Изложба, създадена с предмети от Женския пазар, Мексико и Детройт, ще бъде представена в Sarieva Gallery в София. Неин автор е българо-американската художничка Десислава Терзиева и може да бъде разгледана от 14 юни до 14 юли, съобщават организаторите.
Регионалният исторически музей – София отбелязва Деня на София – 17 септември със специална програма и с безплатен достъп във филиалите на музея, съобщават организаторите.
Свободен ще е достъпът до Триъгълната кула на Сердика, АККК „Сердика“, Археологически парк „Западна порта на Сердика“, Археологическо ниво на базиликата Света София, посочват от екипа.
„В празничния 17 септември в залата за Временни експозиции се открива изложбата „София“. Тя е посветена на 110-годишнината от рождението на художника Владимир Мански. Представя негови творби, свързани със столицата. Програмата включва традиционните творчески ателиета на Регионалния исторически музей – София за деца между 6 и 12 години. Този път се набляга на рисуване с иновативни материали и на техники за апликиране“, разказват още организаторите.<
От 17 септември Националният политехнически музей (НПТМ) ще бъде домакин на новата фотографска изложба „София, уловена във времето“. Тя е създадена от Елина Нинова – фотограф и журналист и представя някои от най-емблематичните здания на София, построени през вековете и оцелели до наши дни, съобщиха от екипа на музея.
В експозицията са включени предимно снимки на обществени, търговски и жилищни сгради, построени в периода след Освобождението, когато има значителен растеж в строителната индустрия и столицата бързо придобива модерен европейски вид. Не са пропуснати и архитектурни паметници от предходни епохи, като раннохристиянската базилика "Св. София", дала името на града и др.
Работата на Елина Нинова подчертава разнообразието от архитектурни стилове, представени в града. Особен интерес предизвикват изображенията на обектите, съчетаващи европейските с
Изложба по повод 120 години от първата копка на Скобелев парк-музей е подредена в Панорама "Плевенска епопея 1877 г.".
Изложбата бе официално открита днес.
На специално изработени 18 табла е представена историята на парка с оригинални снимки и документи от фонда на музея, проследява се неговото изграждане и мемориализация.
Експонирани са и оригинални документи от създаването на парка, лични вещи на воини – кутийка с детски къдрици, нагръдни икони, кръстчета, намерени на бойното поле и други. Акцент в изложбата са евангелие със сребърен обков, подарено от полк. Николай Матерно на плевенския храм "Свети Николай" с молба всяка година на 11 септември да се отслужва панихида в памет на загиналите воини в Третия щурм за освобождението на Плевен по време на Руско-турската война (1877 – 1878 г.). Един от тези воини е неговият син
Актьорът Виго Мортенсен, познат с ролята на Арагорн в поредицата "Властелинът на пръстените", ще получи почетна награда на чешкия кинофестивал в Карлови Вари, съобщи АФП, позовавайки се на организаторите.
Американско-датският актьор и режисьор, който е на 65 години, ще получи наградата по време на церемонията по откриването на 28 юни, обяви президентът на фестивала - актьорът Иржи Бартошка.
Виго Мортенсен ще представи филма "До края на света" на фестивала. Мортенсен е режисьор на лентата и играе една от главните роли.
Сред другите звезди на киното, поканени в Кралови Вари, са актьорът Клайв Оуен ("Отблизо", "Sin City: Град на греха") и режисьорът Стивън Содърбърг ("Ерин Брокович", "Трафик"). Содърбърг ще представи филмите си, посветени на живота на родения в Прага писател Франц Кафка.
Оуен и Содърбърг също ще получат награди на президе
Над 40 000 души са посетили Midalidare Rock тази година, съобщават от екипа на фестивала.
В четвъртото му издание участваха Deep Purple, Accept, Mr. Big, Saxon, Beast in Black, Axel Rudi Pell, Hammerfall, Steel Panther, O`Reillys and the Paddyhats.
„Благодарим на всички, които бяха част от Midalidare Rock In The Wine Valley тази година. Благодарим ви за усмивките, за настроението, което създадохте, за това, че за поредна година заедно пазихме чисто. Специално искаме да благодарим на хората от къмпинг зоните, че споделихте тези няколко дни с нас сред красивата природа в лозовата долината на Могилово. Midalidare Rock In The Wine Valley вече не е наш, той е Ваш! Поклон. Ние вече броим дните до следващото издание и очакваме отново да видим усмивките Ви”, казват организаторите.
Както информирахме, следващият фестива
От екипа казват, че изложбата е вдъхновена и от мястото, на което се намира галерията.
Десислава Терзиева ще включи в нея предмети, избрани от Женския пазар, който е в близост. Експозицията също е част и от колаборацията между Sarieva Gallery и DOT Sofia за представянето на установени и развиващи се български художници и утвърждаването на колекционерска среда.
„Колекционерството е и директният тематичен акцент, който обединява всички събития на галерията през месец юни. От години Sarieva Gallery работи за изграждането на устойчива колекционерска среда в България и подчертава нейното значение за съвременното изкуство. Именно фактът, че произведения на Десислава Терзиева са част от художествената колекция на DOT Sofia, поставя и специфичен интерес на внимание към творчеството на младата художничка, което води и до покана за най-новата й изложба в България“, казват от екипа.
Организаторите отбелязват, че Десислава Терзиева e родена в София и емигрира в Детройт. Има бакалавърска степен по политически науки от Oakland University и магистърска степен по скулптура от Cranbrook Academy of Art. След като се дипломира, започва и нейното номадско съществуване между Мексико, София и Детройт.
