NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Тонът на времето Акад. Пламен Карталов: „Лоенгрин“ е опера на светлината и на оптимизма
3663
Тонът на времето

Акад. Пламен Карталов: „Лоенгрин“ е опера на светлината и на оптимизма

„Лоенгрин“ е опера на светлината и на оптимизма. Това каза акад. Пламен Карталов днес, представяйки премиерния спектакъл с музиката на Вагнер, който на 13 юни открива Вагнеровият фестивал в София. „Това е един композитор, който казва всичко – като пророк, защото неговата музика е пророческа, за бъдещето

| 04 Юни 2024, 17:33 ч.
Акад. Пламен Карталов: „Лоенгрин“ е опера на светлината и на оптимизма
Акад. Пламен Карталов: „Лоенгрин“ е опера на светлината и на оптимизма
Снимка © Даниел Димитров

„Лоенгрин“ е опера на светлината и на оптимизма. Това каза акад. Пламен Карталов днес, представяйки премиерния спектакъл с музиката на Вагнер, който на 13 юни открива Вагнеровият фестивал в София.

На 15 ноември е българската премиера на „Гладиатор 2“, съобщават от „Форум филм“.

През 2000 г. режисьорът Ридли Скот покори света с мегахита „Гладиатор“, станал вторият най-касов филми за годината. Получи дванадесет номинации за „Оскар“ (от които спечели пет, включително за най-добър филм и най-добра мъжка роля на Ръсел Кроу). Тази година Скот отново „надява туниката“ и се завръща на територията на Рим и арената на Колизея.

Действието се развива няколко десетилетия след събитията в първия филм. Луций – внук на бившия император на Рим Марк Аврелий и син на Луцила, живее със съпругата и детето си в Нумидия. Когато римски войници, начело с генерал Марк Акаций, нахлуват в берберското царство, за да го присъединят към империята, Луций е взет в робство. Воден от нестихващата си ярост и вдъхновен от историята

Творби за войната в Афганистан или за Малкълм Екс, адаптации на бестселъри, поръчки за жени композитори - операта "Метрополитън" в Ню Йорк включва в програмата си все повече съвременни американски произведения, за да привлече по-млада и мултикултурна публика, предаде АФП.

Своя 139-и сезон 2024-25 г. наскоро обновената "Метрополитън" в сърцето на Манхатън стартира с опера за жена пилот на фона на войната, водена от САЩ в Афганистан от 2001 до 2021 г.

Операта "Grounded" ("Заземена") е поръчана специално от "Метрополитън" на нюйоркската композиторка и носителка на две награди "Тони" Джанин Тезори и е адаптирана по либрето на Джордж Брант.

Канадското мецосопрано Емили Д`Анджело изпълнява главната роля на Джес, жена пилот на изтребител F-16, която след неочаквана бременност е преназначена да командва боен дрон "Рийпър" в Афганистан, но от Невада. 

Разговор с Камен Стоянов ще се проведе в рамките на изложбата „Машини, текстове, гласове“.

Събитието ще се проведе на 20 юли в Института за съвременно изкуство - София (ИСИ-София), съобщават организаторите.

„Художникът Камен Стоянов ще говори за проекта си и за анархистичните разходки на Илия Троянов, писател и създател на документалния филм „Оазиси на свободата”, в който авторът посещава различни самоуправляващи се общности като малко испанско селце, където времето тече по различен начин, хората се противопоставят на капитализма от десетилетия, остров, където хората организират живота си по различен начин“, разказват организаторите.

Те отбелязват, че изложбата „Машини, текстове, гласове“ събира творбите на Хуан Пабло Масиас и Камен Стоянов, които се интересуват от анархистката философия и наследство й в наши дни. По думите на екипа изложбата включва нова творба

Авторска изложба с колажи откри в Общинската художествена галерия "Петър Персенгиев" в Нови пазар шуменската художничка Мариана Петкова. Това съобщи Борислава Борисова, директор на галерията.

Петкова е родена в 1957 г. в Троян, живее в Шумен. Работи в областта на изящното и приложното изкуство. Участва с живопис, графика, илюстрация, рисунки и колажи в национални и регионални изложби, международни биеналета и пленери. Съорганизатор е на "Арт Пленер Салманово" и организатор на изложби и пърформанси с деца и ученици. Има 25 самостоятелни изложби, добави Борисова.

