NRD Начало
Събота, 19 Юли 2025
Начало Тонът на времето В изкуството най-важно е да си разпознаваем
5530
Тонът на времето

В изкуството най-важно е да си разпознаваем

Основната цел на експозицията е да покаже на хората как един човек, който не е завършил изобразително изкуство, може чрез форми и концепции да изрази идеите си, посочи авторът.  Иван Томов е на 22 години, от десети клас живее в Лондон, където завършва и висшето си образование в сферата на киното. Рисуването за него е начин да изрази емоциите си, което прави от малък в скици и илюстрации.

| 15 Юли 2025, 09:01 ч.
В изкуството най-важно е да си разпознаваем
В изкуството най-важно е да си разпознаваем
Снимка © DFA

За един артист най-важна е индивидуалността – да си разпознаваем и да изразяваш себе си. Това каза в интервю младият режисьор и илюстратор Иван Томов, чиято първа самостоятелна изложба „Въображаем свят“ може да бъде разгледана в зала „Иван Милев“ в родния му Казанлък.

Дванадесетото издание на Международния кинофестивал за ново европейско кино „Златната липа&

„Софийски музикални седмици“ закрива своята лятна програма с бразилс

Фотографската изложба „Мигове джаз“ – визуален разказ за магията на „Банс

Певицата Анита Рачвелишвили съди Метрополитън опера във федерал

Неизпълнявани песни на Любомир Пипков оживяват в концерт на трио „

Основната цел на експозицията е да покаже на хората как един човек, който не е завършил изобразително изкуство, може чрез форми и концепции да изрази идеите си, посочи авторът. 

Иван Томов е на 22 години, от десети клас живее в Лондон, където завършва и висшето си образование в сферата на киното. Влечение към изкуството има от малък, но първият му академичен досег с него е по време на летен лагер в Кембридж, където решава, че иска да се занимава именно с кино.

Рисуването за него е начин да изрази емоциите си, което прави от малък в скици и илюстрации. Определя стила си на рисуване като анимиран и цветен и като добър начин да се отворят вратите към изкуството за по-широката публика.

„Моят стил е доста достъпен и лесен за четене и възприемане. Изложбата ми цели да покаже на хората как един млад човек си оформя индивидуалност в рисуването, исках да покажа моя въображаем свят и публиката да види визуалният ми език“, обясни той.

Авторът подчерта, че за него е много важно всеки, който види илюстрациите, да ги тълкува по свой собствен начин.

От проф. Александър Чирков младите лекари и студентите по медицина могат да научат как да бъдат о

Филмите на ужасите обикновено се задържат само една седмица на върха в боксофис класацията на Сев

Проф. Чавдар Попов откри юбилейната изложба „Стъпки във времето“ на художника Чавдар

Темата за идентичността и изкуплението се разглежда в пиесата „Книгата на моя живот“,

Френският мултидисциплинарен артист DJ Agoria и праплеменницата на Фрида Кало – Кристина Ка

Моят въображаем свят е хаотичен, цветен, различен, донякъде брутален дори, но най-интересното за мен е как всеки ще го възприеме, коментира Томов. 

В момента Томов ръководи и поредица от творчески ателиета за деца в Художествената галерия в Казанлък.

„Заниманията са напълно безплатни, като някои са по-свободни и креативни, а други са фокусирани върху конкретна тема и теория, с която да предам на децата някакво знание и способности, за да ги използват в творчеството си занапред“, обясни той.

Целта на автора е да насърчи децата да бъдат креативни, да изразяват себе си и да го правят по свой начин. „В днешно време аз мисля, че е много важен стилът на артиста - да се разпознава чия е творбата, искам всеки да е индивидуален. Ако днес 11 деца седнат на масата и имат стил, това за мен означава, че имаме 11 артиста, които правят различни неща и не се съревновават един с друг“ каза той и подчерта, че най-важно е децата да  работят смело и да са уверени в идеите си.

Не искам да им предам някакви конкретни способности и правила, а по-скоро да им предоставя среда за творчество, допълни той. 

