. Като дете мечтаех да стана моряк, но вместо това, сякаш на шега, завърших Художествената академия в класа на Илия Бешков. После, по случайност, благодарение на Тодор Динов, попаднах в анимационното кино“. – споделя художникът в интервю пр

Програмата на Международния театрален фестивал (МТФ) „Варненско лято“ предлага на зрителите среща с най-доброто от британския театър. Тя ще се случи на киноекран във Фестивалния и конгресен център, където в две прожекции публиката може да види спектакъла „Вуйчо Ваньо“ по Антон Чехов в адаптация на Саймън Стивънс. В нея е заложено всички седем персонажа да се изпълнят от един актьор и това е Андрю Скот, когото зрителите познават основно от филмовите му роли.

„Вуйчо Ваньо“ е поставен от младия, но получил вече широко признание, Сам Йейтс, който има награди като театрален и филмов режисьор. Известен е с разнородната си работа с актьори-звезди. През тази година предстои премиерата на негов филм с Дейзи Ридли в главната роля.

Спектакълът е записан на сцената на Duke оf York’s Theatre, Лондон. През тази година е носител на наградите на WhatsOnStage и „Оливие“ за най-добра ад

За трета поредна година ще се състои рок фестивалът "Юлски вечери в Пордим". Различното този път е, че сега той е с конкурсна програма, съобщи секретарят на Община Пордим Вацка Хорозова. 

До 30 май са приемани заявки за участие в музикалната надпревара. До финала й са допуснати 11 рок групи и двама соло китаристи. 

Днес от 16:00 часа на откритата сцена в центъра на Пордим ще започне конкурсната програма. Жури с председател музикантът Максим Горанов и членове рокмузикантите от "Ватикана" Детелин Димитров и Любомир Дюгеров ще оценява изпълнителите. Ще бъдат връчени награди в три категории – рок групи с музиканти до и над 18 години и за соло изпълнители.

Освен фолклорните фестивали, които правим, в Пордим сме любители и на рок музиката, което показваме с този фестивал, подчерта Хорозова. 

Финалът на рок вечерта ще бъде поставен с концерт на

Актрисата Блейк Лайвли каза, че в основата на пренасянето на книгата "Никога повече" на големия екран е било да се служи на почитателите на бестселъра на Колийн Хувър, предаде Ройтерс.

На лондонската премиера на романтичната драма Лайвли каза, че претворяването на романа във филм е "голяма отговорност, но и възможност".

"Когато трябва да служиш на група от хора, които са толкова страстни по отношение на изходния материал... да служиш на толкова ангажирани хора, е прекрасно", каза актрисата.

В "Никога повече" Блейк Лайвли играе Лили Блум, цветарка от Бостън. Тя се влюбва в красивия неврохирург Райл Кинкейд, изигран от Джъстин Балдони, който е и режисьор на филма.

Когато отношенията им стават по-сериозни, Райл започва да проявява черти, напомнящи на Лили за тормоза, на който е била подложена от баща си. Споменът за травмата от детството й принуждава Лили

Летни музикални вечери започват от днес за три последователни дни в Стара Загора, съобщи на сайта си местната администрация. Проявата е традиционна и се провежда на сцената пред общината.

Старозагорци и гости на града ще имат възможност да се насладят през първата вечер на трио Deja vu - три момчета, които успешно съчетават поп пеене с оперно звучене. 

През втората вечер на сцената излизат от квартет Hot club de Plovdiv с вокал Светлина Христова, които ще пренесат меломаните в свят на джаз класики и класическа боса нова. 

Третата вечер е запазена за група 4 of a kind, познати предимно с авторска музика в стил фънк, фюжън и рок.

Входът за всички концерти е свободен, уточниха от общината.

Миналата година форумът бе също под надслов "Август е музика". В него взеха участие рок група Downtown, бендът "Терпентина" с вокал актьорът Иван Юруков, а

През 1947 г. Вили Цанков завършва Военното училище в София. В периода 1947-1950 г. учи стопански и социални науки в Софийския университет, но не завършва обучението си. Междувременно се занимава с поезия и скулптура, рисува картини, но без особен талант и в трите области. Театралното изкуството обаче го влече. Покрай своя приятелка, студентка по актьорско майсторство, той започва да се стреми към театралната сфера. През 1952 г. завършва режисура при проф. Боян Дановски в Държавното висше театрално училище „Кръстьо Сарафов“ (днес НАТФИЗ). Специализира  режисура в Московския художествен академичен театър през 1954-1955 г. при Михаил Николаевич Кедров.

