До 20 юли се приемат заявки на художници от страната и чужбина за участие в дванадесетото издание на Международното биенале на малките форми, което се провежда в Плевен. Това се посочва в статута на творческия форум, публикуван на официалната страница във фейсбук на Художествена галерия "Илия Бешков" в Плевен.
Петнадесетото издание на Националния пленер по живопис „Шуменско плато“ беше открито с кратка церемония в двора на „Зеленото училище“ към Центъра за подкрепа за личностно развитие - Обединен детски комплекс „Анастас Стоянов".
Форумът се организира традиционно от Община Шумен и Дружеството на шуменските художници (ДШХ). В тазгодишното му издание участват 10 художници: Галина Халачева и Николай Тодоров от Добрич, Милена Младенова от Бяла, Петър Тепсизов от Ямбол, Пламен Бешков от Пловдив, проф. Димитър Балкански, Емилия Дочева, Надежда Русева, Снежана Ценова и проф. Спартак Паскалевски.
Замeстник-кметът по образование и култура на община Шумен доц. Виктория Ковчазова, старши експертът в отдел „Култура, младежки дейности и спорт“ в общинската администрация Даниела Вичева и председателят на ДШХ Петьо Дамянов се обърнаха с кратки пр
Всеки художник е уникален по неповторим начин. Картините, които представям, по един или друг начин тълкуват въпроси, различни гледни точки и философски разбирания.
Думите на проф. Кирил Божков цитират от музей-галерия „Анел“, където от 4 до 23 юни ще бъде представена негова юбилейна изложба.
Винаги съм се прекланял и възхищавал на „старите майстори“, но и винаги съм се опитвал да не остана глух и сляп за съвременното изкуство, казва още Кирил Божков.
На 15 май той отбеляза своята 60-годишнина.
Проектът, наречен „Дългите спомени за краткия миг“, включваща творби от 1991 до 2023 г.
„Експозицията разкрива виртуозното изкуство на Божков с богати асоциации и символи. Неговите картини съчетават историята и съвремието, изследвани и в доктората му „Нови параметри на представата за виртуозност във
С премиера на спектакъла “Дон Кихот и Дон Санчо” Драматичен театър „Гео Милев“ в Стара Загора ще завърши творческия театрален сезон 2023/2024 година. Това съобщи директорът на културната институция Светла Тодорова.
Представлението „Дон Кихот и Дон Санчо“ е на режисьора Юрий Дачев и е по мотиви от романа “Дон Кихот де Ла Манча” от Мигел де Сервантес. Сценографията и костюмите са дело на Ханна Шварц, а музиката – на Евгени Господинов.
Премиерата ще бъде представена утре, 23 юли, на най-голямата сцена на открито в Града на липите - Летния театър в сърцето на парк „Митрополит Методий Кусев“.
„Дон Кихот отдавна си е спечелил славата на любимия луд на човечеството. Дали обаче не е по-добре да се усъмним в лудостта му и да повярваме в осъзнатата му болка от ритници, самота, безпътица? Дон Кихот може и да иска да спаси света от злодеи, но не по-малко да изтръгне с
Рецитал на кувейтската пианистка Люлюа Ал Шамлан ще има на 17 юни в София, съобщават от Полския институт, домакин и организатор на събитието.
В програмата са включени творби на Панчо Владигеров, Франц Шуберт, София Губайдулина и Сергей Рахманинов.
Концертът е част от цикъла „Млади звезди на пианото“, иницииран от проф. Людмил Ангелов в рамките на организирания от него фестивал „Пиано екстраваганца“.
Люлюа Ал Шамлан е пианистка с български корени, родена в Кувейт. Има концертен опит в Европа, САЩ, Узбекистан, Азербайджан и Средния Изток.
През 2019 година завършва средното си образование в едно от четирите специализирани музикални училища във Великобритания. Продължава обучението си в консерваторията Manhattan Sch
Певицата Мила Роберт ще изпълни за първи път на живо песента "Ние сме солени същества" на премиерата на нейния анимационен клип в Бургас.
Събитието, което ще предложи на посетителите си и солен коктейл, ще се проведе на 19 юли в Barbar, съобщават организаторите от Българска фондация "Биоразнообразие".
"Ние сме солени същества" е песен, създадена специално за документалния филм "Солени хора" с режисьор Александра Вал. Лентата разказва за Атанасовско езеро като дом на множество птици, розови цветове, запазена природа и солени пирамиди - част от уникалната екосистема на Бургас, разположен между море и три езера.
Мила Роберт е автор на музиката към песента заедно с Явор Карагитлиев. Текстът е на Мариана Сърбова, архитект и визуален артист, която в случая е и автор на видеото, в което образите на морето, човека, рибите, птиците и връзката помежду им са пр
Кандидатстването за участие е чрез изпращане на цифрови репродукции на творби от желаещите автори. Одобрените от тях ще бъдат уведомени до 10 август, след което трябва да изпратят творбите си до галерията.
Селектираните творби ще бъдат представени в изложба при откриване на биеналето на 25 октомври. Тогава ще бъдат обявени и отличените автори в категориите живопис, графика, скулптура, както и за млад автор (до 35 години). От номинираните се определят носителите на останалите отличия: Голяма награда на Община Плевен, която дава право на носителя й да подреди самостоятелна изложба по време на следващото издание на биеналето; награда на Съюза на българските художници; на Международна фондация „Св. св. Кирил и Методий”; на журито; за чуждестранен автор.
