NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Художникът, колкото повече говори, толкова по-лошо рисува, каза художникът Цвятко Дочев
7136
Цветни аспекти

Художникът, колкото повече говори, толкова по-лошо рисува, каза художникът Цвятко Дочев

Художникът, колкото повече говори, толкова по-лошо рисува, каза в интервю художникът Цвятко Дочев. Това са и думи, влезли и в книгата „През сезоните – до мъдростта на зимата“, в която неговата пета дъщеря Цвета Мушкова събира спомени, архиви и разкази, посветени на баща й. Самият художник научава за книгата едва, когато вече е готова – в навечерието на последната му изложба, с която отбелязва 80-годишния си юбилей. Забравил е кога е първата му самостоятелна изложба, но си спомня с удоволствие за други, подредени в България, Германия, Австрия, Франция, Чехословакия, Кувейт, Коми и др

| 06 Юни 2024, 15:08 ч.
Художникът, колкото повече говори, толкова по-лошо рисува, каза  художникът Цвятко Дочев
Художникът, колкото повече говори, толкова по-лошо рисува, каза художникът Цвятко Дочев
Снимка © БТА

Художникът, колкото повече говори, толкова по-лошо рисува, каза в интервю художникът Цвятко Дочев.

Дипломантите от Националната художествена академия (НХА) от специалностите „Стенопис“ и „Индустриален дизайн“ показаха свои творби в изложби, открити тази вечер в Съюза на българските художници на „Шипка“ 6. 

„Нашите студенти са прекрасни млади хора и изложбите показват точно това“, каза проф. д-р Здравка Василева. Според нея тези експозиции демонстрират едно високо ниво на преподавателите и студентите на НХА. „Всичко това показва, че има смисъл и че нашият труд си заслужава“, отбеляза тя.

„Днес сме свидетели на може би най-светлия миг в живота на художника. И това е изложбата. И не каква да е изложба, а първата. Именно тази първа изложба бележи и дава началото на професионалния живот на художника. Аз съм горд пред вас да представя резултата от този преходен период, с който достигаме до професионализм

Уелската певица Шърли Беси каза, че е била по-нервна от оказаната й от крал Чарлз Трети чест, отколкото когато е пяла за него, докато е получавала последната си кралска награда в замъка Уиндзор в Англия, предаде Пи Ей мидия/ДПА.

В новогодишния списък на личностите, отличени за особени заслуги, 87-годишната Беси беше удостоена с титлата Кавалер на честта, след като през 1999 г. беше обявена за Дама-командор на Ордена на Британската империя. 

Шърли Беси е удостоена с честта за заслугите си към музиката. 

След като получи наградата във вторник, дейм Шърли сподели, че за първи път се среща с Чарлз като крал.

"Мисля, че е по-изнервящо да получиш награда от краля, отколкото да пееш пред него. Искам да кажа, че това е нещо ново, различно, докато пеенето го правя още от дете", казва Шърли Беси.

"Забравих да направя реверанс, но затова пък го х

Двудневна музикална работилница по проект Music connects организира на 22 и 23 юни в Шумен артшкола „От нота до цвят“. 

Водещи ще бъдат китаристът Данаил Петков и преподавателката по пиано и солфеж Теодора Георгиева. 

В първия ден на музикалното събитие се планира да се свири и обсъжда рок музика, а във втория акцентът е върху музикалната теория и класическата музика, каза Мария Жекова от школа „От нота до цвят“.

Инициативата е част от по-голям международен проект „Collab 4 HySust CCI“, който цели да обедини културни организации и да ги насърчи към устойчиво развитие. 

Целта на музикалните работилници в Шумен е да се подкрепят различни младежи да развият своите креативни и социални умения, като допринесат положително към общността си. 

Проектът Music connects насърчава младежи да свирят заедно, както и да направят своите първи стъпк

Тейлър Суифт оглавява за седма поредна седмица класацията за албуми на "Билборд" с The Tortured Poets Department, съобщи сайтът на изданието. Суифт има 148 000 продадени еквивалентни единици. The Tortured Poets Department е първият албум със седем последователни седмици под номер едно след One Thing at a Time на Морган Уолън, прекарал 12 седмици на върха преди година. 