Пътят на Вили Цанков на сцената започва от Шумен, където дебютира със спектакъл по пиесата „Любов“ на Орлин Василев. „Златният период за мен е работата ми в театър „София“. Тук направих най-доброто си представление – „Хамлет“ с Руси Чанев“, признава режисьорът.

ТЕАТЪРЪТ НА ДЪЛБОКОТО АВТЕНТИЧНО ПРЕЖИВЯВАНЕ

От 1954 до 1957 г. Вили Цанков е режисьор във Варна. От 1957 г. поставя на сцената на Драматичния театър в Бургас. След 1956 г. театърът преживява истински творчески подем, когато за директор е назначен режисьорът Вили Цанков, който заедно с режисьорите Леон Даниел, Методи Андонов и Юлия Огнянова налага непрекъснат стремеж към творчески художествени изяви. Основата на тяхната творческа лаборатория е театърът на „дълбоко автентично преживяване“ и категорично отричане на повсеместно разпространената тогава „игра“ на сцената.

Постъпват и артистите Иван Кондов, Петър Слабаков, Ицхак Финци, Досю Досев, Стоян Гъдев, Петър Слабаков, Росица Данаилова, Цветана Гълъбова, Виолета Бахчеванова.

Пътуващ театър „Скрин“ и Сдружение „Седемте изкуства“ гостуват във Велико Търново със своя проект „Цирк в парка“. 

Събитието ще се проведе в парк "Дружба" на 10 и 11 август, съобщиха организаторите.

Присъстващите ще видят изявите на жонгльора от Полша Андрей Сойка, клоуна Златина Стойчева, мима Здравка Маринова и огнената царица Даниана Коева. Също така са организирани и творчески работилници за малки и големи.

Програмата на събитието ще започне на 10 август с работилница по жонглиране и ще продължи с работилница по ритмика. 

Цирковият моноспектакъл "Среща" и огненият моноспектакъл "Другото лице" ще са вечерта. 

Вторият ден ще започне  с представлението "Душата на клоуна", ще продължи с "Приказка за пантомимата" и с работилница по пантомима.

Под сянката на широколистни и иглолистни дървета ще се случи една циркова магия, прию

Кукленият театър „Патилан“ в Монтана отчита един от най-успешните си сезони, съобщи организаторът Калин Тодоров.

През 2023-2024 година театърът може да се похвали с 5 изиграни представления, от които 24 са гостуващи в областите Враца и София.

Единадесетте куклени актьори на театър „Патилан“ представиха през изминалия сезон шест премиерни заглавия. Сред най- успешните от тях се открояват „Шехерезада“, „Червената шапчица“ и „Жабокът принц“.

Театърът се подготвя за още по-силен сезон от есента тази година, а режисьор на нашата постановка „Червената шапчица“ е носителката на ИКАР за куклен спектакъл – Елица Петкова, добави Калин Тодоров.

Елица Петкова е носител на наградата ИКАР за 2024 и 2017 година за спектаклите си с Държавен куклен театър - Стара Загора - „Тайната на Лехен“ и „Джелсомино в страната на лъжците“.

Наградите ИКАР за сценични изкуст

Двудневен рок фест ще се проведе на крепостта "Кракра" в Перник. Музикалната проява е посветена на първия изгрев на месец юли, известен като Джулай морнинг, съобщиха от общинската администрация. Рок фестът се организира от Община Перник в партньорство с Club Maze JB. 

Музикалното събитие ще започне на 29 юни с концерт на групите Mal&Nov Crew, Strix, Sink Below, Baron Chameleon, "Фактор", Truth Be Told и Аlien Аcid Blood. 

Вторият концерт ще е на следващия ден и отново ще прикове вниманието на меломаните от миньорския град. На сцената на Пернишката крепост ще се изявят групите "Eкстаз", 12 Bar Band, Bad Citу, Smokey Mountain River Band, Tsunami , Casual Threesome и "Тангра". Двудневният рок фест е със свободен вход. 

Историята на рок музиката в Перник започва през 1962 г., когато в града се създава първата местна рок банда "Пернишки братя". Ше

Трийсет музея в Прага, Чехия, отварят врати за традиционната Нощ на музеите, съобщи „Ческе новини“. 

