NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Фестивалът „Варненско лято“ посвети дискусия на авангардиста Иван Станев
2844
Калейдоскоп

Фестивалът „Варненско лято“ посвети дискусия на авангардиста Иван Станев

Иван Станев бе един вечен бунтар и авангардист, умеещ да режисира чрез текста. Този портрет на един от големите реформатори на сценичното изкуство у нас бе очертан на дискусионна среща, която се състоя в рамките на 32-рия театрален фестивал „Варненско лято“. В нея участваха Жанет Спасова, която работи със Станев почти във всичките му спектакли и се налага като знакова актриса на Фолксбюне в Берлин; режисьорът Явор Гърдев и културологът проф. Александър Кьосев

| 03 Юни 2024, 12:34 ч.
Фестивалът „Варненско лято“ посвети дискусия на авангардиста Иван Станев
Фестивалът „Варненско лято“ посвети дискусия на авангардиста Иван Станев
Снимка © БТА

Иван Станев бе един вечен бунтар и авангардист, умеещ да режисира чрез текста. Този портрет на един от големите реформатори на сценичното изкуство у нас бе очертан на дискусионна среща, която се състоя в рамките на 32-рия театрален фестивал „Варненско лято“. В нея участваха Жанет Спасова, която работи със Станев почти във всичките му спектакли и се налага като знакова актриса на Фолксбюне в Берлин; режисьорът Явор Гърдев и културологът проф. Александър Кьосев. Водещ бе проф. Камелия Николова. 

Художникът Клеменс Бер ще представи първа самостоятелна изложба у нас. Той развива идеята си за „Призрачни хоризонти“ на три локации в София.

Откриването е на 13 юни, като стартира в галерия „Пунта“, постепенно преминава към галерия „Поста“, а след това и в двора на „Гьоте институт“ - България. 

Експозицията „Призрачни хоризонти“ може да бъде разгледана до 6 юли, съобщават организаторите.

„Призрачни хоризонти“ на Клеменс Бер се разгръща едновременно в галериите Пунта и Поста и в двора на Гьоте-институт в София. Отправна точка на работите, инсталациите и обектите, е идеята за руини, не само като останки от нещо отминало, а и като изкуствена структура („фалшиви руини“), романтизираща миналото“, разказват от екипа. 

Те отбелязват, че при първото си посещение в София художникът е заинтригуван от историята на хотел „Арена ди Сердика“ (срещу „Гьоте инстит

Шанхайската кунцю оперна трупа (Shanghai Kunqu Opera Troupe) гостува в Габрово с пиесата „Среща сред цъфналите праскови“ – разказ за историята на изгубената и несподелена любов, съобщават организаторите. 

Представлението в Габрово е на 8 юли (понеделник), в Дом на културата „Емануил Манолов“.

Кунцю е един от най-старите оперни жанрове в Китай, който има над 600-годишна история и води началото си от династия Мин. По време на династиите Мин и Цин кунцю се превръща в една от най-известните китайски оперни форми и оказва влияние на почти всички останали стилове в страната. Поради това тя се смята за „прародител на редица стилове традиционна китайска опера“.

Музиката в кунцю операта е нежна и мелодична и разполага с богат репертоар. Диалозите са поетични и изтънчени, актьорските движения и жестове - обаятелни, а елементите с бойни изкуства - изумителни. Твърди

Майкъл Кийтън отново влиза в иконичната си роля на пакостливия демон Бийтълджус, заедно с Уинона Райдър и Катрин О‘Хара. Премиерата на „Бийтълджус Бийтълджус“ е на 6 септември, съобщават от „Александра филмс“. Същия ден лентата тръгва и по кината в САЩ.

Към каста се присъединяват Джъстин Теру, Моника Белучи, Уилем Дефо и любимката на феновете от сериала Wednesday – Джена Ортега.

Филмът е продължение на комедийния хорър хит на Тим Бъртън от 1988 г. „Бийтълджус“ (Beetlejuice).  В първата част се разказва за двама наскоро починали младоженци. Те се превръщат в призраци, които обитават старата си къща и призовават духа на ексцентричния британски лорд Бийтълджус, за да изплаши новите обитатели. В продължението героят на Бийтълджус случайно се завръща, за да наруши живо

Ален Делон - легендата на френското и световното кино, несъмнено ще бъде запомнен от поколенията с пронизващите си сини очи и завладяващото си екранно присъствие. Актьорът оставя след себе си наследство от близо 80 филма, сред които "Роко и неговите братя", "Гепардът", "Басейнът", "Самураят", "Двама мъже в града", "Смъртта на един негодник", "Дума на ченге"... Енигматичният Делон обаче има нещо повече от присъствието му на екрана. 

