NRD Начало
Петък, 13 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Бетовен, Моцарт и Брамс звучат в концерт на Нов симфоничен оркестър
2916
Калейдоскоп

Бетовен, Моцарт и Брамс звучат в концерт на Нов симфоничен оркестър

Бетовен, Моцарт и Брамс звучат в концерт на Нов симфоничен оркестър, който ще се състои на 1 юли в зала „България“, съобщават от оркестъра. Диригент е Петко Димитров, а солист – Инес Симеонова. „Крехката, нощна атмосфера на втората част се носи от нежната настойчивост на непрекъснато движещ се акомпанимент от три фигури“, казва Орин Хауърд, музиковед на Филаделфийската филхармония за Концерта за пиано и оркестър в до мажор на Моцарт, който е част от програмата на 1 юли.  Във възстановеното от Шуман през 1853 г

| 03 Юни 2024, 13:17 ч.
Бетовен, Моцарт и Брамс звучат в концерт на Нов симфоничен оркестър
Бетовен, Моцарт и Брамс звучат в концерт на Нов симфоничен оркестър
Снимка © Нов симфоничен оркестър

Бетовен, Моцарт и Брамс звучат в концерт на Нов симфоничен оркестър, който ще се състои на 1 юли в зала „България“, съобщават от оркестъра.

Националното турне от концерти с кауза „С  песен и стих в сърцата“ ще има спирка в Габрово на 24 септември, в Дом на културата "Емануил Манолов". Това съобщиха организаторите. 

Публиката ще чуе хитове на български изпълнители, сред които Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Петя Буюклиева, Милена Славова, Росица Ганева, дует "Шик", дует Wеil, Искрен Пецов, Коцето Калки, Дует с кауза (Галя Георгиева и Наско Лазаров), lокално трио Déjà Vu (Мирослав Станчев, Дражо Бошнаков и Бранимир Недков), група „Спринт", група „Хоризонт", Красимир Недялков, група „ЖестиМ", информират организаторите.

Концертите се провеждат под съпровода на оркестър „София“. Водещ е Веселин Пренеров.

Събитието се организира от сдружение „Независими автори, музиканти и продуценти“ (СНАМП) и студио „Спринт mроджект" с подкрепата на Община Габрово, а специални гости ще са децата

Габровският камерен оркестър ще изнесе концерт на открито на 7 август в Габрово, съобщават от музикалната формация. 

„Събитието ще се състои на лятната сцена на Дома на културата, от южната страна пред сградата на „Имка“ и е от лятната програма на състави от Габровския камерен оркестър. Входът за концерта е свободен, а при неподходящо време програмата ще бъде изнесена в сградата на „Имка“, посочи Иван Стоянов, диригент на Габровски камерен оркестър.

В събитието ще участват дуо в състав  Терез Стойнова – цигулка и Габриела Цветанова – контрабас ще представи програма със Сонати за цигулка и бас от бароковите колоси Арканжело Корели и Йохан Себастиан Бах.

До края на август оркестъра ще изнесе още два концерта, те ще бъдат на 14 и 28 август, допълват организаторите. 

Габровският камерен оркестър е основан през есента на 1969 г. по инициатива

Аз съм българин и принадлежа само и единствено на тази земя. Ако усетя, че си отивам, то последното ми желание ще е да се върна пак тук. Това Алексис Вайсенберг казва на пресконференция в през 2001 година, ден преди премиерата на документалния филм за него „Обичам музиката“.

Лентата е снимана през 2000 г. от Швейцарската телевизия, в копродукция с БНТ. Режисьор е Мандо Бернардинело, а сценарист – Освалдо Тритен. Официалното представяне у нас е в Народния театър „Иван Вазов“.

Днес се навършват 95 години от рождението на големия български пианист. Той се появява на бял свят под името Зигисмунд Паул Вайсенберг – на 26 юли 1929 г. в София. Известно време живее с родителите си в Пловдив. 

ГОРД УЧЕНИК НА ПАНЧО ВЛАДИГЕРОВ

„Като единствено дете аз споделях музикалните наслади, които майка ми толкоз обичаше – особено слуша

Пясъчният фестивал в Бургас ще бъде открит в началото на юли. Работата по оформянето на пясъчния град започна през април и вече е към своя край. В момента творците извайват последните детайли по своите скулптури. В деня на откриването по традиция входът за посетители е свободен, съобщиха от Общината. 

