NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Творчески отражения Проф. Кирил Божков: Винаги съм се прекланял на старите майстори и съм се опитвал да не остана глух и сляп за съвременното изкуство
2963
Творчески отражения

Проф. Кирил Божков: Винаги съм се прекланял на старите майстори и съм се опитвал да не остана глух и сляп за съвременното изкуство

Всеки художник е уникален по неповторим начин. Картините, които представям, по един или друг начин тълкуват въпроси, различни гледни точки и философски разбирания. Думите на проф. Кирил Божков цитират от музей-галерия „Анел“, където от 4 до 23 юни ще бъде представена негова юбилейна изложба

| 02 Юни 2024, 16:18 ч.
Проф. Кирил Божков: Винаги съм се прекланял на старите майстори и съм се опитвал да не остана глух и сляп за съвременното изкуство
Проф. Кирил Божков: Винаги съм се прекланял на старите майстори и съм се опитвал да не остана глух и сляп за съвременното изкуство
Снимка © Организаторите

Всеки художник е уникален по неповторим начин. Картините, които представям, по един или друг начин тълкуват въпроси, различни гледни точки и философски разбирания. 

От днес в Кнежа започва двудневният фестивал "Джаз в парка", който тази година е и с международно участие. Той обединява изпълнения на четири джаз формации, творчески работилници за деца и младежи, арт базар на традиционни занаяти и изкуства, съпътстващи концертни програми, джем сешън и изложба на местни художници, които са част и от програмата на панаирните дни на Кнежа. 

Идеята за създаване на джаз фестивал в Кнежа се роди, след като от 2008 г. проведохме девет издания на фестивал за аматьорски театър. На всяко издание през всичките девет години имаше съпътстващи прояви – джаз концерти, разказа директорът на "Джаз в парка" и секретар на Народно читалище "Борба 1869" Искра Цанкова. 

"През този период на различни сцени и пространства в града преминаха почти всички от известните лица на джаза в България. Така се създаде една културна традиция в града ни

Международната плакатна акция „Контакт“ е част от тазгодишното издание на „Алея на славата“.

Експозицията е разположена на площад „Славейков“ и ще остане там до 30 септември, съобщават организаторите.

„Контакт“ е плакатна акция, посветена на 30-та годишнина на Международното триенале на сценичния плакат. Тя „съживява“ проект, започнал преди десет години, за да го обогати с нови произведения на автори от цял свят, чиито плакати са израз на възможните и невъзможни контакти и на идеята, че всички сме свързани“, разказват от екипа. 

По думите им локацията е средищна за нашия град и чрез нея триеналето отстоява възгледа, че мястото на плаката е в откритата обитаема среда, превръщайки един от знаковите столични площади в ярка и ефектна галерия на открито.

Сред участниците в акцията са какт

Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и свирене във Велико Търново.

Проектът на Сдружение “Клубът“ е финансиран по програма „Култура“ на Община Велико Търново, съобщи Елена Стоева от управителния съвет на сдружението.

Петя Танева, Камелия Кондова и Благородна Танева ръководиха курсовете в читалище "Надежда".

Близо десет художници се включиха в класа на Петя Танева - майстор на акварела, специалист по дизайн и художествена фотография. Всеки художник има стил, създаден с много часове работа, а това да го покажеш на други, които се занимават с акварел, за да продължат тези техники и да се развиват във времето, е необходимост, коментира Петя Танева.

„В моя случай това не е его, а именно необходимост да предам това, което аз самата съм научила, като обучаем в майсторски класове. Всъщност в то

Тази вечер на камерната сцена в Народния театър ще се изиграе 200-ото представление на спектакъла „Духът на поета“ от Стефан Цанев на режисьора Маргарита Младенова. 

По случай юбилея театърът разпространи кратко видео с интервюта на част от екипа, съобшават от трупата. 