Зад кулисите той води завладяващ и често противоречив живот. От връзките му с някои от най-желаните жени в света до участието му в политическите кръгове, животът му е толкова интригуващ, колкото и героите, в чиито образи се е превъплъщавал.

Какво говорят за Ален Делон по-малко известните факти за живота му?

Бащата на бъдещата кинолегенда е с наполовина френски и наполовина корсикански италиански произх

Manowar ще е първият хедлайнер на Мидалидаре Рок през 2025 година. Това обявиха организаторите по време на първия ден от тазгодишното издание на музикалния фестивал, . 

Групата свири за първи път в България през юли 2007 г. в Каварна, подарявайки на почитателите си изпълнение на националния химн "Мила Родино". Именно това заедно със специално обръщение от името на Manowar с покана за фестивала между 11 и 13 юли 2025 година беше излъчено веднага след изпълненията на един от тазгодишните хедлайнери Accept. 

Преди това тази вечер някои от най-популярните си хитове изпълниха групите HammerFall, Saxon и Delain. Сред участниците утре са Mr. Big и Axel Rudi Pell, а в неделя хедлайнер е Deep Purple. 

Проф. Николова припомни, че на 29 юни Иван Станев щеше да навърши 65 години, ако не ни бе напуснал на 1 декември м.г. Според нея най-нерадостното за него би било всички да харесват представленията му, защото неговият театър, въпреки че изглежда като да не се интересува от зрителя, всъщност цели да го накара да се замисли и да го разтърси най-вече през стратегията на езика. 

Станев е роден във Варна и много неща от града са влезли в характера му, сподели Жанет Спасова. Тя припомни, че той е от семейство Райкови и неговите вуйчовци са основателите на театъра „Щурче“, където бъдещият режисьор се изявява от петгодишен. С трупата пътуват и на Запад, където играят на различни сцени, включително и на фестивала в Авиньон, и той се „просмуква“ с правенето на театър от малък, каза актрисата. На 15 години се разбунтува и напуска „Щурче“ заради неодобрението си към авторитарните методи на ръководителите. Трудно започва и обучението му във ВИТИЗ, където той е в класа на проф. Гриша Островски, но още във втори курс поставя представлението „Пътека за дивеч“, което не се харесва. Завършва задочно, но въпреки че се отдалечава от института, актьорите искат да работят с него и го правят тайно по квартири, разказа Спасова. „В неговия кодекс на артиста етика и естетика бяха едно“, посочи тя и добави, че в тези младежки години Станев е пробвал многожанров прийом, изучавал е Йежи Горотовски и Еуженио Барба и прилагал техните методи на активни физически и гласови упражнения с актьорите по време на репетиции. В спомените на театралите е трупата, която се сформира около Станев в ловешкия театър. За жалост обаче няма запазена документация освен няколко фотографии за поставените там „Любовта на трите портокала“ и „Алхимия на скръбта“, изиграно едва няколко пъти на сцената на Театър „София“, разказа актрисата. 

Ключов момент за кариерата му се явява преводът на „Раната Войцек“ от Хайнер Мюлер. С него той гостува в Германия, където се среща с автора и двамата много си допадат. Започват съвместна работа и след 1988 г. Станев остава там. Работи с Жанет Спасова и със Самуел Финци. Знаменателни са „Представление и наказание“ и „Хермафродитос“ по негови текстове. С „Чайка“ според Камелия Николова той вече има първото сериозно вписване в театралната среда в Германия. Бе отбелязано, че малко неща той прави по чисти драматургични творби, а най-често прилага колажна техника от различни текстове. 