Музеи, галерии и други културни институции ще посрещат посетители по различно време. Някои от тях ще отворят врати преди обяд, но програмата на повечето е предвидена за вечерните и нощните часове. Сред тях са Музеят на столицата, Градската библиотека, Музеят на Карел Земан, Националният земеделски музей и др. Организирани са съпътстващи концерти, театрални представления, творчески работилници и концерти. Целта на инициативата е да се предизвика интерес към музеите и културните институции. Цените на билетите са намалени, а някои обекти могат да бъдат посетени напълно безплатно. За по-бързо придвижване между отделните музеи и галерии в центъра на града е предвиден извънреден транспорт.

В събота за посетители отваря и Чернинския дворец в Прага, който е седалище на Мин

Видинският драматичен театър поставя криминалната комедия „Убийство в първа класа“. За първи път на видинска сцена поставя пиеса актьорът и режисьор Евгени Будинов.

Действието се развива във влак, като в едно купе се срещат най-различни персонажи, каза директорът на театъра и актьор Кирил Кирилов. Един любовник е тръгнал към хижа в планината с една дама, която се оказва съпруга на кмета, който е кандидат за депутат. В същото това купе по някаква случайност попада дама с най-старата професия. В следващия момент установяват, че в купето има труп. По-късно влиза пенсиониран окръжен прокурор със съпругата си, който отива на награждаване при премиера. Така нещата се наслагват, докато в един момент съвсем ескалират, обясни Кирилов.

По думите му в пиесата може да се види докъде могат да стигнат човешките стремежи и страсти и човешкият инстинкт за самосъхранение. Героите са по

В продължение на осем години – от 1960 до 1968 г., Вили Цанков работи в Народния театър за младежта. През 1965 г. е режисьор в Студия за игрални филми „Бояна“, а от 1969 до 1980 г. – в  Концертна дирекция. От 1980 г. до Вили Цанков поставя на сцената на в театър „София“, на който е и директор от 1989 до 1991 г. От 1987 до 1989 г. е директор на Експерименталния сатиричен вариететен театър в Габрово. Режисьор е на телевизионния театър в Българската национална телеви­зия – от 1991 до 1992 г. Директор е на направление с телевизионна драма в Българската национална телевизия (1995-1997). 

НАД 130 ТЕАТРАЛНИ ПОСТАНОВКИ, 15 ФИЛМА, ДВЕ ОПЕРИ 

За повече от 50 години творческа дейност Вили Цанков оставя след себе си над 130 театрални постановки, 15 филма, 2 опери, оперети и тв екранизации (режисьор и сценарист) в България и чужбина.

Постановките от българската класика доставят най-голяма радост на Вили Цанков. В творческото му полезрение попадат автори като Рачо Стоянов, Петко Тодоров, Антон Страшимиров, Пейо Яворов, Георги Райчев.

„Навремето и аз като много други мои колеги не се палех от родната класическа драматургия. От телевизионния театър ми предложиха да поставя „Майстори“ на Рачо Стоянов. Аз я прочетох по задължение и ме обля голям срам за това, че не съм познавал дотогава тази изключителна драматургия. Така започнах. После я правих в театрите в Москва… После бях изцяло обсебен от най-големия български драматург Петко Тодоров. Поставих всичките му пиеси. Яворов, Страшимиров поставих с най-голямо увлечение“, разказва Вили Цанков. 

ЕСТЕТ И НОВАТОР

Според критиката постановките му са пример сред театралите за новаторски и естетски търсения. Сред тях са „Ромео и Жулиета“, „Хамлет“, „Ричард ІІ“, „Ричард III“, „Тит Андроник“ от Уилям Шекспир, „Оптимистична трагедия“ от Всеволод Вишневски, „Кралският бръснар“ от Анатолий Луначарски, „Птицата Доненбай“ от Чингиз Айтматов, „Четвъртият език“ от Анжел Вагенщайн, „Майстори“ от Рачо Стоянов, „Първите“ от Петко Ю. Тодоров, „Танго“ по Георги Караславов, „Хоро“ по Антон Страшимиров.

Името на Вили Цанков стои зад телевизионните постановки „Операция „Вега“ от Фридрих Дюренмат, „Светът е малък“ от Иван Радоев, „Змейова сватба“ и „Самодива“ от Петко Ю. Тодоров, „Когато гръм удари“ от Пейо Яворов, „История на един кон“ по Лев Толстой и др. Филми: „Между релсите“ (1964), „Игрек 17“ (1973), „Сватбите на Йоан Асен“ (1975), „Рали“ (1978), „Вкус на бисер“ (1984).

