Голямата награда на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024 за най-добър филм се присъжда на копродукцията от Грузия, Франция и България „Гражданинът светец“ на режисьора Тинатин Кайришвили, който е автор и на сценария. Това стана ясно на официалната пресконференция на международното жури в последния ден на кинофорума.
„Според мен този филм е изключително добър и артистичен. Той е истински арт хаус, направен в традициите на доброто старо грузинско кино. Филмът е заснет по умопомрачително добър начин в черно-бяло от нашия оператор Крум Родригес, който има българо-аржентински корени“, каза председателят на журито Геновева Димитрова.
Проектът на Плевенската филхармония „В света на музиката“ с Веско Ешкенази, Вероника Тодорова и Георги Милтиядов гостува отново в Пловдив. След успеха преди две години, музикалните титани ще зарадват отново пловдивчани на 23 юли на Летния театър, съобщиха от културната институция.
Лятното турне на маестро Веско Ешкенази, виртуозната акордеонистка Вероника Тодорова и оркестъра на Плевенската филхармония под диригентството на Георги Милтиядов започна преди два дни от Бургас. Проектът със заглавие „В света на музиката” е отличен с приза „Музикален проект на годината” от БНР, „Алегро Виваче”.
В концертите са включени произведения както от класическата оркестрова палитра, така и заглавия от популярната музика в аранжимент за симфоничен оркестър и солисти. Публиката може да се наслади на творби от Йохан Себастиан Бах, Антонио Вивалди, Волфганг Амадеус Моцарт, Росини, Менделс
Дружеството на пловдивските художници гостува в Смолян с изложба на Петър Ангелов и Александър Филев.
Експозицията е представена в зала „Петър Стайков“ в Клуба на дейците на културата.
Поглед към Венеция, морето и пейзаж край Арда са част от живописните платна на Петър Ангелов, представени в изложбата. Неговият характерен арт стил с преливащи контури и багри разкрива нови ракурси към познати места и пейзажи.
Живописните и графични платна на Александър Филев от своя страна превръщат изложбата в ярка изява на творческия тандем.
Изложба в галерия „Арте“ е сред събитията, с които Иван Русев ще отпразнува 70-годишнината си. Експозицията „Бяло“ със скулптура и рисунки може да бъде разгледана от 18 юни до 5 юли, съобщават организаторите.
Представени са 11 бели каменни пластики, около двадесет рисунки във вътрешното пространство на галерията и няколко по-големи скулптури в откритото пространство на „Арте“.
„Обединяващото е белият цвят на камъка и мощната творческа енергия на автора. Тази изложба е малка част от големия артистичен път на Иван Русев, преминал през множество участия в художествения живот у нас и в чужбина, много награди, мащабни проекти, живот отдаден на камъка - отговорно и смислено“, казват от екипа.
„Иван Русев е от яркото поколение, което навлезе в началото на 80-те години, във време на стремително разширяващи се формални и съдържателни граници. Неговите пластически
На 17 януари 2025 г. е българската премиера на „Човекът-вълк“, съобщават от „Форум филм“.
След „Невидимият“, продуцентът Джейсън Блум и косъздателят на поредицата „Убийствен пъзел“ – режисьорът Лий Уанел, отново обединяват сили, за да възкресят на големия екран едно от класическите чудовища на „Юнивърсъл“ – човекът-вълк. Вдъхновен от едноименната класика от 1941 г. и множеството продължения и интерпретации през годините, „Човекът-вълк“ разказва оригинална самостоятелна история, която разглежда темата за съзряването, двойствената природа и неконтролируемата агресия на първичните инстинкти.
„Човекът-вълк“ разказва историята на Блейк (Кристофър Абът) – съпруг и бащ
Във Варна започна третото издание на Q-Jazz festival. Концертите се провеждат в местността Карантината в квартал „Аспарухово“ до 13 юли. Във всяка от трите вечери се представят по два състава с авторска музика.
„Събира ни единствено любовта ни и уважението към джаза на младите. Фестивалът е в подкрепа на рибарите от рибарско селище „Карантината“ и оцеляването на това място. Варна няма да е същата без него“, каза на откриването Дарин Сотиров от Школа „Дедал“, които са организатори на форума. Той изтъкна, че тази година осемдесет процента от издръжката на фестивала е покрита от дарения, което според него е явление в България. „Смятаме, че културата е плод на хората и те трябва да я поддържат“, посочи Сотиров и допълни, че ако всеки отделя по пет лева на месец за независима култура, на сцената във Варна ще свирят много известни групи и форумът ще се развива. Той припомни, ч
Наградата „Златна липа" 2024 за най-добра женска роля получава актрисата Ели Скорчева за ролята на пенсионирана учителка, която попада в клопката на телефонна измама във филма на Стефан Командарев „Уроците на Блага“.
Наградата за най-добра мъжка роля спечели Янис Фриш, изпълнил главната роля във филма „Стиснати юмруци“ на режисьора Вивиан Гофе от Белгия. Наградата му се присъжда за проявения ярък талант и постижението да просветли мрачната тематика.