Според Жанест Спасова текстът на Иван Станев е труден на първо четене, но когато актьорът започне да го изговаря, разбира, че в него има един ритъм, който му внушава какво трябва да прави. Текстът на Иван ни режисира всъщност, а може би така е било и в Античния театър, каза актрисата и добави, че режисьорът особено е държал в по-късните си години актьорите сами да се справят и ги е оставял почти без репетиции, както се е случило в постановката „Площад Фантом“. Тя подчерта, че вкарването на чуждестранни артисти на немска сцена през 90-те години не е било правено от никого преди това, било е езиков атентат и шок, а Станев е поел риска като режисьор и продуцент. 

Авторското писателско творчество и преводаческият труд на Иван Станев бяха във фокуса на Явор Гърдев и Александър Кьосев. 

Италианците от Ricchi e Poveri ще имат концерт в София – на 30 ноември в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от BGTSC. 

Шоуто в София проследява над 50-годишната кариера на групата.

Звездният път на Ricchi e Poveri започва в Генуа през 1968 година и в момента продължават да са суперзвезди, сияещи на сцената, посочват организаторите.

Изпълнителите на Sarà perche ti amo, Che sarà, Made in Italy, Se m’innamoro, Mamma Maria, La prima cosa bella, Voulez-vous danser, Ma non tutto la vita и много други печелят неведнъж награди на фестивала „Санремо" и са най-често присъстващите в световните музикални класации италиански изпълнители.  

„След големия успех на „Санремо“ в началото на тази година с песента Ma non tutto la vita ду

Галерия „Париж“ открива новия сезон с изложба от 12 платна на наивиста Стоян Божкилов. Експозицията „Двама“ ще бъде открита на 17 септември и ще продължи до 1 октомври, информират домакините на събитието.

Организаторите разказват, че изложбата се казва „Двама“, тъй като всичките творби на Божкилов показват именно това – любовта между мъжа и жената. „Във всяка една от тях ще срещнем неизменната прегърната двойка, която влюбено крачи през живота. Този свят на слялите се души и тела е винаги цветен, красив, топъл, уютен и много често е кръгъл. Кръгът е символ на вечността, на сливането в едно, там където началото и краят стават безкрайност, защото мъжът и жената се прилепят един към друг и стават една плът в пълния библейски смисъл“, разказват от екипа. 

Стоян Божкилов е роден през 1974 г. в Сандански. Рисува

Светлин Русев и Лия Петрова са новите притежатели на цигулките на проф. Стойка Миланова и проф. Минчо Минчев.

Те получиха ценните инструменти тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“. Събитието се състоя в амфитеатъра в Созопол.  

Сега ще присъствате на нещо, което не се е случвало досега по този начин, каза Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“ и покани министъра на културата Найден Тодоров. Той се обърна към музикантите с „уважаеми диаманти на българското музикално изкуство“. По думите му всеки един от тях е повод да се отиде на концерт, „но заедно всички - това е наистина невиждано“.

Според министъра на културата България винаги се е гордяла и е можела да се гордее със своите музика

Лили Иванова изнесе концерт в Летния театър в Шумен. Той продължи над час и четиридесет минути. Бяха изпълнени някои от най-новите песни на Лили Иванова, както и най-любимите на публиката, като "Детелини", "Камино", "Щурче" и "Ветрове". 

Концертът е част от националното турне на певицата за 2024 година.

С нея на сцената в Шумен бяха шестима музиканти от LI Orchestra: Ангел Дюлгеров, Орлин Цветанов, Огнян Енев, Иван Йорданов-Чери, Росен Ватев и Христо Михалков, както и трио LaTiDa.

В турнето на Лили Иванова след Шумен следват концерти във Варна – на 4 юли, в Бургас – на 6 юли, в Пловдив – на 12 септември, в Стара Загора – на 14 септември, в Плевен – на 16 септември, в Смолян – на 12 октомври, в Кърджали – на 13 октомври, в Пазарджик – на 15 октомври, във Враца – на 18 октомври, в Панагюрище – на 14 ноември, в Кюстендил – на 18 ноември, в Сандански – на 20 ное

Младият актьор Доминик Сеса ще се превъплъти в образа на известния кулинар Антъни Бурдейн (1956-2018) в биографичен филм, озаглавен "Тони", съобщи "Варайъти".

От независимата компания А24 казват, че преговарят с режисьора и сценарист на биографичната лента BlackBerry Мат Джонсън да оглави проекта. 

Сценарият на филма е написан от Лу Хау и Тод Бартълс. 