През годините, поради смелост да експериментира, Вили Цанков е уволняван няколко пъти и по идеологически причини му е било забранявано да работи в театъра.

„След една от поредните санкции срещу мен в средата на седемдесетте години, не ми се даваше възможност да поставям пиеси. Чувствах се като във вакуум. Реших да направя домашен театър. В хола на апартамента си успях да пригодя нещо като сцена. Остана място за към петнадесет зрители. Подготвих малка, едноактна пиеса „Сребърната паяжина“, моя творба на абстрактно-лирична тема. Съгласиха се да участват Анани Явашев, Жоржета Чакърова, Стефан Мавродиев, Снежина Иванова“, спомня си Вили Цанков.

Двадесет и седем години по-късно – през 1999 г., режисьорът отново поставя пиеса в своя домашен театър. В представлението „Любовният живот на един американски президент“ участват Белла Цонева, Катя Иванова и Августина Даскалова. 

Вили Цанков е депутат от седмото Велико народно събрание от 1990 г. до 1991 г.

Изявява се и на писателското поприще. Автор е на книгите „Еднооките" (2000), „Сбърканият" (2001), „Горящият ангел" (2002), „Вавилонски кули" (2005).

ПРИЗНАНИЕ

Като кино и театрален творец Вили Цанков е награждаван многократно с най-високите национални и международни отличия. Носител е на „Сребърен лъв на Сан Марко“ от фестивала във Венеция, „Златната ракла“ за телевизионен филм (1964). През 2001 г. е удостоен с наградата на „Аскеер“ на театър „Българска армия“ за цялостно творчество. През 2002 г. президентът Георги Първанов го удостоява със орден „Стара планина" (първа степен) за изключителния му принос към българската култура и по повод 50-годишната му творческа дейност.

През 2004 г. в Народния театър „Иван Вазов“ със спектакъла „Хамлет“ по Шекспир е отбелязан 80-ия рожден ден на режисьора. В статия по повод годишнината, Иван Гранитски пише за Вили Цанков: „С някаква неистова страст той се нахвърля към художествено-интелектуалните предизвикателства. Далеч преди някой да заговори в България за модерен театър, той първи разруши всички канони и постави на българска сцена във Варна, Бургас, София, Габрово и други градове пиеси от отечествената и световната класика. Спектаклите, родени под вдъхновената режисура на Вили Цанков, почти винаги са събития в културния живот на страната. Много често дори посветените в театралната магия не успяват да уловят дълбочината и многопосочността на режисьорските му послания“.

Използвани източници: , ВИНФ, 22.5.2002; 24.10.2007; , „Личностите на света“, юни 1994;  http://burgteatre.com/bg/index/static/6; https://dariknews.bg/novini/obshtestvo/pochina-rezhisxoryt-vili-cankov-190419; „Голяма енциклопедия на България“, София, 2012, Т.12, с. 4684; „Кой кое е в България“, София, 1998, с. 754-755); в. „Демокрация“, 27.11.1990; в. „Дума“, 18.2.1993; в. „Вечерни новини“, 15.4.1993; в. „Стандарт“, 20.11.1999 г.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Неизвестна досега ранна творба на Моцарт е открита в Германия
Неизвестно досега кратко произведение, приписвано на Моцарт и вероятно написано от австрийския композитор в младостта му, е открито в Лайпциг, Германия, съобщиха изследователи, цит ...
В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“
В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“, съобщиха от общинската администрация. Събитията са част от културния календар на общината, а мястото ...
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово. Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната инст ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Калейдоскоп
4807
Калейдоскоп

Биография: Вили Цанков - режисьорът новатор

За повече от 50 години творческа дейност Вили Цанков оставя след себе си над 130 театрални постановки, 15 филма, 2 опери, оперети и тв екранизации (режисьор и сценарист) в България и чужбина. Постановките от българската класика доставят най-голяма радост на Вили Цанков. В творческото му полезрение попадат автори като Рачо Стоянов, Петко Тодоров, Антон Страшимиров, Пейо Яворов, Георги Райчев.

| 07 Юни 2024, 08:35 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Вили Цанков - режисьорът новатор
Биография: Вили Цанков - режисьорът новатор
Снимка © БТА / архив

Венелин Христов Цанков, както е истинското му име, е роден на 7 юни 1924 г. в София. Майка му е уважавана учителка. Баща му Христо Цанков-Дерижан е роден в Габрово, но по-късно идва в София, където започва доста бърза кариера като общественик, политик и литератор. Бил е и директор на Народния театър. „Когато майка ми е била бременна с мен, баща ми е посадил онези две тополи пред Народния театър с надеждата, че аз ще имам нещо общо с този театър. Тополите и сега са там“, разказва Вили Цанков.

