NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Под прожектора Биография - Николай Гяуров: Наследник на Орфей
3339
Под прожектора

Биография - Николай Гяуров: Наследник на Орфей

„Първият бас на планетата“, „цар на басите“, „наследник на Орфей“ са само част от определенията, с които световната критика нарича оперния певец Николай Гяуров. Днес се навършват двадесет години от неговата кончина. БЪДЕЩА ФУТБОЛНА ЗВЕЗДА  Той е роден на 13 септември 1929 г. във Велинград

| 02 Юни 2024, 08:00 ч.
Биография - Николай Гяуров: Наследник на Орфей
Биография - Николай Гяуров: Наследник на Орфей
Снимка © DFA

„Първият бас на планетата“, „цар на басите“, „наследник на Орфей“ са само част от определенията, с които световната критика нарича оперния певец Николай Гяуров. Днес се навършват двадесет години от неговата кончина.

Документален филм за Стив Ван Занд ще запознае публиката с живота и кариерата на големия музикант, съобщи АП. 

Лентата със заглавие "Стиви Ван Занд: ученик" е с участието на самия музикант, който е на 73 години. Филмът се излъчва по Ейч Би О и разказва не само за годините на Ван Занд като китарист, певец и автор на песни, а и за кариерата като музикален продуцент, актьор в сериала "Семейство Сопрано", активист, радиоводещ, музикален редактор и предприемач. 

Голяма чест е някой да се интересува толкова много от теб и да направи филм, каза Ван Занд пред АП. 

Бил Тек, дългогодишен фен на Ван Занд, е режисьор на филма. През 2006 г. той е поискал от музиканта съгласие за заснемане на документален филм, но е получил категоричен отказ. Ван Занд е дал съгласието си през 2018 г., но не е искал да бъде интервюиран. В крайна сметка режисьорът го е убедил, ч

Шести национален конкурс за млади изпълнители на популярна песен "Дунавски звезди“ подготвят в Силистра, съобщават от местната община. Проявата ще се проведе от 9 до 11 септември.

На брега на красивата река Дунав ще си дадат среща деца и педагози от цяла България. С неповторимия талант, с хубостта и младостта на участниците, с красотата на техните изпълнения, дните на конкурса ще се превърнат в истински празник за града, казват организаторите от Община Силистра и музикалната компания "Сенс Мюзик". 

Заявки за участие се приемат до 31 август на сайта на проявата .Според регламента конкурсът се провежда в две категории - за индивидуални изпълнители и за дуети, триа и вокални формации. В първата категория участват изпълнители от пет възрастови групи. Втората категория е разделена на две възрастови групи - до 12 години и до 18 години. Участниците в двете категории и въ

Общо 32 филма ще участват във фестивала за операторско майсторство „Златното око“ в Попово.

Те са подбрани от селекционна комисия, в чийто състав са режисьорът проф. д-р Михаил Мелтев, операторът Калоян Божилов и кинокритикът Людмила Дякова.

Допуснати до участие са седем игрални филма – пълнометражни и късометражни, 15 документални и десет студентски филма, съобщават от общинската администрация в Попово.

В XII-ото издание на фестивала за операторско майсторство „Златното око“ ще се проведе от 15 до 19 октомври в Попово.

Форумът се организира в памет на големия български оператор Димо Коларов.

В Попово ще бъдат представени продукции от съвременното национално киноизкуство с публичен показ от последните две години – от юли 2022 г. до юли 2024 г. Организатор е Община Попово, съорганизатор е Съюзът на българските

Солисти от пет държави ще участват в „Сватбата на Фигаро“ от Моцарт - новата премиера на Великотърновския театър, съобщиха от пресцентъра на културната институция. 

Това е новото заглавие, което подготвя екипът на Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново. След кастинг, на който се явиха 65 солисти от седем държави, за участие в спектакъла са поканени артисти от Китай, Сърбия, Русия, Северна Македония и различни оперни театри в България.

Един от солистите, който заедно с Никола Иванов и Боян Савов изпълнява партиите на Фигаро, е докторантът в Националната музикална академия Ли Яйкай от Китай. Още двама китайски изпълнители, които учат у нас, ще участват в спектакъла. Цинг Фанг Хъ ще видим в ролите на Базилио и Курцио, а Уанг Джунран ще излезе на сцената като Барбарина. Московчанката Ирина Доброволская е солист на Държавна опера – Бургас, а

„Златният лъв“ на испанското кино Педро Алмодовар знае как се правят филми и как се печелят филмови награди. В интервю за британския в. „Гардиън“ той разказва случка от детството му, когато бедната му, но образована майка е четяла писмата на съгражданите си в малко градче в областта Естрамадура, в което те живеели по онова време. Малкият Педро, който също по онова време можел да чете, установил, че майка му променя понякога съдържанието на писмата, докато ги чете. Ако в дадено писмо внуците са забравили за баба си, тя им казвала, че те питат как е тя и й пращат поздрави. Ако думите в писмото били по-груби, тя ги заменяла с по-нежни. Когато Педро я попитал защо заблуждава читателите по този начин, майка му казала, че така реалността става по-поносима за хората.