Това е 76-ата седмица на върха на класацията за албуми в кариерата на Тейлър Суифт. Това е рекорд за соло изпълнителите. С 67 седмици на върха второ място заема Елвис Пресли. 

Южнокорейската момчешка група Ateez заема второто място през изтеклата седмица с Golden Hour: Part.1. Били Айлиш отива на трето място с Hit Me Hard and Soft. Морган Уолън e четвърти в класацията за албуми с One Thing at a Time с продадени 71 000 еквивалентни единици. Третият албум на Шабузи Where I`ve Been, Isn`t Where I`

Мюзикълът в две действия по драмата на Уилям Шекспир „Ромео и Жулиета“ е поредната премиера, която Държавна опера - Стара Загора подготвя за своите почитатели. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалния сайт на институцията. 

Зрителите ще могат да се насладят на спектакъла на 19, 20, 21 и 22 юли на сцената на Античния форум „Августа Траяна“.

Музиката е дело на  Жерар Пресгюрвик, режисьор е Виолета Горчева, хореограф е Марио Пиаца, а асистент  хореограф Людовик Парти. Сценографията и костюмите са на  Денис Иванов, хормайстор е  Младен Станев, а концертмайстор е Анна Иванова, преводът и адаптацията са изготвени от  Снежина Здравкова.

Специално в премиерните спектакли в ролята на Жулиета ще се превъплъти Михаела Филева. Ромео ще бъде Виктор Ибришимов. Участие ще вземат и балет, оркестър и хор на Държав

Това са и думи, влезли и в книгата „През сезоните – до мъдростта на зимата“, в която неговата пета дъщеря Цвета Мушкова събира спомени, архиви и разкази, посветени на баща й. Самият художник научава за книгата едва, когато вече е готова – в навечерието на последната му изложба, с която отбелязва 80-годишния си юбилей.

Забравил е кога е първата му самостоятелна изложба, но си спомня с удоволствие за други, подредени в България, Германия, Австрия, Франция, Чехословакия, Кувейт, Коми и др. „Бил съм много пъти в чужбина - на специализация, на посещения, за изложби, но не съм се изкушавал да живея извън България“.

„Във времето следвах своите лични постижения и работех в един стил. С възрастта претенциите порастват и художникът иска да работи все по-добре и по-добре. Препъникамъните по пътя на един човек на изкуството зависят от неговия характер преди всичко. Ако е изкушен от признанието, плаща се сериозен данък. По-добре е художникът да запази своята независимост и самостоятелност, да не се съобразява с изискванията на времето“, казва Цвятко Дочев.

Донякъде това го провокира да избере село Терзийско за място, в което да работи. В него намира спокойствие и възможност да се концентрира върху работата си.

Така и не успява да свикне с големия град, и въпреки че е един от най-търсените български художници, се завръща в  селото, където е роден. Днес дели дом и ателие със съпругата си художничката Ирена Стоянова в къща от 1885 година, която двамата възстановяват.

Има два вида диригенти. Едните са сопаджии с истински сопи. А другите са с истинска диригентска палка. Това мое мнение не е един вид нахалство, а преценка, защото съм преживял и следвал, учил съм се и съм наблюдавал най-големите диригенти на нашето столетие.

Думите са на големия български диригент Асен Найденов след гостуване зад граница.  

„Преди години бях поканен да дирижирам в Цариград, в Анкара и в Измир. Трябва да ви кажа, че турците ме посрещнаха изключително добре. Когато тръгнах една заран за репетицията, на входа на залата ме посрещна елегантен турчин с думите „Сопа вар?“. Вар значи има. Казах: „Вар!“ Защото имах палка. Оттогава научих, че турците наричат диригентската палка сопа. И това понятие, но вече наше, залегна в мисълта ми“, разказва Найденов.