През 1947 г. Вили Цанков завършва Военното училище в София. В периода 1947-1950 г. учи стопански и социални науки в Софийския университет, но не завършва обучението си. Междувременно се занимава с поезия и скулптура, рисува картини, но без особен талант и в трите области. Театралното изкуството обаче го влече. Покрай своя приятелка, студентка по актьорско майсторство, той започва да се стреми към театралната сфера. През 1952 г. завършва режисура при проф. Боян Дановски в Държавното висше театрално училище „Кръстьо Сарафов“ (днес НАТФИЗ). Специализира  режисура в Московския художествен академичен театър през 1954-1955 г. при Михаил Николаевич Кедров.

„Често си мисля, че една от любимите грешки в моя живот е анимацията“, казва в интервю през 1988 г. Доньо Донев - художник-карикатурист, сценарист и режисьор, известен най-вече с анимационния си филм „Тримата глупаци“. Припомняме днес тези негови думи по повод навършването на 95 години от рождението му. 

ПЪРВИТЕ СИ КАРИКАТУРИ СЪЗДАВА КАТО УЧЕНИК

Доньо Донев е роден на 27 юни 1929 г. в Берковица. Завършва Четвърта мъжка гимназия в София. През 1954 г. се дипломира в Художествената академия в ателието по „Графика“, ръководено от проф. Илия Бешков. „Често си мисля, че една от любимите грешки в моя живот е анимацията. Като дете мечтаех да стана моряк, но вместо това, сякаш на шега, завърших Художествената академия в класа на Илия Бешков. После, по случайност, благодарение на Тодор Динов, попаднах в анимационното кино“. – споделя художникът в интервю пр

Програмата на Международния театрален фестивал (МТФ) „Варненско лято“ предлага на зрителите среща с най-доброто от британския театър. Тя ще се случи на киноекран във Фестивалния и конгресен център, където в две прожекции публиката може да види спектакъла „Вуйчо Ваньо“ по Антон Чехов в адаптация на Саймън Стивънс. В нея е заложено всички седем персонажа да се изпълнят от един актьор и това е Андрю Скот, когото зрителите познават основно от филмовите му роли.

„Вуйчо Ваньо“ е поставен от младия, но получил вече широко признание, Сам Йейтс, който има награди като театрален и филмов режисьор. Известен е с разнородната си работа с актьори-звезди. През тази година предстои премиерата на негов филм с Дейзи Ридли в главната роля.

Спектакълът е записан на сцената на Duke оf York’s Theatre, Лондон. През тази година е носител на наградите на WhatsOnStage и „Оливие“ за най-добра ад

За трета поредна година ще се състои рок фестивалът "Юлски вечери в Пордим". Различното този път е, че сега той е с конкурсна програма, съобщи секретарят на Община Пордим Вацка Хорозова. 

До 30 май са приемани заявки за участие в музикалната надпревара. До финала й са допуснати 11 рок групи и двама соло китаристи. 

Днес от 16:00 часа на откритата сцена в центъра на Пордим ще започне конкурсната програма. Жури с председател музикантът Максим Горанов и членове рокмузикантите от "Ватикана" Детелин Димитров и Любомир Дюгеров ще оценява изпълнителите. Ще бъдат връчени награди в три категории – рок групи с музиканти до и над 18 години и за соло изпълнители.

Освен фолклорните фестивали, които правим, в Пордим сме любители и на рок музиката, което показваме с този фестивал, подчерта Хорозова. 

Финалът на рок вечерта ще бъде поставен с концерт на

Актрисата Блейк Лайвли каза, че в основата на пренасянето на книгата "Никога повече" на големия екран е било да се служи на почитателите на бестселъра на Колийн Хувър, предаде Ройтерс.

На лондонската премиера на романтичната драма Лайвли каза, че претворяването на романа във филм е "голяма отговорност, но и възможност".

"Когато трябва да служиш на група от хора, които са толкова страстни по отношение на изходния материал... да служиш на толкова ангажирани хора, е прекрасно", каза актрисата.

