NRD Начало
Петък, 13 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Биография: Вили Цанков - режисьорът новатор
4800
Калейдоскоп

Биография: Вили Цанков - режисьорът новатор

За повече от 50 години творческа дейност Вили Цанков оставя след себе си над 130 театрални постановки, 15 филма, 2 опери, оперети и тв екранизации (режисьор и сценарист) в България и чужбина. Постановките от българската класика доставят най-голяма радост на Вили Цанков. В творческото му полезрение попадат автори като Рачо Стоянов, Петко Тодоров, Антон Страшимиров, Пейо Яворов, Георги Райчев.

| 07 Юни 2024, 08:35 ч.
Биография: Вили Цанков - режисьорът новатор
Биография: Вили Цанков - режисьорът новатор
Снимка © БТА / архив

Венелин Христов Цанков, както е истинското му име, е роден на 7 юни 1924 г. в София. Майка му е уважавана учителка. Баща му Христо Цанков-Дерижан е роден в Габрово, но по-късно идва в София, където започва доста бърза кариера като общественик, политик и литератор. Бил е и директор на Народния театър. „Когато майка ми е била бременна с мен, баща ми е посадил онези две тополи пред Народния театър с надеждата, че аз ще имам нещо общо с този театър. Тополите и сега са там“, разказва Вили Цанков.

С филма „Раят може да почака“ от Германия на режисьора на Свен Халфар бе открито тази вечер четвъртото издание на Международния документален „Родопи филм фест“ (RIFE) в Смолян. Фестивалът ще продължи до 14 юли. В програмата са включени 36 заглавия от България и света, а входът е свободен.

Откриването се състоя в амфитеатъра между Регионална библиотека „Николай Вранчев“ и Регионален исторически музей „Стою Шишков“. Стартът бе даден от заместник-кмета на Смолян Марин Захариев. Той благодари на Фондация RIFE за поредния фестивал, както и на всички читалища в града и на Родопски драматичен театър "Николай Хайтов“, които са се включили в инициативата.

„Фестивалът се провежда за четвърта година и вече го превръщаме в традиция. Много е важно за нашия културен календар, има интерес към гледането на по-различни филми, защото комерсиалните са достъпни в киното и вкъщи“, каза Мар

Фламенко танцьорът и хореограф Едуардо Гереро гостува отново на Международния театрален фестивал „Варненско лято“. 

Той ще представи спектакъла „Морски фар“, на който е режисьор, заедно с Хавиер Ибанес. 

В него зрителите ще чуят авторски песни на Хуан Мануел Серат, Орасио Гарсия, Феликс Луна, Ариел Рамирес, Хавиер Ибанес, както и популярни мелодии, вдъхновени от образа на фара.

Сценичната творба представя различни стилове фламенко и е вдъхновена от поетичния образ на фара, носещ представата за бури и битки, за сбогувания и щастливи срещи, за прекрасни разсъмвания и носталгични залези.

Гереро казва, че винаги е искал да създаде спектакъл за гледките в родния си край, където има прекрасен фар, който се върти и осветява град Кадис. Идеята намерила реализация след предложение да направи турне, в което се изнасят представления по всички фарове на Испания

Обявиха пълната програма на Sofia Live Festival. Събитието ще се състои от 21 до 23 юни на колодрума в Борисовата градина, припомнят организаторите.

В първия ден на главната сцена ще се представят Heptagram, Dub FX и Selah Sue, а Marten Roberto – на малката сцена.

На 22 юни, нидерландската култова изпълнителка Шарън Ковач пристига, за да се качи за първи път на българска сцена, след изпълненията на родните Woomb и Bulgarian Cartrader

Atmosphere и DJ Shadow ще закрият третия фестивален ден. Преди тях ще излязат Жлъч/Григовор/Гена, а плочите на малката сцена ще въртят Rawland и Phat Phillie.

„Тази година ще имаме удоволствието да усетим неповторимата атмосфера на Mish Mash Fest и тяхната специална

Десет утвърдени художници и скулптори ще се включат за поредна година в международния международния пленер по живопис и скулптура "Светът е море 2024" в Поморие, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация. В периода от 6-и до 12 септември в Народно читалище (НЧ) "Просвета 1888" в крайморския град, артистите ще развихрят своето творчество, което по-късно ще обединят в съвместна изложба.

В тазгодишното издание на "Светът е море" ще се включат артистите Албена Щеньовска – Еглоф, Ангел Минтов, Божидар Тонев, Валентин Узунов, Денилин Георгиев, Емил Бачийски, Мариела Маламат, Петър Маламат и Светла Радулова. Сред тях е и художничката Милена Казакова, участвала преди две години в пленера.

Създадените по време на пленера творби ще бъдат предоставени на фонда на Градската художествена галерия (ГХГ) "Дочко Стоев" под ръководството на Милчо Талев, който е сред иниц

Филмът „Туистърс“, продължението на „Туистър“ от 1996 г., изглежда като несъвместима стъпка в кариерата на режисьора Лий Айзък Чънг, предаде АФП. 

