На официална церемония в залата на Държавна опера Стара Загора тази вечер бяха раздадени наградите на единадесетото издание на Международния кинофестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024. За първи път тази година беше връчена и Награда на публиката. Зрителите на „Златната липа“ дадоха наградата чрез гласуване на „Уроците на Блага“ на режисьора Стефан Командарев. Наградата беше получена от актрисата Розалия Абгарян, която играе една от ролите във филма.
Наградата „Златна липа“ за най-добра женска роля получи актрисата Ели Скорчева за брилянтното си изпълнение във филма на Стефан Командарев „Уроците на Блага“. Така тя си тръгна с две статуетки от „Златната липа“, след като в първия ден получи и награда за цялостен принос в киното.
Днес започва деветото издание на фестивала „КвАРТал“ и ще продължи до 15 септември. Темата е „Духът на стара София”.
Осем пешеходни зони ще има за първи път в стария софийски център по време на събитието.
„Улица „Екзарх Йосиф", от пожарната до „Дом на киното“, ще ни води по по-малките и пешеходни участъци през целия стар исторически център с много изложби, арт инсталации, музика, кинопрожекции, градски турове, творчески работилници, с които ще се пренесем в началото на миналия век, ще извадим архивите, снимките, историите, ще влезем в домовете, ще чуем разказите от първо лице и се насладим на културната програма, преразказваща историите на квартала , а атмосферата ще ни пренесе в някогашния бохемски квартал и духа на стара София“, разказват организаторите.
Пешеходни зони ще
„Изкуството е значимо!“ е слоганът на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair.
Форумът ще се проведе от 3 до 6 октомври във форум „Джон Атанасов“ в София Тех Парк, съобщават организаторите.
По думите на екипа слоганът изразява мисията на проекта – „Да отключи изключителния потенциал на съвременното изкуство да провокира мисълта и сетивата, да изкушава, да образова, да формира отношение към актуалните теми от заобикалящия ни свят. Sofia Art Fair да допринесе за израстването на европейския културен облик на столицата ни“.
В събитието ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автори, творящи в най-разнообразни художествени стилове. Всички произведения ще бъдат разположени в над 4500 кв. м. площ. Всички участници са селектирани от петчленно междунар
Балетният спектакъл „Дон Кихот“ ще бъде поставен на сцената на Бургаската опера на 30 юни от 19:00 часа за откриването на Втория международен балетен конкурс „Сара-Нора Прима“.
В главните роли на Китри и Базил ще бъдат Кристина Чочанова и Симеон Атанасов, който е носител на първа награда от конкурса през миналата година. От почти две години постановката не е била на бургаска сцена поради факта, че изисква сериозен артистичен капацитет, уточниха от пресцентъра на Държавна опера - Бургас.
„Дон Кихот“ е под режисурата на Галина Калчева, а хореографията е на Мариус Петипа и Александър Горски. По сценографията е работил Иван Токаджиев, а по декорите - Яна Дворецка. Асистент-режисьор на постановката е Лина Пеева.
В спектакъла ще се включат и възпитаниците на балетните класове на Музикалното училище "Проф. Панчо Владигеров" – Бургас.
На 1 юл
Семеен фестивал “Маргаритка: Герои с мисия” ще има в София на 14 септември, на площад „Бански“, съобщават организаторите.
„Правим този фестивал, защото знаем, че всички деца трябва да са равни, а приемствеността е усмивка. Провокирани сме от грубостта и липсата на уважение и възпитание в елементарната комуникация на съвременното общество и се обръщаме към българските семейства с малки деца през езика на изкуството. Универсалният език на изкуството дава възможност да общуваме без думи и точно през музика, театър, танци и приложни занимания всички деца еднакво лесно могат да разберат силата на приемствеността”, казват Виктория Величкова и Яна Липованска.
В програмата са включени сценични изяви, които са преведени на жестов език, работилници за развиване на фината мотор
„Бебе на борда“ от Кристофър Дюранг ще има премиера в Народния театър „Иван Вазов“ на 13 и 14 септември, съобщават от трупата.
По думите им това е съвременна пиеса – комедия с елементи на „черен хумор“.
Действието се развива на ръба на абсурда, при сблъсъка на младите герои с реалността, за която те са абсолютно неподготвени. Съвсем сами и безпомощни с новороденото си бебе, те чувстват, че любовта им е под заплаха.
Импровизацията, свойствена на Дюранг – и като писател, и като актьор, е заложена в пиесата, която тръгва от познати житейски ситуации и стереотипни представи, за да ги разруши или надгради по непредсказуем начин, разказват от екипа.
Постановката на режисьора Василена Радева се движи между реално и нереално, истинско и сънуванo, фарс и сати
Наградата за най-добра мъжка роля журито присъди на синеокото момченце Янис Фриш, изпълнило главната роля във филма „Стиснати юмруци“ на режисьора Вивиан Гофе от Белгия. „Наградата му се присъжда за прекрасното изпълнение на ролята, в която проявява ярък талант и успява да просветли мрачната тематика“, каза председателят на международното жури Геновева Димитрова.
Наградата за най-добър режисьор също беше спечелена от белгийската лента „Стиснати юмруци“. Заслужи я режисьорът Вивиан Гофе.