Магическата формула: „Животът се нуждае от фантазия, за да бъде по-поносим“, науче

БЪДЕЩА ФУТБОЛНА ЗВЕЗДА 

Той е роден на 13 септември 1929 г. във Велинград. Родителите му са бежанци от Беломорието. Като ученик Гяуров е вратар не само на гимназиалния, но и на градския отбор по футбол. Годината е 1948. Провежда се окръжно първенство.

„Събрахме пари за топка, а мрежата си направихме от стара мрежа за футболна врата. Отидохме с футболистите и баскетболистите в Пазарджик. И Николай Гяуров беше с нас. И през ум не ни минаваше, че ще стане един от най-известните българи. Беше вратар на футболистите и можехме най-много да помислим, че един ден ще стане номер 1 на националите… Отворихме торбичките на обед, развиваме вестниците и вадим хляб и сланина. Гледаме – Гяуров яде хляб и мармалад… Нямали прасе хората. Разбира се, всички режат по късче за вратаря на отбора – после той игра блестящо“, разказва Екатерина Генова, тогава запалена волейболистка.

МУЗИКАЛЕН ОБРАТ 

По-късно, в казармата, Николай Гяуров е ръководител на драматичен кръжок, играе в пиеси, дирижира хор. На прегледа на войнишката самодейност, поради заболяване на солиста, поема и солото. След като завършва военната си служба, заминава за София, където през 1949-1950 г. учи пеене в Държавната музикална консерватория при Христо Бръмбаров.

На 13 септември е премиерата на новия български филм „Русалки“, съобщават от екипа. 

През 2023 г. Лили Аначкова пише сценария на „Русалки“, който е излъчван в TikTok и YouТube. Има общо 29 епизода, като всеки е между 4 и 8 минути, и с по над един милион гледания на епизод. 

Продуцентите Зипо и Слаш („Кино академия за таланти“) толкова харесват сериала, че се свързват с авторите му и им предлагат да направят игрален филм със същото име, който да се разпространява от „Александра филмс“ във всички кина в България. Ражда се е идеята да се напише книга по филма, която е вече завършена и съвсем скоро ще влезе в печат. 

„Проектът е много важен за нас, защото  е началото на един силен екип от колоритни и популярни лица, екип, който ще бъде разпоз

На 18 октомври е българската премиера на „Усмивка 2“ с Наоми Скот, съобщават от „Форум филм“.

Лентата разказва историята на световната поп сензация Скай Райли (Наоми Скот), която има повече от бурен живот под светлините на прожекторите. Точно, когато е на път да се отправи на ново грандиозно турне, става свидетел на смъртта на свой приятел и започва да преживява все по-ужасяващи и необясними събития. Съкрушена от ескалиращия ужас и тежестта на славата, тя е принудена да се изправи лице в лице с тъмното си минало, за да възвърне контрола над живота си, преди да е станало твърде късно.

Режисьор и сценарист е Паркър Фин, който разширява вселената, изградена от първия филм, предлагайки напълно нова история – още по-зловеща и по-шокираща, без обаче да губи и частица от оригинал

Виртуозният цигулар Васко Василев ще има специално участие на Празничния гала концерт „Градът празнува Операта“ на 16 юни (неделя) на площад „Централен" в града, организиран от Опера Пловдив и Община Пловдив. Събитието с вход свободен е кулминационен финал на честванията за 70-годишнината на музикалния институт, съобщи Катрин Гутман от културния отдел на Общината. Концертът със солисти, хор и оркестър на Опера Пловдив ще бъде дирижиран от Якопо Сипари Ди Пескасероли от Италия и от маестро Диан Чобанов, директор на Операта. 

Музикалният празник, с който Пловдив ще заживее със своята Опера, ще започне на стълбите на Каменица с концерта „Бибиди- бобиди-буу“ в изпълнение на децата от Академията на Госпожа Опера. След това от Римския стадион, където е разположена фото изложбата „Операта е тук“,  ще тръгне шествие на артисти от Операта до голямата сцена на надлеза на ул „Г

Трийсет и седем български филми и 19 киноленти от чужбина са включени в конкурсната програма на Международния фестивал на любителските исторически филми, който ще се състои от 28 до 30 юни в Шумен, съобщиха от Народно читалище "Добри Войников - 1856". 