Спектакълът представя драматична историческа мистификация, едновременно за миналото и настоящето, която ни отвежда в София през ужким 1892 г. и ни показва как някогашните борци за свобода се превръщат в диктатори – без да правят преврати, с официалното съгласие на народа и с всички лостове на демокрацията. Един сън на Стефан Стамболов, в който със Захарий Стоянов трябва да решат какво да правят с внезапно появилия се „поет от корицата на Читанката“. Бившите апостоли и настоящи властници са изправени пред най-тежкия избор: какво

С изложба на 20 съвременни художници и скулптури от света се открива столичната галерия „Риволи“. Първата експозиция в новото пространство е озаглавена „Началото“, съобщават от екипа.

„Тази изложба е не само празник на модерното изкуство, но и на разнообразието от стилове и творчески подходи“, разказват домакините. Сред авторите, чиито творби ще бъдат изложени, са Тилман (Tilman), Ксавие ван Уелсен (Xavier van Walsen), Гунар Зил (Gunnar Zil), Бразо (Brazo), Касай Масана (Kasai Masana), Питър Робърт Кейл, Норман Геко (Norman Gekko).

От екипа на галерия „Риволи“ разказват, че идеята за нейното откриване се ражда от любовта на нейния създател към модерното изкуство - лекаря д-р Николай Болтаджиев. „Подборът отразява различни съвременни стилове и открива поглед към най-актуалните посоки в изобразителното изкуство“

Думите на проф. Кирил Божков цитират от музей-галерия „Анел“, където от 4 до 23 юни ще бъде представена негова юбилейна изложба.

Винаги съм се прекланял и възхищавал на „старите майстори“, но и винаги съм се опитвал да не остана глух и сляп за съвременното изкуство, казва още Кирил Божков. 

На 15 май той отбеляза своята 60-годишнина.

Проектът, наречен „Дългите спомени за краткия миг“, включваща творби от 1991 до 2023 г.

„Експозицията разкрива виртуозното изкуство на Божков с богати асоциации и символи. Неговите картини съчетават историята и съвремието, изследвани и в доктората му „Нови параметри на представата за виртуозност във фигуралната живопис през XX век“. Божков използва постконцептуален подход, като интегрира глобалния свят на информационната мрежа и понятията за време в своето изкуство, подчертавайки важността на посланията и тяхната концептуална интерпретация“, коментира кураторът Пламена Димитрова-Рачева.

Музикантите от група „Колдплей“ са поредните, които се разделиха с мениджъра си след съдебен процес. Това се случи и на Тейлър Суифт и Кеша, а в миналото на „Секс пистълс“, сред много други.

Миналата седмица „Колдплей“ се споразумяха с мениджъра си Дейв Холмс по заведеното от него дело и своя насрещен иск, за да избегнат публичност, съобщи британската преса. Дейв Холмс беше мениджър на групата 22 години, но когато изтече договорът им през 2022 г., музикантите не го подновиха. Той заведе дело за неизплатени комисиони през август 2023 г., а те отговориха през октомври с насрещен иск за 14 милиона британски лири.

Приключването на спора струва на „Колдплей“ седемцифрена сума, твърди в. „Сън“, като се позовава на съдебни документи.

Холмс претендираше, че не му е платена комисиона за приноса му към неиздадените 10-и и 11-и албум на групата, по които той е имал много

Промоутърската компания Fest Team анонсира подписването на предварителен договор за придобиване на Charmenko (включително – Charm Music и Charmworks), източноевропейския промоутър, агенция за ангажиране на световноизвестни артисти за концерти и фестивали, популярна с богатия си опит, широка мрежа от контакти и собствено портфолио с изпълнители.

Този стратегически ход е изключително важна стъпка в стратегията за растеж на Fest Team, чиято цел е да затвърди регионалното си присъствие и да разшири дейността си в Източна Европа, Балканите, Турция, балтийските държави. Очаква се окончателният договор да бъде финализиран по-късно това лято, съобщават от Fest Team.

„Придобиването на Charmenko е трансформираща възможност за Fest Team. За нас е привилегия да се обединим с популярна и уважавана компания в музикалната индустрия к

Корейският мултиинструментален дует Olot ще има поредица от концерти в страната, съобщават организаторите от Jam On The River

На 13 септември музикантите гостуват в галерия „УниАрт“, София, на 15 септември – в Троян, на 17 септември – в Широка лъка, и на 18 септември – в Пловдив

Събитието в столицата е част от международния фестивал „Софийски музикални седмици“.