Миналата година Доминик Сеса беше обявен от "Варайъти" за един от десетимата актьори, за чиито изяви публиката трябва да следи. Сеса направи пробива си с филма "Заседнали", в който си партнираше с Пол Джиамати и Давайн Джой Рандолф. 

Сред предстоящите проекти с участието на Доминик Сеса е и третият филм от поредицата "Зрителна измама". 

Все още не е ясно какъв период от живота на Антъни Бурдейн ще обхваща биографичният филм "Тони". Известният кулинар сложи край на жив

Според Гърдев неговите текстове са нов момент в българската драматургия, при който авторът изследва действената сила на езика и създава собствен слог при писането и превеждането в мерена реч, който не е особено характерен за българския език в този момент. Той смята, че е напълно възможно друг режисьор да постави текст на Иван Станев, но за това е нужен „възпален интерес“, екип и дистанция от произведението. Явор Гърдев сподели, че два пъти е посягал към „Представление и наказание“, но досега не го е реализирал, което не изключва бъдеща възможност. 

Александър Кьосев изрази мнение, че Иван Станев тепърва ще има все по-голямо значение. Той говори за неговата поема „Moonlake”, която е написана на немски и преведена после от автора на български език, а при двата текста има съществени разлики, като българският текст е със 70 стиха по-дълъг и изпъстрен с междуметия, идиоми и звукоподражателни. Той подчерта колко трудно е да пишеш и правиш представление на език, който не ти е роден и изказа мнение, че Станев е владеел немския по един дълбок начин. 

Проф. Николай Йорданов, който присъства на срещата, припомни, че през 90-те години Иван Станев е критикувал както соцдействителността, така и изкривяванията в новото време и припомни, че в един момент е предпочел да се обърне към сюрреализма и е поставил „Дон Жуан в ада“ по Молиер и Батай, както и „История на окото“ по Батай, който е бил показан на фестивала „Варненско лято“. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Неизвестна досега ранна творба на Моцарт е открита в Германия
Неизвестно досега кратко произведение, приписвано на Моцарт и вероятно написано от австрийския композитор в младостта му, е открито в Лайпциг, Германия, съобщиха изследователи, цит ...
В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“
В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“, съобщиха от общинската администрация. Събитията са част от културния календар на общината, а мястото ...
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово. Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната инст ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Калейдоскоп
2844
Калейдоскоп

Фестивалът „Варненско лято“ посвети дискусия на авангардиста Иван Станев

Иван Станев бе един вечен бунтар и авангардист, умеещ да режисира чрез текста.Този портрет на един от големите реформатори на сценичното изкуство у нас бе очертан на дискусионна среща, която се състоя в рамките на 32-рия театрален фестивал „Варненско лято“. В нея участваха Жанет Спасова, която работи със Станев почти във всичките му спектакли и се налага като знакова актриса на Фолксбюне в Берлин; режисьорът Явор Гърдев и културологът проф. Александър Кьосев.

| 03 Юни 2024, 12:34 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Фестивалът „Варненско лято“ посвети дискусия на авангардиста Иван Станев
Фестивалът „Варненско лято“ посвети дискусия на авангардиста Иван Станев
Снимка © БТА

Иван Станев бе един вечен бунтар и авангардист, умеещ да режисира чрез текста. Този портрет на един от големите реформатори на сценичното изкуство у нас бе очертан на дискусионна среща, която се състоя в рамките на 32-рия театрален фестивал „Варненско лято“. В нея участваха Жанет Спасова, която работи със Станев почти във всичките му спектакли и се налага като знакова актриса на Фолксбюне в Берлин; режисьорът Явор Гърдев и културологът проф. Александър Кьосев. Водещ бе проф. Камелия Николова. 

Проф. Николова припомни, че на 29 юни Иван Станев щеше да навърши 65 години, ако не ни бе напуснал на 1 декември м.г. Според нея най-нерадостното за него би било всички да харесват представленията му, защото неговият театър, въпреки че изглежда като да не се интересува от зрителя, всъщност цели да го накара да се замисли и да го разтърси най-вече през стратегията на езика. 

Художникът Клеменс Бер ще представи първа самостоятелна изложба у нас. Той развива идеята си за „Призрачни хоризонти“ на три локации в София.