Предишният му филм, „Минари“, е нежен, тих, полуавтобиографичен разказ за корейски имигранти, които се опитват да се адаптират към живота в селските райони на Арканзас през 80-те години. Филмът му донесе признанието на критиката и две номинации за „Оскар“. 

Блокбастърът „Туистър“ от 1996 г. разказва за опустошителните торнада в Оклахома и поставя началото на златната ера на компютърно генерираните изображения.

„Юнивърсал“ възложи на Чънг ръководството на римейка, който излиза по кината в САЩ на 19 юли. „Отдавна исках да направя подобен филм“, споделя той пред АФП по време на премиерата на филма в Лос Анджелис. За него преходът от авторско кино към блокбастъри „никога не е бил пречка“. Режисьорът също така п

През 1947 г. Вили Цанков завършва Военното училище в София. В периода 1947-1950 г. учи стопански и социални науки в Софийския университет, но не завършва обучението си. Междувременно се занимава с поезия и скулптура, рисува картини, но без особен талант и в трите области. Театралното изкуството обаче го влече. Покрай своя приятелка, студентка по актьорско майсторство, той започва да се стреми към театралната сфера. През 1952 г. завършва режисура при проф. Боян Дановски в Държавното висше театрално училище „Кръстьо Сарафов“ (днес НАТФИЗ). Специализира  режисура в Московския художествен академичен театър през 1954-1955 г. при Михаил Николаевич Кедров.

Пътят на Вили Цанков на сцената започва от Шумен, където дебютира със спектакъл по пиесата „Любов“ на Орлин Василев. „Златният период за мен е работата ми в театър „София“. Тук направих най-доброто си представление – „Хамлет“ с Руси Чанев“, признава режисьорът.

ТЕАТЪРЪТ НА ДЪЛБОКОТО АВТЕНТИЧНО ПРЕЖИВЯВАНЕ

От 1954 до 1957 г. Вили Цанков е режисьор във Варна. От 1957 г. поставя на сцената на Драматичния театър в Бургас. След 1956 г. театърът преживява истински творчески подем, когато за директор е назначен режисьорът Вили Цанков, който заедно с режисьорите Леон Даниел, Методи Андонов и Юлия Огнянова налага непрекъснат стремеж към творчески художествени изяви. Основата на тяхната творческа лаборатория е театърът на „дълбоко автентично преживяване“ и категорично отричане на повсеместно разпространената тогава „игра“ на сцената.

Постъпват и артистите Иван Кондов, Петър Слабаков, Ицхак Финци, Досю Досев, Стоян Гъдев, Петър Слабаков, Росица Данаилова, Цветана Гълъбова, Виолета Бахчеванова.

Международният фестивал за съвременни изкуства "Вода" ще се проведе за седми път в Бургас.

Откриването ще е на 24 септември. Фестът ще продължи пет дни, съобщиха от пресцентъра на Общината.

Фестивалът ще представи творби от български и международни автори в разнообразни артистични жанрове: танц и театър, инсталация, звуков дизайн, видео арт и др.

През тази година събитията във фестивалната програма ще бъдат с безплатен вход, а повечето от тях ще бъдат ситуирани в градска среда. Ще има 3D прожекции на румънския визуален артист ADISTU (Адриан Манулеску) върху фасадите на Пантеона и училище "Петко Росен". 

"Театър на сетивата-София" ще се включи във фестивала, представяйки образи от своите артистични пътувания в градска среда. Предвидени са също няколко спектакъла, постановки, музикални произведения, инсталации.

Фестивалът "Вода" се организира

Певецът Ъшър обяви, че ще издаде филм, посветен на негов концерт, съобщи Мюзик нюз. Продукцията е озаглавена Usher: Rendezvous in Paris („Ъшър: Рандевута в Париж“) и ще излезе на 12 септември.

Филмът е заснет през 2023 г., когато Ъшър изнася осем концерта по време на Седмицата на модата в Париж, и ще покаже живота на певеца зад кулисите, като ще представи някои от най-големите му хитове, включително Yeah и Love In This Club.

„Usher: Rendezvous in Paris излиза по кината в целия свят от 12 до 15 септември", обяви изпълнителят в Инстаграм. „Беше невероятно да пея в Париж и нямам търпение да споделя това преживяване с вас“. 

Режисьор на продукцията е Антъни Мандлър, а филмът ще бъде пуснат в 2000 киносалона по цял свят. 

„Париж беше специално преживяване за мен като артист. Надявам се, че тези, които не успяха да го посетят лично, ще могат да изпи

Симфоничният оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски открива 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол , което започва на 28 август и ще продължи до 7 септември. 

Сред участниците във фестивала ще бъдат Васил Петров, „Фондацията“, Пловдивската филхармония и Хилда Казасян, съобщават организаторите.