Създаден през 2020 г., Olot се състои от Хангил Ким (изпълнител на пири/кенгхуан) и Сонгьонг Ю (изпълнител на хегум/янгум). Името на дуета произлиза от корейската дума olot-i, която означава напълно или цялостно, отразявайки стремежа на артистите да предадат музиката в най-чистата й форма. Те

Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди днес лауреатите в 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ия конкурс по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“. 

Церемонията по връчване на наградите от традиционните конкурси за деца и юноши от българските общности в чужбина се проведе днес в Националния дворец на децата в София.  

По думите на водещата Йоанна Драгнева конкурсите са част от инициативите за популяризиране на българския език и култура сред нашите сънародници зад граница. 

„Конкурсите имат за цел да стимулират изучаването и опознаването на богатото ни културно наследство, както и да насърчат чувството за национална идентичност сред младите българи, живеещи извън пределите на родината ни“, каза тя. 

Аз съм част от тези конкурси в последните 25 години

Пернишката художничка Радослава Манова - Раде е одобрена за участие в международна изложба, посветена на темата за човешките права и достойнство в Италия. Това съобщи тя. Проявата се провежда за осемнайсти път от CreActivity SRL Fondazione Campana dei Caduti In collaboration. 

Официален партньор на изявата е ЮНЕСКО.  

Официалното откриване на експозицията е на 8 юни т.г. в гр. Роверето, а картините ще могат да се разгледат до 8 октомври. 

Мотото на изложбата е "163 художници говорят за правото на достоен живот за всички хора по света".
 
Свои работи ще покажат творци от 32 страни, сред които Белгия, Бразилия, Канада, САЩ, Япония, Чехия, Китай, Франция, Германия, Италия, Португалия, Испания, Гърция, Полша, Колумбия, Венецуела, Сърбия и др.  

България ще е представена от Манова с масленото платно "В заедност приютени" с размери

„В живота непрекъснато се сблъскваме с различни стилове и „-изми“ в изкуството на 20-и и 21-ви век, които могат да съществуват заедно в творбите на съвременните творци. Живописта на Кирил Божков не прави изключение. Неговите големи платна наподобяват огромни плазмени екрани в места с активна комуникация и трафик, или съвременно изкуство в просторни музейни салони като галерия „Анел“. В изложбата са представени 60 творби, колкото са годините на художника, обединени около най-мащабната му картина „Животът“ от 2015 г. – апотеоз на творческия му мироглед, включваща 4444 фигури в четири земни и неземни светове, разкриващи загадката на човешкия живот“, допълва куратотът. 

„От ранните си произведения през 1991 г. досега, Кирил Божков създава фигуративна живопис с реалистични елементи, повлиян от асоциативни направления и сюрреализма. Неговите платна с приказен фантазен свят носят названия като „Оазис“, „Шехерезада“, „Сън“, „Участ“, „Сбогуване“, „Грехът“, впечатлявайки със свободата на изразяване. Художникът умело разширява артистичните си прийоми, използвайки похвати от поп арта, концептуалното изкуство и сюрреализма. Композициите му отразяват психологическата реалност на живота му, наситени с метафорични и асоциативни внушения. Произведения като „Фауна 1 и 2“ и „Дългият спомен от краткия миг“ са мисловни картини, инспирирани от личния му свят и от изкуството на Караваджо и ренесансовите майстори. Божков формира уникален стил, който съчетава проникновени психологически образи, наративни и химерични пространства, неочаквани метаморфози и драматични контрапункти на динамика и статика“, казва още Пламена Димитрова-Рачева..

Картините „Дежа вю“, „Юбилей“, „Четири жени и седем мъже“ от 2018 г., както и „Есента, есента“, „Романтичен портрет“, „Гениоти в зала с огледала“, „Аз съм спомен“, „Притча за нещата“ от 2020 г. са създадени по време на пандемията. Те са големи формати, в които цветовете и фигурите оживяват магично, придобивайки метафизично и духовно въздействие, сходно с религиозното изкуство, посочва кураторът. В този период, Божков включва и сцени от ежедневието си – ярки и цветни интерпретации на градския живот като „Кафене“, „Разходка“, „Семейство“, „Улица 1 и 2“, „Сватба“, както и лирични образи като „Майка“, „Балерина“, „Момиче“. Те са портрети на отчуждение, подтиснати инстинкти и несподелени чувства.