Ема Шаплен ще има концерт в София на 11 октомври в зала 1 на НДК. Толкова съм щастлива и развълнувана, написа френското сопрано в социалните мрежи по повод предстоящото събитие, наречено „Интимна вечер с дивата на ангелите“.
На сцената с нея излизат струнен оркестър, група и хор.
Ема Шаплен е родена на 19 май 1974 г. в в югоизточните предградия на Париж. Тя е певица, композитор, художник. Най-добрите режисьори се борят да участват в създаването на следващия й спектакъл, посочват организаторите. Албумът й Carmine е мултиплатинен в 25 страни.
„Нейните представления са драматични, но изпълнени с любов към живота, понякога готически, но хипнотизиращи. Във всичко има усещане за красота и неизбежност“, посочва критиката. Изнасяла е концерти на Акропола в Атина, на гръцката арена „Олимпия", в големия двор
Човешката фигура е една от най-сложните за изпълнение в скулптурата. Може би причината е, че търся в пластиката да има някакво излъчване и живот, да не изглежда като мъртва статуетка. Това каза художникът Сейфетин Шекеров - Сефо, който за първи път гостува със самостоятелна изложба във варненската галерия „Арт Маркони”. По думите му не са лесни за изобразяване и животните, но те могат да се идеализират и в тях „да се излъже“, докато при човека не става, защото го познаваме най-добре.
В неговата експозиция присъстват образи на риби, бикове, богове и герои. Изваяни са също женски тела и ритони. „Рибите са една от приятните за мен теми за работа. Правя ги от двадесет години с идеята да бъдат странни и нетипични, но често разбирам, че не можем да надминем природата“, сподели авторът. Впечатлен от философията на дервишите, която опознал наскоро, той ги претворява в рисунки и
Бях виждал улицата, която е възпята в песента "Булевардът" и преди, но непосредствено преди конкурса минах отново за допълнително вдъхновение, за да видя колко е красив бургаският булевард "Богориди", разказа 17-годишният Симеон Славев.
Неговото изпълнение на песента по музика на Артур Надосян, текст на Румен Николов и в аранжимент на Румен Руменов–младши спечели първата награда на журито в тазгодишното 41-во издание на националния песенен конкурс "Бургас и морето".
"Всичко се случи много бързо. Получих обаждане от авторите на песента, които бяха решили да се явят с нея на конкурса и искаха аз да я изпълня. Обсъдих го с моя преподавател и вокален педагог Аделина Колева и решихме, че това е много добра възможност. Отидох в София, където записахме песента, а после разбрахме, че сме стигнали и до финала", разказа още Симеон Славев. Той е познат на публиката и като еди
Компанията за дистрибуция „Лайънсгейт“ (Lionsgate) ще разпространява „Мегалополис“ в кината в САЩ и Канада, съобщи АП, позовавайки се на студиото.
Романтичният епос на Копола за 120 млн. долара, чието действие се развива във футуристичен Ню Йорк, ще бъде пуснат в американските кина, включително и на IMAX екрани, на 27 септември т. г.
Решението на „Лайънсгейт“ идва след месеци на догадки за съдбата на самофинансирания епос на Франсис Форд Копола в САЩ, където дистрибуторите не смееха да поемат риска за силно експерименталния филм.
Копола за първи път показа „Мегалополис“, първия си филм от 13 години насам, на частна прожекция за потенциални купувачи в края на март в Лос Анджелис. Бързо се разпространи информация за уникалния характер на „Мегалополис“, както и известен скептицизъм по отношение на финансовия му потенциал.
Миналия месец филмът дебютир
Изложба по случай унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз ще бъде открита в градината „Кристал“ в София. Експозицията „Хунгарикуми“ ще продължи от 8 до 22 юли, съобщават от Унгарския културен институт - София.
„Хунгарикуми” е събирателно понятие, с което се назовават върхови постижения на унгарците в различни сфери на икономиката, архитектурата, техниката, аграрното стопанство, културата, гастрономията, здравето, изкуството и се отличават характерни за тях специфики, уникалност и качество“, разказват организаторите на събитието.
Изложбата ще бъде открита от д-р Миклош Борош, извънреден и пълномощен посланик на Унгария в България и със специалното участие на китариста Тео Николов.
На 28 табла изложбата представя подбор от „Колекцията на хунгарикумите“, в която могат да се открият избрани ценности, разкриващи създадените от унгарците духовн
Голямата награда „Златна липа“ за най-добър филм заслужи филмът от Грузия, Франция и България „Гражданинът светец“ на режисьора Тинатин Кайришвили, която отправи специално записано за награждаването видеообръщение, с което благодари на организаторите на фестивала и на журито за високата оценка за нейния филм. Наградата „Златна липа“ връчи председателят на журито Геновева Димитрова, а я получи създателят на фестивала Магдалена Ралчева, която каза, ще я предаде на българските продуценти на лентата – Братя Чучкови.
Отличието на Съюза на българските филмови дейци беше присъдено на копродукцията от Сърбия, Люксембург, Хърватия и Франция „Изгубена държава“ на режисьора Владимир Перишич.
Зрителите на „Златната липа“ изгледаха и кратък анимационен филм, създаден от 16 деца, които за пет дни в рамките на фестивала усвоиха основите на анимацията.
Тазгодишното издание завърши традиционно с прожекция на филма, спечелил голямата награда.