„Това повлиява на художествения й процес и използваните материали. За първата си изложба със Sarieva Gallery „между другото“ художничката няма да подготви предварително произведенията, а ще ги създаде на място в София. За разлика от артистите, които в продължение на месеци работят в студио върху една творба, и след това я поставят публично, заради живота в три държави, Десислава променя начина си на работа. В София например тя ще носи материали от Мексико и Детройт, а при пристигането си ще се сдобие с всичко, което е необходимо от квартала и Женския пазар. Това специфично смесване на места е автобиографично, но същевременно говори за глобализираната реалност, миграцията и масовата търговия“, разказват те.
Десислава Терзиева e българо-американска съвременна художничка родена през 1989 г. в България. В момента живее между Детройт, София и Мексико. Работата е включена в постоянната колекция на Cranbrook Art Museum. Още преди да специализира в Cranbrook, Терзиева става част от детройтската артистична сцена, като излага в off-site и извънинституционална среда, курира в независими пространства и представя интерактивни и имерсивни инсталации в публична среда.
Швейцарската алтернативна готик група The Beauty Of Gemina ще има концерт в София на 22 февруари 2025 г., в клуб Live & Loud, съобщават организаторите.
Майкъл Зеле създава групата през 2006 г. Очарованието на тяхната музика се намира в елегантността на мрачната естетика и в харизмата на певеца, автор на песни, композитор, китарист и продуцент, посочва критиката.
The Beauty Of Gemina има запазено място в алтернативните европейски класации още при дебюта си със Suicidal Landscape. Експерименталните търсения на Зеле (албумите Flying With The Owls и Skeleton Dreams) водят до едно по-първично, акустично звучене доминирано от изразителен глас на разказвач на истории сравним с този на Ник Кейв.
През 2024 г. The Beauty Of Gemina гостуват на сцените на Wave Gotik Treffen и Amphi Fest. На 13 се
Ямболската Арт галерия „Стойчев“ отбелязва 15-ия си рожден ден с обща изложба на над 40 художници от цялата страна. Експозицията беше открита тази вечер и е част от събитията в празничната програма за Деня на Ямбол – Свети Дух, който тази година е на 24 юни.
Изложбата е синтез в жанрово и стилово многообразие на над 100 творби на изявени съвременни български автори. Подредени са живописни и акварелни платна, графики, рисунки, икони, пластики от дърво, бронз, керамика, порцелан, каза галеристът Красимир Стойчев.
За тези 15 години галерия „Стойчев“ успя да заеме своето достойно място на културния небосклон в Ямбол. Успя да се превърне в събирателно място за творческата общност. В галерията тупти пулсът на съвременното изкуство и служи като един репер, каза художникът Сашо Казанджиев, който по традиция е куратор на изложбите в галерията.
Тук са показвани п
Кевин Спейси ще получи италианската награда „Нации“ за цялостни постижения в гр. Таормина на 21 юли. На тържествената церемония в Гръцкия театър актьорът ще изнесе 15-минутно представление, съобщи „Холивуд рипортър“.
Това е втората награда, която Кевин Спейси получава в Италия, след като през 2017 г. срещу него бяха повдигнати обвинения за сексуално нападение първо в САЩ, а след това и във Великобритания. Лауреатът на два приза „Оскар“ беше оправдан, но кариерата му се срина.
Наградата “Нации“ се присъжда под патронажа на италианския Сенат и на Сицилия.
„Кевин Спейси е непреходен монумент в историята на киното и театъра, който безспорно заслужава шанса да възстанови кариерата си“, казаха организаторите на наградата Мишел Куратоло и Марко Фаланка.
Наградата „Нациите“ се връчва за 18-и път. Нейни носители са Джина Лолобриджида, Клаудия Кардина
На 9 август е премиерата на „Borderlands: Тайната реликва“ с Кейт Бланшет, съобщават от bTV Studios.
Във филма по едноименната видео игра Лилит (Кейт Бланшет), известен ловец на глави с тайнствено минало, неохотно се завръща в своя дом Пандора – най-хаотичната планета в галактиката. Нейната мисия е да намери липсващата дъщеря на Атлас (Едгар Рамирес), най-големият гадняр във вселената. Лилит заформя изненадващ съюз с банда аутсайдери.
Това са Роланд (Кевин Харт) – опитен наемник със собствена мисия, Тайни Тина (Ариана Грийнблат) – дива, млада и унищожаваща всичко по пътя си, Крейг (Флориан Мунтяну) – мускулестият защитник на Тина, Танис (Джейми Лий Къртис) – ексцентричен учен, видяла всичко, и Клаптрап (Джак Блек) – са
Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд гостува на Международния музикален фестивал „Варненско лято”.
В залата на Фестивалния комплекс оркестърът изпълни Румънски танци от Бела Барток, Ex Contrario за две цигулки и струнни, бас китара, keyboard и CD от Гия Канчели и Утюсов фантазия от Андрей Пушкарьов със солисти цигуларите Павел Верников и Светлана Макарова. Диригентът също се изяви като солист на Концерта за флейта и оркестър №2 от Моцарт.
Събитието завърши с Прощална симфония от Хайдн, на чийто финал музикантите от оркестъра постепенно излизат от сцената един по един.
Концепцията за програмата е на диригента и музикант Филип Бернолд, който е решил да предложи концерт от съвременност към класика, каза артистичният директор на фестивала проф. Марио Хосен.
Възторжени аплодисменти предизвика изпълнението
През 2021 г. основава Фондация „Фидана“, неправителствена организация, чиято цел е представянето на съвременно изкуство и интервенции в публична среда и вече съществуваща инфраструктура.
Терзиева е излагала в България, САЩ, Косово, Гърция, Франция, Холандия, Германия, Швейцария. Удостоена е с резиденция в Hestia (Сърбия), Bedsuy Art Residency (Ню Йорк), Atelierhaus Hilmsen (Германия) и World of Co (България).
/ВСР