NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Изложба с документи за Дико Илиев и провежданите в негова чест празници на духовите оркестри откриха в Монтана
3255
Цветни аспекти

Изложба с документи за Дико Илиев и провежданите в негова чест празници на духовите оркестри откриха в Монтана

Изложба със снимки, грамофонни плочи, музикални дискове, плакати и други документи за провежданите от 1988 година насам в Монтана празници на духовите оркестри, посветени на живелия в града композитор и автор на Дунавското хоро Дико Илиев, беше открита в залата на Регионалния исторически музей в Монтана. На изложбата могат да се видят плакати на отделните фестивали на духовите оркестри, грамофонни плочи и музикални дискове с  видеоклипове на изпълненията на оркестрите, снимки и плакети с лика на Дико Илиев, публикации за него във вестници и списания и вестници, снимки от отделните фестивали и т.н. Изложбата е съпътстваща проява на провеждания в момента Oсемнадесети международен фестивал на духовите оркестри „Дико Илиев 2024“

| 02 Юни 2024, 11:30 ч.
Изложба с документи за Дико Илиев и провежданите в негова чест празници на духовите оркестри откриха в Монтана
Изложба с документи за Дико Илиев и провежданите в негова чест празници на духовите оркестри откриха в Монтана
Снимка © БТА

Изложба със снимки, грамофонни плочи, музикални дискове, плакати и други документи за провежданите от 1988 година насам в Монтана празници на духовите оркестри, посветени на живелия в града композитор и автор на Дунавското хоро Дико Илиев, беше открита в залата на Регионалния исторически музей в Монтана.

В Плевен за първи път се организира Международният театрален фестивал "Школа". Той е по идея на Драматично-куклен театър (ДКТ) "Иван Радоев" с подкрепата на Община Плевен. Това съобщи директорът на културния институт Димитър Кабаков.

Фестивалът е академия, насочена към млади професионалисти, които не са безразлични към опита, а са любопитни и търсещи. 

Участниците ще имат възможност да видят театрални спектакли, да участват в майсторските класове на Ингеборга Дапкунайте, Иван Естегнеев, Дата Тавадзе и Юрий Бутусов. 

Българските представители в тази палитра от изтъкнати театрални педагози са актьорът от Народен театър "Иван Вазов" Юлиан Вергов и д-р Десислава Стойчева, преподавател по арт мениджмънт в Националната академия за театрално и филмово изкуство "Кръстьо Сарафов".

Фестивалът "Школа" е в един по-необичаен формат, който не е насочен към пуб

Картина на Тициан, намерена в найлонова торба, след като беше обявена за открадната, е продадена за 17,6 млн. британски лири, съобщи Би Би Си.

"Почивка по пътя към Египет", рисувана от венецианския художник Тициан по времето, когато е едва двайсетгодишен - през 1510 г., беше продадена на аукцион в Лондон, организиран от "Кристис".

Картината е била открадната от гостна стая в имението Лонглийт в Уилтшър, Великобритания, през 1995 г. Седем години по-късно платното е открито без рамката в пластмасова торба в Лондон. 

Цената, на която е продадена картината на аукциона, е рекордна за творба на Тициан, обявиха от "Кристис".

Лорд Бат, който наследи баща си, маркиза на Бат, през 2020 г., е собственик на имението Лонглийт. По думите му картината има изключителна история. 

Картината изобразява Дева Мария с малкия Исус и Йосиф. Тя е с ширина 60 с

Вежди Рашидов разгледа днес новата изложба на Красен Кралев „Неустоимо“- 6 в известната столична галерия „Нюанс“, съобщават от екипа на Рашидов.

„Красен Кралев е едно приятно откритие, което много успешно се развива във времето“, отбеляза Рашидов  и допълни, че е удоволствие да наблюдава неговите цветни заигравки, които се удават на  малко художници. „Заигравките в изкуството са много хубаво нещо – те изваждат детското в душата на твореца и тогава от картините лъха неподправеност, свобода и свежест“, казва още Вежди Рашидов.

Преди малко повече от година Красен Кралев  представи третата си самостоятелна изложба в арт галерия „Vejdi“ в София, припомнят от екипа на галерията. 

„Пожелавам на Красен да продължи да пътува в онова пространство, в което хората на изкуството бягат о

Актьорите Киану Рийвс и Алекс Уинтър, които изпълняват главните роли в трите филма „Бил и Тед“, се завръщат за нова съвместна работа - този път на Броудей , предаде Асошиейтед прес.