Мариана Петкова представя в експозицията 53 творби в техниката на колажа. Акварелните и графичните изображения на растения, хора и животни, и авторските стихове, са апликирани многопластово върху фонове от ръчно обработени хартии и декоративни кожи. С тази техника художничката изразява своето вълнение от експер

Оригиналът на Панагюрското златно съкровище се завърна в Панагюрище и още от днес ще може да бъде видян в специално изградената за него зала трезор в Историческия музей в средногорския град. Реликвите ще останат в музея до 10 септември.

Тази година се навършват 75 години от откриването му и по този повод през месец декември със специална програма ще бъде отбелязана годишнината.

При засилени мерки за сигурност ювелирната находка беше посрещната от представители на Общината, директора на музея доц. д-р Атанас Шопов и музейни работници.

Репортер беше допуснат в трезора, докато представители на Националния исторически музей, където съкровището се съхранява постоянно, и специалисти от музея в Панагюрище поставяха оригиналните съдове на мястото на специално изработената за експозицията в Панагюрище 22-каратова реплика.

доц. Шопов коментира, че завръщането на

„Това е един композитор, който казва всичко – като пророк, защото неговата музика е пророческа, за бъдещето. Той прави скок в бъдещето, във времето – за да може да отвори сърцата и душите на хората, които ще погледнат към едно световно творчество по начин, по който сами ще изразят своята нагласа и потребност. Аз имах тази потребност да я дам и на артистите, и на цялата опера, а и на света. И мисля че успяхме“, каза акад. Карталов.

„Това, което ме вълнува е, че този композитор като музикант, като драматург, като стихомелодик, ме увлече. Аз във всеки такт намирах част от една душевност и един мой израз как ще визуализирам музиката му – от партитурата към сцената. Моята нагласа и потребност е ние, колективно, заедно, да направим един театър на Вагнер на наша почва“, каза още директорът на Софийската опера и балет.

Той съобщи, че в продължение на близо половин година Анна Томова-Синтова работи предимно онлайн с певците. „Поканих я, защото няма друг по-философски отдаден на тази музика тълкувател, интерпретатор и колега на нашите артисти. Тя работеше ефективно с нашите изпълнители, понякога по шест-седем часа на ден“, обясни акад. Карталов.

Той посочи, че Софийската опера има помощта и подкрепата на Българското национално радио (БНР). „Един театър със своя хор от 60 души не може да се справи с това заглавие, затова ние имаме увеличен хор“, каза още акад. Карталов.

„За нас е чест да бъдем част от тази премиера и да работим съвместно със, смея да твърдя, най-престижния културен институт в България в последните години, без, по никакъв начин, да омаловажавам постиженията на всички наши колеги от опери, филхармонии, театри и други културни институции. Но успехите на Софийската опера и балет са безспорни. В последните години операта не само пълни своите зали. Операта излезе на открито. Операта излезе в чужбина. Операта е един блестящ пример за българска културна дипломация, която носи добри новини за България по целия свят“, каза генералният директор на БНР Милен Митев

Британската певица Адел се сблъска със злонамерен зрител, който я атакува с викове „Долу прайда“ по време на концерт в Лас Вегас, съобщава ДПА.

Във видеоклип, широко разпространен в социалните мрежи, 36-годишната изпълнителка прекъсва изпълнението си в „Цезар Палас“, пита смутителя дали е глупав и дали е дошъл на концерта й, само за да извика "Долу прайда!", след което го призовава: "Не ставай смешен. Ако нямаш нещо хубаво за казване, по-добре млъкни!“

Певицата от Лондон, чийто концертен престой в Лас Вегас приключва през ноември, беше аплодирана от публиката за реакцията си.

Прайд месецът, който се празнува от ЛГБТ общността, се провежда ежегодно през юни и се отбелязва с шествия, паради и партита.

Изложба с картини на художници от цялата страна, рисувани на пленера „Берковска пролет“ в последните 21 години, бе открита в градската художествена галерия „Отец Паисий“ в Берковица.

Показани са над 50 творби, рисувани с маслени бои върху платно. Сред тях преобладават пейзажите, на които са пресъздадени красотите на Берковица и берковския край, както и Стара планина около и над града. 

В някои от картините се виждат символите на Берковица – Часовниковата кула и двете черкви, в други села от берковския край с характерните стари къщи, плевни, купи със сено, вековни дървета, калдаръмени улички, високи дувари, планински ливади с панорамни гледки към склоновете на Стара планина. Има и картини, изобразяващи улиците на Берковица и местни хора. 