Томов изрази мнение, че всичко може да се научи с практиката - ако искаш да рисуваш и ти е хубаво, можеш и сам да научиш себе си.

„Аз съм учил кино, което ме направи знаещ и уверен в сферата, но до известна степен ми предостави и някаква тежест – правя го структурирано, като професия. Като отида на кино, гледам филма по друг начин и донякъде това може да афектира и креативността ми“, каза още той. И допълни, че с рисуването не е имал ограничения, рисува от много малък и обича да го прави, като с това  канализира свои мисли и преживявания в изображения.

Според Иван Томов подобни творчески ателиета и инициативи са важни, защото доближават все повече хора до културата и изкуството.

Той изрази мнение, че в България има много можещи и талантливи хора, но няма достатъчно „будна публика“, която да стимулира творците. Във Великобритания аудиторията е по-масова, много повече млади хора посещават културни институти и събития. Там видях, че е възможно младите хора да се интересуват от култура, смятам, че може и тук да се случи, посочи Томов и отбеляза, че е важно да има повече достъпни и интересни събития.

Това не са първите художествени ателиета в казанлъшката галерия, които Иван Томов ръководи, а в момента артистът подготвя курсове за кино за деца в Академията за таланти в село Розово. Тяхната цел ще е участниците да научат основата и да вземат нещо от неговия опит. 

Томов посочи още, че както в изобразителното изкуство, така и в киното, има автори, от които се е повлиял. Любимият му художник е Йеронимус Бош, но харесва и работата на Ким Джунг Ги, Джордж Кондо, Кийт Харинг, както и на Салвадор Дали.

„Като режисьори харесвам Гай Ричи, Зак Снайдър, Уес Андерсън, макар да имам и любими филми от други режисьори. В режисурата гледам дали мога да разбера чии е филмът по един-два кадъра“, обясни той и подчерта, че харесва автори със силен стил на изразяване, силни тематики и силен усет за камерата. 

Творецът заключи, че в изкуството е важно „да има печат“, да е ясно, че това е направено от даден човек, тъй като живеем в механизиран свят и много от нещата изглеждат фабрично продуцирани и еднакви.

Според него в САЩ и Великобритания киното е огромен бизнес, но бюджетите са вече твърде високи и това „задушава създателите“.

Дигитализацията също намали печалбите в киното и вече има много малко нови авторски неща, все по-трудно е да създадеш нещо ново, посочи той. И допълни, че в Европа е малко по-различно – прави се по-лично, по-драматично, по-душевно кино.

Иван Томов отбеляза, че е имал възможността да види как работят хора от различни държави и континенти и това му позволява да използва разнообразни методики в работата си.