По думите на Пламена Димитрова-Рачева големите живописни композиции на Божков са експресивни и свободни, с емоция и енергия, видими в цветовете и формите. Намесата на геометрични и стилизирани елементи, реално и абстрактно, създава нови авторски фигурации. Картините „Ритуал“, „Спомени на душата“, „Разходка“, „Мъжът и неговият меч“, „Танц“ демонстрират майсторска живопис с тонални плоскости, фини преходи и контрасти, създадени с артистичен замах. Божков импровизира с четката, създавайки зигзаги, радиали, спирали, вертикали и хоризонтали, балансирайки експресивните петна и линии.

Проф. д-р Кирил Божков е роден в Нови хан. Завършва специалност „Стенопис“ в НХА през 1991 г., а от 1994 г. преподава живопис. От 2024 г. ръководи катедра „Живопис“ в академията. Член е на Съюза на българските художници от 1997 г. Автор е на дисертацията „Нови параметри на представата за виртуозност във фигуралната живопис през XX век“.

Участвал е в над 250 групови изложби и има над 60 самостоятелни изложби. Награден е с повече от 10 най-високите награди за акварел в международни изложби по цял свят, някои от които са първа награда на Международния акварелен фестивал в Кордоба, Испания (2023), златна награда на Международното акварелно биенале в Хамянг, Корея (2021), първа награда на Биеналето на акварела Kipus в Боливия (2019), победа в интернационалната категория на Акварелното биенале в Куала Лумпур, Малайзия (2018), първо място за портрет на Акварелното биенале в Тирана (2017), награда на IWS България за принос в акварелното изкуство на Триеналето във Варна (2016).

Творби на Кирил Божков се намират в Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия, Народното събрание, Министерството на финансите и много обществени и частни колекции по света.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фонд ...
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов&l ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин, след като съдия отхвърли предложението на хип-хоп магната да бъде пуснат под домашен арест, предаде Асош ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 03:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Творчески отражения
2963
Творчески отражения

Проф. Кирил Божков: Винаги съм се прекланял на старите майстори и съм се опитвал да не остана глух и сляп за съвременното изкуство

Всеки художник е уникален по неповторим начин. Картините, които представям, по един или друг начин тълкуват въпроси, различни гледни точки и философски разбирания. Думите на проф. Кирил Божков цитират от музей-галерия „Анел“, където от 4 до 23 юни ще бъде представена негова юбилейна изложба.

| 02 Юни 2024, 16:18 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Проф. Кирил Божков: Винаги съм се прекланял на старите майстори и съм се опитвал да не остана глух и сляп за съвременното изкуство
Проф. Кирил Божков: Винаги съм се прекланял на старите майстори и съм се опитвал да не остана глух и сляп за съвременното изкуство
Снимка © Организаторите

Всеки художник е уникален по неповторим начин. Картините, които представям, по един или друг начин тълкуват въпроси, различни гледни точки и философски разбирания. 

Думите на проф. Кирил Божков цитират от музей-галерия „Анел“, където от 4 до 23 юни ще бъде представена негова юбилейна изложба.

От днес в Кнежа започва двудневният фестивал "Джаз в парка", който тази година е и с международно участие. Той обединява изпълнения на четири джаз формации, творчески работилници за деца и младежи, арт базар на традиционни занаяти и изкуства, съпътстващи концертни програми, джем сешън и изложба на местни художници, които са част и от програмата на панаирните дни на Кнежа. 

Идеята за създаване на джаз фестивал в Кнежа се роди, след като от 2008 г. проведохме девет издания на фестивал за аматьорски театър. На всяко издание през всичките девет години имаше съпътстващи прояви – джаз концерти, разказа директорът на "Джаз в парка" и секретар на Народно читалище "Борба 1869" Искра Цанкова. 