Тази година темата е "В света на цирка". В експозицията на открито посетителите ще могат да видят огромни пясъчни фигури на акробати, клоуни, фокусници, въжеиграчи, жонгльори, животни от цирка. 

В тазгодишното издание на Фестивала на пясъчните скулптури се включиха 14 артисти. Тринайсет от скулпторите са българи, има и бургаско присъствие. Един от творците е от Испания. 

Пясъчното градче ще работи до края на септември.

Балет „Арабеск” представя нова, разширена редакция на спектакъла „Тъй рече Заратустра” на хореографката Мила Искренова

Събитието е на 13 юни в Музикалния театър, съобщават от „Арабеск“.

Музиката е на Рихард Щраус, сценография и костюми – Нина Пашова, видео – Никола Налбантов, репетитор – Олеся Пантикина.

Участват Андрея Дякова, Бенедета Граси , Виктория Петрова, Даниела Иванова, Елизабет Якимова, Константина Ханджиева, Таня Кацарова, Теодора Друмева, Яна Николова, Асен Наков, Васил Дипчиков, Валери Миленков, Дженаро Дезидерио, Ервин Есен, Лоренцо Алба, Стефан Вучов, Светослав Серопян, Светлозар Тинев.

„Тъй рече Заратустра” би могло да бъде квалифицирано като представление, което пр

Диригент е Петко Димитров, а солист – Инес Симеонова.

„Крехката, нощна атмосфера на втората част се носи от нежната настойчивост на непрекъснато движещ се акомпанимент от три фигури“, казва Орин Хауърд, музиковед на Филаделфийската филхармония за Концерта за пиано и оркестър в до мажор на Моцарт, който е част от програмата на 1 юли. 

Във възстановеното от Шуман през 1853 г. списание „Нови пътища“ той възкликва, че „това са скрити симфонии“ за камерната музика на съвсем младия Йоханес Брамс. През 1997 г. в размишленията си за търпението, когато се изправиш пред нотния текст, Юлия Христова (основател и президент на Нов симфоничен оркестър), в книгата си „Да построиш оркестър!“, задава въпроса „Защо Брамс написва първата си Симфония чак на 40-годишна възраст?“.

Бетовен среща певицата Бетина Бертано през 1810 година по време на усилната си работа върху произведение по драмата на Гьоте, посветено на героя граф Ламарол Егмонт. В едно от писмата си до Гьоте, възхитена от таланта на Бетовен, тя го цитира: „Музиката наистина е посредник между съзнанието, живота и сетивата“. Поводът е увертюра „Егмонт", която също е част от концерта.

Инес Симеонова е родена в Добрич. Носител е на награди от международния клавирен конкурс „Шуман-Брамс“, Пловдив, от Международния клавирен конкурс в Крайова (Румъния), Международния фестивал и конкурс за пианисти в Ланкастър, САЩ, международния конкурс „`Албер Русел“. Участвала е във фестивалите „180 градуса“, ICon Arts Трансилвания (Румъния), Лятна академия на изкуствата в Созопол, „Музиката на Европа", „Софийски музикални седмици", „Мартенски музикални дни“, „Пианисимо“.

Плевенска филхармония представя галаконцерт на майсторския клас по класическо пеене на вокалните педагози Ноборо Аомори (Япония), сопран, и баритона Венцеслав Анастасов. Това съобщиха от културния институт.

Участници в майсторския клас са японските певци: Масако Ичиджо, сопран, Михо Ошио, сопран, Сайоко Такахаши, сопран, Юкико Янагимото, сопран, Такуя Сузуки, тенор, Хироми Йокобори, алт, Риоко Накамато, сопран, Хисако Цугане, сопран, и със специалното участие на Уанг Юе, флейта. Корепетитори ще бъдат Аяно Такемацу (Япония) и Игнасио Апариси (Испания).

Концертът ще е под диригентската палка на маестро Светослав Борисов, който е диригент на Оперния театър Магдебург, Германия.

Програмата включва арии из опери и инструментални творби от Бах, Моцарт, Верди, Доницети, Пучини, Дворжак и други композитори. Избраните творби, които ще прозвучат пред плевенската публика

Изложба с оригинални творби на Салвадор Дали, Марк Шагал и Джорджо де Кирико, вдъхновени от библейски теми, бе открита в Художествената галерия в Силистра. 

В експозицията са включени 45 цветни литографии на тримата световноизвестни художници. Всички те са част от колекцията на семейство Кесаури от Грузия.