„Интересно ми е, искам да работя навсякъде, но искам да живея в България“, каза още той. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Националната галерия ще представи изложба дарение от Гауденц Б. Руф
Националната галерия "Двореца" ще представи изложба дарение от Гауденц Б. Руф. Експозицията е с надслов „Изкуството да колекционираш време" и ще бъде открита на 24 юли, съобщ ...
Брад Пит стана истински факир с картите, разкри инструкторът му за ролята във „F1: Филмът“
Илюзионистът, който обучава Брад Пит на трикове с карти за последната му филмова роля, споделя, че актьорът е станал „истински факир“ с колодата, съобщава Би Би Си. Пи ...
Разказваме за България през най-красивия език - на изкуството
Ние работим в различни полета на изкуството и културата и бих казала, че имаме и шанса да разказваме за България именно през най-красивия и най-живия език – този на изкуствот ...
Симфониетата в Шумен ще изнесе концерт под наслов „Маестро, музика!“
Симфониетата в Шумен ще изнесе концерт под наслов „Маестро, музика!“ в Летния театър на града във вечерните часове на 17 юли, съобщават от симфоничния оркестър. В прог ...
Художникът Илиян Колев ще представи изложба живопис в галерия „Средец“
Художникът Илиян Колев ще представи изложба живопис в столичната галерия „Средец“ на 17 юли, съобщава сайтът на Министерството на културата към което е творческото прос ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Евгени Генчев ще представи концерт-спектакъл "Валсът на розите"
Евгени Генчев ще представи концерт-спектакъла „Валсът на розите“ в Пазарджик, съобщават от Драматично-куклен театър „Константин Величков“, където ще се пров ...
Изложба с творби от конкурса „Троянски майстор 2025“ е подредена в Националното изложение на художествените занаяти в Орешак
Изложба със селектираните и наградени произведения от конкурса „Троянски майстор 2025“ е подредена в зала „Керамика“ на Националното изложение на художестве ...
Започна тридневното откриване на Залцбургския фестивал, предстоят премиери на четири оперни заглавия
Откриването на фестивала в Залцбург започна снощи и ще се състои в рамките на три дни - от 18 до 20 юли, съобщи официалният уебсайт на събитието. Самият Залцбургски фестивал, счит ...
Здравка Евтимова ще бъде председател на журито за пълнометражни филми на кинофестивала „Златна роза“
Писателката и преводач Здравка Евтимова ще бъде председател на журито, което ще оценява пълнометражните игрални филми, участващи в 43-то издание на Фестивала на българския игрален ...
С "Нюрнбергските майстори-певци" ще бъде открит Байройтският оперен фестивал на 25 юли
С нова продукция на "Нюрнбергските майстори-певци" ще бъде открит Байройтският оперен фестивал, който започва на 25 юли, предаде ДПА. Музикалният форум, посветен на творчеството н ...
Тикер в 18:00 ч.
Евгени Генчев ще представи концерт-спектакъла „Валсът на розите“ в П ...
Начало Тонът на времето
5530
Тонът на времето

В изкуството най-важно е да си разпознаваем

Основната цел на експозицията е да покаже на хората как един човек, който не е завършил изобразително изкуство, може чрез форми и концепции да изрази идеите си, посочи авторът.  Иван Томов е на 22 години, от десети клас живее в Лондон, където завършва и висшето си образование в сферата на киното. Рисуването за него е начин да изрази емоциите си, което прави от малък в скици и илюстрации.

| 15 Юли 2025, 09:01 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
В изкуството най-важно е да си разпознаваем
В изкуството най-важно е да си разпознаваем
Снимка © DFA

За един артист най-важна е индивидуалността – да си разпознаваем и да изразяваш себе си. Това каза в интервю младият режисьор и илюстратор Иван Томов, чиято първа самостоятелна изложба „Въображаем свят“ може да бъде разгледана в зала „Иван Милев“ в родния му Казанлък.

Основната цел на експозицията е да покаже на хората как един човек, който не е завършил изобразително изкуство, може чрез форми и концепции да изрази идеите си, посочи авторът. 

Иван Томов е на 22 години, от десети клас живее в Лондон, където завършва и висшето си образование в сферата на киното. Влечение към изкуството има от малък, но първият му академичен досег с него е по време на летен лагер в Кембридж, където решава, че иска да се занимава именно с кино.

Рисуването за него е начин да изрази емоциите си, което прави от малък в скици и илюстрации. Определя стила си на рисуване като анимиран и цветен и като добър начин да се отворят вратите към изкуството за по-широката публика.

„Моят стил е доста достъпен и лесен за четене и възприемане. Изложбата ми цели да покаже на хората как един млад човек си оформя индивидуалност в рисуването, исках да покажа моя въображаем свят и публиката да види визуалният ми език“, обясни той.

Авторът подчерта, че за него е много важно всеки, който види илюстрациите, да ги тълкува по свой собствен начин.

Моят въображаем свят е хаотичен, цветен, различен, донякъде брутален дори, но най-интересното за мен е как всеки ще го възприеме, коментира Томов. 

В момента Томов ръководи и поредица от творчески ателиета за деца в Художествената галерия в Казанлък.

„Заниманията са напълно безплатни, като някои са по-свободни и креативни, а други са фокусирани върху конкретна тема и теория, с която да предам на децата някакво знание и способности, за да ги използват в творчеството си занапред“, обясни той.