Откриването е на 13 юни, като стартира в галерия „Пунта“, постепенно преминава към галерия „Поста“, а след това и в двора на „Гьоте институт“ - България. 

Експозицията „Призрачни хоризонти“ може да бъде разгледана до 6 юли, съобщават организаторите.

„Призрачни хоризонти“ на Клеменс Бер се разгръща едновременно в галериите Пунта и Поста и в двора на Гьоте-институт в София. Отправна точка на работите, инсталациите и обектите, е идеята за руини, не само като останки от нещо отминало, а и като изкуствена структура („фалшиви руини“), романтизираща миналото“, разказват от екипа. 

Те отбелязват, че при първото си посещение в София художникът е заинтригуван от историята на хотел „Арена ди Сердика“ (срещу „Гьоте инстит

Шанхайската кунцю оперна трупа (Shanghai Kunqu Opera Troupe) гостува в Габрово с пиесата „Среща сред цъфналите праскови“ – разказ за историята на изгубената и несподелена любов, съобщават организаторите. 

Представлението в Габрово е на 8 юли (понеделник), в Дом на културата „Емануил Манолов“.

Кунцю е един от най-старите оперни жанрове в Китай, който има над 600-годишна история и води началото си от династия Мин. По време на династиите Мин и Цин кунцю се превръща в една от най-известните китайски оперни форми и оказва влияние на почти всички останали стилове в страната. Поради това тя се смята за „прародител на редица стилове традиционна китайска опера“.

Музиката в кунцю операта е нежна и мелодична и разполага с богат репертоар. Диалозите са поетични и изтънчени, актьорските движения и жестове - обаятелни, а елементите с бойни изкуства - изумителни. Твърди

Майкъл Кийтън отново влиза в иконичната си роля на пакостливия демон Бийтълджус, заедно с Уинона Райдър и Катрин О‘Хара. Премиерата на „Бийтълджус Бийтълджус“ е на 6 септември, съобщават от „Александра филмс“. Същия ден лентата тръгва и по кината в САЩ.

Към каста се присъединяват Джъстин Теру, Моника Белучи, Уилем Дефо и любимката на феновете от сериала Wednesday – Джена Ортега.

Филмът е продължение на комедийния хорър хит на Тим Бъртън от 1988 г. „Бийтълджус“ (Beetlejuice).  В първата част се разказва за двама наскоро починали младоженци. Те се превръщат в призраци, които обитават старата си къща и призовават духа на ексцентричния британски лорд Бийтълджус, за да изплаши новите обитатели. В продължението героят на Бийтълджус случайно се завръща, за да наруши живо

Ален Делон - легендата на френското и световното кино, несъмнено ще бъде запомнен от поколенията с пронизващите си сини очи и завладяващото си екранно присъствие. Актьорът оставя след себе си наследство от близо 80 филма, сред които "Роко и неговите братя", "Гепардът", "Басейнът", "Самураят", "Двама мъже в града", "Смъртта на един негодник", "Дума на ченге"... Енигматичният Делон обаче има нещо повече от присъствието му на екрана. 

Зад кулисите той води завладяващ и често противоречив живот. От връзките му с някои от най-желаните жени в света до участието му в политическите кръгове, животът му е толкова интригуващ, колкото и героите, в чиито образи се е превъплъщавал.

Какво говорят за Ален Делон по-малко известните факти за живота му?

Бащата на бъдещата кинолегенда е с наполовина френски и наполовина корсикански италиански произх

Manowar ще е първият хедлайнер на Мидалидаре Рок през 2025 година. Това обявиха организаторите по време на първия ден от тазгодишното издание на музикалния фестивал, . 

Групата свири за първи път в България през юли 2007 г. в Каварна, подарявайки на почитателите си изпълнение на националния химн "Мила Родино". Именно това заедно със специално обръщение от името на Manowar с покана за фестивала между 11 и 13 юли 2025 година беше излъчено веднага след изпълненията на един от тазгодишните хедлайнери Accept. 

Преди това тази вечер някои от най-популярните си хитове изпълниха групите HammerFall, Saxon и Delain. Сред участниците утре са Mr. Big и Axel Rudi Pell, а в неделя хедлайнер е Deep Purple. 