В "Никога повече" Блейк Лайвли играе Лили Блум, цветарка от Бостън. Тя се влюбва в красивия неврохирург Райл Кинкейд, изигран от Джъстин Балдони, който е и режисьор на филма.

Когато отношенията им стават по-сериозни, Райл започва да проявява черти, напомнящи на Лили за тормоза, на който е била подложена от баща си. Споменът за травмата от детството й принуждава Лили

Летни музикални вечери започват от днес за три последователни дни в Стара Загора, съобщи на сайта си местната администрация. Проявата е традиционна и се провежда на сцената пред общината.

Старозагорци и гости на града ще имат възможност да се насладят през първата вечер на трио Deja vu - три момчета, които успешно съчетават поп пеене с оперно звучене. 

През втората вечер на сцената излизат от квартет Hot club de Plovdiv с вокал Светлина Христова, които ще пренесат меломаните в свят на джаз класики и класическа боса нова. 

Третата вечер е запазена за група 4 of a kind, познати предимно с авторска музика в стил фънк, фюжън и рок.

Входът за всички концерти е свободен, уточниха от общината.

Миналата година форумът бе също под надслов "Август е музика". В него взеха участие рок група Downtown, бендът "Терпентина" с вокал актьорът Иван Юруков, а

Пътят на Вили Цанков на сцената започва от Шумен, където дебютира със спектакъл по пиесата „Любов“ на Орлин Василев. „Златният период за мен е работата ми в театър „София“. Тук направих най-доброто си представление – „Хамлет“ с Руси Чанев“, признава режисьорът.

ТЕАТЪРЪТ НА ДЪЛБОКОТО АВТЕНТИЧНО ПРЕЖИВЯВАНЕ

Пътуващ театър „Скрин“ и Сдружение „Седемте изкуства“ гостуват във Велико Търново със своя проект „Цирк в парка“. 

Събитието ще се проведе в парк "Дружба" на 10 и 11 август, съобщиха организаторите.

Присъстващите ще видят изявите на жонгльора от Полша Андрей Сойка, клоуна Златина Стойчева, мима Здравка Маринова и огнената царица Даниана Коева. Също така са организирани и творчески работилници за малки и големи.

Програмата на събитието ще започне на 10 август с работилница по жонглиране и ще продължи с работилница по ритмика. 

Цирковият моноспектакъл "Среща" и огненият моноспектакъл "Другото лице" ще са вечерта. 

Вторият ден ще започне  с представлението "Душата на клоуна", ще продължи с "Приказка за пантомимата" и с работилница по пантомима.

Под сянката на широколистни и иглолистни дървета ще се случи една циркова магия, прию

Кукленият театър „Патилан“ в Монтана отчита един от най-успешните си сезони, съобщи организаторът Калин Тодоров.

През 2023-2024 година театърът може да се похвали с 5 изиграни представления, от които 24 са гостуващи в областите Враца и София.

Единадесетте куклени актьори на театър „Патилан“ представиха през изминалия сезон шест премиерни заглавия. Сред най- успешните от тях се открояват „Шехерезада“, „Червената шапчица“ и „Жабокът принц“.

Театърът се подготвя за още по-силен сезон от есента тази година, а режисьор на нашата постановка „Червената шапчица“ е носителката на ИКАР за куклен спектакъл – Елица Петкова, добави Калин Тодоров.

Елица Петкова е носител на наградата ИКАР за 2024 и 2017 година за спектаклите си с Държавен куклен театър - Стара Загора - „Тайната на Лехен“ и „Джелсомино в страната на лъжците“.

Наградите ИКАР за сценични изкуст

Двудневен рок фест ще се проведе на крепостта "Кракра" в Перник. Музикалната проява е посветена на първия изгрев на месец юли, известен като Джулай морнинг, съобщиха от общинската администрация. Рок фестът се организира от Община Перник в партньорство с Club Maze JB. 

Музикалното събитие ще започне на 29 юни с концерт на групите Mal&Nov Crew, Strix, Sink Below, Baron Chameleon, "Фактор", Truth Be Told и Аlien Аcid Blood. 

Вторият концерт ще е на следващия ден и отново ще прикове вниманието на меломаните от миньорския град. На сцената на Пернишката крепост ще се изявят групите "Eкстаз", 12 Bar Band, Bad Citу, Smokey Mountain River Band, Tsunami , Casual Threesome и "Тангра". Двудневният рок фест е със свободен вход. 