„В този вид изложбата се показва за първи път в България. Представени са съновидения на трима велики художници от началото на двадесети век. Те са сюрреалисти, създатели на нова естетика в изобразителното изкуство, обичат да рисуват въображаеми съновидения и нелогични сцени. За тях рационалното мислене потиска творческите сили и въображението и пречи за израстването на художника“, каза по време на откриването директорът на Художествената галерия в Силистра Йордан Колев.

Това е пета изложба, която фамилия Кесаури представя в Силистра. Те са колекционери и

Япония се представя на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуството с инсталация, озаглавена Compose. Вдъхновена от течове в метрото в Токио, авторката Юко Мори пресъздава този проблем в творбата си и след това опитва да ги поправи, импровизирайки с различни предмети, налични в магазини във Венеция, за да изгради кинетична скулптура.

Проектът е куриран от Сук-Кюн Лий - директор на художествената галерия "Уитуърт" в Манчестър. Това е първият път в историята, когато чуждестранен куратор работи по Японския павилион, отбелязва изданието Tokyo Art Beat.

СМЕСИЦА ОТ ЗВУЦИ, АРОМАТИ И ЗРЕЕЩИ ПЛОДОВЕ

Юко Мори използва предмети като чадъри, пластмасови контейнери, тръби или дървени мебели, опитвайки се да изследва пространството, което заемат, както и изместването, предизвикано от движението им. Пресни плодове с преминаващи през тях диоди допълва

Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев дадоха старт на осмия ден от програмата на Празниците на изкуствата „Аполония“.

Те участваха във формата „Цената на успеха“, в който разказаха за етапите на своята кариера.

Модератор на разговора бе Таня Иванова. В началото на срещата тя описа всеки от музикантите с по няколко думи.

Според нея Антони Дончев живее в разбирателство с тишината. Живеем в кресливо време, обаче Тони знае кога да каже нещо, каза Иванова.

За мен Христо Йоцов е една от най-важните фигури в живота ми. Той ме запали по джаза, но е запалил и толкова много хора по джаза, че можем да напълним цял стадион, отбеляза тя. По думите й той е хиперактивен – постоянно прави нещо, не може да не прави нищо, не може да седи спокойно, обясни тя.  

Петър е приятел мечта. Това е наистина приятел, за когото мо

Рокли, костюми, обувки и бижута от личната колекция на покойната британска дизайнерка Вивиан Уестууд ще бъдат продадени този месец на търг, който има за цел да събере средства за благотворителност, съобщиха Ройтерс и АФП.

Повече от 200 лота ще бъдат предложени от "Кристис" в Лондон за търга от две части "Вивиан Уестууд: Личната колекция". Той ще се състои от продажба на живо на 25 юни и онлайн търг от 14 до 28 юни.

Уестууд, едно от най-големите имена в британската мода, почина през декември 2022 г. на 81-годишна възраст. Нейният сътрудник и вдовец Андреас Кронталер е подбрал за търга модели, обхващащи около 40 години, като най-ранните са от колекцията на Уестууд есен-зима 1983-1984 г.

"Това са нещата, които тя самата избираше да носи през последните 40 години от живота си", каза Ейдриън Хюм-Сейър, ръководител на продажбите на търга, пред Ройтерс на пресконференция

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Изложба с произведения от XXV-тия Международен пленер за акварел „Никола Маринов“ бе открита в Търговище
Изложба с произведения, създадени по време на XXV Международен пленер за акварел „Никола Маринов“ откриха в Търговище. Събитието привлече интереса на ценителите на изо ...
Четири групи ще участват в четвъртото издание на фестивала „Рок сцена „Кошера“
За четвърти път на 14 септември Хасково ще е домакин на фестивала за авторска рок музика „Рок сцена „Кошера“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация. ...
„Керана и космонавтите“ представят нов албум
„Керана и космонавтите“ представят нов албум на 19 септември в „Маймунарника“, съобщават организаторите.  „Октант“ събира 11 познати песни ...
Гийом Кане оглавява журито на „Синелибри“, в ролята на арбитър влиза Мария Бакалова
Гийом Кане оглавява журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщават от екипа на фестивала. Една от най-ярките звезди на с ...
Античният съд, счупен от четиригодишно дете в Израел, отново е изложен в музея
Античният съд от бронзовата епоха, счупен от четиригодишно дете в Израел, е поправен и отново е изложен в музея в Хайфа, съобщи АП.  През миналия месец семейство от северната ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“. Събитието е съвместна проява с Международни ...
Барабанистът Майк Терана изненада публиката в Разград като запя песни на Синатра
Барабанистът Майк Терана запя песни на Франк Синатра под съпровода на Разградската филхармония. Fly Me to the Moon и Gonna Fly Now в изпълнение на световноизвестния барабанист и Р ...
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба "Сила и завихряне"
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба под наименованието "Сила и завихряне" в Перник. Откриването се състоя тази вечер в Художествена галерия "Любен Гайдаров". ...
Не се е родил друг рисувач като Георги Трифонов, каза Вежди Рашидов при откриване на изложбата „Пътят“
Изложба с творби на Георги Трифонов бе открита тази вечер в галерия Vejdi. Идеята за експозицията „Пътят“ била на Вежди Рашидов, който се заел с подреждането и организа ...
Ларс фон Триер започва работа по нов филм
Две години след като обяви, че страда от болестта на Паркинсон, датският режисьор Ларс фон Триер ще режисира нов филм, съобщи АФП. Проектът After е получил 1,3 милиона крони (близ ...
Тикер в 01:00 ч.
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Междунар ...
Начало Калейдоскоп
2916
Калейдоскоп

