Заради неблагоприятните метеорологични условия Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство( АМТИИ) „Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив променя датата на предвидения за 5 юни на Античния театър концерт „Академията кани Пловдив“ от фестивала Made at the Academy, съобщи проф. Любомир Караджов от катедра "Теория на изкуствата" и експерт по връзки с обществеността към АМТИИ Пловдив.
Институтът "Сънданс" обяви финалистите, измежду които ще избере новия домакин на влиятелния филмов фестивал, съобщи Асошиейтед прес.
След 40 години в Парк Сити, щата Юта, фестивалът търси ново място за изданията след 2027 г., когато съществуващият договор за домакинство ще трябва да се поднови. Снежният планински град и Солт Лейк Сити ще продължат да бъдат домакини на фестивала "Сънданс" през 2025 г. и 2026 г.
Градовете в Юта са сред седемте варианта за бъдеща локация на кинофестивала. Другите пет локации са Атланта, Синсинати, Боулдър, Луисвил в Кентъки и Санта Фе, в щата Ню Мексико. Тези градове продължават напред в конкурса, който започна през май и в който кандидатури заявиха множество населени места от цялата страна.
Финалистите се избират в зависимост от възможността си да подкрепят растежа на фестивала и ще продължат да бъдат оценявани според инфраструкт
През лятото всяка седмица има музикален фестивал някъде из Обединеното кралство.
В някои части на света обаче няма възможности за танцуване с приятели насред някое поле, с бира в ръка и с припяване към музика на живо.
Именно на такова място Дуа Липа и баща Дукаджин Липа искаха да променят това, като поставиха началото на фестивала „Съни Хил“ в родния си град Прищина, Косово – част на света, където малко международни творци са правили турнета.
„Искам да променя реториката на това как хората мислят за Косово и за това, че то е разкъсвано от война“, каза Дуа по-рано тази година. „Когато живеех в Косово, никой от изпълнителите, които исках да видя, не идваше там“.
Дуа е родена в Обединеното кралство, но се премества в Прищина като дете, след като войната в края на 1990-те години причинява над 10 000 жертви, докато Косово се бори за независимост от Сърбия.<
Мистерията и свободата са двете основни неща, които винаги са ме интересували в изкуството. Изкуство, в което няма мистерия, свобода или дух, не може да докосва човешкото сърце. А ние излизаме на сцената точно за сърцето и душата. Това заяви в интервю диригентът Йордан Камджалов часове преди първата среща на новия му музикален спектакъл "Мистерия и свобода" с публиката на Бургас, която предстои тази вечер в Летния театър.
"Мистерия и свобода" е описван като музикална смесица от класика, фолклор и романси, но Камджалов предпочита да определя съчетанието като органична спойка, в която всичко е съчетано по безпрецедентен начин.
"Трудно е да се опише с думи - трябва да се чуе. Има класика от цяла Европа с произведения на Паганини, Вивалди, Сарасате, Брамс. Ще бъдат изпълнени и руски романси, българска фолклорна музика, но също така джаз, суинг. Резултатът
Певицата Кейти Пери ще получи наградата "Авангард" на видео музикалните награди на MTV следващия месец, предаде Асошиейтед прес.
Пери освен това ще пее на церемонията, завръщайки се на сцената й за първи път от 2017 г., когато беше и водеща.
Кейти Пери е носителка на пет видео музикални награди на MTV.
"Кейти е музикална сила и истинска икона на поп културата. Със своята творческа визия, която променя правилата на играта, тя се превърна в глобален феномен и превзе най-големите световни сцени", казаха организаторите.
Сред предишните носители на приза "Авангард" са Шакира, Бионсе, Ники Минаж, Мадона, Джанет Джексън, Дженифър Лопес, Риана и Миси Елиът.
Певицата Тейлър Суифт води по номинации за видео музикалните награди на MTV с 10 на брой, следвана от рапъра Пост Малоун с девет. Отличията ще бъдат раздадени на 11 септември в
Фестивалът на изкуствата „Фриндж“ в Единбург, който е сред най-популярните в Шотландия, започва с повече от 3500 представления, планирани през целия месец, предаде ДПА.
Събитието започва днес, 2 август, и ще продължи до 26 август, като в него участват артисти от 58 държави. Потвърдените представления са 3663, като това е с 346 повече от 3317 мероприятия, посочени в програмата на фестивала, отбелязва ДПА.
За 686 събития плащанията ще се извършват по модела „плати, колкото можеш“, а други 456 ще са безплатни.
„След месеци на планиране от хиляди хора, силно съм развълнувана да приветствам всички с добре дошли на Единбургския фестивал на изкуствата „Фриндж“, каза главният изпълнителен директор Шона Маккарти.
„Искам да изкажа огромни благодарности на всички, които работиха толкова усърдно, за да стигнем дотук, включително на артистите, продуцентите, сл
Събитието с участието на представителните академични ансамбли и състави на АМТИИ, студенти, докторанти и преподаватели, носители на престижни международни награди за изкуство, се отлага за 23 юни, отново на сцената на Античния театър. Останалите събития от фестивалната програма запазват деня и часа си, уточни проф. Караджов.