Официалното откриване ще е на 29 август. Тогава на сцената със Симфоничния оркестър на БНР ще се изяви и Светлина Стоянова – мецосопран. Сред музикалните изпълнители, които ще зарадват публиката, са също Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Влади Ампов – Графа, Белослава и много други.

„За нас е огромна радост и гордост Празниците на изкуствата „Аполония“ да се състоят за четиридесети път в Созопол. През далечната 1984 г., когато направихме първия фестивал, никой от нас, организаторите, не е предполагал, че тези празници ще дадат

С „Опит за летене“ по Йордан Радичков Драматичният театър „Сава Огнянов“ в Русе ще открие новия театрален сезон. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев.

Той уточни, че премиерата е насрочена за 13 септември на Голяма сцена в Доходното здание. Режисьор е Недялко Делчев, който направи сценичния вариант и постановката на „Балкански синдром“, съобщи още Илиев. Сценограф е Борис Хаджигеоргиев, композитор Пламен Мирчев – Мирона, а видеото е на Димитър Сарджев.

В спектакъла ще участва почти цялата трупа на Русенския театър в лицето на Венцислав Петков, Ивайло Спасимиров, Ивайло Драганов, Милен Димитров, Йовко Кънев, Крум Берков, Ростислав Панков, Борислав Апостолов, Кадри Хабил, Тодор Лазаров, Надя Банчева, Евгения Явашева, Дона Вълова, Кристиана Ценкова, както и гостът Алексей Кожухаров.

Втората премиера за сезона е планирана за 25 септември в Камерна за

Варненската галерия „Папийон“ представя изложба с най-новите живописни творби на Николай Стоев, озаглавена „Облакът на розовите желания“. По думите на галеристката Виктория Митева художникът ни води отново в своята друга реалност, създадена майсторски с техниката на класическата живопис, където всичко е възможно и достъпно, няма неосъществими желания и несбъднати мечти. Неговите чудати герои обитават картини с имена „Илюзия“, „Към облаците“, „В търсене на любовта“, „В звездна нощ“, „Завръщане на ловците“. 

Заглавната картина „Облакът на розовите желания“ според художника има ясна метафора, навеждаща на мисълта за неосъществените ни желания, които остават такива защото не сме посегнали да ги достигнем. 

По думите му неговите сюжети са най-вече плод на въображението му, но понякога е въпрос на мислене, а друг път на преминала и забелязана навреме идея. Мнението

В продължение на осем години – от 1960 до 1968 г., Вили Цанков работи в Народния театър за младежта. През 1965 г. е режисьор в Студия за игрални филми „Бояна“, а от 1969 до 1980 г. – в  Концертна дирекция. От 1980 г. до Вили Цанков поставя на сцената на в театър „София“, на който е и директор от 1989 до 1991 г. От 1987 до 1989 г. е директор на Експерименталния сатиричен вариететен театър в Габрово. Режисьор е на телевизионния театър в Българската национална телеви­зия – от 1991 до 1992 г. Директор е на направление с телевизионна драма в Българската национална телевизия (1995-1997). 

НАД 130 ТЕАТРАЛНИ ПОСТАНОВКИ, 15 ФИЛМА, ДВЕ ОПЕРИ 

За повече от 50 години творческа дейност Вили Цанков оставя след себе си над 130 театрални постановки, 15 филма, 2 опери, оперети и тв екранизации (режисьор и сценарист) в България и чужбина.

Постановките от българската класика доставят най-голяма радост на Вили Цанков. В творческото му полезрение попадат автори като Рачо Стоянов, Петко Тодоров, Антон Страшимиров, Пейо Яворов, Георги Райчев.

„Навремето и аз като много други мои колеги не се палех от родната класическа драматургия. От телевизионния театър ми предложиха да поставя „Майстори“ на Рачо Стоянов. Аз я прочетох по задължение и ме обля голям срам за това, че не съм познавал дотогава тази изключителна драматургия. Така започнах. После я правих в театрите в Москва… После бях изцяло обсебен от най-големия български драматург Петко Тодоров. Поставих всичките му пиеси. Яворов, Страшимиров поставих с най-голямо увлечение“, разказва Вили Цанков. 

ЕСТЕТ И НОВАТОР

Според критиката постановките му са пример сред театралите за новаторски и естетски търсения. Сред тях са „Ромео и Жулиета“, „Хамлет“, „Ричард ІІ“, „Ричард III“, „Тит Андроник“ от Уилям Шекспир, „Оптимистична трагедия“ от Всеволод Вишневски, „Кралският бръснар“ от Анатолий Луначарски, „Птицата Доненбай“ от Чингиз Айтматов, „Четвъртият език“ от Анжел Вагенщайн, „Майстори“ от Рачо Стоянов, „Първите“ от Петко Ю. Тодоров, „Танго“ по Георги Караславов, „Хоро“ по Антон Страшимиров.