„Беше изискан, възпитан човек, с

Завърши състезателната част от Втория международен балетен конкурс „Сара-Нора Прима“. Второто издание на единствения в момента балетен конкурс за професионалисти в страната се провежда в Държавна опера - Бургас, която е партньор и домакин на проявата. е медиен партньор на събитието.

След края на последната състезателна вечер, журито ще проведе заседание, на което ще бъдат определени лауреатите. До втори тур бяха допуснати общо 45 финалисти в трите възрастови групи. От Група А се представиха петима балетисти, а от Група Б – 15 артисти. От най-голяма възрастова група С преминаха 12 индивидуалисти и осем двойки.

Финалистите се борят за общ награден фонд на стойност 40 000 лв., както и допълнителни отличия като гастроли, договори, безплатни обучения и конкурси. Победителите ще бъдат обявени на 6 юли, когато е и галаконцертът с участието на лауреатите. 

Между

Осем художници от страната и местни майстори на четката ще се включат в тазгодишното издание на Националния пленер по живопис, който се провежда в рамките на седмицата, посветена на празника на Хасково – 8 септември, съобщиха от пресцентъра на общината.

Авторите, които са приели поканата, са: Васил Тенев, Илияна Минкова, Ивелина Иванова, Анатолий Станкулов, Тоска Запрянова-Николовa, Атанаска Димова, Неделчо Кучков и Луиза Китар.

Творческият форум се организирана в партньорство с Художествена галерия „Хасково“ и Сдружение „Дружество на Хасковските художници“ (ДХХ). Тази година той е под надслов „С Хасково в сърцето” .

Пленерът ще се проведе в хотелски комплекс на едно от любимите места за жителите на града - лесопарк „Кенана“ от 28 август до 1 септември. След приключването му по традиция картините щ

Музиканти от цял свят идват за десетото издание на „Алегра“, съобщават организаторите.

„Създателят на фестивала Петър Найденов, с безпощаден вкус и филтър, вече за десета година задвижва изключително интересната програма и новаторски елемент във всяко издание на фестивала, обещава завладяващи изпълнения на сцената на Военния клуб и зала „България“, и световни виртуози, които ще оставят публиката без дъх“, коментират от екипа на събитието.

Програмата включва шест концерта – два симфонични, два камерни, един експеримент между класическа и джаз музика и финално изпълнение на младежки оркестър, в който сили обединяват млади музиканти от Националното музикалното училище в София и техни връстници от Винтертур, Швейцария. 

Както информирахме, откриващият кон

Министърът на културата връчи на изпълнителния директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова огърлие „Златен век“.

Той отбеляза, че това е най-високото отличие на Министерството на културата.

Церемонията се състоя тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“ в амфитеатъра в Созопол.  

България има своите изкуства, които наистина ни спасяват в това време. Тези изкуства имат и своите фестивали и повечето от тези фестивали ни карат да забравим всичко лошо. Има всякакви фестивали, но има един фестивал, който е фестивал на изкуствата и събира в себе си музика, театър, изобразително изкуство, литература, кино. Събира най-доброто, което може да се види в България, каза министърът на културата.

По думите му жителите и гост

Художникът разказва, че не изпитва тъга, когато се разделя с творбите си. За 60 години активна творческа дейност, по негови сметки, е нарисувал около 2000 творби.

„Правил съм само това, което ми харесва. Рисувах и по поръчка, но го избягвам, защото невинаги поръчката се покрива с моето желание, възможност, усещане“, разказва той.

По негови думи е рисувал Левски десетки пъти – от портрет, приличащ на икона, който пази вкъщи, до големи стенописи като този в Ловешката галерия „Проф. Теофан Сокерев“. Портретите, които Цвятко Дочев рисува на Апостола, са притежание на множество галерии, институции и частни колекционери. „За мен Левски е изключителен образ, явление, вдъхновение“, казва художникът.

Дочев  е известен не само с прецизно нарисуваните фигури и детайли в картините си, но и със специфичната техника на капките, която използва. „Капките идват от моите корени и постепенно станаха моя запазена марка“, казва Дочев.