"През този период на различни сцени и пространства в града преминаха почти всички от известните лица на джаза в България. Така се създаде една културна традиция в града ни

Международната плакатна акция „Контакт“ е част от тазгодишното издание на „Алея на славата“.

Експозицията е разположена на площад „Славейков“ и ще остане там до 30 септември, съобщават организаторите.

„Контакт“ е плакатна акция, посветена на 30-та годишнина на Международното триенале на сценичния плакат. Тя „съживява“ проект, започнал преди десет години, за да го обогати с нови произведения на автори от цял свят, чиито плакати са израз на възможните и невъзможни контакти и на идеята, че всички сме свързани“, разказват от екипа. 

По думите им локацията е средищна за нашия град и чрез нея триеналето отстоява възгледа, че мястото на плаката е в откритата обитаема среда, превръщайки един от знаковите столични площади в ярка и ефектна галерия на открито.

Сред участниците в акцията са какт

Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и свирене във Велико Търново.

Проектът на Сдружение “Клубът“ е финансиран по програма „Култура“ на Община Велико Търново, съобщи Елена Стоева от управителния съвет на сдружението.

Петя Танева, Камелия Кондова и Благородна Танева ръководиха курсовете в читалище "Надежда".

Близо десет художници се включиха в класа на Петя Танева - майстор на акварела, специалист по дизайн и художествена фотография. Всеки художник има стил, създаден с много часове работа, а това да го покажеш на други, които се занимават с акварел, за да продължат тези техники и да се развиват във времето, е необходимост, коментира Петя Танева.

„В моя случай това не е его, а именно необходимост да предам това, което аз самата съм научила, като обучаем в майсторски класове. Всъщност в то

Тази вечер на камерната сцена в Народния театър ще се изиграе 200-ото представление на спектакъла „Духът на поета“ от Стефан Цанев на режисьора Маргарита Младенова. 

По случай юбилея театърът разпространи кратко видео с интервюта на част от екипа, съобшават от трупата. 

Спектакълът представя драматична историческа мистификация, едновременно за миналото и настоящето, която ни отвежда в София през ужким 1892 г. и ни показва как някогашните борци за свобода се превръщат в диктатори – без да правят преврати, с официалното съгласие на народа и с всички лостове на демокрацията. Един сън на Стефан Стамболов, в който със Захарий Стоянов трябва да решат какво да правят с внезапно появилия се „поет от корицата на Читанката“. Бившите апостоли и настоящи властници са изправени пред най-тежкия избор: какво

С изложба на 20 съвременни художници и скулптури от света се открива столичната галерия „Риволи“. Първата експозиция в новото пространство е озаглавена „Началото“, съобщават от екипа.

„Тази изложба е не само празник на модерното изкуство, но и на разнообразието от стилове и творчески подходи“, разказват домакините. Сред авторите, чиито творби ще бъдат изложени, са Тилман (Tilman), Ксавие ван Уелсен (Xavier van Walsen), Гунар Зил (Gunnar Zil), Бразо (Brazo), Касай Масана (Kasai Masana), Питър Робърт Кейл, Норман Геко (Norman Gekko).

От екипа на галерия „Риволи“ разказват, че идеята за нейното откриване се ражда от любовта на нейния създател към модерното изкуство - лекаря д-р Николай Болтаджиев. „Подборът отразява различни съвременни стилове и открива поглед към най-актуалните посоки в изобразителното изкуство“

Винаги съм се прекланял и възхищавал на „старите майстори“, но и винаги съм се опитвал да не остана глух и сляп за съвременното изкуство, казва още Кирил Божков. 

На 15 май той отбеляза своята 60-годишнина.

Музикантите от група „Колдплей“ са поредните, които се разделиха с мениджъра си след съдебен процес. Това се случи и на Тейлър Суифт и Кеша, а в миналото на „Секс пистълс“, сред много други.

Миналата седмица „Колдплей“ се споразумяха с мениджъра си Дейв Холмс по заведеното от него дело и своя насрещен иск, за да избегнат публичност, съобщи британската преса. Дейв Холмс беше мениджър на групата 22 години, но когато изтече договорът им през 2022 г., музикантите не го подновиха. Той заведе дело за неизплатени комисиони през август 2023 г., а те отговориха през октомври с насрещен иск за 14 милиона британски лири.