Историята на рок музиката в Перник започва през 1962 г., когато в града се създава първата местна рок банда "Пернишки братя". Ше

Трийсет музея в Прага, Чехия, отварят врати за традиционната Нощ на музеите, съобщи „Ческе новини“. 

Музеи, галерии и други културни институции ще посрещат посетители по различно време. Някои от тях ще отворят врати преди обяд, но програмата на повечето е предвидена за вечерните и нощните часове. Сред тях са Музеят на столицата, Градската библиотека, Музеят на Карел Земан, Националният земеделски музей и др. Организирани са съпътстващи концерти, театрални представления, творчески работилници и концерти. Целта на инициативата е да се предизвика интерес към музеите и културните институции. Цените на билетите са намалени, а някои обекти могат да бъдат посетени напълно безплатно. За по-бързо придвижване между отделните музеи и галерии в центъра на града е предвиден извънреден транспорт.

В събота за посетители отваря и Чернинския дворец в Прага, който е седалище на Мин

Видинският драматичен театър поставя криминалната комедия „Убийство в първа класа“. За първи път на видинска сцена поставя пиеса актьорът и режисьор Евгени Будинов.

Действието се развива във влак, като в едно купе се срещат най-различни персонажи, каза директорът на театъра и актьор Кирил Кирилов. Един любовник е тръгнал към хижа в планината с една дама, която се оказва съпруга на кмета, който е кандидат за депутат. В същото това купе по някаква случайност попада дама с най-старата професия. В следващия момент установяват, че в купето има труп. По-късно влиза пенсиониран окръжен прокурор със съпругата си, който отива на награждаване при премиера. Така нещата се наслагват, докато в един момент съвсем ескалират, обясни Кирилов.

По думите му в пиесата може да се види докъде могат да стигнат човешките стремежи и страсти и човешкият инстинкт за самосъхранение. Героите са по

От 1954 до 1957 г. Вили Цанков е режисьор във Варна. От 1957 г. поставя на сцената на Драматичния театър в Бургас. След 1956 г. театърът преживява истински творчески подем, когато за директор е назначен режисьорът Вили Цанков, който заедно с режисьорите Леон Даниел, Методи Андонов и Юлия Огнянова налага непрекъснат стремеж към творчески художествени изяви. Основата на тяхната творческа лаборатория е театърът на „дълбоко автентично преживяване“ и категорично отричане на повсеместно разпространената тогава „игра“ на сцената.

Постъпват и артистите Иван Кондов, Петър Слабаков, Ицхак Финци, Досю Досев, Стоян Гъдев, Петър Слабаков, Росица Данаилова, Цветана Гълъбова, Виолета Бахчеванова.

В продължение на осем години – от 1960 до 1968 г., Вили Цанков работи в Народния театър за младежта. През 1965 г. е режисьор в Студия за игрални филми „Бояна“, а от 1969 до 1980 г. – в  Концертна дирекция. От 1980 г. до Вили Цанков поставя на сцената на в театър „София“, на който е и директор от 1989 до 1991 г. От 1987 до 1989 г. е директор на Експерименталния сатиричен вариететен театър в Габрово. Режисьор е на телевизионния театър в Българската национална телеви­зия – от 1991 до 1992 г. Директор е на направление с телевизионна драма в Българската национална телевизия (1995-1997). 

НАД 130 ТЕАТРАЛНИ ПОСТАНОВКИ, 15 ФИЛМА, ДВЕ ОПЕРИ 

За повече от 50 години творческа дейност Вили Цанков оставя след себе си над 130 театрални постановки, 15 филма, 2 опери, оперети и тв екранизации (режисьор и сценарист) в България и чужбина.

Постановките от българската класика доставят най-голяма радост на Вили Цанков. В творческото му полезрение попадат автори като Рачо Стоянов, Петко Тодоров, Антон Страшимиров, Пейо Яворов, Георги Райчев.

„Навремето и аз като много други мои колеги не се палех от родната класическа драматургия. От телевизионния театър ми предложиха да поставя „Майстори“ на Рачо Стоянов. Аз я прочетох по задължение и ме обля голям срам за това, че не съм познавал дотогава тази изключителна драматургия. Така започнах. После я правих в театрите в Москва… После бях изцяло обсебен от най-големия български драматург Петко Тодоров. Поставих всичките му пиеси. Яворов, Страшимиров поставих с най-голямо увлечение“, разказва Вили Цанков. 