Вдъхновението за този характерен стил идва от керамични съдове, запазени още от 30-те и 40-те години на миналия век. Много от тях са дело на баща му, който е бил майстор-грънчар. Търсенето на керамика навремето е толкова голямо, че за да може да смогне, той събира по десетина чинии, които напръсквал с боя в различни цветове. 

Цвятко Дочев често споменава баща си и смята, че може би от него е наследил вкуса към красивото, а една такава глинена чинийка с капки и до днес се пази в дома му, точно до портрета на Левски.  

Като най-голяма награда в творческия си път определя годишната награда за живопис и декоративни монументални  изкуства на името на Владимир Димитров – Майстора, която получава за картината си „Войнишки бунт“. Наградата е споделена с друг голям художник – Златю Бояджиев. „За мен е голямо признание и съм благодарен на съдбата, че го имам. Това е най-голямата национална награда за художник в България“, казва Дочев. 

„Ценя и наградата, която получих в седми клас от конкурс, обявен от вестник „Септемврийче“ за Освобождението на България, защото тя даде посока на пътя, по който да вървя. Нарисувах залавянето на Захарий Стоянов. Той е хванат тук, край село Терзийско“, разказва той.

Художникът си спомня, че наградата му е донесена от писателя Георги Мишев, тогава току що завършил журналистика. Той е и човекът, който насърчава родителите му да го изпратят в Художествената гимназия в София.

„От най-ранна детска възраст рисувах, не мисля, че от мен можеше да стане нещо различно от художник. Благодарен съм за възможността да мога да реализирам себе си като художник, за живота и здравето които ми дава Бог“, казва той.

Рецептата за творческо дълголетие, Дочев вижда не само в таланта, но и в способността на художника да не изневерява на себе си.

„Има моменти, в които не мога да пресъздам това, което е в съзнанието ми. Тогава изоставям картината и се връщам след месец, два, три или година. Творецът се променя с годините – едно е началото, с годините претенциите растат и колкото е по-възрастен, толкова по придирчив и взискателен става към направеното.“

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 04:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
7136
Цветни аспекти

Художникът, колкото повече говори, толкова по-лошо рисува, каза художникът Цвятко Дочев

Това са и думи, влезли и в книгата „През сезоните – до мъдростта на зимата“, в която неговата пета дъщеря Цвета Мушкова събира спомени, архиви и разкази, посветени на баща й. Самият художник научава за книгата едва, когато вече е готова – в навечерието на последната му изложба, с която отбелязва 80-годишния си юбилей.Забравил е кога е първата му самостоятелна изложба, но си спомня с удоволствие за други, подредени в България, Германия, Австрия, Франция, Чехословакия, Кувейт, Коми и др. „Бил съм много пъти в чужбина - на специализация, на посещения, за изложби, но не съм се изкушавал да живея извън България“.

| 06 Юни 2024, 15:08 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Художникът, колкото повече говори, толкова по-лошо рисува, каза  художникът Цвятко Дочев
Художникът, колкото повече говори, толкова по-лошо рисува, каза художникът Цвятко Дочев
Снимка © БТА

Художникът, колкото повече говори, толкова по-лошо рисува, каза в интервю художникът Цвятко Дочев.

Това са и думи, влезли и в книгата „През сезоните – до мъдростта на зимата“, в която неговата пета дъщеря Цвета Мушкова събира спомени, архиви и разкази, посветени на баща й. Самият художник научава за книгата едва, когато вече е готова – в навечерието на последната му изложба, с която отбелязва 80-годишния си юбилей.

Дипломантите от Националната художествена академия (НХА) от специалностите „Стенопис“ и „Индустриален дизайн“ показаха свои творби в изложби, открити тази вечер в Съюза на българските художници на „Шипка“ 6. 

„Нашите студенти са прекрасни млади хора и изложбите показват точно това“, каза проф. д-р Здравка Василева. Според нея тези експозиции демонстрират едно високо ниво на преподавателите и студентите на НХА. „Всичко това показва, че има смисъл и че нашият труд си заслужава“, отбеляза тя.