В тазгодишното издание на фестивала участват кинолюбители от Русе, Добрич, Варна, Пловдив, София, Стара Загора, Хасково, Димитровград, Белоградчик, Търговище, Каспичан и Шумен. 

На фестивала ще бъдат представени и филми от Черна гора, Великобритания, Нидерландия, Република Северна Македония, Молдова, Словения, Украйна и Русия, добавят от шуменското читалище.

Любителските и историческите филми, включени в програмата на фестивала представят сюжети и истории, свързани с национално-освободителното движение, войните за независимост, места на паметта, фолклорни традиции, имена в българското и световното изкуство.

Членовете на кейпоп групата "Севънтийн" ще станат посланици на добра воля на ЮНЕСКО на 26 юни, съобщи АФП, позовавайки се на организацията към ООН. 

"Севънтийн" и ЮНЕСКО споделят желанието да предоставят на младите хора средства за промяна, се казва в изявлението на генералния директор на ЮНЕСКО Одре Азуле. "Севънтийн" вдъхновяват и подкрепят младежите по целия свят със своята музика и позитивна енергия", казва още Азуле. "След множество успешни общи начинания бих искала нашето партньорство да придобие още по-голяма стратегическа тежест. На 26 юни ще имам удоволствието да приема 13-те членове на групата в семейството на посланиците на добра воля на ЮНЕСКО."

"Севънтийн" е основана в Южна Корея през 2015 г. В нея участват 13 артисти. Тя представлява второто най-успешно музикално явление за 2023 г. след Тейлър Суифт според Международната федерация на звукозаписната и

Николай Гяуров продължава музикалното си образование в Ленинградската консерватория (1950-1951), а през 1951-1955 г. следва в Московската консерватория. Там той натрупва богат репертоар от оперни арии и песни. В него преобладават Верди, Мусоргски, Pимски-Корсаков, Росини, няколко имена от предкласиката. Студентът се запознава с песенното творчество на Глинка, Рахманинов, Рубинщайн, Чайковски, Шуберт, Шуман, Волф.

През 1955 г., като абсолвент, дебютира на сцената на Московската оперна студия в ролята на Дон Базилио („Севилският бръснар“ от Дж. Росини). Изпитната му работа е оценена за отличен. През същата година получава Първа награда и златен медал на Петия световен фестивал на младежта и студентите във Варшава.

ГОЛЕМИЯТ СТАРТ

Големият старт на кариерата му е „Гран при дьо Пари“ на международния конкурс по пеене в Париж през септември 1955 г. В конкуренция със 147 оперни артисти от страни като Франция, Италия, Австрия, Белгия, Гърция и Венецуела, той е признат за изключително дарование, сравняван е с имена, които са мярка в певческото изкуство – Шаляпин и Борис Христов. Оттогава започва и световното утвърждаване на яркия му талант по концертните подиуми и на оперната сцена.

На 18 март 1956 г. младият певец, вече солист на Софийската народна опера, дебютира на нейна сцена в ролята на Дон Базилио. По-късно, като редовен член на Софийската опера, участва в спектаклите на театъра в София и при гостувания в чужбина.

От есента на 1957 г. до края на сезона е стажант, а няколко месеца по-късно – редовен артист в московския „Болшой театър“ и желан гост в артистичното семейство на театъра. В същото време, гастролира на оперните сцени в Ленинград, Киев, Саратов.

ИТАЛИЯ И ЦЕЛИЯТ СВЯТ

В края на 1957 г. за първи път заминава за Италия – страната-люлка на оперното изкуство. За образа на Мефистофел в операта „Фауст“ Гяуров е аплодиран бурно от италианската публика, а критиката определя неговото сценично изкуство като изтънчено, изградения образ – святкащ и гръмотевичен. През ноември 1958 г. певецът гостува в парижката „Гранд опера“, пее Мефистофел на френски, а в рекламите за спектакъла е наречен „изключителен български бас, един от най-хубавите гласове в света“.

През следващите години Николай Гяуров гастролира с роли и концерти в много страни. Стабилната гласова постановка му позволява да пее без усилие и най-тежки партии от драматичния, комичния и лиричния басов репертоар. Изпълненията му се отличават със забележително вокално и артистично майсторство, природна надареност и усет към изразителния детайл, очертаващ някои рядко долавяни от певците черти в характера на изпълнявания герой.