Сред авторите са Валентин Герасимов, Георги Паунов – Паунец младши, Христо Михайлов, Милчо Спасов, Теодоси Тодоров, Мак

Йорданка Христова е готова с първи том от автобиографичната трилогия „Изповед“, посветена на нейния живот. 

Официалната премиера на книгата ще бъде през есента, съобщават от екипа на певицата.

Както информирахме, на 12 август, на Античния театър в Пловдив, ще се състои концерт-спектакъла „Йорданка Христова – завинаги", реплика на големия концерт от ноември 2023 г. в зала 1 на НДК, който ознаменува началото на прощалното турне на певицата. 

На сцената ще прозвучат златните хитове на звездата, както и песни от актуалния й албум „Обич разпиляна".

Спектакълът ще разкаже за музикалния път на певицата. „Всяка среща с моята публика е вълнение и изпитание. Благодаря на съдбата, че съхрани гласа и енергията ми, защото те са важни за един артист, когато е на сцена“, казва Йорда

История, изкуство и мистика ще си дадат среща и в тазгодишното издание на „Белите нощи на Разград”. 

Музейните обекти ще отворят отново широко врати, за да посрещнат гости за фестивала, посветен на културно-историческото наследство на града и неговите паметници. 

Програмата на двудневните празници, организирани от Община Разград със съдействието на културните институти в град,а представи на пресконференция кметът Добрин Добрев. Присъстваха също зам.-кметът по хуманитарните дейности Елка Неделчева и началникът на Отдел "Култура, туризъм и международни връзки" Катерина Ганева.

Фестивалът се провеждат всяка година в две поредни нощи винаги на 23 и 24 юни – в нощта срещу Еньовден и на самия празник. По традиция първата нощ е на градските къщи музеи, като всяка от тях има своя тема. Втората "бяла нощ" е посветена на античната история на Разград и се провежда в

Хиляди електрически проводници, клавиши, микрочипове и компютърни компоненти създават инсталацията на Елиас Симе на тазгодишното издание на Венецианското биенале на изкуствата. 

ДА ВЪЗСТАНОВИМ ВРЪЗКАТА С ОКОЛНАТА СРЕДА

Елиас Симе е роден в Етиопия през 1968 г. Той е мултидисциплинарен художник, известен най-вече с мащабните си релефи, изработени от рециклирана потребителска електроника. Симе е мотивиран от желанието да възстановим и преразгледаме връзката си с околната среда, разказват от Grimm Gallery. По думите им авторът използва техники за сплитане и наслояване, за да създаде огромни мозайки, съставени от клавиатури, вериги, кабели и всякакъв вид електронни отпадъци, внесени в родната му страна. Тези материали се доставят от най-големия пазар на открито в Африка, разположен в етиопската столица Адис Абеба, отбелязват още от галерията. 

„Лоенгрин“ е причината аз да съм диригент. Той ме грабна още, когато бях на 11 години. Когато го чух за първи път, бях просто главозамаян. Това беше моето вдъхновение да се занимавам с музика. Затова днес съм много благодарен, че съм част от този екип“, каза Константин Тринкс, диригент на спектакъла.

„За мен най-важното в една опера да бъде най-добрият адвокат на композитора и да представя операта по най-добрия начин. Моята задача е да работя с екипа, с който разполагам по най-добрия начин – така че никой да не се изложи и да представим това, което си представяме, че композиторът е имал предвид“, добави той.

Сценографът Ханс Кудлих каза, че ключовата дума по работата върху това представление е „екипна, отборна работа, макар и на един малък екип“.

Първата постановка на „Лоенгрин“ на сцената на Народната опера е на режисьора Драган Кърджиев, след това през 60-те години режисьор е Михаил Хаджимишев, припомни акад. Карталов.

Както информирахме, постановката на „Лоенгрин“ е на Пламен Карталов. Диригенти са Константин Тринкс (13 юни) и Евън-Алексис Крист (23 юни), диригент на хора е Виолета Димитрова, сценография – Ханс Кудлих, в сътрудничество със Свен Йонке, Гудрун Гайблингер, Нела Стоянова, Кристиян Стоянов. Костюмите са на Марио Диче. 