Името на Вили Цанков стои зад телевизионните постановки „Операция „Вега“ от Фридрих Дюренмат, „Светът е малък“ от Иван Радоев, „Змейова сватба“ и „Самодива“ от Петко Ю. Тодоров, „Когато гръм удари“ от Пейо Яворов, „История на един кон“ по Лев Толстой и др. Филми: „Между релсите“ (1964), „Игрек 17“ (1973), „Сватбите на Йоан Асен“ (1975), „Рали“ (1978), „Вкус на бисер“ (1984).

През годините, поради смелост да експериментира, Вили Цанков е уволняван няколко пъти и по идеологически причини му е било забранявано да работи в театъра.

„След една от поредните санкции срещу мен в средата на седемдесетте години, не ми се даваше възможност да поставям пиеси. Чувствах се като във вакуум. Реших да направя домашен театър. В хола на апартамента си успях да пригодя нещо като сцена. Остана място за към петнадесет зрители. Подготвих малка, едноактна пиеса „Сребърната паяжина“, моя творба на абстрактно-лирична тема. Съгласиха се да участват Анани Явашев, Жоржета Чакърова, Стефан Мавродиев, Снежина Иванова“, спомня си Вили Цанков.

Двадесет и седем години по-късно – през 1999 г., режисьорът отново поставя пиеса в своя домашен театър. В представлението „Любовният живот на един американски президент“ участват Белла Цонева, Катя Иванова и Августина Даскалова. 

Вили Цанков е депутат от седмото Велико народно събрание от 1990 г. до 1991 г.

Изявява се и на писателското поприще. Автор е на книгите „Еднооките" (2000), „Сбърканият" (2001), „Горящият ангел" (2002), „Вавилонски кули" (2005).

ПРИЗНАНИЕ

Като кино и театрален творец Вили Цанков е награждаван многократно с най-високите национални и международни отличия. Носител е на „Сребърен лъв на Сан Марко“ от фестивала във Венеция, „Златната ракла“ за телевизионен филм (1964). През 2001 г. е удостоен с наградата на „Аскеер“ на театър „Българска армия“ за цялостно творчество. През 2002 г. президентът Георги Първанов го удостоява със орден „Стара планина" (първа степен) за изключителния му принос към българската култура и по повод 50-годишната му творческа дейност.

През 2004 г. в Народния театър „Иван Вазов“ със спектакъла „Хамлет“ по Шекспир е отбелязан 80-ия рожден ден на режисьора. В статия по повод годишнината, Иван Гранитски пише за Вили Цанков: „С някаква неистова страст той се нахвърля към художествено-интелектуалните предизвикателства. Далеч преди някой да заговори в България за модерен театър, той първи разруши всички канони и постави на българска сцена във Варна, Бургас, София, Габрово и други градове пиеси от отечествената и световната класика. Спектаклите, родени под вдъхновената режисура на Вили Цанков, почти винаги са събития в културния живот на страната. Много често дори посветените в театралната магия не успяват да уловят дълбочината и многопосочността на режисьорските му послания“.

Използвани източници: , ВИНФ, 22.5.2002; 24.10.2007; , „Личностите на света“, юни 1994;  http://burgteatre.com/bg/index/static/6; https://dariknews.bg/novini/obshtestvo/pochina-rezhisxoryt-vili-cankov-190419; „Голяма енциклопедия на България“, София, 2012, Т.12, с. 4684; „Кой кое е в България“, София, 1998, с. 754-755); в. „Демокрация“, 27.11.1990; в. „Дума“, 18.2.1993; в. „Вечерни новини“, 15.4.1993; в. „Стандарт“, 20.11.1999 г.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Изложба с произведения от XXV-тия Международен пленер за акварел „Никола Маринов“ бе открита в Търговище
Изложба с произведения, създадени по време на XXV Международен пленер за акварел „Никола Маринов“ откриха в Търговище. Събитието привлече интереса на ценителите на изо ...
Четири групи ще участват в четвъртото издание на фестивала „Рок сцена „Кошера“
За четвърти път на 14 септември Хасково ще е домакин на фестивала за авторска рок музика „Рок сцена „Кошера“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация. ...
„Керана и космонавтите“ представят нов албум
„Керана и космонавтите“ представят нов албум на 19 септември в „Маймунарника“, съобщават организаторите.  „Октант“ събира 11 познати песни ...
Гийом Кане оглавява журито на „Синелибри“, в ролята на арбитър влиза Мария Бакалова
Гийом Кане оглавява журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщават от екипа на фестивала. Една от най-ярките звезди на с ...
Античният съд, счупен от четиригодишно дете в Израел, отново е изложен в музея
Античният съд от бронзовата епоха, счупен от четиригодишно дете в Израел, е поправен и отново е изложен в музея в Хайфа, съобщи АП.  През миналия месец семейство от северната ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“. Събитието е съвместна проява с Международни ...
Барабанистът Майк Терана изненада публиката в Разград като запя песни на Синатра
Барабанистът Майк Терана запя песни на Франк Синатра под съпровода на Разградската филхармония. Fly Me to the Moon и Gonna Fly Now в изпълнение на световноизвестния барабанист и Р ...
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба "Сила и завихряне"
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба под наименованието "Сила и завихряне" в Перник. Откриването се състоя тази вечер в Художествена галерия "Любен Гайдаров". ...
Не се е родил друг рисувач като Георги Трифонов, каза Вежди Рашидов при откриване на изложбата „Пътят“
Изложба с творби на Георги Трифонов бе открита тази вечер в галерия Vejdi. Идеята за експозицията „Пътят“ била на Вежди Рашидов, който се заел с подреждането и организа ...
Ларс фон Триер започва работа по нов филм
Две години след като обяви, че страда от болестта на Паркинсон, датският режисьор Ларс фон Триер ще режисира нов филм, съобщи АФП. Проектът After е получил 1,3 милиона крони (близ ...
Тикер в 00:00 ч.
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Междунар ...
Начало Калейдоскоп
4800
Калейдоскоп