Приключването на спора струва на „Колдплей“ седемцифрена сума, твърди в. „Сън“, като се позовава на съдебни документи.

Холмс претендираше, че не му е платена комисиона за приноса му към неиздадените 10-и и 11-и албум на групата, по които той е имал много

Промоутърската компания Fest Team анонсира подписването на предварителен договор за придобиване на Charmenko (включително – Charm Music и Charmworks), източноевропейския промоутър, агенция за ангажиране на световноизвестни артисти за концерти и фестивали, популярна с богатия си опит, широка мрежа от контакти и собствено портфолио с изпълнители.

Този стратегически ход е изключително важна стъпка в стратегията за растеж на Fest Team, чиято цел е да затвърди регионалното си присъствие и да разшири дейността си в Източна Европа, Балканите, Турция, балтийските държави. Очаква се окончателният договор да бъде финализиран по-късно това лято, съобщават от Fest Team.

„Придобиването на Charmenko е трансформираща възможност за Fest Team. За нас е привилегия да се обединим с популярна и уважавана компания в музикалната индустрия к

Корейският мултиинструментален дует Olot ще има поредица от концерти в страната, съобщават организаторите от Jam On The River

На 13 септември музикантите гостуват в галерия „УниАрт“, София, на 15 септември – в Троян, на 17 септември – в Широка лъка, и на 18 септември – в Пловдив

Събитието в столицата е част от международния фестивал „Софийски музикални седмици“.

Създаден през 2020 г., Olot се състои от Хангил Ким (изпълнител на пири/кенгхуан) и Сонгьонг Ю (изпълнител на хегум/янгум). Името на дуета произлиза от корейската дума olot-i, която означава напълно или цялостно, отразявайки стремежа на артистите да предадат музиката в най-чистата й форма. Те

Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди днес лауреатите в 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ия конкурс по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“. 

Церемонията по връчване на наградите от традиционните конкурси за деца и юноши от българските общности в чужбина се проведе днес в Националния дворец на децата в София.  

По думите на водещата Йоанна Драгнева конкурсите са част от инициативите за популяризиране на българския език и култура сред нашите сънародници зад граница. 

„Конкурсите имат за цел да стимулират изучаването и опознаването на богатото ни културно наследство, както и да насърчат чувството за национална идентичност сред младите българи, живеещи извън пределите на родината ни“, каза тя. 

Аз съм част от тези конкурси в последните 25 години

Пернишката художничка Радослава Манова - Раде е одобрена за участие в международна изложба, посветена на темата за човешките права и достойнство в Италия. Това съобщи тя. Проявата се провежда за осемнайсти път от CreActivity SRL Fondazione Campana dei Caduti In collaboration. 

Официален партньор на изявата е ЮНЕСКО.  

Официалното откриване на експозицията е на 8 юни т.г. в гр. Роверето, а картините ще могат да се разгледат до 8 октомври. 

Мотото на изложбата е "163 художници говорят за правото на достоен живот за всички хора по света".
 
Свои работи ще покажат творци от 32 страни, сред които Белгия, Бразилия, Канада, САЩ, Япония, Чехия, Китай, Франция, Германия, Италия, Португалия, Испания, Гърция, Полша, Колумбия, Венецуела, Сърбия и др.  

България ще е представена от Манова с масленото платно "В заедност приютени" с размери

Проектът, наречен „Дългите спомени за краткия миг“, включваща творби от 1991 до 2023 г.

„Експозицията разкрива виртуозното изкуство на Божков с богати асоциации и символи. Неговите картини съчетават историята и съвремието, изследвани и в доктората му „Нови параметри на представата за виртуозност във фигуралната живопис през XX век“. Божков използва постконцептуален подход, като интегрира глобалния свят на информационната мрежа и понятията за време в своето изкуство, подчертавайки важността на посланията и тяхната концептуална интерпретация“, коментира кураторът Пламена Димитрова-Рачева.