В ролите са Костадин Андреев – Лоенгрин, Цветана Бандаловска и Радостина Николаева – Елза фон Брабант, Габриела Георгиева, Мариана Цветкова – Ортруд, Венцеслав Анастасов и Томас Вайнхапел – Фридрих фон Телрамунд, Стефан Владимиров и Георги Киров в ролята на Хайнрих Птицелов, Калин Душков – Херцог Готфрид, Атанас Младенов – Кралски вестител. В „Лоенгрин“ участват оркестърът и хорът на Софийската опера и мъжкият хор на БНР с диригент Любомира Александрова. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“. Неговата живописна колекция носи името „Знак о ...
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 03:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Тонът на времето
3663
Тонът на времето

Акад. Пламен Карталов: „Лоенгрин“ е опера на светлината и на оптимизма

„Лоенгрин“ е опера на светлината и на оптимизма.Това каза акад.

| 04 Юни 2024, 17:33 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Акад. Пламен Карталов: „Лоенгрин“ е опера на светлината и на оптимизма
Акад. Пламен Карталов: „Лоенгрин“ е опера на светлината и на оптимизма
Снимка © Даниел Димитров

„Лоенгрин“ е опера на светлината и на оптимизма. Това каза акад. Пламен Карталов днес, представяйки премиерния спектакъл с музиката на Вагнер, който на 13 юни открива Вагнеровият фестивал в София.

„Това е един композитор, който казва всичко – като пророк, защото неговата музика е пророческа, за бъдещето. Той прави скок в бъдещето, във времето – за да може да отвори сърцата и душите на хората, които ще погледнат към едно световно творчество по начин, по който сами ще изразят своята нагласа и потребност. Аз имах тази потребност да я дам и на артистите, и на цялата опера, а и на света. И мисля че успяхме“, каза акад. Карталов.

На 15 ноември е българската премиера на „Гладиатор 2“, съобщават от „Форум филм“.

През 2000 г. режисьорът Ридли Скот покори света с мегахита „Гладиатор“, станал вторият най-касов филми за годината. Получи дванадесет номинации за „Оскар“ (от които спечели пет, включително за най-добър филм и най-добра мъжка роля на Ръсел Кроу). Тази година Скот отново „надява туниката“ и се завръща на територията на Рим и арената на Колизея.

Действието се развива няколко десетилетия след събитията в първия филм. Луций – внук на бившия император на Рим Марк Аврелий и син на Луцила, живее със съпругата и детето си в Нумидия. Когато римски войници, начело с генерал Марк Акаций, нахлуват в берберското царство, за да го присъединят към империята, Луций е взет в робство. Воден от нестихващата си ярост и вдъхновен от историята

Творби за войната в Афганистан или за Малкълм Екс, адаптации на бестселъри, поръчки за жени композитори - операта "Метрополитън" в Ню Йорк включва в програмата си все повече съвременни американски произведения, за да привлече по-млада и мултикултурна публика, предаде АФП.

Своя 139-и сезон 2024-25 г. наскоро обновената "Метрополитън" в сърцето на Манхатън стартира с опера за жена пилот на фона на войната, водена от САЩ в Афганистан от 2001 до 2021 г.

Операта "Grounded" ("Заземена") е поръчана специално от "Метрополитън" на нюйоркската композиторка и носителка на две награди "Тони" Джанин Тезори и е адаптирана по либрето на Джордж Брант.

Канадското мецосопрано Емили Д`Анджело изпълнява главната роля на Джес, жена пилот на изтребител F-16, която след неочаквана бременност е преназначена да командва боен дрон "Рийпър" в Афганистан, но от Невада. 

Разговор с Камен Стоянов ще се проведе в рамките на изложбата „Машини, текстове, гласове“.

Събитието ще се проведе на 20 юли в Института за съвременно изкуство - София (ИСИ-София), съобщават организаторите.

„Художникът Камен Стоянов ще говори за проекта си и за анархистичните разходки на Илия Троянов, писател и създател на документалния филм „Оазиси на свободата”, в който авторът посещава различни самоуправляващи се общности като малко испанско селце, където времето тече по различен начин, хората се противопоставят на капитализма от десетилетия, остров, където хората организират живота си по различен начин“, разказват организаторите.

Те отбелязват, че изложбата „Машини, текстове, гласове“ събира творбите на Хуан Пабло Масиас и Камен Стоянов, които се интересуват от анархистката философия и наследство й в наши дни. По думите на екипа изложбата включва нова творба

Авторска изложба с колажи откри в Общинската художествена галерия "Петър Персенгиев" в Нови пазар шуменската художничка Мариана Петкова. Това съобщи Борислава Борисова, директор на галерията.

Петкова е родена в 1957 г. в Троян, живее в Шумен. Работи в областта на изящното и приложното изкуство. Участва с живопис, графика, илюстрация, рисунки и колажи в национални и регионални изложби, международни биеналета и пленери. Съорганизатор е на "Арт Пленер Салманово" и организатор на изложби и пърформанси с деца и ученици. Има 25 самостоятелни изложби, добави Борисова.