Биография: Вили Цанков - режисьорът новатор

За повече от 50 години творческа дейност Вили Цанков оставя след себе си над 130 театрални постановки, 15 филма, 2 опери, оперети и тв екранизации (режисьор и сценарист) в България и чужбина. Постановките от българската класика доставят най-голяма радост на Вили Цанков. В творческото му полезрение попадат автори като Рачо Стоянов, Петко Тодоров, Антон Страшимиров, Пейо Яворов, Георги Райчев.

| 07 Юни 2024, 08:35 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Вили Цанков - режисьорът новатор
Биография: Вили Цанков - режисьорът новатор
Снимка © БТА / архив

Венелин Христов Цанков, както е истинското му име, е роден на 7 юни 1924 г. в София. Майка му е уважавана учителка. Баща му Христо Цанков-Дерижан е роден в Габрово, но по-късно идва в София, където започва доста бърза кариера като общественик, политик и литератор. Бил е и директор на Народния театър. „Когато майка ми е била бременна с мен, баща ми е посадил онези две тополи пред Народния театър с надеждата, че аз ще имам нещо общо с този театър. Тополите и сега са там“, разказва Вили Цанков.

През 1947 г. Вили Цанков завършва Военното училище в София. В периода 1947-1950 г. учи стопански и социални науки в Софийския университет, но не завършва обучението си. Междувременно се занимава с поезия и скулптура, рисува картини, но без особен талант и в трите области. Театралното изкуството обаче го влече. Покрай своя приятелка, студентка по актьорско майсторство, той започва да се стреми към театралната сфера. През 1952 г. завършва режисура при проф. Боян Дановски в Държавното висше театрално училище „Кръстьо Сарафов“ (днес НАТФИЗ). Специализира  режисура в Московския художествен академичен театър през 1954-1955 г. при Михаил Николаевич Кедров.

С филма „Раят може да почака“ от Германия на режисьора на Свен Халфар бе открито тази вечер четвъртото издание на Международния документален „Родопи филм фест“ (RIFE) в Смолян. Фестивалът ще продължи до 14 юли. В програмата са включени 36 заглавия от България и света, а входът е свободен.

Откриването се състоя в амфитеатъра между Регионална библиотека „Николай Вранчев“ и Регионален исторически музей „Стою Шишков“. Стартът бе даден от заместник-кмета на Смолян Марин Захариев. Той благодари на Фондация RIFE за поредния фестивал, както и на всички читалища в града и на Родопски драматичен театър "Николай Хайтов“, които са се включили в инициативата.

„Фестивалът се провежда за четвърта година и вече го превръщаме в традиция. Много е важно за нашия културен календар, има интерес към гледането на по-различни филми, защото комерсиалните са достъпни в киното и вкъщи“, каза Мар

Фламенко танцьорът и хореограф Едуардо Гереро гостува отново на Международния театрален фестивал „Варненско лято“. 

Той ще представи спектакъла „Морски фар“, на който е режисьор, заедно с Хавиер Ибанес. 

В него зрителите ще чуят авторски песни на Хуан Мануел Серат, Орасио Гарсия, Феликс Луна, Ариел Рамирес, Хавиер Ибанес, както и популярни мелодии, вдъхновени от образа на фара.

Сценичната творба представя различни стилове фламенко и е вдъхновена от поетичния образ на фара, носещ представата за бури и битки, за сбогувания и щастливи срещи, за прекрасни разсъмвания и носталгични залези.

Гереро казва, че винаги е искал да създаде спектакъл за гледките в родния си край, където има прекрасен фар, който се върти и осветява град Кадис. Идеята намерила реализация след предложение да направи турне, в което се изнасят представления по всички фарове на Испания

Обявиха пълната програма на Sofia Live Festival. Събитието ще се състои от 21 до 23 юни на колодрума в Борисовата градина, припомнят организаторите.

В първия ден на главната сцена ще се представят Heptagram, Dub FX и Selah Sue, а Marten Roberto – на малката сцена.