„Днес сме свидетели на може би най-светлия миг в живота на художника. И това е изложбата. И не каква да е изложба, а първата. Именно тази първа изложба бележи и дава началото на професионалния живот на художника. Аз съм горд пред вас да представя резултата от този преходен период, с който достигаме до професионализм

Уелската певица Шърли Беси каза, че е била по-нервна от оказаната й от крал Чарлз Трети чест, отколкото когато е пяла за него, докато е получавала последната си кралска награда в замъка Уиндзор в Англия, предаде Пи Ей мидия/ДПА.

В новогодишния списък на личностите, отличени за особени заслуги, 87-годишната Беси беше удостоена с титлата Кавалер на честта, след като през 1999 г. беше обявена за Дама-командор на Ордена на Британската империя. 

Шърли Беси е удостоена с честта за заслугите си към музиката. 

След като получи наградата във вторник, дейм Шърли сподели, че за първи път се среща с Чарлз като крал.

"Мисля, че е по-изнервящо да получиш награда от краля, отколкото да пееш пред него. Искам да кажа, че това е нещо ново, различно, докато пеенето го правя още от дете", казва Шърли Беси.

"Забравих да направя реверанс, но затова пък го х

Двудневна музикална работилница по проект Music connects организира на 22 и 23 юни в Шумен артшкола „От нота до цвят“. 

Водещи ще бъдат китаристът Данаил Петков и преподавателката по пиано и солфеж Теодора Георгиева. 

В първия ден на музикалното събитие се планира да се свири и обсъжда рок музика, а във втория акцентът е върху музикалната теория и класическата музика, каза Мария Жекова от школа „От нота до цвят“.

Инициативата е част от по-голям международен проект „Collab 4 HySust CCI“, който цели да обедини културни организации и да ги насърчи към устойчиво развитие. 

Целта на музикалните работилници в Шумен е да се подкрепят различни младежи да развият своите креативни и социални умения, като допринесат положително към общността си. 

Проектът Music connects насърчава младежи да свирят заедно, както и да направят своите първи стъпк

Тейлър Суифт оглавява за седма поредна седмица класацията за албуми на "Билборд" с The Tortured Poets Department, съобщи сайтът на изданието. Суифт има 148 000 продадени еквивалентни единици. The Tortured Poets Department е първият албум със седем последователни седмици под номер едно след One Thing at a Time на Морган Уолън, прекарал 12 седмици на върха преди година. 

Това е 76-ата седмица на върха на класацията за албуми в кариерата на Тейлър Суифт. Това е рекорд за соло изпълнителите. С 67 седмици на върха второ място заема Елвис Пресли. 

Южнокорейската момчешка група Ateez заема второто място през изтеклата седмица с Golden Hour: Part.1. Били Айлиш отива на трето място с Hit Me Hard and Soft. Морган Уолън e четвърти в класацията за албуми с One Thing at a Time с продадени 71 000 еквивалентни единици. Третият албум на Шабузи Where I`ve Been, Isn`t Where I`

Мюзикълът в две действия по драмата на Уилям Шекспир „Ромео и Жулиета“ е поредната премиера, която Държавна опера - Стара Загора подготвя за своите почитатели. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалния сайт на институцията. 

Зрителите ще могат да се насладят на спектакъла на 19, 20, 21 и 22 юли на сцената на Античния форум „Августа Траяна“.

Музиката е дело на  Жерар Пресгюрвик, режисьор е Виолета Горчева, хореограф е Марио Пиаца, а асистент  хореограф Людовик Парти. Сценографията и костюмите са на  Денис Иванов, хормайстор е  Младен Станев, а концертмайстор е Анна Иванова, преводът и адаптацията са изготвени от  Снежина Здравкова.