В началото на 1960 г. заминава за втори път за Италия и дебютира на сцената на „Ла Скала“, в ролята на Варлаам от „Борис Годунов“. Там пее заедно с другия велик български бас – Борис Христов в ролята на Борис Годунов, и с Димитър Узунов – в ролята на Дмитрий Самозванеца. На сцената, през която са минали най-големите световни оперни певци, младите Узунов и Гяуров несъмнено излизат като победители, спечелват взискателната публика и предизвикват аплодисментите й.

ЦЕЛИЯТ БАСОВ РЕПЕРТОАР НА МИЛАНСКАТА СКАЛА

Печатът в Милано не скъпи похвалите и възторзите си, когато в рецензиите става дума за певческото и сценичното изкуство на Гяуров: „Той е един от онези музикални типове, родени комици, които Скалата не трябва да изпусне в никакъв случай“. От този сезон (1959-1960) Николай Гяуров поема целия басов репертоар на Миланската скала и в десетилетното си присъствие на нея (26 поредни сезона – до 1986) пресъздава всички централни образи от италианския и руския оперен репертоар. Всяка поява на Гяуров в „Ла Скала“ е градация в интерпретациите на творби от Верди, Доницети, Гуно, Белини, Бойто, Мусоргски, Моцарт.

Неоспорим е приносът на Гяуров в обогатяването на репертоара на театри като виенската „Щатсопера“, парижката „Гранд опера“, лондонската „Ковънт гардън“, Метрополитен опера в Ню Йорк, оперите в Чикаго и Сан Франциско. На международния музикален фестивал в Залцбург, Караян гради своята репертоарна политика с оглед гласовото и артистично присъствие на Гяуров. Най-крупните постановки на тази сцена са „Дон Жуан“, „Борис Годунов“, „Дон Карлос“.

ДОРИ 20 ДУШИ ДА ПЕЯТ ЕДНОВРЕМЕННО, ТОЙ Е ЧОВЕКЪТ, КОГОТО СЛУШАШ И ГЛЕДАШ

През 1993 г. Николай Гяуров прави своя сценичен дебют в ролята на княз Гремин, в „Евгений Онегин“, на сцената на кралската опера „Ковънт гардън“ в Лондон. За тази роля критикът Майкъл Оливър казва: „Гяуров все още контролира чудесно гласа си. Той все още притежава това качество, че дори двайсет души да пеят едновременно, той е човекът, когото слушаш и гледаш. Така че ролята му в тази постановка е всичко друго, но не и епизодична“. Същата година гостува в Япония с театър „Комунале“ от Болоня. В Токио Николай Гяуров участва в „Риголето“ заедно с италианската певица и негова съпруга Мирела Френи.

През 1996 г., след 7-годишно отсъствие от българската оперна сцена, Николай Гяуров се завръща в България. Заедно със съпругата си Мирела Френи пристигат в София по покана на Пламен Карталов, директор на Софийска опера и балет, за концерт в НДК, посветен на 40 години творчески път на прочутия бас. В концерта участва оркестърът на Софийската опера и балет под диригентството на Владимир Гяуров, син на оперното семейство.

ПРИЗНАНИЕ

Николай Гяуров е носител на многобройни награди и звания. Удостоен е със званието „Народен артист“ (1962), с почетното звание „Командатор на Италия“ (1974), с френското отличие „Командьор на Ордена за изкуство и литература“ (1989), почетен член на Виенската щатсопера (1989), „Кавалер на Почетния легион“ на Франция (15 май 1991). Лауреат е на Димитровска награда (1966). Носител е на наградата „Гран при дьо Пари“ на Международния конкурс по пеене в Париж, Франция (1955), на ордена „Народна република България“ (първа степен, 1959), на ордена „13 века България“ (1989), на орден „Стара планина“ (първа степен, 1996).