Двамата ще участват в пиесата „В очакване на Годо“

Премиерата е планирана за есента на 2025 г. Режисьор е Джейми Лойд, номиниран четири пъти за награда „Тони“. 

„В очакване на Годо“ е написана от драматурга Самюъл Бекет през 1949 г. В нея се разказва за Владимир и Естрагон, които очакват идването на мистериозния персонаж Годо, но той така и не пристига. Рийвс ще изиграе Естрагон, а Уинтър - Владимир.

Пиесата е представена за първи път на Бродуей през 1956 г. Оттогава е играна още три пъти, последно през 2013 г. с участието на Иън Маккелън и Патрик Стюарт.

С тази роля Киану Рийвс ще дебютира на Бродуей, докато Уинтър вече два пъти е участвал – през 70-те години н

Два дни на музиката в киното организират от екипа на Хилда Казасян и Плевенска филхармония през октомври във Варна - на 21 октомври с концерт-спектакъла "Да послушаме кино" (с българска филмова музика) и на 22 октомври със спектакъла  "Световното кино в музика" (с популярни мелодии от световните филмови ленти - "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Кабаре", "Флашданс", "Хубава жена", филмите на Чарли Чаплин), съобщават организаторите на събитието от екипа на Казасян.

На сцената на варненския Фестивален и конгресен център освен солистите Хилда Казасян, Теодосий Спасов и Васил Петров и Плевенска филхармония под диригентството на Борислав Йоцов, ще бъдат и едни от най-добрите български джазови музиканти: Живко Петров - пиано, Христо Йоцов - барабани, Димитър Карамфилов - контрабас, Михаил Йосифов - тромпет. За още по-силно въздействие на концертите ще има

На изложбата могат да се видят плакати на отделните фестивали на духовите оркестри, грамофонни плочи и музикални дискове с  видеоклипове на изпълненията на оркестрите, снимки и плакети с лика на Дико Илиев, публикации за него във вестници и списания и вестници, снимки от отделните фестивали и т.н.

Изложбата е съпътстваща проява на провеждания в момента Oсемнадесети международен фестивал на духовите оркестри „Дико Илиев 2024“.

Дико Илиев (1898-1984 година) е живял в Михайловград, сега Монтана, в последните 10 години от живота си. Неговата съдба е свързана със Северозападна България, където живее в различни селища и създава десетки духови оркестри в много от тях, като пише и музика за всеки отделен оркестър. Дико Илиев е написал най-популярното в България хоро – Дунавското. Той е автор на други популярни хора, ръченици, маршове и музикални китки. В негова чест в Монтана и Оряхово се провеждат фестивали на духовите оркестри, а много съвременни композитори са повлияни от неговото творчество.

Изложба с творби на Георги Трифонов бе открита тази вечер в галерия Vejdi. Идеята за експозицията „Пътят“ била на Вежди Рашидов, който се заел с подреждането и организацията на 18-те платна.

„Ако кажа, че това е един от малкото ми добре приятели, няма да излъжа. Още от Художествената гимназия по някаква причина се обикнахме“, разказа Вежди Рашидов. 

Много отдавна започнахме да си вярваме. И не за друго - защото всеки поотделно носи свой свят. Много развито мислене, различни работа, а страшно близки по магнетизъм. Това е някаква магия. Ние не искахме да си подражаваме, защото всеки беше различен, но си допадахме. Специално Гошо е един сложен човек, един особен космос, с особен характер и страшно нежен човек, подчерта Рашидов.

„Гошо е един от най-добрите български рисувачи. Не се е родил още такъв рисувач, майстор на линията. Ед

Художествена галерия – Добрич откри на 5 септември вечерта изложба с над 50 творби, създадени по време на тазгодишния пленер “Хартията – същност и намеса". Тази година в изданието взеха участие единадесет художници от различни поколения, които успяха да превърнат хартията в изкуство.

Директорът на галерията Недко Недков откри събитието, като връчи дипломи за цялостно представяне на всички участници и им благодари за свършената работа. Той разказа, че тази година към проекта се е присъединил и специален гост - изкуствоведът Румена Калчева.

“Хартията изисква време, отдаденост, знания, подготовка и известно време опит на автора с нея”, каза тя на откриването на изложбата. Според нея творческата мисъл и идеите са осъществими само тогава, когато се познава добре материалът. 