На 22 юни, нидерландската култова изпълнителка Шарън Ковач пристига, за да се качи за първи път на българска сцена, след изпълненията на родните Woomb и Bulgarian Cartrader

Atmosphere и DJ Shadow ще закрият третия фестивален ден. Преди тях ще излязат Жлъч/Григовор/Гена, а плочите на малката сцена ще въртят Rawland и Phat Phillie.

„Тази година ще имаме удоволствието да усетим неповторимата атмосфера на Mish Mash Fest и тяхната специална

Десет утвърдени художници и скулптори ще се включат за поредна година в международния международния пленер по живопис и скулптура "Светът е море 2024" в Поморие, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация. В периода от 6-и до 12 септември в Народно читалище (НЧ) "Просвета 1888" в крайморския град, артистите ще развихрят своето творчество, което по-късно ще обединят в съвместна изложба.

В тазгодишното издание на "Светът е море" ще се включат артистите Албена Щеньовска – Еглоф, Ангел Минтов, Божидар Тонев, Валентин Узунов, Денилин Георгиев, Емил Бачийски, Мариела Маламат, Петър Маламат и Светла Радулова. Сред тях е и художничката Милена Казакова, участвала преди две години в пленера.

Създадените по време на пленера творби ще бъдат предоставени на фонда на Градската художествена галерия (ГХГ) "Дочко Стоев" под ръководството на Милчо Талев, който е сред иниц

Филмът „Туистърс“, продължението на „Туистър“ от 1996 г., изглежда като несъвместима стъпка в кариерата на режисьора Лий Айзък Чънг, предаде АФП. 

Предишният му филм, „Минари“, е нежен, тих, полуавтобиографичен разказ за корейски имигранти, които се опитват да се адаптират към живота в селските райони на Арканзас през 80-те години. Филмът му донесе признанието на критиката и две номинации за „Оскар“. 

Блокбастърът „Туистър“ от 1996 г. разказва за опустошителните торнада в Оклахома и поставя началото на златната ера на компютърно генерираните изображения.

„Юнивърсал“ възложи на Чънг ръководството на римейка, който излиза по кината в САЩ на 19 юли. „Отдавна исках да направя подобен филм“, споделя той пред АФП по време на премиерата на филма в Лос Анджелис. За него преходът от авторско кино към блокбастъри „никога не е бил пречка“. Режисьорът също така п

Пътят на Вили Цанков на сцената започва от Шумен, където дебютира със спектакъл по пиесата „Любов“ на Орлин Василев. „Златният период за мен е работата ми в театър „София“. Тук направих най-доброто си представление – „Хамлет“ с Руси Чанев“, признава режисьорът.

ТЕАТЪРЪТ НА ДЪЛБОКОТО АВТЕНТИЧНО ПРЕЖИВЯВАНЕ

Международният фестивал за съвременни изкуства "Вода" ще се проведе за седми път в Бургас.

Откриването ще е на 24 септември. Фестът ще продължи пет дни, съобщиха от пресцентъра на Общината.

Фестивалът ще представи творби от български и международни автори в разнообразни артистични жанрове: танц и театър, инсталация, звуков дизайн, видео арт и др.

През тази година събитията във фестивалната програма ще бъдат с безплатен вход, а повечето от тях ще бъдат ситуирани в градска среда. Ще има 3D прожекции на румънския визуален артист ADISTU (Адриан Манулеску) върху фасадите на Пантеона и училище "Петко Росен". 

"Театър на сетивата-София" ще се включи във фестивала, представяйки образи от своите артистични пътувания в градска среда. Предвидени са също няколко спектакъла, постановки, музикални произведения, инсталации.

Фестивалът "Вода" се организира

Певецът Ъшър обяви, че ще издаде филм, посветен на негов концерт, съобщи Мюзик нюз. Продукцията е озаглавена Usher: Rendezvous in Paris („Ъшър: Рандевута в Париж“) и ще излезе на 12 септември.

Филмът е заснет през 2023 г., когато Ъшър изнася осем концерта по време на Седмицата на модата в Париж, и ще покаже живота на певеца зад кулисите, като ще представи някои от най-големите му хитове, включително Yeah и Love In This Club.

„Usher: Rendezvous in Paris излиза по кината в целия свят от 12 до 15 септември", обяви изпълнителят в Инстаграм. „Беше невероятно да пея в Париж и нямам търпение да споделя това преживяване с вас“. 

Режисьор на продукцията е Антъни Мандлър, а филмът ще бъде пуснат в 2000 киносалона по цял свят. 

„Париж беше специално преживяване за мен като артист. Надявам се, че тези, които не успяха да го посетят лично, ще могат да изпи

Симфоничният оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски открива 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол , което започва на 28 август и ще продължи до 7 септември. 

Сред участниците във фестивала ще бъдат Васил Петров, „Фондацията“, Пловдивската филхармония и Хилда Казасян, съобщават организаторите.