Използвани източници: , „Личностите на света“, септември 1994; , ВИНФ, 2.6.2004; „Кой кой е в българската култура“, 1998, с.138); голяма енциклопедия „България“, т.5, с.1659; в. „Работническо дело“, 20.9.1955,с.1, 30.12.1959, бр. 364, 12.8.1962,с.2, 24,12.1974; в. „Отечествен вестник“, 6.7.1994; в. „Стандарт“, 13.9.2002.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Изложба на художника Румен Саздов "Крехки същества и металургия на любовта" беше открита в Прага
Ателиерният салон на българския художник Румен Саздов със заглавие: "Крехки същества и металургия на любовта" беше открит тази седмица в галерията на Българския културен институт в ...
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница. Първото представление ще се играе на 30 септември. Ко ...
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
Певицата Мирослава Кацарова ще представи своята концертна програма „Палома“ (Paloma) във Варненската градска художествена галерия в рамките на съпътстващата програма на ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 04:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Под прожектора
3339
Под прожектора

Биография - Николай Гяуров: Наследник на Орфей

„Първият бас на планетата“, „цар на басите“, „наследник на Орфей“ са само част от определенията, с които световната критика нарича оперния певец Николай Гяуров.Днес се навършват двадесет години от неговата кончина.

| 02 Юни 2024, 08:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография - Николай Гяуров: Наследник на Орфей
Биография - Николай Гяуров: Наследник на Орфей
Снимка © DFA

„Първият бас на планетата“, „цар на басите“, „наследник на Орфей“ са само част от определенията, с които световната критика нарича оперния певец Николай Гяуров. Днес се навършват двадесет години от неговата кончина.

БЪДЕЩА ФУТБОЛНА ЗВЕЗДА 

Документален филм за Стив Ван Занд ще запознае публиката с живота и кариерата на големия музикант, съобщи АП. 

Лентата със заглавие "Стиви Ван Занд: ученик" е с участието на самия музикант, който е на 73 години. Филмът се излъчва по Ейч Би О и разказва не само за годините на Ван Занд като китарист, певец и автор на песни, а и за кариерата като музикален продуцент, актьор в сериала "Семейство Сопрано", активист, радиоводещ, музикален редактор и предприемач. 

Голяма чест е някой да се интересува толкова много от теб и да направи филм, каза Ван Занд пред АП. 

Бил Тек, дългогодишен фен на Ван Занд, е режисьор на филма. През 2006 г. той е поискал от музиканта съгласие за заснемане на документален филм, но е получил категоричен отказ. Ван Занд е дал съгласието си през 2018 г., но не е искал да бъде интервюиран. В крайна сметка режисьорът го е убедил, ч

Шести национален конкурс за млади изпълнители на популярна песен "Дунавски звезди“ подготвят в Силистра, съобщават от местната община. Проявата ще се проведе от 9 до 11 септември.

На брега на красивата река Дунав ще си дадат среща деца и педагози от цяла България. С неповторимия талант, с хубостта и младостта на участниците, с красотата на техните изпълнения, дните на конкурса ще се превърнат в истински празник за града, казват организаторите от Община Силистра и музикалната компания "Сенс Мюзик". 

Заявки за участие се приемат до 31 август на сайта на проявата .Според регламента конкурсът се провежда в две категории - за индивидуални изпълнители и за дуети, триа и вокални формации. В първата категория участват изпълнители от пет възрастови групи. Втората категория е разделена на две възрастови групи - до 12 години и до 18 години. Участниците в двете категории и въ

Общо 32 филма ще участват във фестивала за операторско майсторство „Златното око“ в Попово.

Те са подбрани от селекционна комисия, в чийто състав са режисьорът проф. д-р Михаил Мелтев, операторът Калоян Божилов и кинокритикът Людмила Дякова.

Допуснати до участие са седем игрални филма – пълнометражни и късометражни, 15 документални и десет студентски филма, съобщават от общинската администрация в Попово.

В XII-ото издание на фестивала за операторско майсторство „Златното око“ ще се проведе от 15 до 19 октомври в Попово.

Форумът се организира в памет на големия български оператор Димо Коларов.

В Попово ще бъдат представени продукции от съвременното национално киноизкуство с публичен показ от последните две години – от юли 2022 г. до юли 2024 г. Организатор е Община Попово, съорганизатор е Съюзът на българските

Солисти от пет държави ще участват в „Сватбата на Фигаро“ от Моцарт - новата премиера на Великотърновския театър, съобщиха от пресцентъра на културната институция. 

Това е новото заглавие, което подготвя екипът на Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново. След кастинг, на който се явиха 65 солисти от седем държави, за участие в спектакъла са поканени артисти от Китай, Сърбия, Русия, Северна Македония и различни оперни театри в България.