Бетовен, Моцарт и Брамс звучат в концерт на Нов симфоничен оркестър

Бетовен, Моцарт и Брамс звучат в концерт на Нов симфоничен оркестър, който ще се състои на 1 юли в зала „България“, съобщават от оркестъра.Диригент е Петко Димитров, а солист – Инес Симеонова.

| 03 Юни 2024, 13:17 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Бетовен, Моцарт и Брамс звучат в концерт на Нов симфоничен оркестър
Бетовен, Моцарт и Брамс звучат в концерт на Нов симфоничен оркестър
Снимка © Нов симфоничен оркестър

Бетовен, Моцарт и Брамс звучат в концерт на Нов симфоничен оркестър, който ще се състои на 1 юли в зала „България“, съобщават от оркестъра.

Диригент е Петко Димитров, а солист – Инес Симеонова.

Националното турне от концерти с кауза „С  песен и стих в сърцата“ ще има спирка в Габрово на 24 септември, в Дом на културата "Емануил Манолов". Това съобщиха организаторите. 

Публиката ще чуе хитове на български изпълнители, сред които Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Петя Буюклиева, Милена Славова, Росица Ганева, дует "Шик", дует Wеil, Искрен Пецов, Коцето Калки, Дует с кауза (Галя Георгиева и Наско Лазаров), lокално трио Déjà Vu (Мирослав Станчев, Дражо Бошнаков и Бранимир Недков), група „Спринт", група „Хоризонт", Красимир Недялков, група „ЖестиМ", информират организаторите.

Концертите се провеждат под съпровода на оркестър „София“. Водещ е Веселин Пренеров.

Събитието се организира от сдружение „Независими автори, музиканти и продуценти“ (СНАМП) и студио „Спринт mроджект" с подкрепата на Община Габрово, а специални гости ще са децата

Габровският камерен оркестър ще изнесе концерт на открито на 7 август в Габрово, съобщават от музикалната формация. 

„Събитието ще се състои на лятната сцена на Дома на културата, от южната страна пред сградата на „Имка“ и е от лятната програма на състави от Габровския камерен оркестър. Входът за концерта е свободен, а при неподходящо време програмата ще бъде изнесена в сградата на „Имка“, посочи Иван Стоянов, диригент на Габровски камерен оркестър.

В събитието ще участват дуо в състав  Терез Стойнова – цигулка и Габриела Цветанова – контрабас ще представи програма със Сонати за цигулка и бас от бароковите колоси Арканжело Корели и Йохан Себастиан Бах.

До края на август оркестъра ще изнесе още два концерта, те ще бъдат на 14 и 28 август, допълват организаторите. 

Габровският камерен оркестър е основан през есента на 1969 г. по инициатива

Аз съм българин и принадлежа само и единствено на тази земя. Ако усетя, че си отивам, то последното ми желание ще е да се върна пак тук. Това Алексис Вайсенберг казва на пресконференция в през 2001 година, ден преди премиерата на документалния филм за него „Обичам музиката“.

Лентата е снимана през 2000 г. от Швейцарската телевизия, в копродукция с БНТ. Режисьор е Мандо Бернардинело, а сценарист – Освалдо Тритен. Официалното представяне у нас е в Народния театър „Иван Вазов“.