Специално в премиерните спектакли в ролята на Жулиета ще се превъплъти Михаела Филева. Ромео ще бъде Виктор Ибришимов. Участие ще вземат и балет, оркестър и хор на Държав

Забравил е кога е първата му самостоятелна изложба, но си спомня с удоволствие за други, подредени в България, Германия, Австрия, Франция, Чехословакия, Кувейт, Коми и др. „Бил съм много пъти в чужбина - на специализация, на посещения, за изложби, но не съм се изкушавал да живея извън България“.

„Във времето следвах своите лични постижения и работех в един стил. С възрастта претенциите порастват и художникът иска да работи все по-добре и по-добре. Препъникамъните по пътя на един човек на изкуството зависят от неговия характер преди всичко. Ако е изкушен от признанието, плаща се сериозен данък. По-добре е художникът да запази своята независимост и самостоятелност, да не се съобразява с изискванията на времето“, казва Цвятко Дочев.

Има два вида диригенти. Едните са сопаджии с истински сопи. А другите са с истинска диригентска палка. Това мое мнение не е един вид нахалство, а преценка, защото съм преживял и следвал, учил съм се и съм наблюдавал най-големите диригенти на нашето столетие.

Думите са на големия български диригент Асен Найденов след гостуване зад граница.  

„Преди години бях поканен да дирижирам в Цариград, в Анкара и в Измир. Трябва да ви кажа, че турците ме посрещнаха изключително добре. Когато тръгнах една заран за репетицията, на входа на залата ме посрещна елегантен турчин с думите „Сопа вар?“. Вар значи има. Казах: „Вар!“ Защото имах палка. Оттогава научих, че турците наричат диригентската палка сопа. И това понятие, но вече наше, залегна в мисълта ми“, разказва Найденов.

„Беше изискан, възпитан човек, с

Завърши състезателната част от Втория международен балетен конкурс „Сара-Нора Прима“. Второто издание на единствения в момента балетен конкурс за професионалисти в страната се провежда в Държавна опера - Бургас, която е партньор и домакин на проявата. е медиен партньор на събитието.

След края на последната състезателна вечер, журито ще проведе заседание, на което ще бъдат определени лауреатите. До втори тур бяха допуснати общо 45 финалисти в трите възрастови групи. От Група А се представиха петима балетисти, а от Група Б – 15 артисти. От най-голяма възрастова група С преминаха 12 индивидуалисти и осем двойки.

Финалистите се борят за общ награден фонд на стойност 40 000 лв., както и допълнителни отличия като гастроли, договори, безплатни обучения и конкурси. Победителите ще бъдат обявени на 6 юли, когато е и галаконцертът с участието на лауреатите. 

Между

Осем художници от страната и местни майстори на четката ще се включат в тазгодишното издание на Националния пленер по живопис, който се провежда в рамките на седмицата, посветена на празника на Хасково – 8 септември, съобщиха от пресцентъра на общината.

Авторите, които са приели поканата, са: Васил Тенев, Илияна Минкова, Ивелина Иванова, Анатолий Станкулов, Тоска Запрянова-Николовa, Атанаска Димова, Неделчо Кучков и Луиза Китар.

Творческият форум се организирана в партньорство с Художествена галерия „Хасково“ и Сдружение „Дружество на Хасковските художници“ (ДХХ). Тази година той е под надслов „С Хасково в сърцето” .

Пленерът ще се проведе в хотелски комплекс на едно от любимите места за жителите на града - лесопарк „Кенана“ от 28 август до 1 септември. След приключването му по традиция картините щ

Музиканти от цял свят идват за десетото издание на „Алегра“, съобщават организаторите.

„Създателят на фестивала Петър Найденов, с безпощаден вкус и филтър, вече за десета година задвижва изключително интересната програма и новаторски елемент във всяко издание на фестивала, обещава завладяващи изпълнения на сцената на Военния клуб и зала „България“, и световни виртуози, които ще оставят публиката без дъх“, коментират от екипа на събитието.

Програмата включва шест концерта – два симфонични, два камерни, един експеримент между класическа и джаз музика и финално изпълнение на младежки оркестър, в който сили обединяват млади музиканти от Националното музикалното училище в София и техни връстници от Винтертур, Швейцария. 