Един от солистите, който заедно с Никола Иванов и Боян Савов изпълнява партиите на Фигаро, е докторантът в Националната музикална академия Ли Яйкай от Китай. Още двама китайски изпълнители, които учат у нас, ще участват в спектакъла. Цинг Фанг Хъ ще видим в ролите на Базилио и Курцио, а Уанг Джунран ще излезе на сцената като Барбарина. Московчанката Ирина Доброволская е солист на Държавна опера – Бургас, а

„Златният лъв“ на испанското кино Педро Алмодовар знае как се правят филми и как се печелят филмови награди. В интервю за британския в. „Гардиън“ той разказва случка от детството му, когато бедната му, но образована майка е четяла писмата на съгражданите си в малко градче в областта Естрамадура, в което те живеели по онова време. Малкият Педро, който също по онова време можел да чете, установил, че майка му променя понякога съдържанието на писмата, докато ги чете. Ако в дадено писмо внуците са забравили за баба си, тя им казвала, че те питат как е тя и й пращат поздрави. Ако думите в писмото били по-груби, тя ги заменяла с по-нежни. Когато Педро я попитал защо заблуждава читателите по този начин, майка му казала, че така реалността става по-поносима за хората.

Магическата формула: „Животът се нуждае от фантазия, за да бъде по-поносим“, науче

Той е роден на 13 септември 1929 г. във Велинград. Родителите му са бежанци от Беломорието. Като ученик Гяуров е вратар не само на гимназиалния, но и на градския отбор по футбол. Годината е 1948. Провежда се окръжно първенство.

„Събрахме пари за топка, а мрежата си направихме от стара мрежа за футболна врата. Отидохме с футболистите и баскетболистите в Пазарджик. И Николай Гяуров беше с нас. И през ум не ни минаваше, че ще стане един от най-известните българи. Беше вратар на футболистите и можехме най-много да помислим, че един ден ще стане номер 1 на националите… Отворихме торбичките на обед, развиваме вестниците и вадим хляб и сланина. Гледаме – Гяуров яде хляб и мармалад… Нямали прасе хората. Разбира се, всички режат по късче за вратаря на отбора – после той игра блестящо“, разказва Екатерина Генова, тогава запалена волейболистка.

На 13 септември е премиерата на новия български филм „Русалки“, съобщават от екипа. 

През 2023 г. Лили Аначкова пише сценария на „Русалки“, който е излъчван в TikTok и YouТube. Има общо 29 епизода, като всеки е между 4 и 8 минути, и с по над един милион гледания на епизод. 

Продуцентите Зипо и Слаш („Кино академия за таланти“) толкова харесват сериала, че се свързват с авторите му и им предлагат да направят игрален филм със същото име, който да се разпространява от „Александра филмс“ във всички кина в България. Ражда се е идеята да се напише книга по филма, която е вече завършена и съвсем скоро ще влезе в печат. 

„Проектът е много важен за нас, защото  е началото на един силен екип от колоритни и популярни лица, екип, който ще бъде разпоз

На 18 октомври е българската премиера на „Усмивка 2“ с Наоми Скот, съобщават от „Форум филм“.

Лентата разказва историята на световната поп сензация Скай Райли (Наоми Скот), която има повече от бурен живот под светлините на прожекторите. Точно, когато е на път да се отправи на ново грандиозно турне, става свидетел на смъртта на свой приятел и започва да преживява все по-ужасяващи и необясними събития. Съкрушена от ескалиращия ужас и тежестта на славата, тя е принудена да се изправи лице в лице с тъмното си минало, за да възвърне контрола над живота си, преди да е станало твърде късно.

Режисьор и сценарист е Паркър Фин, който разширява вселената, изградена от първия филм, предлагайки напълно нова история – още по-зловеща и по-шокираща, без обаче да губи и частица от оригинал

Виртуозният цигулар Васко Василев ще има специално участие на Празничния гала концерт „Градът празнува Операта“ на 16 юни (неделя) на площад „Централен" в града, организиран от Опера Пловдив и Община Пловдив. Събитието с вход свободен е кулминационен финал на честванията за 70-годишнината на музикалния институт, съобщи Катрин Гутман от културния отдел на Общината. Концертът със солисти, хор и оркестър на Опера Пловдив ще бъде дирижиран от Якопо Сипари Ди Пескасероли от Италия и от маестро Диан Чобанов, директор на Операта. 

Музикалният празник, с който Пловдив ще заживее със своята Опера, ще започне на стълбите на Каменица с концерта „Бибиди- бобиди-буу“ в изпълнение на децата от Академията на Госпожа Опера. След това от Римския стадион, където е разположена фото изложбата „Операта е тук“,  ще тръгне шествие на артисти от Операта до голямата сцена на надлеза на ул „Г

Трийсет и седем български филми и 19 киноленти от чужбина са включени в конкурсната програма на Международния фестивал на любителските исторически филми, който ще се състои от 28 до 30 юни в Шумен, съобщиха от Народно читалище "Добри Войников - 1856". 