Днес се навършват 95 години от рождението на големия български пианист. Той се появява на бял свят под името Зигисмунд Паул Вайсенберг – на 26 юли 1929 г. в София. Известно време живее с родителите си в Пловдив. 

ГОРД УЧЕНИК НА ПАНЧО ВЛАДИГЕРОВ

„Като единствено дете аз споделях музикалните наслади, които майка ми толкоз обичаше – особено слуша

Пясъчният фестивал в Бургас ще бъде открит в началото на юли. Работата по оформянето на пясъчния град започна през април и вече е към своя край. В момента творците извайват последните детайли по своите скулптури. В деня на откриването по традиция входът за посетители е свободен, съобщиха от Общината. 

Тази година темата е "В света на цирка". В експозицията на открито посетителите ще могат да видят огромни пясъчни фигури на акробати, клоуни, фокусници, въжеиграчи, жонгльори, животни от цирка. 

В тазгодишното издание на Фестивала на пясъчните скулптури се включиха 14 артисти. Тринайсет от скулпторите са българи, има и бургаско присъствие. Един от творците е от Испания. 

Пясъчното градче ще работи до края на септември.

Балет „Арабеск” представя нова, разширена редакция на спектакъла „Тъй рече Заратустра” на хореографката Мила Искренова

Събитието е на 13 юни в Музикалния театър, съобщават от „Арабеск“.

Музиката е на Рихард Щраус, сценография и костюми – Нина Пашова, видео – Никола Налбантов, репетитор – Олеся Пантикина.

Участват Андрея Дякова, Бенедета Граси , Виктория Петрова, Даниела Иванова, Елизабет Якимова, Константина Ханджиева, Таня Кацарова, Теодора Друмева, Яна Николова, Асен Наков, Васил Дипчиков, Валери Миленков, Дженаро Дезидерио, Ервин Есен, Лоренцо Алба, Стефан Вучов, Светослав Серопян, Светлозар Тинев.

„Тъй рече Заратустра” би могло да бъде квалифицирано като представление, което пр

„Крехката, нощна атмосфера на втората част се носи от нежната настойчивост на непрекъснато движещ се акомпанимент от три фигури“, казва Орин Хауърд, музиковед на Филаделфийската филхармония за Концерта за пиано и оркестър в до мажор на Моцарт, който е част от програмата на 1 юли. 

Във възстановеното от Шуман през 1853 г. списание „Нови пътища“ той възкликва, че „това са скрити симфонии“ за камерната музика на съвсем младия Йоханес Брамс. През 1997 г. в размишленията си за търпението, когато се изправиш пред нотния текст, Юлия Христова (основател и президент на Нов симфоничен оркестър), в книгата си „Да построиш оркестър!“, задава въпроса „Защо Брамс написва първата си Симфония чак на 40-годишна възраст?“.

Плевенска филхармония представя галаконцерт на майсторския клас по класическо пеене на вокалните педагози Ноборо Аомори (Япония), сопран, и баритона Венцеслав Анастасов. Това съобщиха от културния институт.

Участници в майсторския клас са японските певци: Масако Ичиджо, сопран, Михо Ошио, сопран, Сайоко Такахаши, сопран, Юкико Янагимото, сопран, Такуя Сузуки, тенор, Хироми Йокобори, алт, Риоко Накамато, сопран, Хисако Цугане, сопран, и със специалното участие на Уанг Юе, флейта. Корепетитори ще бъдат Аяно Такемацу (Япония) и Игнасио Апариси (Испания).

Концертът ще е под диригентската палка на маестро Светослав Борисов, който е диригент на Оперния театър Магдебург, Германия.

Програмата включва арии из опери и инструментални творби от Бах, Моцарт, Верди, Доницети, Пучини, Дворжак и други композитори. Избраните творби, които ще прозвучат пред плевенската публика

Изложба с оригинални творби на Салвадор Дали, Марк Шагал и Джорджо де Кирико, вдъхновени от библейски теми, бе открита в Художествената галерия в Силистра. 

В експозицията са включени 45 цветни литографии на тримата световноизвестни художници. Всички те са част от колекцията на семейство Кесаури от Грузия.

„В този вид изложбата се показва за първи път в България. Представени са съновидения на трима велики художници от началото на двадесети век. Те са сюрреалисти, създатели на нова естетика в изобразителното изкуство, обичат да рисуват въображаеми съновидения и нелогични сцени. За тях рационалното мислене потиска творческите сили и въображението и пречи за израстването на художника“, каза по време на откриването директорът на Художествената галерия в Силистра Йордан Колев.