Фестивалът на изкуствата в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив е предвиден в три дни: 4, 5 и 23 юни, с пет Арт събития, обединени във формата Made at the Academy.
В четвъртата година от своето издание фестивалът ще представи на различни сцени и локации творческия потенциал на студенти и преподаватели, водещи имена в българското съвременно изкуство, представящи пловдивската Арт академия в жанрове опера, мода, класическа музика, джаз, танц, изобразителни и визуални изкуства и фолклор.
От 2021 г. досега Made at the Academy е част от културния календар на Община Пловдив и е носител на престижната награда „Пловдив“ в раздел „Съвременни мултижанрови изкуства“ 2022 като полифонично изграден продукт на творците от всички факултети и специалности на АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“-Пловдив, едно от най-престижните висши учебни заведения по изкуствата в България.
Концерт „Чудният свят на Оперетата“ ще изнесе трупата на Варненската опера днес в Летния театър в града. Диригент е Владимир Бошнаков, режисьор - Александър Мутафчийски.
Оперетата ще се появи пред варненската публика в пълния си блясък с празничен заряд и незабравимите мелодии на най-искрящите бисери от съкровищницата на световната класика като „Царицата на чардаша“, „Графиня Марица“, „Веселата вдовица“, „Страната на усмивките“, „Прилепът“ и други обичани творби, които вълнуват вече много десетилетия своите почитатели, казва режисьорът. По думите му оперетният жанр е приказка за любовта, която трогва понякога до сълзи или предизвиква спонтанни усмивки, но винаги ни завладява с прекрасната си музика и забавните си сюжети.
Оперетните откъси ще бъдат изпълнени от певците Илина Михайлова, Лилия Илиева-Михайлова, Мария Павлова, Жана Костова, Калина Жекова, Рейналдо Дроз, Пл
"Дисни" представи част от предстоящите си проекти на изложението Д23 (D23) в Анахайм, Калифорния, очаровайки феновете с вълнуващи демонстрации, изпълнения на живо, и изненадващи появи на актьори, сред които Дуейн Джонсън, Зоуи Салдана и Джуд Лоу, предаде Асошиейтед прес.
"Светът има нужда да се забавлява може би дори повече от всякога и ние приемаме тази отговорност сериозно", каза главният изпълнителен директор на компанията Боб Айгър.
Една от първите изненади поднесоха Аули`и Кравальо и Дуейн Джонсън, които си партнират в продължението на "Смелата Ваяна". Пред събралите се над 15 000 души в центъра "Хонда", те се представиха с изпълнение на песен, включващо барабанисти и танцьори в костюми в стила на обичания анимационен филм.
Кравальо и Джонсън отново се превъплъщават в познатите им роли от оригинала. Продължението му "Смелата Ваяна 2" ще излезе по
Разказ за Виетнам - страната, далече на изток и после малко на юг, представя във фотоизложба във Варна младата виетнамистка Даяна Иванова, която е преподавател в една от университетските специалности у нас, изучаващи този регион.
Тя посочи, че първото й посещение в азиатската държава е било през 2016 г. Две години по-късно започва магистратура там, като изучава езика, културата, историята и традициите на страната. Така постепенно натрупва и материал за фотопроекта си, който да представи в родната България.
Виетнамското общество все още е по-патриархално от нашето, въпреки че глобализмът му оказва влияние, посочи Иванова.
По думите й хората в тази страна успяват да съчетават модерното с традиционното, избирайки по какъв път да вървят, като се учат от историята си. Има какво да научим от виетнамците, да осъзнаем мъдростта на хората от Изтока
С концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски ще бъде официално открито 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол тази вечер.
На сцената на Амфитеатър „Аполония“ със Симфоничния оркестър на БНР ще се изяви и Светлина Стоянова – мецосопран. Сред музикалните изпълнители, които ще зарадват публиката, са също Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Влади Ампов – Графа, Белослава и много други, отбелязват от екипа.
В програмата на фестивала днес е включено и представлението на Драматичен театър „Адриана Будевска“ „Кралицата на красотата“. Постановката на Боил Банов „Кралицата на красотата. Бившата мис на малкия град“ от Мартин Макдона е в памет на Борислав Чакринов (1961-2024), отбелязват от екипа на „Аполония“.
Форумът, включващ кон
Искам да накарам хората да се усмихват на истории, запечатани в кадри, точно както една хубава песен.
Това каза композиторът Стефан Диомов на своята фотоизложба на открито „Там, някъде на юг…“ пред Културен център „Морско казино“ в Бургас.
В експозицията, която включва 24 фотографии, Маестрото разказва за своите впечатления от пътуванията си до южните Сейшелски острови, Мавриций, Мадагаскар и остров Реюнион през погледа на обектива. Това е десетата поредна изложба на Диомов.
Гледката е толкова красива, виждам само и единствено красиви усмивки, обърна се с благодарност към публиката маестро Стефан Диомов. Преди премиерата на авторския си филм, Диомов разказа за приключенията до африканските острови. Сред историите е за 160-годишната костенурка, живееща на остров Мадагаскар, която Диомов нарича сър Джеймс.
„Личността на Стефан Диомов буди у нас ог