Както информирахме, откриващият кон

Министърът на културата връчи на изпълнителния директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова огърлие „Златен век“.

Той отбеляза, че това е най-високото отличие на Министерството на културата.

Церемонията се състоя тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“ в амфитеатъра в Созопол.  

България има своите изкуства, които наистина ни спасяват в това време. Тези изкуства имат и своите фестивали и повечето от тези фестивали ни карат да забравим всичко лошо. Има всякакви фестивали, но има един фестивал, който е фестивал на изкуствата и събира в себе си музика, театър, изобразително изкуство, литература, кино. Събира най-доброто, което може да се види в България, каза министърът на културата.

По думите му жителите и гост

Донякъде това го провокира да избере село Терзийско за място, в което да работи. В него намира спокойствие и възможност да се концентрира върху работата си.

Така и не успява да свикне с големия град, и въпреки че е един от най-търсените български художници, се завръща в  селото, където е роден. Днес дели дом и ателие със съпругата си художничката Ирена Стоянова в къща от 1885 година, която двамата възстановяват.

Художникът разказва, че не изпитва тъга, когато се разделя с творбите си. За 60 години активна творческа дейност, по негови сметки, е нарисувал около 2000 творби.

„Правил съм само това, което ми харесва. Рисувах и по поръчка, но го избягвам, защото невинаги поръчката се покрива с моето желание, възможност, усещане“, разказва той.

По негови думи е рисувал Левски десетки пъти – от портрет, приличащ на икона, който пази вкъщи, до големи стенописи като този в Ловешката галерия „Проф. Теофан Сокерев“. Портретите, които Цвятко Дочев рисува на Апостола, са притежание на множество галерии, институции и частни колекционери. „За мен Левски е изключителен образ, явление, вдъхновение“, казва художникът.

Дочев  е известен не само с прецизно нарисуваните фигури и детайли в картините си, но и със специфичната техника на капките, която използва. „Капките идват от моите корени и постепенно станаха моя запазена марка“, казва Дочев.

Вдъхновението за този характерен стил идва от керамични съдове, запазени още от 30-те и 40-те години на миналия век. Много от тях са дело на баща му, който е бил майстор-грънчар. Търсенето на керамика навремето е толкова голямо, че за да може да смогне, той събира по десетина чинии, които напръсквал с боя в различни цветове. 

Цвятко Дочев често споменава баща си и смята, че може би от него е наследил вкуса към красивото, а една такава глинена чинийка с капки и до днес се пази в дома му, точно до портрета на Левски.  

Като най-голяма награда в творческия си път определя годишната награда за живопис и декоративни монументални  изкуства на името на Владимир Димитров – Майстора, която получава за картината си „Войнишки бунт“. Наградата е споделена с друг голям художник – Златю Бояджиев. „За мен е голямо признание и съм благодарен на съдбата, че го имам. Това е най-голямата национална награда за художник в България“, казва Дочев. 

„Ценя и наградата, която получих в седми клас от конкурс, обявен от вестник „Септемврийче“ за Освобождението на България, защото тя даде посока на пътя, по който да вървя. Нарисувах залавянето на Захарий Стоянов. Той е хванат тук, край село Терзийско“, разказва той.

Художникът си спомня, че наградата му е донесена от писателя Георги Мишев, тогава току що завършил журналистика. Той е и човекът, който насърчава родителите му да го изпратят в Художествената гимназия в София.

„От най-ранна детска възраст рисувах, не мисля, че от мен можеше да стане нещо различно от художник. Благодарен съм за възможността да мога да реализирам себе си като художник, за живота и здравето които ми дава Бог“, казва той.

Рецептата за творческо дълголетие, Дочев вижда не само в таланта, но и в способността на художника да не изневерява на себе си.

„Има моменти, в които не мога да пресъздам това, което е в съзнанието ми. Тогава изоставям картината и се връщам след месец, два, три или година. Творецът се променя с годините – едно е началото, с годините претенциите растат и колкото е по-възрастен, толкова по придирчив и взискателен става към направеното.“

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.