Това е пета изложба, която фамилия Кесаури представя в Силистра. Те са колекционери и

Япония се представя на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуството с инсталация, озаглавена Compose. Вдъхновена от течове в метрото в Токио, авторката Юко Мори пресъздава този проблем в творбата си и след това опитва да ги поправи, импровизирайки с различни предмети, налични в магазини във Венеция, за да изгради кинетична скулптура.

Проектът е куриран от Сук-Кюн Лий - директор на художествената галерия "Уитуърт" в Манчестър. Това е първият път в историята, когато чуждестранен куратор работи по Японския павилион, отбелязва изданието Tokyo Art Beat.

СМЕСИЦА ОТ ЗВУЦИ, АРОМАТИ И ЗРЕЕЩИ ПЛОДОВЕ

Юко Мори използва предмети като чадъри, пластмасови контейнери, тръби или дървени мебели, опитвайки се да изследва пространството, което заемат, както и изместването, предизвикано от движението им. Пресни плодове с преминаващи през тях диоди допълва

Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев дадоха старт на осмия ден от програмата на Празниците на изкуствата „Аполония“.

Те участваха във формата „Цената на успеха“, в който разказаха за етапите на своята кариера.

Модератор на разговора бе Таня Иванова. В началото на срещата тя описа всеки от музикантите с по няколко думи.

Според нея Антони Дончев живее в разбирателство с тишината. Живеем в кресливо време, обаче Тони знае кога да каже нещо, каза Иванова.

За мен Христо Йоцов е една от най-важните фигури в живота ми. Той ме запали по джаза, но е запалил и толкова много хора по джаза, че можем да напълним цял стадион, отбеляза тя. По думите й той е хиперактивен – постоянно прави нещо, не може да не прави нищо, не може да седи спокойно, обясни тя.  

Петър е приятел мечта. Това е наистина приятел, за когото мо

Рокли, костюми, обувки и бижута от личната колекция на покойната британска дизайнерка Вивиан Уестууд ще бъдат продадени този месец на търг, който има за цел да събере средства за благотворителност, съобщиха Ройтерс и АФП.

Повече от 200 лота ще бъдат предложени от "Кристис" в Лондон за търга от две части "Вивиан Уестууд: Личната колекция". Той ще се състои от продажба на живо на 25 юни и онлайн търг от 14 до 28 юни.

Уестууд, едно от най-големите имена в британската мода, почина през декември 2022 г. на 81-годишна възраст. Нейният сътрудник и вдовец Андреас Кронталер е подбрал за търга модели, обхващащи около 40 години, като най-ранните са от колекцията на Уестууд есен-зима 1983-1984 г.

"Това са нещата, които тя самата избираше да носи през последните 40 години от живота си", каза Ейдриън Хюм-Сейър, ръководител на продажбите на търга, пред Ройтерс на пресконференция

Бетовен среща певицата Бетина Бертано през 1810 година по време на усилната си работа върху произведение по драмата на Гьоте, посветено на героя граф Ламарол Егмонт. В едно от писмата си до Гьоте, възхитена от таланта на Бетовен, тя го цитира: „Музиката наистина е посредник между съзнанието, живота и сетивата“. Поводът е увертюра „Егмонт", която също е част от концерта.

Инес Симеонова е родена в Добрич. Носител е на награди от международния клавирен конкурс „Шуман-Брамс“, Пловдив, от Международния клавирен конкурс в Крайова (Румъния), Международния фестивал и конкурс за пианисти в Ланкастър, САЩ, международния конкурс „`Албер Русел“. Участвала е във фестивалите „180 градуса“, ICon Arts Трансилвания (Румъния), Лятна академия на изкуствата в Созопол, „Музиката на Европа", „Софийски музикални седмици", „Мартенски музикални дни“, „Пианисимо“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Изложба с произведения от XXV-тия Международен пленер за акварел „Никола Маринов“ бе открита в Търговище
Четири групи ще участват в четвъртото издание на фестивала „Рок сцена „Кошера“
„Керана и космонавтите“ представят нов албум
Гийом Кане оглавява журито на „Синелибри“, в ролята на арбитър влиза Мария Бакалова
Античният съд, счупен от четиригодишно дете в Израел, отново е изложен в музея
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“
Под прожектора
Барабанистът Майк Терана изненада публиката в Разград като запя песни на Синатра
Под прожектора
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба "Сила и завихряне"
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.