Станев е роден във Варна и много неща от града са влезли в характера му, сподели Жанет Спасова. Тя припомни, че той е от семейство Райкови и неговите вуйчовци са основателите на театъра „Щурче“, където бъдещият режисьор се изявява от петгодишен. С трупата пътуват и на Запад, където играят на различни сцени, включително и на фестивала в Авиньон, и той се „просмуква“ с правенето на театър от малък, каза актрисата. На 15 години се разбунтува и напуска „Щурче“ заради неодобрението си към авторитарните методи на ръководителите. Трудно започва и обучението му във ВИТИЗ, където той е в класа на проф. Гриша Островски, но още във втори курс поставя представлението „Пътека за дивеч“, което не се харесва. Завършва задочно, но въпреки че се отдалечава от института, актьорите искат да работят с него и го правят тайно по квартири, разказа Спасова. „В неговия кодекс на артиста етика и естетика бяха едно“, посочи тя и добави, че в тези младежки години Станев е пробвал многожанров прийом, изучавал е Йежи Горотовски и Еуженио Барба и прилагал техните методи на активни физически и гласови упражнения с актьорите по време на репетиции. В спомените на театралите е трупата, която се сформира около Станев в ловешкия театър. За жалост обаче няма запазена документация освен няколко фотографии за поставените там „Любовта на трите портокала“ и „Алхимия на скръбта“, изиграно едва няколко пъти на сцената на Театър „София“, разказа актрисата. 

Ключов момент за кариерата му се явява преводът на „Раната Войцек“ от Хайнер Мюлер. С него той гостува в Германия, където се среща с автора и двамата много си допадат. Започват съвместна работа и след 1988 г. Станев остава там. Работи с Жанет Спасова и със Самуел Финци. Знаменателни са „Представление и наказание“ и „Хермафродитос“ по негови текстове. С „Чайка“ според Камелия Николова той вече има първото сериозно вписване в театралната среда в Германия. Бе отбелязано, че малко неща той прави по чисти драматургични творби, а най-често прилага колажна техника от различни текстове. 

Италианците от Ricchi e Poveri ще имат концерт в София – на 30 ноември в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от BGTSC. 

Шоуто в София проследява над 50-годишната кариера на групата.

Звездният път на Ricchi e Poveri започва в Генуа през 1968 година и в момента продължават да са суперзвезди, сияещи на сцената, посочват организаторите.

Изпълнителите на Sarà perche ti amo, Che sarà, Made in Italy, Se m’innamoro, Mamma Maria, La prima cosa bella, Voulez-vous danser, Ma non tutto la vita и много други печелят неведнъж награди на фестивала „Санремо" и са най-често присъстващите в световните музикални класации италиански изпълнители.  

„След големия успех на „Санремо“ в началото на тази година с песента Ma non tutto la vita ду

Галерия „Париж“ открива новия сезон с изложба от 12 платна на наивиста Стоян Божкилов. Експозицията „Двама“ ще бъде открита на 17 септември и ще продължи до 1 октомври, информират домакините на събитието.

Организаторите разказват, че изложбата се казва „Двама“, тъй като всичките творби на Божкилов показват именно това – любовта между мъжа и жената. „Във всяка една от тях ще срещнем неизменната прегърната двойка, която влюбено крачи през живота. Този свят на слялите се души и тела е винаги цветен, красив, топъл, уютен и много често е кръгъл. Кръгът е символ на вечността, на сливането в едно, там където началото и краят стават безкрайност, защото мъжът и жената се прилепят един към друг и стават една плът в пълния библейски смисъл“, разказват от екипа. 

Стоян Божкилов е роден през 1974 г. в Сандански. Рисува

Светлин Русев и Лия Петрова са новите притежатели на цигулките на проф. Стойка Миланова и проф. Минчо Минчев.

Те получиха ценните инструменти тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“. Събитието се състоя в амфитеатъра в Созопол.  

Сега ще присъствате на нещо, което не се е случвало досега по този начин, каза Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“ и покани министъра на културата Найден Тодоров. Той се обърна към музикантите с „уважаеми диаманти на българското музикално изкуство“. По думите му всеки един от тях е повод да се отиде на концерт, „но заедно всички - това е наистина невиждано“.