В тазгодишното издание на фестивала участват кинолюбители от Русе, Добрич, Варна, Пловдив, София, Стара Загора, Хасково, Димитровград, Белоградчик, Търговище, Каспичан и Шумен. 

На фестивала ще бъдат представени и филми от Черна гора, Великобритания, Нидерландия, Република Северна Македония, Молдова, Словения, Украйна и Русия, добавят от шуменското читалище.

Любителските и историческите филми, включени в програмата на фестивала представят сюжети и истории, свързани с национално-освободителното движение, войните за независимост, места на паметта, фолклорни традиции, имена в българското и световното изкуство.

Членовете на кейпоп групата "Севънтийн" ще станат посланици на добра воля на ЮНЕСКО на 26 юни, съобщи АФП, позовавайки се на организацията към ООН. 

"Севънтийн" и ЮНЕСКО споделят желанието да предоставят на младите хора средства за промяна, се казва в изявлението на генералния директор на ЮНЕСКО Одре Азуле. "Севънтийн" вдъхновяват и подкрепят младежите по целия свят със своята музика и позитивна енергия", казва още Азуле. "След множество успешни общи начинания бих искала нашето партньорство да придобие още по-голяма стратегическа тежест. На 26 юни ще имам удоволствието да приема 13-те членове на групата в семейството на посланиците на добра воля на ЮНЕСКО."

"Севънтийн" е основана в Южна Корея през 2015 г. В нея участват 13 артисти. Тя представлява второто най-успешно музикално явление за 2023 г. след Тейлър Суифт според Международната федерация на звукозаписната и

МУЗИКАЛЕН ОБРАТ 

По-късно, в казармата, Николай Гяуров е ръководител на драматичен кръжок, играе в пиеси, дирижира хор. На прегледа на войнишката самодейност, поради заболяване на солиста, поема и солото. След като завършва военната си служба, заминава за София, където през 1949-1950 г. учи пеене в Държавната музикална консерватория при Христо Бръмбаров.

Николай Гяуров продължава музикалното си образование в Ленинградската консерватория (1950-1951), а през 1951-1955 г. следва в Московската консерватория. Там той натрупва богат репертоар от оперни арии и песни. В него преобладават Верди, Мусоргски, Pимски-Корсаков, Росини, няколко имена от предкласиката. Студентът се запознава с песенното творчество на Глинка, Рахманинов, Рубинщайн, Чайковски, Шуберт, Шуман, Волф.

През 1955 г., като абсолвент, дебютира на сцената на Московската оперна студия в ролята на Дон Базилио („Севилският бръснар“ от Дж. Росини). Изпитната му работа е оценена за отличен. През същата година получава Първа награда и златен медал на Петия световен фестивал на младежта и студентите във Варшава.

ГОЛЕМИЯТ СТАРТ

Големият старт на кариерата му е „Гран при дьо Пари“ на международния конкурс по пеене в Париж през септември 1955 г. В конкуренция със 147 оперни артисти от страни като Франция, Италия, Австрия, Белгия, Гърция и Венецуела, той е признат за изключително дарование, сравняван е с имена, които са мярка в певческото изкуство – Шаляпин и Борис Христов. Оттогава започва и световното утвърждаване на яркия му талант по концертните подиуми и на оперната сцена.

На 18 март 1956 г. младият певец, вече солист на Софийската народна опера, дебютира на нейна сцена в ролята на Дон Базилио. По-късно, като редовен член на Софийската опера, участва в спектаклите на театъра в София и при гостувания в чужбина.

От есента на 1957 г. до края на сезона е стажант, а няколко месеца по-късно – редовен артист в московския „Болшой театър“ и желан гост в артистичното семейство на театъра. В същото време, гастролира на оперните сцени в Ленинград, Киев, Саратов.

ИТАЛИЯ И ЦЕЛИЯТ СВЯТ

В края на 1957 г. за първи път заминава за Италия – страната-люлка на оперното изкуство. За образа на Мефистофел в операта „Фауст“ Гяуров е аплодиран бурно от италианската публика, а критиката определя неговото сценично изкуство като изтънчено, изградения образ – святкащ и гръмотевичен. През ноември 1958 г. певецът гостува в парижката „Гранд опера“, пее Мефистофел на френски, а в рекламите за спектакъла е наречен „изключителен български бас, един от най-хубавите гласове в света“.

През следващите години Николай Гяуров гастролира с роли и концерти в много страни. Стабилната гласова постановка му позволява да пее без усилие и най-тежки партии от драматичния, комичния и лиричния басов репертоар. Изпълненията му се отличават със забележително вокално и артистично майсторство, природна надареност и усет към изразителния детайл, очертаващ някои рядко долавяни от певците черти в характера на изпълнявания герой.