Целта на автора е да насърчи децата да бъдат креативни, да изразяват себе си и да го правят по свой начин. „В днешно време аз мисля, че е много важен стилът на артиста - да се разпознава чия е творбата, искам всеки да е индивидуален. Ако днес 11 деца седнат на масата и имат стил, това за мен означава, че имаме 11 артиста, които правят различни неща и не се съревновават един с друг“ каза той и подчерта, че най-важно е децата да  работят смело и да са уверени в идеите си.

Не искам да им предам някакви конкретни способности и правила, а по-скоро да им предоставя среда за творчество, допълни той. 

Томов изрази мнение, че всичко може да се научи с практиката - ако искаш да рисуваш и ти е хубаво, можеш и сам да научиш себе си.

„Аз съм учил кино, което ме направи знаещ и уверен в сферата, но до известна степен ми предостави и някаква тежест – правя го структурирано, като професия. Като отида на кино, гледам филма по друг начин и донякъде това може да афектира и креативността ми“, каза още той. И допълни, че с рисуването не е имал ограничения, рисува от много малък и обича да го прави, като с това  канализира свои мисли и преживявания в изображения.

Според Иван Томов подобни творчески ателиета и инициативи са важни, защото доближават все повече хора до културата и изкуството.

Той изрази мнение, че в България има много можещи и талантливи хора, но няма достатъчно „будна публика“, която да стимулира творците. Във Великобритания аудиторията е по-масова, много повече млади хора посещават културни институти и събития. Там видях, че е възможно младите хора да се интересуват от култура, смятам, че може и тук да се случи, посочи Томов и отбеляза, че е важно да има повече достъпни и интересни събития.

Това не са първите художествени ателиета в казанлъшката галерия, които Иван Томов ръководи, а в момента артистът подготвя курсове за кино за деца в Академията за таланти в село Розово. Тяхната цел ще е участниците да научат основата и да вземат нещо от неговия опит. 

Томов посочи още, че както в изобразителното изкуство, така и в киното, има автори, от които се е повлиял. Любимият му художник е Йеронимус Бош, но харесва и работата на Ким Джунг Ги, Джордж Кондо, Кийт Харинг, както и на Салвадор Дали.

„Като режисьори харесвам Гай Ричи, Зак Снайдър, Уес Андерсън, макар да имам и любими филми от други режисьори. В режисурата гледам дали мога да разбера чии е филмът по един-два кадъра“, обясни той и подчерта, че харесва автори със силен стил на изразяване, силни тематики и силен усет за камерата. 

Творецът заключи, че в изкуството е важно „да има печат“, да е ясно, че това е направено от даден човек, тъй като живеем в механизиран свят и много от нещата изглеждат фабрично продуцирани и еднакви.

Според него в САЩ и Великобритания киното е огромен бизнес, но бюджетите са вече твърде високи и това „задушава създателите“.

Дигитализацията също намали печалбите в киното и вече има много малко нови авторски неща, все по-трудно е да създадеш нещо ново, посочи той. И допълни, че в Европа е малко по-различно – прави се по-лично, по-драматично, по-душевно кино.

Иван Томов отбеляза, че е имал възможността да види как работят хора от различни държави и континенти и това му позволява да използва разнообразни методики в работата си.

„Интересно ми е, искам да работя навсякъде, но искам да живея в България“, каза още той. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Националната галерия ще представи изложба дарение от Гауденц Б. Руф
Брад Пит стана истински факир с картите, разкри инструкторът му за ролята във „F1: Филмът“
Разказваме за България през най-красивия език - на изкуството
Симфониетата в Шумен ще изнесе концерт под наслов „Маестро, музика!“
Художникът Илиян Колев ще представи изложба живопис в галерия „Средец“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юли
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Евгени Генчев ще представи концерт-спектакъл "Валсът на розите"
Авансцена
Изложба с творби от конкурса „Троянски майстор 2025“ е подредена в Националното изложение на художествените занаяти в Орешак
Творчески отражения
Започна тридневното откриване на Залцбургския фестивал, предстоят премиери на четири оперни заглавия
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.