Мариана Петкова представя в експозицията 53 творби в техниката на колажа. Акварелните и графичните изображения на растения, хора и животни, и авторските стихове, са апликирани многопластово върху фонове от ръчно обработени хартии и декоративни кожи. С тази техника художничката изразява своето вълнение от експер

Оригиналът на Панагюрското златно съкровище се завърна в Панагюрище и още от днес ще може да бъде видян в специално изградената за него зала трезор в Историческия музей в средногорския град. Реликвите ще останат в музея до 10 септември.

Тази година се навършват 75 години от откриването му и по този повод през месец декември със специална програма ще бъде отбелязана годишнината.

При засилени мерки за сигурност ювелирната находка беше посрещната от представители на Общината, директора на музея доц. д-р Атанас Шопов и музейни работници.

Репортер беше допуснат в трезора, докато представители на Националния исторически музей, където съкровището се съхранява постоянно, и специалисти от музея в Панагюрище поставяха оригиналните съдове на мястото на специално изработената за експозицията в Панагюрище 22-каратова реплика.

доц. Шопов коментира, че завръщането на

„Това, което ме вълнува е, че този композитор като музикант, като драматург, като стихомелодик, ме увлече. Аз във всеки такт намирах част от една душевност и един мой израз как ще визуализирам музиката му – от партитурата към сцената. Моята нагласа и потребност е ние, колективно, заедно, да направим един театър на Вагнер на наша почва“, каза още директорът на Софийската опера и балет.

Той съобщи, че в продължение на близо половин година Анна Томова-Синтова работи предимно онлайн с певците. „Поканих я, защото няма друг по-философски отдаден на тази музика тълкувател, интерпретатор и колега на нашите артисти. Тя работеше ефективно с нашите изпълнители, понякога по шест-седем часа на ден“, обясни акад. Карталов.

Британската певица Адел се сблъска със злонамерен зрител, който я атакува с викове „Долу прайда“ по време на концерт в Лас Вегас, съобщава ДПА.

Във видеоклип, широко разпространен в социалните мрежи, 36-годишната изпълнителка прекъсва изпълнението си в „Цезар Палас“, пита смутителя дали е глупав и дали е дошъл на концерта й, само за да извика "Долу прайда!", след което го призовава: "Не ставай смешен. Ако нямаш нещо хубаво за казване, по-добре млъкни!“

Певицата от Лондон, чийто концертен престой в Лас Вегас приключва през ноември, беше аплодирана от публиката за реакцията си.

Прайд месецът, който се празнува от ЛГБТ общността, се провежда ежегодно през юни и се отбелязва с шествия, паради и партита.

Изложба с картини на художници от цялата страна, рисувани на пленера „Берковска пролет“ в последните 21 години, бе открита в градската художествена галерия „Отец Паисий“ в Берковица.

Показани са над 50 творби, рисувани с маслени бои върху платно. Сред тях преобладават пейзажите, на които са пресъздадени красотите на Берковица и берковския край, както и Стара планина около и над града. 

В някои от картините се виждат символите на Берковица – Часовниковата кула и двете черкви, в други села от берковския край с характерните стари къщи, плевни, купи със сено, вековни дървета, калдаръмени улички, високи дувари, планински ливади с панорамни гледки към склоновете на Стара планина. Има и картини, изобразяващи улиците на Берковица и местни хора. 

Сред авторите са Валентин Герасимов, Георги Паунов – Паунец младши, Христо Михайлов, Милчо Спасов, Теодоси Тодоров, Мак

Йорданка Христова е готова с първи том от автобиографичната трилогия „Изповед“, посветена на нейния живот. 

Официалната премиера на книгата ще бъде през есента, съобщават от екипа на певицата.

Както информирахме, на 12 август, на Античния театър в Пловдив, ще се състои концерт-спектакъла „Йорданка Христова – завинаги", реплика на големия концерт от ноември 2023 г. в зала 1 на НДК, който ознаменува началото на прощалното турне на певицата. 

На сцената ще прозвучат златните хитове на звездата, както и песни от актуалния й албум „Обич разпиляна".

Спектакълът ще разкаже за музикалния път на певицата. „Всяка среща с моята публика е вълнение и изпитание. Благодаря на съдбата, че съхрани гласа и енергията ми, защото те са важни за един артист, когато е на сцена“, казва Йорда

История, изкуство и мистика ще си дадат среща и в тазгодишното издание на „Белите нощи на Разград”. 