Официалното откриване ще е на 29 август. Тогава на сцената със Симфоничния оркестър на БНР ще се изяви и Светлина Стоянова – мецосопран. Сред музикалните изпълнители, които ще зарадват публиката, са също Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Влади Ампов – Графа, Белослава и много други.

„За нас е огромна радост и гордост Празниците на изкуствата „Аполония“ да се състоят за четиридесети път в Созопол. През далечната 1984 г., когато направихме първия фестивал, никой от нас, организаторите, не е предполагал, че тези празници ще дадат

С „Опит за летене“ по Йордан Радичков Драматичният театър „Сава Огнянов“ в Русе ще открие новия театрален сезон. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев.

Той уточни, че премиерата е насрочена за 13 септември на Голяма сцена в Доходното здание. Режисьор е Недялко Делчев, който направи сценичния вариант и постановката на „Балкански синдром“, съобщи още Илиев. Сценограф е Борис Хаджигеоргиев, композитор Пламен Мирчев – Мирона, а видеото е на Димитър Сарджев.

В спектакъла ще участва почти цялата трупа на Русенския театър в лицето на Венцислав Петков, Ивайло Спасимиров, Ивайло Драганов, Милен Димитров, Йовко Кънев, Крум Берков, Ростислав Панков, Борислав Апостолов, Кадри Хабил, Тодор Лазаров, Надя Банчева, Евгения Явашева, Дона Вълова, Кристиана Ценкова, както и гостът Алексей Кожухаров.

Втората премиера за сезона е планирана за 25 септември в Камерна за

Варненската галерия „Папийон“ представя изложба с най-новите живописни творби на Николай Стоев, озаглавена „Облакът на розовите желания“. По думите на галеристката Виктория Митева художникът ни води отново в своята друга реалност, създадена майсторски с техниката на класическата живопис, където всичко е възможно и достъпно, няма неосъществими желания и несбъднати мечти. Неговите чудати герои обитават картини с имена „Илюзия“, „Към облаците“, „В търсене на любовта“, „В звездна нощ“, „Завръщане на ловците“. 

Заглавната картина „Облакът на розовите желания“ според художника има ясна метафора, навеждаща на мисълта за неосъществените ни желания, които остават такива защото не сме посегнали да ги достигнем. 

По думите му неговите сюжети са най-вече плод на въображението му, но понякога е въпрос на мислене, а друг път на преминала и забелязана навреме идея. Мнението

От 1954 до 1957 г. Вили Цанков е режисьор във Варна. От 1957 г. поставя на сцената на Драматичния театър в Бургас. След 1956 г. театърът преживява истински творчески подем, когато за директор е назначен режисьорът Вили Цанков, който заедно с режисьорите Леон Даниел, Методи Андонов и Юлия Огнянова налага непрекъснат стремеж към творчески художествени изяви. Основата на тяхната творческа лаборатория е театърът на „дълбоко автентично преживяване“ и категорично отричане на повсеместно разпространената тогава „игра“ на сцената.

Постъпват и артистите Иван Кондов, Петър Слабаков, Ицхак Финци, Досю Досев, Стоян Гъдев, Петър Слабаков, Росица Данаилова, Цветана Гълъбова, Виолета Бахчеванова.

В продължение на осем години – от 1960 до 1968 г., Вили Цанков работи в Народния театър за младежта. През 1965 г. е режисьор в Студия за игрални филми „Бояна“, а от 1969 до 1980 г. – в  Концертна дирекция. От 1980 г. до Вили Цанков поставя на сцената на в театър „София“, на който е и директор от 1989 до 1991 г. От 1987 до 1989 г. е директор на Експерименталния сатиричен вариететен театър в Габрово. Режисьор е на телевизионния театър в Българската национална телеви­зия – от 1991 до 1992 г. Директор е на направление с телевизионна драма в Българската национална телевизия (1995-1997). 

НАД 130 ТЕАТРАЛНИ ПОСТАНОВКИ, 15 ФИЛМА, ДВЕ ОПЕРИ 

За повече от 50 години творческа дейност Вили Цанков оставя след себе си над 130 театрални постановки, 15 филма, 2 опери, оперети и тв екранизации (режисьор и сценарист) в България и чужбина.

Постановките от българската класика доставят най-голяма радост на Вили Цанков. В творческото му полезрение попадат автори като Рачо Стоянов, Петко Тодоров, Антон Страшимиров, Пейо Яворов, Георги Райчев.

„Навремето и аз като много други мои колеги не се палех от родната класическа драматургия. От телевизионния театър ми предложиха да поставя „Майстори“ на Рачо Стоянов. Аз я прочетох по задължение и ме обля голям срам за това, че не съм познавал дотогава тази изключителна драматургия. Така започнах. После я правих в театрите в Москва… После бях изцяло обсебен от най-големия български драматург Петко Тодоров. Поставих всичките му пиеси. Яворов, Страшимиров поставих с най-голямо увлечение“, разказва Вили Цанков. 