Международното биенале на малките форми се провежда вече повече от 20 години в Плевен. В изложбата от селектирани творби по време на единадесетото му издание бяха представени 250 автори. Носител на Голямата награда на Община Плевен тогава стана Николай Гърков, керамика.
Международното биенале на малките форми се организира от Община Плевен, галерия "Илия Бешков", Министерството на културата, Съюза на българските художници, Международната фондация "Св. сСв. Кирил и Методий" и Представителството на Съюза на българските художници – Плевен.
Международният филмов фестивал в Карлови Вари (KVIFF) добави късометражен филм на Дейвид Линч и епизод от емблематичния му сериал „Туин Пийкс“ към програмата, посветена на писателя Франц Кафка и представи селекция класически и култови филмови ленти „От миналото“, показани в оригинални или реставрирани версии, съобщи „Холивуд репортър“.
Сред акцентите са реставрирани версии на драмата „Париж, щата Тексас“ на Вим Вендерс от 1984 г. и „Две англичанки и континент“ на Франсоа Трюфо от 1971 г., посветена на любовен триъгълник.
Кинофестивалът в Карлови Вари, чието 58-о издание се провежда от 28 юни до 6 юли, разкри и още допълнителни заглавия към програмата на ретроспективата „Франц Кафка“, която ще се проведе в чест на стогодишнината от смъртта на един от най-известните чехи.
Ретроспективата е наречена „Желанието да станеш индианец: Кафка и киното“ (The W
Неделчо Кучков представя нова изложба.
Експозицията ще бъде подредена в галерия „Минерва“ от днес до 14 август, съобщават организаторите.
„Нашето лятно предложение в гореща София е изложбата на Неделчо Кучков. Очакваме ви в приказния свят на художника“, казват домакините на събитието.
Неделчо Кучков е роден в Любимец. През 1981 г. завършва първия випуск на Художествената гимназия в Пловдив. От 1984 г. е член на Дружеството на художниците в Хасково, където живее и днес. През 1992 г. е приет за член на Съюза на българските художници. Неделчо Кучков има над 20 самостоятелни изложби, включително в Германия и Унгария. Негови картини са притежание на галерии и колекционери в България, Беларус, Полша, Унгария, Германия, Япония, ОАЕ, Канада, Франция, Гърция, Албания и САЩ.
Американските награди за кънтри музика пропуснаха албума на Бионсе Cowboy Carter, съобщи АФП.
Номинациите за наградите бяха обявени в понеделник. 43-годишната Бионсе не получи номинация.
Критиката само ме стимулира да изляза от собствените си граници, написа певицата в Инстаграм.
Родената в Хюстън Бионсе стана първата чернокожа певица, оглавила американските класации на кънтри музика.
Наградите за кънтри музика ще бъдат връчени на 20 ноември в Нашвил. Не е изненадващо, че Асоциацията за кънтри музика проявява снобизъм, коментира "Ню Йорк таймс" по повод отсъствието на Бионсе сред номинираните на за нй-добър аблум. Тези, които са искали да чуят посланието и музиката на Бионсе, са я чули, се казва в коментар на "Ролинг стоун".
Благодаря ти, Бионсе, за това, че ни предложи един от най-новаторските албуми на всички времена, написа
Съдия в щата Ню Мексико сне днес обвиненията в непредумишлено убийство срещу актьора Алек Болдуин, след като адвокатите му се позоваха на процесуална грешка, тъй като полицията и прокуратурата не са им предоставили достъп до доказателства по делото, предаде Ройтерс.
Съдия Мери Марлоу Съмър прекрати процеса заради укриване на доказателства, като осъди поведението на прокуратурата като "граничещо с недобросъвестност", посочва Франс прес.
"Подобно поведение е изключително вредно за обвиняемия", каза съдията пред 66-годишния актьор, който веднага се разплака и прегърна съпругата си Хилария.
Алек Болдуин беше заплашен от до 18 месеца затвор заради трагедията, която се случи през октомври 2021 г. в щата Ню Мексико.
На снимачната площадка на филма "Ръжда" звездата размахваше пистолет, който трябваше да съдържа само халосни патрони, но изстреля боен куршум. Изс
Премиера на „Бохеми“ подготвя Варненската държавна опера. Спектакълът е част от програмата на културния институт, посветена на 100-годишнината от смъртта на композитора Джакомо Пучини, част от която бе и изпълнението на неговия Триптих от едноактни опери. Диригент отново е Якопо Сипари ди Пескасероли, който е избран за „Посланик на изкуството на Пучини по света“.
„Бохеми“ ще бъде представена на фестивала „Опера в Летния театър“ на 6 юли. Тя е копродукция с Националната опера и балет на Албания, откъдето за постановката във Варна гостува режисьорката Ада Гура.
Много обичам „Бохеми“, защото това бе едно от първите ми заглавия като режисьор, каза преди премиерата Ада Гура и добави, че в своята версия се старае да бъде лоялна на композитора. „Той говори на душата. Думите в „Бохеми“ са най-кра