Започва второто издание на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“ в Бургас, на името на примабалерината и дългогодишен директор на балетната трупа на Софийската опера и балет Сара-Нора Кръстева, съобщиха организаторите. Състезанието се организира от Международна балетна асоциация „Сара-Нора Прима“ и Държавна опера – Бургас, с подкрепата на Община Бургас и Министерството на културата.
От днес до 5 юли в Бургаската държавна опера ще се провеждат конкурсните вечери с начало от 18:00 ч. Очаква се да пристигнат около 140 млади балетисти от няколко континента. Галаконцертът ще бъде на 6 юли, от 19:00 ч.
Успоредно с конкурса като съпътстващо събитие отново ще бъде организирана и академия "Сара-Нора Мастър", която ще продължи от 1 до 9 юли и ще включва майсторски класове и подготовка по репертоар и съвременни техники.
Тази година в състава на журито отн
Новият музей за съвременно изкуство „Брера“ в Милано ще отвори врати през есента, 52 години след като е бил замислен, предаде Асошиейтед прес.
Той се намира в близост до миланската картинната галерия „Брера“, създадена през 1809 година. В новия музей ще се помещават над 100 произведения на съвременното изкуство, които са част от колекцията на „Брера“ и през по-голямата част от времето са били съхранявани в склад.
Проектът е бил прекъсван много пъти. Последното забавяне е свързано с откриването на азбест и проблеми с климатичната система.
Музеят за съвременно изкуство ще бъде официално открит на 7 декември, когато ще се състои ежегодната гала премиера на оперния сезон на миланския театър „Ла Скала“.
Новият директор на „Брера“ Анджело Креспи пое поста през февруари. Неговият предшественик, британският историк Джеймс Брадбърн, бе начело з
Приключи първият кръг от отворената покана за артистични идеи за създаване на спектакли. Постъпилите предложения са 51, съобщават от Народния театър, инициатор на конкурса.
На 15 юли ще бъдат обявени имената на кандидатите, допуснати до втори кръг. Те ще бъдат поканени на събеседване с творческа комисия, съставена от представители на различни звена и направления в театъра.
Основната цел на инициативата е да даде възможност за разгръщане и обогатяване на репертоара на Народния театър чрез създаването на условия за артистична среща с различни форми и естетики, предлагащи интердисциплинарни перспективи към създаването на театър и съвременно сценично изкуство.
Както информирахме, отличените творби ще бъдат реализирани на сцена „Апостол Карамитев“ в рамките на сезон 2024/2025 и ще станат част от реп
Австрийският цигулар от български произход Максим Цеков и британският пианист, носител на втора награда от конкурса „Геза Анда“ (2021) Джулиан Тревелиян ще имат концерт на 15 октомври в камерната зала „България“.
Събитието е част от проекта „Лауреатите“, уточняват продуцентите от „Кантус фирмус“.
Програмата включва соната в ла мажор №22 и цигулкова соната в ми бемол мажор – от Моцарт, опус 18 от Рихард Щраус. Двете произведения принадлежат към по-рядко изпълняваните шедьоври за цигулка и пиано, но музиката им очарова с мелодично богатство и виртуозни линии в партиите на двата инструмента, коментират организаторите.
Третата композиция е „Рио Гранде“ от британския композитор Констант Ламберт (1905-1951). Това е неговата най-популярна тв
Понякога не можеш да предположиш, че това, което ти се случва, би могъл да го мечтаеш, каза Теодосий Спасов. Тази вечер виртуозният български изпълнител на кавал излиза на сцената на „Банско джаз фестивал“ с квартет, в който влизат още Ивайло Ковачев, Херберт Крамис и Борис Динев. Квартетът свири на сцената на фестивала по покана на председателя на Асоциация „Фестивалите в България“ Илияна Щерева – Иванова, която е съорганизатор на фестивала.
Следва цялото интервю:
Излизате тази вечер на сцената на „Банско джаз фестивал“ с двама българи, които живеят и работят в чужбина и един швейцарец, какво и как ви събра?
Теодосий Спасов: Те са мои приятели от дълги години, свирили сме в различни проекти. Специално с Борис Динев, който тази вечер ще свири на тъпан също, освен на барабани, с него свирим от 80-те години, още с „Веселин Никол
Филмът „Стиснати юмруци“ донесе награда „Златна липа“ и за неговия режисьор - Вивиан Гофе. В мотивите си журито посочва професионалния и разтърсващ подход към човешкото в най-мрачната му форма и за начина, по който режисьорът е противопоставил надеждата на тъмнината.
Наградата на публиката, която се присъжда за първи път, отива при „Уроците на Блага“ на Стефан Командарев. Тя беше определена чрез гласуване с талони от посетителите на прожекциите.
Наградата на Съюза на българските филмови дейци се присъжда на филма „Изгубена държава“ от Сърбия, Франция, Люксембург, Хърватия.
Директорът и създател на фестивала „Златната липа“ Магдалена Ралчева посочи, че програмата тази година е била изключително наситена и е преминала при голям интерес и пълни зали. Над 10 от филмите бяха представени преди и след прожекциите от техните автори, които оставаха, за да разговарят със зрителите и да отговарят на техните въпроси. „Това е традиция, която фестивалът ще запази и занапред“, обеща Ралчева.
Припомняме, че днес в Държавна опера Стара Загора ще се проведе официалната церемония по награждаване на победителите.