Пленерът се провежда с подкрепата на Министерството на ку

Човек трябва да бяга от свободата, защото и тя писва. Свободата е територия за безхаберковците. Това казва в интервю Анри Кулев през 2019 г. Днес големият български режисьор, художник, аниматор, сценарист и продуцент отбелязва своята 75-годишнина. „Няма по-голямо условие от свободата, защото това са безсмислени приказки, ако не съществува вътре в теб. Свободата трябва да бъде възпитавана, тя трябва да се преподава в семейството и училището“, казва още той.

„Ние първо се разпаднахме, а след това се затворихме. После се намразихме, защото не се познаваме. Киното също се разпадна. Едно време също имаше омраза, но тя беше концентрирана към ръководството и затова бяхме обединени. В момента, в който общият враг изчезна, ние се превърнахме в условни врагове на себе си. Изведнъж малкото пари сблъскаха главите на поколенията. Младите мислят, че старите им взимат

Първият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ приключи с церемония по награждаване и гала-концерт на лауреатите и носителите на награди на сцената на Дома на културата „Борис Христов“, съобщиха от Община Пловдив. 

Сред гостите на събитието бяха заместник-министърът на културата Амелия Гешева, заместник-кметът по култура, археология и туризъм на община Пловдив Пламен Панов, доц. д-р Нина Найденова - директор „Творческа дейност“ на Държавна опера - Пловдив, Нели Попова - Коева - директор на НУМТИ „Добрин Петков“, родители, участници и граждани.

В клавирната надпревара се включиха млади пианисти на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част за участниците бяха организирани и майсторски класове, водени от членовете на журито начело с проф. Людмил Ангелов - Константин Добройков, Антони Дончев, Николай Желязков и Вики Алмазиду. В чест

Двама души, осъдени за кражба на скъпоценности от музея „Грюнес Гевьолбе“ в източния германски град Дрезден, засега са на свобода, след като не се явиха в затвора в поставенния им краен срок във вторник, предаде ДПА. 

Обирът в известния музей в Саксония се случи на 25 ноември 2019 г. и е една от най-зрелищните кражби на произведения на изкуството в Германия.

Крадците откраднаха 21 бижута, съхранявани в Дрезденския кралски дворец - дом на една от най-големите колекции от съкровища в Европа. Нанесените щети възлизат на над 1 млн. евро, отчасти защото крадците подпалиха една от колите си за бягство в подземен паркинг на жилищна сграда.

Окръжният съд в Дрезден отмени някои от заповедите за арест, но постави определени условия, като част от споразумение. То включва връщането на по-голямата част от откраднатите скъпоценности.

Говори

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 03:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
3255
Цветни аспекти

Изложба с документи за Дико Илиев и провежданите в негова чест празници на духовите оркестри откриха в Монтана

Изложба със снимки, грамофонни плочи, музикални дискове, плакати и други документи за провежданите от 1988 година насам в Монтана празници на духовите оркестри, посветени на живелия в града композитор и автор на Дунавското хоро Дико Илиев, беше открита в залата на Регионалния исторически музей в Монтана.Дико Илиев (1898-1984 година) е живял в Михайловград, сега Монтана, в последните 10 години от живота си. Неговата съдба е свързана със Северозападна България, където живее в различни селища и създава десетки духови оркестри в много от тях, като пише и музика за всеки отделен оркестър.

| 02 Юни 2024, 11:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Изложба с документи за Дико Илиев и провежданите в негова чест празници на духовите оркестри откриха в Монтана
Изложба с документи за Дико Илиев и провежданите в негова чест празници на духовите оркестри откриха в Монтана
Снимка © БТА

Изложба със снимки, грамофонни плочи, музикални дискове, плакати и други документи за провежданите от 1988 година насам в Монтана празници на духовите оркестри, посветени на живелия в града композитор и автор на Дунавското хоро Дико Илиев, беше открита в залата на Регионалния исторически музей в Монтана.

На изложбата могат да се видят плакати на отделните фестивали на духовите оркестри, грамофонни плочи и музикални дискове с  видеоклипове на изпълненията на оркестрите, снимки и плакети с лика на Дико Илиев, публикации за него във вестници и списания и вестници, снимки от отделните фестивали и т.н.

В Плевен за първи път се организира Международният театрален фестивал "Школа". Той е по идея на Драматично-куклен театър (ДКТ) "Иван Радоев" с подкрепата на Община Плевен. Това съобщи директорът на културния институт Димитър Кабаков.

Фестивалът е академия, насочена към млади професионалисти, които не са безразлични към опита, а са любопитни и търсещи. 

Участниците ще имат възможност да видят театрални спектакли, да участват в майсторските класове на Ингеборга Дапкунайте, Иван Естегнеев, Дата Тавадзе и Юрий Бутусов. 