ЕСТЕТ И НОВАТОР

Според критиката постановките му са пример сред театралите за новаторски и естетски търсения. Сред тях са „Ромео и Жулиета“, „Хамлет“, „Ричард ІІ“, „Ричард III“, „Тит Андроник“ от Уилям Шекспир, „Оптимистична трагедия“ от Всеволод Вишневски, „Кралският бръснар“ от Анатолий Луначарски, „Птицата Доненбай“ от Чингиз Айтматов, „Четвъртият език“ от Анжел Вагенщайн, „Майстори“ от Рачо Стоянов, „Първите“ от Петко Ю. Тодоров, „Танго“ по Георги Караславов, „Хоро“ по Антон Страшимиров.

Името на Вили Цанков стои зад телевизионните постановки „Операция „Вега“ от Фридрих Дюренмат, „Светът е малък“ от Иван Радоев, „Змейова сватба“ и „Самодива“ от Петко Ю. Тодоров, „Когато гръм удари“ от Пейо Яворов, „История на един кон“ по Лев Толстой и др. Филми: „Между релсите“ (1964), „Игрек 17“ (1973), „Сватбите на Йоан Асен“ (1975), „Рали“ (1978), „Вкус на бисер“ (1984).

През годините, поради смелост да експериментира, Вили Цанков е уволняван няколко пъти и по идеологически причини му е било забранявано да работи в театъра.

„След една от поредните санкции срещу мен в средата на седемдесетте години, не ми се даваше възможност да поставям пиеси. Чувствах се като във вакуум. Реших да направя домашен театър. В хола на апартамента си успях да пригодя нещо като сцена. Остана място за към петнадесет зрители. Подготвих малка, едноактна пиеса „Сребърната паяжина“, моя творба на абстрактно-лирична тема. Съгласиха се да участват Анани Явашев, Жоржета Чакърова, Стефан Мавродиев, Снежина Иванова“, спомня си Вили Цанков.

Двадесет и седем години по-късно – през 1999 г., режисьорът отново поставя пиеса в своя домашен театър. В представлението „Любовният живот на един американски президент“ участват Белла Цонева, Катя Иванова и Августина Даскалова. 

Вили Цанков е депутат от седмото Велико народно събрание от 1990 г. до 1991 г.

Изявява се и на писателското поприще. Автор е на книгите „Еднооките" (2000), „Сбърканият" (2001), „Горящият ангел" (2002), „Вавилонски кули" (2005).

ПРИЗНАНИЕ

Като кино и театрален творец Вили Цанков е награждаван многократно с най-високите национални и международни отличия. Носител е на „Сребърен лъв на Сан Марко“ от фестивала във Венеция, „Златната ракла“ за телевизионен филм (1964). През 2001 г. е удостоен с наградата на „Аскеер“ на театър „Българска армия“ за цялостно творчество. През 2002 г. президентът Георги Първанов го удостоява със орден „Стара планина" (първа степен) за изключителния му принос към българската култура и по повод 50-годишната му творческа дейност.

През 2004 г. в Народния театър „Иван Вазов“ със спектакъла „Хамлет“ по Шекспир е отбелязан 80-ия рожден ден на режисьора. В статия по повод годишнината, Иван Гранитски пише за Вили Цанков: „С някаква неистова страст той се нахвърля към художествено-интелектуалните предизвикателства. Далеч преди някой да заговори в България за модерен театър, той първи разруши всички канони и постави на българска сцена във Варна, Бургас, София, Габрово и други градове пиеси от отечествената и световната класика. Спектаклите, родени под вдъхновената режисура на Вили Цанков, почти винаги са събития в културния живот на страната. Много често дори посветените в театралната магия не успяват да уловят дълбочината и многопосочността на режисьорските му послания“.

Използвани източници: , ВИНФ, 22.5.2002; 24.10.2007; , „Личностите на света“, юни 1994;  http://burgteatre.com/bg/index/static/6; https://dariknews.bg/novini/obshtestvo/pochina-rezhisxoryt-vili-cankov-190419; „Голяма енциклопедия на България“, София, 2012, Т.12, с. 4684; „Кой кое е в България“, София, 1998, с. 754-755); в. „Демокрация“, 27.11.1990; в. „Дума“, 18.2.1993; в. „Вечерни новини“, 15.4.1993; в. „Стандарт“, 20.11.1999 г.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Неизвестна досега ранна творба на Моцарт е открита в Германия
В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.