В началото на 1960 г. заминава за втори път за Италия и дебютира на сцената на „Ла Скала“, в ролята на Варлаам от „Борис Годунов“. Там пее заедно с другия велик български бас – Борис Христов в ролята на Борис Годунов, и с Димитър Узунов – в ролята на Дмитрий Самозванеца. На сцената, през която са минали най-големите световни оперни певци, младите Узунов и Гяуров несъмнено излизат като победители, спечелват взискателната публика и предизвикват аплодисментите й.

ЦЕЛИЯТ БАСОВ РЕПЕРТОАР НА МИЛАНСКАТА СКАЛА

Печатът в Милано не скъпи похвалите и възторзите си, когато в рецензиите става дума за певческото и сценичното изкуство на Гяуров: „Той е един от онези музикални типове, родени комици, които Скалата не трябва да изпусне в никакъв случай“. От този сезон (1959-1960) Николай Гяуров поема целия басов репертоар на Миланската скала и в десетилетното си присъствие на нея (26 поредни сезона – до 1986) пресъздава всички централни образи от италианския и руския оперен репертоар. Всяка поява на Гяуров в „Ла Скала“ е градация в интерпретациите на творби от Верди, Доницети, Гуно, Белини, Бойто, Мусоргски, Моцарт.

Неоспорим е приносът на Гяуров в обогатяването на репертоара на театри като виенската „Щатсопера“, парижката „Гранд опера“, лондонската „Ковънт гардън“, Метрополитен опера в Ню Йорк, оперите в Чикаго и Сан Франциско. На международния музикален фестивал в Залцбург, Караян гради своята репертоарна политика с оглед гласовото и артистично присъствие на Гяуров. Най-крупните постановки на тази сцена са „Дон Жуан“, „Борис Годунов“, „Дон Карлос“.

ДОРИ 20 ДУШИ ДА ПЕЯТ ЕДНОВРЕМЕННО, ТОЙ Е ЧОВЕКЪТ, КОГОТО СЛУШАШ И ГЛЕДАШ

През 1993 г. Николай Гяуров прави своя сценичен дебют в ролята на княз Гремин, в „Евгений Онегин“, на сцената на кралската опера „Ковънт гардън“ в Лондон. За тази роля критикът Майкъл Оливър казва: „Гяуров все още контролира чудесно гласа си. Той все още притежава това качество, че дори двайсет души да пеят едновременно, той е човекът, когото слушаш и гледаш. Така че ролята му в тази постановка е всичко друго, но не и епизодична“. Същата година гостува в Япония с театър „Комунале“ от Болоня. В Токио Николай Гяуров участва в „Риголето“ заедно с италианската певица и негова съпруга Мирела Френи.

През 1996 г., след 7-годишно отсъствие от българската оперна сцена, Николай Гяуров се завръща в България. Заедно със съпругата си Мирела Френи пристигат в София по покана на Пламен Карталов, директор на Софийска опера и балет, за концерт в НДК, посветен на 40 години творчески път на прочутия бас. В концерта участва оркестърът на Софийската опера и балет под диригентството на Владимир Гяуров, син на оперното семейство.

ПРИЗНАНИЕ

Николай Гяуров е носител на многобройни награди и звания. Удостоен е със званието „Народен артист“ (1962), с почетното звание „Командатор на Италия“ (1974), с френското отличие „Командьор на Ордена за изкуство и литература“ (1989), почетен член на Виенската щатсопера (1989), „Кавалер на Почетния легион“ на Франция (15 май 1991). Лауреат е на Димитровска награда (1966). Носител е на наградата „Гран при дьо Пари“ на Международния конкурс по пеене в Париж, Франция (1955), на ордена „Народна република България“ (първа степен, 1959), на ордена „13 века България“ (1989), на орден „Стара планина“ (първа степен, 1996).

Използвани източници: , „Личностите на света“, септември 1994; , ВИНФ, 2.6.2004; „Кой кой е в българската култура“, 1998, с.138); голяма енциклопедия „България“, т.5, с.1659; в. „Работническо дело“, 20.9.1955,с.1, 30.12.1959, бр. 364, 12.8.1962,с.2, 24,12.1974; в. „Отечествен вестник“, 6.7.1994; в. „Стандарт“, 13.9.2002.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Изложба на художника Румен Саздов "Крехки същества и металургия на любовта" беше открита в Прага
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.