Българските представители в тази палитра от изтъкнати театрални педагози са актьорът от Народен театър "Иван Вазов" Юлиан Вергов и д-р Десислава Стойчева, преподавател по арт мениджмънт в Националната академия за театрално и филмово изкуство "Кръстьо Сарафов".

Фестивалът "Школа" е в един по-необичаен формат, който не е насочен към пуб

Картина на Тициан, намерена в найлонова торба, след като беше обявена за открадната, е продадена за 17,6 млн. британски лири, съобщи Би Би Си.

"Почивка по пътя към Египет", рисувана от венецианския художник Тициан по времето, когато е едва двайсетгодишен - през 1510 г., беше продадена на аукцион в Лондон, организиран от "Кристис".

Картината е била открадната от гостна стая в имението Лонглийт в Уилтшър, Великобритания, през 1995 г. Седем години по-късно платното е открито без рамката в пластмасова торба в Лондон. 

Цената, на която е продадена картината на аукциона, е рекордна за творба на Тициан, обявиха от "Кристис".

Лорд Бат, който наследи баща си, маркиза на Бат, през 2020 г., е собственик на имението Лонглийт. По думите му картината има изключителна история. 

Картината изобразява Дева Мария с малкия Исус и Йосиф. Тя е с ширина 60 с

Вежди Рашидов разгледа днес новата изложба на Красен Кралев „Неустоимо“- 6 в известната столична галерия „Нюанс“, съобщават от екипа на Рашидов.

„Красен Кралев е едно приятно откритие, което много успешно се развива във времето“, отбеляза Рашидов  и допълни, че е удоволствие да наблюдава неговите цветни заигравки, които се удават на  малко художници. „Заигравките в изкуството са много хубаво нещо – те изваждат детското в душата на твореца и тогава от картините лъха неподправеност, свобода и свежест“, казва още Вежди Рашидов.

Преди малко повече от година Красен Кралев  представи третата си самостоятелна изложба в арт галерия „Vejdi“ в София, припомнят от екипа на галерията. 

„Пожелавам на Красен да продължи да пътува в онова пространство, в което хората на изкуството бягат о

Актьорите Киану Рийвс и Алекс Уинтър, които изпълняват главните роли в трите филма „Бил и Тед“, се завръщат за нова съвместна работа - този път на Броудей , предаде Асошиейтед прес.

Двамата ще участват в пиесата „В очакване на Годо“

Премиерата е планирана за есента на 2025 г. Режисьор е Джейми Лойд, номиниран четири пъти за награда „Тони“. 

„В очакване на Годо“ е написана от драматурга Самюъл Бекет през 1949 г. В нея се разказва за Владимир и Естрагон, които очакват идването на мистериозния персонаж Годо, но той така и не пристига. Рийвс ще изиграе Естрагон, а Уинтър - Владимир.

Пиесата е представена за първи път на Бродуей през 1956 г. Оттогава е играна още три пъти, последно през 2013 г. с участието на Иън Маккелън и Патрик Стюарт.

С тази роля Киану Рийвс ще дебютира на Бродуей, докато Уинтър вече два пъти е участвал – през 70-те години н

Два дни на музиката в киното организират от екипа на Хилда Казасян и Плевенска филхармония през октомври във Варна - на 21 октомври с концерт-спектакъла "Да послушаме кино" (с българска филмова музика) и на 22 октомври със спектакъла  "Световното кино в музика" (с популярни мелодии от световните филмови ленти - "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Кабаре", "Флашданс", "Хубава жена", филмите на Чарли Чаплин), съобщават организаторите на събитието от екипа на Казасян.

На сцената на варненския Фестивален и конгресен център освен солистите Хилда Казасян, Теодосий Спасов и Васил Петров и Плевенска филхармония под диригентството на Борислав Йоцов, ще бъдат и едни от най-добрите български джазови музиканти: Живко Петров - пиано, Христо Йоцов - барабани, Димитър Карамфилов - контрабас, Михаил Йосифов - тромпет. За още по-силно въздействие на концертите ще има

Изложбата е съпътстваща проява на провеждания в момента Oсемнадесети международен фестивал на духовите оркестри „Дико Илиев 2024“.

Дико Илиев (1898-1984 година) е живял в Михайловград, сега Монтана, в последните 10 години от живота си. Неговата съдба е свързана със Северозападна България, където живее в различни селища и създава десетки духови оркестри в много от тях, като пише и музика за всеки отделен оркестър. Дико Илиев е написал най-популярното в България хоро – Дунавското. Той е автор на други популярни хора, ръченици, маршове и музикални китки. В негова чест в Монтана и Оряхово се провеждат фестивали на духовите оркестри, а много съвременни композитори са повлияни от неговото творчество.