„В живота непрекъснато се сблъскваме с различни стилове и „-изми“ в изкуството на 20-и и 21-ви век, които могат да съществуват заедно в творбите на съвременните творци. Живописта на Кирил Божков не прави изключение. Неговите големи платна наподобяват огромни плазмени екрани в места с активна комуникация и трафик, или съвременно изкуство в просторни музейни салони като галерия „Анел“. В изложбата са представени 60 творби, колкото са годините на художника, обединени около най-мащабната му картина „Животът“ от 2015 г. – апотеоз на творческия му мироглед, включваща 4444 фигури в четири земни и неземни светове, разкриващи загадката на човешкия живот“, допълва куратотът. 

„От ранните си произведения през 1991 г. досега, Кирил Божков създава фигуративна живопис с реалистични елементи, повлиян от асоциативни направления и сюрреализма. Неговите платна с приказен фантазен свят носят названия като „Оазис“, „Шехерезада“, „Сън“, „Участ“, „Сбогуване“, „Грехът“, впечатлявайки със свободата на изразяване. Художникът умело разширява артистичните си прийоми, използвайки похвати от поп арта, концептуалното изкуство и сюрреализма. Композициите му отразяват психологическата реалност на живота му, наситени с метафорични и асоциативни внушения. Произведения като „Фауна 1 и 2“ и „Дългият спомен от краткия миг“ са мисловни картини, инспирирани от личния му свят и от изкуството на Караваджо и ренесансовите майстори. Божков формира уникален стил, който съчетава проникновени психологически образи, наративни и химерични пространства, неочаквани метаморфози и драматични контрапункти на динамика и статика“, казва още Пламена Димитрова-Рачева..

Картините „Дежа вю“, „Юбилей“, „Четири жени и седем мъже“ от 2018 г., както и „Есента, есента“, „Романтичен портрет“, „Гениоти в зала с огледала“, „Аз съм спомен“, „Притча за нещата“ от 2020 г. са създадени по време на пандемията. Те са големи формати, в които цветовете и фигурите оживяват магично, придобивайки метафизично и духовно въздействие, сходно с религиозното изкуство, посочва кураторът. В този период, Божков включва и сцени от ежедневието си – ярки и цветни интерпретации на градския живот като „Кафене“, „Разходка“, „Семейство“, „Улица 1 и 2“, „Сватба“, както и лирични образи като „Майка“, „Балерина“, „Момиче“. Те са портрети на отчуждение, подтиснати инстинкти и несподелени чувства.

По думите на Пламена Димитрова-Рачева големите живописни композиции на Божков са експресивни и свободни, с емоция и енергия, видими в цветовете и формите. Намесата на геометрични и стилизирани елементи, реално и абстрактно, създава нови авторски фигурации. Картините „Ритуал“, „Спомени на душата“, „Разходка“, „Мъжът и неговият меч“, „Танц“ демонстрират майсторска живопис с тонални плоскости, фини преходи и контрасти, създадени с артистичен замах. Божков импровизира с четката, създавайки зигзаги, радиали, спирали, вертикали и хоризонтали, балансирайки експресивните петна и линии.

Проф. д-р Кирил Божков е роден в Нови хан. Завършва специалност „Стенопис“ в НХА през 1991 г., а от 1994 г. преподава живопис. От 2024 г. ръководи катедра „Живопис“ в академията. Член е на Съюза на българските художници от 1997 г. Автор е на дисертацията „Нови параметри на представата за виртуозност във фигуралната живопис през XX век“.

Участвал е в над 250 групови изложби и има над 60 самостоятелни изложби. Награден е с повече от 10 най-високите награди за акварел в международни изложби по цял свят, някои от които са първа награда на Международния акварелен фестивал в Кордоба, Испания (2023), златна награда на Международното акварелно биенале в Хамянг, Корея (2021), първа награда на Биеналето на акварела Kipus в Боливия (2019), победа в интернационалната категория на Акварелното биенале в Куала Лумпур, Малайзия (2018), първо място за портрет на Акварелното биенале в Тирана (2017), награда на IWS България за принос в акварелното изкуство на Триеналето във Варна (2016).

Творби на Кирил Божков се намират в Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия, Народното събрание, Министерството на финансите и много обществени и частни колекции по света.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.