Според министъра на културата България винаги се е гордяла и е можела да се гордее със своите музика

Лили Иванова изнесе концерт в Летния театър в Шумен. Той продължи над час и четиридесет минути. Бяха изпълнени някои от най-новите песни на Лили Иванова, както и най-любимите на публиката, като "Детелини", "Камино", "Щурче" и "Ветрове". 

Концертът е част от националното турне на певицата за 2024 година.

С нея на сцената в Шумен бяха шестима музиканти от LI Orchestra: Ангел Дюлгеров, Орлин Цветанов, Огнян Енев, Иван Йорданов-Чери, Росен Ватев и Христо Михалков, както и трио LaTiDa.

В турнето на Лили Иванова след Шумен следват концерти във Варна – на 4 юли, в Бургас – на 6 юли, в Пловдив – на 12 септември, в Стара Загора – на 14 септември, в Плевен – на 16 септември, в Смолян – на 12 октомври, в Кърджали – на 13 октомври, в Пазарджик – на 15 октомври, във Враца – на 18 октомври, в Панагюрище – на 14 ноември, в Кюстендил – на 18 ноември, в Сандански – на 20 ное

Младият актьор Доминик Сеса ще се превъплъти в образа на известния кулинар Антъни Бурдейн (1956-2018) в биографичен филм, озаглавен "Тони", съобщи "Варайъти".

От независимата компания А24 казват, че преговарят с режисьора и сценарист на биографичната лента BlackBerry Мат Джонсън да оглави проекта. 

Сценарият на филма е написан от Лу Хау и Тод Бартълс. 

Миналата година Доминик Сеса беше обявен от "Варайъти" за един от десетимата актьори, за чиито изяви публиката трябва да следи. Сеса направи пробива си с филма "Заседнали", в който си партнираше с Пол Джиамати и Давайн Джой Рандолф. 

Сред предстоящите проекти с участието на Доминик Сеса е и третият филм от поредицата "Зрителна измама". 

Все още не е ясно какъв период от живота на Антъни Бурдейн ще обхваща биографичният филм "Тони". Известният кулинар сложи край на жив

Според Жанест Спасова текстът на Иван Станев е труден на първо четене, но когато актьорът започне да го изговаря, разбира, че в него има един ритъм, който му внушава какво трябва да прави. Текстът на Иван ни режисира всъщност, а може би така е било и в Античния театър, каза актрисата и добави, че режисьорът особено е държал в по-късните си години актьорите сами да се справят и ги е оставял почти без репетиции, както се е случило в постановката „Площад Фантом“. Тя подчерта, че вкарването на чуждестранни артисти на немска сцена през 90-те години не е било правено от никого преди това, било е езиков атентат и шок, а Станев е поел риска като режисьор и продуцент. 

Авторското писателско творчество и преводаческият труд на Иван Станев бяха във фокуса на Явор Гърдев и Александър Кьосев. 

Според Гърдев неговите текстове са нов момент в българската драматургия, при който авторът изследва действената сила на езика и създава собствен слог при писането и превеждането в мерена реч, който не е особено характерен за българския език в този момент. Той смята, че е напълно възможно друг режисьор да постави текст на Иван Станев, но за това е нужен „възпален интерес“, екип и дистанция от произведението. Явор Гърдев сподели, че два пъти е посягал към „Представление и наказание“, но досега не го е реализирал, което не изключва бъдеща възможност. 

Александър Кьосев изрази мнение, че Иван Станев тепърва ще има все по-голямо значение. Той говори за неговата поема „Moonlake”, която е написана на немски и преведена после от автора на български език, а при двата текста има съществени разлики, като българският текст е със 70 стиха по-дълъг и изпъстрен с междуметия, идиоми и звукоподражателни. Той подчерта колко трудно е да пишеш и правиш представление на език, който не ти е роден и изказа мнение, че Станев е владеел немския по един дълбок начин. 

Проф. Николай Йорданов, който присъства на срещата, припомни, че през 90-те години Иван Станев е критикувал както соцдействителността, така и изкривяванията в новото време и припомни, че в един момент е предпочел да се обърне към сюрреализма и е поставил „Дон Жуан в ада“ по Молиер и Батай, както и „История на окото“ по Батай, който е бил показан на фестивала „Варненско лято“. 

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Неизвестна досега ранна творба на Моцарт е открита в Германия
В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.