Музейните обекти ще отворят отново широко врати, за да посрещнат гости за фестивала, посветен на културно-историческото наследство на града и неговите паметници. 

Програмата на двудневните празници, организирани от Община Разград със съдействието на културните институти в град,а представи на пресконференция кметът Добрин Добрев. Присъстваха също зам.-кметът по хуманитарните дейности Елка Неделчева и началникът на Отдел "Култура, туризъм и международни връзки" Катерина Ганева.

Фестивалът се провеждат всяка година в две поредни нощи винаги на 23 и 24 юни – в нощта срещу Еньовден и на самия празник. По традиция първата нощ е на градските къщи музеи, като всяка от тях има своя тема. Втората "бяла нощ" е посветена на античната история на Разград и се провежда в

Хиляди електрически проводници, клавиши, микрочипове и компютърни компоненти създават инсталацията на Елиас Симе на тазгодишното издание на Венецианското биенале на изкуствата. 

ДА ВЪЗСТАНОВИМ ВРЪЗКАТА С ОКОЛНАТА СРЕДА

Елиас Симе е роден в Етиопия през 1968 г. Той е мултидисциплинарен художник, известен най-вече с мащабните си релефи, изработени от рециклирана потребителска електроника. Симе е мотивиран от желанието да възстановим и преразгледаме връзката си с околната среда, разказват от Grimm Gallery. По думите им авторът използва техники за сплитане и наслояване, за да създаде огромни мозайки, съставени от клавиатури, вериги, кабели и всякакъв вид електронни отпадъци, внесени в родната му страна. Тези материали се доставят от най-големия пазар на открито в Африка, разположен в етиопската столица Адис Абеба, отбелязват още от галерията. 

Той посочи, че Софийската опера има помощта и подкрепата на Българското национално радио (БНР). „Един театър със своя хор от 60 души не може да се справи с това заглавие, затова ние имаме увеличен хор“, каза още акад. Карталов.

„За нас е чест да бъдем част от тази премиера и да работим съвместно със, смея да твърдя, най-престижния културен институт в България в последните години, без, по никакъв начин, да омаловажавам постиженията на всички наши колеги от опери, филхармонии, театри и други културни институции. Но успехите на Софийската опера и балет са безспорни. В последните години операта не само пълни своите зали. Операта излезе на открито. Операта излезе в чужбина. Операта е един блестящ пример за българска културна дипломация, която носи добри новини за България по целия свят“, каза генералният директор на БНР Милен Митев

„Лоенгрин“ е причината аз да съм диригент. Той ме грабна още, когато бях на 11 години. Когато го чух за първи път, бях просто главозамаян. Това беше моето вдъхновение да се занимавам с музика. Затова днес съм много благодарен, че съм част от този екип“, каза Константин Тринкс, диригент на спектакъла.

„За мен най-важното в една опера да бъде най-добрият адвокат на композитора и да представя операта по най-добрия начин. Моята задача е да работя с екипа, с който разполагам по най-добрия начин – така че никой да не се изложи и да представим това, което си представяме, че композиторът е имал предвид“, добави той.

Сценографът Ханс Кудлих каза, че ключовата дума по работата върху това представление е „екипна, отборна работа, макар и на един малък екип“.

Първата постановка на „Лоенгрин“ на сцената на Народната опера е на режисьора Драган Кърджиев, след това през 60-те години режисьор е Михаил Хаджимишев, припомни акад. Карталов.

Както информирахме, постановката на „Лоенгрин“ е на Пламен Карталов. Диригенти са Константин Тринкс (13 юни) и Евън-Алексис Крист (23 юни), диригент на хора е Виолета Димитрова, сценография – Ханс Кудлих, в сътрудничество със Свен Йонке, Гудрун Гайблингер, Нела Стоянова, Кристиян Стоянов. Костюмите са на Марио Диче. 

В ролите са Костадин Андреев – Лоенгрин, Цветана Бандаловска и Радостина Николаева – Елза фон Брабант, Габриела Георгиева, Мариана Цветкова – Ортруд, Венцеслав Анастасов и Томас Вайнхапел – Фридрих фон Телрамунд, Стефан Владимиров и Георги Киров в ролята на Хайнрих Птицелов, Калин Душков – Херцог Готфрид, Атанас Младенов – Кралски вестител. В „Лоенгрин“ участват оркестърът и хорът на Софийската опера и мъжкият хор на БНР с диригент Любомира Александрова. 

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.