Изложба с творби на Георги Трифонов бе открита тази вечер в галерия Vejdi. Идеята за експозицията „Пътят“ била на Вежди Рашидов, който се заел с подреждането и организацията на 18-те платна.

„Ако кажа, че това е един от малкото ми добре приятели, няма да излъжа. Още от Художествената гимназия по някаква причина се обикнахме“, разказа Вежди Рашидов. 

Много отдавна започнахме да си вярваме. И не за друго - защото всеки поотделно носи свой свят. Много развито мислене, различни работа, а страшно близки по магнетизъм. Това е някаква магия. Ние не искахме да си подражаваме, защото всеки беше различен, но си допадахме. Специално Гошо е един сложен човек, един особен космос, с особен характер и страшно нежен човек, подчерта Рашидов.

„Гошо е един от най-добрите български рисувачи. Не се е родил още такъв рисувач, майстор на линията. Ед

Художествена галерия – Добрич откри на 5 септември вечерта изложба с над 50 творби, създадени по време на тазгодишния пленер “Хартията – същност и намеса". Тази година в изданието взеха участие единадесет художници от различни поколения, които успяха да превърнат хартията в изкуство.

Директорът на галерията Недко Недков откри събитието, като връчи дипломи за цялостно представяне на всички участници и им благодари за свършената работа. Той разказа, че тази година към проекта се е присъединил и специален гост - изкуствоведът Румена Калчева.

“Хартията изисква време, отдаденост, знания, подготовка и известно време опит на автора с нея”, каза тя на откриването на изложбата. Според нея творческата мисъл и идеите са осъществими само тогава, когато се познава добре материалът. 

Пленерът се провежда с подкрепата на Министерството на ку

Човек трябва да бяга от свободата, защото и тя писва. Свободата е територия за безхаберковците. Това казва в интервю Анри Кулев през 2019 г. Днес големият български режисьор, художник, аниматор, сценарист и продуцент отбелязва своята 75-годишнина. „Няма по-голямо условие от свободата, защото това са безсмислени приказки, ако не съществува вътре в теб. Свободата трябва да бъде възпитавана, тя трябва да се преподава в семейството и училището“, казва още той.

„Ние първо се разпаднахме, а след това се затворихме. После се намразихме, защото не се познаваме. Киното също се разпадна. Едно време също имаше омраза, но тя беше концентрирана към ръководството и затова бяхме обединени. В момента, в който общият враг изчезна, ние се превърнахме в условни врагове на себе си. Изведнъж малкото пари сблъскаха главите на поколенията. Младите мислят, че старите им взимат

Първият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ приключи с церемония по награждаване и гала-концерт на лауреатите и носителите на награди на сцената на Дома на културата „Борис Христов“, съобщиха от Община Пловдив. 

Сред гостите на събитието бяха заместник-министърът на културата Амелия Гешева, заместник-кметът по култура, археология и туризъм на община Пловдив Пламен Панов, доц. д-р Нина Найденова - директор „Творческа дейност“ на Държавна опера - Пловдив, Нели Попова - Коева - директор на НУМТИ „Добрин Петков“, родители, участници и граждани.

В клавирната надпревара се включиха млади пианисти на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част за участниците бяха организирани и майсторски класове, водени от членовете на журито начело с проф. Людмил Ангелов - Константин Добройков, Антони Дончев, Николай Желязков и Вики Алмазиду. В чест

Двама души, осъдени за кражба на скъпоценности от музея „Грюнес Гевьолбе“ в източния германски град Дрезден, засега са на свобода, след като не се явиха в затвора в поставенния им краен срок във вторник, предаде ДПА. 

Обирът в известния музей в Саксония се случи на 25 ноември 2019 г. и е една от най-зрелищните кражби на произведения на изкуството в Германия.

Крадците откраднаха 21 бижута, съхранявани в Дрезденския кралски дворец - дом на една от най-големите колекции от съкровища в Европа. Нанесените щети възлизат на над 1 млн. евро, отчасти защото крадците подпалиха една от колите си за бягство в подземен паркинг на жилищна сграда.

Окръжният съд в Дрезден отмени някои от заповедите за арест, но постави определени условия, като част от споразумение. То включва връщането на по-голямата част от откраднатите скъпоценности.

Говори

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.