ЕСТЕТ И НОВАТОР

Според критиката постановките му са пример сред театралите за новаторски и естетски търсения. Сред тях са „Ромео и Жулиета“, „Хамлет“, „Ричард ІІ“, „Ричард III“, „Тит Андроник“ от Уилям Шекспир, „Оптимистична трагедия“ от Всеволод Вишневски, „Кралският бръснар“ от Анатолий Луначарски, „Птицата Доненбай“ от Чингиз Айтматов, „Четвъртият език“ от Анжел Вагенщайн, „Майстори“ от Рачо Стоянов, „Първите“ от Петко Ю. Тодоров, „Танго“ по Георги Караславов, „Хоро“ по Антон Страшимиров.

Името на Вили Цанков стои зад телевизионните постановки „Операция „Вега“ от Фридрих Дюренмат, „Светът е малък“ от Иван Радоев, „Змейова сватба“ и „Самодива“ от Петко Ю. Тодоров, „Когато гръм удари“ от Пейо Яворов, „История на един кон“ по Лев Толстой и др. Филми: „Между релсите“ (1964), „Игрек 17“ (1973), „Сватбите на Йоан Асен“ (1975), „Рали“ (1978), „Вкус на бисер“ (1984).

През годините, поради смелост да експериментира, Вили Цанков е уволняван няколко пъти и по идеологически причини му е било забранявано да работи в театъра.

„След една от поредните санкции срещу мен в средата на седемдесетте години, не ми се даваше възможност да поставям пиеси. Чувствах се като във вакуум. Реших да направя домашен театър. В хола на апартамента си успях да пригодя нещо като сцена. Остана място за към петнадесет зрители. Подготвих малка, едноактна пиеса „Сребърната паяжина“, моя творба на абстрактно-лирична тема. Съгласиха се да участват Анани Явашев, Жоржета Чакърова, Стефан Мавродиев, Снежина Иванова“, спомня си Вили Цанков.

Двадесет и седем години по-късно – през 1999 г., режисьорът отново поставя пиеса в своя домашен театър. В представлението „Любовният живот на един американски президент“ участват Белла Цонева, Катя Иванова и Августина Даскалова. 

Вили Цанков е депутат от седмото Велико народно събрание от 1990 г. до 1991 г.

Изявява се и на писателското поприще. Автор е на книгите „Еднооките" (2000), „Сбърканият" (2001), „Горящият ангел" (2002), „Вавилонски кули" (2005).

ПРИЗНАНИЕ

Като кино и театрален творец Вили Цанков е награждаван многократно с най-високите национални и международни отличия. Носител е на „Сребърен лъв на Сан Марко“ от фестивала във Венеция, „Златната ракла“ за телевизионен филм (1964). През 2001 г. е удостоен с наградата на „Аскеер“ на театър „Българска армия“ за цялостно творчество. През 2002 г. президентът Георги Първанов го удостоява със орден „Стара планина" (първа степен) за изключителния му принос към българската култура и по повод 50-годишната му творческа дейност.

През 2004 г. в Народния театър „Иван Вазов“ със спектакъла „Хамлет“ по Шекспир е отбелязан 80-ия рожден ден на режисьора. В статия по повод годишнината, Иван Гранитски пише за Вили Цанков: „С някаква неистова страст той се нахвърля към художествено-интелектуалните предизвикателства. Далеч преди някой да заговори в България за модерен театър, той първи разруши всички канони и постави на българска сцена във Варна, Бургас, София, Габрово и други градове пиеси от отечествената и световната класика. Спектаклите, родени под вдъхновената режисура на Вили Цанков, почти винаги са събития в културния живот на страната. Много често дори посветените в театралната магия не успяват да уловят дълбочината и многопосочността на режисьорските му послания“.

Използвани източници: , ВИНФ, 22.5.2002; 24.10.2007; , „Личностите на света“, юни 1994;  http://burgteatre.com/bg/index/static/6; https://dariknews.bg/novini/obshtestvo/pochina-rezhisxoryt-vili-cankov-190419; „Голяма енциклопедия на България“, София, 2012, Т.12, с. 4684; „Кой кое е в България“, София, 1998, с. 754-755); в. „Демокрация“, 27.11.1990; в. „Дума“, 18.2.1993; в. „Вечерни новини“, 15.4.1993; в. „Стандарт“, 20.11.1999 г.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Изложба с произведения от XXV-тия Международен пленер за акварел „Никола Маринов“ бе открита в Търговище
Четири групи ще участват в четвъртото издание на фестивала „Рок сцена „Кошера“
„Керана и космонавтите“ представят нов албум
Гийом Кане оглавява журито на „Синелибри“, в ролята на арбитър влиза Мария Бакалова
Античният съд, счупен от четиригодишно дете в Израел, отново е изложен в музея
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“
Под прожектора
Барабанистът Майк Терана изненада публиката в Разград като запя песни на Синатра
Под прожектора
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба "Сила и завихряне"
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.